PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marshalls bloedtransfusie helpt ons door de crisis heen Zeeuwse ploeg op tijd D£ BILT Moeilijke tocht met slecht weer PRESIDENT TRUMAN ACHT MOSKOU „TE GOEDER TROUW" WALCHEREN-MAQUETTE VOOR ZEEUWS OORLOGSMUSEUM Vandaag 192e Jaargang - No. 99 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie l 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vllssingen VValstr. 58—60. tel. 2355, 3 üjnen (b^.g, 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: I* Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 222SJ - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikze c: N. Bogardstr. C 1G0 tel. Maar voor genezing blijven wij op eigen krachten aangewezen Betalingsbalans gunstiger, maar nog niet sluitend. „Indien men de doelstellingen, welke waren neergelegd in het deviezen- programma van de regering op het tijdstip waarop het begin van de Marshall-hulp elk ogenblik werd verwacht, vergelijkt met de resultaten, kan op tal van punten vooruitgang worden geconstateerd. Dit betekent overigens niet, dat alle verwachtingen in vervulling zijn gegaan." Dit deelt de regering mede in haar vierde nota inzake de deviezenposi- tie van ons land. welke nota aan de Staten-Generaal is aangeboden. De beeldspraak doortrekkende, welke de physiocraten reeds toepasten bij hun vergelijking van het economisch proces met de bloedsomloop, betoogt deregering in haar samenvatting en slotbeschouwing van de deviezennota, dat men Nederland (en in feite geldt dit voor geheel Europa) kan vergelij-, ken met een door bloedverlies verzwakte patiënt. Hoewel de wondenzieh hebben gesloten, bleek een bloedtransfusie nodig, teneinde de patiënt door de crisis heen tc helpen. Het Europese herstel-programma is niet anders dan een bloedtransfusie op economisch gebied. Het stemt naar h©t oordeel van de regering tot voldoening, dat de lopende rekening van de betalings balans voor 1948 een aanmerkelijke verbetering ten opzichte van die van 1947 vertoont, doordat het nadelig saldo van 1566 milliocn in 1947 tot. 951 'millioen in 1948 is ge daald. Toch is Nederland nog ver verwyderd van het ogenblik waarop de totale betalingsbalans sluitend is. Het bUjft een feit, dat in 1948 te genover een dollartekort van circa 1000 millioen geen overschotten aanwezig waren in valuta's, weike in dollars kunnen worden omgezet. Vooralsnog is het mogelijk ge weest dit te kort te overbruggen door de Marshall-hulp. Daar de hulp onder het Europese herstel program ma een sterk dalende lijn zal verto nen, acht de regering het noodzake lijk, dat het tekort op de betalings balans evenredig vermindert met de toewijzingen onder het Europese herstel programma. Ook hiermede zou het probleem van de betalings balans nog allerminst zijn opgelost, tenzij de diverse valuta's in dollars inwisselbaar zouden zijn. Dit laat ste vraagstuk vermag Nederland echter nimmer op eigen kracht op te lossen. LANDBOUW EN INDUSTRIE. Is een gezonde binnenlandse monetaire situatie het noodzakelijk fundament voor een extern monetair evenwicht, de rege ring wijst in de deviezennota nog op an dere maatregelen, welke Nederland zelf standig kan nemen. In de eerste plaats noemt zij de nieuwe landbouwpolitiek welke voor de toekomst is geprojecteerd en welke zal resulteren in een belang rijke vermindering van het tekort op de betalingsbalans. De internationale tarwe- overeenkomst zal. indien zij op 1 Augus tus a.s. in werking treedt, op basis van de huidige tarweprjjzen een deviezenbe- sparing betekenen, welke besparing ge heel in de dollarsfeer zal liggen. Voorts zijn de veevoederprijzen, na een stijging van 1947 op 1948, weder dalende. Het vermeerderen van het landbouw areaal door verdere inpoldering zal even eens afhankelijkheid van de dollarimport kunnen verminderen. Een tweede factor ligt besloten in de gevoerde industrialisatiepolitiek. Deze politiek beoogt hetzelfde doel als de land- bouw-politiek, t.w. versterking van het exportpakket en vermindering van de im port uit harde valuta. De regering vestigt in dit verband te vens de aandacht op het in vergevorderde staat van voorbereiding zijnde wetsont werp. dat beoogt de bestaande fiscale lasten van de ondernemingen te verlich ten teneinde de investeringsactiviteit aan te moedigen. Montgomery pleit voor snelheid en paraatheid. Snelheid is in dit tijdperk de allesbeheersende factor geworden, zei veldmaarschalk Montgomery, de opperbevelhebber van de West- Europese Unie, in een rede te Lon den. Een land dient te allen tijde pa raat te zijn om zich te kunnpn verdedigen op dezelfde wijze als een brandweer steeds gereed moet zijn om een grote brand te kun nen blussen. Men mag nimmer uit het oog verliezen, dat de weten schap een aanvaller in staat stelt zonder waarschuwing hard en snel toe te slaan. Noodzakelijk is daar om een plan voor een snelle en doeltreffende mobilisatie en verder moet een burgerlijke verdediging geschapen worden, die onverwijld in werking kan worden gesteld. Werkelijke samenwerking voor een gemeenschappelijke defensie achtte Montgomery slechts moge lijk als elk land bereid is een ge ring deel van de souvereiniteit piijs te geven. „Pantsersmokkelaars" weren zich als dollen. De smokkel aan de Zuidgrens met pantserauto's is. zoals gemeld, onver wachts weer opgeleefd. Volgens De Volkskr. hebben de kopstukken van de Brabantse pantsersmokkelbende, die vorig jaar werd opgerold, min stens vier pantsersmokkelwagens aan een nieuwe combinatie verhuurd, die a's dol de 'aatste dagen en nachten de grensposten forceert om vóór de Beneluxmaatregelen de schaapjes op het droge te Jrebben. per rjt wordt naar schatting 10.000 verdiend. Aan de grens heerst weer groot alarm en de vliegende brigade is al enkele ma len uitgerukt. Na wilde jachten wer den een leger-Ford en een luxe wagen met smokkelwaar buit gemaakt. In Tilburg zijn zes tapijtsmokkelaars ge grepen. EXPORT NAAR HET DOLLAR-GEBIED. Door velerlei omstandigheden kon aan de reeds lang gekoesterde plannen tot het stimuleren van de export naar het dollar-gebied nog geen uitvoering worden gegeven. De regering vertrouwt dat nu binnen afzienbare tijd het overleg dat hieromtrent gaande is tussen de ministe ries onderling en met het bedrijfsleven, tot een resultaat zal leiden. Het dollar-probleem met zijn structueel karakter kan echter slechts geheel wor den opgelost door de verenigde pogingen der samenwerkende landen van het Eu ropese herstel-programma, tezamen met de Ver. Staten. In dit verband wijst de regering op het plan de campagne dat op basis van een memorandum van de Britse kanselier van de schatkist is opgesteld door de organisatie van de Europese eco nomische samenwerking en waarin öe lijnen voor het bereiken van levensvat baarheid van de E.H.P.-landen nader worden uitgestippeld. Met dit plan wordt een grootscheepse poging ondernomen teneinde te komen tot een gecoördineerde West-Europese economische politiek, welke gericht is op het bereiken'van evenwicht aan het ein de van de Marshallperiode. BESPREKINGEN TE PARIJS. In de boezem van de Europese organi satie voor economische samenwerking te Parijs zijn sedert kort besprekingen gaande, die beogen de economische moei lijkheden van Europa (en dus ook die van Nederland) ten principale aan de orde te stellen. Bovendien zullen in de komende maan den in Benelux-verband besprekingen worden gevoerd, waarvan een vérstrek kende invloed op de economische positie van ons land moet worden verwacht. Dr. van Royen ontmoette de Sultan van Djocja. Nog steeds geen antwoord van de Republiek. Dr. van Royen heeft Woensdag de Sultan van Djocja ontmoet. Tijdens het vorige bezoek van de Sultan aan Batavia zou hij naar men algemeen meent te weten geen contact hebben gehad met Nederlandse delegaties. Donderdagmiddag volgde een ont moeting tussen de voorzitters der Ne derlandse en republikeinse delegaties. Van republikeinse zijde konden nog steeds geen mededelingen worden gedaan over de terugkeer van Hatta naar Bangka. Eerder werd van repu blikeinse zijde te verstaan gegeven, dat Hatta in de tweede helft van deze week zou terugkeren. Het republi keinse antwoord op de door dr. van Royen overhandigde nota met de Ne derlandse zienswijze betreffende het republikeinse standpunt ten aanzien van de terugkeer der republikeinse regering naar Djocja. is nog niet ge reed. Nader wordt gemeld, dat Hatta Vrij dag naar Banka terugkeert. «De infor mele besprekingen tussen de Neder landse en republikeinse delegatielei ders zouden een beter begrip van het wederzijdse standpunt tot resultaat hebben gehad, zo wordt uit republi keinse bron vernomen. Geen van bei de partijen heeft echter concessies ge daan eri de datum voor de volgende formele vergadering moet nog worden vastsgestelö. MINISTER STIKKER NAAR LONDEN Maandagavond 2 Mei zal minister Stikker zich naar Londen begeven ter bijwoning van een op 3 Mei aldaar aanvangende vergadering van de consultatieve raad van het Pact van Brussel. Doodstraf geëist tegen ex-burgemeester. Eerst twee en later nog zeven leden van' de verzetsbeweging te Benschop in de provincie Utrecht werden doodgeschoten, nadat ze bij de Duitsers waren aangebracht door de burgemeester van IJssel- stein Moot en zijn twee handlan gers Boon en de With, welke laat ste geméentebode was. Voor het Byzonder Gerechtshof werd tegen Moot thans de dood straf geëist en tegen de With en Boon reap. 20 en 12 jaar. 30 April Zo is dan voor het eerst de dertigste April Koninginnedag. Koninginnedag is vijftig jaar latig een dag geweest in de rijpheid van de zomer, een dag, waarmede ons volk vertrouwd was geraakt. Met onwennigheid hebben duizen den zich op de 31ste Augustus van het vorige jaar gerealiseerd, dat toen de laatste Koninginnedag op die datum gevierd werd. Het was een Koningin nedag als nooit te voren, daar in Am sterdam op de Dam. Maar men vroeg zich niettemin af, hoe men zich voe len zou in 1949 op deze datum Nu is daar dan de dertigste April. Voor het eerst. Wederom een laatste dag van de maand. En men kan wel vaststellen, dat ons volk zich snel ge went aan de nieuwe datum. Het heeft voor Koningin Juliana een grote plaats in zijn hart ingeruimd, het is haar met grote genegenheid en liefde tege moet getreden en het heeft met op gewektheid toebereidselen getroffen om aan die genegenheid en liefde ui ting te geven nu de gelegenheid zich daartoe voordoet. Veertig jaar wordt onze Koningin. Veertig jaar geleden, toen ook de boomgaarden bloeiden en de ivereld op haar mooist ivas, jubelde Neder land bij de geboorte van zijn jonge Prinses. Er is veel veranderd in die jaren. Er is ongelooflijk veel geschied. Wie veertig jaar lang niets geweten zou hebben van het voortschrijden der techniek, van de ontwikkeling van het staatkundige en politieke leven, hij zou zijn wereld van toen nauwelijks meer herkennen en er zich vermoede lijk niet meer in thuis vinden Eén ding echter is onveranderd ge bleven, even sterk en hecht als voor heen: de band. tussen Nederland en Oranje, de liefde toegedragen aan de Oranjetelg, die Nederlands staatshoofd is. Moge het zo blijven, tot in lengte van jaren! TULPEN RALLYE De te Bern gestarte Zeeuwse equipe Hoogendoorn Vermeulen Dan- ckaerts, die, in Zeeuws costuum gestoken, op originele wijze propaganda maakte voor onze provincie, heeft ookanderszins een uitstekend figuur ge slagen in de internationale tulpenrallye. Ondanks tegenslag op hun tocht zijn deze Zeeuwen er in geslaagd 9 minuten vóór tijd het eindpunt le Noordwijk te bereiken. „Zijn erg vermoeid. Moeilijke tour gehad door sneeuw en slecht weer", seinde het drietal ons gisteravond. Achterstand door tegenslag werd ingehaald. Nee, aan tegenslag heeft het deze Zeeuwse automobilisten niet ontbro ken. ook al viel het achteraf gezien, allemaal nog wel mee. De equipe, die uitkwam onder nummer 144. deelde ons mede. dat Dinsdag om 8.37 uur in Bern werd gestart. Een klein onge val in Leshalles men kreeg een hond op de bumper was er oorzaak van. dal anderhalf uur te laat Bor deaux binnen werd gereden. Daar kwam tegenslag nummer twee in de vorm van een lekke band en het was dan ook niet verwonderlijk, dat de equipe te laat in Toulouse arriveer de. Niettemin kon de achterstand wor den ingehaald, want de Franse hoofd stad werd op tijd bereikt. In Brussel waren de Zeeuwen weer een uur te laat. in Breda echter maar één mi nuut! IN BREDA. Tal van Bredanaars stonden Don derdagmorgen slaperig op het Sta tionsplein om de rallye-deelnemers te verwelkomen. Zij waren niets te vroeg, want om even over vieren kwamen de eerste auto's aan: de Deense ploeg SkarringSchnaken- burg met Mercedes Benz, in Glasgow gestart en de uit Monte Carlo vertrok- Optimisme over het verloop der onderhandelingen Donderdag heeft president Truman op een persconferentie ver klaard, dat naar zijn mening de Sovjet-regering „te goeder trouw" handelt by de aai» de gang zijnde besprekingen over opheffing der blokkade van Berlijn. Het verloop der besprekingen tussen Malik en Jessup noemde hij „bemoedigend." De restauratie, van de Burgerzaal in het gothische gedeel te van het Middelburgse Stadhuis wordt met kracht voortgezet- Gehoopt wordt dit fraaie vertrek binnen niet al te lange tijd in gebruik te kunnen nemen. Jessup zelf was zeer optimistisch gestemd na het onderhoud, dat hij Woensdag met Malik heeft gehad in het gebouw van de Sovjet-dele gatie in New-York. Volgens een correspondent van de „Times" heeft een hoge Amerikaanse func tionaris te Berlyn voorspeld, dat de blokkade reeds binnen enkele dagen zal worden opgeheven. In kringen der Ver. Naties heeft verder een mutatie de aandacht ge trokken. die wordt gezien als een nieuw bewijs, dat de koers van de Sovjet-regering zich wijzigt. Gromyko, de chef van de Sov jet-delegatie bij de Ver. Naties, heeft namelijk Trygve Lie in ken nis gesteld van het aftreden van Arkady Sobolef, assistent bij het algemeen secretariaat der Ver. Na ties. In Washington wordt veron dersteld. dat Sobolef een belang rijke post zal krijgen op het Sov jet-ministerie van buitenlandse za- ken. Hij staat bekend als een voor stander van samenwerking met t Westen en heeft kort geleden deel genomen aan besprekingen in het Kremlin over buitenlandse politiek. In Moskou was men Donderdag algemeen van mening, dat tie Gro te Vier op de drempel staan van Middelburg wordt een attractie rijker Nu het Zeeuws Oorlogsmuseum, tot dusver ondergebracht in nood gebouwen, enige tijd geleden de beschikking heeft gekregen over de gerestaureerde Vleeshal van het Middelburgse Stadhuis, hebben de plan nen om dit museum tot een attractie voor de Zeeuwse hoofdstad te ma ken en het een representatief karakter te geven, vaster vorm aangeno men. Het bestuur van de Vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum heeft name lijk besloten om in het museum een maquette te plaatsen, welke de inundatie en de droogmaking van Walcheren in beeld brengt en over de vervaardiging van deze maquette zijn reeds geruime tyd besprekin gen gaande tussen het museumbestuur en W. G. C. Hoorn's Maquette Studio te Eindhoven. Deze besprekingen zijn thans In een dusdanig stadium aangeland, dat, naar wij vernemen, de definitieve opdracht aan bovengenoemde studio binnen afzienbare tijd verwacht kan worden. Demonstratie van inundatie en droogmaking. In een onderhoud met de heer Hoorn vernamen wij omtrent de maquette de volgende belangwekken de bijzonderheden. De maquette zal ongeveer zes bij zes meter groot worden en deze af metingen maken 't duidelijk, dat zij geen nauwkeurige copie zal zijn van het eiland. Zou men alles op schaal willen maken, dan zouden de dui nen en andere bodemverheffingen slechts enkele milimeters bedragen en dus met het blote oog nauwelijks zichtbaar zijn. Daar men zich echter ten doel stelt om op deze maquette zowel de inundatie als de droogmaking te illustreren, heeft men moeten beslui ten om de juiste verhoudingen los te laten en een maquette te ver vaardigen, die wel in alle opzichten en op voor ieder duidelijke wijze Walcheren zal voorstellen maar niettemin „vertekend" zal zijn, dus niet op schaal zal zijn vervaardigd. De bedoeling is, dat de toezoekers van het museum de maquette zelf zuilen kunnen bedienen. Drukken zy op een bepaalde knop. dan openen zich de dijkgaten en op het zelfde ogenblik begint het omringende water door deze dykgaten over het eiland te stromen. Op een gegeven moment zal Walcheren dan het beeld verto nen, dat men te aanschouwen kreeg gedurende de inundatie. Als dat een maal bereikt is, wordt door het in werking stellen van een andere pomp het water weer weggezogen, zijn. Door middel van een daartoe spe ciaal te construeren verlichting zal het eiland daarna de zelfde vaal- bruine kleur, het zelfde mistroostige effect vertonen. dat kort na de droogmaking voor Walcheren zo karakteristiek was. DIORAMA'S Behalve deze grote maquette, die de grote attractie van het museum bedoelt te worden en voor de ver vaardiging waarvan onder meer door prof. J. J. Th. Jansen, de man die Walcheren droog maakte, ad viezen worden verstrekt, zullen in de nissen, welke zich in de muren van de Vleeshal bevinden, diorama's worden geplaatst, die detailpunten uitbeelden en onder meer ook een reconstructie zullen geven van de aanblik, welke bepaalde punten bij de droogmaking boden. Zo za] er vermoedelijk een diorama komen van de wekenlange strijd, die bij Rammekens tegen het water moest worden gevoerd. Het Zeeuws Oorlogsmuseum wordt op deze wijze een belangrijke attractie rijker die vooral van de zij de van de toeristen zeer veel be langstelling zal ontmoeten. Daar bovendien bij de vervaardiging de keuze van het materiaal voorname lijk bepaald wordt door de eis. dat <le uiteraard kostbare maquette tien tallen jaren mee zal moeten gaan, zal ook voor Zeeland zelf deze schepping een waardevolle herinne ring worden aan de zwartste dagen uit Walcherens geschiedenis. Vermeld zij nog. dat de maquette studio Hoorn een zeer goede naam heeft en onder meer voor de ge meente Venlo op dit ogenblik een maquette maakt van die stad, zoals zy omstreeks 1600 was. Vermoedelijk zal de nieuwe Wal- cheren-maquette begin 1950 gereed een nieuwe fase in hun na-oorlog- se betrekkingen. Buitenlandse di plomaten gaan wel niet zo ver, dat zij een einde van de moeilijk heden tussen Oost en West voor- spellen, maar volgens een Ameri kaanse woordvoerder in Moskou „staat er een potje op het vuur, dat niet onaangenaam ruikt." Opvallend is. dat de diplomatieke kringen in Moskou niet hetzelfde 'scepticisme tonen, waarmee anders nieuwe stappen van Moskou in de „koude oorlog" worden ontvangen. De Berljjners zelf hebben de laat ste maanden zo dikwijls geslingerd tussen hooggespannen verwachtin gen en bittere ontgoochelingen, dat zy gelaten alle berichten en ge ruchten over de opheffing van de blokkade over zich heen laten gaan. INCIDENT. Intussen heeft Donderdag een klein incident enkele moeilijkheden veroorzaakt met het verkeer op de waterwegen in Berlijn. Onverwacht hebben de Russen een aantal bin nenschepen. die geladen met via de luchtbrug aangevoerde goederen op weg waren naar de Franse sec tor. bij de sluis van Charlottenburg aangehouden. De Westelijke com mandanten besloten daarop Britse militaire poliiie naar Charlotten burg te zenden om de controle over de drie grote sluizen over te nemen. Na enig onderhandelen kwam men overeen, dat Russische soldalen de sluis mochten blijven controleren, mits geallieerde sche pen vrije doorvaart werd verleend. Géén acties tegen noodregering Republiek. Naar aanleiding van het bericht van het republikeinse kantoor te Londen, over een poging om de republikeinse noodregering op Sumatra gevangen tc nemen, werd van bevoegde Neder landse militaire zijde aan Aneta het volgende medegedeeld: In verband met terreur door rond zwervende benden uitgeoefend, moest dezer dagen op Sumatra tot zuivering van enkele streken worden overge gaan. Met gevangenneming van de republikeinse noodregering had dit niets te maken, doch wanneer de noodregering van mening is. dat de acties tegen haar waren gericht en deswege vluchtte voor de Nederland se patrouilles, is dat haar zaak. In het betrokken gebied kwamen sedert geruime tijd vernielingen voor en werd de bevolking geterroriseerd. Verscheiden malen verzocht de bevol king Nederlandse troepen om die verleend werd.- hulp, Mussolini's sterfdag herdacht. Donderdag- was het vier jaar ge leden, dat Mussolini door partisa- nen aan de voeten werd opgehan gen. In verscheidene kerken Le Rome werden ter herdenking hier van requiem-missen opgedragen. De neo-fascistlsche parlementsfr.ic- tie heeft om maatregelen gevraagd tegen het communistische parle mentslid Audision, die indertijd 't bevel voerde over het executie-pe loton, dat een eind maakte aan het leven van Mussolini. ken Tsjechische Hudson van Feiner Daroscy en FeinerSluimer. In Wem- hout werden alle auto's versierd met kleurige slingers tulpen. Daar toonden de ploegen Marxen—Roosende Haas met Ford en KostValkenburg met Volkswagen te grote haast: zij bot sten tegen elkaar envielen uit! Tot de uitvallers behoorde ook de ploeg Erasv. d. Brink, die zich „Koos. Kras en Kleppertje" had ge doopt en die bij Bordeaux stukken kreeg. DE FINISH. Het Nederlandse Packard-duo Smith- Manschot kreeg tussen Rome en Mon te Carlo een botsing, in Monte Carlo bijna een procesverbaal („U vliegt te laag!" zei een politieagent) en in Nancy ruzie met een andere agent, die meende met een gestolen auto te doen te hebben. Niettemin: op tijd in Breda! Met veel bloemen, maar ook met veel regen werden de deelnemers aan de finish te Noordwijk ontvangen. Het wachtend publiek bij „Huis ter Duin" toonde met veelvuldig hartelijk applaus in goede stemming te zijn. Om precies 2 uur kwamen de eer ste wagens binnen. Het waren de in Londen gestarte ploegen van BarsleySequerra (Turkse natio naliteit) met Bristol en van Ap- pleyardStuart (Gr. Brilt.) met Jaguar. Daarna arriveerde de eerste Nederlandse wagen: de Ford van WurzerZwart—Elk Er- bout. in Monte Carlo gestart. En zo ging het door: met kleine tus senpozen kwamen de wagens binnen en werden vervolgens bij de techni sche inspectie gebracht, waarna het „pare fermé" werd opgezocht. Hoe wel de weersomstandigheden niet al te best waren geweest, en men vooral in Frankrijk met veel mist te kampen had gehad, verkeerden de wagens over het algemeen in goede staat. Over de tocht waren alle deelnemers zeer tevreden. Omstreeks 6 uur waren. 17 uitval lers bekend. De uiteindelijke stand van de rallye kon nog niet bekend worden gemaakt. Voordat het defini tief- klassement kan worden opge maakt. moet vandaag eerst nog do klassementsproef op het circuit te Zandvoort worden .verreden. De organisatoren van de Tulpen rallye maakten Donderdagavond be kend, dat van de 153 deelnemende equipes, die in het totaal zijn ge. start, er 138 zijn aangekomen. Hier van zijn 121 equipes nog zonder strafpunten. Onder de 17 ploegen, welke strafpunten hebben opgelopen, is de Zeeuwse ploeg met 59 straf punten. ...viert Keizer Hirohito van Japan zijn 48e verjaardag: ...is het 4 jaar geleden dat de R.A.F. de eerste voedselpak ketten uitwierp boven Neder land. De pot is vol ALLE LOTEN VOOR NATIONALE LOTERIJ VERKOCHT. Alle loten van de nationale loterij voor het zwakke kind, verbonden aan het ganzenbordspel „Wie wint de pot?...." op Koninginnedag, zijn ver kocht. Recordhoudster in de verkoop van deze loten is mevrouw A. D. M. van Heemskerck van Beestvan der Hagen, die met haar staf na 17 April in tien dagen tijds 83.000 loten heeft verkocht. Drie treinen botsten op elkaar bij Johannesburg. 70 DODE-V EX VELE GEWONDEN Bij een treinramp op 12 km. af stand van Johanesburg in Zuid- Af rika. waarbij drie treinen op elk*- aar botsten, zijn 70 personen ge dood. 48 passagiers zijn in zieken huizen opgenomen en 45 andere gewonden worden elders verpleegd. Twee treinen, die achter elkaar op het zelfde spoor roden, werden door een onveilig signaal buiten een station opgehouden, toen een expresse-trein op de achterste in reed met zo'n snelheid, dat beide stilstaande treinen in elkaar ge schoven werden. De wagons, die telescoopsgewijze in elkaar waren geschoven, moes ten met steekvlammen in stukken worden gebracht. Een brandweer man moest een gewonde vrouw het been amputeren met een m lucifers gesteriliseerd zakmes, al vorens hij haar uit het wrak kon losmaken. VOORSPELT: ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting geldig tot Vrijdag avond. Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen en later verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuidwest cn West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1