T PREDIKBEURTEN AKKERTJE Deviezen en toerisme in 1949 STEMMEN UIT DE PERS RAAD VAN ZIERIKZEE DOET SUGGESTIES AAN GED. STATEN NIEUWS UIT ZEELAND KLANKEN u,T de AETHER ante Sabine grijpt in ZATERDAG 30 APRIL 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 PRIORITEIT VOOR WIE NA 1945 NOG NIET NAAR HET BUITENLAND GING. PASSEN VEEL TE DUUR i „Met uitzondering van Noorwegen en Oosteuropa is thans tourisme mogelijk in Europa", aldus ver klaarde de algemeen directeux van de Nederlandse Reisvereni- ging, de heer J. Panman, op een pers conferentie te 's Gravenhage. De sleu tel tot alle mogelijkheden is echter de Nederlandse Bank, die de toewij zing van de deviezen bij loting re gelt. Bij deze toewijzing, die vele te kortkomingen vertoonde, zal thans prioriteit verleend worden aan dege nen, die na 1945 nog geen buitenland se reis hebben gemaakt. Ten aanzien van de verschillende landen geldt het volgende: Zwitserland: Naar dit land is de trek nog steeds het grootst. Het beschik bare bedrag is echter niet voldoende om het aantal liefhebbers te kunnen bedienen. Verleden jaar was het totaal beschikbaar gestelde bedrag elf mil- lioen frs. groot. Dit is voor dit jaar verhoogd met frs. 4.500.000 voor de periode JuliAugustusSeptember. Frankrijk: Tot en met Februari gold de algemene opvatting, dat het devie- zenverkeer met Frankrijk weliswaar door loting geschiedde, doch dat vrij wel alle aanvragers in het bezit van geld werden gesteld. De Nederlandse Bank verzocht zelfs het toerisme naar dit land zoveel mogelijk te stimule ren. Dit had tot gevolg, dat velen, die reeds enige malen hadden misgetast bij de deviezenloting, in het begin van dit jaar „gevlucht" zijn in Franse francs, waardoor het aantal aanvragen een enorme omvang kreeg. Toen de loting plaats vond, kwam de kater niet meer dan 18 gelukkigen op de 100 aanvragers. De heer Panman ver klaarde van Franse relaties vernomen te hebben, dat in Mei a.s. de devie zen toewijzing voor Frankrijk weer ruimer zou zijn. Alle aanvragers zul len dan waarschijnlijk hun francs kunnen krijgen. Belgïë-Luxemburg: Alle schone Benelux-klanken ten spijt is sedert de bevrijding voor het verkeer naar deze landen een zeer gering bedrag beschikbaar gesteld. Nu is ten gevolge van de minister-conferentie in Den Haag een contingent van 16 mil- lioen francs voor toeristische doelein den vrijgekomen, hetgeen gezien de belangstelling welke er in ons land altijd voor onze Zuiderburen heeft bestaan, naar de mening van de heer Panman, maar zeer matig is te noe men. Hij verwachtte voor de maan den Juli en Augustus nog een toewij zing van 16.000.000 francs. Oostenryk: Met dit land is het toe ristisch verkeer niet, zoals met de hierboven genoemde andere landen, KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet (Z.) (Toez.) J. C. Hooykaas te Amemuiden. Beroepen te Ritthem J. R. H. Heidema, cand. liulppredT te Zoeterwoude. Bedankt voor Breskem E. J. Eichhorn te de Meem. GEREF. KE1KEV. Beroepen te Weesp J. H. de Boer te Monnikendam. INTREDE EN BEVESTIGING CANDIDAAT H. J. PONTSTEEN De beroepen predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Wolphaarsdyk, candidaat H. J. Pontsteen zal 29 Mei a.s. zyn intrede doen. Hij zal bevestigd worden door ds. S. P. de Roos van 's Heer Hendrikskinderen. FUNEST FAILLISSEMENT Het te Paramaribo verschijnende blad „De Surinamer" schrijft naar aanleiding van het faillissement van notaris de Mi randa o.m. .Langzaam dringen de gevol gen door, die uit 't faillissement de Miran- d. zullen voortspruiten. Het notariaat was Immers niet alleen een bureau waar ac- ten gepasseerd werden, maar in veel gro tere mate een bankinstelling voor depo sito's en opname van credieten; Als bank instelling werkte dit notariaat voor onge veer 1000 tot 1500 mensen, meestal met kleine beleggingen of hypotheken op hui zen en percelen. Buiten deze kleine lieden voor wie het notariskantoor of wel de ruggegraat was waarpp zij overeind stonden door geldop name of wel het vertrouwensbureau waarop zij hun klein bezit „veilig" had den gesteld, waren er ook enige grote be leggers wier bedragen in de vier nullen liepen. Wij willen geen nadruk leggen op het psychologische maar op hei economische. Er ontstaat iets onrechtvaardigs uit het faillissement van dit officiële bureau. De kleine luiden zullen binnen afzienbare tijd verplicht worden het opgenomen geld terug te brengen ook inzoverre dit in per celen of huis is belegd. De mensen met hur spaargelden komen bedrogen uit. En hoe zullen de andere notariskantoren het maken? Zullen ook daar geen opvragin gen van spaargelden hebben plaats ge had de laatste weken? En zal de Volks- credietbank niet uitsluitend crediet mo ge verstrekken en niet noemenswaard gelden aantrekkc i? Was een andere oplossing mogelijk? Er waren bekwame mensen die geen faillis sement wilden en dit nog steeds een on gelukkige oplossing noemen. De heer de Miranda wilde doorwerken op een vast salaris en onder toezicht van een gou vernementsaccountant, uitsluitend om de kleine luiden op de lange duur te redden. Enige grote particuliere spaarders waren bereid hun bedragen niet op te vorderen en voorlopig ter beschikking te stellen". Het dagblad „Het Nieuws" schrijft over deze kwestie: „Het voorlopig accountants onderzoek heeft vastgesteld, dat het te kort ontstaan is onder de voorganger van de faillietverklaarde. dus onder diens va der. De notaris besloot tot zwijgen over het tekort om de nagedachtenis van de inmiddels overleden vader te bescher men. Hiermede was voorlopig, gewild of niet, het belang der beleggers gediend". (Ingezonden mededeling). in een handelsverdrag geregeld, doch de toeristische mogelijkheden zijn tot stand gekomen door een ruilcompen- satie buiten het handelsverdrag om tussen naar Oostenrijk exporterende groente- en bloembollenhandelaren, die hun betalingen ontvangen in schil lingen, welke door toeristen in Oos tenrijk moeten worden gebruikt. Een aantal reisverenigingen en reisbu- reaux heeft zich voor die totale ex portsom garant verklaard. De devie zen worden niet verloot. Dit jaar kon de Nederlandse Bank voor het reizen per trein geen toe stemming geven, omdat met het reizen door Duitsland of Zwitserland onze dollarpositie te veel wordt aangetast. Daarom zullen de reizigers zich dit jaar derwaarts moeten begeven per autobus of per vliegtuig. Engeland: Naar Engeland worden als regel de deviezen in elk geval toe gewezen, want voor toerisme gaan er maar weinig Nederlanders naar En geland. Misschien, dat de dit jaar door de stoomvaartmaatschappij „Zee land" te openen goedkope toeristen- dienst van Vlissingen uit de belang stelling zal weten op te voeren. De heer Panman was van oordeel, dat ons land de onaangenaamheden van de beperkte deviezen-toewijzing voor het grootste deel achter de rug had, want, zo zei hij, hoe meer de guldennotering op de z.g. vrije markt gelijk gaat worden aan de officiële koers, des te meer vervalt de nood zaak het deviezenverkeer van toeris ten te reglementeren. Als voorbeeld van een voortvarend beleid inzake toerisme stelde de heer Panman Bel gië. Visa en passen worden daar zo veel mogelijk beperkt. In ons land echter zijn de passen schandelijk duur. Amsterdamse Beurs 28 Apr. 29 Aprl. 97% 97 10114 97 161 278 14514 100 97 9714 ïoiy* 97 9814 9814 00% 100% 94% 97 10914 Nederland 17948 (314) dito 1947 (314) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2',4 Spaarc. f 100 2%% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli My. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania De effectenbeurs besloot Vrijdag de week in een vaste stemming. Nu het bui tenlandse aanbod in Kon. Olie. dat de laatste dagen de markt heeft gedrukt, is opgehouden, was de weg vrij naar een iets betere tendens, die over de gehele linie tot uiting kwam. De opening was nog aarzelend, maar weldra, gerugge- steund door een lichte vraag van het publiek, dat Vrijdag in de markt werd gelokt, sloeg de beurs een opgaande rich ting in en konden voor diverse fondsen koersstijgingen worden waargenomen. Deze omslag in de stemming werd o.a, beredeneerd door het feit, dat het Ne derlandse standpunt in de Indonesiche kwestie kennelijk in Amerika geleidelijk meer begrip gaat vinden. 15034 160% 151?:', 237?4 260 218?4 159% 151 161 Va 147% 30% 3% - n 14% - Over de gemeentegrenzen op Schouwen-Duiveland. DRIE VOORSTELLEN. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten aan het Provin ciaal Bestuur een brief te richten over de herindeling van de ge meentegrenzen op Schouwen en Duiveland. In deze brief worden drie suggesties gedaan. Ie. Het samenvoegen van alle ge meenten op Schouwen en Duiveland tot één gemeente, Zierikzee als cen trumplaats. op grond van: a. Schou wen en Duiveland vormt door haai natuurlijke begrenzing een eenheid waarvan de grootte en het aantal in woners geen bezwaar vormen één ge meente daarvan te maken. Hèt aan tal inwoners is 23511, de grootte 21647 ha. b. De structuur van het eiland is zodanig, dat er vrijwel geen bezwa ren zijn tegen gehele samenvoeging. Zierikzee vormt het middelpunt, c. Geheel Schouwen en Duiveland is op Zierikzee georiënteerd. Iedere Don derdag is er marktdag. Vele winkels, kantoren en onderwijsinstellingen zijn ten behoeve van de gehele eiland bevolking aanwezig, d. Vele gemeen schappelijke regelingen ter beharti ging van de gemeenschappelijke be- angen van de gemeenten op het eiland zijn reeds tot stand gekomen, o.a. vleeskeuringsdienst, C.D. school- artsendienst, waterleiding, ziekenhuis Schouwen en Duiveland, distributie- dienst, schooltandartsendienst in op richting. De uitvoering van deze rege lingen geeft soms aanleiding tot wrij ving enz., welke grotendeels zouden wegvallen. Er zou hieruit een grote werk be sparing voortvloeien. De omslachtige wijze van vaststellen der begrotingen en rekeningen der verschillende dien sten behoorden dan tot het verleden In plaats van 18 gemeentebegrotingen en rekeningen kan men dan met 1 volstaan, en de administratieperike len zullen teruglopen en werkbespa- ring geven voor het provinciaal be stuur en zelfs vóór verscheidene de- jartementen van algemeen bestuur. 3e kostenbesparing wordt geraamd op ƒ175.00.—. Zeven gemeenten zullen altijd nog ƒ100.000.— meer kosten. Dit voorstel is niet egoïstisch van Zierikzee. want bij één gemeente zou de meerderheid van de Raad bestaan in meerderheid uit vertegenwoordi gers der buitengemeenten, zodat Zie rikzee zijn zelfstandigheid prijs geeft. TWEEDE OPLOSSING. Het eiland splitse men in twee ge meenten: a. De gemeente Duiveland, b. de gemeente Schouwen met Zierik zee als centrum. De gemeente Duive land zou dan bestaan uit de tegen woordige gemeenten Bruinisse, Oos- terland, Nieuwerkerk en een deel van Ouwerkerk. De gemeente Schouwen uit de overige. Indien ook dit voorstel te ver zou gaan, dan komen B. en W. tot de vol gende oplossing. DERDE OPLOSSING. Het zevengemeentenplan (van G.S.) komt slechts met enige correcties vooi wat Zierikzee en de omliggende ge meenten betreft. De gemeenten Kerkwerve en Ouwerkerk worden voor het grootste gedeelte bij Zierik zee gevoegd, aangezien de bevolking VOETBAL Zeeuws jeugdtournooi uitgesteld. Het door de V.C. Vlissingen op 1 en 8 Mei a.s. te organiseren jeugdtour nooi is tot nader order uitgesteld. De oorzaak hiervan is de omstandigheid, dat de Zeeuwen a.s. Zondag een be kerwedstrijd moeten spelen, terwijl de Vlissingse reserves een thuiswedstrijd spelen voor de promotie-competitie. Noch deze wedstrijden, noch die van het jeugdtournooi kunnen op de vel den aan de Keersluis worden gespeeld Hier doet zich het gebrek aan terrei nen weer eens duchtig voelen. dezer gemeenten geheel op Zierikzee zijn aangewezen. Kerkwerve: Om godsdienstige en po litieke samenstelling past dit dorp niet bij Noordgouwe, Zonnemaire, Dreischor. De bevolking is voor Chr. Gereformeerd, Ned. Hervormd, Vb Gereformeerd. De Chr. Gerefor meerden en de Gereformeerden be zoeken de kerk in Zierikzee. Kerke lijk is de bevolking voor de helft op Zierikzee aangewezen. De burgemees ter-secretaris woont in Zierikzee en de secretarie is ook te Zierikzee ge vestigd. De boerenleenbank voor Kerkwerve is eveneens te Zierikzee. De inwoners zijn dus geheel op Zie rikzee georiënteerd. Ouwerkerk: Dit dorp past qua gods dienst en politiek in het geheel niet bij Oosterland of Nieuwerkerk. De bevolking is geheel vrijzinnig Her vormd. De secretaris, tevens ambte naar ter secretarie van laatstgenoem de gemeente, is te Zierikzee woon achtig. Vlissingen 4 MEI-HERDENKING. Het programma voor de herden king van de gevallenen 1940-1945 op Woensdag 4 Mei luidt te Vlis singen als volgt: Om 19,20 uur verzamelen van de burgerij in de Brouwenaarstraat vóór de R.H.B.S. voor deelname aan de „Stille tocht" naar de Noorder Begraafplaats. Aan deze stille tocht kan elkeen deelnemen; de samen stelling van de stoet geschiedt zon der rang of stand. De rechtstreekse nabestaanden der gevallenen en de vertegenwoordi gers der bevriende mogendheden zullen echter aan het hoofd van de stoet gaan. Om 19.30 uur afmars naar de begraafplaats, langs de Singel naar de Koopmansweg in volkomen stil zwijgen zonder vlag of vaandel. Om. 30 seconden voor 20 uur zal door hoornsignaal 2 minuten van volkomen stilte worden aangekon digd; na de stilte van 2 minuten zal de aldaar aanwezige vlag worden gehesen en zullen door de Gemeng de zangvereniging „De Volksstem" 2 coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. Na beëindiging zal dan de burgerij gelegenheid heb ben voor het brengen van een een voudige hulde, door het strooien van bloemen op de graven. Toe spraken zullen niet worden gehou den. Aan de burgerij wordt verzocht om 18 uur de vlaggen halfstok te hijsen. RAADSCANDIDATEN VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID. In een vergadering van de Partij van de Arbeid te Vlissingen is Vrij dagavond de candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezing definitief vastge steld, overeenkomstig de reeds eerder opgemaakte groslijst. De lijst ziet er thans als volgt uit: 1. L. P. van Oor schot: 2. M. A. van Popering; 3. M. J. van Poelje; 4. M. A. L. Beun; 5. J. Post; 6. A. van Schijndfcl; 7. mej. T. M. van Heulen; 8. J. P. Kempe; 9. W. J. Andriessen; 10. G. Geldof; 11. H. van der Meer; 12. Ch. J. Gillisse Ver- schage; 13. J. van de Woestijne; 14. W. de Leng; 15. H. W. Kolijn; 16. J. P. Verheul; 17. J. C. Net; 18. P. Mal- jers; 19. J. J. Bouwman; 20. P. H. J. Willemse. Bij de opening van de vergadering complimenteerdede voorzitter het lid. de heer C. Ouwehand, met zijn koninklijke onderscheiding. Voorts werd nog gesproken over de te voe ren verkiezingsactie en het a.s. Mei feest, terwijl de voorzitter nog enke le indrukken weergaf van het op 7, 8 en 9 April gehouden partij-congres. Uit de vergadering werd er ten slot te op aangedrongen te trachten ook in Vlissingen te komen tot de vor ming van een Prot. Chr. Werkverband in de P. v. d. A. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: 1 paar hand schoenen; 3 portemonnaies; 2 sleutels; 1 tas: 1 autoped; 1 paar Jongenskousen; 1 paar klompen 1 herenpet. Inlichtingen. zijn te bekomen- omtrent: een handschoen bij J. de Ridder, Oranje- diik 28; een portemonnaie eveneens Oran- jedijk 28; een portemonnaie bij Simpe laar. Seresstraat 6 W.-Souburg; een sleu tel bij R. Blesebroek. Kolvenierstraat 3; een portemonnaie bij J. A. Smit, Vrou westraat 27; moersleutel by van Belzen, Havendorp 445; een jongensjasje bij Tis- sink, Havendorp 484; een bal bij van Duin, Grote Markt 14; manchetknoop by Mercy, Stenenbeer 11; een zakkammetje by A. van Loenen. Paardenmarkt 43; een agenda by Reytenbach. Glacisstraat 30; Rozenkrans bij W. Verhoef. Scheldestr. 61: vulpen by L. Vermeulen, Havendorp 537; vulpotlood bij Vclleman, Gerard Dou- laan 5; herenrijwiel by J. P. van de Berg Oprit 37; parapluie bij H. A. Reddingius. Badhuisstraat 11; 3 zilverbons by Ver- hagc. Boul. Evertsen 10. „HOE LEVEN WIJ IN INDIË". Woensdagavond hield ir. J. H. Kriete- meyer voor de buurtvereniging „Badhuis straat en Omgeving" in het Strandhotel te Vlissingen. een lezing met lichtbeelden over het onderwerp .[Hoe leven wij in Indië". Spreker gaf eerst een overzicht van de historische banden, die tussen Nederland en tot voor kort nog Neder lands Indië bestonden. Duidelijk liet hy de ontwikkeling van het verkeer uitko men sedert de eerste Oost-Indië-vaarders tot het tegenwoordige mailschip „Willem Ruys". Tenslotte toonde ir. Krietemeyer lichtbeelden van een Holland-Bataviarels, indertyd door hem zelf gemaakt. Op boelende wyze verhaalde hy verder van het leven in Indonesië. De voorzitter, de heer C. A. Bikker, sprak een openings- en slotwoord. Middelburg WALCHEREN Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 dhr. Vermeulen. 2.30 ds. Richard; Ar- nemuiden 10 en 6 dhr. Matze. 2.30 dienst; Biggekerke 10 en 2.30 dienst; Domburg 9.30 dhr. Barnard, 7 ds. Don; Gapinge 2 ds. de Vries; Grijpskerke 10 ds. Keizer, 2.30 ds. v. Winterswijk; Kleverskerke 9.30 ds. v. d. Wind; Koudekerke 10 ds v. Dyl, 2.30 ds En- ker; Meliskerke 10 dhr. Wijsman, 2.30 dhr. Barnard; Middelburg Oostkerk 10 ds. v. Voorst Vader (H.D.), 7 ds. Smits: Concertzaal 10 ds. v. Woerden; Engelse kerk 10 ds. de Vries; Nieuw en St. Joosland 10 ds. Smits, 2.30 ds. Don; Oost- en West-Souburg 9.30 ds. Spijkerboer, 7 idem; Oostkapelle 10 ds. Richard, 2.30 dhr. Vermeulen; Rit them 10 en 2.30 ds. Hartjes; St. Lau rens 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Keijzer; Veere 11.15 ds. v. d. Wind; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Aal- bers (belijd.), 5 ds. Dijl; Nieuwe Kerk 10 ds. de Kluis; Havendorp 10 dhr. van Sabben; Vrouwenpolder 10 ds. Don; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 (H. D.) ds Wagener. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen; Domburg 11 ds. v. d. Berg, 3 leesd.; Gapinge 9.30 en 2 drs. v. d. Horst; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke 9.30 en 2.30 dienst; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Middelburg Noorderkerk 9.30 dr. Oussorcn (H.A.), 5.30 dr. Oussoren; Hofpleinkerk 9 ds. van Til (H.A.), 2.30 en 5.30 ds. v. Til; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. cl. Berg; Oostkapelle 9.30 en 2.30 ds. Deenik; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Vee- re 9.30 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissin gen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwen polder 10.30 leesd., 4 dr. Oussoren; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Scheele. Geref. Kerk (Art. 31). Middelburg 2 en 7 ds. Verheij; Zoutelande 9.30 ds. Verheij, 7 leesd. Geref. Gcm. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 lees- clienst; Meliskerke 9.30 en 2.30 leesd Middelburg 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Westka pelle 11' en 4.30 leesd. .Marktberichten VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN" MARKTBERICHT EIEREN. Sortering I. Exportzegels per ei f 0.03 Minimumprijs voor pluimveehouders f 1.73 per kg. Vuilschaligen 2 cent minder per ei. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN" Marktbericht van 27 April 1049. Aardbeien 3—9 per stuk. Groenten; Glassla I 411; idem II 47; Stoofsla 10 —14: Spinazie 916; Glasandijvie 4346; Bosradijs 1015; Bosramenas 810; Wit lof 16—33; Bloemkool I A 81: idem I 39— 67; idem II 22—50; idem III 14—25; Ra barber 10—19; Prei 6—7; Postelein 36—52; Kaskomkommers 30—48. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 leesd., 2.30 ds. Kleisen; Vlissingen 9.30 (voorber. (H.A.) en 5 ds. Kleisen. Ver. Vr^jz. Herv. Middelburg 7 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middelburg 9 ds. van Empel; Vlissingen 10.30 ds. van Empel. Doopsgcz. Gem. Middelburg 10.15 dr. Bakker; Vlissingen 10.30 ds. de Boer. Herst. Apost. Gem. Vlissingen Sin gel 9.30 en 4 dienst. Herst. Apost. Zendingsgem. -Vlissin gen Bakkersgang 10 en 2.30 dienst. Leger des Ileils. Middelburg 7 30 bidst., 10 Heil.dienst. 4 openlucht 7 30 Verlossingssamenk. o.l.v. Kap. Souve- rein. ONTSPANNING OUDEN VAN DAGEN. Er heeft zich thans uit de di verse vrouwenorganisaties te Mid delburg een comité gevormd, dat zich tot taak stelt aan de ouden van dagen eenmaal per maand een ontspanningsdag te geven. Het be stuur bestaat uit de dames Don, A. Batten-Paarlberg en H. J. Vos. KEURING KONIJNEN. De heer A. A. Clement te Middelburg, die reeds de bevoegdheid bezat voor keu ring van de kon ynen rassen Vlaamse reu zen. Franse Hangoren, grote en kleine Chinchilla's, Havana's en Russen, is na examen thans ook bevoegd verklaard voor de keuring van de rassen Lotharingers, Alaska's en Gouwenaars. IR. SCHERMERHORX SPREEKT. In plaats van de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, die verhinderd Is, zal Maandag 2 Mei in het Schuttershof te Middelburg een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid spreken de oud-minister-president, prof. W. Schermerhorn. Domburg C ANDID AATSTELLING GEMEENTERAAD. De P.v.d.A. te Domburg heeft voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de volgende candidatenlijst samenge steld: 1. C. Geldof; 2. P. Brand; 3. L. Dourleijn; 4. P. Provoost Johz.; 5. Andr. Passenier Jz.; 6. Jan v. d. Ha- ge; 7. Abr. Provoost Jz.; 8. G. Pro voost Jz.; 9. W. Vreeke Jz.; 10 J. Passenier Wz,; 11. P. v. d. Welle en 12. J. Maas I^z. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen. 29 April; Kaap ,Faiga„y. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen. 28 April; Ce res v. Londen n. Hansweert; Averdyk v. New-York; Elisabeth v. Rochester n. Gent; Prins Alexander v. Rotterdam; 29 April: Vida v. Geffle; Prins Willem V v. Rotterdam. Gepasseerd v. Antwerpen. 28 April: Europa n. Londen; Mado n. Southampton; Ceres v. Boston n. Hansweert; Friso n. Strood; Zeeland n. Gravesend. 1 Mei Zon: Maan: 2 Mei Zon: Maan: ZON EN MAAN Op 5.10 Op 6.55 ZONDAG. De Beethovencyclus van het Concert gebouw-orkest. die door Otto Klempe- rer wordt geleid, ondervindt grote waardering. Vanmiddag wordt uitge voerd de ouverture „Egmont" eb de Eroïca (H. II 14.30). Bruckner's Te Deum wordt uitgevoerd door de Koninklijke Zangvereniging „Excelsior", Jo Vincent. Annie Woud. Louis van Tulder en Willem Ravelh. Dirigent: dr. Anthon van der Horst (H. II 18.45). Hilversum I; 8.15 Nieuws: 9 15 Men vraagten wil draalen; 10 Meestertrio; 10.50 De jonge Flierefluiters: 11.15 Orgel spel door Cor Steljn; 12 Musicorda; 13 Nieuws; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 15.30 Filmpraatje d. L. J. Jordaan; 16.30 Wekeiykse sportre- vue; 17 Harmonie concert; 17.20 Nationa le en internationale vriendschapsbanden; 18 Nieuws: 18.30 Ned. Strijdkr.; 20 Nws.; 20.45 De mensenredder, schets van Cor van der Lugt Melsert; 21.40 Hersengym- nrstiek; 22.10 Het Kamerorkest o.l.v. An- dré Rieu; 23 Nieuws; 23.15 Kleine Mei romance; 23.35 De Blauwe Donau. Hilversum H: 8 Nieuws 8.30 Hoogmis te Heiloo; 10 Kerkdienst van de Geref. kerk van Harderwyk; 11.30 Na de kerk dienst; 12.40 Hel 't was in de Mei; 13 Nws.: 14 Robert Irwin zingt Ierse liederen; 14.30 Concert In de Beethovencyclus door het Concertgebouworkest o.l.v. Otto Klempe- rer; 15.40 Pianorecital door Cecille de Grijs; 18 Studiodienst (Ned. Herv. kerk te Den Haag); 18.30 E. Power Biggs, or gel met Arthur Fiedler's Sinfonletta; 18.45 Te Deum, Bruckner; 19.30 Nieuws; 19.50 I11 't Boeckhuys: 20.12 Uit en thuis; 23 Nieuws 23.15 Rotterdams Philharmonisch orkest. Brussel-Vlaams (322 m.): 8. 9. 13, 19, 22 en 23 Nieuws; 11.15 Vroiyke gram. mu ziek; 14 Opera- en belcanto-concert; 17.30 Volksliederen; 20 Feestprogr.; 21.45 Mei evocaties uit operetten; 23.05 Weens pro gramma. Brussel-Frans (484 M.): 7, 8. 13. 19.45 5, 22.55 en 23.55 Nieuws; 12.08 Omroep orkest; 13.10 Licht verzoekprogr.; 15.50 Populaire gram. muziek; 20 Concert. 21.10 Omroepkoren 23 Symphonie programma. MAANDAG. De nieuwe dirigent van het Residen tieorkest. Willem van Otterloo, diri geert het Radio Philharmonisch orkest in een Beethoven programma. Ginette Neven is de soliste in het vioolconcert in D (H. I 22). De bekende Kuhnau variaties van An driessen worden gespeeld door het Hol lands strijkorkest (H. II 22). Hilversum I; 8 Nieuws; 9 Feestconcert door het N.B.C. Symphonie-orkest o.Lv. Arturo Toscanini: 10.20 Voor de vrouw; 10.50 De regenboog: 11.15 Gérard Souzay. bariton en Jacqueline Bonneau, piano; 12 Promenade orkest o.l.v. Benedict Sil- berman; 13 Nieuws; 14.15 Vrouwenkoor; 14.35 Paul Godwin-trio (Trio no. 2 op. 80. Schumann); 15.45 Het Omroeporkest o.l.v. Willem Lohoff; 17.25 Orgelspel door Cor Steyn; 18 Nieuws: 19.30 Eén Mei-decla- matorium door Jan W. Jacobs met mu ziek van Henri C. van Praag; 20 Nieuws; 21.50 Lily Laskine. harp: 22 Beethoven- programma; 23 Nieuws; 23.15 Xavier Cu- gat en zyn orkest. Carmen Miranda en Senor Clemente en zijn Pan American Orchestra. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 10 Lon- dens Philharmonisch Orkest; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 1140 Pianore cital door Louise Frank; 12.33 Orgelcon cert door Bedrich Janacek in de Jeruza- lemkerk te Amsterdam: 13 Nieuws: 14 Schoolradio; 14.35 BBC Theater .Orkest o. l.v. Clarence Reybould; 15 Cyclüs Geeste- lyke Barokmuziek; 15.30 Koor o.l.v. Alex Schellevis: 17.45 Populaire orgelbespeling: 18.30 Victor Silvestor en zyn orkest; 19 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20 Nws.; 20.50 Hildebrand-minaturen; 22 Hollands strijkorkest o.l.v. Gebrand Schürmann; 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9. 13. 17.05. 19. 22 en 22.50 Nieuws; 12.40 Gram. muziek; 14 Voor de vrouw; 1950 Radio feuilleton; 20 Kamermuziek; 22.15 Kinder koor. Brussel-Frans (484 M.): 7. 8, 13. 19.45, 20 en 22.55 Nieuws 18.30 Operetteselecties; 20.45 Filmprogr.; 21.15 Groot Symphonie Orkest. HOOG WATER LAAG WATER FILMS VAN DE WEEK „Drie ond-rncmende meisjes" (3 Da ring Dan,rh ers) met Jeanette MacDsnald, Jane Powell, Walter Pidgeun en José Iturlii; regie: Fred Wilcox Sentiment. Het deed ons deugd de nachtegaal van het witte doek. Jeanette MacDonald, weer eens terug te zien en dat in een film. die ondanks een do sis sentimentaliteit nu en dan aller- charmantst is. Die drie meisjes, die als zoenende byen om de nachtegaal heen- zwermen. zijn daarom zo ondernemend, omdat zij het echtelijk geluk van het ouderpaar veilig stellen en daarby niet voor krasse maatregelen terugdeinzen. De film bevat talrijke muzikale intermezzi, die er een aparte bekoring aan geven! (Alhambra, Vlissingen). „Lassie komt thuis" (Lassie come ho me) met Lassie, Roddy McDowall, Donald Crisp en Dane May Whittey; regie: Fred Wilcox. Familiefilm. De kleine Roddv McDowall geeft ongedwongen spel te zien in deze frisse, gekleurde film over de belevenis sen van een jongen en een prachtige hond. Het voornaamste kenmerk van de ze aan te bevelen film is de eenvoud, een kostbaar pand, dat gewoonlijk in de IIol- lywoodse studios zoek is. Deze film over Lassie, met fraaie natuuropnamen en een bekoorlijk gegeven is na alle psychologi sche drama's, waarop wij tegenwoordig zo dikwyis worden vergast, een verade ming. (Luxor. Vlissingen). ..Aladdin in Bagdad" (1001 Nights) met Cornel Wilde, Evelyn Keycs. Phil Silvers en Adele Jergens; regie: Alfred Green. Sprookjesparodie. In het begin ver wacht de argeloze bezoeker andermaal een verfilming op Amerikaanse wyze van een 1001 Nacht-sprookie te zien en hij wordt ook wel enige tyd in die waan ge laten. Na verloop van tyd biykt echter, dat men met een parodie heeft te ma ken en dat maakt het hele geval eigen- ïyk veel vermakelijker. De film bevat een hele serie trucs, waaraan vooral de jeugd plezier zal beleven. (Electro. Mid delburg). „Casanova's avonturen" (Adventures of Casanova) met Arturo de Cordova. Romantiek. Galante minneavonturen en temperamentvolle degengevechten zyn de attracties van deze film, die zeer Amerikaans van opzet is. een kijkspul voor enkele verloren uurtjes. Na afloop kan men zich nog amuseren door zich de glimlach van Casanova voor te stellen als hy dit allemaal nog eens had kunnen zien(Schouwburg, Middelburg), U-T NAP u.+NAP u.— NAP tl.—NAP 1 Mei Vlissingen 3.40 1.91 15.56 1.86 9.51 2.16 22.03 2.10 Terneuzen 4.08 2.08 16.25 2.03 10.23 2.32 22.40 2.27 Hansweert 4.50 2.16 17.08 2.11 11.07 2.47 23.21 2.42 Zierikzee 5.13 1.34 17.30 1.30 10.37 1.72 22.54 1.88 2 Mei Vlissingen 4.13 1.85 16.32 1.77 10.24 2.02 22.45 2.01 Terneuzen 4.38 2.02 17.01 1.94 10.55 2.20 23.16 2.19 Hansweert 5.18 2.12 17.38 2.04 11.38 2.35 23.57 2.35 Zierikzee 5.43 1.34 18.03 1.25 11.10 1.64 23.31 1.66 FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 85 „Ziezo, nu ziten we vast!" consta teerde Schuch zakelijk. Irene zocht, bleek van schrik cn woede, naar woorden. „Zoiets vermocht ze eindelijk' stamelend uit te brengen, „nee maar, ik ben gewoon buiten mezelf!" „Zie dan maar gauw dat je er weer inkomt en wees bly, dat we het er nog levend hebben afge bracht", zei haar prettige metgezel nuchter. „O, was ik 91 aar niet meege- „Ja, berouw komt steeds te laat, Irene", citeerde Karei. „Nu moeten we uitstappen." „Waarom?" „Omdat er in die kar geen bewe ging meer te krjjgen is en ik niet van plan ben als een gehypnotiseer de lintwurm de gehele nacht achter het stuur te blijven zitten!" Het gewaagde beeld van de ge hypnotiseerde lintwurm maakte op Irene niet de minste indruk. Ze stapte uit en zakte meteen tot over de enkel boven haar modieuze lage schoentjes in de lemige £rond. „Ik heb nu al natte voeten!" riep ze verschrikt! „Kalm aan maar, die heb ik meer dan eens gehad en daarbij heb Ik steeds kunnen constateren, dat ze vroeg of laat wei weer droog wor den. Bovendien zal het, naar ik vrees, by onze voeten alleen niet blijven met zulk weer!" Het regende alsof het met emmers uit de lucht werd gegoten. Weldra hadden ze belden geen droge draad meer aan hun lijf. Irene huilde. Ka- reltje hielp haar bij het omhoog klimmen. Toen ze eindelijk* de vaste bosgrond onder hun voeten hadden, zei hy: „Nu moeten we proberen de grote weg te bereiken. Misschien komt er wel een wagen voorbij, die ons wil meenemen." „Waar is de weg?" vroeg Irene, fluisterend. „Tja, dat weet ik ook niet", luidde het troostrijke antwoord. Ze sukkelden nog wat voort, maar bij de nu snel vallende duisternis was het onmogelijk verder dan enige meters voor zich uit te zien, zodat het zoeken een hopeloze taak scheen. Gelukkig echter ontdekte Kareltje een hut. „Eindelijk een lichtpunt, Irene!" riep hij. „Ik vermoed, dat dat ding aan houthakkers of zo toebehoort, maar nu zullen wtf er voorlopig maar beslag op leggen". „We kunnen er niet in, hij ls dicht!" steunde juffrouw Larsen. „Dat is geen beletsel", vond Ka reltje. Met de brute kracht van de voor niets terugdeinzende man trok hij het hangslot los en daarmee sprong tegelijkertijd de deur open. Hij duw de Irene naar binnen, waar htm een muffe lucht, maar. daarnaast ook enige warmte tegemoet stroomde. „Het is hier aartsdonker (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5