PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland 70 vierkante km groter Een medisch geslacht bleef Zeeland trouw D£ BILT Vlaggen langs de nieuwe grens Vanmorgen om 6 uur werden de grenscorrecties een feit J V VOORSPELT 192e Jaargang - No. 94 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj. \V. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit bladv 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Loudens* Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: U Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -TerneuzenBrouwerijstr. 2 - Zicrikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 20 Deze week Deze week heeft zich geken merkt door stralend voorjaars weer en de Paasdagen zullen nog lang in herinnering blij ven als de zoelste sedert meer dan honderd jaar. Dat is de goede zijde van deze week ge weest en een andere goede zij de is, dat de Belgen meer geld beginnen te betalen voor Ne derlandse guldens. Zolang er geen vrij deviezenverkeer Is, is zulk een officieuze wissel koers 'n belangwekkende waar demeter Voor het overige waren de dingen, die deze week in Ne derland gebeurden, minder verheugend. Met de conferen tie in Batavia wil het niet al te best vlotten. Er blijven misver standen en zelfs het feit, dat de Nederlandse regering thans verklaard heeft accoord te gaan met de terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djocja, op voorwaarde, dat er samen gewerkt zal worden bij het her stel van de vrede en dat de guerilla-actie gestaakt zal wor den, heeft nauwelijks verbete ring in de situatie gebracht. De republikeinen gaan hun eigen weg. En zij weten zich gesterkt door de houding van de buiten- wereld, die nu eenmaal meer sympathie heeft voor de repu bliek, dan voor Nederland. Parlementair is deze week uitermate belangrijk geweest, omdat de regering in de Eer ste Kamer, bij de behandeling van de grenscorrecties, ge meend heeft de kabinetskwestie te moeten steller). Dit ontketen de een storm van protesten en waarlijk niet alleen van de zij de van de oppositie en terecht: men vraagt zich af, of het wenselijk was voor correcties, die zo bitter weinig om het lijf hebben, de Eerste Kamer in een dwangpositie te brengen. Minister Stikker heeft deze houding gemotiveerd met de verklaring, dat bij verwerping van het wetsvoorstel de rege ring te zwak zou komen te staan in andere internationale onderhandelingen, die gaande zijn of aan de orde komen en het buitenland wel eens de vraag zou kunnen stellen, of deze regering wel het Neder landse volk vertegenwoordigt. Het is een zwak argument. Want laat ons eerlijk zijn: het feit. dat de kabinetskwestie ge steld werdven de regering dus de schijn wekte, haar politiek slechts d(j'ov te kunnen voeren met behulp van dwangmidde len, zal op zichzelf het interna tionale prestige van ons kabi net zeer zeker niet verhogen. Het middel was even erg als de kwaal en wij hebben sterk de indruk, dat minister Stikker verstandig zou hebben gedaan, als hij op andere wijze de Ka mer voor zich had weten te winnen. Argumenten zijn beter dan dwangmiddelen. Vermelding in dit weekover zicht verdient nog dat de Te legraafkwestie voorlopig haar beslag heeft gekregen. De Te legraaf is genoodzaakt Parool en Trouw weer te drukken Hetgeen niet meer dan billijk is. Internationaal was deze week belangwekkend door het toe nemend ontzag, dat door de Russen aan den dag wordt ge legd voor het Atlantische Pact. Laat ons hopen, dat het zich zelf op vreedzame wijze over bodig zal maken: de toenemen de hoeveelheid oorlogsmate riaal in het reeds zo zwaar ge schonden Europa Amerika verleent nieuwe credieten ten bedrage van een milliard! vervult ons nu eenmaal met onprettige gevoelens. In China woedt de laatste fase van de stjijd tussen de communisten en de nationalis ten en over de afloop zal wel weinig twijfel bestaan. Nanking zal vallen. Opzienbarend was de beschieting van de Britse oorlogsbodems, die zich op de Jangtse bevinden. Engeland zal wel krachtig protesteren te gen deze beschieting, die tien tallen slachtoffers veroorzaak te. De vredescongressen in Pa rijs en Praag zijn belangwek kend. maar of zij nut zullen hebben, zal moeten worden af gewacht. Vermeldenswaard is tenslot te, dat België, in tegenstelling tot Nederland, voorlopig af heeft gezien van de Duitse grenscorrecties, maar daarmede geenszins zijn aanspraken op Duits grondgebied laat varen en dat Ierland thans volkomen los is van het Britse rijk: het is uit het gemenebest getreden en drijft voortaan op eigen wieken. Duits gebied bij België. Ongeveer 20 km.2 van Duits land zjjn Belgisch grondgebied geworden. Zes kleine gebieden ten Zuiden van Aken. met slechts twee bewoonde dorpen, Bildchen (500 inwoners) en Losheim (150 inwoners) zijn in gelijfd. Er waren geen openba re plechtigheden. Het grens verkeer is vier uur stilgelegd terwijl de Belgische autoritei ten het bestuur overnamen. Vele smokkelaars zijn verrast door het Belgische besluit de annexatie van de dorpen Roet- gen en Muetzenich voor onbe paalde tijd uit te stellen. De politie heeft voorraden goede ren gevonden, die „lagen te wachten tot zij Belgisch wer den" zonder betaling van rech ten. Bijna tienduizend Duitsers kunnen Nederlanders worden In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit, houdende voorlopige voorzieningen in verband met de toe voeging van enig Duits gebied aan het grondgebied van het Rijk, ter correctie van de Oostelijke grens daarvan. De toevoeging Is hedenmorgen, 6 uur, ingegaan. Het besluit, dat door alle ministers is gecontrasigneerd, bestaat uit 9 hoofdstukken en 61 artikelen. Het is officieel getiteld: „Grenscorrectiebesluit 1949". Wij ontlenen aan de toelich ting op de voornaamste arti kelen Aangezien de toevoeging van bepaalde gebieden ge schiedt in afwachting van 'n definitieve regeling daarom trent, kunen de bedoelde ge bieden thans nog een deel uitmaken van het Rijk en moet dus gewerkt worden met de fictie, dat deze gebieden geacht worden tot het grond gebied van het Ryk te beho ren. In het algemeen is de Ne derlandse wetgeving in het toe te voegen gebied aanstonds van toepassing. Waar zulks niet mogelijk was is dit in 't besluit aangegeven. TWEE DROSTAMBTEN Voor het gedeelte van het bij het Rijk gevoegde gebied, gelegen ten Zuid-Oosten van de gemeente Zevenaar, wordt ingesteld het drostambt Elten. Voor het gedeelte gelegen ten Oosten van de gemeenten Nieuwstadt en Sittard, wordt ingesteld het drostambt Tüd- dern voor de toepassing van wettelijke voorschriften worden beide 'gebieden geacht een Ne derlandse gemeente vormen. Onder de volgende gemeen ten doen zich correcties voor: Beert», Bellingwolde, Vlag- twedde, Denekamp, Losser, Eibergen, Dinxperloo Millingen Ubbergen, Ottersum. Bergen, Arcen en Velden, Ubaeh over Worms, Eijgelshoven, Kerkra- de, Vaals. Waar omtrent de by het Rijk te voegen gebieden wei nig betrouwbare gegevens voorhanden zijn en overigens de situatie, zoals deze na de overgang zal ontstaan, niet volledig was te overzien, moes ten aan de minister met be trekking tot te geven voor schriften voor het nieuwe ge bied zeer grote bevoegdheden, welke hen tot onmiddellijk in grijpen In staat stellen, wor den toegekend. Het scheen met het oog op eventuele on voorziene omstandigheden ge wenst ook de landdrosten met grote bevoegdheden toe te rusten. Ter voor koming van ongewenste manipulaties kan het verkeer tussen het bij 't Rijk te voegen gebied en het des Rijks niet terstond vrijge laten worden. Intussen zal "n spoedige opheffing van de al dus ontstane toestand van iso lering bevorderd worden. De inwerkingtreding van het Nederlandse recht voor het bij het Rijk gevoegde gebied maakt een aantal regelen voor overgang van recht wen selijk op de meest in het oog springende delen van hef bur gerlijk recht en het burgerlijk procesrecht en op bepaalde punten van burgerlijk recht en burgerlijk procesrecht, waarop het Nederlandse recht aanmerkelijk verschilt van het tevoren geldende recht. De uitvoering van bestaande ar beidsovereenkomsten zal naar Nederlands recht beoordeeld moeten worden. DUITSERS De personen van Duitse na tionaliteit die normaal woon plaats hadden in het bij het Rijk gevoegde gebied vóór 23 Februari 1948, kunnen vol- In liet aan Nederland toegevoegde Duitse ge bied is de volgende pro clamatie zowel in het Nederlands als in het Duits geplakt. PROCLAMATIE Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk, het Verenigde Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebied tot aan de nieuw uitge zette grens voorlopig toe gevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door Nederlands bestuur uitge oefend. In beginsel is het Ne derlands techt van toe passing. Het plaatselijk bestuur berust bij de landdrost. Bescherming van persoon en goederen wordt vol gens de Nederlandse wet ten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang. y gens het protocol van 22 Maart 1949 de Nederlandse nationaliteit verkrijgen en wel van rechtswege of onder voor waarden die even gunstig zy'n als voor andere vreemdelingen die in Nederland wonen. In afwachting van een nadere (wettelijke) regeling, is in 't besluit bepaald, dat de Duit sers de staat van Nederlander niet verkrijgen, doch behan deld worden als ware zij Ne derlanders. Uitgewezen kunnen worden personen, die tengevolge van liet denazifioatieprogramma of wegens liet begaan van 'n oorlogsmisdrijf veroordeeld of uit een functie verwijderd zijn, of die als smokkelaar bekend staan, of die tevoren uit Ne derland uitgewezen zyn. Voor het gemeentelijk be- stur in het bij het Rijk te voegen gebied is nagenoeg eenzelfde constructie gekozen als voor het openbaar lichaam ,,De Noordoostelijke Polder". Zowel de drostambten Elten en Tliddcrn, als de gedeelten welke geacht worden van de aangrenzende gemeente, (en daardoor ook van de desbe treffende provincie) deel uit te maken, zullen bestuurd worden door landdrosten, die, althans gedurende de eerste tijd, de funèties van de raad, van burgemeester en wethou ders en van de burgemeester in zich verenigen. Voor de kleinere gedeelten zullen de burgemeesters der aangren zende gemeente als landdrost fungeren, terwijl de benoe ming van de landdrosten van Elten en Tüddern door de ko ningin geschiedt. De minister van binnenland se zaken kan bepalen, dat de landdrost zich doet bijstaan door een commissie van ad vies en kan regelen, geven omtrent de samenstelling, de bevoegdheid en de werkwijze van de commissie. CENTRAAL TOEZICHT Evenals in het geval van het openbaar lichaam „De Noord- Oostelijke Polder" zal het toe- zich op de gestie van de land drosten, waar in het bij het Rijk te voegen gebied met het oog op de bijzondere vragen, welke hier stellig zulen rij zen. eenheid van beleid meer dan elders geboden is, aan vankelijk het best door het centrale gezag kunnen worden uitgeoefend. Zodra mogelijk zal echter ook dit punt naar het bereiken van een meer met het normale recht over eenstemmende toestand ge streefd moet worden. Voorts zijn o.a. nog over gangsbepalingen opgenomen omtrent de jachtwet en het pachtrëcht. Toch nog een telegram. De afdeling Noordryn-West- falen van de „Vereniging van vervolgden door het Nazi-re giem" heeft een telegram aan Koningin Juliana gezonden met het verzoek aan H.M. de grenscorrecties alsnog tegen te houden. De Noorse ambassadeur te Moskou. Hans Christian Berg. zal zijn functie, welke hij in Januari 1947 aanvaardde, om gezondheids redenen neerleggen, zo is officieel te Oslo medegedeeld. Het 50-jarig jubileum van dokter G. H. Schutter „Ik heb hier 50 jaren gewerkt, ik heb het altijd naar mijn zin gehad en meer is er niet van te zeggen". Dat waren de weinige woorden, die uit de mond tan dokter G. H. Vleugels Schutter te Oosterland waren op te teke nen, toen hem iets gevraagd werd over zijn 50-jarig ju bileum als arts. Zeeland heeft ln de loop der eeuwen verscheidene mar kante figuren onder zyn art sen gehad. E}r zijn er nu nog! En één van de meest mar kante is de geneesheer van Oosterland. een man met 'n uitzonderlijk scherp en cri_ tisch verstand. Hij heeft met zijn grote medische gaven geheel geleefd voor zijn pa tiënten die hem hoogachten en waarderen. Een vijftigjarig jubileum is voor een arts een ongewoon jubileum, dat tegelijk een be wijs van grote vitaliteit en arbeidslust is. EEN BEKEND GE SLACHT. Dokter Schutter stamt uit een geslacht, dat reeds eeuwen lang artsen, predi kanten en officieren heeft voortgebracht. Oorspronkelijk uit Zutfen afkomstig, kwamen de eerste leden van de fami lie rond 1790 naar Ooster land. Everard Egilius Vleu gels Schutter werd burge meester van deze gemeente, terwijl zijn broer, Gerbrand Hendrik, daar predikant werd. Een zoon van de predikant, de vader van de jubilaris, studeerde voor arts en ves tigde zich eveneens te Oos terland. Sindsdien is de me dische verzorging van de be volking van Oosterland in wijde omgeving in handen van de familie "Vleugels Schutter. In Nieuwerkerk is thans een zoon van de jubi laris als dokter gevestigd, die 'n deel van zijn vader's taak overnam. Die zoon is dus de derde generatie van dit art sengeslacht op Schouwen en Duiveland! Op 12-jarige leeftijd ging de jubilaris naar de H.B.S. in Goes, waar hij zich reeds deed kennen als een zeer in telligent leerling. Hij studeer de aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam en vrij spoedig na het overlijden van zijn vader volgde hrj deze in Oosterland als arts op. Vijftig jaar heeft dokter Schut ter thans gewerkt in het land dat hem lief is. Hij is *n Zeeuw- in hart en nieren. Zwaar viel het hem dan ook. toen hij bij de evacuatie van het eiland zijn geboortegrond moest verlaten. Zodra terugkeer mogelyk bleek, was hij ondanks zijn leeftijd een van de eersten, die zyn woonplaats weer op zocht. VEEL VERANDERDE. Uiteraard is er in de loop dei- jaren wel 't een en ander ver anderd. In het begin moest de dokter er nog langs de dikwijls onbegaanbare wegen met paard en wagen op uit om zijn pa tiënten te bezoeken. Latei- volgde de fiets, het motorrij wiel en de auto. Ook de prak tijk was in de aanvang heel wat anders dan nu. Meermalen moesten toen onder de meest primitieve omstandigheden lichte operaties bij de patiënten aan huis worden verricht, maar dat gebeurde en het gelukte! Onder alle omstandigheden heeft dokter Vleugels Schutter zijn humor behouden, waaraan hij zeker voor een deel zijn grote vitaliteit te danken heeft. Morgen. Zondag 24 April, zal hij zijn 75e verjaardag herdenken. DE BIJEN. Als arts heeft hij zich steeds onderscheiden door «en bijzon der heldere kijk op de medi sche zaken door juiste diag noses. Ook in zijn liefhebberijen uitte zich zijn studiezin. Zo is hij kenner van het bijenleven als memand an ders op het eiland. Bij zijn wo ning. die in 1842 door een van zijn voorvaderen werd ge bouwd, lag vóór de oorlog een grote tuin, waarin een collectie van de zeldzaamste boomsoor ten was geplant. In deze tuin heeft hij zich een schat van kennis over het plantenleven vergaart. Bij de inundatie ging de beplanting verloren, doch dokter Vleugels Schutter rustte niet voordat de tuin opnieuw was aangelegd met een 1900-tal bomen. DE KUNST. Ook naar de kunst ging zijn interesse uit. Een van zyn bes te vrienden was de kunstenaar wijlen Jan Toorop. Voor twee van diens bekende werken: de Opstandigen en de Zachtmoedi- gen heeft dokter Vleugels Schutter in Oosterland en Nieu werkerk de typen opgezocht. In het openbare leven heeft de jubilaris zich nimmer bewogen, daar zijn drukke werkzaamhe den dat niet toelieten. Niette min is hij achter de schermen op velerlei gebied dc stuwende Weinig onrust in de „zelfkant". In de „Zelfkant" gingen ve le Duitse journalisten en ra dioreporters rond, om indruk ken op te doen. Het enige te ken van onrust, dat zij hebben kunen waarnemen, was mis schien een zekere opgewonden heid onder de boerenbevol king aan de Duitse zijde der nieuwe grens.k Hier vraagt men zich af, wat er worden zal van het grondbezit. dat op Nederlands gebied komt te liggen. IN SÜDERWICK In Süderwick (bij Dinxper- lo) is de vleeswarenfabr'ek van de heer Fenderbusch overgeplaats naar een pand, dat op Duits gebied blijft lig gen, terwijl het motorenfa briekje van de heer Hiibers eveneens is verplaatst. Deze fabrikant heeft zelfs het hele gebouw afgebroken. Zowel in de R.K. kerk als ln de Evangelische Kirche te Süderwick zijn Vrijdagavond speciale diensten gehouden. In de Evangelische Kirche werd afscheid genomen van de leden der gemeente, die voortaan bij Nederland zullen behoren, terwijl in de R.K. kerk afscheid werd genomen van de gemeenteleden, die op Duits gebied blijven wonen. KORTE PREDICATIE 11ET NIEUWE LEVEN Het is heerlijk omstreeks Pa sen overal in de natuur het nieuice leven te zihi ontwaken. De bloemen breken uit de knoppen, de vogeltjes breken uil het ei en zelfs de mensen verbreken hun xcinterslaap, ivrijven hun ogen uit en gaan aan de slag. Temidden van dit alles staat het Paas-Evangelie. De steeti vordt van het graf gewenteld. Jezus staat op van de doden. Hel is don ook geen ivonder, dat er een tijd is geiveest. dat velen in het voorjaar het Evan gelie zochten in het bos. Daar werd het veel mooier verkon digd dan in de Bijbel. Van die generatie van ivoudlopers zijn er nog heel wal over. Dat zij ran de natuur^ genieten, daarin hebben z\j groot gelijk. Ik zou ook niet welen u-aar ik meer zou kunnen genieten. Maar het nieuwe leven icaarvan het Paas-Evangelie getuigt, zullen zij er toch niet vinden. Want ivat ivij in de natuur zien, om ons heen, is hetzelfde leven, steeds weer opnieuw. Hetzelfde oude leven, dal ons ontroeren kan door zijn schoonheid, maar dat ons niets nieuws te zeggen heeft. Terecht zegt de Prediker, dat er niets nieuws is onder de zon. Maar de Opstanding van Christus getuigt van waarlijk nieuxv leven. Door het geloof in Hem wordt,ons oude leven afgebroken en 'vangt het Nieu we Leven aan. Niet een nieuw leven, dat weer verdort na de zomertijd, maar een leven waarvan Panlus getuigt: „ik ben met- Christus gekruist en ik leef, doch niet meerik, maar Christus leeft in mij". Wilhelminadorp C. Nutbey Er is snel gewerkt in Den Haag. (Van onze Haagse redacteur» In dc prille ochtend van Zaterdag 23 April 1949 heeft Neder land ongeveer 70 K.M.2 Duits grond met bijna tienduizend inwo ners voorlopig aan zijn grondgebied toegevoegd gekregen. Voor lopig. want allerlei" maatregelen, die hiervoor nodig waren en nog zullen zijn. dienen later bij de wet bekrachtigd tc worden. Donderdag keurde de Eerste Kamer de grenscorrecties goed. nog diezelfde avond tekende H. M. de Koningin een nieuwe wet. Vrijdag verscheen zij in het Staatsblad en Zaterdag werd het op deze wet gebaseerde en inmiddels voorbereide Koninklijk Besluit in het Staatsblad opgenomen. Er is dus snel gewerkt de laatste dagen. Zaterdagmorgen om 6 uur trekken een vertegenwoordiger van de Nederlandse Rijkswa terstaat en een Engelse gedele geerde de toegevoegde gebie den binnen om met vlaggen de nieuwe grens aan te geven. 's Middags om 12 uur volgt een gezagsoverdracht. Dan be geeft zich de landdrost dr. A. Blaauwboer, secretaris van de Noord-Oostpolder, in het ge bied rondom Elten in de buurt van 's Heerenberg en Lobith en de landdrost II. M. J. Das sen, lid van de Tweede Kamer, in het gebied rondom Tüddern bij Sittard. Zij worden verge zeld van de marechaussee en volstaan overigens met een secretaris-plaatsvervanger en een secretaresse. Bekendmaking voor de be volking in de toe te voegen ge bieden worden in twee talen opgehangen. Het zijn biljetten, naar men ons toonde die naar het uiterlijk veel lijken op die. waarmede de Duitsers in de be zettingstijd het Nederlandse volk schrik en angst trachten aan te jagen. TOELICHTING Het departement Binnenland se zaken heeft Vrijdagavond 'n aantal journalisten uitgenodigd teneindé nog enige informaties te geven over het grenscor rectie-besluit 1949. De uiteen zettingen werden gegeven door mr. J. M. Kan. chef der afd. Binnenlands Bestuur van het ministerie van Binnenlandse Zaken, en mr. P. Eyssen, raad adviseur in algemene dienst van het ministerie van justitie. Mr. Kan hield zich in hoofd zaak aan de reeds schriftelyke verstrekte toelichting en vond gelegenheid op te merken, dat dit ingewikkelde en moeilijke besluit in 14 dagen tijds is ont worpen door een interdeparte mentale commissie onder voor zitterschap van dr. Prinsen, sec retaris-generaal van Binnen landse zaken. Voorts wees hij er nog op, dat voor de gebieden welke bij de gemeenten getrok ken worden niet de gemeente raden, maar voorlopig alleen de kracht geweest. Het wel en wee van zijn pa tiënten was voor hem primair. Daarvoor gaf hij zich dag en nacht en nog steeds is hij vBor hen de vraagbaak. Bij zyn veertigjarig jubileum gaven de patiënten reeds blijk van hun grote dankbaarheid en liefde. Hoewel dc jubilaris zijn gouden jubileum onopgemerkt voorbij wilde laten gaan, heeft het hem ook thans niet aan de zo zeer verdiende belangstelling ont broken. De streek zal nooit ge noeg kunnen waarderen, dat een man met zulke grote gaven Zeeland trouw gebleven is. burgemeesters bevoegdheid ver krijgen.Voor hel onderwijs blij ven voorlopig de Duitse voor schriften gelden. De openbare orde wordt ge handhaafd door gemeente- of rijkspolitie. Slechts in Ellen en Tunddern zal de marechaus see deze taak uitoefenen. ln de komende dagen zal men de Duitsers registreren en dank zij de nauwe samenwer king tiissen de bevolkingsre gistratie en de C. C. D. zullen zij spoedig ook binnen de Ne derlandse distributie kunnen vallen. Over monetaire, financiële en belastingkwesties volgen bin nenkort nadere voorschriften. HE CORRECTIES. Wanneer men de lijst van de grenscorrecties overziet. kan men constateren dat er heel wat kleine brokjes bij zijn. wel ke uitsluitend betekenis hebben voor het verkrijgen van dou ane-technische of waterstaats- kunstige verbeteringen. De meeste vande lapjes grond zijn onbewoond en soms is het zelfs niet meer dan een weggetje, dat aan Nederland wordt toege voegd. Dan zijn er enkele stroken met zeer weinig inwoners. Iets belangryker wordt een Duitse bebouwing grenzend aan' Dinxperlo met 350 personen. De belangrijkste toevoegin gen zijn echter ongetwijfeld die bij Zevenaar, waar de grensin- ham van Elten ter grootte van 19.54 vierk. k.m. met ongeveer 3500 Duitsers aan Nederland wordt toegevoegd, en die van de z.g. ..Hals van Sittard", groot 41,34 vierk. km. met plm. 5000 inwoners. In beide geval len zijn ook verbeteringen van verkeerstechnische aard moge lijk geworden. Onze reizende redacteur bezocht deze week reeds beide gebieden. Elders in dit nummer kan men zijn reportages hierover aantreffen. In' totaal beslaan de correc ties een oppervlakte van 70 vierk k.m. en bedraagt het aan tal hierbij betrokken personen 9 a 10 duizend. IETS HOGERE TEMPERATUUR. Geldig tot Zaterdagavond. Meest matige wind tussen West en Zuid. Hall' tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land hier en daar eni ge lichte regen. Overigens droog weer en iets hogere tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1