PROVIKCIAIE ZEEUWSE COURAHT DE BILT BESPREKINGEN TE BATAVIA OP EEN KRITIEK PUNT? ZANDSTORM TEISTERDE ZUID-ZWEDEN. Nederlandse aanval op republikeinse nood-regering? Chinese nationalisten in twee groepen uiteengevallen. Vandaag THANS OVEREENSTEMMING OVER GRONDWET VOOR DUITSLAND DE TERUGKEER VAN KONING LEOPOLD. Het nijpend geldgebrek belemmert Zeeuwse toeristenpropaganda. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 66 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintijn. Pl.vetv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven o£ adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: JU Vorststr. 53 teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -Terneuzen: Brouwerystr. 2 - Zierikze e: N. Bogardstr. C 160 tel. 2f Hatta en Sultan van Djocja moeten helpen. Een officiële republikeinse woordvoerder te Batavia verklaarde: „Wij nemen het standpunt in, dat uitsluitend indien beide partijen ernstig bereid zijn om alle delen van de resolutie van de Veiligheidsraad geheel uit te voe ren, deze resolutie uitvoerbaar zal zijn ter bereiking van een definitieve op lossing". Men voegde daaraan toe: „een terugkeer van de republikeinse re gering naar Djocja zonder een werkelijk uitzicht op een alles omvattende oplossing, zou de republikeinse regering in een onhoudbare en bijzonder gevaarlijke situatie plaatsen, welke geen enkele Indonesische leider voor het volk en de geschiedenis zou kunnen rechtvaardigen. Na een week van voor bereidende besprekingen onder auspiciën van de Commissie der Ver. Naties, zijn deze besprekingen op een kritiek punt gekomen, waarop de republikein se delegatie het noodzakelijk achtte, Moh. Hatta te verzoeken, bijstand te verlenen. De sultan van Djocja werd Maandag eveneens te Batavia verwacht. Wat ook het resultaat der bespre kingen zijn zal, hun verloop dient te worden versneld, aldus de woordvoer der. Wij moeten geen tijd verliezen door een eindeloze uitwisseling van working papers. Wij begrijpen niet waarom de Nederlanders, inplaats van zoals wij van den beginne af be reid zijn geweest te doen, voortgaan,- met van ons toezeggingen vooraf te eisen. De Nederlanders behoren te weten dat de twee meest recente ver zoeken, welke zij gedaan hebben in de vorm van eisen, waaraan moet worden voldaan voordat de resolutie van de Veiligheidsraad wordt uitge voerd. niet kunnen worden aanvaard door vertegenwoordigers, die verant woording verschuldigd zijn aan het Indonesische volk. De woordvoerder achtte dit stand punt volkomen in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheids raad. Het herstel van de republikein se regering in haar hoofdstad moet worden beschouwd als een onvoor waardelijke eerste schrede naar de verdere uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad. Wij steunen volledig de verklaring van onze gede legeerde in de Veiligheidsraad, de heer Palar, die zeide. dat een vast houden aan verplichtingen in dit sta dium zou betekenen, dat wij zouden Vruchtbare streek leek op Sahara. (Van onze correspondent) Kristianstad, April Een zand storm, die met een snelheid van 25 meter per sonde Zuid-Zweden bin nenviel. heeft in enkele uren tljas de vruchtbare streek van Skane her schapen in een woestijn. De directe schade wordt op enkele honderd duizenden kronen geschat. Maar de eigenlijke gevolgen van deze ramp zijn nog niet te overzien, om dat men niet weet, hoe veel tijd het zal vergen, alvorens de grond weer even vruchtbaar is als voorheen. De Zweedse landbouwdeskundige Petersson veronderstelt, dat hier 25 jaar mee gemoeid zal zijn. De zandstorm kwam in zo dikke vlagen, dat men soms nog geen tien meter ver kon zien. Gelukkig had den de boeren nog niet gezaaid. Daarentegen hadden zij wel de kunstmest uitgestrooid, die van de akkers werd weggevaagd. Het verkeer lag geheel stil. De fietsers moesten de rijwielen soms door meters-hoge heuvels duwen. Wie de straat op moest, bond zijn zakdoek' voor het gezicht. Verschil lende mensen moesten in het zie kenhuis hun ogen laten schoonma ken. Het zand drong zelfs de hui zen binnen, hoewel men in Zweden dubbele ramen heeft. De bruid ging er vandoor. MERKWAARDIGE TROUWPARTIJ TE ROME. Maandagochtend stond een bruide gom voor de historische kerk van de „heilige Maria der Engelen" te Assi- sic zijn bruid na te kijken, die met een andere jonge man in een auto het hazenpad had gekozen. Jujst toen de huwelijksplechtigheid in bijzijn van wederzijdse ouders en vrienden zou beginnen, daalde de bruid de al taartreden af onder het voorwendsel, dat zij haar handtasje buiten in een auto had laten liggen. Zonder zich verder te bedenken stap te zij in de race-auto van een andere jonge man, die zich haastte haar bui ten bereik van zijn rivaal te brengen. Als pleister op de wonde der ge krenkte trots eiste de bruidegom, dat de zuster der bruid met hem in de echt zou worden verbonden. Na een lange discussie met de pastoor en de beide families werd deze eis afgewe zen en de bruidegom verliet met zijn vrienden de kerk om zijn troost in het bruiloftsontbijt te zoeken. Geldsanering in Tüddern. In een auto van van Gend en Loos werd Maandagmorgen vroeg het be nodigde Nederlandse geld. naar schat ting ongeveer 300.000, van het agent schap van de Nederlandse Bank te Maastricht via Sittard naar Tüddern gebracht, waar al het Duitse geld in geleverd zal worden. In Sittard sloten zich bij dit transport achttien bank- employé's aan. Alle marken moeten worden inge leverd. Een gezinshoofd ontvangt voor honderd rijksmark f 80.— re tour. terwijl het overige geld althans voorlopig geblokkeerd blijft. De bewoners kregen verder ook 'n djstributiestamkaart en een bonkaart. In sommige opzichten brengt deze bonkaart voor hen enige voordelen Tot nu kregen ze bijv. minder vet. suiker en textiel dan in Nederland. Voor de rokers zijn er echter nadelen, want sinds enige tijd is in Duitsland de distributie van tabaksproducten opgeheven. worden gedwongen, onwettige over eenkomsten aan te gaan. De woordvoerder besloot aldus: bij na 90 dagen zijn er verlopen sedert de resolutie van de Veiligheidsraad werd aangenomen, zonder dat er iets is gedaan, cn onderwijl duren de gu erilla en de represailles der Neder landers voort". Intussen verneemt Aneta. dat Moh. Hatta. Maandag een informeel onder houd zou hebben met dr. van Royen nadat hij Zaterdagavond reeds een in formele ontmoeting met Merle Co chran had gehad. Hatta zal waar schijnlijk voor het einde van de week terugkeren naar Bangka en te Bata via verschillende consulaire verte genwoordigers bezoeken. SULTAN VAN DJOCJA. Maandagavond arriveerde de Sul tan van Djocja met het vliegtuig van de Unci op Kemajoran. Zonderlinge berichtgeving uit Londen. Het Indonesische republikeinse bureau te Londen maakte Maandag melding van „krachtige aanvallen der Nederlanders in de streek' tus sen Sungai Penuh, Sumatra, waar zij vergeefse pogingen hebben ge daan ont de republikeinse noodrege- ring te omsingelen en gevangen te nemen. Deze aanval zou geleid heb ben tot het toepassen van de tactiek der verschroeide aarde. Na een tref fen dat 10 uur duurde en tijdens hetwelk tal van openbare werken werden vernield, trokken de repu blikeinse verdedigers zich terug uit Indrapura. Toen de Nederlandse troepen trachtten op te rukken in de richting van Muara Enim kwa men zij tot de ontdekking, dat de belangrijke electriciteitsbedrijven en de goudmijn tussen Muara Enim en Tjurup door de republikeinse troe pen, die telkens felle aanvallen op hen ondernamen, waren verwoest Met een autoped. Maandagmiddag om half vijf is de vijf-jarige J.S. van de Rozengracht te Amsterdam door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Het slachtoffertje reed met een vriendje op een autoped. Het twee tal wilde de brug over de Laurier gracht oprijden. J.S.. die voorop stond, werd door het rechtervoorwiel van een zeswielige vrachtauto, die op de Lauriergracht reed. gegrepen en op slag gedood. Zijn kameraadje werd slechts licht gewond en kon. na ver bonden te zijn, naar huis worden ver voerd. Bioscopen, dansgelegenheden en trouwzalen te Sjanghai hebben druk bezoek. Het schijnt thans vast te staan, dat president Li Tsoeng Jen vol ledig heeft gebroken met Tsjang Ivai Sjek en dat de nationalisten in twee groepen zijn uiteengeval len: Aan de ene zijde die van Tsj'ang Kai Sjek (deze schijnt zich te Kanton te hebben teruggetrok ken, hoewel zjjn tegenwoordigheid aldaar nog niet is gesignaleerd) en aan de andere kant die van Li Tsjoeng Jen. Reuter seinde het volgende stem mingsbeeld door vanuit Sjanghai: Duizenden voor de oprukkende com munistische legers vluchtende Chine zen stroomden Maandag binnen, hand karren of kruiwagens voortduwend, waarop kleren, kookgerei en meubi lair hoog opgestapeld lagen. Zij verspreidden zich door de over volle straten van Sjanghai waar het verkeer doorhet grote aantal voer tuigen is gestremd. De passagekantoren van schecps- en luchtvaartmaatschappijen worden be stormd door duizenden personen, die trachten passage naar het buitenland te krijgen. In het Noordelijke sta tionsgebouw van Sjanghai verdrongen met bagage beladen passagiers elk ander. Zij poogden kaartjes te krijgen naar Hangtsjou. de enige spoorweg route die nog niet door de commu nistische legers is afgesneden. Bioscopen, restaurants en dansgele genheden trokken zeer veel bezoek, hoofdzakelijk van jonge mensen, die vrezen dat er onder een communis tisch bewind beperkingen aan het uitgaansleven zullen worden opge legd. Velen zijn van mening, dat men thans voor het laatst in de gelegen heid is, buitenlandse films te zien. Ook acht men het mogelijk, dat de communisten het dansen zullen ver bieden. Er reden vele auto's met rode vlag gen in Sjanghai rond. Dit waren ech ter geen communistische vlaggen, doch de vlaggen, welke voor de Chi nezen de zinnebeelden zijn van het sluiten van een huwelijk. Vele trouw lustige paartjes hebben, in verband met de onheilspellende militaire si tuatie. de data van hun voorgeno men huwelijk vervroegd. Werknemers van vele firma's vroe gen hun werkgevers om uitbetaling ..is het 10 jaar geleden, dat Engeland de dienstplicht in voerde; ..is het 4 jaar geleden, dat de Amerikanen de Oostenrijkse grens overschreden. Ex.journalist tot 6 jaar veroordeeld. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft P. J. v. Mechelen. die tijdens de bezetting van ons land hoofdredac teur van het A.N.P. is geweest, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hij werd schuldig verklaard aan het tijdens de oorlog opzetelijk aan de vijand hulp verlenen. De procureur-fiscaal had veertien dagen geleden veroordeling tot twaalf jaar met aftrek en ontzetting geëist. Zowel voor de Britse Invoer als voor de uitvoer bereikte de waarde in Maart een recordcijfer, aldus maakt het Britse ministerie van handel bekend. Westduitsers krijgen wellicht half Juli een regering. Na acht maanden lang discussiëren en onderhandelen z\jn de Duitse leiders te Bonn, die de conctituerende vergadering vormden, erin geslaagd tot overeenstemming te komen over 'n ontwerp grond wet voor West.Duitsland. Daarmee is het laatste beletsel, dat de op richting van een staat West-Duitsland nog in de weg stond, opge ruimd. Mogelijk zullen de Duitsers thans tegen midden Juli een regering hebben. De tekst van de nieuwe grondwet zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. De overeenstemming werd reikt Maandag tijdens een laatste bespreking te Frankfort tussen de drie Westelyhv gouverneurs en de voornaamste figuren uit de consti tuerende vergadering. Basis van de besprekingen was een Duits com promis-voorstel. Generaal Clay zeide hierover na afloop: „Wij hebben alle menings verschillen tussen de bezettende mogendheden en de Duitsers over de grondwet voor West-Duitsland Oud-gouverneur op Sumatra kondigt hongerstaking aan. UIT PROTEST TEGEN INDISCH BELEID. De oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, jhr. B. van Suchtclen, is van plan met ingang van 30 April in hon gerstaking te gaan als protest tegen „het slingerende, karakterloze, onbe kwame Tndische beleid". Hij zal net zo lang in hongerstaking blijven tot een „radicale wijziging in het fndisch beleid zal worden inge luid". De oud-gouverneur heeft telegra fisch H.M. de Koningin, de Raad van State, de ministerraad en de voor zitters der beide Kamers van zijn voornemen in kennis gesteld. Tunnel door de Mont-Blanc. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met de werkzaamheden om een tunnel door de Mont-Blanc te graven hiervoor zijn 3.000 Franse en Italiaanse arbeiders nodig. De drie landen, die erbij geïnteresseerd zijn nl. Frankrijk, Zwitserland en Italië, zullen gezamenlijk in de kos ten delen en. elk 6 milliocn Zwitser se francs bijdragen. van de drie maanden salaris, welke een Chinese werkgever minstens moet uitkeren aan een door hem ontslagen werknemer. De militaire autoriteiten van Sjang hai gaan voort met het treffen van maatregelen, om de stad te verdedi gen. De waarnemende burgemeester van Sjanghai, generaal Tsjen Liang, zeide dat Sjanghai op een krachtig verdedigd fort geleek waarvan de be zetting sterker wordt door het bin nen stromen van troepen, die uit de frontlinie terug zijn getrokken. Volgens generaal Tsjen Liang was aan de vloot- en luchtstrijdkrachten van de regering opdracht gegeven hulp te verlenen bij de verdediging van de stad. Hij zeide erop te vertrou wen. dat de zeeweg naar Sjanghai zou kunnen worden opengehouden, hetgeen een algehele isolatie van de stad zou verhinderen. Nader wordt gemeldt. dat meer dan 300.000 man regeringstroepen zijn samengetrokken voor de verdediging van Sjanghai. K.L.M. voorlopig niet naar Sjanghai. In verband met de huidige onzeke re toestand in China heeft de K.L.M. besloten de lijnverbinding van Bata via naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De eenmaal wekelijk se verbinding van Batavia met de beide tussenstations op de Sjanghai- route, Singapore en Bangkok blijft echter bestaan. In Sommelsdijk heerst een diphtherie epidemie, voornamelijk onder de kinderen van de kleuterschool. Deze school is door de geneeskundige inspectie gesloten. geslecht. Het Is te verwachten dat de grondwet, zoals aangenomen door de parlementaire assemblee, tegen 5 Mei gereed zal zijn. Wat de kieswet betreft is de be slissing aan de Duitsers zelf. Ge neraal Clay wist niet welke metho de de Duitsers zouden kiezen voor de ratificatie van de grondwet. De hoofdcommissie te Bonn had de hoop uitgesproken, dat tegen 15 Juli verkiezingen zouden kunnen worden gehouden voor de volks vertegenwoordiging. Deze zou dan i tot taal.' hebben de nieuwe „Duit- j se bondsrepubliek" te vormen. Generaa] Clay wilde geen by- I zonderheden mededelen over de be- reikte overeenkomst. „Wij hebben veel gepraat vandaag", zei hij. ..en wij wensen niet dat drie of vier versehiller.de versjes van onze be- sprekingen de rorfde doen. Wij heb- ben tijd nodig om de juiste tekst i op te stellen en een vertaling te I maken." De besprekingen waren niet ge makkelijk geweest, maar zij had den geleid tot een gelukkige op lossing voor alle partijen. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur, noem de het accoord over de grondwet „een historische gebeurtenis in de betrekkingen tussen het Duitse volk en de bezetters." De Duitse partijen hadden con cessies gedaan en ook de miliiaire gouverneurs waren zeer welwillend geweest. Zaterdagmorgen trokken Nederlandse ambtenaren van Rijkswaterstaat en van de Invoeren cn Accijnzen op 20 verschillende plaatsen de NederlandsDuitse grens over, om in samenwerking met de Engelse grens-beambten de nieuwe grenslijn af te .bakenen. Een historisch ogenblik: een Engelse grensbeambte plaatst een nieuwe grenspaal onder het oog van de heren .1 Nilckels, hoofdinspecteur van de Belas tingen (4de van rechts) en ir. A. Maris, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat (vijfde van rechts) op de nieuwe grenslijn van de inham bij Elten. In beroep tegen de doodstraf VERRADER WILDE „INTERESSANT" ZIJN De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft Maandag het beroep behandeld van de V-man A. Breed, die door het Bijz. Gerechtshof ter dood was veroordeeld B had tal van personen aan de Dui.se politie over geleverd. Dé raadsman van requirant noem de de door B. bedreven feiten wel ernstig. maar toch niet dermate zwaar, dat hij daarvoor de dood straf verdiende. Requirant werd ge dreven door het verlangen „interres- sant" te zyn en -de eerzucht speelde hem parten Stap voor ?»ap is ver dachte van kwaad tot erger geko men. Aan de andere kant heeft B. voor de illegaliteit gewerkt. De procureur fiscaal gaf rog eens oen overzicht van verdachte's wan daden. waaronder diens medewerking aan de arrestatie van 12 illegalen bij Helmond. Al deze mensen zijn later doodgeschoten. De procureur fiscaal noemde B. een beginselloos en gewetenloos individu en conclu deerde tot verwerping van het be roep. Uitspraak over 3 weken. Koning Leopold arriveerde Maan dag te Bern, waar hij om elf uur Prins Karei en de ministers Spaak en Morau de Melen (justitie) ont moette. De samenkomst had plaats in het Belgische gezantschapsgebouw dat extra-terri tori aliteit geniet. Zoals bekend, heeft de Koning indertijd de verbintenis aangegaan geen "poli tieke activiteit aan de dag te leg gen op Zwitsers grondgebied. Bij 't onderhoud zijn eveneens tegenwooi- dig de eBlgische gezant en de Zwit serland burggraaf de Landsheerc, prof Pierenne secretaris van de koning. De conferentie werd des middags voorgezet. Te Bern zal waar schijnlijk geen mededeling wor den uitgegeven over het resultaat van de samenkomst. Denkelijk ech ter zal een zodanige mededeling te Brussel worden uitgegeven na de te rugkeer van Spaak en nadat de Belgische regering op de hoogte zal zijn gebracht. Pro v. V.V.V. worstelt met tekort. Het jaarverslag van de directeur der Prov. Vereniging voor Vreein- del'ngenverkeer laat geen optimistisch geluid horen. Het jaar 1948, aldus de heer E. Smit, heeft zich voor de vereniging gekenmerkt door nijpend geldgebrek. Noodzakelijke nieuwe uitgaven van vouwbladen en van 'n affiche konden niet worden bekostigd en be ven dus achterwege. Voor de uitgave van het Reisboek voor Zeeland, konden geen middelen beschikbaar gesteld worden. De firma de Boer te Middelburg heeft het daarna voor eigen rekening uitgegeven en thans koopt de vereniging de nodige exemplaren van dit boek bij de uitgeefster om ze daarna verder te verkopen. Een enkel goed verzorgd vouwblad verscheen, maar daaraan is dan ook grotendeels het kastekort te wij ten, dat op de rekening 194.8 voor komt. De contactcommissie der V.V.V. op Walcheren voorzitter mr. J. Dumon Tak bekostigdde tezamen met de Prov. V.V.V. een Engelse uitgave van dit vouwblad. HOGERE SUBSIDIE Uit het jaarverslag van de direc teur der Prov. V.V.V. stippen wij aan, dat een pleidooi bij Gedep. Sta ten voor verhoging van de provin ciale subsidie het gewenste resul taat had. Wat betreft de hoiel-nieuwbouw in Zeeland zyn de vooruitzichten nog niet goed te noemen. Hoewel er een zekere arbeid tot het vermeerderen van het vreemde- lingenbezoek aan Zeeland werd ver richt en ook enkele projecten met langer looptijd werden aangevat voor hetzelfde doel, bleef het steeds onmogelijk de vleugels zo wijd uit te slaan als wenselijk was. Voor 1949 wordt mede in ver band met de hogere provinciale sub sidie op hoger activiteit gere kend. NIEUWE LEDEN In het jaarverslag van de secre taris. de heer G. Houtekamer te Goes, vinden we vermeld, dat als nieuwe leden toetraden de V.V.V.'s te Brouwershaven cn te Nieuwvliet. Alle verenigingen voor vreemdelin genverkeer in de provincie zijn thans by de centrale organisatie aangesloten. De medewerking van de pers wordt gememoreerd, terwijl de samenwerking met de landelijke vereniging voor vreemdelingen verkeer uitstekend wordt ge noemd. Er was over 1948 eer. nadelig slot van 1049,48. Groot was het aantal aanvragen voor toezending van foto's, vouw bladen, kaarten en vaak ook voor boerencostuums. Aan deze aanvra gen werd zoveel mogelijk voldaan. De secretaris hield causeriën voor de radio, voor eZeuwse verenigingen elders in het land en voor andere organisaties. NIEUWE WEGEN Een zeer druk en gevarieerd ar beidsjaar ligt -ichter ons, een jaar waarin we telkens voor nieuwe op drachten en vraagstukken kwamen te staan aldus schryft de heer Houte kamer. Nieuwe wegen moesten worden ingeslagen, nieuwe relaties worden aangeknoopt. De directeur trok er op uit In binnen, en buitenland, belegde ver gaderingen, hield besprekingen voor het leggen van het gewenste con tact cn was de vraagbaak voor ve len. Enige VVV's nodigden de direc teur uit op hun bcstuurvergaderin- gen; hij bezocht regelmatig de maandelijkse vergaderingen van zijn collega's met de directie der A.N. V.V. En zo gaan we dan een hieuw jaar weer in met het vertrouwen dat in samenwerking met pro vinciale en gemeentelijke overhe den, de Horeca-bedrijven en de Kamer van Koophandel onze le den en vele anderen in staat zul len zijn ons gewest ln z'n ge heel te brengen in het centrum der belangstelling van landgenoot en vreemdeling, met als resul taat een druk bezoek. „De Bijenkorf" weer voor de Economische Politierechter. De pers was tijdens de zitting van de economische politierechter le Amsterdam Maandag beroofd van haar tafeltjes. Deze stonden thans opgesteld achter de groene tafel. Tientallen broches, halskettingen, ka lender. blocnotes. schrijf blocks,, theeblaadjes, houten pantoffels, avondtasjes enz.. allerhande wa ren. welke in 194o door d> N V. De Bijenkorf voor te -hoge prijzen zou- dij zijn verkocht, lagen op het groene laken geëtaleerd. De zitting van Maandag was de vijfde in de reeks welke aan de be handeling in hoger beroep van deze zaak werd gewijd. De tuchtrechter voor de prijzen had in 1947 dc N.V. reeds veroordecJd tol betaling van een boete van bijna een hall' rnillioen gulden. Daartegen had de N.V. be roep aangetekend. Een lange rij van met minder dan 32 getuigen passeer de de revue. In de volgende zitting, die in Mei zal worden vastgesteld, zullen het re quisitoir en de pleidooien worden ge houden. ^Nij A ijlpaarden-baby in Blijdorp Voor dc tweede maal in een week is in de diergaarde Blijdorj) te Rotterdam een nijlpaardenbaby geboren. Was eergisteren „Coba". de gelukkige moeder. Zaterdag heeft „Joele" het leven geschon ken aan een kleine. Ook voor deze baby, die onder water geboren is. zal pas een naam worden geko zen, als het geslacht bekend is. Van 1943 af zijn nu in totaal acht kleine nijlpaardjes in Bliidorp ge boren. waarvan zes hun weg naar Europese dierentuinen hebben ge vonden. Op de normale bezoekuren be staat de gelegenheid de gelukkige vader „Bobbie" met zijn twee nieuwe kinderen te feliciteren. ..Bobbie" heeft zich nog niet uit gelaten over het tijdstip waarop hij zijn kinderen bij de burgerlijke stand zal aangeven. v Hoofdredacteur „Ochtend post" in hoger beroep. Maandagochtend had zich dc hoofdredacteur van de Nieuw Post, L. A. Rodrigues Lopez, in hoger be roep te verantwoorden wegens aan tasting van de goede naam van twee politiemannen. Tijdens het verhoor van getuige H. werd naar voren gebracht, dat de verdachte zijn inlichtingen van politieke delinquenten kreeg. Deze antwoordde hierop, dat hij zijn in lichtingen van een Haags politie- inspecteur had doorgekregen en dat hij. vertrouwende op de waarheid van deze inlichtingen ze had gepu bliceerd. De procureur-generaal, mr. J. Fa- bius, achtte geen termen aanwezig een ander vonnis te eisen dan de rechtbank. Hij vroeg bevestiging, één maand gevangenisstraf. VRIJ KOEL. Weersverwachting geldig tot Dinsdag avond. Meest matige wind tussen West en Noord-west. Wisselende bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1