Major Bingham ontmaskerde drie Nederlandse spionnen Twee hunner werden in Londen opgehangen PLANNEN VOOR EEN WINTERTIJD VESTIGINGSEISEN VOOR DE LAND- EN TUINBOUW? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 APRIL 1949 Geheimen rond hei èngland-Spiel (9) De man, die vais beschuldigd wordt, deed uitnemend werk voor de geallieerde oorlogsvoering. De chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, drs. L. de Jong, heeft samen met zyn eerste medewerker, dr. A. Cohen, een autotocht van 4250 kilometer kris-kras door Duitsland gemaakt op jacht naar documenten uit, de bezettingstijd. En toen hü dezer dagen, doodvermoeid maar voldaan, terugkeerde, kon hij als één der belangrijkste resultaten van zijn onderzoekingen mededelen, dat lijj, voor wat het England-Spiel betreft, over voldoende gegevens be schikt om de verhalen van majoor K. dc Graaf (Noel de Gaulle) en rar. Van der Starp, die beweren, dat het verraad in Engeland heeft gezeten, naar het rjjk der fabelen tc verwijzen. Dc desbetreffen de documenten z\jn direct aan de Parlementaire Enquête-couunissic tor hand gestold. Kn daarmede is dan wel buitengewoon snel en op zeer ongedachte wijze \-an gezaghebbende zijde de juistheid onzer artikelen bevestigd, waarin w\| het opnamen tegen de ongefundeerde beschuldiging. waaraan met name major Seymour Bingham b blootgesteld geweest- Wif veronderstellen, dat de uitgeverij, die De Graafs bock op de markt bracht, thans onmiddellijk de verkoop zal staken. Wij wjjzen er, om misverstanden te voorkomen, met nadruk op dat de door drs. De Jong gevonden do cumenten ons niet ter inzage zijn gegeven. Niettemin zyn wjj In staat mede te delen, dat Bingham niet, zoals beweerd is, van het begin der samenwerking tussen de En gelse Special Operations Executi ve (S.O.E.) en de Nederlandse Mi litaire Inlichtingen van de section- Netherlands Charles land is ge weest. Nadat de S.O.E. enige tijd had gewerkt kwam als hoofd van de sector-Netherlands Charles Bliz zard. beter bekend onder de schuil naam Blunt. In ziin tijd begon het Fngland-Sp'el, Blizzard was van September 1939 tot Mei 1940 assis tent-militair attaché in Den Haag geweest en stond bekend als een goed vriend van Nederland. Hij ts boven iedere verdenking verheven en is tot op de dag van vandaag ln dienst van de Engelse regering. Seymour Bingham, die onder Blizzard had gediend in een lage re rang, volede hem eerst in de zomer van 1943 or> als hoofd van de Nederlandse sertie der S.O.E. Toen was het E.-Sniel reeds om streeks vijftien maanden oud! NFTVBRT,A"VnSE SPION NEN GEVANGEN. Vóór die tijd had Bingham, die uitstekend Nederlands spreekt om dat hij veertig jaren in Nederland woonde, de opdracht gehad in En geland aankomende vluchtelingen te verhoren, teneinde na te gaan "of er zich onder hen spionnen be vonden. Een vertrouwenswerk bij uits*ek. Als Bingham nu eens wer kelijk in dienst van de Duitsers had gestaan, hoe fraaie kansen had hij dan hier gehad, de vijand ln de kaart te spelen. Immers: in dat eerste half jaar van de oorlog kwamen ze met stromen naar de vrije stranden van Engeland: Ne derlanders. Belgen, Fransen en la ter ook veel Noren. En het was Seymour Bingham, die er de eerste vier spionnen uit- Veelbesproken man Seymour Bingham haalde. In twee bootjes waren ze door de Duitsers aan land gezet: drie Nederlanders en een Belg. Alle vier slecht getrainde ama teurs die ln de spannende Septem berdagen van 1940 naar Engeland kwamen met twee radiosets om verkenningswerk te doen voor de... Duitse troepen, die binnen een weck een invasie ln Engeland zouden uitvoeren. Maar ze liepen recht streeks de Britse kustwacht ln de armen! Ze - werden een halve nacht ver hoord en ze lieten niets los. Drie werden er naar hun b»*d gestuurd, maar de vierde, een Nederlander, bleef ln de verhoorkamer. Bing ham hod er de man met het zwak ste karakter uitgepikt en zaagde hem nog twee uur door. Om drie unr in de ochtend gaf de snion toe met de laconieke mededeling: Ja, ik zit er in; ik ben de sigaar Korte tijd later: een plechtige Engelse rechtszitting, waar bphalve de vier verdachte spionnen ook een kroongetuige voor de gepruikte rechters verscheen: Seymour B'ng- ham. De verdachten bekenden. Eén van hen werd vrjjgesDroken: hg had het vuile werk gedwongen ge daan omdat hem anders de kogel wachtte. De Engelsen gaven hem sportief een kans. De drie anderen werden ter dood veroordeeld en op gehangen. Wanneer men dus beweert, dat Bingham Nederlanders in de dood dreef, dan klopt dat. Het waren er twee. Twee spionnen voor de Duitsers. CONTRÓLE-AGENTEN GEZONDEN. Toen Seymour Bingham hoofd van de section-Netherlands was ge worden. achtte hjj het gewenst, controle-agenten naar Nederland te zenden om na te gaan, of de werkelijkheid in Nederland klop le op de gegevens van de ln Londen ontvangen telegrammen. Een voor treffelijk idee! Het had alleen een jaar eerder uitgevoerd moeten zyn. De eerste, die gezonden werd was een man, die papieren by zich had. waaruit blijken moest, dat hij werkte voor de Organisatie Todt. Hij werd in Frankrijk neergezet en baande zich vla België een weg naar Nederland. Hy kwam in En geland terug met onder andere het bericht, dat een aanloopadres voor agenten, ergens in Amsterdam, hem uiterst verdacht voorkwam en dat de grootst mogelijke voorzichtig heid geboden was. Spoedig daarop kwam de tweede man uit België terug; hij had niet verder kunnen komen dan Brussel, was daar op een adres aangeko men, dat (naar later bleek) de woning van een Duitse agent was werd vervolgens ondergebracht in een verdacht hotel, waar de Ne derlandse „illegale werker" George van Triest (naar later bleek de spion George Ridderhof) hem be- fuifde enwilde fotograferen (wat n'et doorging). Hij kwam la ter in Engeland terug met berich ten, die door de Duitsers pas-klaar waren gemaakt. En een nauwkeu rige beschouwing van de verhalen, die hij vertelde, gaf te Londen nieuw voedsel aan het gevoel van onveiligheid, dat kortelings ook door andere berichten was ont staan. Men besloot toen, op voordracht van major Seymour Bingham, geen M.I.D.-agenten meer te doen para chuteren, hoewel het afwerpen van containers en het onderhouden van de zendverbindlngen nog enige tyd werd voortgezet om méér te we ten #te komen. De brokken, die in tussen een jaar lang gemankt wa ren, bleken dermate ernstig, dat een belangrijke reorganisatie lot stand kwam. De MJ.D. verdween Door het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. besproken Dit is de Engelse major Seymour Bingham, die door majoor K. de Graaj herhaaldelijk werd beschuldigd van 't plegen van verraad in het England- Spiel. De over hem in omloop ge brachte verhalen zyn legio. Zijn broer (die niet bestaat) zou bij de S.D. in Den Haag hebben gewerkt en de he ren zouden elkaar regelmatig in Por tugal hebben ontmoet tijdens de oor log. Na de oorlog zou de „broer" naar Borneo zijn gevlucht en Seymour zou ontslagen, in ongenade gevallen en geliquideerd zijn. De waarheid is, dat er nooit een broer geboren werd en dat Seymour Bingham nog steeds ma joor is bij de Engelse geheime dienst, waarvoor hij thans opdrachten ver vult in Duitsland. Deze zelfde foto werd op 12 Maart afgedrukt in het weekblad ,J)e Nieuwe Post" met het onderschrift, dat dit de NederlandseBingham zou zijn (de niet bestaande broer derhal ve), die door dc illegaliteit zou zijn ge/otopra/eerd tijdens de bezetting. De waarheid is, dat de foto in 1938 geno men werd te Zaandam door de zoon van een bekende houthandelaar. Sey mour Bingham werkte toen als fa- brieksadviseur bij de firma Bruynzeel te Zaandam, aan welker directieleden hij van moederszijde is geparenteerd. Hiermede is opnieuw aangetoond hoeveel verwarring dc volkomen on logische en op niets gebaseerde sensa tieverhalen van majoor De Graaf heb ben gesticht. De doorberekening van de pensioenpremie. In de jongste vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij heeft de voorzitter ir. M. A. Geuze enkele mededelingen gedaan over bespre kingen die het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw gevoerd heeft met de minister van Land bouw over een eventuele doorbere kening van de pensioenpremie voor het bedrijfspensioenfonds, in de prij zen van die producten, waarvoor dit realiseerbaar is. Bij deze besprekin gen werd in beginsel overeenstem ming bereikt over een uit de pre miebetaling voortvloeiende verhoging van de melkprijs. In de akkerbouw zal de doorbere kening plaats kunnen vinden voor granen in het algemeen, speciaal in een te stellen vast schema voor broodgraan, benevens koolzaad, en i suikerbieten. Dit laatste waarschijnlijk in de vorm van een verhoging van de sui- kerprijs. i Gezocht wordt naar een sluitende 1 broodgraanregeling, pasende in het huidige landbouwbeleid. Hierbij is gedacht aan de vroegere gewestelijke tarweorganisatles, doch tevens wordt i een eenvoudiger en- m'nder kostbare 1 regeling gewenst geacht. Besprekingen over een dergelijke regeling zijn thans begonnen zodat nadere mededelingen hierover t.z.t. tegemoet kunnen worden gezien POOTGOEDREGELING. Zeer langdurig is in den lande ln diverse vergaderingen van de Stich ting voor de Landbouw en van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed gesproken over de al of niet wenselijkheid van 'n pootgoedrege- ling voor de komende oogst. Hierby is o.a. gedacht aan 'n areaalhefflng, aan een exportheffing of aan volle dige vrijheid. Aan d't laatste zitten veel bezwaren waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het be langrijke deviezenverlies dat ons land hierdoor vermoedelijk zou kun nen lijden, terwijl tevens de moge lijkheid van importheffingen door het buitenland onder ogen dient te worden gezien. Uiteindelijk be staat er de grootste kans dat er 'n areaalheffing zal komen per h.a. voor alle rassen, waarbij dan de eerste ha. van deze heff'ng vrilge- steld zal worden. Ook hierover kan spoedig een nadere mededeling te gemoet worden gezien. In tegenstelling met de .laren voor de oorlog, toen er steeds verschil van mening ln ons land hesiond over het Invoeren vnn 'n zomertiid. zijn er tik-na plannen ln besnrekinp* om te komen (o* ©en winterMMregeling die ion geiden van 1 Vnvemher-1 Febru ari. Deze rege'lng zou ten-emoe* komen non do omt" ov#»riv> van de ©1e-*-'«ohe mn^o'os die ln genoemd tijdvak bestaat. De. vergadering kon geen belang rijke bezwaren tegen het Invoe ren van een dergelijke regeling naar voren brengen, hoewel veel meer prijs gesteld wordt op het handhaven van het huidige sy steem. ZOMERVERGADERING Z.L.M. Op Donderdag 30 Juni zal ver moedelijk op St. Philipsland de da gelijks- en hoofdbestuursvergade ring plaats vinden, waarna het hoofdbestuur zich naar Tholen zal begeven. Op 1 Juli zal aldaar de algemene ledenvergadex*mg der Z.L.M. gehou den worden. Voor deze vergadering zal als spreker worden uitgenodigd ir. C. Staf. directeur-generaal van de Landbouw. BOUWBUREAU VOOR ZEELAND. Ten aanzien van de plannen om in de provincie Zeeland een bouw bureau te stichfen, meende de ver gadering da* een dergelijk bureau zich in hoofdzaak dient bezig te houden met het geven van advies aan de boeren by het bouwen van hun boerderij, terwijl het bouwen zelf voorlopig niet zo geschikt moet worden geacht. JUBILEA VAN LANDARBEIDERS Het bestuur besloot aan het se cretariaat opdracht te geven de mogelijkheid te onderzoeken om bij hibilea van landarbeiders van Z.L. M.-zijde een oorkonde of een pen ning aan te bieden. Wenselijk zou zijn voor 1950 een richtnriis voor varkens te stellen waarbij de varkens tussen 70 en 100 kg de hoogste pry's per kg zul len opbrengen. Beslopen werd 'nzake de Inpolde ring van het Sloe en de daaruit voortvloeiende uitgifte van bedrij ven. nadere inlichtingen in te win nen zodat ook de stem van de ge- oraren'«eerde landbouw daarin kan meetellen. Reeds is e*r> aangifte van 370 ha. binnen terwijl opgaven nog steeds bi"penstromen. Ter vergadering werd medege deeld dat het Secretariaat een «cbrh'ven heeft gericht aan de Commissaris der Koningin inzake de on^voarhsarhe'd van het ka- maal Shn'sBme-ge. Tevens vond over deze kwest'e een briefwisse ling plaats rnet bef comité Bene- hix te Brugge. Gehoopt mag wor den dat t de in het werk gestelde noringen om de nodige werkzaam- he/*«n aan dit kanaal te doen ver bekten met succes worden be kroond. STTRSTmE STOOMREGELING AARDAPPELEN Medegedeeld werd dat de subsidie van 1.voor het stomen van aardappelen nog enige tijd zal wor den verengd, wattréchMpiijk voor fer er gecontracteerd wordt vóór 1 Mei. van het toneel en daarmee kwam ook een einde aan de samenwer king met de S.O.E. Bingliam ging naar Australië met een nieuwe, be langrijke opdracht van de geheime dien9l. O.D.-CODE GEBRUIKT? En hiermede kunnen wy het hoofdstuk Bingham waaraan wy, door de in omloop gebrachte ro manverhalen, veel aandacht moes ten besteden gevoeglijk afsluiten. Wij vergissen ons stellig niet al te zeer als wij veronderstellen, dat het vervolg er van voor een Ne derlandse rechtbank zal spelen in een proces wegens laster. Intussen ls daarmede, hoewel wij door een uitermate omvangrijk en moeizaam onderzoek reeds ver ge vorderd zyn, het ganse complex van vraagstukken nog lang niet opgelost. En bovendien zijn daar mede nog niet uit de wereld ge holpen de verschillende lezingen, die de wereld worden ingestuurd door mensen, die wel van goeden wille zyn, maar wie het ontbreekt aan de gegevens, die voor het for muleren van een afdoend antwoord nodig zijn. Het ts uiteraard ondoen lijk. die betogen stuk voor stuk te weerleggen. Maar op één er van moeten we ingaan, omdat het hier een stelling betreft, die in breder kring werd verbreid en ook geloof vindt: Schreieder zo zegt men heeft nooit de codes van de ge vangen agenten gebruikt, omdat hij geen Identisychecks had. Hij liet wei seinen maar zonder identitycheck en dus kwam er wartaal in Lon den aan. Maar hy had één lijn, waarover hij waakte als over zijn liefste bezit. Dat was de lijn. waar op hy werkte met een oude. door hem verkregen O.D.-code. Op die lyn kwamen de berichten uitste kend in Londen aan. En daarop was het gehele England-Spiel baseerd. Ook bij dit verhaal hoort natuurlijk weer een verra derEn om het aannemelijk te maken wordt er bij gezegd: over die lyn gaf Engeland opdracht om generaal Seyffardt te liquideren; Schreieder liet die opdracht uitvoe ren en verwierf daardoor het ver trouwen van de overkant. Zo werd het hem mogelijk, het E,-Spiel te spelen. Het spijt ons voor dc uitvinder, maar zijn verhaal is onzin. Seyf fardt werd neergeschoten door Ver- leum, een der naaste medewerkers van dr. G. W. Kastein, die de aan slag met Hans Katan had voorbe reid. Schre'eder wist dit alles eerst later, toen Van der Waals in con tact was gekomen met Kastein, die hem om een revolver vroeg om secretaris-generaal Reydon neer te schieten. De liquidatie van Seyf fardt vond plaats in diens won'ng aan de Van Necksti-aat te 's-Gra- venhage op 5 Februari 1943. Toen was het England-Spiel al elf maan den aan de gang en zaten er al omstreeks vijftig agenten in de gevangenis te Haren. Het verhaal over de O.D.-code is daarmede wel voldoende als onhoudbaar gequalificeerd. Boven dien: de telegrammen, die over de lynen van de gevangen genomen agenten binnen kwamen. liggen nog in Londen. En hun inhoud is geen wartaal! Integendeel: die In houd is geraffineerd tot in de En gelse woordkeus toe en is in alle opzichten geschikt geweest om de diensten in Engeland een rad voor de ogen te draaien. Wat dit be treft hebben Giskes en Schreieder hun vak goed verstaan. Men moet dat in Engelse kring helaas vol mondig toegeven. Gedenkteken voor 700 ontvoerde Friese Joden. Friesland telde voor de oorlog onge veer 800 Joden. Daarvan zijn er nu nog een goede 100 over. Ter nagedachtenis aan de ontvoering van de zevenhonderd Friese Joden zal de opper-rabbijn J. Tal uit Amsterdam op 4 Mei a.s. op het Jood se kerkhof te Leeuwarden een gedenk teken onthullen, ontworpen door de ar chitect Feddema uit Leeuwarden. Gorganiseerde bedrijfsleven wijst ze niet af. (Van onze Haagse redacteur) In de kringen van de georganiseerde landbouw houdt men zich op het ogenblik intensief bezig mei de vraag, of aan de ondernemer m de- landbouw vestigingseisen moeien worden gesteld. Bij de bestudering van deze kwestie is tot dusverre gebleken, dat men er in het algemeen niet afkerig van is. Er bestaat in dit opzicht ver schil tussep de landbouw in de engere betekenis van het woord en de tuinbouw. Niet alleen omdat beide takken van het bedrijfsleven een to taal verschillend karakter hebben, maar ook omdat in de tumbouw reeds een zekere regeling en ordening bestaat, daar ieder teler, voor hij zich kan vestigen, eerst als aangeslotene by het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit moet zijn erkend, terwijl voorts de bedrijfsgrootte wat de tuinbouw betreft gebonden is aan een tuinbouwteeltvergunning. bedrijf, zou men practisch in alle gevalen deze weg voor de andar beider afsliuten. In de tinbouw is diet in veel mindere mate het geval. Wel zal men nauwkeurig moeten toezien, dat geen bedrijven tot stand komen, waarvan tevoren al is te Een tuinbouwteeltvergunning heeft een enigszins ander karakter dan een vestigingseis. De teeltvergunning heeft namelijk ten doel de regeling van de productie en houdt dus mter het oog gericht op de inrichting van het bedrijf, terwijl bij de vestigings eis ook een sociaal element in het geding komt; hier houdt men meer htt oog gericht op de eiegenschap- pen van de tuinder. Deze be'de ele menten zijn in de practijk niet al tijd zuiver van elkaar te scheiden en wanneer men spreekt over het een, zal men er ook factoren by. ha len. die bij het ander te pas komen. De Stichting voor de Landbouw was over het algemeen voorstander van zekere regelingen. Nu de grond in Nederland schaars is en nu het voor de tuinders dikwijls reeds zeer moeilijk is aan een bedryf te ko men gaat het niet aan, dat men ie dereen op de tuinbouw loslaat. Het is b.v. niet goed te keuren, dat zij, die hun hoofdberoep bui'en de land en tuinbouw vinden, zich als byver- dienste op de tuinbouw gaan toe leggen. THEORIE EN PRACTIJK Hoe moet men nu staan tegen over hen. die wel hun hoofdberoep in de land- en tuinbouw vinden? De ontwikkeling van het gedeelte tech nische en economische leven van de tuinbouw is zodanig, dat een tuinder een zekere theoreetische ondergrond onder zijn practische kennis n'et kan missen. Indien men de eis wil stel len. dat hij, die zich als tuinder wil vest'gen, een bepaald diploma moet hebben, dan ziet de Stichting daarin geen bezwaar, mits ook de practi sche opleiding voldoende is. Bij het stellen van vestig'ngseisen ten opzichte van het bedrijf moet men niet alleen op de tuinbouw let ten. maar op het gehele bedryf, waarvan deze tuinbouw een onder deel vormt. Men zal hierby ook zeer voorzichtig te werk moeten gaan om te voorkomen, dat de bedrijfs tak gesloten wordt. Een energiek er flink landarbe'der zal zich moeter kunnen 'opwerken fot zelfstandige Dn het verleden heeft bewezen, da hij vaak niet de slechtste zelfstan dige is. Indien men in de landbouw de eis zou stellen, dat deze landar beider onmiddellijk moet beginner met een economisch verantwoord zeggen, dat zij nooit rendabel zul len zijn en dat men er zelfs meet zeer hard werken nooit een sober bestaan in zal kunnen vinden. De sociale en economische verhoudin gen in Nederland en de dichtheid van onze agrarische bevolking laten niet toe, dat men deze bedrijven zon der meer tot stand laat komen. Een bepaalde beoordeling van het bedryf zal dus wel moeten geschieden. IN DE TUINBOUW IN FEITE AANVAARD Ditzelfde geschiedt in de tuinbouw reeds bij het toekennen van de tuin- bouwveeteeltvergunningen. Hel is gebleken, dat de ordening, die nu reeds 16 jaren in de tuinbouw plaats vindt, tot een zekere sane ring heeft geleid. Deze ervaring leidt er toe, dat de tuinbouw de idee van vestigingseisen in feite reeds heeft aanvaard. Het stellen van eisen ten aanzien van het kapitaalbezit en ten aan zien van de credietwaardigheid acht te de Stichting voor de Landbouw niet aanvaardbaar. In overweging is ook geweest de vraag, aan wie de uitvoering van de ze maatregelen in de toekomst zal moeten worden toevertrouwd, aan de verticale of aan de horizontale publiekrechtelijke rganisaties. Omdat echter de ontwikkeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties in de toekomst nog niet geheel dui delijk is, meende men in de Setich- ting. op deze vraag nog niet verder te moeten ingaan. WEGENWACHT HELPT EERST HAAR LEDEN. Od Zon- en feestdagen waarop alCTe- "ene vrjis*elUne wordt verleend van h»' Zonriagsrijverbod, zoals b.v. op de Bo'- 'en-Zondaeen van 1 en 8 Mei a.s.. zal de Wegenwacht een beoerkte dienst onder houden. waarbij zij echter uitsluitend le den kan heioen en hen, die zich als lid oogeven. Ook indien t.z.t. het Zondaes- rijverbod voorgoed opgeheven mocht worden, zal de Wegenwacht 's Zondaes alleen voor haar leden dienst doen. Het moet zelfs niet uitgesloten worden ge acht. dat de A.N.W.B. in de toekomst besluiten zal. zijn Wegenwacht ook op de werkdaeen haar diensten uitsluitend aan de leden te laten verlenen (evenals dit in Engeland en België het geval is) om te voorkomen dat door het toenemende auto verkeer contribuerende leden onnodig lang op de komst van een Wagenwacht moeten wachten. ARBEIDSTIJDEN IN DE TUINBOUW Wanneer toeslagen worden verstrekt. Aan de CA.O. voor de Tuinbouw in Zeeland voor het contractjaar 1949/ 1950 ontlenen wij nog het volgende: De normale arbeidstijd bedraagt voor alle arbeiders, behalve degenen, die belast zijn met verzorging van vee en/of paarden: a. van 1 Mei t/m 30 Nov. 1949 per week 5 werkdagen van gem. 9 uur en een Zaterdag van 5 uur; b. van 1 Dec. 1949 t/m 28 Febr. 1950 per week 5 werkdagen van gem. 8 uur en een Zaterdag van 4 uur; c. van 1 Maart t/m 30 April 1950 als on der a. Voor arbeiders, belast met ver zorging van vee en/of paarden: a. 1 Mei t/m 30 Nov. 1949 per week 5 werkdagen van gem. 10 uur en een Zaterdag van 6 uur; b. 1 Dec. 1049 t/m 28 Febr. 1950 per week 5 werkdagen van gem. 9 uur en een Zaterdag van 6 uur; c. 1 Maart t/m 30 April 1950 als onder a. Voor de arbeiders van de laatste catagorie, vallende onder a. geldt de verplichtng Zaterdags ook na het in art. 19 lid 1 bedoelde tijdstip en des Zondags de noodzakelijke werkzaam heden te verrichten. Deze verplichting geldt niet voor één van de in iedere vierwekelijks tijdvak vallende Zater dagen en voor de op die Zaterdag vol gende Zondag, op welke dagen de ar beiders vrij zijn van Zaterdag na 't morgenmelken tot Maandagochtend. Voor zover de bedrijfsomstandigheden naar het oordeel van de werkgever dat eisen, rust dezelfde verplichting op de andere arbeiders in de onder nemingen, met dien verstande, dat de vervulling daarvan bij toerbeurt ge schiedt, te regelen door de werkge ver. De aldus gewerkte uren gelden voor vaste en losse arbeiders als over uren. TOESLAGEN. Voor de hierna te noemen werk zaamheden worden aan arbeiders, die op uurloon werken, de volgende toe slagen gegeven: kunstmeststrooien met de hand 15 cent per uur of 10 cent per baal extra, sproeiwerkzaamheden 15 cent per uur extra, plukken van fruit 10 cent per uur extra. Bij ge bruik van een rijwiel wordt aan de arbeider een vergoeding verstrekt: indien de afstand van de woning tot aan de bedrijfsgebouwen bedraagt 5 t/m 9 km. 20 cent per dag. 10 t/m 14 km. 40 cent per dag, meer dan 14 km. 60 cent per dag. Voor de volgende diploma's worden toeslagen verstrekt: Tuinbouwvak- school (hieronder tevens te verstaan Fruitteeltschool en Groententeelt- bouwschool ƒ1.p. w., hogere Tuin- bouwcursus idem. De max. toeslag voor diploma bedraagt in totaal 2.50 per week. De toeslag voor arbeiders niet in het bezit van diploma (s), die vóór 1 Januari 1919 geboren zijn en tenminste 8 jaar onafgebroken in de tuinbouw werkzaam waren, tenminste 2 jaar zonder onderbreking bij de zelfde werkgever werken en bijzon dere vakbekwaamheid bezitten, mag 1.50 per week bedragen. De toeslag voor de eerste knecht of voorman bedraagt op bedrijven met minder dan 8 arbeiders 1.50 per week, met 8 t/m 12 arbeiders 2.50 per week en niet meer dan 12 arbei ders 3.50 per week. Het maximum bedrag, dat voor het gebruik van een dienstwoning zal worden afgetrokken, bedraagt 3.per week. Voor z.g. woningwetwoningen mag echter een zelfde bedrag worden afgetrokken, als door de gemeente voor huur in reke ning wordt gebracht aan huurders van deze soort huizen. Tenslotte is bepaald, dat, indien ac- coord werkzaamheden verricht wor den (bij gemengd bedrijf) voor deze werkzaamheden de lonen en tarieven gelden zoals deze voor de akker- en weidebouw en de veehouderij in Zee land zijn vastgesteld. TAILLEUR VOOR ONS KLIMAAT Herinnert u zich nog die eerste oor logsjaren, toen manlief zijn oude pak ken moest offeren aan onze behaag zucht? Dan veranderden wij wat aan het jasje; e'n uit de pantalon haalden we juist een rok. Wij hadden een tailleur! Het tailleur heeft zich gehandhaafd. Is in de modecollecties zelfs populair der dan ooit. Franse en Engelse hui zen brengen het als hoofdschotel van hun shows, met als extra opmaak nog al eens 'n wijde swagger. Over het algemeen blijken de jasjes van de tailleurs iets korter geworden. Van voren soms een weinig wegge- rond, een andermaal in hun gehele opzet afwijkend van het klassieke model met de strenge, rechte lijn. Een aardig voorbeeld hiervan toont de foto. Het is een ontwerp van het Engelse huis Creed, dat 'n rok bracht zonder plooien, met toch voldoende ruimte om te lopen. Het jasje is van voor niet geheel gesloten, en door de twee lippen speelt het vest in deze combinatie mee een rol. Vooral bij ons wispelturig klimaat zijn tailleurs als deze ideaal. Over het dunne bloesje voor de warme zomer dag komt nu het vest, dat niet alleen tegen onverwachte afkoeling be schermt. Zo'n vest is immers makke lijker (en goedkoper!) aangeschaft dan een tailleur. Door hiervoor tel kens een andere tint te kiezen, ge ven wij iedere keer onze hele ver schijning een ander aanzien. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4