PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Vier komen 23 Mei bijeen „Koningin Juliana" maakte voorspoedige proefvaart D£ BILT Bevin Zaterdag naar Berlijn Israël verwerpt inter nationalisatie van Jeruzalem. Handelsovereenkomst met de Bizone niet goedgekeurd. HET GAAT BETER IN BATAVIA STATUUT RAAD VAN EUROPA DOOR MINISTERS ONDERTEKEND Eerste demobilisanten komen 3 Juni in Rotterdam aan. Prac.htsch.ip voor veerdienst Vlissingen—Breskens Rumoerige Staten-zitting op Curacao VOORSPELT: 132e Jaargang - No. 105 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hooidred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: tv. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Mei 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlisslngen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Bröuwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C IGu. lel. 20 Donderdag is het communiqué verschenen over de opheffing van de blokkade in Berlijn. Hierin wordt gezegd, dat alle verkeerbeperkingen tussen Bermn en de Westelijke zönes met ingang van 12 Mei zullen worden opgeheven. Elf dagen na deze opheffing, dus op 23 Mei, zal de raad van ministers der Grote Vier te ParUs bijeenokmen om bespre kingen te voeren over de kwestie, die Duitsland betreffen en de proble men, welke uite de situatie te Berlijn voortkomen, alsmede over de va lutakwestie in Berlijn. De Britss minister van Buiten landse Zaken, Emest Bevin, heeft in het Lagerhuis de overeenkomst eter beëindiging van de Berlijnse blokkade bekend gemaakt. ,In eenvoudige taal", zo zeide hij, „betekent dit, dat overeenstemming is bereikt tot opheffing van de blok kade en dat de weg thans open ligt voor de vier mogendheden om het Duitse vraagstuk in al zijn aspec ten te bespreken." Bevin verklaarde voorts, dat de Britse regering deze overeenkomst Er wordt naar nieuwe oplossing gezocht. Israël heeft verklaard, niet accoord te kunnen g'„'an met een algehele in ternationalisatie van Jeruzalem. De ze is door de algemene vergadering der Verenigde Naties in 1947 gelast. De Israëllische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft voorge steld een nominaal internationaal be, stuur over Jeruzalem in te stellen, dat geen rechtstreekse bestuursbe voegdheden zal bezitten en dat zijn functies zal beperken tot een be scherming van de heilige plaatsen. Een andere oplossing, welke door de Israëlische regering wordt voor gestaan, is de instelling van een in ternationaal bestuur, niet over ge heel Jeruzalem, doch slechts over dat gedeelte van de heilige stad, waarin zich de meeste heiligdommen van godsdienstige en geschiedkun dige betekenis bevinden. Grote staking bij Ford. OOK STAKINGEN IN ENGELAND. 65.00.0 arbeiders van de Ford-fabrie ken ziju in staking gegaan als gevolg van het mislukken van onderhande lingen over de regeling van een ge schil met betrekking tot het tempo van de productie. Achttienduizend mijnwerkers zijn in staking gegaan wegens een geschil met het bestuur, van de genationali seerde Engelse Steenkoolmijnen over betaling van overuren en steenkool toewijzingen aan mijnwerkers tegen verlaagde prijzen. BRITSE TROEPEN NAAR HONGKONG. De Britse minister van defensie heeft in het parlement verklaard, dat En geland „aanzienlijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie zendt. Deze zuilen be staan uit eenheden van alle wapens land-, zee- en luchtmacht. Minister Alexander verklaarde ver der. dat het enige motief van de Brit se regering voor de door haar getrof fen maatregelen om Hongkong te be schermen, is geweest te verhinderen, dat. als gevolg van de ongeregelde omstandigheden in China, het welzijn en de veiligheid van de bevolking van Hongkong in gevaar zouden worden gebracht, terwijl de regering tevens wilde voorkomen, dat de wettige han del op China, die over Hongkong loopt, wordt belemmerd. Stakers hebben Canadese stad in handen. De Canadese stad Asbestos, waar ongeveer drie vierde gedeelte van de wereldproductie van asbest wordt ge produceerd, verkeert practisch in staat, van beleg. De wegen der stad worden door 5000 met koevoeten, ste nen, stokken en geweren bewapende stakers geblokkeerd. Vijftig zich in Asbestos bevindende politie-agenten zijn door de stakers omsingeld. Twee honderd man van de politie uit Montreal en uit Quebec City zijn met spoed naar Asbestos ge zonden. met de opdracht te pogen de allerwege in de stad aangebrachte wegversperringen te verwijderen. Duitse politici krijgen haast. De West-Duitse politici haasten zich met het vooruitzicht op nieuwe vier- mogendheden-besprekingen thans de constitutie voor de nieuwe West- Duitse Staat definitief te doen aanne men. Het ontwerp-grondwet. dat de vori ge week door de westelijke militaire gouverneurs werd aanvaard, werd Donderdag door de voornaamste com missie van de constituerende vergade ring in een ononderbroken zitting van een dag goedgekeurd. Men verwacht, dat het ontwerp Vrijdag door de voltallige bijeenkomst van de assemblee in behandeling zal worden genomen. De officiële en defi nitieve aanvaarding geschiedt mis schien Vrijdagavond. Donderdagmorgen is de 20-.1arlge iiets.jongen van een bloemenmagazijn te Amsterdam, die aan toevallen leed, met zijn fiets in het Singel bij de Oude Spie gelstraat gereden en verdronken. toejuichte. Hij was er zeker van. dat de overeenkomst aantoonde, dat ,.üe krachtige en toch redelijke politiek die wij gevolgd hebben in feite ten volle gerechtvaardigd wordt door de resultaten.". De Britse regering zou de nieuwe bijeenkomst van de raad van mi nisters vaYi buitenlandse zaken in dezelfde geest van standvastigheid en redelijkheid tegemoet gaan. Bevin zal Zaterdag naar Berlijn vertrekken waar hij de militaire gouverneur Sir Robertson zal ont moeten. Maandag zal hij waarschijn lijk via Hoek van Holland naar Lon den terugkeren.. Minister Acheson zal zelf naar Parijs gaan voor de conferentie der ministers van buitenlandse zaken. Jessup zal hem vergezellen. Militaire gouverneurs weigerden. De correspondent van het A.N.p. meldt, dat de militaire gouverneurs van de Brits-Amerikaanse zóne van Duitschland volgens het Duitse pers bureau D.P.D.. geweigerd hebben de aanvullende handelsovereenkomst, die op 26 Maart in Den Haag tussen de Brits-Amerikaanse zóne en Neder land is gesloten, goed te keuren. De overeenkomst voorzag in ,de levering door Nederland van agrari sche producten en textiel, tot een waarde van 10 miUioen dollar. Ten einde het Nederlandse tekort op de handelsbalans met West-Duitsland te verminderen, zou tegenover deze le veranties geen Duitse export wor, den gesteld. Troonwisseling in Monaco. Prins Louis van Monaco, die reeds enige tijd een slechte gezondheid ge niet. heeft bij decreet zijn kleinzoon. Prins Rainier, aangesteld om de re gering van het vorstendom over te nemen. DE LAATSTE INFORMELE BESPREKING? Natsir's aftreden als adviseur wordt niet betreurd. Donderdag werd een informele be spreking gehouden tussen zes leden van de Nederlandse delegatie en zes van de republikeinse delegatie in te genwoordigheid van Cochran. De ver gadering was een voortzetting van de Woensdag gehouden informele bespre king tussen groepen van de beide de legaties. Daarvoor hadden de voorzit ters der delegaties elkaar ontmoet in aanwezigheid van Cochran. In Nederlandse kringen achtte men deze grote activiteit en ook het ver loop van deze besprekingen op infor meel plan hoopgevend. In kringen, die nauw contact onderhouden mét de Nederlandse delegatie, was men van mening dat het optimisme waarvan dr. van Roycn dezer dagen gewaagde, zeker niet misplaatst mag hèfeii. Volgens gezaghebbende bron zouden de republikeinen zich ver bonden hebben het bevel tot staken van het vuren aan de guerilla's uit te vaardigen na hun terugkeer te Djocja. De Nederlanders zouden op som mige punten, die nog niet bekend gemaakt zijn, een soepeler houding hebben aangenomen. Hoewel de woordvoerder vr.n de UNCI ook nu nog op desbetreffende vragen moest verklaren niet te weten, wanneer de volgende formele bijeen komst zou worden gehouden, is men, naar de diplomatieke correspondent van Aneta vernam, algemeen van me ning, dat de informele besprekingen, welke tot doel hadden een formule te vinden om de verschillen in stand punten te overbruggen, thans in het uiteindelijke stadium zijn gekomen. Enkele meenden, dat de thans ge voerde besprekingen wel een van de laatste, zo niet de laatste zouden zijn. Verder wordt vernomen, dat Mo hammed Roem, voorzitter van de Republikeinse delegatie, Vrijdag naar Bangka zal vertrekken. In 't begin van deze week heeft Roem eveneens een bezoek gebracht aan de Republikeinse leiders te Bang ka: hij is toen teruggekeerd met zoals de Republikeinse woord voerder zeide „bepaalde richtlij nen." Intussen vernam Aneta's diploma tieke correspondent uit betrouwbare bron. dat Mohammed Natsir is afge treden als adviseur van de republi keinse delegatie, omdat hij niet in stemde met de politiek van de dele gatie. hetgeen door de republikeinse woordvoerder werd bevestigd. De Nieuwsgier schreef Donderdag morgen in 'n hoofdart. o.m.: „Wij heb ben geen verdriet dat Natsir van het toneeL verdwijnt sedert gebleken is. dat hij' een der scherpste tegenstan- een compromis zal men toch moeten ders is van een compromis. Tot zulk kómen. Geen van béide" partijen kan zich de illusie maken dat integrale verwezenlijking van haar wensen mo gelijk is. Het vertrek van Natsir is dus een gunstig teken". SULTAN NAAR DJOCJA. Donderdagochtend vertrok de Sul tan van' Djocja met een vliegtuig van de UNCI naar Djocja. vergezeld van de adviseur van de republikeinse de legatie Laoh. De Sultan had te Bata via tweemaal een ontmoeting met dr. van Royen en bezocht de republikein se leiders op Banka. Mijnwerkers internationale te Amsterdam. De internationale mijnwerkersfede ratie heeft een uitnodiging van het wereldvakverbond om een conferen tie van mijnwerkersbonden te Milaan bij te wonen, van de hand gewezen. De federatie heeft besloten een eigen internationale conferentie op 5 Octo ber te Amsterdam bijeen te roepen. Dit besluit werd met eenstemmigheid genomen. V.. Schapen op trektocht. De bijna tachtigjarige schaap herder van Dijk, die met zijn kudde verleden herfst van de Veluwe naar het vliegveld Twente is getrokken, is hij vond de belangstelling die de Twentenaren voor hem en zijn dieren betoonden wel een beet je al te erg op terugtocht naar de Veluwe. Met zijn kud de. die aanmerkelijk is ge groeid er zijn ongeveer 50 zwarte en witte lammeren bij trekt hij nu via Lochein Ruurlo, Zethem en Taag Kep- pel naar Doesburg, waar hij de IJsel rustig hoopt te kunnen oversteken. Daarna zal hij pro beren de zomer door te bren gen op het vliegveld Deelen, ten Noorden van Arnhem. Ook op zijn tocht door de Achter hoek heeft de scheper met zijn kudde van 150 schapen veel be kijks. .J Mijnen belemmeren het vlotbrengen van de ,,C.A. Banck" Bij pogingen om het tijdens de zware stormen op 't Bloemendaals strand ge slagen Zweedse stoomschip „C. A. Banck" vlot te brengen, leveren in de nabijheid gelegen „Kaethie-mijnen" nog grote moeilijkheden op. Alvorens men kan beginnen met het baggeren van een geul, moeten deze zijn ver wijderd. De mijnenopruimingsdienst van de Kon. Marine .begint in de loop van de volgende week met een gron dig onderzoek ter plaatse om alle nog aanwezige explosieven te doen ver dwijnen. Het vgobereidend werk begint volgende week Donderdagmiddag is in het St. Jamespalace te Londen het statuut van de Raad van Europa het Europese „parlement" door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Italië, Ierland, Noorwegen, Denemarken eji Zweden gete kend. Negen ministers en de ambassa deur van België minister Spaak is zoals men weet nog steeds ziek tekenden in alfabetische volgorde. De vertegenwoordigers van ieder land plaatsten zich om de beurt achter een zware tafel in het mid den van de zaal en hielden een korte toespraak, 'voordat zij teken den. In een comuniqué. dat te Londen werd uitgegeven werd bekend ge maakt. dat het voorbereidende werk op 11 Mei In Parijs zal beginnen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Stikker, ver klaarde. alvorens zijn handtekening onder het statuut te plaatsen, dat het denkbeeld van een Europese eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele vérleden maken, dat wij voorstanders van een Europese eenheid zijn", zeide hij. ,Wij moeten voorwaarts blijven gaan, teneinde een steeds groeiende eenheid in Europa te bereiken. Ik ben er volkomen van overtuigd, dat wij zullen slagen en ik beu er trots op namens Nederland dit do cument te mogen tekenen." HE TEKST. In de preambule van het statuut van de raad van Europa geven de regeringen van België. Denemarken. Frankrijk. Eire, Italië. Luxemburg, Nederland. Noorwe gen. Zweden en het Verenigd Koninkrijk als hun mening te kennen, dat „het nood zakelijk is onverwijld een organisatie in het leven te roepen, welke de Europese staten in hechter verband met elkander zal brengen". Zij' hebben besloten een raad van Europa op te richten, bestaande uit een comité van regeringsvertegen woordigers en uit een consultatieve as semblee. Het doel van de raad van Europa wordt in het eerste hoofdstuk genoemd: groter eenheid tussen zijn leden tot stand tc brengen, hun idealen en beginselen te beveiligen en hun economische en sociale vooruitgang te bevorderen. Hoofdstuk 3 bepaalt,- dat de organeh van de raad, die zijn zetel te Straatsburg heeft, zijn: het comité van ministers en de consultatieve assemblee. Het secreta riaat van de Raad van Europa in het se cretariaat van beide organen. De officiële talen van de raad zijn Frans en Engels. Frankrijk. Italië en het Verenigd Ko ninkrijk mogen elk 18 vertegenwoordigers in de assemblee hebben. België. Neder land en Zweden, ieder 6. Denemarken, de Ierse Republiek qn Noorwegen ieder 4 en Luxemburg 3. zodat de assemblee 87 le den zal tellen. Ministers van Buitenlandse Zaken van tien landen de Benelux landen, Scandinavië. Eire en Italië kwamen in St. James' Palace te Londen hij- een ter voltooiing der samenstelling van de Raad van Europa. Scandina vische en Nederlandse gedelegeerden tijdens de bijeenkomst. Geheel links de Nederlandse minister, mr. D. U. Stikker. Verder de Zweedse minister, Osten Unden en de Noor se minister Hal var d Lange. Woensdag uit Batavia vertrokken. Woensdag is de eerste groep demobilisanten, bestaande uit 460 man, per „Volendam" van Java naar Nederland vertrokken. Bij 't vertrek uit Priok heerste een op gewekte stemming. Brede serpen- tinebanden in vele kleuren hingen van de reling tot de Priokkade, koelies graaiden naar de ballonne tjes, de kapel van het K. X. I. L. werd na elke mars met applaus be loond. Het schip wordt 3 Juni in Rotterdam verwacht. Tweemaal 12 jaar geëist in oude moordzaak. Onlangs heeft de Beverwijkse politie, in samenwerking met de rijkspolitie te Heemskerk, een twaalf jaar oude moord aan het licht gebracht, doordat een echt paar ruzie kreeg in een caté en de ech telieden elkaar verwijten maakten. De 32-jarige los werkman C. W„ die in 1937 dood werd aangetroffen in zijn wo ning te Heemskerk, stond als zwaarmoe dig bekend en twaalf jaar lang is er niet getwijfeld aan het feit. dat de man zelf moord had gepleegd door ophanging. Door de bekentenissen van zijn vrouw en haar tegenwoordige man, is thans komen vast te staan, dat de man geworgd werd door zijn vrouw en haar vriend, met het zelfde touw, dat destijds als Instrument voor zelfmoord werd beschouwd. De Officier van Justitie eiste tegen bei de verdachten een gevangenisstraf van twaalf jaren. PROVINCIALE VLAG VOOR HET EERST GEHESEN. De Koningin Juliana, de nieuwe provinciale ferryboot, die Donderdag haar proeftocht maakte en aan de provincie werd overgedragen, heeft geen ideaal lenteweer getroffen. Er woei een kille wind over de Schelde en de Noordzee, er stond zo af en toe een stevig zeetje en er gutsten nij dige regenvlagen tegen de patrijspoor ten aan. Maar goed beschouwd was dat een attractie, want een schip beproeven onder ideale omstandigheden, daar is geen aardigheid aan. Nu hebben de ruim 250 autoriteiten en genodigden, die de proefvaart meemaakten, ten minste even de illusie van een zeereis gehad enkreeg de Koningin Ju liana gelegenheid te over om te bewijzen, welk een uitstekend en zee waardig schip zij is! Gedeputeerde Staten van Zeeland en de N.V. Kon. Mij. ..De Schelde" hadden een aardige route uitgekiend voor deze proeftocht. Vanuit de ha ven van Vlissingen toen men mid den op de Schelde was, moest per sleepboot nog een fotograaf aan boord worden gebracht onder grote belang stelling der opvarenden ging het Noordwaarts tot de hoogte van West- kapelle. Daar werd gekeerd en nu ging het naar het Zuiden, naar de Belgische kust, tot ter hoogte van Zeebrugge. Ten slotte keerde men te rug naar de Schelde, waar nog enige tijd gekruist werd. Omstreeks half vijf voer de Koningin Juliana de fuik te Vlissingen weer binnen. WIE ER WAREN. De opvarenden bestonden uit talrijke autoriteiten en genodigden met hunne dames. Wij merkten onder meer op de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met zijn echtgenote, het volledige college van Gedeputeerde Staten en de griffier der Staten dr. B. H. Tellegen, met hunne echtgenoten, tal rijke leden der Provinciale Staten, dr. ir. W. J. H. Hnrmsen, dir. gen. van de Rijks waterstaat. het Zeeuwse lid der Tweede Kamer. mr. W. F. baron van der Feltz. kapitein luit. ter zee F. J. E. Krips, direc teur van het Loodswezen te Vlissingen, de luit. ter zee 1ste klasse, J. v. d. Wey- de, comm. Maritieme Middelen te Vlis singen. de volledige directie van de St. Mij. Zeeland, de heer L. Korstanje inspec- teud van de Scheepvaart, de burgemees ters van Vlissingen en Breskens, dc heren mr. B. Kolff en J. A. Eekhout, oud Gede puteerde J. M. van Bommel-van Vloten, die destijds tot de opdrachtgevers van de bouw van het schio behoorde, ir. Th. Heijblom, hoofdir. dir. van de Rijkswa terstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters hoofdir. dir. van de Prov. Waterstaat, de comm. van de Rijkspolitie in Zeeland, majoor G. H. van Helden, de dir. van het Gewestelijk Arbeidsbureau J. C. Cor- ver, de hoofdingenieur-directeur van de provinciale Directie van de wederopbouw en volkshuisvesting M. D. A. Glerum. de voorzitter en de secretaris van de Ka mer van Koophandel, de heren F. P. O. M. Koch en A. S. de Jonge, de directeur der Prov. V.V.V., de heer E. Smit. als mede als gastheren de directeur der Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jon ge. de heren ir. H. C. Wesseling en A. Smit. directeuren van ..De Schelde" en vele anderen. DE OVERDRACHT. Na de lunch heeft ir. H. C. Wesse ling namens de directie van „De Schelde" het woord gevoerd, die nog eenmaal de geschiedenis van de Ko ningin Juliana ophaalde en het een daad van wijs beleid van het Provin ciaal Bestuur noemde, dat het een zo groot mogelijk schip bestelde. Daar naast bracht ir. Wesseling hulde aan de directeur der Prov. Stoomboot diensten' en zijn staf, die zorgde dat dc Koningin Juliana zal beantwoor den aan alle eisen en de verzekering gaf, dat „De Schelde" voor eerste klas werk heeft gezorgd. Spr. besloot met de wens, dat de Koningin Juliana lange jaren tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers zal blijven va ren. TOESPAAK JHR. DE CASEMBROOT. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot riep een woord van welkom toe en zeide in het bizonder de tegenwoor digheid van ir. Harmsen op prijs te stellen, die nu eens niet komt om over de vrije veren, het Vrije varf Sluis of de Polder Walcheren te spre ken, maar voor zijn genoegen kwam. Voorts richtte spr. zich tot de direc tie van de Zeeland, de hoop uitspre kend, dat de toeristendienst die uit het eerste naoorlogse uienbootje is voortgekomen, op den duur de vaste lijndienst VlissingenFolkestone in het leven zal roepen. Spr. bracht hul de aan de directie van de Kon. Mij. ,,De Schelde" en haar staf voor het prachtige werk, dat zij geleverd heelt en verzocht aan de pers toch vooral een beroep te doen op het pu bliek, om dit mooie schip met zacht heid te behandelen. Spr. verklaarde hierna het schip in naam der Provincie over te nemen. Ook ir. Harmsen complimenteerde de provincie en „De Schelde" met dit schip. provinciale vlag gehesen. Hierna werd de vlag van „De Schelde" gestreken en de nieuwe pro vinciale vlag gehesen. Voor het eerst wapperde zij boven de Zeeuwse wate ren! Het is een feitje, dat zeer zeker waard is om voor het nageslacht ge boekstaafd te blijven: de provinciale vlag werd voor het eerst gebruikt bij de overname door de provincie van de Koningin Juliana. Met talrijke deskundigen en met dc kapitein van het schip hebben wij korte gesprekken gevoerd over dc kwaliteiten van de Koningin Juliana. Het algemeen oordcel is. dat „De Schelde" en haar staf een knap stuk werk hebben geleverd en een snel varend, zeewaardig, comfortabel schip bouwden, dat volkomen beantwoordt aan de eisen van modem verkeer. Er was maar één roep: Een prachtschip! In 's Gravenhage is onder grote be langstelling de eerste steen gelegd van hel nieuwe stadhuis op het Alexander- veld. Critiek op de voordracht voor het College van Alg. Bestuur. De eerste openbare vergadering van de nieuwe Staten verliep zo rumoerig, dat na een kwartier de waarnemend voorzit- ter Plantz de tribune liet ontruimen. Dc vergadering was bijeengeroepen op ver zoek van vier leden van de „oppositiepar tijen". Er was een overweldigende be langstelling op de tribune, de gangen en het Wilhelminaplein. blijkens de opgehe ven duim het meest democraten. De hoofdsthotel van deze vergadering was de bespreking van de voordracht van het nieuwe College van Algemene Be stuur. doch bij de eerdere behandeling der voordracht van voorzittter en onder voorzitter der Staten, kort na dc aan vang, schreeuwde en applaudisseerde het publiek, waarop ontruiming volgde, De oppositie sprak harde woorden bij de be spreking van de voordracht van het nieu we College van Algemeen Bestuur. De- brot noemde dit een college van politieke avonturiers, samengesteld tegen het alge meen belang der Nederlandse Antillen. Niettemin wilde spreker het college een eerlijke kans geven. Ook anderen spraken hun afkeuring af over het nieuwe College van Algemeen Bestuur en ontzegden hun steun. Op voorstel van Jonckheer werd besloten 'een brief aan de Gouverneur te zenden met verzoek een zo spoedig mo gelijke beslissing t.a.v. de benoeming van het College van Algemeen Bestuur. Arbeiders wilden toch een vrije middag hebben. In tie Twentse industrie zijn Don derdag moeilijkheden ontstaan als gevolg van het feit. dat op dc middag van de nationale feestdag geen vrijaf werd gegeven. In tal van bedrijven in Hengelo. Borne. Enschedé en Almelo hcöben de werknemers het werk toch om 1 uur beëindigd. Zij willen desnoods het verzuim onder protest voor- eigen rekening nemen, 's Morgens waren in enkele bedrijven de werknemers reeds doorgewerkt, maar toch zijn enige tienduizenden werknemers 's middags niet aan de arbeid gegaan. In verschillende bedrijven werd doorgewerkt. De fabriekskernen hebben medege deeld. dat hun besluit om het werk om 13.00 uur te beëindigen, niet ge richt is tegen de directies, doch .be doeld als een manifestatie om te ko men tot een werkelijke viering van een nationale feestdag op 5 Mei. Van werkgeverszijde is opgemerkt, dat in dien werkelijk van een viering spra ke zou zijn, daaraan medcwc.king zou worden verleend. Men wijt deze- toestand aan het ontbreken van een bindend advies van overheidswege. OOK OP SCHOOL. Een aantal jongens van de ge meentelijke H.B.S, aan de 's-Cra- vendijkwa.l te Rotterdam ging even eens ,,in staking Ze waren het niet eens met de beslissing, dat ze op de Nationale Feestdag in de bank moesten zitten en probeer den hun makkers, die reeds het gebouw waren binnen gegaan, te bewegen zich bij hen aan te slui ten. Toen dat geen resultaat hart, trok de groep in stoet naar de H. B. S. voor meisjes aan de Witte de Withstrar«t en poogde daar de meisjes tot eenzelfde houding te bewegen. Dank zij de voor difnuial zachte arm van de politie, trokken de jongens na enige tijd af In de richting van het Lunapark. KOUD. Zwaar bewolkt met enkele regen buien. later afgewisseld met ver spreide opklaringen. Meest matige wind tussen West en Noord. Koud weer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1