41 Britten sneuvelden op de Jangtse-rivier Niemeijer! NIEUWS UIT ZEELAND Communistische opmars ingezet KOFFIE Perfecte fanfaremuziek in Middelburg r De roden trokken de rivier over De leider van de Chinese communistische partij Mao Tse Toeng en de opperbevelhebber van de communistische troepen Tsjoc Ten hebben aan alle commandanten langs het Jangtse front het bevel gegeven op te rukken. Woensdagavond waren gevechten gaande om strategische brug'gehoofden voor het oversteken van de Jangtse-rivier. De bevelhebber van de Chi nese regeringstroepen, generaal Tang En Po. heeft zijn hoofd kwartier 100 K.M, ten Zuid Westen van Nanking in de stad Woehoe. In deze streek zijn de commu nisten er in geslaagd hun eer ste troepen op grote schaal over de Jangtse te zetten. Een bruggehoofd over de Jangtse zou op 35 K.M. van Woehoe zijn gevormd en voor bereidingen worden getroffen voor de volgende fase van de gevechten. Aan deze eerste oversteek van dc Jangtse ging een hevig artillerieduel vooraf. IN ZUID-CHINA. Uit Canton wordt gemeld, dat de communistische "guerilla-ac- tiviteit in Zuid-China sterk is opgeleefd. De stad Jangkong op het Kwangtoeng-schiereiland zou door commünistcn zijn be zet. BRITTEN IX GEVECHT. De 10.000 tons kruiser London en de korvet Black Swan, die poogden de Jangtsc-rivier op te varen om hulp te bieden aan de korvet Amethyst, die door artillerievuur van de communisten was beschadigd, moesten naar Sjanghai terugkeren om dat ze eveneens onder vuur genomen werden. Een deel van de beman ning der Amethyst arri veerde per trein te Sjanghai. De mannen wa ren onder het vuur der communistische batterijen naai de oever van de Jangtse ge zwommen. Zij liepen over een afstand van 11 KM. naar de spoorlijn. ïn eetf levendige beschrijving van dc aanval, die op dc „A- methyst" werd uitgevoerd, ver zekerde Heath, de oudste on- tler-officier, dat aan boord van de korvet twee witte vlaggen werden geheschen. toen de gra naten over het vaartuig gier den. ..De communisten moeten echter kleurenblind zijn ge weest", zcide hij. ■Tenslotte verklaarde Heath nog dat, toen hij en de onder zijn leiding te Sjanghai aange komen manschappen opdracht kregen van boord te gaan. de ontscheping plaats vond onder een hevige beschieting door de zware artillerie en met machi negeweren der communistische troepen. VELE DODEN EN GEWONDEN. Twee Britse doktoren zijn er in geslaagd de ..Amethyst" per vliegtuig te bereiken. Zijwer- dten bij aankomst beschoten. De 25-jarige secretaris. dei- Britse ambassade te Nanking is de Jangtse overgestoken om met de communisten verbinding te zoeken, opdat het vuren op de ..Amethyst" gestaakt zal worden. De commandant van dc ..Lon don" deelde In een radiobood schap mede, dat het thans on mogelijk is de ..Amethyst" dc Jangtse te doen afvaren. Van nlct-officiële zijde wordt nog vernomen dat, als gevolg van de beschieting, op de Britse oor logsbodems 41 opvarende zijn gedood cn 51 gewond. Gemeld wordt, dat nan boord van dc ..London" 15 doden zijn geval len. terwül 20 opvarenden wer den gewond. Het schip heeft. Indonesische schuld beloopt 5 milliard. In een interview met het dagblad te Batavia heeft- drs. A. Oudt, thesaurier-generaal, medegedeeld, dat de Indonesi sche staatsschuld gestegen is tot ongeveer vijf milliard gul den. Het grootste deel van de ze schuld is aan 't buitenland, hetgeen voor een kapitaalarm land als Indonesië naar ver houding een zwaardere last be tekent dan voor kapitaalrijke landen. In 1947 bedroeg het begro tingstekort bijna 1.9 milliard, doch inmiddels is gebleken.dat het werkelijke tekort minder is. „Wij kunnen niet op dezelf de voet doorgaan", aldus de heer Oudt. De Belgische minister voor economische coördinatie, de Groo ts. heeft te Brussel een studiecen trum voor de vervaardiging van nylonwecfscl geopend. als gevolg van dc beschieting, in de scheepswand aan bak boord 12 gaten. Aan boord van de „Amethyst" zijn 17 opvaren den gedood en 23 anderen ge wond, onder wie acht ernstig. Van de opvarenden van de „-Black Swan" zjjn er 30 gedood en gewond. Ook bevinden zich aan boord van de korvet nog ongeveer 30 zieken. Tenslotte werden negen opvarenden van de torpedobootjager „Consort" gedood en drie anderen ernstig gewond. CHINESE REGERING NAAR CANTON. Op een Donderdagmiddag gehouden vergadering van de voorzitters van dc uit voerende, wetgevende en controlerende raad te Nan king is besloten tot onmid dellijk vertrek van de leden der Chinese regering cn van het parlement naar Canton per vliegtuig en per trein. Droeve terreurlijst in Indonesië. Vele doden en gewonden. Er vielen negen doden, toen dezer dagen een fouragewagen voor militairen en politie nabij Pckalongan in een hinderlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd bescho ten. Onder de doden waren 6 Indonesiërs. Er waren 8 zwaar gewonden. In Purwokerto is dezer dagen de electrische verlichting uit gevallen doordat een mast van het hoogspanningsnet was opge blazen. Enige dagen geleden werd een bus van het Malangse stadsnet even buiten de stad aangehouden door een bende van 12 man. De passagiers, die moesten uitstappen, werden van hun geld en alle kleding be roofd. waarna de bus in brand werd gestoken. Een Indonesische keurmees ter op de pasar te Sukoredjo in Oost-Java werd vermoord. Een convooi van Purwokerto naar Bumiaju is beschoten en aangevallen, waarbij een aantal dóden en gewonden te betreu ren was. Uit Medan wordt tenslotte gemeld, dat 200 personen zijn gearresteerd in verband met de overval in de vorige maand op de onderneming Klambir Lima. nabij Medan, waarbij enige Ne derlandse planters werden ver moord. Kenneth Royal afgetreden. President Truman heeft me degedeeld. dat Kenneth - Royall afgetreden is als minister voor het leger der Verenigde. Staten van Amerika. De brief met het verzoek om ontslag was op 28 Februari ge- datcerd, het geen er op duidde dat Royall's verzoek ingegeven was door het verlangen in het particuliere leven terug te ke- Ingezonden mededeling) PAARSMERK Het bezoek van de Fairy Aviation Works-Band. Zelfs een Toscanini zou wel licht onder de indruk zijn ge komen van de spontane reac ties, die Donderdagavond volg den op het optreden van de Fairy Aviation Works Band in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Uil de talrijke ovaties sprak de bewondering van het publiek voor de bij zondere prestaties van dit fan- farc-corps. Deze muzikanten kunnen on getwijfeld uitstekend vliegtui gen bouwen, maar daarom zou men nog niet van hen mogen eisen, dat zij een muziekinstru ment hanteren als een beroeps musicus. Het schijnt echter, dat do dirigent I-Iarry Mortimer dit wel van zijn mannen vraagt: zij spelen tenminste als vak mensen met een jarenlange opleiding achter de rug. Men kan zich moeilijk van het musiceren der Fairy Avia tion Works Band een voorstel ling vormen. Dit fanfare-orkest, waarvan de klank enigszins an ders is dan dat van onze corp sen. doet alles wat men er van kan of beter gezegd wat men er niet van kan verwach ten. Het spel kenmerkt zich door een elastische dynamiek, het forte is ondanks de sterkte niet grof en het pianissimo lijkt voor koper-instrumenten schier onbereikbaar. Voorts is het sa menspel buitengewoon goed en bereiken de muzikanten indivi dueel een peil. dat ver boven het gemiddelde van de ama teur-musicus ligt Kortom: de ze Engelse vliegtuigbouwers maken uitstekend muziek. De dirigent. Harry Mortimer, beweegt zich met zijn mensen op allerlei muzikaal terrein. Zo werd er oorspronkelijke muziek uitgevoerd (Boedijni en klonk er gearrangeerde symphoniemu- Van oorlog en vrede. Zilliacus. het Labour-lia van het Britse parlement, was Donderdag de eerste spreker in de vergade ring van het Wereldvredecongres te Parijs. Hij oogstte luide toejui chingen met zijn verklaring, dat de wereld vorige zomer door gene raal Clay, die met een gewapende trein koste wat koste Berlijn moest trachten te bereiken, bijna in een oorlog was gestort. De Russische schrijver Fadejew veroordeelde dc atoombom en schetste de vrede lievende bedoelingen van het Sowjctvolk: Hij richtte een oproep tot alle Intellectuelen ter wereld om zich te verzetten tegen de oor logsstokers. Nieuwe bonnen voor werkkleding. De bonnen voor werkkleding H 13 cn L 13 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of sa tijn, een lange stofjas, een lange witte Jas, een laboratoriumjas of een mouwschorst. Op de bonnen L 13 kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill satijn, beaverteen. Engels leer. Manchester of pilow. een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t.m. 12 en LI t.m. 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blüven voorlopig geldig. ziek; een vrolijke xylophoonso- lo staat even goed op het pro gramma als de Ouverture „Ruy Bias" van Mendelssohn en de ..Ouverture 1812" van Tsjai- kowsky. Vooral dit laatste werk mocht zich -in de waardering van de talrijke Zeeuwse colje- ga-muzikanten verheugen. Men vertelt van dit pompeuze werk, dat tijdens de eerste uitvoering in Moskou bij de inwijding van de Vcrlosserskerk de klanken van de klokken der Russische hoofdstad en het geluid van het keizerlijk geschut hebben mee- geklonken. Men kreeg Donder- dag de indruk dat men in Mos kou was in de tijd. dat daar nog kerken werden gebouwd: het volume van de Fairy Aviation Works Band was fenomenaal groot. Harry Mortimer deed zich be halve als een soepel dirigent, ook kennen als een knap trom pettist. evenals trouwens zijn bandmaster.' Het concert werd besloten met het „Wilhelmus" en het ..God save the King", die staan de werden aangehoord. Deze uitvoering is manifesta tie geworden van een kunst, die in Zeeland zeer grote waar dering geniet. Zelden zal de Concert- en Gehoorzaal zo vol zijn geweest als Donderdag avond, tot op het podium toe zaten rijen muziekliefhebbers. Het organiserende comité heeft veel genoegen van zijn wcfk beleefd. Het openings- en slotwoord werd gesproken door de heer L. J. Broei, die aan de heer Mortimer een herinnering aan Middelburg overhandigde. de K. DE AANKOMST. Na aankomst van de band in Middelburg werden de Engelse gasten door hét gemeentebe stuur op het gemeentehuis ont vangen. De burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg. riep hun een hartelijk welkom toe. waarna het woord werd gevoerd door de heer L. J. Breel. voorzitter van de mu ziekvereniging Excelsior, onder wier auspiciën de band naar de Zeeuwse hoofdstad is gekomen. Tenslotte sprak de bandleider, de heer Harry Mortimer, die zeide zeer getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst, die men overal in Nederland deelachtig is geworden. Voor het gemeentehuis speel de The Fairy Aviation Works Band een mars, het Andante in G van Baptiste en de Engelse en Nederlandse volksliederen. De publieke belangstelling was vanzelfsprekend zeer groot. „Parool" en „Trouw" weer bij de „Telegraaf". Van Donderdag af worden de dagbladen .Parool" en „Trouw" wederom In het gebouw van de Telegraaf gezet en gedrukt. Het Joodse wereldcongres heeft te Parijs verklaard, dat „de alarmerende wederopkomst van antisemitische elementen en pro paganda in Duitsland een ernsttge waarschuwing Inhoudt tegen het toekennen van souvereinttelt aan Duitsland ln zijn huidige toestand". Sterfte onder oma's in Cincinnati. Het sterftecijfer van de grootmoeders der te Cin cinnati wonende leden van het Huis van Afge vaardigden van Ohio schijnt plotseling sterk te zijn gestegen. De voor zitter John Cantwell heeft van 29 leden aldaar een telegram ontvangen van dezelfde inhoud: „Moet naar grootmoeders begrafenis. Ben tot mijn spijt verhinderd de zit ting van heden bij te wonen". Luitenant-gou verneur George Nye, voorzitter van de Senaat, telegrafeerde eveneens: „Hierbij deel ik mede, dat ik de begrafenis moet bijwonen van de grootmoeders van 29 af gevaardigden van het Huis". Geen der tele grammen maakte mel ding van een andere ge beurtenis te Cincinnati: een grote baseballwed strijd De voorzitter Cantwell sprak het vermoeden uit. dat er heden nog meer grootmoeders te Cincin nati begraven worden: in het Huis waren 41 le den afwezig, in de Se naat 14. Zullen de onderwijzers gaan staken? Op een vergadering te Utrecht van de R.K. Vereni ging van Onderwijzers en Hoofden van Scholen heeft men zich ernstig beklaagd over de weigering van de re gering om de onderwijzerssa lariëring op dezelfde wijze te regelen als die van de ambte naren. Besloten werd, des noods een algemene staking van een dag te proclameren en een staking van onbeperkte duur voor de leerkrachten te Den Haag. wanneer de regering niet mocht willen toegeven. Ook op een in Den Bosch gehouden vergadering van het Kath. Onderwijzersverbond werd een motie aangenomen, waarin men aan de Kamer fracties laat weten, dat men ..in grimmige verbittering over het onrecht, vastbesloten is, de aangetaste rechtspositie met alle ten dienste staande mid delen te verdedigen". De marken-affaire. Het is ver-boden Oostelijke marken in dé Oostelijke zóne van Duitsland1 in- pf uit te voe ren. Een uitzondering op deze maatregel isvan tqepassi voor inwoners van MéTzorieVJ 50 Oostelijke mat'kcn'im^ëjï uitvoeren, maar die öbkweer terug moeten brengen. De Londense politie heeft een poging verijdeld om op Trafalgar Square de beeltenis van dfe Zuid- Afrikaanse premier. Daniël Malan, te verbranden. De betoging was gericht tegen de rassenpolitiek der Zuid-Afrikaanse, regering. Kerknieuws NED HERV. KERK. Bedankt voor Utrecht: D. Vossefs te Leiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wagenborgen W. H. Wamsteeker te Blokzijl. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Utrecht-N., K. G. v. Smeden te Groningen. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 19 April. Aangevoerd 1894 stuks rundvee, waarvan naar schatting 200 stuks vette koeien en ossen: 1694 stuks gebruiksvee. Verder 88 graskal veren: 940 nuchtere kalveren; 11 varkens; 475 biggen; 203 paarden; 3 veulen: 26 schapen; 79 zuiglam- meren en 95 bokken of geiten. To taal 3814 dieren. kwaliteit Graskalveren Biggen Spaarden 150 130 115 W.paarden Hitten Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Kalf- en melkkoeien; kwaliteit 300 200 125 65 55 m 850 G50 500 650 550 400 880 750 630 880 750 630 540 440 350 660 530 430 525 450 350 Aanvoer iets korter: handel vlot: goed prijs houdend. Vare koeien: Aanvoer als vorige week: handel tamelijk; prijzen iets hoger. Vaarzen en pinken: Aanvoer ma tig: handel goed; iets hoger in prijs. Graskalveren: Aanvoer kleiner: handel levendig en hoger in prijs. Biggen: Aanvoer iets korter: handel lui; prijzen iets hoger. Paarden: Aanvoer iets kleiner: handel vlot. De prijzen van vorige week konden zich goed handha- COÖP. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN'. 20 AprU 1949. Glassla I 6—13; idem II 2 40-3; Spinazie 4.80~!6; Andijvie 17—37; Bosradijs 10—18: Rodekool 20; Ra barber 15—29: Prei 6—8; Witlof 12 —25: Bloemkool I A 82: idem I 43 —66: idem II 11—41: idem III 10— 25; Kaskommers I 60—64: idem II 58: Aardbeien 7 cent per stuk. VISMIJN BRES KENS Aangevoerd in de week van 11 April tot en met 16 April 1949: 2257 K.G. export garnalen 0.76— 1.33; 3411 K.G. bot 0.14—/ 0.49; 12 K.G. tong 2.00—/ 3.70; 58 K.G. schol 0.35 0.54: 89 K.G. Rog 0.28—0.35. VISMIJN VEERE. Van 21 April. Bot 30 cent per kg: Rog 18 cent per k.g. Dokter G. H. Vleugels Schutter jubileert. 50 jaar arts te Oosterland. Heden Vrijdag 22 April herdenkt dokter G. ,H. Vleugels Schutter te Ooster land ae dag, dat hij vóór 50 jaar zijn artsendiploma be haalde. Direct na zijn studie vestigde hij zich als medicus te Oosterland, waar hij de op volger van zijn vader werd. De heer Vleugels Schutter geniet nog een uitstekende gezondheid en htf oefent nog altijd de artsenpraktijk uit. Met grote toewijding en lief de heeft hij gewerkt ln de gemeente Oosterland en in de omliggende dorpen. Hij was daar de familie-dokter, die in hoog aanzien stond. Wanneer „onze dokter" kwam, dan schiep hij alleen reeds door zijn aanwezigheid de rust en het vertrouwen, dat de zieke zo nodig heeft voor zijn herstel. De Oosterlanders willen hun dokter nog niet missen. Zij hopen, dat zijn vitaliteit nog lange tijd ongeschokt zal blij ven opdat zij in tijden van ziekte een beroep op hem kun nen doen. Admiraal C. E. L Helfrich spreekt te Vlissingen. De admiraal b.d. C. E. L. Helfrich zal op Donderdag 28 April a.s. des avonds te acht uur in Concordia te Vlissingen voor de afdeling van „Onze Vloot" een lezing houden over „De zee- en luchtoorlog in Ne- derlands-Indië 19411942". Voorts zullen twee marine films vertoond worden. Spaargeld wordt aan huis opgehaald. BELANGRIJK INITIATIEF VAN DE VLISSINGSE NUTSSPAARBANK. De Vlissingse Nutsspaarbank heeft het initiatief genomen voor een maatregel, waarvan zij zich voorstelt, dat deze het sparen in belangrijke mate zal bevorderen. Begin Mei zal nl. een afhaaldienst worden inge steld, welke wekelijks of maan delijks een van te voren vast gesteld bedrag bij de spaarders zal afhalen. Deze bijdragen ko men dan op een spaarrekening waarop, evenals op een gewone spaarrekening, rente, wordt bij geschreven. In ons land zijn-op het ogen blik 17 spaarbanken, welke met een dergelijke afhaaldienst werken. In Vlissingen zal voor- lftpig wQi$^h££Qnnen met(je, meest afgelegen wijken!' as. •Maanaag'-gaan,.VQp)>.Hayendorp, de circulaires, de;, deur uit. Te zijner tijd komt echter ook de binnenstad aan de beurt. Eerste steen gelegd van nieuwe kerk te Sluis. Onder grote belangstelling- is Donderdagmiddag de eer ste steen gelegd voor de nieu we Hervormde Kerk te Sluis. De oude kerk werd in 1944 door oorlogsgeweld verwoest. Het wa§ de president-kerk voogd, de heer A. J. de Bruij- ne, die de ceremonie verricht te, waarbij hij zijn vreugde uitsprak, dat het in ons land nog mogelijk is lverken te bouwen. Spreker bracht in 't bijzonder dank aan de kerk voogdij van Wassenaar, door wie de Hervormde gemeente van Sluis was geadopteerd. De heer J. H. Harweijer, vertegenwoordiger van de kerkvoogdij te Wassenaar, metselde de tweede steen. Vervolgens voerden nog 't woord de heer P. Landsman uit Wassenaar, cis. Schrale, Ned. Herv. predikant te Sluis en ds. Bamouw van Retrari- chement namens het classi caal bestuur van IJzendijke. Van de gelegenheid om een steen te metselen en daar door bij te dragen in de bouw van de nieuwe k-erk, werd door velen gebruik gemaakt. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op B. en W. van Sluis en vele raadsleden en de directeur van de centrale dienst, de heer Zuidweg. Na afloop van de plechtig heid verzamelde het gezel schap zich in het Zwitserse noodkerkje, waar thee werd geserveerd. Vrouwelijke leden P.v.d A- in Goes bijeen. In „de Prins van Oranje" te Goes werd Donderdag een druk bezochte gewestelijke vergade ring van vrouwelijke leden van de P. v. d. A. gehouden. Uit alle delen der provincie waren dames naar deze bijeen komst gekomen, waar des mor gens de secretaresse van de P. v. d. A., mevr. Lopes Diap, in een toespraak het doel van hét Vrouwenwerk in de partij uit eenzette. In de middagvergadering droeg mevr. F. Schuitèma— Vader uit Middelburg poëzie en proza voor. terwijl enkele da mes vertelden over het werk in de verschillende clubs. Een inleiding van mevr. A. J. v. d. Broecke—de Man uit Aardenburg, kon wegens ziekte van de spreekster niet door- lan. Besloten werd tot vorming van een gewestelijke commis sie waarin zitting kregen mevr. Flierman—Kouwe. Middelburg, die deze vergadering ook presi deerde, mevr. Geldof, Vlissin gen, mej. Beekman. Goes en rrievr. Vermeulen. Dreischor. Zierikzee vraagt de aandacht. VOOR ZIJN KOMENDE EEUWFEEST. Het bestuur van de Algem. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer heeft Woensdag n bezoek gebracht aan Schou wen en Duiveland. De voorzitter, mr. L. N. Deckers, was' daarbij verge zeld van jhr. W. Boreel, de heer O. v. d. Gronden en mr. C. A. de Vries. De heer G. Houtekamer, secretaris van de Prov. V. V. V. in Zeeland, begeleidde het gezelschap. Na een begroeting door 't V.V.V.-bestuur van Zierikzee, onder leiding van not. P. Heering. was er 'n ontvangst ten stadhuize. B. en W. van Zierikzee bespraken in het bijzonder, de komende eeuw feestviering van de stad en deden een beroep op de me dewerking van de A.N.V.V. De gevraagde medewerking werd toegezegd. Nadat onder deskundige leiding enkele oude gebouwen in Zierikzee waren bekeken, werd ge luncht in hotel Van Oppen. Vervolgens werd een rit over het eiland gemaakt, waarbij Schuddebeurs, Dreischor, Zon- nemaire, Brouwershaven,. Re- nesse en Haamstede werden bezocht. In Dreischor en Brouwers haven was er een ontvangst door het gemeentebestuur en te Haamstede bood de plaat selijke V.V.V. een afscheids diner aan, waarbij de burge meesters Röell en Van Cit- ters aanwezig waren. Uitbreiding sportterrein Goes. De gemeenteraad van Goes besloot in zijn vergadering van Donderdag, tot onteigening van gronden, nodig voor uit. breiding van het gemeentelijk sportterrein. Voorts kantte de raad zich tegen een voorstel om geen subsidie te verlenen aan de opleidingsinstituten voor leer krachten bij het voorbereidend lager onderwijs. Een voorstel van de heer Visscher om de gevraagde subsidie van 360 voor 1949 wel teverlenen, werd met 8-r-3 stemmen aan genomen. Het Prot. Sanatorium voor Zuid.Nederland. ER KOMT TEKENING IN DE -TLANNEN. De plannen voor de bouw van een Protestants Sanatorium voor Zuid-Nederland maken goede vorderingen. In overleg met het Interker kelijk Prot. Ziekenhuisbureau te Utrecht zijn thans tot archi tecten benoemd de heer J. P. Kloos te Haarlem, die ook het Prot. ziekenhuis te Terneuzen ontwierp en ir. J. de Wilde te Ginneken. jdie de Ned. Herv. kerk te Kruisland bouwde. De heer Kloos is belast met de ontwerpen en begroting en ir. de Wilde met directie cn uit voering. Om nu de rijksgoedkeuring te kunnen verkrijgen zal eerst een bouwprogramma worden opgesteld. Daar de Chr. Stichting Zuid- Nederlaöds Sanatorium inter kerkelijk bedoeld te zijn. zul len thans ook een zevental di aconieën der Geref. kerken van grotere gemeenten in het Zuiden elk een lid afvaardigen in het college van commissaris sen der stichting. In het be stuur worden drie leden be noemd, waarvan één zitting krijgt in het Moderamen. De afvaardiging van twee le den door elk der Herv. classi cal vergaderingen en de Waal se Reünie, een lid door de sy node der Belg. Nat. kerk, een van de Belg. Chr. Zendingskerk en een door de Federatie van Diaconieën blijft onveranderd. Naast de Herv. Raad voor Kerk en Ziekenzorg, de Alg. Diaco nale Raad en de Ned. Herv. Stichting voor sociale arbeid in het Zuiden, zal als adviseur toetreden de Centrale Diacona le Conferentie der Geref. Ker ken. Houdt de bijen binnen! Door de landbouwers in Zee land wordt momenteel het kool zaad bestoven met poeder te gen de koolzaadglanskever. Het blijkt echter, dat de bijen voor wie het bloeiende koolzaad ook grote aantrekkingskracht heeft, evenmin als de glanskever te gen het poeder bestand zijn, zodat de bijenhouders goed zul len doen hun volken zo moge lijk nog wat binnen te houden. EERSTE AARDBEIEN. Woensdag werden bij de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg de eerste aardbeien aangevoerd door de heer J. Murre te Lewedorp. WALCHEREN Middelburg PALING UITGEZET Door de afdeling Middelburg- van de', algemene .Hcngelaars- bóRÖ' zijn' in'hét'viswater bij t buiten „TöTönvïièt" 65 K.G. bovenmaatse'paling een ge schenk van twee beroepsvissers, de héren De Hooge en Zeeveld uitgezet. Woensdagavond vergaderde ten huize van de heer Fey het plaatr selijkc Middelburgse Drankweer- eomité, onder leiding van de heer B. v. d. Giezen. Besproken werd de gevoerde actie, inzake „droog legging" van de buitenwijken van Middelburg. Benoemd werd een afgevaardigde naar het op 7 Mei in Amsterdam te houden drank- weercongres. 21 Mei zal er een blauwe-wcck-collecte gehouden worden. 2e Pinksterdag wordt te Utrecht de landelijke blauwe week demonstratie gehouden. AUTOBOTSING. Donderdagmiddag ontstond op de hoek van de Segeerstraat en de Londense kade te Middelburg een botsing tussen twee personenauto's. De ene wagen, die het verkeer van rechts voorrang moest geven, reed uiterst rechts van de weg. terwijl de andere, komende van de Koningsbrug, zich links van - de weg bevond. De bestuurder van dit voertuig verklaarde aan de politie, dat hij moest uitwijken voor twee auto's, die geparkeerd stonden bij het café Castenmiller. Beide wa gens werden licht beschadigd. In verband met de schuldvraag ver zoekt de politie ooggetuigen om zich op het bureau te melden, ten einde mededelingen over het ge beurde te verstrekken. 40-JARIG JUBILEUM VAN DE IIEER G. WAGENVOORDE. Zaterdagmiddag a.s. zal het 40- Jarig jubileum van de heer W. Wa genvoorde bij het nijverheidson derwijs te Middelburg en Vlissin gen worden herdacht. Om 3 uur begint in Hotel Du Commerce een huldiging, waarna om 5 uur aldaar een receptie wordt gehouden. Vlissingen >tBrugge, die scoone". Voor leden van de Z.V.U. hield de heer G. M. P.ollet uit Brugge Donderdagavond in het Strandhotel te Vlissingen een met lichtbeelden geïllustreerde causerie over „Brugge, die scoone". De belangstelling voor deze avond was groot, hetgeen o.m. toegeschreven kan worden aan de omstandigheid, dat de causerie tevens diende als in leiding tot een excursie, welke de Z.V.U. op Hemelvaartsdag ngar Bfugge zal maken en waarbij opk de heer Pollet als gids zal optieden. ,Qok op deze avond maakten de „deelnemers" een wandeling door Brugge, maar dan op de wand. waar de heer Pollet een aantal werkelijk fraaie licht beelden projecteerde cn daarbij in sappig Vlaams de vereiste historische en kunsthistorische toelichting gaf. Ook wist hij menige aardige oude legende te vertellen en" mede daardoor werd het een prettige avond, welke bij velen de lust zal heb ben opgewekt straks ook de echte" tocht naar Brugge mee te maken. De voorzitter van de Vlis singse werkgroep, de heer H. A. Bosshardt, sprak een inlei dend- en een slotwoord. Aan het einde van de avond gaven velen zich reeds voor de ex cursie op. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten zal te Vlissingen plaats hebben voor zelfverzorgers en instellingen op Zaterdag 23 April. GEREF. JEUGD CENTRALE. De Geref. Jeugdcenlrale te Vlis singen hield Woensdagavond in het Jeugdgebouw een feestverga- dering. welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer S. Prins. Deze wees in zijn openingswoord op het grote voorrecht thans een Jeugdgebouw te bezitten, zoals er slechts enkele in den lande zijn. Dit is verkregen mede door het krachtige initiatief der leden zelf. De heer Ruub Scholte uit Utrecht declameerde vervolgens o.a. een ontroerende schets uit het Amsterdamse volksleven. Door de leden zelf werd opge voerd het komische stukje „Ver plichte of vrijwillige inwoning". Ds. J. Hindriks sloot de goed geslaagde avond. Veere CABARET-AVOND. Dinsdagavond werd door de Heren Sociëteit „Belvedère" te Veere, in de Campveerse To ren een Cabaret-avond gegeven voor leden en donateurs. De toneel- en cabaretclub „Avedo" met medewerking van Baby den Toonder verzorgde deze avond. Er werden enige aardige balletdanscn en schetsen uitge voerd. j^-genda MIDDELBURG. Vrijdag Kunstmuseum Schut tershofstraat: Van Gogh-ten- toonstelling, 1012.30, 1.30— 5.30 uur. rondleiding door Louis Heymans, 8 uur; Schut tershof: Uitvoering Medio- burgum, 8 uur: Electro: „Bam- bi", 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Het perfecte alibi", 8 uur. Zaterdag Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonst. 10—12.30 en 1.305.30 en 7—9.30 uur; Schut tershof: Toneelgroep De Volks stem „Vier mannen en een meisje". 8 uur; Eelectro: „Bambi". 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het perfecte alibi". 8 uur. Zondag Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonst.. 10—12.30 en j 30—5.30 uur; Schuttershof: Dansen. 812 uur; Electro: „Bambi", 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het perfecte alibi". 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra, „Bambi", 7 en 9 uur; Luxor. „Virginia City" 8 uur: Concertgebouw Adspi- ranténuitvoering V.T.V., 8 uur. Zaterdag, Alhambra, „Bambi", 7 en 9 uur; Luxor. ..Virginia Ci ty". 7 en 9 uur; Concertge bouw. uitvoering V.T.V., 8 uur: Concordia. „Bonte Vlaam se Avond", 8 uur. ZOUTELANDE. Zaterdag Garage Dingeman: Bazar t.b.v. inwendige restau ratie kerk, 2—6 cn 7.30—10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2