NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen BENELUX IN MIDDELBURG HET GEMEENTEMUSEUM TE VLÏSSINGEN GEOPEND JESSUP EN MALIK WAREN HET EENS Protestvergadering te Goes WALCHEREN SULTAN VAN DJOCJA NAAR BANGKA VERTROKKEN. 48 JAAR DIJKGRAAF 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 APRIL 1949 Directeuren-generaal van Landbouw toonden interresse voor herverkaveling In het kader van de Benelux-samenwerking hebben Vrijdag de di recteur-generaal van het Belgische ministerie van Landbouw en de „directeur des Services agricolcs" van Luxemburg een bezoek ge bracht aan Walcheren om zich te laten voorlichten over de herver kaveling. Hiertoe werd in Middelburg een bespreking gehouden, ter wijl voorts nog een rondrit over het eiland werd gemaakt. De heer C. Zwagerman onderscheiden. Dc gasten, de heer Van Orsho- ven. directeur-generaal van het mi nisterie van Landbouw van België met de hoofdopziener de heer Pee- ters en de heer Gillen, directeur des Services agricoles van Luxem burg met de heer Hansen, adjunct, die vergezeld werden door de di recteur van Rijkslandbouwhcrstel, ir. S. Herweyer, werden op het Bureau Ruilverkaveling te Middel burg ontvangen door de heren Ir. A. Franckc. inspecteur Zeeland van Landbouwherstel, de heer W. A. van der Werff. hoofd Bureau Ruilverkaveling en ir. A. G. Wiers- ma. ingenieur bij de Polder Wal cheren. Voorts was de Rykszuivel- consulent, de heer C. Zwagerman, aanwezig. De voorzitter van de Herverkavelingscommiasie was ver hinderd. Bij het begin van de bijeen komst richtte de heer Van Ors- hoven zich tot de heer Zwa german met de verheugende m Kieling. dat deze tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau was benoemd. Spreker zeidc hem te kennen als een man, die zeer veel heeft gedaan voor de Zeeuwse veeteelt en zuivel bereiding en het deed hem der halve bijzonder genoegen hem met deze onderscheiding geluk te kunnen wensen. Daar de dir.- generaal van de Landbouw, ir. C. Staf, niet in de gelegenheid was de heer Zwagerman zelf van de onderscheiding op de hoogte te stellen, had de heer Van Orshoven deze taak gaarne overgenomen: dit was feitelijk een symbool van de Benelux- samenwerking. Ir. Francke gaf hierna een uit eenzetting van de geologische ge schiedenis van Walcheren en van de Walcherse landbouw, waarbij vooral het geleidelijke ontstaan van het eiland de interesse had. Een prettige discussie volgde op deze causerie. De heer Van der Werff kon vervolgens door zijn grote er varing op dit gebied een belang-- wekkend overzicht geven van ue geschiedenis der ruilverkaveling in Nederland, culminerend in de Her- verkavclingswet Walcheren. Aan het slot van de ochtendbe spreking gaf de heer Zwagerman nog in zeer fjjn gekozen bewoor dingen een uiteenzetting van de wflzc. waarop de Walcherse bevol king dc over haar gekomen ramp heeft gedragen. Uit zijn woorden, die met de grootste aandacht wer den aangehoord, sprak zijn liefde voor de Walchenarcn. Een vergrote „Willem Ruys" vertrekt vandaag. Vandaag zal de „Willem Ruys", na een maand rust voor de negende maal van Rotterdam naar Batavia vertrekken. Die rust was echter zeer betrekkelijk, want er is in die tijd dag en nacht hard gewerkt aan het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. In de eerste plaats moest de „Willem Ruys" hoognodig de gebruikelijke jaarlijkse „grote beurt" hebben, waarbij tevens de deuk. die het schip onlangs in de haven van Southampton van een sloepboot opliep, weer werd gladge- sreken. In de tweede plaats onder ging het schip enige uitbreiding, voornamelijk in de passagiers-accom modatie 3c klasse, zodat het thans met bijna 1000 passagiers zal ver trekken. Dit aantal zal op dc vol gende reis zelfs de 1000 overschrij den. Mede ln verband daarmee werd oók de proviandrulmte uitgebreid, terwijl een derde verdampersinstalla tie. waarmee uit zeewater drinkwa ter wordt gemaakt, werd bijge plaatst. Op deze wijze fcai) nu op de „Willem Ruis" per dag 450.000 1. zoet water worden gemaakt. SCHOENENPRIIZEN VOORTAAN VRIJ. Met ingang van 30 April worden dc prijzen voor schoeisel van iedere aard. met uitzondering van gevulea- niseerd schoeisel en klompen, vrijge laten. De vakgroep schoenenindustrie te Tilburg, deelt in verband hiermee het volgende mede. In verband met de opheffing der prijsvoorsehriften voor schoenen, hebben 48 schoenfabrikanten schrif telijk ieder vóór zich, een verklaring afgelegd, waarbij zij de garantie ge ven. dat de prijzen van het door hun bedrijf geleverde volksschoeisel, niet hoger, eerder lager gesteld zullen worden dan bij handhaving van de prijsvoorsehriften het geval zou zijn. Reisdeviezen voor Frankrijk zonder loling. De Nederlandse Bank deelt mee. dat thans wederom de gelegenheid bestaat reisdeviezen voor toerisme naar Frankrijk te verkrijgen De aanvrage dient op de gebruikelijke wijze door tussenkomst van do deviezenbanken cn reisbureaux te worden ingediend, waarna binnen een week de toewijzing zonder loting zal volgen. De toewijzing bedraagt thans maximaal ƒ300 per persoon, ten einde op deze wijze meer perso nen in de gelegenheid tc stellen hiervan gebruik te maken. De reis dient te worden aangevangen uiterlijk in de maand na die waarin de aanvrage werd ingediend. Perso nen. die in 1949 reeds een deviezen- toewijzing voor toerisme naar enig land hebben verkregen, komen niet meer voor een toewijzing voor toe risme naar Frankrijk in aanmerking. LEVENDIGE BELAXGSTELUNG. Omstreeks 11 uur vertrok het gezelschap om een rondrit over Walcheren te maken. Achtereenvol gens werden Veere en Domburg aangedaan, waarna in Westkapelle de nieuwe dyk en het dykgat in ogenschouw werden genomen. Ir. YViersma gal'., hier een technische uiteenzetting van de dakdichting. Men reed vervolgens via Vlissin- gen. waar de maaltjjd werd ge bruikt, naar Middelburg terug. Daar werden de gasten opge wacht door de voorzitter van de Hervcrkavellngscommissle, mr. A. J. v. d. Weel en de leden de he ren Kodde. Kasse en Geschiere. Er ontspon zich een aangename dis cussie de aanwezigeheid van vertegenwoordigers der grondge bruikers werd op hoge prijs ge steld! zó zelfs, dat men de tnd van vertrek liet. verstrijken en de terugtocht later dan aanvankelijk in het voornemen lag. werd aan vaard. Noch in België, noch in Luxem burg bestaat een Ruilverkavelings- wet, doch ln België staat er wel een op stapel. Vanzelfsprekend was men dan ook zeer benieuwd naar de resultaten ln Nederland. Door de levendige belangstelling, die de gasten aan de dag legden en de prettige sfeer, waarin de be sprekingen werden gevoerd, hebben de gastheren een aangename her innering aan dit Benelux-contact behouden. De dertigste April 1909 in Middelburg Die eerste maanden van 1900, dat waren ook voor de Zeeuwen van oudsher vurige Oranjeklanten maanden van spanning en angstige af wachting. Zou het gevaar in de toe komst geen opvolger of opvolgster voor de troon te bezitten, afgewend worden, zou de geliefde Vorstin het geluk van het moederschap mogen smaken? De spanning nam tegen het einde van April toe en alom was een ge voel van opluchting waar te nemen, toen eindelijk, in de vroege morgen van de dertigste, ons blad per bulle tin bekend kon maken, dat een Prin ses het levenslicht had aanschouwd. Opluchting, maar daarnaast een grote, door niets te temperen vreugde! Het duurde niet lang of overal werd in de provincie het rood-wit-blauw en oranje ontplooid. Slechts enkele gemeenten wachtten nog op het offi ciële bericht, dat na enkele uren be kend werd gemaakt. In Middelburg klonken spoedig feestklanken vanaf de Lange Jan, eerst door de bespeling van het carillon, nadien door zang van jongens en meisjes, die in hun matrozenpakjes en Zondagse jurkjes naar boven waren geklauterd. Intussen was op de Markt een he raut te paard met twee bazuinblazers verschenen, die zich, voor het Stad huis opstelden. De heraut sprak de haastig toegestroomde stadgenoten als volgt toe „Ik verkondig U grote vreugde: de Koningin werd een dochter geboren. God behoede Nederland en Oranje. Leve de Koningin, leve de Prinses, leve de Prins der Nederlanden." Hierna reed de kleurig geklede he raut met zijn helpers door de stad, om op vele plaatsen, zoals bij de wonin gen van de Commissaris der Konin gin en de burgemeester, de heugelij ke tijding uit te roepen. Voor hen, die deze dag hebben mo gen beleven, is het moeilijk zich in te denken, dat het Zaterdag reeds 40 jaar geleden is, dat Prinses Juliana gebo ren werd en dat wij dit jaar voor het eerst 30 April als Koninginnedag vieren. (Ingezonden mededeling). Onder grote belangstelling. Vrijdagmiddag te drie ifhr is het gerestaureerde en gereorganiseerde gemeentemuseum van Vlissingen of ficieel geopend. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op de Commissaris der Konin gin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. ir. H. O. Wesseling. dir. der Kon. Mij. „De Schelde", dr. W. S. Unger sccr. van het Zceuwsch Ge nootschap, het college van B. cn W. van Vlissingen. de leden van de Oud heidkundige commissie, bestuursleden van de Kunstkring Het Zuiden en van V.V.V. REDF. MR. B. KOLFF. Burgemeester mr. B. Kolff hield een rede, waarin hij de geschiedenis van het museum naging en dank bracht aan dc velen die hebben mee gewerkt aan de vernieuwing van het museum. Spr. noemde de heer Unger van het Zeeuwsch Genootschap, die adviezen gaf en de heer J K. K. Kleisma, opzichter gemeentewerken, die zich voor de bouwkundige inrich ting verdienstelijk maakte. Als atten tie bood spr. dc heer Kleisma een an tieke tegel aan. Voorts dankte de bur gemeester de heer de Mey voor het restaureren van een schilderij en Wees op dc vele arbeid, die door de conservator van het museum, de heer J. Lou worse, werd verricht. Mededeling werd gedaan van een Maar er viel geen beslissing. Jacob Malik, de Sowjctrussische gedelegeerde bjj de Verenigde .Na ties, en dr. Jesstip. de Amerikaanse reizende ambassadeur voor inter nationale onderhandelingen, zijn Vrijdagavond in het hoofdkwartier van de Sowjet-delegatie by de V. X. te New Y«rk aangekomen. Men verwacht, dat Malik aan Jes- sup een tijdschema voor de opheffing van de Bcrljjnse blokkade en het be gin van de zitting van de raad der ministers van buitenlandse zaken der grote vier heeft overhandigd. Een officiële woordvoerder ver klaarde, dat de besprekingen tussen Jessup en Malik bevredigend, maar niet beslissend geweest waren. Er werd geen datum voor de volgende bijeenkomst vastgesteld, doch men felooft, dat dit zal geschieden in het egin van de volgende week, nadat de drie Westelijke gedelegeerden de gelegenheid hebben gehad overleg te plegen met hun regeringen. Oprichting van een V.N.- garde wordt bestudeerd. MALIK SCIIEBP VAN TOON- De algemene vergadering van de V.N. heeft met 47 tegen 6 stemmen besloten tot instelling van een com missie ter bestudering van de moge lijkheid tot oprichting van een V.N.- garde. De Sowj et-Unie cn andere Oost-Europese landen stemden tegen. Het voorstel tot oprichting van een kleine politiemacht is gedaan door de secretaris-generaal. Trygve Lie. De garde zou in het bijzonder dienst moe ten doen als geleide van V.N.-missies. Jacob Malik, de Sowj et-Russische gedelegeerde, verklaarde, dat oprich ting van een dergelijke garde een „flagrante schending van het hand vest" zou betekenen. telegram afgezonden door de heer C. van Woelderen, oud-burgemeester van Vlissingen, die tot zijn spijt door ziekte verhinderd was bij de opening van het museum aanwezig te zijn. TOESPRAAK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin, de heer de Casembroot complimenteerde het gemeentebestuur met het gereed komen van het vex-nieuwde museum. Hij herinnerde aan de roemruchte historie van Vlissingen ,die gelegen heid te over bood om daaraan een eigen museum te wijden, dat onge twijfeld ook dc belangstelling zou trekken van toeristen. Spr. bood zijn beste wensen aan voor de toekomst van het museum. EXPOSITIE HET ZUIDEN. Daarna maakten de genodigden een rondgang door de vertrekken van het museum om tenslotte enige tijd te vertoeven in het zaaltje van de Kunstkring Het Zuiden, waarvan de amateur-leden, een kleine maar veel belovende collectie schilderijen, teke- 'ningen en enig boetseerwerk expo seerden. EEN ONDERSCHEIDING. De Commissaris der Koningin maakte tenslotte van de gelegenheid gebruik om gevolg gevend aan een verzoek van de minister van weder opbouw officieel aan de heer C. Ouwehand, directeur van gemeente werken. mede te delen, dat hij be noemd was tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met levendig applaus werd deze mededeling ontvangen. „BOERE PIET" GEPAKT. Na maandenlang speuren is de Haagse centrale recherche in samen werking met Amsterdamse collega's, er in de nacht van Dinsdag op Woensdag in geslaagd de beruchte nationale inbreker „Boere Piet" of wel volgens het Haarlemse bevol kingsregister. de 28-jarige Piet Smit, in een huis in de Hofstad te arres teren. Boere Piet was de laatste van een kwartet van beruchte landelijke in brekers, n.l. revolver Henkie, Drent se Wim en Manus Oly een verre neef van de poütie-agent-bokser Sam Oly die aanvankelijk ter dood werd veroordeeld, doch gratie kreeg. Piet was degeen, die nimmer aan de inbraken actief deelnam, doch steeds buiten de wacht hield, gereed om iedere ongenode toeschouwer di rect te lyf te gaan. Uit verhoren van de twee reeds ge pakte inbrekers, aan wie de lasten van de buit duizenden guldens van het groot aantal Inbraken wer den getoond, bleek, dat Piet twee derde van de buit voor zich hield. Waterschapsbezoldigingen. Onlangs stelde het Tweede Kamer lid Stapelkamp (AR.) de minister van verkeer en waterstaat de vraag waarom nog niets was gekomen van instelling, zoals aangekondigd, van een advies-commissie voor het opstel len van richtlijnen voor de bezoldi ging van het personeel van water schappen. De minister heeft hierop geantwoord, dat hiertegen door di verse provinciale besturen ernstige bezwaren waren geopperd omdat ge vreesd werd dat de bevoegdheden der provinciale organen zou worden aangetast. Niettemin zal binnenkort de commissie worden ingesteld, zon- der dat deze vrees gegrond zal blij ken te zijn. Tegen overmaiige lasten op het motorverkeer. In verband met het voorne men van de regering om de benzineprijs tot 32 a 83 le verhogen, werd Vrijdagmiddag in zaai Krijger te Goes eer. protestvergadering gehouden, georganiseerd door het Bureau Centraal Overleg in Zeeland van de 6 samenwerkende verkeers- en vervoersorganisaties. Na een openingswoord van de heer J. J. Duvekot uit Goes, sprak drs. H. J. P. Verschaf fel uit Sas van Gent, districtsbestuurslid van de E.V.O., die er op wees hoe het wegverkeer reeds sinds de twinti ger jaren strijd heeft ihoetcn voe ren tegen de Overheid, die het spoorwegverkeer beschermde, door het wegverkeer onder de lasten te bedelven. Het voorstel tot verho ging van de benzineprijs is 'n nieuw bewijs daarvan. Volgens spr. is het Benelux-argument aangegre pen om de overheidsinkomsten te verhogen. Industrialisatie vraagt goedkoop vervoer. Om deze reden is het dan ook 'n landsbelang dat het vervoer niet door een. hogere benzinebelasting duurder wordt ge maakt. De heer A. C. Caljouw uit Mid delburg gaf vervolgens de ziens wijze van de beroepsvervoerders. Verhoging van de lasten betekent voor net beroepsvervoer een on- 1 middellijke bedreiging van de be staansmogelijkheid. Het wegvex-keer moet extra veel betalen om het railverkeer te beschermen. Ook deze spreker wees op het grote belang van het wegvervoer voor de industrialisatie van ons land. Een verlaging van de lasten zou een bijdrage leveren voor het om laag bi'engen van de kostprijs der producten. Ter illustratie van de zware las ten die op het bedrjjf komen te rusten bij een hogere benzineprijs, verklaarde spr. dat dit gemiddeld op 650 per jaar per wagen zou komen, een uitgave die door het bedrijfsleven opgebracht zou moe ten worden. Nadat ook ir. D. W. Stolp na mens de Z. L. M. zyn stem had doen horen tegen verhoging van de benzineprijs, in verband met de toenemende mechanisatie in de landbouw, nam de vergadering een motie aan waarin geprotesteerd wordt tegen deze maatregelen, die nadelig voor de economische ont wikkeling van Nederland worden genoemd. Wanneer verhoging in verband met de Benelux beslist noodzakelijk is, wordt voor het wegverkeer een compensatie ge vraagd door verlaging van andere lasten. Deze motie zal ter kennis wor den gebracht van de regering en de beide Kamers der Staten-Gene- raal. De matig bezochte vergadering werd o.m. bijgewoond door het Zeeuwse Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Fellz en de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Chr. bakkers vergaderden. Donderdag vergaderde te Middel burg het gewest Zeeland van de Chr. Bond van Bakkerspatróons onder voorzitterschap van de heer C. Douw te Oudelande. In deze bij eenkomst hield het hoofdbestuurs lid de heer P. Koning een rede, waarin hij de noodzaak van Chris telijke organisatie onderstreepte. Medegedeeld werd, dat het leden tal in 1948 steeg van 66 tot 93. Herdenking te Middelburg van de gevallenen PLECHTIGHEID OP BEGRAAFPLAATS. Zoals ieder jaar zullen ook ditmaal op de avond van 4 Mei de Neder landse militairen, zeelieden, verzets strijders cn geallieerde militairen, die voor de bevrijding van ons land ge vallen zijn, in Middelburg op plech tige wijze worden herdacht. Op ver zoek van B. en W. heeft het bestuur der Stichting 19401945 zich belast met de samenstelling van het pro gramma. Er wordt verzocht van 6 uur 's avonds de vlaggen halfstok te han gen van alle openbare - gebouwen—en particuliere woningen. Óm 7.S0 uur wordt ieder, die hulde wil brengen aan de gevallenen, de gelegenheid ge geven om deel te nemen aan een stil le omgang, die zal beginnen bij de loods naast de Hoge Brug (dit met het oog op het verkeer)Gezamen lijk wordt dan om 7.45 uur gewan deld naar de Algemene Begraafplaats, waar een eenvoudige hulde zal wor den gebracht. Ieder wordt verzocht zo mogelijk losse bloemen mee te brengen. Deze stille omgang kenne rang noch stand. Van 7.45 tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Oostkerk worden geluid. Om 8 uur precies zal twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen, aangekondigd door een hoornsignaal. Daarna zal met be geleiding van het muziekgezelschap ÓNDA een tweetal coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. In aansluiting hierop zullen om 8.30 uur herdenkingsdiensten worden ge houden in de Oostkerk en de Noor- derkerk. die voor ieder toegankelijk zijn. Zij. die aan de stille omgang deelnemen, begeven zich na de plech tigheid op de begraafplaats in geslo ten formatie langs de voorgeschreven route naar de Dam, waar de stoet zal orden ontbonden. Begin volgende week weer een officiële vergadering te Batavia Mohammed Hatta is Vrijdagochtend naar Bangka vertrokken na een verblijf van vijf dagen le Batavia, waar hij een reeks informele besprekingen heeft ge had met dr. van Royen. Merle Cochran, de leiders der federale deelstaten, en an deren. Hij wordt naar Bangka vergezeld d de Sultan van Djocja. die a.s. Maan dag weer naar Batavia zal gaan. om Woensdag daarop terug te keren naar Djocja. Dit is de eerste maal. dat de Sultan van Djocja, sedevt het verblijf van de republikeinse leiders pldaar, een bezoek brengt aan Bangka. Intussen heeft Vrijdagochtend weder om een informele ontmoeting plaats ge had tussen Mohammed Roem en dr. van Royen. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de volgende vergadering onder auspiciën van de commissie der Verenig de Naties zal worden gehouden, doch welingelichte zegslieden zijn van mening, dat dit begin volgende week zou geschie den. Het republikeinse antwoord op de Nederlandse verklaring ten aanzien van dc terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djocja Is nog niet formeel in gediend. Ook naar Twente diesels. Vrijdag is een officiële reis gemaakt door de directie der N.S. met een aan tal genodigden per speciaal diesel- electrisch treinstel via Zwolle en De venter naar Hengelo en Enschedé. Ook Twente zal nl. per 15 Mei een snellere verbinding krijgen met het centrum en het Westen van het land. Na-inlevering van muntstukken. Het ministerie van financiën deelt me de. dat de destyds aangekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisseling van de ge noemde munten definitief zijn gesloten. Middelburgse Reddingsbrigade bestaat 30 jaar. Op Zaterdag 21 Mei zal in het Schuttershof te Middelburg het 30- jarlg bestaan van de Middelburgse Reddingsbrigade, Zwem- en Polo club „Luctor et Emergo" worden gevierd. Door de oorlog kon van een passende herdenking van het zilveren jubileum niets L-omcn. In een volgende editie komen wij op dit jubileum nader terug. LEDENVERGADERING P.v.dA. In een onder leiding van mr. P. C. de Jonge gehouden, goed bezochte ledenvergadering van de P.v.d.A. te Middelburg, werd door een commis sie de uitslag bekend gemaakt van het onder de leden gehouden referen dum met betrekking tot de candida- tenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing. Deze uitslag stemde overeen met de door ,,het dubbele bestuur' vastgestelde, reeds gepubliceerde volgorde, met dien verstande, dat in plaats van de heer F. de Graaf jhr. mr. T. A. J. W. Schorer werd candi- daat gesteld. Er werd een uitvoerige bespreking gehouden over de verkiezingsactie, waarvoor, een comité werd samenge steld. Na mens de .Raadsfractie bracht de heer A. J. Berenpas, wethouder van sociale zaken, verslag uit over de werkzaamheden. Vlissingen Het departement Vlissingen van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" hield Donderdagavond in het Strandhotel een ledenvergadering, tijdens welke de begrotingen van het departement, de lees bibliotheek en de kleuterschool werden vastgesteld. Bij de verkiezing van bestuurs- en commissieleden werd de heer L. de Kloe herkozen als lid van het departementsbe- stui-.r. De vaCature. ontstaan door hot overlijden van de heer A. van de Sande, werd niet vervuld. In de plaats van de heer van de Sande werd tot lid van het bestuur van de Nutsspaarbank benoemd de heer H. P. Veentng: ds. J. S. Hnrtjes werd als zodanig herkozen. De heer P. Kas werd herkozen als lid van de com missie voor de leesbibliotheek, de heer L. P. Boone als lid van het bestuur van de kleuterschool. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Vlissingen plaats hebben voor niet- zelfverzorgers op Maandag 2 Mei. Aan de beurt zijn de letters N en O. Biggekerke „PRO REGE". Gisteravond begonnen te Biggekerke de Oranjefeestene in de zaal Simpelaar. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer P. Wijkhuis, sprak een openings woord, waarna de muziekvereniging „Wil len is Kunnen" het eerste couplet van het Wilhelmus speelde en de Christelijke Zangvereniging enkele liederen op voor treffelijke wijze ten gehore bracht. Het hoogtepunt van deze avond was ongetwij feld de opvoering van het historische spel „Pro Rege" (Voor de Koning). Dit werd door de plaatselijke ontspanningsclub „Het nieuwe geluid", onder leiding van de heer A. v. d. Heyde, voor het voetlicht gebracht „Het nieuwe geluid" is met dit stuk uitstekend voor de dag gekomen. De club gaf een opvoering, die over het algemeen zeer acceptabel was. De ver lichting. de décors en de costuums, wa ren uitstekend verzorgd en brachten het gewenste effect* te weeg. Ook de rollen werden goed vertolkt. De beste acteurs van deze avond waren ongetwijfeld de vertolker van de rol van Stadhouder Wil lem III en de verrader, van Gijn. Iets zwakker was Llesbeth. Wij volstaan met deze korte bespreking. Uit het warme applaus dat 'de Spelers(sters) kregen, bleek wel. hoezeer hun spel geappre cieerd werd. De regie berustte bij de heer v. d. Heyde. aan wie beslist een woord van lof toekomt, voor de uitste kende wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten heeft. Tussen de bedrijven speelde de muziek vereniging of zong de zangvereniging lie deren in de stijl van het stuk. Burgemeester J. L. Dregmans sprak een slotwoord, waarin hij namens alle aan wezigen de medewerkenden dank bracht voor het geboden®. Hij noemde het een prijzenswaardige daad, dat dit stuk opge» voerd werd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Te Vlissingen zal voor spoedgevallen te bereiken zijn de heer Sluyter, arts. Bad huisstraat 70, tel. 2223; Middelburg: de heer C. F. Frumau, arts, Groenmarkt 17. tel. 2635. Koudekerke. Westkapelle en Zoutelan- de: de heer L. Sloos, arts, Middelburgse- straat A 61. Koudekerke. tel. K 1185—231. Veere. Serooskcrke, Oostkapelle: dr. Reijnders Schilt, arts te Serooskerke, tel. K 1189—212. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek Van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen Apotheek. Engering, Singel 60. tel. 28. KUNST Het geheim van dr. Spencer. ONDERLING KUNSTGENOT GOES. In het Schuttershof te Goes trad gisteravond de Kon. erk. Tonèelver. Onderling Kunstgenot voor het voet licht met een opvoering van „Het fcheim van dr. Spencer" van Herbert Lurphy. De inhoud verklappen zou betekenen de helft'van het genoegen wegnemen van de bezoekers van de volgende voorstelling en wij stippen dus hier slechts aan, dat geheimzin nige persoonlijkheden op zoek zijn naar het geheim van een bizondere geneeswijze van een gevaarlijke ziek te, dat door de overleden dr. Spencer verborgen is in zijn woning. Uit dit simpele feit ontwikkelen zich allerlei spannende situaties, die dc toeschou wer tot het allerlaatste geboeid hou den en laat ons hst maar onmiddel lijk zeggen: Onderling Kunstgenot is met dit stuk goed voor de dag ge komen en heeft er een opvoering van gegeven, die de toets der critiek ten volle kan doorstaan. De beste acteur van do avond was notaris Braddock. die hier een ról had, waarmede hij alle anderen de loef afstak. Hij was het type, dat vereist wordt en speelde voortreffe- lijk. Na hem dient onmiddellijk ge_ noemd te worden de vertolker Van de rol van lord Malvern, die helaas zijn rol met cle voorgeschreven falsetstem voor het voetlicht bracht, maar met zijn normale stem meer effect be reikt zou hebben, omdat alles nu een tikje geforceerd klonk. De Middel burgse dilettanten, die het stuk eer der speelden, hebben dit trekje een voudig laten vervallen en boekten er winst mee! Bizondere vermelding verdient voorts dr. Hilton, die een aanwinst is voor Onderling Kunstge not, al zakte hij in het tweede bedrijf eventjes in, en verder van de heer James, de chauffeur. Op kleiner plan- stonden Hopkins, de buttler en de in specteur van Scotland Yard, maar zij waren alleszins voldoende. De dames waren een tikje minder dan gewoonlijk. De vertolkster van de rol van mevr. Hammond haalde er, hoe verdienstelijk zij ook speelde, aanzienlijk minder uit, dan haar Mid delburgse collega. Olivia Devenish was gehandicapt door een zware ver koudheid, die haar merkbaar hinder de. Dolly Randall is een belofte voor de toekomst en gaat als acti'ice goed vooruit en de Mabel, die voor de oor. spronkelijke vertolkster in moest val len, weerde zich goed. Als geheel is de opvoering van Het geheim van dr. Spencer een van de beste, die wy sedert de bevrijding van Onderling Kunstgenot hebben gezien. De rolverdeling is met over leg geschied, het decor was goed, de grime eveneens en de costumes kon den de toets der critiek ten volle doorstaan. De regisseur zorgde met name in de eerste drie bedryven voor het juiste tempo. In het vierde en laafëtrb'ëdrffrteffite dit fcïST'; Een bezoek aaix de tweede voor stelling kunnen wij met warmte aan bevelen. G. B. A. de Bruyne van de Zeven Trinité's. De heer A. de Bruyne Mzn. te Tcrneuzen Is een krasse baas voor zijn jaren. Reeds 48 jaar is. hij dijkgraaf van de polder de Zeven- Trinité's en ware er geen algemeen reglement voor poiders cn water schappen ln Zeeland, dat 70-jari- gen "en otidei'en een herbenoeming onthoudt, waarschijnlijk zou hij het tot een 50-jarig jubileum gebracht hebben, een unicum in de wereld der dijkgraven. De ingelanden van dc polder wil den hem, toen het zijn tyd was om feriodiek af te treden, nog We! 'n ijdje houden om hem zodoende mede in de gelegenheid te stellen dit jubileum te vieren. Zij vroegen bij de Gedeputeerde Staten van Zeeland ontheffing aan van het zoveelste artikel, zoveelste paragraaf van genoemd reglement. Edoch, de Staten'hielden zich aan het i*eglement en beslisten nega tief. De ingelanden lieten het er ech ter niet bij zitten en gingen in be roep bij de Kroon. Doen ook de Kroon besliste: geen voldoende aanleiding om van de algemene Te gel af te wijken. Ze gaat aan ons en aan de pol der een zeldzaam jubileum voorbij. THOR BESTAAT 60 JAAR. Deze zomer zal de gymnastiekvereni ging „THOR" te Sas van Gent haar 60- jarig bestaan vieren, ter gelegenheid waarvan 11 en 12 Juni een turndag wordt gehouden. Behalve Nederlandse zijn ook Belgische turnverenigingen voor dit gym- nastiekfestijn uitgenodigd. K.N.M.V. VERGADERDE. Woensdagavond vergaderde te Goes het district Walcheren. Zuid- en Noord-Beve land van /6c Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. Tot districtsvoor zitter werd gekozen dr. J. C. Arends te Hansweert. De heren Th. Brieffes, J. C. Bouvvens, N. M. Hoencamp cn J. van Dalen werden benoemd tot afgevaardig den naar de provinciale vergadering te Goes op 14 Mei. Als enige candidaat voor het provinciaal voorzitterschap werd de huidige voorzitter, de heer A. W. Leve ring, gesteld. Ernstig gsval van paehtbreuH. De Tuchtrechter voor dc Prezen te Middelburg behandelde in de laatst gehouden zitting een geval van pachtbreuk. A. van H. teKrab- bendyke had zonder teoestemming van "de Grondkamer bouwland on der-verpacht. Hij - voerde aan, dat men hem verzocht had het land te mogen huren; het was hem niet be kend geweest, dat hy. door hierin toe te stemmen, pachtbreuk pleeg- de. De Tuchtrechter vond het een ernstige kwestie, omdat verdachte dit land onder-verpacht had met een winst van 200 a 300 °fc, prac- tisch zonder dat hij enig werk aan de grond verrichtte. In vex'band hiermede werd een boete van ƒ250 opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2