PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Militaire bijdrage van Nederland D£ BILT Een bescheiden leger voor W.-Europa Deze week Geheim wapenarsenaal in Cairo MINISTER ACHES0N STELT DE DUITSERS GERUST KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING MET KLASSEMENTSPROEF WERD TULPENRALLYE BESLOTEN 00K TAL VAN ZEEUWEN KREGEN EEN ONDERSCHEIDING 162e Jaargang - No. 100 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 10 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent rheer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355. 3 lijnen <b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 teL 2473 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102-Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzcc: N. Bogardstr. C 100 tel..: Vrijdag is een memorie van antwoord verschenen aan de Eerste Kamer over de begroting van oorlog. Hoewel de minister hierin allerminst uit voerig melding maakt van de resultaten der besprekingen met Montgome ry en zijn staf worden toch enkele belangrijke bijzonderheden medege deeld over de opbouw van de krijgsmacht in ons land. Volgens de memorie van antwoord zal de bijdrage van Nederland in West-Europa te land en te lucht in hoofdzaak het volgende moeten om vatten: a. Landmacht: Een bescheiden veldleger, bestaan de uit enkele divisiën, met de nodige korpstroepen en reserves, territoriale troepen voor inwendige veiligheid, territoriale verdediging en bescherming tegen overvallen uit de lucht, Deze week zal de week der grens correcties blijven iu onze herinne ring. Zeventig vierkante kilometer is Nederland groter geworden. Over het nut van de correcties zullen wij het niet hebben, wel moet ons ui de pen, dat wij ons min of meer be. lachelijk hebben gemaakt door de pietluttige dorpjes, die we er bij heb ben gekregen, te laten bezetten door marechaussee met stenguns en met krijgshaftig aandoende automobielen. Het buitenland heeft ons uitgelachen, de Amerikaanse en Engelse radio uitzendingen dreven er de spot mee. En terecht. Nederland is een bur gerlij ke natie en we hadden die in bezitneming van onze zeventig vierkante kilometer beter op een burgerlijke manier kunnen arrange ren. In Indonesië nog weinig verande ring. Maar hoop doet leven. Meer vastigheid hebben we aan de be kendmaking, dat de vleesdistributie in het najaar compleet van de baan gaat en we dus ook waf dat betreft weer een beetje verder zijn geko men. Nu de tabak nog. eigenlijk no diger voor ons menselijk geluk, dan het vlees en we zijn wat de distri butie. betreft als mannen weer vol maakt tevreden. Nu de dames nog textiel! Twee sportieve gebeurtenissen val len deze \yeek uit het binnenland te vermelden. De Oranjeploeg sloeg de roemruchte Franse profs met 4-1 en wistt daarmede de smadelijke neder laag van 1947 in Parijs op onberis pelijke wijze uit. De Franse pers was gul met haar lof voor deze prestatie. De tweede gebeurtenis was de Tul- penrallye. een eerste poging om Ne derland te helpen aan iets, dat ver geleken kan worden met de befaam de Rallye naar Monte Carlo. We doen het wat meer toeristisch, dan Monte Carlo en wat minder sportief, maar voor een eerste keer mocht deze rallye toch gezien worden. Het aantal deelnemers was alleszins vol doende en wettigt de verwachting, dat dit automobilistlsch evenement zich op den duur in het internatio naal programma een vast plaatsje zal verwerven. Vermeldenswaard uit het binnen land zijn zeker ook de rapporten, die uitwijzen, dat 1948 voor de Ne derlandse zakenwereld een goed jaar is' geweest. Ondanks de moei lijke omstandigheden en de klagende zakenmensen. Ook internationaal was de voor bije week uitermate belangwekkend. China is nu practisch compleet communistisch 'geworden. Nanking, de hoofdstad van het Tsang Kai Tsjekregime, is in rode handen en de val van Sjanghai staat voor üe deur. Een wending is niet meer te verwachten, nu niemand de Chinese nationalisten nog enige steun ver leent. In Duitsland is men nu zo ver. dat er vermoedelijk half Juli een West Duitse regering zal komen. Een belangrijke stap vooruit voor onze Oosterburen, die zich zo lang zamerhand weer een beetje kunnen gaan voelen. In België laaide het smeulende vuurtje van de koningskwestie weer hoger op, nu koning Leopold stap pen ondernam om zijn terugkeer te bewerkstelligen. Hij schijnt diep te leurgesteld. dat de politici van zijn persoon een strijdpunt blijven maken en er de voorkeur aan geven, dat hij buiten de grenzen blijft. Wij her halen wat wij reeds vele malen schreven: een troosteloos geval, dat het Belgische prestige zeker geen goed doet En dan is er tenslotte de blokka de van Berlijn. De Russen beginnen er voor te voelen haar op te heffen. Ztf zien eindelijk in. dat de Ameri kanen er niet aan denken de lucht brug op te heffen en voelen blijk baar niet veel voor tegenblokkade- maatregelen, die Amerika en Enge land op stapel hadden staan. Maar het merkwaardige is, dat Engeland en Amerika nog allerminst iuichc-n en als eis stellen, dat het Berlijnse probleem nu ook definitief geregeld zal worden. Er valt voor dat standpunt iets te zeggen, want als we over een tijdje weer met een Berlijns probleem zitten, schieten we mét een halve regeling nu bitter weinig on. En Bex'liin is een kruitvaatje, dat elk ogenblik ontploffen kan Eigenlijk mag het verwonderlijk heten, gezien de felheid van het conflict, dat alles nog zo goed is afgelopen. Want waar het kruit zo hoog lag oDgestapeld, zou een vonk je voldoende zijn geweest om onheil te stichten luchtdoelartillerie en luchtdoelzoek licht voor de luchtverdediging van het binnenland, troepen voor de aan- en afvoer, b. Luchtmacht: Een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squadrons tactische luchtmacht ter ondersteuning van het veldleger. Voor de territoriale troepen zullen in de toekomst de oudere lichtingen worden bestemd, doch voorhands zal moeten worden gebruik gemaakt van de nationale re serve. Indien de aanmelding onvol doende zou blijken, zou moeten wor den overwogen terug te grijpen op een deel der lichtingen 1941 t/m 1944. Het benodigde aantal lichtingen zal gelijk zijn aan dat van voor 1940. nl. 15, als volgt verdeeld: 1 in opleiding. 2 tot en met 7 voor het veldleger. 8 tot en met 13 voor de territoriale troe pen, 14 en 15 bestemd voor de depots. Zo lang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoend aantal divisiën is gevormd, zal de plaats daarvan zo spoedig mogelijk moeten wor den ingenomen door uit Indonesië repatriërende troepen. Het zal daartoe onvermijdelijk zijn hen enige tijd na terugkeer door mid del van herhalingsoefeningen te herscholen voor een Europese gevechtstaalc. die zo geheel afwijkt van de politionele taak, die door hen in Indonesië werd verricht.. De minister staat daarbij aanvan kelijk een duur dier herhalings oefeningen van zes weken voor ogen. De bezorgdheid door vele leden ge uit, dat Nederland, ondanks de bij voortduring ernstig blijvende interna tionale toestand, in Europa vrijwel weerloos is, wordt door de minister ten volle gedeeld en hij ziet het als zijn' voornaamste taak om aan deze verontrustende toestand zo snel moge lijk een einde te maken. De opbouw onzer krijgsmacht zou geheel onmogelijk zijn, indien niet met reden mocht worden gerekend op een belangrijk deel van het benodig de materiaal uit de Ver. Staten. De minister is overtuigd geraakt van de wenselijkheid, dat de leiding der defensie-aangelegenheden in één hand blijve. De militaire toporganen van onder scheidenlijk de land- en de lucht macht zullen worden gevormd door de chef van de generale staf. HOGERE BEZOLDIGING. De tegenwoordige, bezoldigingen der militairen zijn in veel geval len te laag. doch zullen binnen kort met terugwerkende kracht aanzienlijk worden verhoogd en hierdoor op een peil komen, dat niet lager is dan het salarispeil van burgerlijk rijkspersoneel in overeenkomstige betrekkingen. Er bestaat een krachtig streven om voor de munitie-aanmaak zo spoedig mogelijk met uilzondering van wat betreft de materialen onafhankelijk te zijn van het buitenland. Tot het vervullen van de eerste oefening zijn van de lichtingen 1947 en 1948 in werkelijke dienst geroepen resp. 40.185 en 42.457 man. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben geweigerd een Belgisch verzoek om teruggave van de in de oor log door de Duitsers geroofde diamanten terug te geven. De hoofdcommissaris van politie te Cairo deelde verslaggevers mede, dat 25 stuks veldgeschut, waaronder Vickers Armstrongkanonnen en Duit se 25 ponders, massa's geweren en revolvers van Duits en Italiaans fa brikaat, 500 handgranaten, 2 mil- lioen munitiegordels, een ton dyna miet, een grote hoeveelheid schiet katoen, 10 grote vaten zwavelzuur en 5 tijdbommen gevonden waren in een arbeiderswijk. De politie ontdekte tevens ,.een fabriek voor de vervaar, diging van draagbare wapens", als mede een werkplaats, radiozender, kaarten van Cairo, politie- en leger- uiformen en handboeken over gueril- la-methoden. Twaalf personen wer den gearresteerd, die behoorden tot een verboden Mohammedaanse broe derschap. Het anderhalf-jarig zoontje van een landbouwer te Merselo (Venray). dat in een weide aan het spelen was, werd door een paard getrapt en dodelijk gewond. V. Kolarov heeft voorlopig de taak van Dimitrov als minister-president van Bul garije overgenomen. Chinese parachutisten liepen over Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische leeer. zijn, met hun opperbevelhebber, naar de com munisten overgelopen, zo meldt de com munistische radio te Peiping. In de plannen komt geen wijziging Minister Acheson heeft in een toespraak te New York de bevolking van Westduitsland verzekerd, dat de Ver. Staten niet accoord zullen gaan met een algemene oplossing voor Duitsland, waarbij de reeds gedane toezeg gingen in het gedrang zouden komen. Zolang geen algemene oplossing is bereikt zullen de plannen voor stichting van een Westduitse Republiek onverwijld worden doorgezet. De bevolking van Westeuropa ver zekerde Acheson, dat de Amerikaanse regering niet accoord zou gaan met een regeling voor Duitsland, die de veiligheid van de Europese gemeen schap niet waarborgt. Acheson liet uitkomen, dat Amerika bereid is op een nieuwe viermogend- hedenconferentie met de Sowjets te zoeken naar een bevredigende oplos sing voor geheel Duitsland. In dat geval zal Moskou echter bereid moe ten zijn concessies te doen. willen de besprekingen niet opnieuw vastlopen. „Tót" liet eind van .1947 bleek," clat de Sowjet-Unic elke regeling wilde verhinderen, die niet in feite neer kwam op een beheersing van het Duitse economische en politieke leven door de Russen", aldus Acheson. „Dit werd bevestigd in twee onbeduidende vergaderingen van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken in De toestand op Java. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de acties van de in het Djocjase en Solose aanwezige benden van eni ge omvang steeds meer onmogelijk worden. De omgeving van Purwoker- to en Banjumas vertoont opleving der activiteit van benden en in de omge ving van Tegal, Pemalang en Paklon- gan richtten de benden zich tegen de op ondernemingen werkende bevol king. In het overige deel van Midden- Java houdt de.gunstige ontwikkeling aan. In het voortdurend onrustige Malangse (Oost-Java) geven de aan de guerillastx-ijders toegebrachte zwa re verliezen hoop op verbetering. In Bantam wordt het i'ustiger. In de nieuw opengekomen gebieden van Noord-Sumatra is de economische toe stand geleidelijk verbeterd. Moskou en Londen en in het geallieer de bestuursox-gaan te Berlijn, waar de Russen driemaal zo vaak het veto ge bruikten als de drie Westelijke mo gendheden tezamen. De daaruit voort vloeiende verlamming van dc inter- geallieex'de politiek en' het bestuur schiep een onhoudbare toestand. Duits land werd verdeeld in los van elkaar staande administratieve gebieden en dreef snel af naar een toestand van economische chaos, ellende en wan hoop. Een ramp werd in hoofdzaak afgewend door de economische hulp van Amerika". Tal van vooraanstaande landgenoten geëerd. Op de vooravond van de eerste Koninginnedag' op 30 April is een buitengewone Staatscourant verschenen, waarin een lange reeks van Koninklijke onderscheidingen wordt bekend gemaakt. Deze lijst beslaat niet minder dan twintig pagina's Elders in dit nummer kan men <xe namen vinden van de met een onderscheiding begiftigde personen, die in Zeeland wonen, werken of gewerkt hebben. Hieronder volgen nog eexx aantal van de meest belangx-ijke onderscheidingen, welke aan andere landgenoten werden verleend. ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW Tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Dr. J. H. van Royen, ambassadeur te Ottawa en Nederlandse vertegen woordiger bij de Ver. Naties (bij bevordering): Prof. mr. E. M. Meijers, hoogleeraar te Leiden (bij bevordering.) Tot Ridder ln de Orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd: Ir. J. W. Albarda, oud-minister van Waterstaat en 'lid van de Raad van State; ïrxr. J. A. W. Bui'ger, oud minister van Binnenlandse Zaken en lid van de Tweede Kamer; dr. G. J. van Heuven Goedhart, oud minister van Justitie en lid van de Eerste Kamer; dr. J. van den Tem pel, oud-minister van Sociale Zaken; Prof. mr. G. E. Langemeijer, advocaat-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie; jhr. D. C. Röell, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam; vice-admiraal jhr. E. J. van Hol the, adjudant in bui- ORDE VAX ORANJE NASSAU Tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau: Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ambassadeur te Londen; mr. E. N. van Kleffens. ambassadeur te Washington; ix\ J. B. A. Kessjier, president-commissaris der N.V. Kon. Petroleum-Mij. Tot Groot-Officièr in de Orde van Oranje-Nassau: Abdoel Malik, wali negara van Sumatra Selatan; Raden Toemeng- goeng Pandi Achmad Koesoemonc- goro, wali negara van Djawa Ti- moer. Tot Commandeur ln de Orde van Oranje Nassau: Chr. van den Heuvel, voorzitter van de Chr. Boeven- en Tuinders- bond in Nederland. Tot Officier in de Orde van Oran je Nassau: J. Olyslager. directeur der Stoomvaart-mij. Nederland: Phs. van Ommeren, directeur N.V. Phs. van tengewone dienst van H. M. de Ko- Ommerens Scheepvaartbedrijf: J. A. ningin; Schout bij nacht J. J. C. C. Bennik; Schout bij nacht J. J. L. Willinge; ir. J. O. de Kat, directeur van de Rijksdienst voor Uitvoering van Werken: ir F. Q. den Hollan der. president-directeur der Neder landse Spoorwegen: prof. G. Brou wers, secretaris-generaal van econo mische zaken en directeur-generaal van de prijzen. Herdenking op Grebbeberg. Ook dit jaar zal de centrale her denking van allen, die in de jaren 19401945 voor de bevi-ijding van het Koninkrijk zijn gevallen, geschieden op de Gi'ebbeberg. namelijk op 4 Mei te 11 uur v.m. Namens de Koningin zal een k*ans worden gelegd. Aan de plechtigheid zullen deelnemen depu taties en detachementen van de Land macht van vóór 1940. Binnenlandse Strijdkrachten, Prinses Ix-enebrigade. Kon. Landmacht, K.N.I.L. en Lucht strijdkrachten. De ministpr van Oor lóg zal een" korte rede uitspreken. Er was veel rijkunst nodig Ingewikkelde puntenwaardering. Vrijdag hebben de deelnemers aan de Tnlpenraliye hun laatste prestatie geleverd tydens de klassementsproef, die op het Zandvoortse circuit werd afgenomen. J. W. Nieuwenhuis, directeur Hol land-Oost Azië-lijn; ir. L. P. Ruys, cargadoor te Rotterdam; jhr. C. F. J. Quarles van Ufl'ord, gedelegeerd commissaris der Kon. Java-China- Paketvaart Lijnen N.V.; A. M. van der Pauw. hoofdvertegenwoor diger der K.L.M. voor Argentinië, Chili, Bolivia en Paraguay; Ko Ar- nóldi. toneelspeler en regisseur; W. A. E. F. Assel'oergs te Bergen op Zoom: M. Hamelinck; minister van Financiën van Oost-Indonesië. Tot Ridder in de Orde van Oi'anje Nassau: M. Wiegman, kunstschilder; Annie Woud. concertzangex-es; H. Zagwijn. voorzitter van het Genoot schap van Nedei'landse Componisten. Het af te leggen traject was zo danig uitgezet, dqt heel wat rijkunst nodig was voor een foutloze uitvoe ring. De wagens moesten vertrekken uit een door oliebikjes afgezette „ga rage" van 3 meter breed, moesten twee palen „ronden" en vervolgens dezelfde weg teiugrijden naar de startplaats, waar a cheval, d.w.z. de Ter gelegenheid van Koninginnedag Op de lijst van onderscheidingen, welke HM. de Koningin verleende aan de vooravond van haar verjaar dag, komen ook een reeks namen voor van Zeeuwse ingezetenen, dan wel van personen, die met Zeeland xxauw vex-bonden waren. Hier volgen de na men van deze gedecoreerden. Benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw: H. A. J. G. Kaasjager, hoofdcom missaris van politie te Amstei'dam, vroeger kapitein der maréchaussee te Vlissingen. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: B. J. M. A. Abspoel te Ede, oud directeur van de stichting Herbouw Walcheren: W. M. Scheidemans, in specteur P.T.T., Breda; J. B. A. de Meyer, architect te Amsterdam; mr. W. J. Woldringh van der Hoop, bur gemeester van Katwijk, vroeger bur- gemeester van Westkapelle. Bevorderd tot officier tn de Orde van Oranje Nassau: F. G. C. Rothuizen te Goes, oud- directeur van gemeentewerken; ir. C. Zwagerman, Rijksveeteelt- en zuivel- consulent te Middelburg; A. Staver- man, chirurg, hoofd verbandkamer Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen; prof. G. Wisse te Driebergen, vroeger predikant te Middelburg. Bij bevor dering: J. C. Beugelink, kap. ter zee adm. Kon. Marine, afkomstig uit Middelburg: Th. B. E. Kielstra, Den Haag. voorzitter en directeur Bedrijfs- schap Vee en Vlees, vroeger secreta ris van de Z.L.M. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau: R. R. M. Kieboom. secr.-ontv. der gemeente Westdorpe; A. A. Marquinie, wethouder der gemeente Sas v. Gent; P. M. Panny te Zierikzee; C. Ouwe hand, directeur van gem. werken te Vlissingen; E. W. Neugebauer, op zichter Centraal Bouw- en Woning toezicht. St. Laurens; L. J. Colsen, oud-dierenarts te Terhole (gem. Hon- tenisse); ir. J. D. Dorst, secx\ van de Stichting voor dc Landbouw in Zee land, oud-secr. Z.L.M. en oud-provin ciaal voedselcommissaris. De eremedaille verbonden aan de'Oranje Nassau-orde werd in goud verleend aan: B. A. van Geijn. adj. commies P.T. T. te Goes; D. Butijn. bdrijfsleider van de boerderij Middenhof van de N.V. De Bath polders te Rilland-Bath; A. van der Maale te 's Heer Arendskex- ke, gewezeix bedx-ijfsleider van de hof stede Domeinplaat van de fam. Ruys. De eremedaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde werd in zilver verleend aan: J. Pieterse, te Heinkenszand, onder baas bij het landbouwbedrijf ..Do meinplaat" te 's Heer Arendskerke; J. Jacobusse, te Krabbendijke, penning meester van de plaatselijke afdeling „Het Groene Krxiis": C. Louisse, oud- hoofd van de Politieke Recherche, af deling Goes; J. H. Polderman, direc teur van de harmonievei'eniging „Scheldcgalm" te Hansweert; P. Ver- maat, opziener bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse stromen te Ycrseke; Ph. A. van de Linde, opziener bij de Visserijpolitie te Zierikzee; J. C. M van der Velden, te Terneuzen, ad- jimcv-commies bij de Provinciale Di rectie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Zeeland: W. Job- se, te Vlissingen, chef-monteur der P. T.T.; H. A. Zuidweg, hoofdboekhou der-administrateur bij de Glas- en Verffabriek Gebrs. Wattez. te Goes; bij bevordering aan Chr. Bakker, le Terneuzen, meesterknecht op het landbouwbedrijf van de fam. Dees. De ere-medaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde werd in brons verleend aan: C. J. Koppejan, koster der Ned. Herv. Gemeente te Ritthem; W. Sin- ke. tuinman-huisknecht bij mevrouw de weduwe M. Fransen van de Puttc- Wagtho. te Goes; A. J. Begijn, kel derknecht bij de N.V. Bierbi-uuwerij ..De Halve Maan" te Hulst; A. le Bleu. te Rilland-Bath. landarbeider op de boerderij „Westhof" van de Land- bouwmaatschappij „De Bathpolders"; J. C. Braai, te Dreischox\ landarbeider bij L. v. d. Linde, aldaar; M. Dobbe laar. te 's Heer Arendskei'ke. knecht op de hofstede „Domeinplaat" aldaar; M. C. Kalle, te Rilland-Bath. landav- beider op de boerderij „Middenhof" van de Landbouwmij. „De Bathpol ders"; J. van der Male, te 's Heer Arendskex-ke, knecht en landarbeider op de hofstede „Domeinplaat" aldaar; L. M. van Oeveren. te Ouwex-kerk, landbouwersknecht bij de familie Ro mein, aldaar: H. Paardenkooper, te !s Heer Arendskerke. landarbeider op de hofstede „Domeinplaat" aldaar; C. Walrave, te Wemeldinge, paarden knecht op de hofstede „Maalkote" bij de familie Dekker, aldaar; M. Kole, te Schore (gemeente Kapelle), gew. landarbeider op de „Annahoeve", al daar; A. S. M. Boddart, te Hulst, kan toorknecht der P.T.T.: J. C. Bal, vrij williger Techn. Haventroepen in Den Helder, afkomstig uit Middelburg, (met de zwaarden voorwielen er over. de achterwielen er vóór, op de startlijn moest worden gestopt. De puntenwaardering geschiedde op de volgende wijze: de totaaltijd van start tot stilstand in seconden .gemeten plus vjjf maal de tijd, die verliep tussen het op de heenweg exx terugweg passeren van een lijn mid den door het smalle» pad getrokken plus driemaal het aantal omgereden blikjes plus tienmaal het aantal om gereden palen gaf het totaal aantal punten, dat vervolgens werd afge- trokken van het aantal toegekende rallye-punten, waarvan eerst dc strafpunten waren afgetrokken! Het aantal rallyepunten bedroeg voor iedere deelnemer 500. voor hen, die uit Brussel waren vertrokken, echter 350. DE BESTE PRESTATIES. Vooral het passeren van de palen was voor de grote wagens moeilijk. De Ned. equipe KoksDe Jong Knoop met Volkswagen leverde de beste prestatie. Bij de tweede maal. dat dezelfde proef nogmaals werd afgelegd ((de beste prestatie gold) speelden de zenuwen nogal eens een rol. De Gatso-equipe Barcndregt Van Ellinkhuizcn had het beste to taal van de dag en nam hierdoor, aangezien deze ploeg straf puntloos was, tevens de kop. Buitengewoon was ook de wijze, waarop mad. Trouis van de Franse dames Trouis- Gatsonides haar Simca. bestxiurde. Wharton—Cooke met de Engelse Ford waren tenslotte de snelste van deze proef. Enkele auto's werden aan een extra wagenkeuring onderworpen omdat sommige deelnemers iets aan hun remmen zouden hebben veran derd, waardoor de wagen bij het draaien om dc paal eerder en in he viger mate slipte dan normaal het geval zou zijn geweest. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dal tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. landmacht: sold, le kl. C, Riet veld, Rijswijk. Sold. J. A. Vermaas. Oud- Beijerland. Korp. A. F. Hilgerink. Alme lo. Huzaar J. F. A. M. de Beer. Nistelro- de. 2e It. K. J. M. Bloemen. Venlo. Sold, le kl. N. J. D Theuns. Hilversum. Sold J. C. van Erp, Waspik: Sold. C. F. M. van Kleef. Boxtel. Sold. J. H. M. Nederveen, Helmond. Sold. P. J. Lennertz, Maastricht! Sold. D. Mejjerhof, Groningen. Sold. J. H, Wé Dekker, Kampen. Scrg-mujoor H. W. Bos, Wassenaar. Huzaar le kl. A. Bos- man. Aalsmeer. Sold. J. H. Dolman. Apeldoorn. Sold, le kl. F. Jonkers. Zut- phen. Sold, le kl. J. M. van der Erve. Amsterdam. Sold. J. J, Tegelflar, Leiden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot bevordering van het zuivcr-wetenschappelijk onderzoek. KORTE PREDICATIE de dood zal niet meer zijn...* Openb. 21:4m. Het lijkt op het eerste gezicht mis- schicn vreemd en overdreven, wanneer wordt gezegd, dat de aarde éên groot kerkhof is. Bij enig nadenken zal ieder moeien toestennncn, dat het toch eigenlijk ivaar is. Van alle kanten en op allerlei ma nieren worden wij heritmerd aan de dood. Leven en dood, dat is het grote probleem po or de metis, dal ti de laatste werkelijkheid. Ook als Christenen moeten icij met die wer kelijkheid rekening houden. Maar we kunnen het en ice durven hel, omdat we iceten, dal de dood niet het. einde is. Jezus Christus is opge staan. Hij heeft de dood overwonnen. En dal met alleen voor zichzelf, óók voor allen, die in Hem geloven. Wij kunnen blijmoedig door hel leven gaan. We hebben van onze Heiland de belofte: „die in Mij gelooft, zal le ven, ook al is hij gestorven". Onze tekst wijst zelfs nog verder, ivijsl naar de tijd. dat de dood niet meer zal beslaan. Johanflcs zag in zijn visioenen, als beeld van de toekomst: een nieuw heelal. Verschillende ken merken noemt hij er van op. Hel be langrijkste is ivel: „de dood zal niet meer zijn". Dat is vanouds de ver- tr achting geweest', bijvoorbeeld van de profeten. Met het nieuwe heelal zal die wens in vervulling gaan. Het sterven is daar onbekend: leven zonder ooit te sterven, vreugde zonder.^eind of paal! En dit is geen overspannen fanta sie. Dit is, door Gods genade de toe komstige iver/celijkheid voor allen, die geloven in Jezus Christus, de op gestane Heer. Halleluja.' M. G. WESTERHOF Nieutverkerlc in Duiveland Communisten laten Sjanghai voorlopig links liggen. De Chinese communistische troe pen, die hun opmars ten Zuiden van dc Jangtse voortzetten, schijnen langs Sjanghai te zijn voortgerulct, dat zij blijkbaar tijdelijk links laten liggen. De buitenlandse kolonies in Sjang hai. met uitzondering van de Ame rikanen en Wit-Russen. zullen in de stad blijven. ,.\vat er ook moge gebeuren." Woordvoex-ders van de Franse en Deense kolonies verklaar den vandaag, dat slechts enkele van hun landgenoten naar huis vertrok ken waren. Sinds het Amerikaanse consulaat een nieuwe evacuatie-bulletin uitgaf hebben 121 Amerikanen de stad ver laten ln een schip vaxx de marine, zestig anderen begaven zich aan boord van de „President Wilson". Van de ongeveer 150 Engelsen, die zich opgaven onx met het Neder landse schip „Boissevain" te ver- tx-ekken, dat zou afvaren, hebben slechts 90 passage genomen. VOORSPELT: KOEL WEER. Weersverwachting geldig tot Zaterdag avond. Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Meest malice Noordwestelijke wind. Koude ochtend, la ter temperatuur oplopend tol 8 a 12 gra den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1