PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOKKADE WORDT NOG DEZE WEEK OPGEHEVEN Bloemenhulde voor de jarige Koningin BILT Vandaag MOSKOU HIELD WEI-PARADE DR. DREES OVER NEDERLANDS TAAK IN DE WERELD NIEUWE KLOKKEN BEIERDEN FEESTELIJK OVER GOES Carillon officieel in gebruik DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 10! Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Mei 1949 mm. Minimum p. advertentie f Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. S3 teL 2473 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikze e: N. Bogardstr. C 160tel. 2» Aankondiging van generaal Toelpanof Zaterdag heeft kolonel Toelpanof, hoofd van de afdeling voorlichting van het Sowjet-bestuur in Oost-Duitsland, op een bespreking met dc hoofd redacteuren van Sow jet-gezinde bladen opheffing van de Berlijnse blokkade binnen drie dagen in het vooruitzicht gesteld. Toelpanof zeide, dat de belangrijkste vraagstukken wat betreft de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones thans waren opgelost. Gevraagd werd welke betekenis de in'cidenten hebben, die zich in de af gelopen dagen op de Berlijnse wa terwegen hebben voorgedaan. Toel panof zou geantwoord hebben, dat het hier slechts om routine-contro les" ging, waaraan verder geen con sequenties verbonden moeten wor den. Dit stemt 'overeen met hetgeen van officiële Britse zijde is medegedeeld. De Britse brigade-generaal Benson, heeft Zaterdag, op uitnodiging van generaal Kwasjnin, hoofd van de af deling vervoer in de Sowjet-zöne, een bespreking gehad over het verkeer te water in Berlijn. De besprekingen werden in „een buitengewoon vriend schappelijke sfeer" gevoerd, waarbij de Britten de verzekering werd gege ven, dat in de toekomst niet meer zou worden ingegrepen in het water verkeer in hun sector. Uit betrouwbare bron te Parys verneemt Reuter, dat na opheffing der blokkade op 15 Mei in de Franse hoofdstad een \iermogendheden- conferentie zal beginnen. De drie Westelijke regeringen bespreken op het ogenblik, welke gemeenschappe lijke houding zij op zulk een con ferentie zullen innemen. Mogelijk zal Oost-Duitsland worden uitgenodigd zich by de Westduitse federatie aan te sluiten, mits dan bepaalde voor- waorden wordt voldaan. In Washington is men zeer voor zichtig met verklaringen. Medege deeld werd, dat de besprekingen tus sen Malik en Jessup nog niet be ëindigd zijn en over het verloop daarvan nog niets bekend kan wor den gemaakt. De drie Westelijke militaire gou verneurs hebben te Frankfort het ontwerp voor het „kleine bezettings statuut" besproken, dat grotere be voegdheid zou verlenen aan het stadsbestuur van West-Berlijn. De gouverneurs besloten het ontwerp ter opheldering van enkele punten aan de Westelijke militaire bevelhebbers van Berlijn te zenden. De bijzonder heden over het ontwerp zullen niet worden gepubliceerd, voordat de mi litaire gouverneurs hun goedkeuring hebben gehecht aan de uiteindelijke versie. Tsjecho-SIowakije vraagt een lening aan Amerika. Te Washington is medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering de Ameri kaanse regering om een belangrijke le ning heeft verzocht. Een groot deel daar van zou worden besteed voor de aankoop van werktuigen voor de Tsjecho-Slowaak se export-industrie. Door vergroting van de export zou Tsjecho-SIowakije in de toekomst in staat zijn de lening terug te betalen. Het verzoek wordt thans onderzocht door de bevoegde diensten van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken. In officiële Amerikaanse kringen blijft men nochtans de grootste terughoudend heid aan de dag leggen omtrent de vraag of de Amerikaanse regering al dan niet oi dit voorstel zal ingaan. Venlo bezorgd over oorlogsschaderegeling. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting door de raad van Venlo bleek de oorlogsschaderegeling een bron van zorg. Er is reeds ruim 3.2 millioen voor schadeherstel uitgege ven. waarvoor tot dusverre nog slechts. 1.1 millioen werd terug ont vangen. Wanneer er geen bevredigen de schaderegeling voor de publiek rechtelijke lichamen komt kan dit voor gemeente en gemeentenaren ca tastrofale gevolgen hebben, aldus een van de wethouders. ..is het 4 jaar geleden dat Ber- overd. lijn door de Russen werd ver bis het 300 jaar geleden, dat Engel de Ruyter (zoon van Mi- chiel Adriaansz.) te Vlissingen werd geboren: KRASSE JOURNALIST. Zaterdag viert de heer F. Jansma te Hoogezand zijn 85e verjaardag. De heer Jansma is nog actief in de jour nalistiek werkzaam. Nog steeds kan men de krasse grijsaard vinden op de voetbaltribune en bij andere plaatse lijke gebeurtenissen. Het Walpurgisfeest weer gevierd. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is voor het eerst na de tweede wereldoorlog in het Harzgcbergte te Duitsland een oud gebruik, de viering van het Walpurgisfeest. in ere her- i steld. Als vanouds klonk weer het palgeknal van de zwepen, het getin kel van de klokjes, die de koeien om de nek dragen, het gejodel van de herders en het gezang van de volksliederen. Op de" bij het plaatsje Goslar gelegen Burgberg werd „de heks van de tweedracht" op een brandstapel verbrand. Het walpurgisfeest trok vele tou- risten, waarvoor extra treinen waren ingelegd. Met het s.s. „Veendam" is Zaterdag dr. W. Koster, die benoemd is tot thesau rier-generaal van het ministerie van fi nanciën. met zijn gezin uit de Ver. Staten in ons land aangekomen. Zestigduizend mensen woonden in Amsterdam het Ganzenbordspel bij Overal in het land is de eerste Koninginnedag op 30 April met grote op gewektheid gevierd. Het weer mocht dan wat fris zijn. de zon scheen in elk geval, en dat werkte er aan mede de in alle Nederlandse steden en dorpen georganiseerde feesten ten volle te doen slagen. De jarige Koningin zelve bracht de dag door te midden van haar familie in hel Paleis Soestdijk en het was ook daar dat het Nederlandse volk haat- persoonlijk kon toejuichen en zijn hulde betuigen tijdens het tuinfeest, dat in de middaguren tienduizenden op de been bracht. DEMONSTRATIES IN WEST-EUROPESE STEDEN VERLIEPEN RUSTIG. In vele landen is Zondag op traditionele wyze de 1 Mei-dag gevierd. In de Sov jet-Unie geschiedde dit als gewoonlijk met kanon-salvo's en met de grote parade op het Rode Plein te Moskou, die door maarschalk Stalin werd gade geslagen. De luclitparade boven het Rode Plein stond weer on der leiding van Stalin's zoon, genera al-majoor Vassili Stalin. Ook in de andere hoofdsteden achter het „yzeren gordijn" werden grote optochten en parades gehouden, waarin de beeltenissen van de communis tische leiders werden meegedragen. Het hoogtepunt van de militaire op tocht te Moskou was het voorbijtrek ken van drie modellen van straaltoe- stellen, waarvan de snelheid die van het geluid overtreft. Vervolgens sprak maavschalk Vas- siljevski een rede uit, die door mid del van luidsprekers over de gehele stad te horen was en waarin hij de „agressieve plannen van de Ver. Sta ten" hekelde en verklaarde dat de Sovjet-legers „steeds paraat zijn om hun plicht te doen". Een van de 1. Mei-leuzen was: Lang leve de vriendschap tussen de volkeren van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en GrootrBriltannië. die de beste waarborg is voor de vrede. Radio Moskou zond de tekst uit van een dagorder tot het leger. Daarin wordt gezegd, dat de Russische rege ring hardnekkig een vredespolitiek blijft voeren en het optreden van de „oorlogsstokers" ten sterkste afkeurt. Het Atlantisch Pact wordt een on weerlegbaar bewijs van een „tegen de Sowjet-Unie gerichte agressie-poli tiek" genoemd en een ernstige bedrei ging van de vrede. In Berlijn waren zowel demonstra ties door de communistische als door de onafhankelijke vakbeweging geor ganiseerd. De Duitse politie in de Amerikaanse sector trad met gummi stokken op tegen de communistische betogers, waardoor een aantal perso nen werd gewond. Er werden arres taties verricht. In Parijs was het ongewoon rustig. \ls gevolg van stakingen ter gelegen- ïeid van de 1 Mei dag reden er bijna een bussen en taxi's, gaven de the ws geen middagvoorstellingen, ver enen de Zondagsbladen niet en wa- NATIONAAL HULDEBLIJK VOOR MARSHALL. Te Groningen is een comité Natio naal Huldeblijk voor oud-minister Marshall opgericht. In het comité van aanbeveling hebben zitting de heren E. H. Ebels, Commissaris der Konin gin in Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen en H. E. Rottinghuis, lid van G. S. Er bestaan plannen voor de oprichting van comités in alle pro vincies. De V.N. „bezorgd" over processen in Oost-Europa. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 34 tegen 6 stemmen een resolutie aangenomen, waarin „grote bezorgdheid" tot uitdrukking wordt gebracht over de onderdruk king van de mensenrechten in de pro cessen tegen kardinaal Mindszenty en de vijftien Bulgaarse predikanten. De hoop wordt uitgesproken, dat „in overeenstemming met de vredesver dragen maatregelen worden genomen teneinde eerbiediging van de mensen- reriiten en van de fundamentele vrij heden te waarborgen". ren de papierbakken overvol, omdat de straatvegers hun werk niet deden. Pas later "op de dag werden 1 Mei- optochten gehouden. Straatventers verkochten de traditionele lelietjes van dalen. De Britse premier Attlee hield op een Mei-meeting te Norwich een rede, waarin hij de vier vrijheden opsomde, waarin, naar hij zcide, de Britse La- bour-partij gelooft. Deze zijn: vrij heid van woord en geweten, vrijheid in het kiezen van een regering, vrij waring van onderdrukking door de sterkeren en vrijwaring van economi sche tyrannie door een kleine groep. Radiorede ter gelegenheid van Koningin Juliana's verjaardag Ter gelegenheid van Koninginne- ilig heeft de minister-president, rtr. W. Drees, Zaterdagmiddag; een radio rede gehouden, waarin hij Koningin Juliana uit naam van liet Nederland se volk toewenste, dat deze 40e ver jaardag een ongestoorde vreugdedag voor het Koninklyk gezin mag zijn en dat ook het komende jaar, waarin het koperen huwelijksfeest van Ko ningin en Prins zal vallen, daarmee in overeenstemming zal zijn. Dr. Drees herinnerde er aan, dat het lot van het Vorstelijk gezin on verbrekelijk verbonden is geweest met wa-t ons land trof. Persoonlijk medeleven in de noden en moeilijk heden van de dag gaat bij de Ko ningin gepaard met een diepe en brede belangstelling voor de alge mene vraagstukken waarvoor ons land, waarvoor het Koninkrijk, waar voor de wereld staat. De gang van zaken in de wereid heeft na de bevrijding de grootste te leurstelling gewekt. Groot zijn de te genstellingen, hevig de spanningen. De gedachte aan algemene samen werking is naar verre horizonten geweken. Het ligt niet in de macht van Nederland daar invloed van be tekenis op uit te oefenen. Wat wij kunnen, moeten en zullen doen. is onze bijdrage leveren tot die samen werking tussen vrije volkeren, die er op gericht is, de vrede zo goed mo gelijk te waarborgen, die tevens het economisch herstel zal bevorderen. In dit verband sprak dr. Drees over de Benelux, de samenwerking in de Westelijke. Unie, het Marshall-plan en het Atlantisch Pact. TAAK IN INDONESIË. Bovenmate moeilijk is gebleken de verwerkelijking van nieuwe verhou dingen tot de overzeese gebiedsdelen, echter niet tot de Ned. Antillen en Suriname. Nederland weet, dat het niet de hopeloze poging bedoelt te ondernemen om oude koloniale ver houdingen te herstellen; het wil de Koninklijke belofte nakomen, het wil ook niet blijvend zijn zonen in Indo nesië onder de wapenen houden. Wij beogen niets anders dan een "over gang te verkrijgen, die leidt tot wer kelijke vrijheid voor alle Indonesische volken, gepaard gaande, met veilig heid en rechtszekerheid. Moge het de Koningin gegeven zijn de pogingen, die op het ogenblik weer ondernomen worden om over eenstemming te bereiken, eindelijk tot een goed resultaat te zien leiden. Na nog eens gewezen te hebben op de noodzaak voor ons volk om sober te leven en hard te werken, eindigde dr. Drees: „Zoals vroeger Oranje vorsten ons volk voorgingen in de strijd tegen overheersing', is Ko ningin Juliana met haar moeder en gemaal een voorbeeld geweest in de strijd voor onze bevrijding. Thans is zij weer een voorbeeld, èn als moeder èn als Koningin. Moge zij gezegend worden in haar gezin en in haar Ko ninklijke taak". Er kwam haast geen einde aan de rijen der duizenden, die de brede op rijlaan van het paleis opkwamen met bloemen in de hand om de vrolijk en vriendelijk lachende vorstin hun aan hankelijkheid ie betuigen. Dit défilé duurde meer dan een uur en loen liet afgelopen was. lag het paleisbordes bedolven onder dc kleurrijke prach- ten van tienduizenden bloemen. HULDE VAN DE JEUGD. Maar ook voor dit bloernen-defilé begon, was er al een kostelijk moment geweest: de zanghulde van driedui zend schoolkinderen uit Baarn en Soest. En onmiddellijk nadat de laat ste klanken van het Wilhelmus uit de kinderkeeltjes verklonkc-n waren, gin gen. drieduizend luchtballonnetjes dc lucht in. ook van de Prinsesjes Beatrix en Irene, die naast haar vader en moeder op het bordes het gehele feest meemaakten en van de schooljeugd Cadeautjes voor Moeder. De prinsesjes hebben haar jarige moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd geschenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten, ge heel zelf geboetseerd en ge kleurd, Beatrix en Irene schon ken bovendien een foto van zichzelf te paard in sprong. Van Z.K.H. Prins Bernhard kreeg de verjarende Koningin o.m. een fluwelen avondtasje, gemaakt van een Oostenrijkse boerinnekap. een eigen ballon kregen met een kaartje met de naam er op er aan vast gebonden. Misschien winnen ook de Prinsesjes wel een prijs Prinses Margriet was jammer ge noeg wat verkouden, maar van haal bed uit. dat voor een der vensters was geschoven, kon zij toch alles goed zien. De kleine Marijke zat op de schoot van Prinses Wilhelmina voor een van de andere vensters, naar het feest te kijken. Na het bloemcndefilé kwam nog de R. K. Padvindersband uit Arnhem met slaande trommen en schetterende trompetten op haar wijze hulde aan de Koningin brengen. Deze jongelui waren speciaal uitgenodigd omdat de Koningin vorig jaar tijdens de Kro ningsfeesten reeds had moeten ver trekken voor zij in het Amsterdamse Stadion aan de beurt waren. Aan het slot van het feest kwam de De eerste Koninginnedag op 30 April is voor Goes een bijzondere dag geworden. Zes jaar na de klokkcnroof door de bezetters, heeft de Ganzestad weer haar carillon,dank zij de offervaardigheid van de bevolking zelf, die op de oproep van een Klokkencomitê een som van 12000 bij elkaar bracht voor de restauratie en vernieuwing van het teruggevonden klokkenspel. De gehele dag heeft het carillon zyn zilveren tonen over de stad uitge stort. Niemand minder dan de beroemde Mechelse beiaardier Staf Nees, heeft in een tweetal concerten z'Jn virtuositeit ten toongeSpcrid en tevens laten horen wat er in het Goese carillon zit. be- OFFICIëLE OVERDRACHT Des morgens om 10 uur werd in 'n feestelijke bijeenkomst in de raads zaal ten Stadhuize het carillon of ficieel door het Klokkencomitê aan de gemeente overgedragen. Behalve het voltallige college van B. en W. de gemeentesecretaris en het Klokkencomitê, waren hier te genwoordig de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, vele gemeenteraadsleden, dr. W. v. d. Eist, voorzitter van de Ned. Klokkenspclvereniging en se cretaris van de Rijkscommissie van advies voor klokken en klokkenspe len, bestuursleden van de Oranjever eniging, de oud-beiaardier, de heer H. Vissers, de nieuw benoemde bei aardier, de heer W. L. Harthoom en de enige vrouwelijke beiaardier, van Nederland, mej. Blom uit Gou da, terwijl later ook de Belg. beiaar dier de heer Staf Nees arriveerde. Na een welkomstwoord van bur gemeester ten Kate, was het woord aan de heer M. Haasdonk, die na mens het Klokkencomitê met een rede het carillon aan de gemeente overdroeg. Bij dit historisch gebeu ren voor Goes, gaf spreker eerst 'n kort overzicht van oe geschiedenis van het Goese carillon. DE HISTORIE Na de wederopbouw van de in 1618 verbrande kerk en toren, sloten burgemeester en raden 1620 tot het aanschaffen van een nieuw uurwerk met klokkenspel. In de laatste nacht van 1761 speelde dit in 1621 gegoten klokkenspel, voor de laatste maal. Er waren zo veel klokken gebarsten, dat het niet meer bespeelbaar was. In 1762 zou Alexius Petit, meester klokgieter te Someren 6 grote en 31 kleLne klokken gieten. De stad Goes stelde hem hiervoor 2 oude kanonnen en de klokken ter beschikking. Bij keuring bleken echter alle klokken onzuiver te zijn. Petit was geheel onkundig 'n klokkenspel te vervaar digen, terwijl hij ook de nodige werktuigen 'miste. Na 'n 2e misluk te poging van Petit kreeg van der Geyn te Leuven opdracht het klok kenspel in orde te maken. Deze bracht het op de zuiverste toon en zo bleef het tot 1865. In 1868 wer den 3 gebarsten klokken vernieuwd. In 1887 was wederom een verbete ring nodig. Tot 1910 werd er toen alleen eenmaal per jaar 'n nieuw stuk op de speeltrommel gezet, het handklavier was een ruïne. Na de restauratie in 1910 werd de heer Vissers beiaardier, die dit is geweest tot 1943, toen hij na de roof der klokken ontslag kreeg. Spreker bracht de heer Vissers dank voor de wijze waarop hij 33 jaar lang deze functie heeft vervuld. Vervolgens releveerde de heer Haasdonk het terugvinden van de klokken. De heer van Melle vond de grote stadhuisklok in Groningen. Aan zyn voortvarendheid is het te danken dat Goes de eerste stad in Zeeland was, die zijn luidklok te rug kreeg. Het carillon zat, zoals bekend, in een schip op de bodem van de Zuiderzee ondergedoken. Vele moeilijkheden heeft het Goe se klokkencomitê moeten overwin nen om de klokken weer terug te krijgen. In Den Haag verklaarde men de klokken voor oorlogsbuit. Na 5 langë jaren is het carillon thans ge reed. De mechanische trommel is nog niet geheel klaar, maar zal hopelijk %ook binnen zeer korte tijd in werking zijn. Na alle milde geefsters en gevers en collectanten dank te hebben ge bracht. droeg spreker door overhan diging van een oorkonde het carillon namens de burgerij van Goes sym bolisch aan de gemeente over. Met woorden van dank aan het Klokkencomitê dat het gelukkig ini tiatief nam, aan dc Goese burgerij voor haar milde gaven en de diver se instanties die er toebijdroegen dat er 'n beter harmonisch geheel werd verkregen, heeft burgemeester ten Kate het carillon in dank aanvaard en de verzekering gegeven dat het gemeentebestuur het met de beste zorg zal behandelen. COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT Vervolgens bracht de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. de Ca- sembroot zijn gelukwensen over. Een stad zonder carillon, is als een mens zonder ziel. Daarom is het geluk kig dat Goes dank zij haar burgerij weer een carillon bezit. Naar aan leiding van het feit dat het 5 jaar geduurd heeft voor de zaak in orde was, merkte de Commissaris gees tig op dat hij niet wist dat het terugkrijgen van een klokken spel nog meer tijd vraagt dan werd uitgekozen, geeft hieraan nog klokkenspel tot in lengte van jaren bijzonder cachet. De Commissaris sprak tenslotte de hoop uit dat dit klokkenspel tot in lengte van jaren zal mogen spelen over een bloeiend en welvarend Goes. Nadat de heer Haasdonk de Com missaris dank had gebracht voor zijn aanwezigheid en de door hem gesproken woorden, bracht dr. v. d. Eist nog de gelukwensen van de Ned. lvloltKenspelvereniging en de rijkscommissie van advies voor klok ken en klokkenspelen over. Vervolgens werd de erewyn rond gediend, waarbij de heer Zuldema als oudste aanwezige een dronk uit bracht op H.M. de Koningin. HET CARILLON WORDT INGEWIJD Intussen had de hoogbejaarde oud beiaardier, de heer Vissers de toren beklommen om na de klokslagen van elf uur. het gerestaureerde cam ion in te wyden met het spelen van het Wilhelmus. De heer' Harthoorn speelde hierop het Zeeuwse Volks lied en enkele anuere liederen, waar op de grootmeester van het beiaaili spel, de heer Setaf Nees zich ach ter het stokkenklavier zette. Wij hadden het genoegen hem in de to renkamer te zien spelen. Wat deze kunstenaar, die wei 's werelds bes te beiaardier genoemd mag worden, uit dit klokkenspel wist te halen, was fantastisch. Op zijn gemak met de pijp in de mond, zonder een noot muziek voor hem, liet hij handen en voeten langs de stokken en pedalen glijden om uit het ca rillon te toveren wat er uit te to veren is. Dat was carillonmuzick op haar mooist! Wij konden de heer Nees naar zyn indrukken over dit carillon vra gen. „In zijn ulgemeenheid is het goed te noemen. Toch zijn er nog enkele .klokken tussen, die niet he lemaal zuiver schynen te zijn. Waarschijnlijk zijn dit oude klokken. En dan ja. het mooist zou zijn wan neer ook negen of tien 'ontbre kende klokken er nog bijgeplaatst zouden kunnen worden", aldus deze kenner. Aanschaffen van de negen kleine klokken zou naar schatting J' 3000 kosten. Zou het Klokkencomi tê geen mogelijkheid meer kunnen vinden dit bedrag bij elkaar te krij gen? Het carillon zou er zeker nog aan klankrijkdom mee winnen! Ook in de middaguren heeft Goes nog kunnen genieten van carlUon- muziek, o.a. van mej. Blom uit Gouda terwijl 's avonds de heer Nees nog maals een concert gaf. 1 koninklijke familie even het bordes af om de leden van het organiserende comité te begroeten. Op de Amster damse straatweg sloegen vele duizen den het feest in de tuin gade. PARADES. In de garnizoensplaatsen werden natuurlijk militaire parades gehou den, die overal velen op de been brachten. Op het Malieveld in Der. Haag nam de minister van oorlog, mr. Schokking. persoonlijk het défilé af. Natuurlijk bereikten de Koningin in de loop van de dag gelukwensen uit alle delen van de wereld. In dc eerste plaats natuurlijk uit de o verzee- segcbicdsdelen in Oost "en West; maar oolc van buitenlandse staatshoofden, enz. In Batavia hield vice-admiraal Pin- ke een radiorede, waarin hij o.m. zei- de: „Wij militairen zijn dienaren van de staat en wij vertrouwen, dat on ze regering een politiek voert, die 'l beste strookt met de belangen van de volkeren, waarover zij regeert". Een radiorede van Generaal Spoor werd op liet laatste moment afgelast. Dr. Beel richtte als opperbevelheb ber van de land- en zeemacht in In donesië een dagorder tot de troepen. HET GANZENBORDSPEL. Ruim 60.000 toeschouwers onder wie enige, ministers, hebben de opvoering van het levende oud-hollandse gan zenbordspel in het Olympisch Stadion te Amsterdam bijgewoond. Het spel. dat door ruim 250 kinderen werd gespeeld, was samengesteld naar idet - en van Carcl Briels. Op de grasmat was een heuse speclgoedstad verrézen. met een speeltuin, waterbrug, doolhof, spoor trein. herberg en put, terwijl de stadsmuur met torens en poorten in een spiraal liep. Een sprookjesstad waar echte kinderen het ganzenbord bespeelden, waarnaar grote mensen met kinderlijk genoegen hebben ge keken. Tijdens het ganzenborden daverde de nieuwste aanwinst der K.L.M. de tweemotorige Con vair over het stadi on; spelleider Briels voerde een radio- telefonisch gesprek met de gezagvoer der. chef-vlieger A. van Ulsen. Voor het feest in het stadion eindigde, trok, 1 voorafgegaan door een bereden har- moniegezelschap. een stoet van paar den. olifanten, kamelen, cowboy's, in dianen en clóws van Circus Strass burger over de sintelbaan. In oen piste voor de eretribune gaven Regina on Karei Strassburger een klein stukje paardendressuur te zien. De kabouters, groep 1. hebben ten slotte de pot gewonnen. De hoofdprij zen van de Nationale Loterij voor het Zwakke Kind zijn gevallen op: Serie A. groep 1; 3776; serie L, groep 1: 5776. Bij een felle brand ln een grote jute- opslagplaats tc Rijssen is ongeveer een millioen kg. jute verloren gegaan. OUD-MINISTER FIl.VEZ t Voor 65.000 brons gestolen. Geruime tijd geleden werd de Rot terdamse politie er van in kennis ge steld. dat op een terrein in Rotter dam-Zuid aan een uit Duitsland te ruggevoerde partij klokkenbrons 43 ton. een waarde van 65.000 vertegen woordigend ontbrak. Na een langdurig onderzoek kon dc politie 3-1 ton brons, ten dele al verwerkt, opsporen en elf arrestaties verrichten. IETS WARMER Afnemende wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig kans op regen. Iets warmer dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1