NIEUWS UIT ZEELAND TWEE SPORTDAGEN IN GOES EERSTE STEEN GELEGD VOOR ETAGEB0UW TE MIDDELBURG OP OOST-JAVA GAAT DE TOESTAND GOED VOORUIT AMSTELVELD HERLEEFT r 46 BOEREN AANGEWEZEN VOOR UITZENDING NAAR N.O. POLDER Walcherse gegadigden kregen bericht De „Koningin Juliana" op 15 Mei in gebruik. Het koperen huwelijksfeest van ons Koninklijk Paar. Monument te Nieuw- en Sint Joosland onthuld. jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1949 In Malang, Madioen en Pekalongan nog moeilijkheden Meer economische activiteit in Djocja. „De afgelopen week bracht be paald opwekkend nieuws uit Oost- Java. met name in het Kedirische, waar de toestand zienderogen voor uitgaat", aldus het wekelijkse of ficiële overzicht van de situatie. Het rapport uit Toeloengagung spreekt zelfs van een uitermate gunstige ontwikkeling in dit gebied. Een uitzondering vormt nog alt\jd d« residentie Malang, waar de con solidatie slechts langzaam gaat. De toenemende bezorgdheid over de communistische invloeden m godsdienstige kringen stimuleren de samenwerking met etc Nederlan ders. Bantam bljjft constant voor uitgaan. In midden-Java is de toe stand in het algemeen stationnair gebleven. In de randgebieden aan e Noordkust ondervindt men nog moeilijkheden. De controverse tussen de T.N.I. cn dc P.K.l. spitst zich toe naar mate de communisten in het ge bied van Madioen aan invloed win nen. Toch bljjft de toestand daar verre van bevredigend. In West-Java hebben zich se dert het Ingrijpen op 19 December 4.500 guerillastrijders vrijwillig ge meld. In de afgelopen week meld- Jaarlijks concours van standwerkers. De wekelijkse markt op het Amstel- veld werd vóór dc oorlog zowel door kooplieden als publiek zeer druk bezocht. Een publiek, dat niet alleen uit Amster dam en omliggende gemeenten kwam, doch uit alle delen van het land. Op het Amstelveld genoot men tevens van een brok echt Amsterdams volksleven. De aantrekkelijkheid van dete markt was de geestige welbespraaktheid van standwer kers als Kokadorus en Jacob Hollander, wier namen thans nog vele jaren na hun dood een legendarische klank heb ben. De centrale vereniging voor de markt-, straat- cn rivierhandel wil deze markt wederom het oude aanzien geven en daar mede een stukje typisch Amsterdam doen herleven. Ter viering van deze wederge boorte zal zij elke tweede Maandag in Mei. als sluitstuk van de bevrijdingsfees ten. een Jaarlijkse bevrijdingsmarkt hou den. Het hoogtepunt van deze dag, waar voor de welwillende medewerking van ve le autoriteiten werd vorkregen, is het nationale concours voor standwerkers. Op die dag zullen kooplieden uit alle delen van het land op het Amstelveld hun krachten meten in de kunde, kennis en gave, waarmede -zij hun waren aan de man brengen. Henrifitte Davids zal Maandag 9 Mei 1949 te 11 uur de eerste bevrijdingsmarkt off|cieel openen. Het initiatief comité.Am sterdam stelt voor het concours een fraaie, wissclbeker de „Amstclveldbeker" beschikbaar. Plechtigheid op Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom. Ter herdenking van de vierde ver jaardag van de overgave van Neder land door de Duitse troepen aan het Canadese leger werd Donderdag on der auspiciën van de Canadese lega tie in ons land op de Canadese be graafplaats aan de Wouwse weg te Bergen op Zoom een plechtigheid ge houden. Bij deze plechtigheid waren H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard vertegenwoordigd door vice-admiraal Rost vanTonnin- gen, terwijl .namens de Nederlandse regering de minister van oorlog mr. W. F. Schokking de plechtigheid bij woonde. Het meest treffende moment van de plechtigheid was toen de schoolkinde ren neerkielden en een bloemruiker legden op de graven van hen, die ge vallen zijn voor de vrijheid van Ne derland. Voor iedere stenen zuil. voor ieder zinken kruis op de uitgestrekte dodenakker stond een kind. Kruiwagen veroorzaakte dodelijk ongeval. Op een bouwwerk aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam viel Don derdag: een kruiwagen van dc stei geromloop bij het dak naar beneden en kwam terecht op de juist ondet de steiger lopende bouwvakarbeider, de lD-jarlgc F. A. van der Pas Dc G.G. en G.D. vervoerde het slacht offer naar het Wilhelminagasthuis. waar do jongeman bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het gebeurde maakte zo'n indruk op de andere arbeiders, dat zij het werk neerlegden en naar huis gingen. de zich wederom een bataljonscom mandant van de Siliwangi-divisie. Te Pekalongan geeft de toestand reden tot bezorgdheid. In Semarang is de veiligheidstoestand niet merk baar verbeterd. DJOCJA. Over midden-Java zegt het over zicht o.m., dat de politieke onze kerheid een stempel drukt op het maatschappelijk leven te Djocja. Het aantal gevallen van rampok, brandstichting en diefstal neemt af, dank zij de intensieve patrouilé- gang. De economische activiteit neemt toe. De gunstige ontwikkeling op Su matra houdt echter aan. Afdamming van de Brielse Maas begonnen. Het grote wérk van de afdamming van de Brielsche Maas is begonnen. Grote baggermolens zijn bij Oostvor- ne, waar de afsluitdijk gelegd zal wor den, begonnen een brede sleuf te ma ken voor het neerlaten van de eerste zinkstukken. Achter het recreatieoord „het Krui- ningergors" is een aanvang gemaakt met het maken van de zinkstukken, die van rijsthout vervaardigd worden. Vermoedelijk zullen de volgende week reeds de eerste stukken op de bodem van de Maas worden neergelaten. Schisma in schutterswereld van Limburg. Sinds Augustus van het vorig jaar houdt een eigenaardige kwes tie de gemoederen van alle schut ters in Limburg bezig: nl. of de organisatie van het oud-Limburgse Schuttersfeest dit jaar aan het Sa cramentsgilde te Neer dan wel aan het St. Nicolaasgilde te Heythuy- zen zal toevallen. De organisatie van dit feest is de fel begeerde prijs, die telkenjare de hoofdinzet van de wedstrijden op dit feest vormt. Het oud-Limburgs feest te Wessem werd vorig jaar door meer dan 100 schutterijen, die 20.000 be langstellenden trokken, bezocht. Het Sacramentsgilde te Neer be haalde er de eerste prijs, dus het recht op de organisatie 1949. Het bleek echter, dat de beide te Neer bestaande gilden hun sterkste schutters onder het vaandel van net Sacramentsgilde hadden laten deelnemen. Hiertegen rezen protes ten. die er toe leiden, dat Neer gedisqualificeerd werd als winnaar en de prijs toeviel aan het Heyt- huyzsense gilde. Neer kwam tegen de genomen beslissing in verzet. Een arbitrage-commissie, waarin enige rechtsgeleerden zitting had den. werd ingesteld, maar bracht de kwestie niet nader tot een op- tersseizoen aangebroken, terwijl dc kwestie nog steeds hangende is. Tegen deze gang van zaken is dooi de Schuttersbond ..Juliana", waarin de Noord-Limburgse schutterijen zijn verenigd, protest aangetekend op een in Tegelen gehouden ver gadering. Het feit, dat Heythuyzen èn Neer een datum hebben vast gesteld voor het oud-Limburgse feest en elk dorp het zijne voor het echte houdt, heeft de zaak nog meer toegespitst. (Ingezonden mededeling). Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, r Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de buldweefscls. Ds. KERKNIEUWS DS. J. HAITSMA. J. Haitsma, predikant van de Gereformeerde Kerk te Noordschar- woude. heeft aan de kerkeraad mede gedeeld. dat hij het niet langer eens kan zijn met het ondertekeningsfor mulier voor de dienaren des Woord? in de Gereformeerde Kerken. Hij is voornemens over te gaan naar de Ncd. Hervormde Kerk. GEREFORMEERDE KERK. De Gereformeerde' Kerk te Brus sel zal een tweede predikant beroe pen. die in het bijzonder belast zal worden met het evangelisatiewerk. Naar wij vernemen heeft de Her- vorkftvelingscommissie Walcheren te Middelburg 46 Walcherse grond gebruikers, die gegadigden zijn voor plaatsing op een .bedrijf In de Noord-Oostpolder, bericht, dat z|j voor uitzending in aanmerldng komen, alsmede waar z|j ltomen te wonen en hoe hoog de pachtprijs zal z|jn. Eindelijk is dus net lange wachten een gevolg van de stag natie in de boenlerijenbomv be loond en kan de uitzending van deze ondernemende boeren, zo noodzakelijk voor het slagen van de herverkaveling van Walcheren, beginnen. De l|jst van gegadigden is over het algemeen aangehouden. Vijfentwintig hunner zullen op be drijven komen van ongeveer 12 ha., één op een bedrijf van 18 ha., 17 op bedrijven van 24 ha. en drie op kavels van 36 ha. De boerde rijen op bedrijven van 18, 24 en 3tj ha. zijn, zoals bekend, (n aan bouw, met de bouw van de. •hof-» steden op de kavels van 12 ha. zal, nu het ministerie van Financiën daarvoor toestemming heeft gege- Von Rundstedt en Strausz worden vrijgelaten. Lord Henderson, de parlementaire onderminister van Buitenlandse Za ken. heeft te Londen verklaard, dat Hittlers legercommandanten veld maarschalk von Rundstedt en kolonel- generaal Strausz van rechtsvervolging zullen worden ontslagen en in vrij heid gesteld. Sillevis verlaat de cockpit. Er komt een ogenblik, waarop de vlie ger uit de stuurstoel stapt om zijn ver trouwd vliegend bestaan te verwisselen voor een beroep op de grond. Was het kortgeleden Iwan Smirnoff, de „rijkste" der luchtmillionnairs. thans is dit ogenblik aangebroken voor de K.L.M.-vlieger met de rheer.te dienstjaren en het grootste aantal Indiévluchten: Leendert Sillevis. „Boon", zoals hij door z'n vrienden wordt genoemd, zal niet meer als lijnvlieger optreden, maar zal voortaan als contact man tussen de operationsafdeling (die belast Is met de uitvoering van de vluch ten) en hel technisch bedrijf voor de K.L.M. werkzaam zijn. Sillevis is de enige K.L.M.-vlieger, die met alle vliegtuigtypen gevlogen heeft, welke de K.L.M. In dienst heeft gehad, van de kleine, open de Havilland DH-9 t<ft de moderne gigantische Lockheed- Constellation, De lucht is altijd het domein van „Boon" geweest. Circa 23.000 uren. dit is meer dah 2'; jaarin totaal, bracht hij tussen hemel en aarde door. WALCHEREN Vlissingen DE NATIONALE FEESTDAG De Nationale Feestdag is in Vlis singen heel kalm verlopen. Er werd weliswaar druk gevlagd en er waren vooral 's avonds ook meer mensen dan gewoonlijk op straat, maar de feestelijkheden bleven toch beperkt tot twee concerten en een muzikale rondwandeling. .,St. Caeciüa" speelde in de tent op het Bellamypark. „Ons Genoegen" in het Havendorp. Het was druk en gezellig om de musicerende corpsen en velen luisterden met ge noegen naar hetgeen ten beste gege ven werd. De jeugd vermaakte zich in de draaimolen aan de Verlengde Ho- beinstraat. Vandaag en morgen kan ztf zich hier eveneens nog amuseren. Middelburg OPENLUCHTCONCERT O.N.D.A. Zaterdagavond om half 8 zal de Chr. muziekvereniging O.N.D.A. on der auspiciën van de buurtvereniging Nieuw-Middelburg in het Van Epen- park een concert geven. Dit zal wor den gevolgd door een lampionoptocht om 9 uur. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente administratie I is ge slaagd inej. E. C. Dieleman te Middel burg. Rechtbank Middelburg De Arrondissementsrechtbank te Mid delburg. sprak A. J. de K„ te Koudekerke. nspectcur Rijksbureau voor het ijzer en staal, vrij van het hem ten laste gelegde, nl. het aannemen van steekpenningen. ven. spoedig begonnen worden. Totdat de boerderijen gereed zijn komen de boeren te wonen in de landarbeiderswoningen. Alle bedrij ven liggen binnen een straal van 3 km. van een dorp (Ens, Luttel- geest en Marknesse) en van een los. en laadplaats. Bijna allen z|jn reeds in de N.O.- Polcfer geweest om een kijkje te nemen, maar uiteraard kenden zij nog niet de hun toegedachte kavels. Men is daar vanzelfsprekend zeer benieuwd naar en daarom zal bin nenkort een excursie naar de polder worden georganiseerd door de Her verkavelingscommissie. Het ligt in de bedoeling, dat dan ook de boerin nen van de partij zullen zijn; want ook zij popelen begrijpelijkerwijs van nieuwsgierigheid om de plaats, waar ln de toekomst door haar geleefd en gewerkt zal worden, te leren kennen. Zoals bekend is voor de Walcherse boeren 3000 ha. in de N.O.-polder gereserveerd, diw.z. pim. 150 be drijven. Tol December nog zonder reserveschip. De „Koningin Juliana" zal op 15 Mei in gebruik worden genomen. Het schip zal dan regelmatig de dienst tussen Vlissingen en Breskens on derhouden en zal op de halve uren van Vlissingen, op de hele van Bres kens vertrekken. De eerste afvaart geschiedt des morgens om 5 uur van Breskens. om 5.30 van Vlissingen, de laatste om 21.10 van Vlissingen, om 21.40 van Breskens. Weldra zal het schip z\jn uitgerust met een radar installatie van Engelse makelij. Naar wij vernemen, zal het zeker December worden, eer de 215 in ge bruik zal kunnen worden genomen. Tot dat ogetiblik zal de Koningin Juliana" de dienst dus moeten onder, hoüden zonder reserveschip. Commissaris der Koningin recipieerl op de „Mecklenburg" Naar wij vernemen zullen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote op 7 Juli a.s.. ter gelegenheid van het twaalf en een halfjarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard een receptie houden aan boord van het s.s. Mecklenburg, waarmede op 8 Juli de toeristendienst Vlissingen—Folkestone zal aanvangen. EERSTE MOSSELZAAD KWAM BINNEN. Het eerste mosselzaad uit de Wadden zee is Donderdag in Zeeland aangevoerd door het motorvaartuig Bru 18, schippers Gebr. Jumelet Wz. Het betreft hier een individuele op zichzelf slaande aanvoer, want van de meeste vissers komt bericht, dat er niets te vinden is. Natuurlijk wordt er wel overal ijverig gezocht, maar alles wijst ei- op, dat de pessimistische geruch ten. dat er zo goed als geen zaad in dc Waddenzee aanwezig is, waarheid bevat ten. Er bestaat weinig kans, dat er nog mosselzaadbanken van enige betekenis gevonden zullen worden. Middenstandslentoonsielling in Vlissingen? Op Dinsdag 10 Mei zal de Midden standsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" vergaderen en in die bijeen komst zal onder meer een voorstel van één der ledei\ aan de orde komen om een middenstands-tentoonstelling te organiseren in Vlissingen. In deze vergadering zal de heer J. van Altena, adviseur van het Econ. Instituut voor de Middenstand, spre ken over: „Hoe drijven wij onze zaken bij teruggaande koopkracht?" Hellas werkt samen met de School voor Sportleiders. Prominente sportfiguren komen demonstreren. Zaterdag en Zondag a.s. worden te Goes grote sportdemonstraties gehou den, georganiseerd door de G. A. en H. V. Hellas aldaar, in samenwerking met C.I.O.S. te Overveen; de sport school voor sportleiders. De toekomsti ge sportleraren zullen op deze dagen enkele sporten demonstreren, o.m. Onder grote belangstelling is Don derdagavond te Nieuw en Sint Joos land op de nieuwe begraafplaats het monument onthuld ter nagedachtenis aan de gevallen burgers uit de cor logs jaren J94°1945- De heer A. C. Polderdijk, voorzitter van het voorbereidingscomité sprak een welkomstwoord en herinnerde aan de bange oorlogsjaren. Op 12 Mei 1940 verloren twee burgers het leven en ■gedurende de bezetting en bevrijding vielen nog 23 ingezetenen door het oorlogsgeweld. „Hun namen staan ter herinnering voor ons en voor het na geslacht in dit monument gegrift", aldus de heer Polderdijk. Spreker bracht dank aan allen, die aan de tot standkoming van het monument hod den meegewerkt. Burgemeester mr. F. S. K. J. graaf van Randwijk ont hulde hierna het monument, waarna het zesde couplet van het Wilhelmus werd gezongen. De voorzitter deelde mede. dat het gemeentebestuur de verdere verzor ging en het onderhoud van het monu ment op zich heeft genomen. Hij droeg daarna het monument aan het ge meentebestuur over. De burgemeester dankte het comité voor het vele werk dat door hen voor de totstandkoming van het monument werd verricht. Spreker deed een drin gend beroep op de bevolking om zich bij de keuze van het monument door de commissie neer te leggen. Voorts sprak de burgemeester de hoop uit dat de wereld zou -worden gespaard. Namens de buurtcommissie „Oranje bovenal" legde de heer E. Verlare een krans bij het monument. HET MONUMENT. Het monument is op een achtkantig perk geplaatst, omgeven door hard stenen rand. In het midden is een hardstenen voetplaat aangebracht, waarop staat in gebeiteld: „Ter na gedachtenis aan de gevallen burgers in de oorlogsjaren 19401945". Op deze voetplaat staat een achtkantige ste nen zuil met voet en op dc.: zuil staat een gebeeldhouwde vredesduif. Rondom de zuil liggen vier hardste nen zerken, waarop de 25 namen der slachtoffers zijn ingebeiteld. boksen, schermen, jiu-jitsu, volley bal en athletiek. Deze demonstraties zullen Zaterdagavond half zeven aan vangen op het Gem, sportterrein, ter wijl Zondags een eerste klasse volley bal wedstrijd, een handbal- en een voetbalwedstrijd gespeeld zullen wor den. Goes krijgt de primeur van het op treden van C.I.O.S. naar buiten en daar vele prominente figuren uit de sportwereld op die dagen hun kun nen zullen tonen, beloven deze demon straties voor Goes iets bijzonders te worden en verdienen zeker een rui me publieke belangstelling. O.m. hebben hun medewerking toe- gezeegd: de volley-bal teams Olym- pia. Den Haag en Blokkeer. Rijswijk, beide eerste klassers. Voorts de hand- Jaalploegen van C.I.O.S. te Overveen en Hellas, Goes; een versterkt Goes- voetbalelftal en D.H.C. uit Delft. De opstelling van de voetbalelftal len is als volgt: Goes: doel Rouw, ach ter de Pan en Burgerhof (Vlissingen), midden: Beuns, Peeman en Benekes, voor: Lockefeer, v. d. Kasteele (Vlis singen), v. d. Schraaf (Vlissingen), v. d. Sluis en Mos. Op het nummer boksen komen uit: •T. Oudshoorn, 2 maal kampioen van Nederland vedergewicht en A. Ver hoef. Utrecht. Jiu-Jitsu: Nauwelaers d'Agé. drager van,de hoogste jiu-jitsu onderschei ding in Nederland. Schermen: mej. Anja Secrève, kam pioene van Nederland cn mej. de Vries. no. 2 van Nederland. Voorts de heren Abrahams, een der beste schermprofs van Nederland en van Daalen. een der beste schermers van de Nederlandse politie. Athletiek: J. Fikkert, drievoudig jeugd-recordhouder van Nederland op kogelstoten, discuswerpen en speer werpen en B. Ferwer, die is opgeno men in de Nederlandse jeugdploeg. Van de* Zeeuwse athleten zijn o.m. van de partij H. Harting. G. de Pag- ter. L. de Vin, J. Heijstek en H. en J. Beks. Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. 5 Mei 1949. Schar 430 kg 15—39: Bot 192 kg 17—25: Schol 1188 kg 17—29; Wijting 79 kg 20— 23: Middel tong 6 kg. 2.20—2.40; Kleine tong. 45 kg 68—69; Rog 64 kg 14; Kabel jauw 64 kg 4466, alles per kg. VEILINGS VERENIGING WALCHEREN. Van 5 Mei. Marktbericht van eieren. Sortering I Exportzegels per ei f 0.03',2. Minimumprijs voor pluimveehouders f 1.73 per kg. Vuilschalfgen 2 cent minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f 16.50 voor klasse 0: f 16 voor klasse I; f 15 voor klasse II cz. Voor het schriftelijk gedeelte ge meente administratie G.A.I.. slaagden de ;-,cren C. W. Janse en K. Korting te Mid delburg, Ere-metaal voor bootsman A. Fenijn. Aan bootsman A. Fenijn van het m.s. „Willem Ruys" is de zilveren ere medaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde, uitgereikt. Dat gebeurde te Rotterdam, maar er is reden om daarvan in de Prov. Zeeuwse Crt. melding te maken, want bootsman Fenijn is afkomstig van Breskens en daar bekend bij oud en jong. De uitreiking geschiedde door de heer Th. A. W. Ruys, een der direc teuren van de Kon. Rott. Lloyd, in tegenwoordigheid van de overige di rectieleden en mr. T. M. Pellinkhof van de afd. Sociale Zaken van het Directoraat-Generaal voor de Scheep vaart. Aan het verslag, dat het Rott. Nieuws blad gaf van de plechtigheid, ontle nen wij: „Boots" Arie Fenijn, de populairste figuur op de „Willem Ruys", heeft gedurende de hele oorlog gevaren en behoorde tot de overlevenden van de „Dempo". toen dit grote passagiers schip in 1944 in de Middellandse Zee ten onder ging. Kapitein Vellenga, Commodore van de vloot van de Lloyd en gezagvoer der van de „Willem Ruys", had zijn vacantie onderbroken om zijn boots man te kunnen gelukwensen. „Boots, ouwe jongen, rdat is mooi: van harte, hoor Arie", zei kapitein Vellenga met een forse klap op de schouder van de heer Fenijn. En „boots" Fenijn zei la ter tegen zijn vrouw: „Dat is aardig van de „ouwe", dat hij daar apart voor overgekomen is". AUTO IN EEN SLOOT. Op de rijksweg te Lewedorp is Donderdagmiddag een bestelwagen, komende uit de richting Goes, in een sloot gereden. Er klapte een voor band, aardoor de chauffeur de con trole over zijn stuur kw|jt raakte. Persoonlijke "ongevallen deden zich niet voor, maar de materiële schade was vrij groot. Veerdienst op de Zandkreek gestremd. Tengevolge van een machinedefect heeft de veerboot „Zandkreek". die de dienst tussen Kortgené en Wolfaartsdijk onder houdt, Donderdagmorgen de afvaarten van 8.20 en 9.20 uur niet kunnen uitvoe ren, zodat het verkeer met N.-Beveland over dit veer enkele uren gestremd was. Woensdag kon men enkele uren geen auto's over dit veer vervoeren, daar de „Zandkreek" op de „zaad" moest worden gezet voor het vervangen van de schroef. I-Iet personenvervoer geschiedde toen met een kleiner schip. Oprichting van een vogelbeschermingswacht. In een artikeltje onder dit hoofd, werd onlangs het plan geopperd om te komen tot een vogelbeschermings wacht op Schouwen. Thans kan mee gedeeld worden, dat er voldoende sympathiebetuigingen zijn ontvangen, zodat op Dinsdag a.s. in de Tuinbouw school te Haamstede een spreker van het Ministerie van Onderwijs over de vogelbeschermingswacht een lezing zal houden, terwijl hij ook uitvoerig de opleiding tot Controleur Vogel- wet 1936 zal behandelen. Indien er nog tijd beschikbaar is, is het de be doeling van de spreker voor de aan wezigen een vogelfilm te vertonen. Alle natuurvrienden, ook zij die zich nog niet opgaven, worden daarom uitgenodigd deze oprichtingsvergade ring bij te-wonen om de plannen te helpen verwezenlijken. ZESTIG JAAR GETROUWD. Maandag 9 Mei a.s. is het echtpaar L. Glerum—op 't Hof. L. Vorststraat 43, Goes zestig jaar getrouwd. Zowel de man. die 83 jaar oud is, als de vrouw, die 82 jaren telt, zijn nog goed gezond. Het liefst hadden, zij deze dag maar onopge merkt voorby loten gaan. Wanneer je naar de radio luistert, zijn er zovelen die reeds 65 jaar getrouwd zijn. ..Dan ko men wij eigenlijk pas kyken", vindt de heer Glerum. Hij wilde ons wel het ge heim verklappen om oud te worden. „Steeds een goed leven leiden en vooral het rokertje niet vergeten, mijnheer!" VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. Woensdag was het echtpaar D. Gillisse- Wolse te Kortgene 55 jaar getrouwd. De man is 77 jaar, terwijl de vrouw 76 jaren telt. De oudjes, die deze dag in alle stilte vierden, zijn beiden nog goed gezond. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, J. Haak te Sluis kil (Terneuzen) en C. H. M. Plas- schaert te St. Jansteengezworene van de calamiteuze Burgh en West- landpolder, M. A. Beije te Burgh. „De Schelde" bouwt motoren voor Joego-Siavië. In opdracht van de Scheepsbouw Export Centrale zal de N.v. Kon. Mij. „De Schelde", twee Schelde- Sulzer Dieselmotoren bouwen, ieder van 5000 P.K., van het type 5 S. D. 72. De motoren zijn bestemd voor vrachtschepen, welke in Joego-Sla- vië in aanbouw zijn. Een zelfde order ls door Werk spoor ontvangen. Stork-Hengelo is belast met de bouw van de hulp- motdren voor deze schepen. Dochtertje van dé bürgèméester kanteerde de troffel BIJDRAGE VOOR HERBOUW VAN DE STAD. Van de talloze vlaggen, di.c Don derdag in Middelburg wapperden, was er één, die niet gehesen was ter herdenking van de bevrijdings dag. Het was de driekleur op dc kleine, niet bloemen versierde tribu ne by de flatgebouw aan de Kouaan sekaai, die, daar hing ter ere van de eerste steenlegging door Honoré Sandberg tot Éssenburg, het doch tertje van de burgemeester. Deze étagebouw wordt gefinan cierd uit het Beambtenfonds -van de Staatsmijnen te Heerlen en zal wanneer aan het einde van dit jaar voltooid 24 woningen in drie „la gen" omvatten. Elke woning zal een inhoud hebben van ongeveer 360 m3 en zal voor ruim 29.per maand worden verhuurd. De stich- tingskosten belopen een bedrag van 3 ton. Het Beambtenfonds was vertegen woordigd door de secretaris-direc teur, drs F. A. Kraayeveld, het ge meentebestuur door de burgemeester, ihr. mr. W C.. Sandberg tot Esscn- Durg, de wethouders de heren A. J. Berenpas, J. W. Kögeler en L. J. Gecrs en verscheidene raadsleden, terwijl voorts ondermeer de directeur van Gemeentewerken, de heer A. J. W. Mathijssen, de architect van de flat, de heer H. H, A. Tummers en de heren D. Stam en F. de Graaf namens de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuis vesting aanwezig waren. De neer Kraayeveld hield een toe spraak, waarin "hij uiteenzette, dat het streven van het beambten-pen sioenfonds uiteraard is het kapitaal rendabel te beleggen. In 24 gemeen-, ten heeft men daartoe reeds woningen gebouwd of aangekocht; Middelburg is de 25e. Daarnaast houdt men echter in het oog, dat de zwaar ge troffen gemeenten een streepje voor moeten nebben; zo werd ook reeds gebouwd in Nijmegen en Rotterdam. Er zullen inwoners zijn, aldus spre ker, dlc enige weemoed gevoelen, omdat het oude niet meer terug komt. Toch moet men dankbaar zijn dat door medewerking van de rege ring wegen en middelen worden ge vonden om tot herbouwte geraken. Voor deze steenlegging werd doel bewust de 5e Mei gekozen, omdat deze dag een geschikte gelegenheid biedt niet met woorden, maar met daden aan te topen, dat er aan de herbouw van ons land gewerkt wordt. Het Beambtenfonds pr|jst 1 gelukkig daarvoor zijn biidrage te kunnen leveren. Spreker bracht dank aan de Provinciale Directie van de Wederopbouw, aan het ge meentebestuur en aan de ambtena ren van Gemeentewerken voor hun frote medewerking in deze en ein- igde met de wens, dat Middelburg onder haar actieve gemeentebestuur een schone toekomst tegemoet zal mogen gaan met God's rijke zegen. GEDENKSTEEN GEPLAATST Ter\v|jl de regen naar beneden gutste, nam Honoré een boeket bloemen en een verzilverd, trof- feltj.e in ontvangst en bracht vaardig en zonder schroom de gedenksteen, waarin de woorden „Als bijdrage tot do wederopbouw dezer stad werd do eerste steen voor dit woningcomplex geplaatst. 5 Mei 1949" waren gebeiteld, op de daartoe bestemde plaats aan Drs. Kraayeveld bood haar als dank een 'fraaie uit Limburgse klei gebakken en met de hand beschilderd wandbord aan. De burgemeester' riep in herinne ring, dat het gemeentebestuur door de heer G. Ballintjjn op de hoogte werd gebracht van het bestaan van het Beambtenfonds en dat de on derhandelingen over deze bouw reeds in 1946 werden geopend. Steeds zijn deze gekenmerkt door een sfeer van „Middelburg moet worden ge holpen". Hij dankte de architect, de heer Tummers voor zijn bereidheid om de typische bouwrwjjze van Mid delburg te bestuderen en zijn ont werp daarmede in overeenstemming te brengen. Dankwoorden 'werden ook gericht tot dc dienst van We- deropoouw en Volkhuisvesting m Middelburg en in Den Haag, die het mogelijk maakte het plan uit te voeren, alsmede tot aannemers en personeel, die zoveel vaart achter de werkzaamheden zetten. Tot drs. Kraayeveld en alle betrokkenen zeide spreker tenslotte: „Ik hoop. dat U steeds met vbldoening op dit werk zuit terugzien en dat gelukkig ge zichten van huurders tot in lengte van dagen Uw beloning zullen zijn." De plechtigheid werd besloten met een gezellig samenzijn in restaurant „Het Raadhuis". VLISSINGEN. Vrijdag. Hotel Dekker, „Openbare ver gadering voor alle zelfstandige mid denstanders". 8 uur; Concertgebouw, „Kolder de bolder", VI. supp. ver. Rood Wit, 8; Alhambra, „Ditte, een mensenkind". 7 en 8 u.; Luxor, „Gif- handel in Sjanghai". 8 uur. Zaterdag, Concertgebouw, „Kolder de bolder", 8 uur: Concordia. „Uitvoe ring Kajotters". 8 u.: Alhambra „Dit te. eecn mensenkind". 7 cn 8 uur: Lu xor, „Gifhandel in Sjanghai", 7 cn 9 uur. Zojidag, Alhambra. „Ditte. een mensen kind", 3, 7 en 9 uur; Luxor, „Gifhan del in Sjanghai", 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vrijdag Electro: Iris (18 .1".), 7 cn 9.15 uur: Schouwburg: Gifhandel in Shanghai (14 j.), 8 uur. Zaterdag P.Z.E.M.-gebomv: Vergade ring Polder Walcheren. 10; Schutters hof: Jubileumuitvoering „Wilhelmi- na", 8 uur; receptie, 4.306 uur; Elec tro: Iris (18 j.). 7 en 9.15 uur: Schouw burg: Gifhandel in Shanghai (14 j.). 8 uur. 7ondag Schutcrshof: V.P.R.O.-landdag; Schuttershof: Dansen, 8—12 uur; Elec tro: Iris (18 j->, 3.30, 7 cn 9.15 uur; Schouwburg: Gifhandel in Shanghai (14 j.), 2.30 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2