NIEUWS UIT ZEELAND CLAY EN DE DUITSE TRUSTS U.N.C.I. OVER NEDERLANDS MILITAIRE POSITIE Stopzetting Marshall-hulp aan Indonesië geen succes. DE KONINGINNEFEESTEN OP DE BEVELANDEN ZUID-BEVELAND SNIPPERS DE HAVEN VAN GENT Van Gogh-tentoonstelling trok ruhn 4000 bezoekers. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 MEI 1949 Verdediging tegen scherpe critiek Enkele maanden geleden heeft een Amerikaanse commissie op initiatief van de minister van oorlog Kenneth Royal een reis gemaakt door West- Duitsland om te bestuderen wat de bezettings-autoriteiten hebben gedaan tegen de grote kartels. Deze commis sie heeft een rapport uitgebracht, waarin werd geconstateerd, dat niet een van de grote Duitse truts is ont bonden. Uit vrees het Duitse herstel te be nadelen zijn geen maatregelen geno men om kartelvorming tegen te gaan. De commissie meende om deze reden het beleid van generaal Clay ernstig te moeten laken. Naar Zaterdag te Frankfort is me degedeeld heeft generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur in Duits land. een lang telegram gezonden naar het Amerikaanse ministerie voor het leger, waarin hij zich tegen zijn critici verdedigt. De deconcentratie van Duitse eco nomische kracht is aangepakt op een wijze, die haar gelijke niet heeft, zegt Clay in zijn telegram. Als voorbeelden noemt de generaal: De ontbinding van de zes grote Duitse banken wier filialen tot afzon derlijke firma's zijn gemaakt, de ont binding van de I. G. Farben-trust in een groot aantal afzonderlijke onder nemingen. de ontbinding van 26 con cerns der zware industrie, hoofdzake lijk in het Ruhr-gebied en de ongel- dig-verklaring van 1100 kartelregclin- gen. Worden alleen de voornaamste steden en wegen beheerst De commissie der Ver. Naties voor In donesië heeft aan de Veiligheidsraad een op 22 April j.l. gedateerd rapport ge zonden. waarin een overzicht wordt ge geven over dc militaire situatie op Java en Sumatra in het tijdvak van 24 Januari tot 11 April. Hierin komt de commissie tot de conclusie, dat het economisch her stel. dc terugkeer van orde en recht en het ctnde van het lijden slechts kan wor den bereikt, indien er spoedig algehele politieke overeenstemming komt. Geconstateerd is. dat in een groot deel van het vroegere republikeinse gebied de Nederlanders slechts voornamelijk de steden en wegen beheersen. In de gebie den van tv. en O.-Java. die voor 19 De cember J.L onder Nederlandse controle kwamen, bevinden zich concentraties van republikeinse strijdkrachten. De vijandelijkheden op Java en Suma tra vonden voortgang. Ofschoon veran dering is opgetreden in dc omvang van de gueriUa-aetivitelt in diverse gebieden is in de totale omvang hiervan weinig wijziging gekomen. Er kwamen militaire operatics voor, waarbij aan heide zijden tenminste 200 man betrokken Waren. Bij de aanval op DJocjn op 1 Maart, die werd afgeslagen, beliep hot aantal republikein se strijdkrachten ongeveer 130U man. De commissie heoft voorts geconsta teerd, dal in sommige gebieden de ge neigdheid bestond tot verdeling van de gucrilla-ecnheden. Buiten dc regelmatige republikeinse strijdkrachten bestaan er nog strijdgroepen, zoals de Darul Islam, kleine bewapende communistische een heden. ongcgrocpeerdc extremisten en ge wone benden. ONTBERINGEN DER BEVOLKING. De Indonesische bevolking moet grote ontberingen ondergaan. Bij vijandelijke aanvallen worden verliezen geleden: in sommige gebieden blijft de handhaving van orde en recht onvoldoende, zodat er geen persoonlijke veiligheid is, cn of schoon dc economische toestand in som mige gebieden beter geworden is. komen in andere gebieden grote tekorten voor. In de gebieden, die niet onder Neder landse conrtólc staan, bestaat bovendien dringende behoefte aan medische artike len en in sommige gevallen ook aan me disch personeel. De mening van EC-A.- functionarissen. Thans, vier maanden na dc stopzetting van dc Marshall-kuip aan Indonesië, is het moeilijk een vooraanstaand functio naris van de E.C.A. te vinden, die van oordcel is, dat deze maatregel op enigerlei wijze van gunstige invloed ia geweest op de ontwikkeling van de situatie, aldus meldt Ancta's diplomatieke correspondent uit Washington. Ofschoon dc functionarissen natuurlijk niet geneigd zijn de politiek van hun re gering openlijk te bëcrltigcron, geeft men loc. dat het naarmate dc tijd verloopt voortdurend duidelijker wordt, dat de stopzetting van de hulpverlening voor de Indonesiërs het nedehgst is. Men beseft in deze kringen meer en inecr. dat de stopzetting van de E.C.A.-hulp In de eer ste plaats een vermindering van de in voer van kapitaalgoederen ln Indonesië ten gevolge heeft gehad, en dat deze goe deren hoofdzakelijk nodig waren om de economische situatie op lange termijn te verbeteren door herstel van de haven installaties. transportmiddelen, het ma terieel der rljstpeUeriJcn. enz. Deze be perking van de invoer van kapitaal goe deren. zo ziet men in. zal de economische ontwikkeling en het toekomstige export- programma van Indonesië ongunstig be ïnvloeden en daardoor de pogingen om dc levensstandaard van het Indonesische volk te verhogen, belemmeren. Jacht op autodieven. Zaterdagavond kreeg dc Hillegomse politie bericht uit Haarlem, dat daar door twee jongens uit Hillegom een auto was ontvreemd. Tijdens de rit door de stad .waarbij de knapen door dc Haarlemse politie achterna gezeten werden en waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt, reed de auto tegen een langs de weg staande paal. De 24-jarige H. vloog door de voor ruit en is in het ziekenhuis opgeno men. de 26-jarige Van de W. werd te Haarlem ingesloten. Onder toezicht van een gemengde wapcnstilstandscommi6sie ia Zondag een begin gepiankt met de evacuatie van Egyptische troepen uit het gebied van Hebron ten Zuiden van Jeruzalem. Het proces- tegen de 9 personen, die beschuldigd waren van poging tot moord o' de Sjah van Perzië op 5 Februari J4.. is geëindigd met twee terdood veroorde lingen. en 7 vonnissen tot gevangen!*- straffen van 6 maanden tot levenslang. Clay meent, dat men de maatrege len om de Duitse kartels en trusts te ontbinden thans ver genoeg ls gegaan Verdere wijzigingen in de Duitse on dernemingen zou tot gevolg kunnen hebben, dat zij niet meer op de we reldmarkt kunnen concurreren. Om te kunnen voortbestaan, zo besluit Clay, moet Duitsland op deze markt con curreren. Zittenblijven is kostbaar. Onlangs werd bekend gemaakt, dat het aantal zittenblijvcrs cn niet-ge- slaagden voor de eindexamens jaar lijks 150 millioen gulden kost. Op een vraag van het Tweede Kamerlid De Loor (Arb.f welke berekening hieraan ten grondslag ligt is door de minis ter geantwoord. In het bedrag van 150 millioen zijn begrepen de kosten ten laste van overheidskassen van Rijk. provincies cn gemeenten gemaakt en de kosten, die door de gezinnen worden gedra gen, zoals schoolgelden, vervoerskos ten en leermiddelen. Voor het voort gezet dagonderwijs zijn daartoe tevens gerekend de inkomsten, die het gezin moet derven door vertraging in dc overgang naar het productieproces. Een-en-twintig biggetjes. De Nederlandse varkensstapel zal spoedig weer op het peil van voor de oorlog zijn, zo is dezer dagen meege deeld. Een belangrijke bijdrage daar toe werd Vrijdag geboekt op een boer derij te Bornebeek, waar, als unicum in de gèschiedenis der varkensfokke rij. een varken eenentwintig biggetjes kreeg. Verslaggever redder in de nood. De Zweeds-Engelse filmactri- se Mai („Frieda") Zetterling bevond zich Zaterdag in Den Haag met haar echtgenoot in moeilijkheden. Zij hadden een telegram uit Zweden ontvangen, lat de broer van deze laatste ernstig ziek was, maar, daar de betreffende bureaux op Konin- ginnedag gesloten waren, kon den zij geen papieren krijgen om via Duitsland naar Zweden te reizen. Door bemiddeling van een A.N.P.-verslaggever, die het echtpaar toevallig ontmoet te, werd kolonel Bryan, het hoofd van het militaire passen- bureau in Den Haag. echter be reid gevonden om de nodige eergunningen uit te schrtfven. Het tweetal was zeer getrof fen door dit staaltje van Ne derlands-Engelse samenwer king. „Dit zou in geen ander land zijn gebeurd", zei Mai. Canada ratificeert als eerste het Atlantisch Pact. Canada is het eerste land. dat het Atlantisch Pact heeft geratificeerd. Vrijdag heeft het Canadese Lagerhuis het Pact met algemene stemmen goed gekeurd, nadat reeds eerder de Se naat hetzelfde had gedaan. Premier Louis St. Laurent zeide, dat de ondertekening van het pact reeds een verslapping van de „koude oorlog" scheen te hebben veroorzaakt. Hij sprak de hoop uit, dat tenslotte het pact of een dergelijk verdrag alle landen, ook de Sowjet-Unie, die het handvest der V. N. tekenden, zou omvatten. OPGEWEKT GEVIERD. Goes heeft de eerste verjaardag van H. M. Koningin Juliana als regerend Vorstin in opgewektheid gevierd. Er werd druk gevlagd cn de verschillen de feestelijkheden, met als hoogtepun ten de inwijding van het gerestau reerde carillon cn de wielerwedstrij den waarover elders in dit num mer uitvoeriger. TEKEN-WEDSTIJD. Nadat het tamboers- cn pijperskorps ..Excelsior" om 8 uur reveille had ge blazen en een mars door de stad had gemaakt cn dc Stadhuisklokken de feestdag hadden ingeluid, verzamelde do schooljeugd die had deelgenomen aan de tekenwedstrijd, zich rond de muziektent voor dc prijsuitreiking. Na een driewerf hoera op H. M. Konin gin Juliana, deelde dc heer K. H. van Faassen namens de Oranjevereniging do uitslag mede. Eerste prijswinnaars werden: Ambachtsschool: 13 jr.: Jac, Tram per. Krabbendijke; 14 jr.: H. West- veer .Driewegen: 15 jr.: H. Heringa, Goes; 16 jr.: C. Joosse, Schore; 17 jr.: D. Bruggeman. Goes. Burg. v. Dusseldorpschool: 1214 ir.: Rie Nonnokcs; 15—17 jr.: Ina Wouterse. St. Jacobsschool: Ulo: Mina v. d. Dries: Lagere school: le kl.: Liesje v. Hoven; 4e kl.: Joh. Buysrogge; 5e kl.: Conny Somers; 6c kl.: Paulo Rijk. Herv. School: 68 jr.: Ria de Jager; 91! jr.: Groetje Vclthuizen: 12, 13 en 14 jr.: Gie] Bruel. Openb. school B: 6—8 jr.: Willie van Hese; 9—11 jr.: Freddie Krieger. R.K. Jongensschool: 7 en 8 jr.: Henk Wouter; 9 jr.: Leo van Osch; 10 jr.: Gilles dc Witte: 11 Jr.: Rini Ver beek; 12 .jr.: K. F. Kooien. Chr. School Wcstwal: 6—8 jr.: L. Rozendaal, Klaas Zachariasse. N. v. d. Weele; 9—11 jr.: Wim Da-ridse; 1214 jr. J. de Schipper. Chr. Lyceum: T. Pieterse. In de morgenuren bezochten de schoolkinderen verder het Grand The ater. waar de films over de jubileum- en kroningsfeesten werden vertoond. Des middags werd carillonmuziek gegeven en een concert door „Hosan na" op de Markt. De grootste drukte concentreerde zich in de Zaagmolen straat waar de start en finish van de Ronde van Goes was gelegen. Enige duizenden hebben dit wiclerfcstijn meegemaakt. DE VERLICHTING. Hoewel het weer verre van aange naam was, was het ook dos avonds gezellig druk in de binnenstad. „Eu- phonia" concerteerde op de Markt, het tamboers- en pijperskorps maakte een rondwandeling door de stad. ter wijl ook Apollo" dat op een vlot in de kade een concert gaf. veel belang stelling trok. De op de kaden door de buurtvereniging aangebracht feestver lichting deed het prachtig. Vooral de verlichting van het museum met de gothische lantaarns een knap stuk je werk van de Ambachtsschoolleer lingen trok de bijzondere aan dacht. Ook de Grote Kerk was met schijnwerpers verlicht. De Oranjetentoonstelling in het Beursgebouw trok vooral Vrijdag avond en Zaterdagmiddag een behoor lijk aantal bezoekers. In afwijking van de oorspronkelijke plannen, was zij daarom ook Zaterdagavond nog geopend. In totaal is naar schatting f 300.— aan entreegelden voor het wilhelmina-kankcrfonds ontvangen- TE WEMELDINGE. Ter gelegenheid van de veertigste jaardag van H.M. de Koningin werd ook te Wemeldinge feest gevierd. Men begon met een aubade aan de burgemeester, wethouder en raads leden voor het gemeentehuis door de schoolkinderen en het muziekgezel schap O.K.K. De burgemeester dankte in een hartelijke toespraak de kinderen voor hun zaag. Hierna werden aan de burgemeester en mevrouw van Sas geschenken overhandigd ter gelegen heid van hun huwelijk. Op het sportterrein waren er kin derspelen en 's middags werd de ronde van Wemeldinge verreden. In de derde groep (12—15 jaar) werd winnaar J. Koopman: in de tweede groep (1540 j) Jac. Oonderdijk Az. en in de derde groep (41 j. en ouder) A. Onderdrjk Jzn. Er was verder een voetbalwedstrijd, touwtrekken enz. Dit laatste werd gewonnen door het „Centrum". Tenslotte was er een concert. TE KORTCENE. Zaterdag werd te Kortgene Ko ninginnedag op bescheiden manier gevierd. De middag werd doorge bracht met kinderspelen voor de kin deren der Openbare Lagere school, 's Avonds werd door het harmonie. ezelschap een rondgang oor het dorp gemaakt. „E.M.M." wist de stemming er goed in te hou den. TE BORSSELE. Te Borssele werd op Koninginne dag druk gevlagd, terwijl des avonds de plaatselijke muziekvereniging een concert gaf. TE KLOETINGE. De feestelijkheden te Kloetinge hadden een vlot en prettig verloop, "s Morgens waren er allereerst kinderspelen en trac- tatïe van de schoolkinderen. De laagste klassen van de O.L. school maakten zich verdienstelijk met de vol gende spelletjes: Vlaggen in stoven; hard lopen met ballen en Blokje op het hoofd en torenbouwen. Voor de middelbare klassen waren er verschillende behendigheidsoefeningen en voor de hoogste klassen: meisjes: stoe lendans en jongens touwtje springen. De uitslagen van deze laatste wedstrijden waren, stoelendans voor meisjes: le prijs A. Crawl; 2e prijs H. Wagenaar; 3c prijs A. Willems; 4e prijs S. Snoek: 5e prijs N. Dcurloo; 6 prijs M. Schouten: 7e prijs R. di Bruin. Rïngrijdcn fiets meisjes. 2e prijs J. Dalebout; 2e prijs M. de Ragt. Gecostumeerd touwtje springen voor jon gens: le prijs H. Keukelaar; 2e prijs D. Lankester: 3e prys J. Hollestelle; 4e prijs W. van Dalen; 5e prijs R. Welleman. Stoelendans meisjes: le prijs C. Deurloo; 2e prijs N. de Engelsman. 's Middags werden de volksspelen ge houden. P. Wagenaar werd eerste bij de nummers stoeltje rijden en rïngrijdcn per paard. Bij de busheirace was de uitslag: l. w. Minnaard; 2. P. Hollestelle; 3. M. de Linde. Mastkltmmen le prijs: H. van de Berge. Beugelgooien1c prijs .J. van Dalen. Ringrijden per fiets heren: le prijs J. van Dalen Hz. Van 7—8 uur was er een gecostuemreed wielerwedstrijd rond dc kerk. We le prijs won M. de Jonge. Dc dag werd besloten met een concert van „Excelsior" in de tent. Onteigeningskwestie te Aardenburg. Dc gemeenteraad van Aardenburg heeft in zijn zitting van Vrijdagmiddag een verzoek van L.f C. L. en O. B. Coppens behandeld, pachters van onteigende land bouwgronden cn weiland, om het herver- kavcltngsplan te wijzigen In dier voege, dat dc bewust percelen worden toegewe- zci aan de adressant L. Coppens. Na ruim anderhalf ur in besloten zitting bijeen geweest te zijn, besloot de raad, dat het request niet in behandeling kon worden genomen, omdat dit stuk niet tij dig was ingediend (Woensdag 20 April, red.). De adressanten pachtten de gronden van een oom, met de bedoeling dat een van hen het bedrijf alleen zou exploite ren. Bij besluit van 1 Mei 1948 van het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw zijn de percelen onteigend, ten name van de gemeente Aardenburg. Volgens het request, is met de belangen van de pachters geen reke ning gehouden. Half October 1948 kregen de adressanten aanzegging van de burge meester de percelen te ontruimen. Hieraan kan echter niet worden voldaan, daar voor het vee geen stalling was te ver krijgen. De burgemeester heeft daarop de adressanten in kort geding doen dagvaar den. De president van de Arrondisse mentsrechtbank heeft bij vonnis van 22 Maart ontruiming bevolen. De adressan- tèn zijn thans in hoger beroep gegaan bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waar de zaak nog aanhangig is. Volgens het request wordt L. Coppens onherstelbaar in zijn belangen benadeeld. ONTHULLING GEDENKTEKEN TE RENESSE. Woensdag a.s. wordt het gedenkte ken voor de gevallenen te Renesse onthuld. In verband met de te ver wachten drukte zullen door de poli tie orde-maatregelen genomen wor den. Auto's, motoren en fietsen moe ten op het Dorpsplein geparkeerd worden. Eén van de drie zijden van het terrein is alleen toegankelijk voor de officieel genodigden, terwijl de overige twee zijden vrij zijn voor het publiek. Een geluidsinstallatie zal het gesprokene bij het monument voor een ieder verstaanbaar maken. Daal de plechtigheid om precies 3 uur zal aanvangen, is het gewenst dat de be langstellenden voor dat tijdstip aan wezig zijn. H. M. de Koningin zal zich bij de plechtigheid laten verte genwoordigen door haar adjudant, ka pitein J. C. Bührmann, die namens Hare Majesteit een krans zal leggen. Goes WEDVLUCHT. Do postduivenhoudersvereniging „De Rode Doffer" te Goes, hield Zaterdag een concours van Vilvoorde. De uitslag was: Joh. de Witte 1. 10. 14, 37. 47; J. Bakker 2. 4 11, 17. 18, 21, 29. 52; P. Schrijver 3, 19. '44, 48; W. Louisse 5, 8, 20, 20, 28. 50; P. de Pan 6. 9, 27. 41. 45; M. B. de Munck 7. 15, 33. 30; D/ Kloosterman 12, 30. 40; L. v. Licre 13. 38. 40. 43; Hoekman 42; L. Boogaard 10; J. Koppejan 31; B. de W;lt 39; E. Soeters 49; H. J. v. d. Broek 24, 34, 51. 54; M, Schrijver 22. 53; Lansen A. Priester 32; P. Heynsdijk 23. DIEFSTAL. Twee arbeiders uit Amsterdam, werkzaam bij de fa. S. aan de nieuwe woningen in Bouwplan III te Goes, hadden een hoeveelheid behangers linnen en andere schildersartikelen ontvreemd. Voordat zij Zaterdag de reis naar huis konden aanvaarden, werd de diefstal echter ontdekt. Ont kennen was niet meer mogelijk. Na verhoor door de politie zijn de dc mannen weer in vrijheid gesteld. Nisse JAARVERGADERING HERVORMDE KIESVERENIGING. De Hervormde kiesvereniging te Nisse kwam Woensdag in jaarverga dering bijeen. Uit het kort verslag van de penningmeester bleek dat er een saldo was van 20. De vereni ging telt momenteel 50 leden. In de plaats van de aftredende bestuurs- KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Ds. W. van Gricthuijzen., Ned. Herv. J(ledikant te St. Annaland. die reeds t\y,ee aar in Indonesië vertoeft, zal met dc „Grote Beer" naar Nederland terugkeren. Het schip wordt 13 Mei uit Batavia ver wacht. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Vlissingen W. Rui'er te Sneek. OUD-MINISTER FIEVEZ f Zaterdagmiddag is in een Haags ziekenhuis op 46-jarige leeftijd overle den de oud-minister van Oorlog, A. H. J. L. Fiévez. De heer Fiévez, die te Zutphen werd geboren, werd na voltooiing van zijn militaire studies in Breda be noemd tot 2e luitenant bij het 17e R.I. te Venlo. In 1926 werd hij tót le luitenant bevorderd en in November 1933 volgde zijn benoeming tot kapi tein bij de Generale Staf. Tot het uit breken van de oorlog was hij hoofd van het Bureau Organisatieën van het hoofdkwartier van het veldleger. In krijgsgevangenschap vertoefde hij in Neurenberg. Stanislau en Neu-Bran- denburg, waar hij hoofd was van de geheime radio-berichtendienst der Nederlandse officieren. Na zijn terugkeer in Nederland in Juni 1945 werd hij geplaatst bij het ministerie van Oorlog. HU klom op tot luit.-kolooel bü d« Generale Staf en in het kabinet-Beel. dat optrad in 1&46. vervulde overste Fiévez de func tie van minister van Oorlog. Hij werd in 1948 opgevolgd door mr. Schok king en bevorderd tot kolonel. Hij was Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en Grootofficier in de Kroon orde van België. Pamfletten in beslag genomen- De Amsterdamse politie heeft Za terdag in een deel van de stad een kleine 200 pamfletten in beslag ge nomen en twee verspreiders aange houden. Deze pamfletten waren on dertekend namens de Alg. Ned. Jeugd-vercniging en de inhoud was beledigend voor de regering. VOETBAL Terneuzen—Willem II 0 1. Direct na de aftrap kwam Willem II in de meerderheid. Vooral door kort samenspel wisten de bezoekers f eregeld door te dringen tot in het oelgebied van Terneuzen. De ach terhoede wist er telkens tussen te komen, zodat doelpunten uitbleven. Daarbij bleek' dat Willem II, die in technisch opzicht verre de meerdete was, veel last had van het harde oneffen terrein. De bezoekers bleken echter niet over goede schutters le beschikken, zodat Terneuzen tot aan de rust de score blank kon houden. Na de rust viel Willem II heftig aan, maar voorlopig wist de Ter- neuze achterhoede nog van geen wijken. Gesteund door cie wind kon de Terneuzen voorhoede nu ook enkele malen een aanval op touw zetten, maar daarbtj bleek toch wel dat zij opgewassen was legen de Willem II achterhoede. Slechts tweemaal moest de doelman der be zoekers handelend optreden. Aan de andere zijde speelde doelman Flo- russe een goede wedstrijd. Het was dan ook jammer, dat hij twee minu ten voor het einde over een bal heenviel, waardoor de bezoekers de leiding namen. In deze stand kwam geen verandering meer. Vlissingen ll-St. Michielsgestel 5-1. Vlissingen speelde voor de rust met dc sterke wind in de rug en was daardoor voortdurend in de aanval. Het eerste half uur wist de verdediging der gasten het gevaar te keren. Tenslotte moesten zij echter, onder de voortdurende druk. zwichten. Marijs opende de score uit een. wegens hands toegekende strafschop, en vervolgens voerden Parent, Rafelaar en nogmaals Parent de stand op tot 40. Na de rust wist Vlissingen het spel goed in evenwicht te houden en na 10 min was het de Joode die nummer 5 in het net deel verdwijnen. 10 min. voor het einde kwamen de bezoekers fel opzetten en de linksbinnen wist met een onhoud baar schot de eer te redden. Het einde kwam met een alleszins verdiende 5—1 overwinning voor de Vlissingen-reserves. IJzendijke RIA 0 4. De thuisclub had in de eerste helft het voordeel van de wind en was daardoor het eerst ln de aanval, doch zonder suc ces. De bezoekers deden het beter en wisten reeds na 10 minuten de leiding te nemen. IJzend(jke was daardoor riet ontmoedigd, msar de voorhoede was on machtig doelpunten te maken, zodat de rust kwam met onveranderde stand, ln de tweede helft bleek de thuisclub ge heel onmachtig tegen het betere spel van de bezoekers, die regelmatig de stand tot 0—4 wisten op te voeren en door deze overwinning promoveerden naar de derde klasse. Wolverhampton Wanderers wint de cup. Wolverhampton Wanderers won de cup dank zij een 3-1 overwinning op Leicester City in de finale, welke in het Wembley Stadion te Londen werd gespeeld. Met rust leidden de Wolves met 2-0. leden, de heren J. C. Gelok en Iz. Leteijn, die zich niet meer herkies baar stelden, werden gekozen de he ren J. A. Ph. Bommel jé en M. Jan sen. Door enkele leden werden aan merkingen gemaakt over de weinige samenwerking tussen de raadsleden en de vereniging.' De voorzitter zal trachten hierin verandering te bren gen. Vervolgens werd voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgen, de candidatenljjst samengesteld: 1. I Jansen; 2. J. P. van Wel; 3. Iz. Leteijn; 4. Jac. Lokerse; 5. Cor Bos Sr.; 6. J. Nieuwenhuise; 7. G. Nieu- wenhuise en 8. A. C. Jansen. Rilland-Bath 65 JAAR GETROUWD. Het echtpaar A. Magielsen—v. d. Kreke te Rilland Bath herdenkt op 8 Mei a.s. de dag. waarop het vóór 65 jaar in de echt is verbonden. Nieuwdorp CANDIDAATSTELLING AR. KIESVERENIGING. Door de A.R. Kiesvereniging te Nieuwdorp werden de volgende can- didaten gesteld voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen. 1. J. Hommes. 2. A. Sandee Jzn., 3. K. Fraanje. 4. W. van Boven, 5. A. Braemse, 6. A. de Jager Jbz., 7. J. Jansens. Op de officiële candidatcnlijst voor de gemeente 's-Heer Arendskerke zuilen ook nog enkele plaatsen voor 's-Heer Hendrikskinderen beschikbaar worden gesteld, o.a. de derde. Wemeldinge VERGADERING N.C.V; BÓND Woensdagavond vergaderde de afddling „Wemeldinge" van de N. C.V. Bond. Mej. N. van Baal hield een inleiding over het het „Leger des Hells". Door de dames P. Blaas en Adriaanse-Minnaar werd een schets voorgedragen. Borssele CANDIDAATSTELLING C. H- KIES VERENIGING. De Chr. Hist, partij te Borssele heeft voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezing de candidatenlljst als volgt sa mengesteld: 1 Corn. Ahnekinders: 2 Jac. de Bue Johz.; 3 D. Geschiere Dz.; 4 A. de Koeier: 5 Corn de Vroe. BESTUUR CHRISTELIJK HISTORISCHE PARTIJ. Bij de or.langs opgerichte Chr. Hist, partij is een bestuur benoemd bestaande uit: voorzitter. Jacobus de Bue Johz.; secretaris. G. Walhout Jsz.; peningmees- ter, D. Geschiere Dz.: bestuursleden Corn. Kwaak en A. de Koeier. Driewegen GEMEENTERAADS-CANDIDATEN. Te Driewegen zijn door een groep kiezer? (georiënteerd op de Partij van de Arbeid) voor de gemeente raadsverkiezing candidaat gesteld: de heren Johs. van Oosten aftredend! 2. A. v. d. Guchte (aftr.); 3. A. Schaal- je en 4 Johs. Melis. Door de Rooms Katholieke Volks partij werden gecandideerd: de he ren L. Goensc (aftredend); 2. J. de Winter en 3. L L. Mattens. NOORD-BEVELAND WEDVLUCHT. Zaterdag hield de Noord-Bevelandse vereniging van postduivenhouders te Kortgene „De Blauwe Doffer" een wed vlucht uit Vilvoorde (pl.m. 85 km). De uitslag was: 1 en 2 Gebr. Noordhoek. Kamperland; 3 L. de Fouw, Kortgene; 4 P. Verburg, Kortgene; 5 Gebr. Wilder- om. Kamperland; 6 O. Scherp; 7 Z. v. Damme; 8 M. Clement: 9 Z. v. Damme en 10 P. Verburg. allen te Kortgene. Gemiddelde snelheid eerste duif 823 m. per minuut. Ged. Staten van Zeeland hebben bij de Provinciale Stoombootdienst bevor derd tot goederenklerk de pontonsteiger- knecht J. Leijs. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie I slaagde de heer A. van Dis. ambtenaar ter secre tarie te Serooskerke (W.). Tot leraar bouwkundig tekenen van de Ambachtsschool te Oostburg is be noemd de heer A. I. M. v. d. Hoeven te Vlissingen. 0 Geslaagd voor scheepswerktuigkun- dige C 1, C. W. Jeremiasse, leerling van de „de Ruyterschool". Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente administratie I is ge slaagd mej. E. C. DieJeman te Middel burg. 0 Voor het schriftelijk gedeelte ge meente administratie G.A.I., slaagden de heren C. W. Janse en K. Korting te Mid delburg. 0 Mét ingang van 30 April 1949 is de heer M. v. d. Vrede aangesteld tot besteller bij de P.T.T. te Anna JacobBpolder. Zaterdagmiddag hield mr. George Cleijnmaet voor de Vlaamse zender van Brussel een causerie over het on derwerp., De haven van Gent moet uitbreiden". Spr. wees op de tendenz van de zware industrie om naar de waterwegen te migreren en op het grote voordeel, dat Gent in dit opzicht biedt als enigeBelgische industrie- zeehaven tegenover Antwerpen als handelshaven. Zelfs is reeds een au tomobielfabriek in de eerstgenoemde stad in aanbouw. Vestiging van nieu we en uitbreiding van bestaande in dustrieën, zozeer gewenst met het oog op het hoge geboortecijfer in Vlaan deren, brengt de noodzakelijkheid van uitbreiding der havencapaciteit met zich. Vergroting van de Sluis te Ter neuzen (tot een lengte van 300 me ter, bij een breedte van 35 meter en een diepte bij elk tij van 11 meter) en verbreding van het kanaal noemde spr. een conditio vine qua voor de ex pansie-mogelijkheid van Gent. Met waardering getuigde mr. Cleijnmaet, dat Nederlandse ingeni eurs reeds in 1942 de plannen voor_.de noodzakelijke verbetering van het Kanaal gereedgemaakt hadden. De uitvoering wacht echter op éen ac- coord der beide regringen, aldus spr. maar intussen liggen de plannen al twee jaar bij de regering te Brussel. De fout achtte spr., dat die regering Benelux tezeer van politiek standpunt beschouwt, terwijl de Nederlandse re gering er vooral de practische bete kenis van inziet. Op de oostelijke oever van het ka naal zal langs de gehele lengte tot een diepte van 1 K.M. het terrein voor industrie-vestiging gereserveerd .die nen te blijven, aldus betoogde spr. terwijl de plannen voorzien in een autobaan van 35 meter breedte, pa rallel aan het kanaal. Dc bruggen zul len door tunnels of electrisch gedre ven snel veerponten vervangen moe ten worden. Tenslotte wees spr. erop, dat het niet juist is, de plannen van Antwer- - pen te koppelen aan die voor de Gent se haven. Het project voor Gent is uitgewerkt en het is in het belang van Gent als van de Belgische econo mie om met de uitvoering niet langer te wachten. Honderden buitenlanders bezochten de expositie. De Vincent van Gogh tentoonstel ling, die in het Kunstmuseum te Middelburg is gehouden en die gis teren voor het laatst geopend was is een groot succes geworden. In totaal hebben 4689 bezoekers, waar van velen uit liet buitenland af komstig waren genoten van deze bijzondere expositie. Uit alle defenVËlfi dé' pfövlnCife is men' hiervoor naar Middelburg' gei. komen. Het totaal volwassen beta lende bezoekers bedroog, 3096, ter wijl 1243 scholieren door een be zoek aan deze tentoonstelling in kennis zijn gebracht met het werk van het genie van Gogh. Daarnaast werd het museum in 350 gevallen bezocht door leden van de vereni ging „Voor de Kunst". Bet aantal buitenlandse bezoekers is moeilijk te schatten, maar be draagt in ieder geval vele honderden. Vooral met de Paasdagen was het buitenlands bezoek groot.. Het betrof hier voornamelijk Belgen, daarnaast onder meer ook vrijvecl Engelsen. Louis Heijmans heeft tien rond leidingen gehouden, die hoofdzake lijk bezocht werden door Middelbur gers, daar dit in de avonduren ge schiedde. Ongeveer 1000 personen hebben deze rondleidingen meege maakt. Voor het bestuur van de „Vereni ging voor dc Kunst" is het een vol doening te weten, dat zijn initiatief met succes is bekroond. Het grote bezoek zal zeker een aansporing zijn om in de toekomst meer van deze culturele evenementen op het gebied van de. beeklende kunsten te organiseren. Amerikaans blad prijst onze landbouw. De 32 Nederlandse boeren, die onder leiding van ir. C. C. VV. C. van Beekom, Rijkslandbouwconsu-; lent voor Zeeland, in Amerika vertoeven om daar voor de duur van een half jaar kennis, te nemen, van de landbouwmethoden, geven de pers in de V.S. aanleiding tot het maken, van tal van vergely- kingen tussen de ontwikkeling van de landbouw in beide landen. De „Dallas Morning News", die behoort tot de 12 meest gelezen bladen in Amerika, beoordeelt de Nederlandse landbouw al bijzonder gunstig. Het blad schrijft: „Jonge Nederlandse boeren vertoeven op het ogenblik hier om de Amen- kaanse landbouwtechniek te bestu- deren. Het is echter zeer waar schijnlijk. dat de gasten hun gast heren meer kunnen leren dan zij van hen. De Nederlandse en Duit se boeren behoren tot de beste in de wereld". Het blad noemt de Amerikaan se landbouwtechniek in vergelijking met de fabricage van automobie len beklagenswaardig arm. Nederland, en een dozijn andere Europese landen, overtreffen de op brengst van landbouwproducten per ha in de V.S. aanzienlijk. „Amerika zou er door wjnpen". aldus besluit het blad, wanneer de Nederlanders hier zouden blij ven. en zouden werken net zoals ze het thuis doen." Nieuwe aardappelen aangevoerd. Aan de veiling te Middelburg wer den de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door de heer S. van Soe- len te Souburg. RIJKS H.B.S. De minister van onderwijs, kun- sten en wetenschappen heeft met in gang van 1 September 1949 aangewe zen als waarnemend directeur van de" Rijks H.B.S. te Vlissingen de heer H. Smals, leraar in vaste, dienst aan deze school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2