NIEUWS UIT ZEELAND Eindles Groenteteeltvakschooï te Middelburg SOCIALE ZAKEN TE GOES De gemeentegrenzen op Schouwen. WALCHEREN j'rgenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 APRIL 1949 Zestien Zeeuwse groentetelers gediplomeerd. Bestaansrecht school door eerste cursus aangetoond. Donderdagmiddag werd in het Schutter*, hof te Middelburg de eindles gegeven van de Groenteteeltvakschool aldaar, uitgaan, de van de Zeeuwse Groentetelers Vereni ging. Aan alle 16 leerlingen kon het di ploma worden uitgereikt. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der Zeeuwse Groentetelers Vereniging, de heer P. Ton. die. gezien de resultaten van dit eerste cursusjaar, de organisatie van de school een goede greep noemde. Hij wees op de noodzaak van tuinbouwonderwijs: meer en meer zal de tuinbouwer moeten vechten voor een goed bestaan en de door het onderwijs verkregen kennis zal hem daarbij een machtig wapen zijn. De directeur van de school. Ir. \V. van Soest. Rijkstuinbouwconsulent. gaf een overzicht van het eerste cursusjaar. De plannen tot stichting van de school kon den mede als gevolg van de oorlog pas in Maart 1948 worden verwezenlijkt. De Zeeuwse Groentetelers Ver. nam de school onder haar vleugels en een lokaal voor de theoretische lessen werd gevon den in de Chr. Kweekschool, terwijl op bedrijven in de omgeving practische les sen werden gegeven. Spreker zegde de eigenaren van deze bdrijven dank voor hun medewerking en uitte de hoop. dat men het belang van het vakonderwijs al om zal inzien: momenteel hebben zich acht leerlingen voor de tweede cursus aangemeld cn dat is nog te weinig. Vervolgens begon de openbare les. De leraren de heren C. A. de Wilde en M. Wattcl stelden resp. over theorie en prac- tijk verscheidene vragen, waarop door de candidaten zeer vlot werd geantwoord. DIPLOMAUITREI KING. Door ir. Van Soest werden vervolgens met een passend woord de diploma's uit- Landelijke vergadering Staatkundig Geref. Partij. Dinsdag heeft ln Tlvoli te Utrecht de Staatkundig Gereformeerde. Par tij een druk bezochte landelijke ver gadering gehouden, onder voorzit terschap van ds. P. Zandt uit Delft. Deze herdacht in z\jn openingsre de de oprichter en voormalifro poli tieke leider van de partij, wijlen ds. G. H. Kersten. Vervolgens hield hij een rede getiteld „Mozes en de Pro feten". Ds. Zandt achtte het niet te ont kennen, dat Rome in ons land schrikbarend opdringt. Hiertegen moet de S.G.P. zich krachtig ver zetten. De voorzitter tekende ook verzet aan tegen de voorgestelde bedrilfsorganlsatie. welke hij een socialistisch karakter toemat. Ten aanzien van de buitenlandse politiek meende ds. Zandt, dat ons land hoe langer hoe meer een speel bal wordt van de grote mogendhe den. Tndië dreigt ons hierdoor te ontvallen. Over het Atlantisch Pact toonde hif zich niet geestdriftig. In geval van een Russische aanval dreigt Nederland onder de voet ge lopen te worden alvorens krachtens het Pact hulp Ivan worden geboden. In de middagvergadering werden een aanta' huishoudelijke zaken be handeld. Tot bestuursleden werden gekozen of herkozen ds. Mieras. pre dikant bU de Oud Geref. Oem. te Krimpen Joh. Kole en D. Kodde. KERKNIEUWS Prol. de Vrijer gehuldigd. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer, die gedurende twaalf jaar het ambt vervulde van hoogleeraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is Woensdagmiddag in 't groot auditorium der Utrechtse Universiteit gehuldigd. Onder de grote schare belangstellenden bevon den zich namens de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk dr. E. Emmen en dr. K. Grave- meijer. De voorzitter van het hul digingscomité, ds. A. van den Bosch uit Ginneker. dankte prof. de Vrij er voor zijn onderricht in de Va derlandse kerkgeschiedenis, de sym bolische en liturgische aeschriflen en tn de zendingsgeschiedenis. Aan prof. de Vrijer werd een door de kunstenaar de Bruin geschilderd portret aangeboden, dat in de por tretten-galerij der senaatszaal zal worden aangebracht. Namens het College van Cura toren der Universiteit sprak de president curator jhr. mr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, die speciaal de arbeid van prof. de Vrijer als predikant memoreer de. De rector magnificus, prof. dr. H. Wagenvoort, bracht aan prof. de Vrijer hulde voor zijn veelzij dig werk onder buitenkerkelijken, waarna dr. Emmen dc nadruk legde op het apostolisch element in de arbeid van prof. de Vrijer. Prof. dr. .1 Seveitin, praeses van de theologische faculteit, prof. dr. S. H. F. J. Berkelbach van de Spren kel al8 vriend en de heer van Rijn als vertegenwoordiger van de Stu dentenfaculteit voerden nog het woord, waarna prof. de Vryer dankte voor de hem gebrachte hul de. Hii herinnerde aan zijn liberale opvoeding cn zijn studie aan de Amsterdamse openbare handels school. Prof. de Vrijer vermoedde dat hij wel de enige theoloog zal zjjn. welke deze school heeft afge leverd. ilngezor.tien mededeling 'gereikt nan de volgende leerlingen: H. Janse. P. Vader en S. Vader te Middel burg. J. Caljouw te Vcere. J. Dekker en H. Sinke te Serooskerke. J. L. Dop te Koudekerkc. B Koole en G. Koole te Sou burg. L. Mannissen te St. Laurens. J. v. Sluys te Vlissingcn. J. Paree te 's Hee- renhoek, T. A. M. de Rijk te Walsoorden. M. Tielkemeyer te 's H. Arendskerke, D. de Zwarte te Hoek en J. Slager tc St. An- naland. De consulent dankte de leraren, die rich voor dit onderwijs zeer veel moeite hebben getroost, bracht hulde aan de Z.G.V.. die het heeft gepresteerd in een klein tuinbouwgebied als Walcheren een school te stichten, terwijl er fn het gehele land slechts 6 a 7 bestaan en wen ste de geslaadg een waardige plaats in hun vak toe. Namens het ministerie van Landbouw sprak ir. Ruys. secretaris van de inspec teur van het tuinbouwonderwijs. die na mens deze de jongelui geluk wenste, de Z.G.V. met het hehaalde succes compli menteerde en het nut van uitbrediing der kennis op het gebied van de groenteteelt onderstreepte. Namens de Z.G.V. felici teerde ook de heer Ton de geslaagden en bracht dank aan de leraren en directeur. Tenslotte sprak de heer B. Koole dank woorden namens ouders en werkgevers, en bracht de heer L. J. Dop de dank van de cursisten voor het genoten onderwijs over. Hij overhandigde directeur cn leraren bockenbonnen. en deelde mede, dat besloten was een studieclub van ge- dipjlomeerde leerlingen der Groenteteelt vakschool op te richten. Vandalen vernielden jonge aanplant. Ter gelegenheid van een jeugdboomplantdag is in dit voorjaar langs de Hogeschoor- weg te Venlo een groot aantal boomjes door de schooljeugl geplant. Deze boompjes waren nadien aan de zorgen van de jeugd in de aangrenzende wij-* ken toevertrouwd. Dezer dagen is tijdens nachtelijke uren een twintigtal boomjes middendoor gezaagd, terwijl vijftig andere zodanig werden toegetakeld, dat ze als afgeschreven moeten worden beschouwd. De politie stelde terstond een onderzoek in en is tot de conclusie geko men. dat hier niet van jeugd- baldadigheid gesproken kan worden, doch dat er opzet van volwasenen in het spel is. Wel ke de motieven voor deze daad zijn geweest is een raadsel. De verontwaardiging is algemeen. Postzegels van Republiek Indonesia niet geldig. Onlangs deelden wij mede. dat de direc teur van de internationale postdienst der Ver. Staten, de heer V. B. Waters, in de kringen der Amerikaanse postzegelver zamelaars de mening had doen postvatten, dat de internationale geldigheid van door de Indonésische Republiek uitgegeven frankeerzegels door de postdienst der Ver. Staten zou worden erkend. Naar Aneta verneemt, heeft het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken, thans op een vraag van de Nederlandse ambassade geantwoord, dat de heer Waters ontkent, ooit een dergelijke verklaring te hebben afgelegd. Uit het antwoord van het departement van buitenlandse zaken blijkt, dat de heer Waters op het standpunt staat, dat bedoelde frankeerzegels in het interna- ionale verkeer geen geldigheid hebben, daar de Republiek geen lid is van het Wereldpostverbond. Mocht het wellicht zijn voorgekomen dat brieven, met deze postzegels gefrankeerd, aan de aandacht van de postdienst zijn ontsnapt en op de gewone wijze zijn behandeld, dan heeft dit, zegt de heer Waters, generlei beteke nis voor wat betreft de officiële positie dier zegels. Gemeenschappelijke regeling tussen openbare lichamen. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake gemeenschappelijke regelingen tussen openbare lichamen on derling en tussen die lichamen en andere rechtspersonen. Het onderhavige ontwerp voorziet in de mogelijkheid van vrijwillige samen werking tussen gemeenten onderling, pro vinciën onderling en tussen gemeenten en provinciën. Voorts wordt voorgesteld de mogelijk heid te openen, dat andere openbare li chamen te denken valt hierbij bijv. aan de Kamer van Koophandel zo mede bepaalde privaatrechtelijke, rechts persoonlijkheid bezittende lichamen, ten aanzien van welke erkend is. dat zij het algemeen belang dienen de Regering denkt hierbij bijv. aan de Kruisvereni gingen en de Woningbouwverenigingen het zij aan daarvoor in aanmerking komende regelingen tussen gemeenten enz. deelnemen, hetzij met, één gemeente of provincie een regeling aangaan. NIET VOOR WATERSCHAPPEN. Aanvankelijk is overwogen ook de wa terschappen, vcenschappen cn veenpol- ders onder dc werkingssfeer van het ont werp te brengen. Bij nadere overweging ls evenwel hiervan afgezien. In het wetsontwerp is vastgelegd, dat oplegging slechts mag geschieden, indien een openbaar belang van bijzondere be tekenis dit vereist. Dc derde secretaris van de Bulgaar se legatie in Londen is uitgewezen omdat de Bulgaarse regering een Brits diplo maat uitwees. - De Venlose politie is een bende val- munters op het spoor, die valse mar ken en dollar biljetten in omloop brach ten in Nederland en Duitsland. Omvang van het werk groeide I)e omvang van tie arbeid van de afdeling; „Sociale Zaken" van het Burgerltyk Armbestuur te Goes is In 1948 belangrijk toegenomen, 7.0 meldt hn£ juist verschenen jaarverslag. Terwijl bijv. in de 10 maanden van 1947 dat deze afdeling werkte, de financiële, bemoeiingen van het bureau een bedrag van 4850 be iiepen, is dit in 1948 gestegen tot 48745. Van het bedrag der verleende voorschotten ad 5492 is gedurende het verslagjaar reeds 4050 terug betaald. Van het bedrag ad 4041 voor diverse hulpverleningen werd reeds 2960 terugontvangen. Na maandenlange onderhandelin gen bleek* het departement van soc. zaken bereid te Goes een der 8 depóts voor puntenvrije kleding te vestigen en zo kon in de loop der volgende maanden een hoeveelheid onder- en bovenkleding, schoeisel, dekens, huihoudclijk linnen en werk kleding ter waarde van ca. 25.000 ter verdeling gebracht worden over dc gehele provincie Zeeland en W. Brabant. De nood ln vele gezinnen kwam dikwijls wel sterk naar voren en de hoeveelheid onderkleding. welke ter verdeling aanwezig was. bleek dan ook onvoldoende. Ruim 30.000 aan nieuwe waarde bonnen voor het Consumentcncrediet werd uitgereikt. Het aantal kwade posten zal in Goes zeer gering zijn. In de loop van '48 werden 59 nersonen wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd opgenomen in de Noodwet Ouderdomsvoorziening, terwijl begin October 'n groot aan tal uitekerlngen aan een heronder zoek* werd onderworpen. ONMAATSCHAPPELIJK In het voorjaar werd bijzondere aandacht geschonken aan de zorg voor onmaatschappelijke gezinnen. Een 20 tal woningen werd gezuiverd. Reeds bij de eerste percelen bleek hoe ontstellend ver dc ongedierte- plaag zich had uitgebreid. Ook werd aandacht besteed aan het exterieur der woningen. Vanzelfsprekend dient Zaterdag vroeg vers brood In verband met de viering van Ko ninginnedag mogen de broodbakke rijen Zaterdag a.s van 7 uur af brood vervoeren en van 8 uur af verkopen. Om deze reden mag op die dag reeds twee uur eerder dan gewoonlijk, met het bakkerswerk worden begonnen. OLYMPISCHE SPELEN IN MELBOURNE Winterspelen in Italië. Tijdens het congres van het In ternationaal Olympisch Comité te Rome wërd Donderdagavond een geheime stemming gehouden be treffende de stad, waar de Olympi sche Spelen ln 1956 zullen worden gehouden. Melbourne kreeg 21 stemmen cn Buenos Aires 20, zodat aan Mel bourne zal worden opgedragen de 16e Olympische Spelen ln 1956 te organiseren. Het Italiaanse wintersportcen trum Cortina Dampezzo werd met 31 stemmen aangewezen als plaats waar de 7e Olympische Winterspe len in 1936 zullen worden gehou den. Deze plaats kreeg 31 stemmen. I Montreal 7, Colorado Springs (V.S.) '2 en Lake Placid (V.S.) 1 stem. voortdurend contröle op dergelijke woningen en gezinnen te worden toegepast. Dit kon eerst op behoor lijke wijze geschieden bij het in dienst treden van de Maatschappe lijk Werkster, zr. Ouwehand, op 1 Sept. '48. Dc spanningen der huidige tijds omstandigheden zullen in de naaste toekomst aan vele gezinnen eisen stellen, welke moeilijkheden zullen doen ontstaan. De vrees bestaat dat 1949 een. belangrijke vermeerdering zal brengen. De arbeidsmarkt raakt verzadigd 't opnieuw plaatsen van hen, die werkloos werden, baart vele zorgen. Deze punten brengen het dagelijks volksbestaan in ern stige gevaren, zodat de leiding van Soc. Zaken met bezorgdheid de toekomst inziet. Het verslag vestigt verder nog de aandacht op de te geringe perso neelsbezetting. ENKELE CIJFERS In totaal wtrden 3717 inlichtingen en adviezen verstrekt en 2944 post stukken verzonden. Ten behoeve van het Consumentencrediet werden 2398 zegels geplakt en 5572 betaald. Aan overbruggingsuitkering werd in 1948 uilbetaald 4595, vüor de sociale bijstandsregeling 1110, kleine zelfstandigen 305, kraam geld 55 en voor de gem. Roo- seidaal 47. De buitendienst (heer A. C. Kil) deed 1223 onderzoeken, terwijl zr. T. Ouwehand sinds September 1087 onderzoeken instelde. Raad van Zierikzee doet enige suggesties. De gemeenteraad van Zierikzee besloot in zijn vergadering van Donderdagmld- dig tot restauratie van de Beurs en de Kleine of Gasthuiskerk. De kosten hier van komen voor de gemeente op rond f 12.600. Verder werd advies uitgebracht aar. Gedeputeerde Staten over een voorgestel de her-indeling van het gemeentelijk grondgebied op Schouwen-Duivelancl. Aan het provinciaal bestuur werden de volgende suggesties gedaan: le. Samenvoeging van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland tot één gemeen te; 2e samenvoeging van de gemeenten op Duiveland tot één gemeente met als cen trumplaats Oosterland of Nleuwerkerk en samenvoeging van de gemeenten op Schouwen tot één gemeente me|t Zierik zee als centrum: 3e. aanvaarding van het voorgestelde zeven-gemeente-plan met enkele correc ties voor wat betreft Kerkwerve en Ou- werkerk. Secretaris-gemeenteontvanger van Westdorpe met pensioen. 1 Mei a.s. gaat de gemeente-ontvanger, tevens secretaris, van Westdorpe. de heer R. Kieboom. met pensioen. Ruim 42 jaar vervulde hij deze functie te Westdorpe cn hij verwierf zich in de loop der jaren de sympathie van de gehele bevolking. De heer C. v, Haelst is zijn opvolger gewor den. als secretaris, terwijl tot ontvanger de heer C. Mechelinck benoemd werd. Telefoneren met Hulst. In dc nacht van 30 April op 1 Mei zal telefonische doorverbinding voor Hulst werkelijkheid worden. Er is een nachttelefonist aangesteld en zowel overdag, 's avonds en 's nachts, als op Zon- en feestdagen zal men van de telefoon gebruik kunnen maken. Notaris D. C«*van Werkum naar Overschie. Bij K.B. d.d. 14 April 1949 is be noemd tot Notaris te Overschie (Rot terdam) de heer D. C. van Werkum, sinds 14 Dec. 1929 Notaris te Hein- kenszand. De heer van Werkum is geboren te Dordrecht 3 April 1894. Als candi- daat-notaris is hij werkzaam geweest op notariskantoren te Dordrecht, Rot terdam en Schiedam. Benelux-landbouw. conferentie te Goes. Donderdag' heeft in hotel „De Ko renbeurs" te Goes een conferentie plaats gehad tussen de directeur-ge neraal van de Landbouw^ ir. C. Staf en zijn Belgische en Luxemburgse ambtenenoteii. ter bespreking van di verse Benelux-problemen. Vandaag brengen de heren rpet hun naaste medewerkers een bezoek aan' Walcheren, waar de buitenlandse he ren zich technisch zullen laten voor lichten over de herverkaveling. Nog geen coloradokever-invasie. Behalve te Biervliet is ook te Vlissingen en Zoutelande een en kele coloradokever gevonden. Naar wij van de zijde van de Planten- ziektekundige dienst vernemen be treft het hier slechts enige ver dwaalde beestjes. Het is nog te vroeg voor een grote vlucht, waar schijnlijk is met het warme weer van enkele dagen geleden een klein aantal kevers van elders gekomen. Tengevolge van de lage tempera tuur komen zij echter spoedig om. Noors schip op de Schelde aan de grond. Het Noorse tankstoomschip „Fosna", groot 8202 bruto registerton. komende van Antwerpen, is Donderdag bij Saaf- tingen aan de grond gevaren. Sleepboot- assistentie is van Antwerpen vertrokken. De pruimen-zaagwesp. Op de vroegbloeiende rassen zijn de eerste larven van de pruimenzaag- wesp waargenomen, aldus een waar schuwing van de Tuinbouwvoorlich- tingsdienst de Plantenziektekundige Dienst en de kring Zeeland der N. F. O. Aan telers die vorig jaar de be schadiging van dit insect hebben waargenomen, wordt aangeraden deze week de bestrijding uit te. voeren. Hiervoor kunnen gebruikt worden HCH (666) en Rotenon-bevattende middelen (Derris en Lonchocarpus -~ uitvloeier). Wegens kans op smaakbe- derf mogen op percelen met onder teelt geen HCH-middelen verspoten worden. Tegen eventuele overlopers kunnen alleen Rotenon-bevattende middelen aanbevolen worden; Een ontvluchte S.S.-er gegrepen. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de afdeling opsporing gevluchte politieke delinquenten van de rijkspolitie, gewest Amsterdam, er in geslaagd, de sedert 27 Mei 1948 ondergedoken Cornelia Cra mer, lid van het S.S. Jagdcomman- do Nord-West, te arresteren. Cra mer trachtte met behulp van een paspoort op een andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon ln het grensgebied wor den achterhaald en gegrepen. De aanklacht tegen de leden van het commando zegt, dat deze man nen zich in de periode Maart. April en Mei 1943, dus komt voor de bevrijding, te Brummen en Loosdrecht aan weerloze arrestan ten hebben vergrepen en deze heb ben gemarteld door hen met zwe pen of karwatsen en brandende sigaretten te lijf te gaan. Cramer stond er voor bekend ln het bijzonder zijn slachtoffers met een witgloeiende pook te bewerken. H\j wordt er van verdacht mede plichtig te zijn geweest aan moord op 8 tot 10 Nederlanders. Moge lijk zelfs nog meer. Donderdagochtend even over half elf is met de „Tafelberg" van de South African Airways de Zuid-Afrikaanse pre mier. dr. Daniël Malan, met zijn echt genote op Schiphol aangekomen. Dr. Malan zal een dag in Nederland blijven. Vandaag vertrekt h(J naar Ber lijn. Middelburg Zaterdag is het feest. Het bestuur van de Kon. ver. ..Uit het Volk Voor het Volle te Middel burg heeft thans het volledige feest programma voor Koninginnedag be kend gemaakt. Om 8 uur v.m. houdt de muziekvereniging ..Crescendo" re veille. waarbij de volgende route wordt afgelegd: Seisdam - Houttui nen - Langeviele - Markt - Graven straat - Vliss. straat - Teerpakhuizen- straat - Blauwcdijk - Stationsstraat - Segeerstraat - Lange Delft - St. Pic- terstraat - Giststraat - Dam N.Z. - Schuitvlotstraat - Oostkerkplein - Verweijstraat - Zuidsingel - Bree - Hofplein - L. Noordstraat - Markt. Om 10.30 uur start het tamboers- en pijperskorps ..Juliana" voor een mu zikale wandeling en brengt in de vol gende straten vrolijke klanken: Sin gelstraat - Brakstraat - Rottl kaai - Nederstraat - Veersesingel - J. Cats- straat - Jasmijnstraat - Meidoornlaan - Noordsingel - Koepoort - Molenwa ter N.Z. - Noordpoortstraat - K. Noord straat - L. Noordstraat - Vlas- markt - Kromme Weele - Seisdam - Houttuinen - Langeviele - Markt - L. Delft - Herenstraat - Kaden - Nieuw- straat - K. Delft - Dam - Molstraat - Singelstraat. Van half 2 tot 5 uur worden in het Schuttershof twee jeugdvoorstellingen gegeven met goochelen, poppenkast, enz., terwijl het Middelburgs Muziek corps van half 4 tot 5 uur op de Markt 'n concert geeft. Dit corps laat zich ook 's avonds van 8 tot 10 uur op de Markt horen: het concert wordt afgewisseld met dansen en oefeningen door' de damesafdeling van „Medio- burgum". De Markt zal in de avond uren verlicht zijn. De dag wordt beslo ten met een fakkeloptocht voor ..Crescendo" langs de volgende route: Markt - Vlasmarkt - K. Weele - He rengracht - Volderijlaagte - K. Vlaan deren - Noordpoortplein - K. Noord straat - L. Noordstraat - Markt - Plein 1940 - Gortstraat - N. Haven - St. Jansstraat - L. en K. Delft - Dam- Molstraat - Spanjaardstraat - Balans - Groenmarkt - Nieuwe Burg - Markt. Men wordt verzocht de vlaggen uit le steken en 's avonds de gordijnen open te laten. FEESTVERLICHTING De buurtvereniging;, die de stra ten Klein Vlaanderen, Seisbolwerk, Volderijstraat en Volderijlaagte te Middelburg omvat, heeft het voor nemen bij, gunstig weer verlichting aan te brengen op Koninginnedag. FILM VOOR OUDEN VAN DAGEN Een groot aantal ouden vandagen uit Middelburg, alsmede kinderen van „Kinderzorg" hebben Donderdagmid dag enkele prettige uurtjes beleefd in de Electro-bioscoop. waar hun door de U.V.V., met medewerking van de directeur van dit theater, een voor stelling van Walt Disney's prachtige tekenfilm ..Bambi" werd aangeboden. Het ligt In het voornemen van dc U.V.V. te Middelburg om voor de ouden van dagen eenmaal per maand een dergelijke gezellige middag te or ganiseren. Goedkopere benzine voor toeristen in België. Ten gerieve van automobilisten, die de ze zomer naar België gaan. wijst de K.N. A.C. er op. dat zij. die langer dan drie da gen in genoemd land vertoeven, bij hun terugkeer naar Nederland aan de Bel gische grenskantóren een restitutie van 2 Francs per liter benzine kunnen ver krijgen. Daartoe dient men bij het bin nenkomen van België een formulier te vragen dat echter alleen verkrijgbaar is bij de grotere grenskantóren. Komt men langs een kleiner grenskantoor België binnen, dan doet men goed aan de douane-ambtenaren het adres te vragen van een der kantoren in de grote steden in België en Luxemburg waar het be wuste formulier verkrijgbaar is. Van be lang is verder er op te letten, dat men bij net verlaten van België over een dei- grensposten rijdt die vermeld zijn op de toelichting die bij het formulier wordt verstrekt, aangezien men aan de niet vermelde grenskantóren de restitutie niet uitgekeerd krijgt. ZOMER IN AANTOCHT. Hoewel het eigenlijke toeristenseizoen nog niet is aangebroken, zijn in Middel burg toch de eerste bussen met Belgen alweer gesignaleerd. Ook de fontein in het met rode tulpen versierde plantsoen op de Balans spoot weer. een attractie, die" het gemeentebestuur telkenjare op marktdagen de vreemdelingen aanbiedt. Vlissingen Admiraal Helffrich sprak voor „Onze Vloot", Op uitnodiging van de afdeling „Vlis singen en Omstreken" van de Kon. Ver. ..Onze Vloot" spdak luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, oud-opperbevelhebber van de Nederlandse Zeestrijdkrachten, voor een bijzonder groot aantal belangstellen den over „De zee- en luchtoorlog m Ne- derlands-ïndié 1941—1942". Onder zijn ge hoor bevond zich o.m, de Commissaris der Koningin in Zeeland. Jhr. Mr. A. F. ,C- .de Casembroot. Spr. begon met de verklaring, dat hij niet in een gedetailleerde beschouwing der zeeslagen zou treden, doch zich zou beperken tot een beantwoording van de vraag of de slag in de Javazee de inzet wel waard was. Hij demonstreerde aan de hand van taL- van bijzonderheden het ontbreken van een nauw overleg met de geallieerde mogendheden ten aan zien van een eventuele verrasssende aan val van Japan. Spr. verklaarde, meer malen aangedrongen te hebben op con tact met de commandant van de Asiatic- Fleet der Ver. Staten te Manilla, doch dit werd afgewezen, omdat men Japan niet wenste te provoceren. Het overleg met de Britten bleek onvoldoende, omdat deze zich een val van de basis Singapore niet konden voorstellen en er derhalve in de plannen ook geen rekening daar mede wensten te houden. Toen de Japanners de aanval inzetten bestond inderdaad het plan om de „Ma- laye-barrier" (de lijn Malakka, Singapo re. Sumatra. Java. enz. naar Australië) te behouden, maar de verrassende slagen te Pearl Harbor en te Singapore toegebracht zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat men naar spr. meent, ten onrechte deze Ujn heeft prijsgegeven door niet voldoende versterkingen aan te voeren. Komende tot de slag in de Javazee, verklaarde spr., dat de opzet was geweest, de vijandelijke vloten zo Noordelijk mo gelijk aan te vallen, met zo sterk moge lijke concentraties op de zwakste vijan delijke punten. Door gebrek aan moge lijkheid tot goede verkenning, is men in die opzet niet voldoende geslaagd. De slag in de Javazée was niet bij voorbaat verloren De strijdkrachten ontliepen elkaar niet bijster veel, al was de Japan se vloot sterker. In feite werd de strijd beslist door een ongeluks-treffer op de zware kruiser Exeter". Bereikt werd echter een belangrijke tijdwinst, welke Australië in de gelegen heid stelde, zich in staat van verdediging te brengen. Spr. besloot met de noodzakelijkheid van een sterke marine te beklemtonen, ook in het kader van een Nederl.-Indone sische Unie. onder Nederl. vlag met Ne derl. bases in Indonesië, omdat de Indo nesische federatie niet in staat is, daarin voorlopig zelf te voorzien. De heer Wijsveld sprak een woord van dank. Vervolgens werden enkele marine- films vertoond. JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND. Donderdagavond hield de Chr. Besturenbond te Vlissingen z\jn jaarvergadering. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer J. Marijs, het overlijden van de heer W. Strijbis, bestuurder van het Chr. Nat. Vakverbond. Vervolgens werd door de secre taris, de heer H. M. Harinck Jr. het jaarverslag uitgebracht, waar aan we het volgende ontlenen: De Christelijke vakbeweging in Vlis singen gaat steeds vooruit. Op 31 De cember 1947 bedroeg het totaal aan tal leden 977. op 31 Deoember 1948 was ditaantal 1047. Het verslag geeft voorts korte over zichten van de werkzaamheden der diverse aangesloten organisaties. De Besturenbond was vertegen woordigd in de Raad van Overleg. Consumentencrediet, Prijzencontróle, C. K. W. O.. Ziekenfonds Walcheren. Ziekenhuis Bcthesda, Pro Rege, Prot. Interkerkelijk Thuisfront en de U.NA.C. Een voorstel om deze zomer over te gaan tot het houden van een Chr. sociale landdag op Walche ren kon geen instemming vinden. De regeling voor dé vacantie- fietstochteh. werd nader besproken. Uitvoerig werd gediscussieerd over de planned van het C.N.V. ter vie ring van het 40-jarig bestaan te Utrecht. Getracht zal worden met een groot aantal deelnemers de meting te Utrecht op Zaterdag 2 Juli a.s. bij te wonen. De 1 cents-actie voor het Talma- Vacantie-oord zal worden gestimu leerd. DE RUYTER VERROEST N1ET LANGER. Het zal vele van onze lezers genoegen doen te vernemen, dat het ijzeren stand beeld van onze ijzeren admiraal te Vlis singen niet langer staat te verroesten. Deze week is het beeld in de- steigers gezet en het kreeg reeds een nieuw kleed van rode menie. Over enkele dagen zal een fris geverfde De Ruyter op zijn stad genoten neerzien. MUZIKALE RONDGANG Na het concert in het Bellamy- park te Vlissingen op de avond van. Koninginnedag zal door „Ons Ge noegen" een muzikale rondgang worden gemaakt, waarvoor de vol gende route is vastgesteld: Bellamypark-Groote Markt-Slijk- straat-Kaaskadestraat-Schermin- kelstraat-Walstraat-Badhuisstraat- Koudekerkse weg-Julianalaan-Const. Huygenslaan-Vondellaan-Koude- kerkse weg-Hoogeweg-Bonedijke- straat-Singel-Rozengracht-Ridder- spoorlaan-Pioenlaan-Papaverlaan- Tulpenlaan-Pioenlaan- Lelielaan- Korenbloemenlaan-Scheldestraat- Cltjverstraat-Hobeinstraat-Badhuis- straat-Walstraat-Groenewoud- Steenenbeer. Arnemuiden MINDER RAADSLEDEN IN ARNEMUIDEN. Daar in de gemeente Arnemuiden in 1946 het inwonertal meer dan 3000 zie len bedroeg werden 11 raadsleden be noemd. Thans, nu het inwonertal ge slonken is beneden de 3000 zal de ge meente raad voor de eerst komende jaren uit 7 raadsleden bestaan. PROGRAMMA VOOR KONINGINNEDAG. Zaterdag a.s. zullen de volgende spe len te Arnemuiden gehouden worden in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin, 's Morgens om 8 uur klokluiden, terwijl in de loop van de morgen schoolfeesten gehouden nullen-worden. Te*l4auur vlaggensia- ken-te paard; 15 uur ringrijden met kruiwagens voor paren op de weide nast de woning van de heer van Mael- saeke: 16 uur stoelendans voor meis jes. De andere volksspelen zullen geen doorgang vinden daar de ani mo hiervoor bij de Arnemuiders ont breekt. Zoutelande PROGRAMMA KONINGINNEDAG Het bestuur van de Oranjevereni ging te Zoutelande heeft voor 30 April het volgende programma sa mengesteld: 1 uur muziek in de tent; 1.30-4 uur Ringrijderq met sjees (Molenweg)4-6 uur Ringnj- derij per fiets (Molenweg); 7.30- 8.30 uur Muziek op de tent: 9 uur Lampionoptocht met muziek. O.- en W.-Souburg KONINGINNEDAGVIERING. Zaterdagmiddag zal te Souburg in ver band met de viering van Koninginnedag om 3 uur op het Oranjeplein een stoet worden geformeerd, die vertrekt naar het gemeentehuis, waar een zangdemonstratie zal worden gegeven. Na afloop hiervan zullen de burgemeester en de voorzitter van de Oranjevereniging korte toespra ken houden, 's Avands om half acht zal door de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" een concert op het Oranjeplein worden gegeven. VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra: „3 ondernemende meisjes". 7 en 9 uur Luxor: „Lassie come home". 8 uur. Zaterdag: Alhambra: „3 ondernemende meisjes". 7 en 9 uur; Luxor: „Lassie come home". 7 en 9 uur; Concert gebouw: Uitvoering met Oranje Bal, door VI. Spoorweg-Sport- en Ont spanningsvereniging. Zondag: Alhambra: ,,3 ondernemende meisjes'. 3. 1 en 9 uur; Luxor: „Las sie come home", 3. 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vrijdag: Concertzaal: Cursus dr. W. H. H. Tenhaeff: „De problematiek van het spiritisme in het licht der para psychologie, 8 uur; Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonstelling, 1012,30, 1 30—5.30 en 7—9.30 uur: ronleiding Louis Hcymans. 8 uur; Electro: „Alad din in Bagdad" (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De avonturen van Ca sanova" (18 j.). 8 uur. Zaterdag: Kunstmuseum: Von Gogh-ten toonstelling. 10—12.30, 1.305.30 en 7— 9.30 uur: rondleiding Louis Heymans. 8 uur; Koninginnedagviering: 8 uur. reveille „Crescendo", 10.30 uur Muz. wandeling „Juliana", 1.30—5 uur Kin dervoorstellingen Schuttershof; 3.30 5 uur Concert Midd- Muziekcorps, Markt: 810 uur Concert Mldd. Mu ziekcorps met medewerking van da- mesafd, „Medioburgum", Markt; 10 uur Fakkeloptocht „Crescendo": 2 uur Jeugd van 't Zand met „Juliana" naar Schouwburg, pl.m. 2.30 uur filmvoor stelling: Schuttershof: Feestavond Midd. Voetbal- en Athletiekver. „Zee- landia". 8 uur; Electro; „Aladdin in Bagdad" (a.l.). 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „De avonturen van Casanova" (18 j.), 8 uur. dag: Kunstmuseum: Van Gogh-ten toonstelling. 10—12.30, 1.30—5.30 en 7—9.30 uur: rondleiding Louis Hey mans. 8 uur: Electro: „Aladdin in Bagdad" (a.l.), 3.30. 7 cn 9.15 uur; Schouwburg: „Avonturen van Casa nova" (18 j.), 2.30 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2