„SERVET NOCH TAFELLAKEN" LONEN IN DE TUINBOUW MUSEUM VAN VLISSINGEN Zeeuwse Almanak VRIJDAG 29 APRIL 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IEREN IN ENGELAND. Veldmaarschalk Montgomery is vreemdelingin Engeland (Van onze correspondent). LONDEN, April. Sinds Zuid-Ierland op Tweede Paasdag met veel trompetgeschal, kanonschoten, parades en vuurwerk als onafhan kelijke republiek uit het Britse Gemenebest is getreden, vragen de bijna twee millioen in Engeland woonachtige Zuid-Ieren zich af, tot welke vlag zij nu behoren. Zij bevinden zich dan ook in een zeld zame situatie, veroorzaakt door de tegenstrijdige nationaliteits-be- palingen, die voor hen zijn vastgesteld door Dublin en Londen. En geland beschouw hen nl. niet als vreemdelingen hier, terwijl de Ier se republiek hen op het hart drukt, dat zij in Engeland wel degelijk vreemdelingen zijn, als overzeese onderdanen van de Ierse republiek! „Wh zijn noch servet noch tafel laken en vallen nu feitelijk onder en boven alle wetten", is sinds Pasen het vertwijfelde commen taar van alle Zuid-Ieren in Enge land. Toen vijf maanden geleden de Ierse regering te kennen gaf, dat Eire zichzelf binnenkort tot repu bliek zou uitroepen, verklaarde Attlee naar aanleiding hiervan op 25 November jl. in het Lagerhuis, dat de in Engeland gevestigde Zuid- Ieren niet als vreemdelingen en Eire niet als een vreemde mogend heid zou worden beschouwd. Vol gens «en speciale clausule van de nieuwe Britse Nationaliteitswet, die op 1 Januari jl. in werking trad, zouden al deze Ieren hier gewoon kunnen blijven wonen en werken en hun Ierse nationaliteit kunnen be houden. Bovendien zouden zij, in dien zij dit wensten, ook nog pa pieren van Brits staatsburgerschap erbij kunnen verwerven, zonder hun Ierse paspoort te verliezen. Van 't Engelse standpunt bezien scheen deze oplossing eenvoudig genoeg. Het kwam er op neer, dal deze Ieren een dubbele nationaliteit kre gen. Men had er in Londen echter geen rekening mee gehouden, dat de Ierse regering een andere re geling had getroffen omtrent haar twee millioen in Engeland wonen de onderdanen. Van Dublin uit kon digde men namelijk aan, dat die Engelse maatregel alles goed en wel was, maar dat iedere Zuid-Ier in Engeland, die dat Britse staats burgerschap erbij zou aanvragen, automatisch zijn Ierse paspoort zou verliezen! GEEN FAPIEREN. Dat was voor de Ieren hier een heel ding. Een Ier is nu eenmaal bjjzonder trots op zijn groene eiland, zelfs al moeten velen de kost nood gedwongen in Engeland verdienen. Men wilde zijn Zuid-Ierse paspoort dan ook niet graag verliezen. Het gevolg hiervan was, dat van 1 Ja nuari af tot nu 1oe slechts 3000 van deze twee millioen in Enge land gevestigde Zuid-Ieren hun Britse papieren erbij hebben aan gevraagd. De rest heeft de zaak maar laten lopen, en redeneert, dat Londen tenslotte geen tijdli miet voor het aanvragen dezer papieren heeft vastgesteld en dat het bovendien niet eens verplicht is. Want al zegt Londen, dat men zjjn Ierse paspoort erbij mag be houden, wat zou dat helpen als Du. blin het dan toch zou intrekken? De gemakkelijk aangelegde Ieren hier nemen de hele zaak nogal vro lijk op, maar de Engelse autoritei ten beseffen nu, dat het feit dat slechts 3000 Zuid-Ieren van 't aan bod der Britse papieren gebruik hebben gemaakt, de zonderlingste gevolgen zal kunnen hebben. Duizenden der hier gevestigde Zuid-Ieren zijn bv. in Engelse rijks dienst, honderdduizenden maken deel uit van de Britse strijdkrach ten, terwijl er bijna een dozijn Zuid- Ieren als „Engelse" parlementsle- den in het Britse Lagerhuis zitten. Engelse advocaten wijzen er op, dat al deze liedensinds Pasen feite lijk illegaal hun functies uitoefenen en dat, hoewel de Britse regering hen niet als vreemdeling beschouwt en het verwerven der Britse pa pieren daarom niet verplicht is, zy hier technisch zeer zeker vreemde ling zijn volgens het internationale recht. Het Britse parlement zal dan ook zeer binnenkort de zaak in behandeling nemen, nu gebleken is dat de destijds zo eenvoudig lij kende oplossing van het „erbij ver werven van Britse papieren" ge faald heeft, daar met uitzondering van de genoemde 3000. alle betrok ken twee millioen Zuid-Ieren hier haddnekklg aan hun Eire-paspoort vasthouden. Men zal epn nieuwe Wetgeving tot stand zien te brengen, die hun positie hier wettig maakt. ZOTTE SITUATIE. Ondertussen is nu de zotte situ atie ontstaan, dat iedere Zuid-Ier in de Britse strijdkrachten lustig kan gaan deserteren, zonder dat 't leger het recht heeft hem te grij pen. Technisch gesproken hebben de zeer vele Ierse agenten in de Engelse politiemacht nu niet het recht om een arrestatie te verrich ten en zou de arrestant op het ho ren van de onmiskenbaar rijke Ierse tongval het recht hebben de agent te vragen of hij tot de be wuste 3000 „gelegaliseerde" Ieren behoort. Zo - niet, dan zou hij zich tegen arrestatie kunnen verzetten. Geen der ontelbare Zuid-Ierse rijks- en gemeente-ambtenaren, doktoren, rechters en officieren enz. oefent zijn ambt hier nu wettig uit, voor dat de Britse regering er hals over kop een nieuwe wet over uit vaardigt, daar alleen Britse perso nen dergelijke functies kunnen be kleden. Geen der twee millioen Zuid-Ieren heeft momenteel feitelijk het recht om te stemmen, zelfs veldmaarschalk Montgomery niet! De In Zuid-Ierland geboren Mont gomery, hoofd van het Britse le ger en opperbevelhebber van de strijdkrachten der Western Union landen, is wel het meest opmerke lijke voorbeeld van deze belachelijke situatie! Hoewel hij er trots op is „south of the border" geboren te- zijn, is hij Brits in hart en nieren, maar is sinds Pasen techhisch een „vreemdeling" hier. Het is dan ook geen wonder dat de nodige nieuwe wetsontwerpen omtrent de Ieren hier in recordtijd door het Britse parlement gejaagd zullen worden. Herrees uit de oorlogsmisère beter en fraaier Het is niet de bedoeling, dat oude dames, die wat zolderopruiming heb ben, daarvan een schenking aan het museum maken, merkte burgemeester mr. B. Kolff Woensdagmiddag op in het gerestaureerde gemeentemuseum van Vlissingen. Hij zinspeelde daarmee op een gewoonte, die vroeger wel bestond, maar die nu uit de tijd is. Het gemeentemuseum, zo zeide de heer Kolff tot enkele genodigden, die hij rondleidde, wil een plaatselijk historisch museum zijn in de ruimste zin van het woord, maar aan de verzameling liggen vaste principes ten grondslag. VEEL BEWOGEN. HULP IN DE HUISHOUDING Zeven en zestig van de honderd mannen helpenblijkens een opinie' onderzoek, hun vróuwen in de huis houding. De tijd, waarin de man als heer des huizes in patriarchale opper- machtigheid besliste over wel en wee der te zijnen behoeve slavende en slo vende vrouwelijke gezinsleden en als zijn voorname en belangrijke taak al leen beschouwde het vergaren van de nodige financiën, die lijd is lang voorbij. Daar gaan we met de vrouwen emancipatie, wij heren der schepping! De venijnigste caricaturen uit de da gen der eerste vrouwenvoorvechtsters zijn werkelijkheid geworden. De vrou wen zijn werkende vrouwen", de mannen, die zo hard gevochten heb ben voor de achturige arbeidsdag, be steden de gewonnen vrije tijd om....;., met schort en schoteldoek in de keu ken te zwoegen. Stofzuigen, we kunnen het allemaal. Afwassendagelijks branden wij on ze vingertoppen in het te hele afwas- water. Zwabberen en ragebollen, aard appelen schillen cn koffie zetten, bed den opmaken en koper poetsen, zeven ert zestig van iedere honderd mannen zijn er mee vertrouwd geraakt als met een dagelijkse plicht. Verlichting van de taaie van moeder de vrouw, heet dat vriendelijk uitge drukt Het is tragisch, maar vroeger noem de men een huishoudelijk aangelegde man Jan Hen De geschiedenis van het gemeente museum is kort, doch veel bewogen. Het museum ontstond uit een protest beweging in de tachtiger jaren tegen de verkoop van de gemeentelijke zil- verschat aan het Rijksmuseum. De be zwaarden konden toen niet bereiken, dat deze fraaie verzameling antiek zilver bewaard bleef voor Vlissingen, maar er kwam een oudheidkamer, waarin Vlissingse curiosa werden op geborgen. De heer W. van der Os ijverde sterk voor deze oudheidka mer, die in 1890 werd ingericht eerst in het stadhuis en later in de Gevan genpoort. In 1913 werd het huis van de fa milie van Os gelegateerd aan de ge meente, met bestemming voor mu seum. Van degenen, die zich bijzonder verdienstelijk maakten voor het mu seum moeten genoemd worden wet houder C. Kalbfleisch en de burge meesters Tutein Nolthenius en van Woelderen. In 1939 moest de verza meling in een schuilplaats onderge bracht worden, waar nogal wat scha de door vocht enz., ontstond. Na de ooi-log deed het museum gebouw als kantoorgebouw dienst en eerst thans is men zover, dat 't gericht. Daarmee is een stuk oor- logsherstelwerk gereedgekomen. Het gebouw is flink onderhanden genomen, en de voorwerpen zijn beter gerangschikt. Door ruiling en door aankoop is collectie inmiddels aanzienlijk uitge breid en verbeterd. DE SCHILDERIJEN. Men kan nu bijvoorbeeld zeggen, dat de aanwezige schilderijen-collectie een overzicht geeft van circa twee eeuwen portretkunst. In de grote voorzaal van het mu seum hangen de portretten van de families Lampsins en Loncke; in de achterzaal is de tegelcollectie onder gebracht, die tegels omvat, welke alle uit Vlissingense huizen afkomstig zijn. In een ander vertrek is de fraaie zil ver-verzameling en de munten- en penningcollectie ondergebracht. De bovenverdieping bevat een ka mer, die met enig recht als achttien de eeuwse kamer aangeduid kan wor den. Daar is ook een keukenvertrek met oud koper, tin enz. De zeehelden kamer herbergt een schitterend scheepsmodel en het wiel, waaraan M. A. d, Ruyter heeft gedraaid in de lijnbaan. Tenslotte is er nog een kamer, die tekeningen, gravures enz van oud Vlissingen bevat en modellen van ou de Vlissingse gebouwen. Het museum bezit een goed portret van Naere- bout. Er^is naar gestreefd de opschriften en de toelichtingen bij de geëxpo seerde voorwerpen zo uitvoerig moge lijk te maken om voor de schooljeugd het bezoek aan het museum ook in structieve waarde te geven. AANVULLING NODIG. Burgemeester Kolff vestigde er in zijn toelichting de aandacht op, dat het museum nog zekere tekortkomin gen heeft, die verholpen kunnen wor den. Zo ontbreekt er een geschilderd De hoofden waren geteld. De Noord-Hollandse gemeente Oude Niedorp zal een van de weinige ge meenten in ons land zijn, waar men dit jaar niet de spanning van gemeen teraadsverkiezingen zal beleven. Na ondex-linge besprekingen zijn de Ka tholieke en neutrale kiesvereniging het eens geworden over de verdeling der zetels (de hoofden waren in deze kleine gemeente tóch reeds geteld) en zo zullen straks van een in te dienen lijst twee neutrale en vjjf Katholieke raadsleden automatisch worden geko zen. Daarmee bespaart de gemeente de onkosten, verbonden aan verkie zingen, dit heer uit. portret van M. A. de Ruyter en ook is er te weinig materiaal om aan Vlis- singens litteraire betekenis in de 18e eeuw (Wolff, Deken, Bellamy) recht te doen. Voorts zal er nog aandacht geschonken moeten, worden aan de kaapvaart en de Westindische handel, welke Vlissingen in de 17e eeuw met zoveel succes bedreef. In het museum bevinden zich voor werpen. die wellicht op betere wijze geëxposeerd kunnen worden. Er zijn gevelstenen, waarvoor een nieuwe bestemming denkbaar is in een ge bouw, dat verrijst op de plaats waar vroeger zo'n gevelsteen prijkte. Ook zal het wellicht mogelijk zijn de familieborden van de Lampsins weer in de Jacobskerk op te hangen en aan beeldhouwwerk uit oude hui zen opnieuw een nuttige bestemming te geven. Een groot en bijzonder fraai tegel tableau uit een Vlissings huis wordt thans nog gerestaureerd. Het zal in de toekomst worden geëxposeerd in het museum. KUNSTKRING. Vermelden wij tenslotte nog, dat de Kunstkring „Het Zuiden" op de bovenverdieping van het museum een zaaltje in gebruik heeft, waarin ter gelegenheid van de museum-opening op Vrijdag a.s. een tentoonstelling wordt gehouden van de amateur schilders onder de werkende leden. Hef nieuwste portret van H.M. Koningin Juliana, die morgen haar 40ste verjaardag viert. Een polygamiste gearresteerd. De Tegelse gemeentepolitie hield de 28-jarige uit Amsterdam afkom stige mej. E. V. van der Baan, die zich schuldig maakte aan bru tale oplichterijen, waarbij gewoon lijk de „liefde" een hoofdrol speel de. Zij had juist een trouwlustig heer opgelicht voor enige duizen den. Na. de arrestatie bleek bij onder zoek, dat deze 28-jarige Amster damse in 1943 met. een Helmonde naar trouwde, die zij reéds na en kele maanden huwelijksleven in de steek liet. Zij zocht Duitsland op, huwde daar in 1945 opnieuw, nu onder een valse naam. Ook deze liefde beviel haar niet, dus verliet zij haar tweede gemaal en begaf zy zich naar Frankfurt waar ze trouwde met een Pool. Ook deze man beleefde niet veel plezier van zijn vrouw. Zij liet ook de Pool eenzaam achter en arriveerde in Nederland, waar een poging om met een gehuwd man een gelukkig „huwelijk" aan te gaan, mislukte. Tenslotte probeerde ze het in Limburg, waar ze werd gearres teerd. De redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij heeft 30.000 va ten haring van de restantvoorraad van de vangst 1948 aan Rusland verkocht. Dit is de derde achtereenvolgende verkoop aan Rusland sinds 1946. In het Westelijk havengebied van Amsterdam wordt, behalve aan het her stel van de Coenhaven, hard gewerkt aan de bouw van een hout veem voor het opslaan van tropisch hard hout voor West-Europa. De grondwerken voor de aanleg van dc kademuren nabij dit veem zijn in een vergevorderd stadium. Overzicht van de bouw van een damwand van elf ton. Op de voorgrond het netwerk van staal voor de betonbouw, daarachter dc gewel dige heimachines, die de betonnen palen voor de damwand in de grond drlj ven. Plannen tot vorming van een nieuwe wereldvakbond. De algemene raad van 't T.U.C.. het Britse vakverenigingscongres, dat 8. millioen leden telt,' heeft besloten de vakverenigingsbewegingen in de gehe le wereld uit te nodigen tot medewer king aan het oprichten van een nieu- vakvcrcningsinternationale. De twee grote Amerikaanse vakbonden A. F.L. en C.T.O. staan achter dit plan. Onmiddellijk zal in overleg worden getreden met andere nationale vak verenigingscentra, waarvan de mees te nog aangesloten zijn bij de onder communistische leiding staande we reldbond van vakverenigingen (W.F.T. U.). De Nederlandse, Amerikaanse en Britse leden verlieten in Januari de W.F.T.U. Het T.U.C. hoopt, dat spoe dig een voorlopige conferentie kan worden gehouden. Landbouwcongres in Canada. Ongeveer half Mei zal een delega tie van de Stichting voor de Land bouw naar Canada vertrekken om de derde algemene Jaarvergadering van de International Federation of Agri cultural Producers (I.F.A.P.), dat bij Toronto wordt gehouden, bij te wo nen. Het toporgaan van de Canadese landbouworganisaties zal de deelne mers aan het congres een excursie door het land aanbieden. Verwacht wordt, dat daarna nog een tour door de V.S. zal volgen. Tijdens het con gres zal ook het punt ruilverkaveling - op verzoek van dc Stichting voor de Landbouw op de agenda geplaatst behandeld worden. Men wil hier. door de aandacht vestigen op de enorme betekenis van de ruilverka veling als factor voor productiever hoging m de landbouw. Walcheren „Walcheren, zoals het. was en weer worden zal", door Elsa van Heusden. Uitgave N.V. Boek en Periodiek, Den Haag, 1949. Er verschijnt nog al eens een boek over Walcheren de laatste jaren, maar er is er tot dusver nog geen. dat zulk een kostelijk be.zit mag worden genoemd, als dit boek van Elsa van Heusden. Deze kwaliteit ontleent het niet aan de tekst, die bestaat uit beschouwingen over de strijd tegen het. water, over de schoonheid van Zeeland, over het karakter der le vende en dode steden en over de bevol king en haar klederdracht. Uiteraard be vatten deze besehonuwingen weinig nieuws. Neen. de waarde van dit boek ligt in de schitterende collectie' foto's, die het hoofdbestanddeel van de inhoud vormt. Het zijn er honderd en twintig, waarvan er honderd en twee vervaar digd werden speciaal voor deze uitgave door ir. W. F. van Heomskerck Diiker uit Leiden, terwijl de andere achttien afkomstig zijn van Kees Helder en F. Bollen uit Middelburg. .Tan Retel uit Rot terdam en de Studio Arbeidspers te Am sterdam. Uren en uren kunt ge naar deze foto s zitten kijken: ieder op zichzelf is een kunstwerkje, dat een typisch facet van Walcheren tot uitbeelding brengt. Vijf en twintig opnamen zijn aan Middelburg ge wijd en ge vindt er de schoonheid van Zeelantis hoofdstad in terug, ge ziet din gen, die voor goed verdwenen zijn en dingen, die ons bleven cn die ge nimmer hebt opgemerkt. Hoe lang zal 't duren eer- er weer oude bomen staan in de abdij? Zal er ooit weer botermarkt zijn, als voorheen? Hebt. ge ooit de Kuiperspoort under een dikke sneeuwlaag gezien? En die langzaam verdwijnende klederdrach ten. hoe lang zullen we ze nog zien? Nu reeds zijn tafreeltjes, zoals ze hier zijn afgebeeld, een uiztondering.... Westkapelle was natuurlijk met- zijn klederdrachten een uitermate dankbaar foto-object cn Veere bood met zijn slede- schoon nok dankbare onderwerpen. Maar ook Vlissingen en Arnemuiden. Nieuwland en Kleverskerke. Sint. Laurens cn Vrou wenpolder werden niet vergeten en de andere dorpen ook niet en zo vindt men in dit. boek Walcheren terug zoals het was in zijn schoonste dagen, en zoals het heel misschien maar dat beleven wij niet meer in verre toekomst weer eens worden zal. Het is een boek om uren mee bezig te zijn, om het telkens weer in handen te nemen en er stil bij te dromen. Met wat menselijk heimwee om schoonheid, die stierf. G. B. Het Wereldgebeuren. Korting Leopold De koningskwestie is bij onze Zui derburen zo langzamerhand een sle pende politieke ziekte geworden. Al sinds de bevrijding is het twistge schrijf In de pers aan de gang cn met tussenpozen geraken de gemoederen op onaangename kookhitte. Nog begin dezer week dreigde enerzijds de link se vakbeweging met een algemene sin king ingeval de koningsgozinden tot een eenzijdige actie mochten over gaan. anderzijds spoorden de rechtse bladen aan tot krachtig optreden te gen elke agitatie van anti-Leopoldis- len. Het conflict is in feite een hard nekkige strijd tussen de vorst en een grote groep even koppige li berale en socialistische politieke lei ders. De oorzaak is naar buiten de houding van de koning na de capitu latie in 1940. In hoeverre de koning werkelijk blaam zou treffen, valt moeilijk vast te stellen, daar de rap porten over deze zaak variëren met de gezindheid van de opstellers. Aan nemelijk is in elk geval, dat Leopold in het begin van de oorlog weinig vertrouwen had in een uiteindelijke geallieerde overwinning cn daarnaar zijn houding bepaalde. Het conflict gaat echter nog dieper. Leopold is geen man. die zich tevreden stelt met een positie als ornament in een staats bestel, dat de taak van de vorst be perkt tot symbolisch regeren. In een constitutionele monarchie rust de verantwoordelijkheid nu eenmaal uit sluitend op de ministers en daarvoor heeft Leopold niet steeds een even open oog gehad. Herhaalde malen heeft hij voor de oorlog zich begeven op een terrein, dat niet tot het zijne behoort en deze persoonlijke ambities zijn vooral in linkse kringen in wei nig goede aarde gevallen. Dit juist doet de huidige strijd uitsluitend gaan tegen de persoon van Leopold én niet tegen het koningschap als zo danig, dat geheel buiten het geding staat. Inwendig speelt bij dc koningskwes tie zeer zeker ook een grote rol het oude contrast tussen Vlamingen en Walen. Met name de Walen immers zijn het, die zich tegen Leopolds te rugkeer verzetten. Het bezoek van prinses Josephine Charlotte aan België heeft zoveel geestdrift teweeggebracht, dat Leopold blijkbaar de tijd rijp achtte de kwes tie van zijn terugkeer opnieuw aan hangig te maken. Volgens de laatste stand van zaken heeft minister Spaak hem duidelijk gemaakt, dat. althans de politieke partijen zijn terugkeer niet wensen. Daarmee is het rumoer echter slechts tijdelijk gesust. De grote krachtproef komt, 26 Juni a.s. na de algemene verkiezingen. Voor het eerst stemmen de Belgische vrouwen mee en gezien haar meer behoudende ge zindheid en haar groter trouw aan de Kerk wordt daarvan grote winst voor de Katholieken verwacht. Wellicht slagen zij er in de volstrekte parle mentaire meerderheid te behalen en dan is de weg vrij voor maatregelen, die een grondwettige terugkeer van Leopold mogelijk maken. Misschien wordt 't oude plan voor een volksre ferendum opgelapt, een referendum, dat zeker een meerderheid voor Le opold zal opleveren. Want vooral in Vlaanderen is de aanhankelijkheid aan de vorst groot gebleven. Het zou wellicht in 't belang van het land zijn, indien Leopold vrijwillig af stand deed van de troon. Nooit im mers zal hij méér kunnen worden dan een partijkoning, een koning die door een minderheid van 't volk in dc geest niet als nationaal staatshoofd wordt erkend. Tot zulk een zelfoverwinning, de enige kans op een minnelijke op lossing^ zal Leopold het wel niet brengen. Hij ziet in zijn terugkeer op de troon de erkenning door het volk. dat zijn houding in 1940 de juiste is geweest. Derhalve staat België een verhitte partijstrijd te wachten, met de persoon van de vorst als inzet. Tot schade wellicht van het monarchaal prestige en tot schade van België. Huwelijken in Zurd-Afrika. De Zuid-Afrikaanse minister van binnenlandse zaken. dr. T. E. Donges. heeft in het parlement een wetsvoor stel ingediend, waarbij huwelijken tussen Europeanen en niet-Europea- nen worden verboden. Dit is de eerste wetgevingsmaatregel in het kader van de „apartheidspolitiek" van de re gering. C.A.O. voor contractjaar 1 Mei 1949-1 Mei 1950. Na overleg tussen dc Z.L.M.. de afdeling Zeeland van de C.B.T.B., de N.C.B. en de L.T.B. enerzijds en dc Alg. Ned. Landarbeiders- bond en de R.K. Lanarbcidersbond St. Deusdedit anderzijds, is een collectieve arbeidsovereenkomst voor de tuinbouw in de provincie Zeeland voor het contractjaar 1949—1950 gesloten, geldend van 1 Mei 1949 t/m 30 April 1950. Uit de bijzondere bepalingen van al gemene aard stippen wij aan, dat on der tuinbouwonderneming voor toe passing van de C.A.O. tevens begre pen wordt een onderneming, waarin het boomkwekersbedrijf aks nevenbe- 'drijf wordt uitgeoefend en dat als vaste arbeiders mede beschouwd wor den zij, die bij de inwerkingtreding van de C.A.O. reeds gedurende 2 vol le contractjaren bij de betrokken werkgever in dienst waren, zonder dat zij op grond van artikel 3 lid 1 als vaste arbeiders kunnen worden be schouwd en niet uitdrukkelijk als losse arbeiders waren aangenomen. Het. normaal tijdloon bedraagt'voor de vaste vakarbeiders, indien zij nimmer in accoord werken: 1. eerste periode ƒ41.25 per week; 2. tweede periode 35.25 per week; 3. derde pe riode als onder 1: voor de ongeschool de arbeiders, indien zij nimmer in accoord werken: 1. eerste periode ƒ39.75 per week; 2. tweede periode 33.75; 3. derde periode als onder 1: voor arbeiders, belast met verzor ging van vee en/of paarden, indien zü nimmer in accoord werken: I. eerste periode ƒ43.25 per week; 2. tweede periode 37.25 3. derde pe riode als onder 1; voor losse arbei ders: vakarbeiders 0.70',i per uur. ongeschoolde arbeiders 0.66'/i per uur. Het ten aanzien van inwonende ar beiders voor kost en inwoning, e.d. in mindering te brengen bedrag wordt gesteld op 10 per weck. In afwijking van het bovenstaande geldt ten aanzien van arbeiders, voor wie geen verplichting bestaat tot deel name aan het Bedrijfspensioenfonds en ten aanzien van arbeiders, voor wie een dergelijke verplichting wel bestaat, doch wiens werkgever prin cipiële bezwaren heeft tegen verze kering als normaal tijdloon een be drag, dat per weck 1.25 en per uur f 0.02Vi lager is dan het bovengenoem de tijdloon. Dc omstandigheden, dat in deze C.A-O. een loon wordt be paald voor ongeschoolden mag niet tengevolge hebben, dat tot dusver rechtens geldende lonen zouden moe ten worden verlaagd. Op de toesla gen en dc werktijden komen wij na der terug. Handelsverdrag België Spanje België en Spanje hebben 23 April te Madrid een handelsovereenkomst, een betalingsverdrag en een deblokke ringsmaatregel ondertekend. Het handelsverkeer heeft betrekking op een ruilverkeer tot een bedrag van 1375 millioen francs voor de invoel en 1260 millioen francs voor de uit voer. België zal voornamelijk metalen, textiel en papier uitvoeren. Tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de Friese laai en let terkunde is aan de Vrije Universiteit tc Amsterdam benoemd, dri F. Fokkema te Ocgstgeeot. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3