Communisten marcheren Nanking binnen Jams NIEUWS UIT ZEELAND PLOUVIER heeft DE Schoenen Briise schepen opnieuw beschoten Buitenlandse ambassades niet meer onder politiebescherming I)c communistische troepen zyn begonnen Nanking binnen te trekken. Alle verantwoordelijke ambtenaren hebben thans de stad verlaten. Alle berichten in de stad wijzen er op, dat de nationalistische verdediging van de J*.ïrigtse-linie ineen is gestort. De plaatsvervangende Chine se president. Li Tsoeng Jen. was per vliegtuig van een spoedoespreking met genera lissimus Tsjang Kai Sjelc naar Nanking teruggekeerd met orders om „tot hèt bittere einde" tegen de communisti sche legers te strijden, die thans over de Jangtse zwer men teneinde Nanking te om singelen. Kort na zyn aan komst laaide de strijd in de buitenwijken van Poekou. te genover Nanking gelegen, op, toen nationalistische kanon neerboten aan de strijd deel namen om de regeringstroepen te steunen tegen hevige aan vallen mt machinegeweervuur en artillerie. Volgens de communistische radio staken in een enkele sec tor 300.000 manschappen de ri_ vier stroomopwaarts van Nan king over. Zestig myl stroomafwaarts verlieten de regeringstroepen Tsjinkiang, een belangrijk bol werk, op de Zuidelijke oever aan de spoorlijn naar Sjang hai. Premier Ho Jing-Tsjin is bij decreet belast met de porte feuille voor de nationale defen sie en het opperbevel over alle regeringstroepen. DE BRITSE KRUISERS. Een Britse „Sunderland", die poogde Vrijdag voor de tweede maal langstój van de „Ame thyst" te komen, werd onmid dellijk door communistische batterijen verjaagd. Het Britse fregat „Amethyst" is door "het vuur van weerskanten van de rivieroevers niet in staat een veiliger oord op te zoeken. De doden van de kruiser „Lon den" en van de torpedoboot „Consort", zullen in een mas sagraf in Sjanghai begrayen Meer vet spek op de bon Zolang de voorraad dit mogelijk maakt. Aangezien gebleken is, dat on der de tegenwoordige omstandig heden spek en vet varkensvlees moeilijk zijn. af te zetten, waardoor aanzienlijke voorraden onverkoop baar dreigen te wordep, zal met in- gang van Maandag 25 April 1949 tijdelijk een wijziging worden ge bracht In de rantsoenwaardèring van het vetspek en van een aantal vleeswaren artikelen waarin voor een belangrijk deel spek is ver bouw. visserij en voedselvoor ziening mede. Op de nieuwe vleesbonnen 101. 102, 103 Vlees, de vleesbonnen van de tocslagkaart en voor bijzondere arbeid, enz. gemerkt met de letter I, en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerst volgende weken voor elke 100 gr. vlees, waarop deze bonnen recht geven. 125 gram vetspek (waaron der tevens te verstaan kinnebak lappen en vette lappen) kunnen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lap pen daarentegen blijven gewaar deerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen. Voor rolpens en gerookt vetspek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbon- ncn die Zaterdag 23 April hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inleve ring van bonnen worden verkocht, evenals bloedworst en tongen worst. waarin. in tegenstelling met voorheen, spek mag worden verwerkt. Dc prijzen waarvoor bloedworst en tongenworst met spek aan het publiek mogen wor den verkocht, bedragen ten hoog ste. respectievelijk 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De minister vbn landbouw, vis serij en voedselvoorziening zal de ze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mogelijk is. (Ingezonden mededeling) worden. De „Londen" en de „Consort" raakten eerder even eens in het vuur. DE ONTRUIMING. Het, grootste deel van de mi litairen en de politie heeft Nanking- thans verlaten. Ge meld wordt, dat het publiek bezig is de verlaten regerings gebouwen leeg te roven. De buitenlandse ambassades staan niet meer onder politic-be scherming. Het presidentsgebouw te N>.*riklng lag verlaten. Ver wacht wordt, dat president LI en premier Ho in de loop van Zaterdag uit de stad zullen vertrekken. Het vliegveld wordt belegerd door mensen, die nog een plaatsje willen bemachtigen in de laatste vliegtuigen. Dr. van Royen volgt dr. van Kleffens op. VOOR INDONESISCHE KWESTIE IN VEILIGHEIDSRAAD. Bij K. B. is nan mr. E. N. van Kleffens, Hr. Ms. ambassadeur te Washington, op verzoek eervol ontslag verleend als vertegenwoor diger van Nederland in de zittin gen van de Veiligheidsraad, waar in het vraagstuk van Indonesië wordt behandeld, en als zodanig benoemd dr. J. H. van Royen, Hr. Ms. ambassadeur te Ottawa, oud- minister van buitenlandse zaken. Protest tegen bezoek van Prinses Margeret aan de Paus. J. A. Kensit, leider van de Protestantse gemeenschap tot verbreiding van de waarheid, heeft Koning Geörge een brief geschreven, dwaarin hij hem verzoekt. Prinses Margaret geen toestemming te geven tij dens haar komende bezoek aan Italië, de Paus te bezoeken, De Verenigde Protestantse Raad zal in besloten zitting het vraagstuk van het voorge nomen bezoek van Prinses Margaret aan de Paus bespre ken. De nationale unie van Pro testanten te Belfast heeft be kend gemaakt een protest aan Koning George te zullen zen den, waarin de vorst zal wor. den verzocht te beletten, dat Prinses Margaret, in welke hoedanigheid ook. een bezoek aan het Vaticaan brengst. Vergoeding voor zoengelden e.d. Naar men ons van de zijde van het commissariaat voor oorlogs schade mededeelt, i, heeft de mi nister van financiën er zijn goed keuring aan gehecht, dat terzake van dc opgelegde zoengelden, scha devergoedingen en boeten, indien en voorzover zij een bedrag van f 100.— te boven gaan. een vergoe ding zal worden toegekend. In dit verband is van groot be lang. dat bij de wet van 15 Juli 1948 lot wijziging van de wet op de vermogensbelasting en van de wet op de vermogensheffing in eens de in de genoemde wetten oorspronkelijk geopende mogelijk heid om hier te lande opgelegde zoengelden aan te merken als vooruitbetaling op de bijzondere heffingen, is komen te vervallen. Verzoeken tot toezending van aangifte-formulieren behoren te worden geadresseerd aan het Com missariaat voor Oorlogsschade, Stadhouderslaan 130 te 's-Graven- hage. Een reeds eerder gedane aangifte ontheft niet van de ver plichting alsnog een aangifte-for mulier aan te vragen. Aanvragen, die na 31 Juli 1949 bij het Commis sariaat voor Oorlogsschade binnen komen, worden niet meer in be handeling genomen. Nerveuze soldaat veroorzaakte boerderijbrand. In het dorpje Gewande bij Den Bosch zijn een boerderij, een woonhuis. twee boeren schuren en enkele stro- en hooimijten tot de grond toe afgebrand. Twee koeien en vier biggen kwamen in de vlammen om. Twee gezinen zijn dakloos. De schade wordt geraamd op 40.000 gulden. De oorzaak van de brand is het gevolg van de nervosi teit van een soldaat van het regiment Stoottroepen uit Den Bosch, die langs de Maas op oefening waren. De soldaat had bij een aanvalsuefening een fosforhaudgranaat ln de. hand, waavvan de velllgheids- pin reeds was afgetrokken. HU iict ook de pal schieten, in wanhoop slingerde hij het projectiel weg, dat op het rieten dak van een schuur belandde. (ingezonden mededeling) Garry Davis wilde Wereldvredecongres toespreken. Vlak voor de sluiting van de Vrijdagmidagzitting van het werldcongres voor de vrede te Parijs poogde „Wereldburger nummer één". Garry Davis, het gebouw binnen te dringen en het congres toe tc spreken, doch hij werd niet toegelaten. Een groep kinderen kwam bloemen aanbieden aan de af gevaardigde mevrouw Kosmo- diemians Kaia, waarbij een zes jarige jongen voor de micro foon zeide: „Wij danken u voor uw strijd tegen het vreselijke spook van de oorlog". Herdenking één-jarig bestaan Marshallplan. De Ridderzaal was Vrijdag ter.ere van de herdenking van het éénjarig bestaan van het Europees herstelplan door dc raad van advies uit het -bedrijfs leven voor dit plan, versierd met palmen en bloemen. De heer E. Kupers sprak het eerst en na hem dr. Hirschfeld. Nadat dr. Hirschfeld was uitge sproken voerde de Franse am bassadeur, de heer Jean Rivie re, het woord. Staking Antwerpse havenarbeiders. Door de afdeling havenarbei ders van de Belgische trans portarbeidersbond is Vrijdag 'n manifest verspreid waarin sta king van 48 uur met ingang van 2 Mei wordt aangekondigd, voor alle categorieën van ha venarbeiders van de Antwerp se haven, „daar de kwestie der pensioenen, die 21 April gere geld had moeten zijn, nog niet in orde is gekomen". In de loop van de yolgende week zal een tewede manifest de richtlijnen in verband met deze actie verstrekken. Van VollenhoYen stopt met brouwen. Het lig. in de bedoeling binnen afzienbare tijd het bedrijf van van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V. te Amsterdam stop tc zetten. Met Amstel Brouwerij N.V. en Heine- kens Bierbrouwerij Mij. N.V. is terzake van het debiet een over eenkomst gesloten, waarbij deze zich bereid verklaren het debiet tegen betaling van een bedrag van f 650.000.— over t» nemen. Deze brouwerijen hebben in een circu laire ^aan de overige aandeelhou ders van van Vollenhoven's Bier brouwerij N.V. aangeboden hun aandelen over te nemen tegen een koers van 130 procent. Ten aanzien van het personeel van Van Vollenhoven's Brouwerij is een ontslagregeling getroffen. Kindje uit het raam gevallen. Donderdag is het twee-jarige meisje J. W. uit de Rauwen- hoffstraat te Rotterdam van de derde verdieping op straat ge vallen. Het kind had overeind gestaan in haar bedje, dat vlak bij het raam stond. Toen de moeder, uit vrees voor ongeluk ken, het kind wilde weghalen, verloor zij haar evenwicht. Bei den vielen tegen het raam, dat openschoot. Het kind viel. Bij aankomst in liet ziekenhuis bleek het reeds overleden te zijn. Fabrikant met f 60 000- beboet. De economische rechter in Maastricht heeft Donderdag de fabrikant van rietmeubelen Ch. H. te Berg aan de Maas wegens overtreding van de deviezen- bepalingen veroordeeld tot een boete van 60.000 plus een hechtenis van vier maanden. Hij had nl.. voor zijn fabriek in Stokkei.l (B.) in Nederland goederen gekocht tot een '.vaar de van 90.000 en die naar België overgebracht zonder de vereiste vergunningen, waar door ons land een schadepost aan deviezen te boeken kreeg van ongeveer 100.000. Vrij deviezenverkeer in 1950? In zijn Donderdagavond voor de eigenaars van de Ameri kaanse bladen te Washington gehouden rede verklaarde de directeur van de E.C.A., Paul Hoffman, dat zijns inziens de vrije inwisselbaarheid der va luta van West-Europa waar schijnlijk dit jaar hersteld zal worden. „De niet inwisselbaar heid der deviezen", zo zeide hij, „is inderdaad 't grootste strui kelblok op het gebied van de handel, maar dit probleem zal waarschijnlijk dit jaar ten minste wat het plan Marshall betreft worden opgelost". Dé studiecommissie voor de Belgisch-Nederlandse waterwegen. Zoals bekend, is tijdens de laat ste Benelux-conferentie in Den Haag besloten een Nederlands- Belgische commissie in tc stellen voor de bestudering van het pro bleem der waterwegen. Naar het blad „Le Soir" ver neemt zou de Belgische regering de volgende personen verzocht hebben in deze commissie zitting te nemen: de president van de Belgische Kamer. Frans van Cau- welaert. de ere-secretaris-gcneraal Delmer en de secretaris-generaal van het ministerie van buitenland se zaken, baron de Grubevn. f Schilderen uit de lucht Reeds .verleden jaar is door de vakgroep kuntschil- ders der federatie contact gezocht met de K.L.M. over het ondernemen van een belangrijk experiment, n.l. het doen vervaardigen van schilderijen van de panora ma's die de passagiers der K.L.M. onder zich zien voorbijglijden. Van de zij de der K.L.M. was mén di rect enthousiast over een dergelijk plan en er werd met de vakgroep kunstschil ders overeengekomen, dat eerst een geheugenproef zou worden gehouden om na te gaan of de schilders in staat waren de uiteraard vluch tige indrukken later tot te keningen of schilderijen te verwerken. Deze proef be stond hieruit dat de deelne mende kunstenaars gedu rende vijf minuten een luchtfoto werd getoond, die zij zelf uit een door de K.L.M. ter beschikking ge stelde collectie mochten uitkiezen. De bedoeling was, dat de schilder daarna uit het hoofd een schets 20u maken van het gekozen on derwerp. De resultaten zijn door vertegenwoordigers van de vakgroep kuntschilders en de K.L.M. bekeken en deze waren van dien aard, dat besloten werd alle deelne mers, 31 in getal, een heen- en terugvlucht op het bin nenlandse K.L.M.-net aan te bieden. De schilderijen, die als re sultaat ontstaan, zullen op hun beurt worden beoor deeld door een commissie, bestaande uit leden van bo vengenoemde federatie en de K.L.M. Het ligt in het voornemen om na een se lectie de beste schilderijen te Amsterdam te exposeren en vervolgens ook in de grote steden van Europa en daar buiten. Begin van een federale marinezijde, neeft de minister van marine, ten einde een begin te maken met het leggen van een grondslag voor een federale ma rine voor Indonesië voor 20 Indo nesische jongelieden een plaats ge reserveerd të Willemsoord, voor opleiding tot marine officier. Deze opleiding geschiedt voor rekening van Indonesië en indien nodig met een afzonderlijke voor-ppleiding. Brand in chocoladefabriek. Vrijdagavond omstreeks kwart over zes is brand uitgebroken in Frank Rademaker's cacao- en chocoladefabriek aan de voorha ven re Rotterdam. De gehele ca- caobranderij brandde ujt. de droog ovens bleven'echter behouden. Een grote partij amandelen en hazel noten gingen verloven, terwijl de waterschade zeer aanzienlijk is. Hoogstwaarschwijnlijk is de brand ontstaan in een kleedlokaal van het personeel. Noodlottige stoeipartij. Op de eerste etage van een cartonnage- en papierwarenfa- bi'iek aan de' E gelanti ersgraëh t: te Amsterdam trachtte Vrijdag middag een jongeman spelen derwijs een 17-jarig meisje om haar middel ee grijpen. In een poging om zich te weer te stel lij pakte zij zich vast aan een dwarsbalk, die twee naar bui ten openslaande deuren afgren delde. De balk schoot los, de deuren zwaaiden open en het meisje viel van de eerste etage op straat. Ze kwam op haar linker zij terecht, brak haar lin kerarm en -been, kreeg voorts een bekkenfractuur en een her senschudding en is in het Bin nengasthuis ter verpleging op genomen. Record jaar voor suikerbieten De suikerbietenuitzaai in ons land heeft dit jaar een record- omvang bereikt. Tegen gemid- ren bedraagt het areaal thans deld 50.00 ha. in de laatste ja meer dan 65.000 ha. Bij norma le weersomstandigheden kan dit van 't najaar record cam pagnes in de suikerfabrieken ten gevolge hebben. Hamlet moest onrust bij brandje bezweren. In de Koninklijke Schouw burg te 's-Gravenhage dreigde in de laatste scène voor de pauze van Hamlet een kleine paniek te ontstaan, toen een dame uit het publiek „brand" 'riep. Op het toneel was nl. door een storing in het lichtnet een gummislangetje gaan smeulen. Het publiek werd onrustig, maar een paar kalmerende woorden van Hamlet zelf (Paul Steenbergen) bracht de zaal on middellijk weer tot rust. Ook het slangetje koos de wijste partij en zette de brandpoging niet voort. Weggebruikers tegen verhoging benzineprijs. Slechts gering was de belangstel ling voor de Vrijdagmiddag te Utrecht in Tivoli gehouden pro testvergadering. uitgeschreven door de in centraal overleg samenwer kende verkeersorganisaties: de ANWB, KNAC. KNMV, NOB, NE DOP en de EVO. om te proteste ren tegen de lasten op het motor- wegverkeer. Een zestal sprekers voerden het woord. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de voorgenomen maatregelen, als zijn de nadelig voor de economische ontwikkeling van Nederland en waarin aangedrongen wórdt op aanmerkelijke verhoging van de middelen voor wegaanleg en weg- verbetering. indien de invoering van het bijzonder invoerrecht op benzine werkelijk onvermijdelijk moet worden geacht. DAG VAN- NAASTENLIEFDE. Zondag 24 April is door de Bond zonder Naam geprocla meerd tot de „Dag van de Naastenliefde". Pater de Greeve heeft alle medewer kers van die bond verzocht op die dag de vlag uit te steken. Zeeuwen ln de Tulpenrallye. Naar wjj vernemen zal aan de Tulpenrallye, die volgende week verreden wordt, ook wor den deelgenomen door een Zeeuwse ploeg, bestaande uit dc. heren J. F. F. Hoogenboom, Middelburg, J. J. W. Vermeul, Vlissingen en Danckaert. De tocht wordt gemaakt in Wolse- ley 1937. Zondag om 5.30 wordt in Middelburg gestart naar het startpunt Bern. De eigenlijke rit vangt voor de Zeeuwen aan op 26 April 's morgens om 8.37 u. Op 28 April lussen 2 en 5 moeten zij in Noordwijk terug zijn. De route luidt als volgt: B e r nLy onBordeauxTou louseParijsBrusselBreda— Arnhem—Leeuwarden—Afsluit dijkNoordwijk. Zeeuwse duiven reizen in personentrein. Door dë Nederlandse Postduiven- organisatie en dc Nederlandse Spoorwegen is een. regeling getrof fen over het laten rijden van spe ciale duiventreinen, die aanslui ting geven op losplaatsen voor zen ding naar België of Frankrijk. De ze regeling geldt niet voor de Zeeuwse poslduivenhouders. Deze kunnen hun duiven met een per sonentrein tot Roosendaal laten vervoeren. Belgische kampioensclub naar Middelburg. Het is thans zeker, dat de korfbalclub „Voorwaarts" uit Antwerpen, kampioene van België, zal deelnemen aan de serie-wedstrijden, die door de Zeeuwse Korfbalbond op He melvaartsdag te Middelburg worden georganiseerd. Gevallen voor het vaderland De verlieslijst, die gisteren bekend werd gemaakt. ver meldt de naam van marinier A. A. Buijs, afkomstig uit Koewacht. Vijf runderen gestolen. In de nacht van Woensdag op Donderdag zijn te IJzendij- ke uit de stal van caféhouder M. D'hont vijf runderen ver dwenen, die toebehoorden aan de veekoopman J. Willeman. Men vermoedt, dat de dieren gestolen zijn. In de buurt van Bassevelde zijn door de Belgi sche" douane reeds 4 runderen opgespoord, terwijl het vijfde nog zoek is. Van de daders ont breekt elk spoor. Electrische kabel doorgesneden. Woensdagmiddag ontstond kortsluiting in het transforma torhuisje aan de Molendijk, te Biervliet. Deze kortsluiting werd veroorzaakt doordat bij dej werkzaamheden aan de Nieu we weg HoofdplaatNieuw- landse Molen de electrische ka bel werd afgesneden door een graafmachine. Het gevolg hier van was, dat Driewegen en Hoofdplaat Woensdagavond in het donker zaten. Zomervergadering Z.L.M. Naar wij vernemen is de da tum voor de zomervergadering van de Z.L.M. met de daaraan verbonden rijtoer, welke dit maal zoals bekend op Tholen zal worden gehouden, vastge steld op Vrijdag 1 Juli. ENGELS FANFARE ORKEST KOMT TERUG Harry Mortimer, leider van de Fairy Aviation Works Band, die Donderdagavond met groot succes te Middel burg concerteerde, uitte zich zeer enthousiast over de ont vangst van de band in deze stad en over de concert- en gehoorzaal. Hij kondigde aan, dat de band volgend jaar bij het tweede tournée door ons land in verband hiermede het eerste concert in de Zeeuwse hoofdstad zal geven. WALCHEREN Middelburg Royal Fuseliers maken mars door de stad. Zoals aangekondigd zal de band van The Royal Fuseliers van het Engelse bezettings leger in Duitsland onder auspiciën van dc muziek vereniging „Excelsior" op Woensdag 27 April a.s. een concert (harmonie- en dans muziek) in het Schuttershof te Middelburg geven. Wij vernemen, dat de 40 musici omstreeks 4 uur arriveren en in het Schuttershof hun battle-dress zullen verwisse len .voor- gala-uniformen. Daarija*,'wordt' een mars door- de stad gemaakt, waarbij de volgende route wordt gevolgd: Vlasmarkt, Markt. Lange Noordstraat, Hofplein, Wage- naarstraat (met een kort op onthoud voor het gemeente huis), Balans, Spanjaard straat, Molstraat, Dam, Kor te en Lange Delft, Markt, Vlasmarkt. „Medio" Irad voor het voetlicht. Vrijdagavond hield de gymnas tiekvereniging „Medioburgum" m het Schuttershof te Middelburg, haar jaarlijkse uitvoering gegeven. Zoals gewoonlijk werd de meisjes- afdeling weer geleid door mej. J. C. Vermeulen en de dames-, he ren- en jongensafdelingen door de heer J. B. Rosenboom. Tot de ge nodigden behoorden de burgemees ter, jhr. mr. NV. C. Sandberg tot Essenburg. de wethouder de heer L J. van 't Westende en de ver tegenwoordigers van de Zeeuws- Brabantse Turnkring en de zus terverenigingen. In zijn openingswoord deelde de heer Rosenboom mede, dat het binnenkort 40 jaar geleden is. dat een damesafdeling aan „Medio" werd verbonden. Namens de Z.E. B.R.A. overhandigde de heer R. van Roo mej. Vermeulen in ver band met haar 25-jarig jubileum van vorig jaar het ere-diploma, terwijl aan mevr. G. Rosenboom de heer P. Cappon. secretaris de vereniging wegens hun 25- jarig lidmaatschap van het K.N. G.V het bondsinsigne werd uit gereikt. Mevr. Rosenboom mocht tevens bloemen in ontvangst ne men. Na het zingen van het club- en het bondslied werd een begin ge maakt met de uitvoering, waarin jongere en oudere medewerkers over het algemeen (nu en dan was de afwerking niet tip-top) aardige prestaties leverden. Het program ma boor elk wat wils en varieerde van vrije oefeningen tot toestel- gymnastiek. De dames sloegen vooral een goed figuur met de bal oefeningen. terwijl de heren in het bijzonder aan het hoog rek hun kunnen toonden. Natuurlijk ont braken ook der traditie getrouw de dansjes door de kleuters en de jonge meisjes niet; er was ijverig op gestudeerd en van de costuum- pjes had men veel werk gemaakt. De uitvoering werd besloten met het zingen van het volkslied. Hier na werd nog enige tijd gedanst. Vlissingen ADSPIRANTUIT VOERING V.T.V. De uitvoering van de ad- spiranten van de Vllssingse Turnvereniging in het Concert gebouw is ten vo]le geslaagd en de vele aanwezige ouders heben hierbij kunnen zien wat hun kinderen op gymnastiek- gebied presteren. Een woord van lof aan de leiders (sters) is hier zeker op zijn plaats; het moet deze jeugdige gym nasten heus niet mee vallen een dergelijk programma ten tonele te brengen. Dat één en ander geappre cieerd werd bleek wel uit het hartelijk applaus, dat de jeugdige gymnasten telkens ln ontvangst mochten nemen. De avond werd begonnen met het zingen van het Wil helmus door de ruim 300 ad- spiranten, waarna de signaal afdeling haar kunen toonde. Hierna sprak de voorzitter de heer S. G. Lemmers een openingswoord. Hij wees daar bij op het grote belang van de gymnastiek. Aan mevrouw Jansen bracht hij dank voor de medewerking welke zij steeds verleend heeft". Namens de vereniging werd haar een bloemenmand aangeboden. Nadat de heer S. de Graaf de opbrengst van het piano fonds, welke piano inmiddels gekocht is. aan de voorzitter overhandigd had, werd een aan vang gemaakt met de afwer king van het programma. Vanavond wordt in het Con certgebouw eejy..uitvoer,ins; fie- ?geven door- de dames- en he renleden. Onder leiding van de band van Tonny Wijnen, was er na afloop een „bal" voor de adspi- rapten. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Vlissingen plaats hebben voor zelfverzorgers op Maandag 25 April. Aan de beurt zijn de letters D. en E. O.- en W.'Souburg. Nieuw raadslid. Alvorens Vrijdagmiddag de maandelijkse vergadering van de Souburgse gemeenteraad be gon, heeft de voorziter, burge meester A. H. S. Stemerding, met enkele passende woorden het onlangs overleden raadslid de heer J. Goedbloed herdacht. Na onderzoek van zijn ge loofsbrieven werd het nieuw benoemde lid van de raad de heer M. Pierens, die als opvol ger van de heer Goedbloed voor de Partij van de Arbeid zitting neemt, toegelaten. Aan het bestuur van de Ver eniging tot stichting en instand houding van een school met de Bijbel werd uit de overheids kas een premie toegekend voor verbetering van de woning Oranjeplein 14. terwijl subsidie werd verleend voor opleiding van kleuteronderwijzeressen. Voorstellen tot aan- en verkoop en verhuur van grond, tot wij ziging van de j'aarweddenver- ordening en loonregeling voor het gemeentepersoneel. tot ver lening van recht van uitweg aan de kerkeraad van de Ger. Kerk over een bepaald perceel, tot benoeming van een machi nist bij de rioolwaterzuiverings installatie en tot verlenging van een kasgeldlening ad 100.000 gingen vlot onder de hamer door. Goedgekeurd werd voorts een voorstel tot deelname in een geschenk aan de gemeente Mid delburg voor de Burgerzaal. De heer G. J. Janse (C.H.) wilde deze gift beschouwen als een blijk van waardering voor het geen de gemeente Middelburg op velerlei wijze voor de Sou burgse bevolking heeft gedaan. Tevens werd adhaesie betuigd aan een adres van de stichting van door het water gedupeerde grondgebruikers op Walcheren aan de regering. Bij de rondvraag wees de heer C. Simonpe op de sqhade, die postduiven ggn landbouw gewassen toebrengen. De voor zitter antwoordde, dat B. en W. zich had genoodzaakt gezien het uitvliegen gedurende April en Mei te verbieden. De post- duivenhouders vinden dit een te lange termijn. Men zal zich nader beraden om een oplos sing te vinden, die beide party en bevredigt VOORJAARS VERGADERING BOND VAN PLAATELANDSVROUWEN De Bond van Platei ands vrouwen afdeling Zeeland zal de algemene voor jaarvergade ring op 11 Mel a.s. in Zterik- zee houden. De kinderpsycho loge mej. W. Metzelaar zal dan een lezing houden over „Het gezin". DE P.T.T. OP KONINGINNEDAG. Op 30 April a.s. zullen de post agentschappen voor de postdienst gesloten zijn. Voor de telegraaf dienst zullen zij opengesteld zijn tot 10 uur. Het hoofdkantoor is alleen geopend en wel tot 10 uur voor zegelverkoop, telegrafische postwissels, girostortingen met spoedbehandeling of spoedbericht, en postcheques met spoedbehan deling of waarvoor een telegrafi sche machtiging tot uitbetaling is ontvangen. De gelegenheid tot afhalen van postboxcorrespondentie bestaat eveneens tot 10 uur. DE KONINGINNEFEESTEN. In verband met de jaardag van H.M. Koningin Juliana zullen te Souburg van Dinsdag- Lm. Zaterdagavond door de ver schillende buurtverenigingen in de zaal „De Zwaan" uitvoe ringen worden gegeven, die voor het grootste gedeelte door eigen krachten gegeven zullen worden en die voor de leden der buurtverenigingen gratis toegankelijk zullen zijn. Ook zal het dames- en man- Vlijt en Volharding" en zang verenigingen medewerking ver. lenen. Zaterdagmiddag zal voor de schoolkinderen een film worden vertoond. Westkapelle VIERING KONINGINNEDAG. De verjaardag van de Koningin zal le Westkapelle zeer bescheiden worden gevierd, 's Avonds van 6.30 tot 7.30 is er een muzikale rondwandeling, van 7.30 tot 8 uur treedt de mondharmonicaclub „de Krekels" op, van 8 tot 8.30 zingt de Chr. Gemengde Zangvereniging en van 8.30 tot 9 uur zingt het Da meskoor, waarna het fanfarecorps met een concert de dag besluit. Zoutelande VERGADERING VAN DE VERENIGING „VREDERUST" Woensdagavond hield de af deling Zoutelande van de ver eniging tot Christelijke Ver zorging van Kranzinnigen in Zeeland haar algemene verga dering. De waarnemende voorzitter, de heer D. Kodde opende de vergadering en las voor Psalm 130. Aangezien door propa ganda het aantal leden met •138 is toegenomen en thans 104 bedraagt mag de afdeling 3 stemmen uitbrengen op de algemene vergadering van 6 Mei te Bergen op Zoom. Hier- beren J. Wisse P.. de Visser en J. F. Wagener. Uit dë vergade ring kwamen bezwaren naar voren tegen de voorgestelde statuten wijziging, terwijl in de rondvraag nog gesproken werd over de oorzaak van het gebrek aan personeel. Marktberichten VEILING WALCHEREN. Marktbericht eieren. Sortering I Exportzegels per ei f O-Oo'.i; Minimumprijs voor pluim- veehouders f 1.73 per kg. Vuilseha- ligen 2 cent minder per ei. VISMIJN VLISSINGEN. 21 April 1949. Exportgarnalen 122 kg 0.55; Schar 749 kg 29-36; Bot 586 kg 22— 28; Schol 872 kg 19—28; Wijting 203 kg 20—44; Middel tong 40 kg 1.70; Kleine tong 39 79—1.00; Rog 245 kg 12—38: Griet 50 kg 79—1.10 Kabeljauw 397 kg 40—56; Schelvis kg 4050. alles per kg. FILMS VAN DE V/EEK BAMBI. Ook wanr.eer men er geen ge woonte van maakt bioscopen te be zoeken, mag men niet nalaten de ze prachtige kleurentekenfi.'m de ze week in Electro. Middelburg of AJhambra, Vlissingen, tc gaan zien. Voor een uitvoerige bespreking venvijzen wij naar ons blad van Zaterdag 2 April. „Iict pAfecte alibi" (The Un suspected) met Claude Rains, Joan Caulfield, Audrey Totter en Con stance Dennett; regie: Michael Curtiz. Ook deze perfecte thriller, die vooral in de tweede helft bijzon der treffend en meeslepend is, be spraken wij reeds enige weken ge leden. Rains bevestigt eens te meer (in de rol van radiospreker-mis dadiger) welk een knap speler hij is. De film gaat in de Schouw burg te Middelburg. „Virginia City" niet Errol Flynn, Mirjam Hopkins en Humphrey Bo- gart. Een Wild-Weslfilm van groot ka liber, die uitstekend past op het doek van Luxor, Vlissingen. waar week in, week uit de actie en sensatie hoogtij viert. De film wordt goed gespeeld en dankt het daaraan voor een belangrijk deel, dat men tot het einde geboeid blijft. Prima kost voor de liefheb bers. eeuwse Kerkn'euws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar: Cadzand, A. C. W. ten Cate te Noord- gouwe. nippers Geslaagd voor het examen 3e stuurman Grote Handelsvaart, dc heren L. "v. d. Meulen on P. N. Stuij. leerlingen van de De Ruy- terscbool te Vlissingen, e Geslaargd voor het machinis tendiploma C II. de heren F. Ver ijzer en J. de Kam. leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. De Emmabloemcollecte te We- meldinge heeft met de geplaatste busjes opgebracht, f 138.05 en f 2.41.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2