De eerste foto's van de Sloe-bedijking De B.B.C. maakte klankbeeld op Walcheren 35 fMÈmtm ISBi Zeeuwse Almanak Film-Conflict tussen Engeland en Amerika. MAANDAG 2 MEI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Radioreportage over Nederlands strijd tegen en om het water Wie een goed aannemer is van grote waterbouwkundige werken, is daarom nog geen vlot en geroutineerd radiospreker en toen de gebroeders van Oord te Middelburg dezer dagen dan ook bezoek kregen van de bekende Engelse radioreporters Leonard Cottrell en Harvey Sarney, ston den zjj plotseling voor een allesbehalve gemakkelijke taak. ZEELAND NIET VERGETEN. Cottrell en Samey hebben reeds verleden jaar een zeer omvangrijke radioreportage van herrijzend Neder land gemaakt, die meer dan een uur van de uitzendtijd in beslag nam en in de jubileumweek van Koningin Wilhelmina werd uitgezonden. Nu zijn zij teruggekeerd en weder om wy'den zij een omvangrijk klank beeld aan Nederland. Het spreekt vanzelf, dat Zeeland in het algemeen en Walcheren in het bijzonder, hier wederom een belangrijke rol in spe len. Ditmaal hebben zij de strijd tegen het water, de stry'd om het behoud van het land en de strijd OM het water tot onderwerp gekozen en met name voor dit laatste gedeelte van hun reportage bestaat in Engeland BLOEIMAAND Zo is het dan Mei. En over de naam van deze zoete voorjaarsmaand bre ken de geleerden zich nog altijd het hoofd. Volgens de een herinnert die naam aan Maja, de moeder van Mer- curius, die een even mooie als milde vrouw moet zijn geweest. Volgens an deren is de naam simpelweg niets anders dan het woord „mei", dat bloemtak betekent. Dan zou dus het bloesemen der bomen en het bloeien der bloemen aan deze maand haar naam gegeven hebben. Maar er is ook nog een woord „Majus", dat groot en heerlijk betekent en inderdaad: Mei is een grote, een heerlijke maand. Bloeimaand is de oude Nederlandse naam. Zeer vaak is Mei een zoele, mooie maand. Maar de boeren hebben haar graag koel en een oud rijmpje zegt: Een koude Mei Een gouden Mei. En een ander: Mei koel en wak Brengt koren in de zak'. Mei is de maand, waarin op de Noord hollandse eilanden de Mei-vuren wor den ontstoken. Het is de maand, waar in in Limburg de Meiliefsten worden gekozen en nog altijd de Meiboom wordt jeplantEn in het Oosten van ons land en in Zeeland snijden de jongens nog altijd hun Meifluitjes. En Mei is de maand van de IJshei- ligen. Maar die komen pas van 11 tot 14 Mei en daar schrijven we dus later wel over. Voorlopig vermeien wij ons in de verwachting van weer een goede, mooie lentemaand! grote belangstelling, omdat men er een meer dan gewone interesse aan de dag legt voor het verziltingspro- ces, dat zich in menig Nederlands polderland voordoet. OMVANGRIJK PROGRAM. In het Wooldhuis te Vlissingen hebben wij een dezer dagen, nadat in de late avonduren de spreek-scènes van de gebroeders waren voltooid na enkele mislukte pogingen klonk hun Engels relaas boeiend en bewo gen met Cottrell en Samey, als mede met hun Nederlandse mede werker Rienk Idenburg, bekend als ..voorlichter" van de pers van het departement Van Volkshuisvesting en Wederopbouw, een uurtje zitten pra ten. Tien dagen tevoren waren de Brit ten in ons land gearriveerd, nadat Idenburg hun tournee had voorbe reid. Hun eerste bezoek gold het Waterbouwkundig laboratorium in Delft, waar zij met Nederlands knap ste waterbouwkundigen de algemene problemen hebben besproken. Ver volgens leidde hun tocht naar Texel, waar de duinafslag en de kustverde diging hun belangstelling trokken. In het Noorden van Groningen, bij Baflo, werd vervolgens een aantal opnamen van landaanwinningswer- ken gemaakt en de B.B.C.-reporters trokken daarna met een amphibie- tank over de schorren naar Schier monnikoog. De Afsluitdijk werd van zelfsprekend niet Vergeten, d.e Noord Oost Polder al evenmin. In de Bies- bosch werden klankbeelden vervaar digd, omdat uit dit gebied de over de ganse wereld befaamde Nederlandse polderjongens plegen te komen en... toen was Walcheren aan de beurt. OP WALCHEREN. Walcheren bekleedt een grote plaats in het hart van Cottrell en Sarney. Zij hebben het eiland gezien toen het onder water stond, zij zagen de droogmaking, zij zagen een jaar later het moeizaam herstel en het begin van de wederopbouw en zij hebben Walcheren lief gekregen. Wij komen niet naar Nederland, of we gaan tenminste even hierheen, zegt Sarney spontaan en Cottrell be vestigt het en voegt er aan toe. dat beiden steeds weer verbaasd staan over dc resultaten, die hier op elk gebied worden bereikt. Wc kunnen onze ogen nauwe lijks geloven, zegt hij. Dc inpoldering van het Zuidcr- sloo, het maken van nieuwe strand- hoofden in Zoutelande en het ver vaardigen van zinkstiikken voor de Sioebedijking by Kammekens waren nu him objecten en met hun bekende vaardigheid hebben zij er een boeiend, suggestief klankbeeld van gemaakt. Vakmensen vertellen over de ma nier, waarop de zinkstiikken worden gemaakt en te water gelaten, de dijk werkers, die aan de strandhoofden arbeiden, zingen hun lied, dat zich paart aan het eeuwige ruisen der zee, de Sioebedijking tovert de luis teraars de eenzame, uitgestrekte schorren voor ogen, waar aan de ho rizon de nieuwe (lijken groeien, kortom, het is een klankbeeld, dat niet alleen Britse, maar ook (Neder landse oren boeien zal. In Augustus wordt het uitgezon den. een jaar, nadat het vorige klankbeeld in de aether kwam. 40 pCt. van de in Engeland vertoonde films moeten in Engelse studio's vervaardigd zijn, PROTEST VAN DE AMERIKAANSE FILMINDUSTRIE. (Van onze correspondent). Terwijl de Engelse filmindustrie de critiekste periode van haar bestaan doorworstelt, en zowel Denham als Pinewood Studios momenteel stil lig gen wegens, .eon staking van- film- electriciens, komt het officiële Ame rikaanse protest aan de Britse rege ring over de zgn. Engelse fümquota wel op een zeer onsportief gekozen tijdstip. Deze quota is een Engelse maatre gel die inhoudt, dat een zeker per centage van alle films, die in Enge land vertoond worden, in Britse stu dios vervaardigd moeten zijn. Voor de oorlog, toen de Engelse filmindustrie nog in haar kinderschoenen stond, was dit quotacijfer 20 procent. Verle den jaar Juni werd bet verhoogd lot 45 procent, hetgeen een aanzienlijke dollarbesparing in de aankoop van Amerikaanse films betekende en tege lijkertijd een ruim dubbel zo groot binnenlands afzetgebied garandeerde aan de na de oorlog enorm opgekomen Britse filmindustrie. In Maart van dit jaar werd dit cijfer verlaagd tot 40 procent, toen bleek dat de Engelse studios de 45 procent quota niet kon- dtti vullen. AMERIKAANS PROTEST. Het Amerikaanse protest besehuldigt Engeland ervan dat het huidige quota- cijfer van 40 pet. in de verhouding nog veel te hoog is en opzettelijk be rekend is om de Amerikaanse film industrie te ondermijnen. Volgens de ze officiële nota neemt Amerika geen genoegen met de Britse uiteenzetting dat de quota die dus inhoudt dat Duitse bende smokkelde uranium naar Sowjet-zöne. Amerikaanse autoriteiten in Frank fort hebben enige leden van een Duitse bende doen arresteren, die in het bezit bleken van 2300 gram zui ver uranium. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De bende wordt er van verdacht op grote schaal uranium naar de Sow jet-zöne gesmokkeld te hebben. Uitbreicfing handelsverkeer met Frankrijk. De verruiming van het handelsver keer met Frankrijk betekent, dat. het bedrag voor de invoer, 'resp. uitvoer, dat voor het huidige accoord op 70 milliard francs geraamd wordt, met ongeveer 10 milliard francs wordt verhoogd. Bijbellessen op openbare scholen. De Vereniging vnn Christen-Onderwij zers aan ovcrheidsseholen hield te Amers foort een jaarvergadering. Nadat in de ochtendvergadering de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd in de middagvergadering achtereenvolgens door zeven leden uil dc meest uiteengelegen delen des lands een kort verslag uitge bracht over hun bevindingen bij liet ge ven van Bjjbelondcrwijs op hun school. Zowel bij de ouders als bij de leerlingen der openbare scholen bleek grote belang stelling voor de Bijbcllessen te bestaan. Geen enkele leerling wordt verplicht de ze lessen bij te wonen. Nochtans nemen zo goed als alle leerlingen cr aan deel. wanneer de lessen gegeven worden door hun eigen onderwijzer of onderwijzeres. Gevallen van besliste afwijzing zijn hoge uitzondering. De V.C.O.O. telt nu enige honderden openbare onderwijzers onder haar leden en zij streeft er naar. dat de openbare school haar Christelijk karakter her krijgt. hetgeen de Lager Onderwijswet naar de mening van de V.C.O.O. eist. van elke 100 films die in Engeland vertoond worden er 40 hier gemaakt moeten zijn noodzakelijk is om dollars te besparen, en eist een aan zienlijke verlaging van dit cijfer. Het Engelse antwoord aan de V.S. dat hier niet spanning tegemoet wordt gezien, kan echter pas gegeven wor den nadat de Amerkaansc eis door dc Britse ministerraad behandeld is. Een eventuele verlaging van het quotacij fer zou vervolgens door liet parle ment goedgekeurd moeten ivorden. In Britse filmkringen is men van oor deel, dat een toegeven aan Amerika in deze zaak dc nekslag voor de En gelse studios zou betekenen. Hoewel het Engelse parlement tot het begin der volgende week op reces is, zullen er ondertussen te New York deze week reeds besprekingen begin nen tussen de Britse filmdirecteuren Korda, Rank en French, en de kop stukken der Amerikaanse filmindus trie. De eerstgenoemde» zullen o.a. de inhoud van een vlugschrift probe ren te weerleggen, dat momenteel over geheel Amerika verspreid wordt door de Amerikaanse filmindustrie. Dit vlugschrift, dat een aaneenrijging is van verwijten en beledigingen aan de Britten, heeft in Engeland de ge moederen in beweging gezet en is niet bepaald bevordelijk voor de goede retalties tussen beide landen. Het ver wijt Engeland dat ..terwijl Amerika zich uitslooft met het besteden van milioenen dollars aan de reconstruc tie van bijna de gehele wereld, de En gelsen er op uit zijn om zoveel moge lijk schade te berokkenen aan de Amerikaanse industrie'' en vdat de huidige Britse filmquota ..een schen ding is van de internationale verdra gen waaraan Engeland zich gebonden heeft." (Nadruk verboden). Vel»1 gezinnen in de omgeving van Kampen leefden vroeger van het vervaardigen van biezen mat ten. Nu fabrieken liet- veel vlug ger en voordeliger kunnen doen, sterft dit oude handwerk geheel uit. Deze oude wever heeft; tot nu we ten stand te houden, doch daar hy geen kopers meer kan vinden voor zijn maften, heeft hij beslot"» zijn liedryfje te sluiten. De laat ste mat i* in bewerking; daarna zal het weefgetouw worden afge broken. De Ver, Naties en de Indonesische kwestie. John Foster Dulles, vertegenwoordi ger van Amerika, verzette zich in dc algemene vergadering der Ver, Na ties tegen overheveling van de Indo nesische kwestie naar de politieke commissie ad hoe op een ogenblik, dat er onderhandelingen gaande wa ren in Batavia, die de mogelijkheid inhielden, goede resultaten op te le veren. Dc overheveling was Donder dag door de afgevaardigde van Chili voorgesteld. Ook de Russische gede legeerde Malik sprak zich uit tegen het overbrengen van dc Indonesische kwestie, echter niet met 't oog op dc onderhandelingen in Batavia, doch in verband met het feit. dat de algemene vergadering deze kwestie voor de eerste keer zou behandelen. Malik was van mening, dat er geen reden was voor optimisme wat betreft de resultaten van de onderhandelingen in Batavia. Chili trok daarna het voorstel in om de Indonesische kwestie naar de agenda van de politieke commissie ad hoc over te hevelen. Boterkleurstoffen oorzaak van kanker? Professor Adolf Butenandt. dc Duit se Nobelprijswinnaar voor scheikunde, heeft op grond van zijn negenjarig kankeronderzoek verklaard, dat de kleurstoffen, die gebruikt worden om boter te kleuren, hel gevaar in zich dragen de ontwikkeling van kanker te kunnen bevorderen. Deze kleurstoffen dienen volgens prof. Butenandt niet meer gebruikt te worden. De Kantonrechter te Breda heeft Vrijdag zes vei dachten ieder tot t 10. boete, subs 5 dagen hechtenis veroordeeld omdat zij in de binnenstad van Breda op 5 Maart een tijdschrift te koop hadden aangeboden. Het Wereldgebeuren. India blijft lid Meer dan eens en heus niet alleen door wijlen Göbbcls en zijn medepro pagandisten is het uiteenvallen van 't Britse imperium voorspeld. Het Britse Britse imperium voorspelt. Het Britse imperialisme heeft aan het eind van de vorige eeuw zijn hoogtepunt ge had cn het moederland zou na de tweede wereldoorlog niet meer dc kracht hebben de her en der over de wereld verspreide delen van het Rijk bijeen te houden, zelfs niet door een zwakke band. De ondergangs-profèten hebben echter de soepelheid van den ken der Britten, hun lange bestuurs- ervaring en hun vermogen bij veran dering van getij op tijd de bakens te verzetten danig onderschat. Het Britse gemenebest blijft een unieke plaats in het wereldbestel innemen, uniek om dat eigenlijk dc band tussen de onder scheidene delen. Australië, Canada. Zuid-Afrika, India, Pakistan en Cey lon op geen enkel duidelijk verdrag of weluitgewerkt statuut berust. Een gemeenschappelijke traditie, verwant schap van taal. van democratische be ginselen en economische afhankelijk heid is het cement, dat de delen bij eenhoudt. De jongste partner. India, heeft evenwel door een nukkige hou ding scheuren in het gemenebest ver oorzaakt. India kreeg Mei vorig jaar dc status van dominion, volledig zelf bestuur dus plus het recht om des gewenst het gemenebest te verlaten en geheel op eigen benen te gaan Staan. Het heeft er even naar uit ge zien. dat India van dit rfccht gebruik wilde maken. In tegenstelling tot die van Pakistan stonden de Indische lei ders erop hun jonge staat te versie ren met het praedicaat „onafhanke lijke republiek" en dat stelde de Brit se juristen voor een constitutionele puzzle. Wat is in zo'n geval de posi tie van de Britse Kroon? Op de fami lie-conferentie. die begin deze week te Londen werd gehouden, is de sta tus van India onderwerp geweest van lastige besprekingen. En ziet. men vond een vreemde, onlogische en wei nig elegante oplossing, maar één, die practisch weinig veranderingen te weeg brengt en alle gevoeligheden handig ontziet. India krijgt zijn zin. maar blijft binnen het gemenebest. Volgens het officiële communiqué zal India de Koning erkennen ..als sym bool van het vrije verband der lcden- staten van het gemenebest". De for mule zal wellicht de starre formalis ten, die geneigd zijii gauw met gebro ken kronen en grondwetsartikelen te werken, staatsrechtelijke rillingen bezorgen. De Britten achten woord- constructies van minder belang. Het woord „Brits" voor gemenebest was al eerder vervallen, nu is ook "t woord dominion van de baan. Er is nog slechts sprake van ..nations". In dia wordt zoals de Daily Mail het spottend noemt „een huisbewoner, die geen huur meer hoeft te betalen". Over de redenen, die India ertoe gebracht hebben toch een theoretische band met Engeland aan te houden, mag men zich geen al te grote illusies maken. Ze zijn zuiver zakelijk. India kan nu blijven rekenen op Engelse in structeurs van allerlei soort, militair zowel als administratief en die heeft het hard nodig. Het blijft voorkeurs rechten in de handel van het gemene best behouden een belangrijk eco nomisch voordeel en kan zo nodig Engelse steun inroepen voor de Indi sche minderheid in Zuid-Afrika. Bo vendien moet Engeland India nog al tijd een oorlogsschuld van 700 mil- lioen pond betalen, een vordering, die thans veilig gesteld is. Twee meter vette klei per greep! Een elose-up van dc gevulde grijper. perskadpn. De uifgesravon rtijkzal, tussen dc perskaden. ïatt. r tussen de kaden wordt later volgespoten met zand. Het dyklichaam zal bekleed worden met kléi van de perskaden. t - ,Sl!v - buitenbeloop van de "ringdijk der sluisput, als bescherming tegen uitspoeling van de ringdijk. Rijshout Na gedane arbeid, óver de perskaden keert bij schafttijd een groep arbeiders ferug naar het woonbedryf. Perskaden groeien op de Slikken. Met machtige green werot een enorme kraan op de slikken bij Nieuwdorp twee pêSkaden voor de toekomstige dtfk op. Graven van benflsloten achter de dijk. De uitkomende grond gebezigd voor het opwerpen der pers kaden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3