Aardappelenexporteurs in Zeeland ontevreden Smokkelschip verkocht Italiaanse koloniën als twistappel C H* LL wil de verantwoordelijkheid mede blijven dragen Walcheren Sport en wedstrijden Politierechter Middelburg MAAR ER IS VERTROUWEN NODIG. Rede van de heer Tilanus. De voorzitter van de Christe lijk Historische Unie. de heer H. W. Tilanus, heeft op de Woensdag te Amsterdam gehou den algemene vergadering een openingsrede uitgesproken, waarin hij er aan herinnerde, dat hij in de vorige algemene vergadering het hoe en waarom van de voorstellen tot herzie ning van de Grondwet had trachten duidelijk te maken. Spr. voegde daar nu aan toe, dat hij tot het ingenomen standpunt was gekomen niet dan na veel innerlijke strijd, zowel principieel als zakelijk- objectief. Spr. had zich gereali seerd, dat dit standpunt de C. H.U. een paar zetels zou kun nen kosten. Met dankbaarheid constateerde hij, dat het zo niet is geschied en dat velen hebben begrepen, dat men er met een louter negatief, afwijzend stand punt niet kwam. Nu, een jaar later, is spr, dankbaar, dat meer dan twee derde meerderheid in de beide kamers der Staten Generaal de bepalingen hebben aanvaard, welke bij de herziening waren voorgesteld. In de Grondwet is thans neergelegd, wat Neder land constructief, in positief op bouwende zin, wil. Het is heel gemakkelijk, al dus de heer Tilanus, om aan de kant te blijven staan en cri- tiek te oefenen. Het is oneindig veel zwaarder, ook voor een po litieke partij, om mede verant woordelijkheid te aanvaarden en te dragen. De C.H.U. is zich de verantwoordelijkheid in deze moeilijke, zorgvolle tijden zeer wel bewust. Zjj zal die verant woordelijkheid dragen, zoiang haar dat staatkundig mogelijk is. De C.H.U. is dit kabinet, dat geen parlementair kabinet is, - vrijblijvend en met vertrouwen tegemoet getreden. Spr. doet niet mee aan het zaaien van wantrouwen tegen dit kabinet, zolang hij op principiële en za kelijke gronden daarvoor geen reden ziet. Hij waardeert het integendeel, dat ook mannen als Schokking en Stikker hun schouders hebben gezet onder het zeer moeilijke werk dat te verrichten is. De C.H.U. betreurt het, dat „De Nederlander" niet meer verschijnt. Het had anders kun nen zijn, wanneer nog groter activiteit ware ontplooid en wanneer, zo zeide de heer Ti lanus, bijvoorbeeld vele pasto rieën zich met toewijding ach ter dit Prot. Christelijk blad haddeo gesteld. De lieer Tilanus sprak hierna over de algemene politieke toe stand. Wij leven in een fel be wogen tijd, waarin de ene moei lijke vraag na de andere aan ons wordt voorgelegd. Bij het zoeken van een oplossing voor die vragen hebben wij in de eerste plaats -uit te gaan van onze beginselen, aldus spr. Spr. zeide volkomen de strijd te be grijpen ineigen boezem en eigen kring rondom het Indonesische probleem, vooral wanneer men niet weet, en niet precies kan weten, hoe de feiten liggen. Dan is vertrouwen nodig in hen, die geacht kunnen worden de feiten en omstandigheden waaronder gehandeld moet worden, wèl te kennen. De Ne derlandse staatkunde wordt, of men wil of niet, aldus spr., me de beïnvloed door het interna tionale gebeuren. Bij veel critiek, die men kan hebben, valt niet te ontkennen, dat er in ons volksleven voor uitgang is te bespeuren. De zware belastingen nopen tot so berheid. Soberheid echter ver lamt de kracht van een volk niet. De druk van de belastin gen is hier en daar te hoog en dit kan energie-dodend werken. Spr. geeft de verzekering dat deze dingen de volle aandacht van de beide Kamerfracties hebben. Tenslotte behandelde de heer Tilanus de Indonesische kwes tie. Hij herinnerde aan de fou ten. die z.i. in de achter ons liggende jaren zijn gemaakt. Deze fouten hebben felle be strijding, ook van de zijde van de C.H.U. ondervonden, maar de feiten liggen daar. Dat er in Indonesië verliezen worden geleden, vervult ook de Unie met smart en medelijden. Dat er nu en dan verkeerde dingen gebeuren kunnen wij, aldus spr., bevestigen noch ont kennen. Het verblijdde spr., dat een schema voor demobilisatie en aflossing is publiek gemaakt, waarop onze mannen kunnen rekenen. AZIË'S ONTWAKEN. Wij erkennen Gods leiding in ons leven, wij erkennen Gods leiding in de historie der volke ren. Gaat de ontwaking van Azië buiten Gods leiding om? De voorstelling wordt gewekt door sommige stuurlui aan de wal, dat ook in geestelijk en maatschappelijk opzicht de si tuatie hopeloos is. Zo kan spr. het niet zien en zo heeft hij het in Indonesië niet aangetroffen. De heer Tilanus eindigde zijn rede met het voorstel om aan H. M. de Koningin een tele gram van eerbied en aanhanke lijkheid te zenden. MINISTER SCHOR. RING OVER DE REPATRIËRING. Minister mr. W. F. Schok- king sprak een kort woord naar aanleiding van een by de afdeling Monster binnen gekomen brief, waarin ge sproken wordt over het toe nemend verzet van ouders en familieleden der manschappen van de 7-December-divisie. Met betrekking tot de uitge stelde repatriëring van deze soldaten herhaalde de minis ter de mededeling, die hij voor Pasen heeft gedaan, namelijk dat met de terugkeer van de nog ruim 30.000 manschap, pen van deze divisie op 13 Mei a.s. een begin zal wor den gemaakt, welke terug keer in Januari 1950 voltooid moet zijn. Aan het slot van zyn kor te rede bracht de minister hulde aan de predikanten, die als veldprediker naar Indo nesië zijn gegaan en nog zul len gaan. Hy wilde il ver. band met de grote nood aan geesteiyke bijstand voor de jongens overzee en het ge ringe aanbod van de zyde der predikanten hun bereid heid in deze als voorwaarde voor beroepbaarheid stellen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Rotterdam (Ver. v. Vrijz. Herv.) J. P. v. Mul- lem 1e Edam. Beroepen te Houten (U), J. Bus te Staphorst. Aangenomen naar: Rotterdam (Ver. van Vrijz. Herv., vac. G. Westmijse), Joh. P. van Mullem te Edam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Colijnsplaat H. Retel te Haaksbergen. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te 's-Gravenzande L. Holtrigter te Harlingen en H. v. Leeuwen te Tholen. Bedankt voor Zwijndrecht E. du Marchie v. Voorthusen te Sliedrecht. Ds. G. Rijltsen te Middelburg is ter verpleging in het zieken huis opgenomen. Zijn toestand baart enige zorg. Chr. Geref. Jeugddag voor Zeeland. In het Chr. Geref. Kerk gebouw te Biezelinge, kwam op de tweede Paasdag de Christelijke Gereformeerde Jeugd, verenigd in 't Zeeuws Verband, uit Vlissingen, Mid delburg, Zierikzee, Zaamslag, Tholen en Goes bijeen. Begunstigd door het prach tige zomerweer was de op komst uitstekend. De morgenvergadering werd met gebed geopend door de heer Spaans te Zierikzee, die thans tot voorzitter is geko zen in de plaats van ds. Slof- stra. Ds. Gruppen te Biezelinge hield een referaat over „Het doen van Openbare Belijde nis." Hierover volgde uitvoe rige bespreking. Zang en declamateie wisselden verder elkaar af. Met dankgebed sloot ds. Gruppen de morgen- vergadering. Des middags werd de ver gadering heropend, en werd door de heer D. Koole een referaat gehouden over „Ons Isolement." Ook hierop volg de bespreking. Verder werd nog een Improvisatiewedstrrjd gehouden. Over oprichting van een vrije organisatie. In Temeuzen zyn onder leiding van de heer M. Go- vaert uit Groede de expor teurs van consumptieaardap pelen byeen gekomen om te praten over de wenseiykheid van een vrye vereniging, wel ke de huidige ondervakgroep zou kunnen vervangen, alsme de over de vorm waarin deze vrye vereniging tot stand zal moeten komen. Van de zyde der ondervak groep waren reeds voorberei dingen getroffen om te ko men tot oprichting van de Vexima (vereniging van ex en importeurs). Aan-, alle er kende firma's waren con ceptstatuten en reglementen toegezonden. Daarnaast heeft een groep exporteurs "het ini tiatief genomen tot een meer deugdelijke voorbereiding in verband, waarmee ook deze vergadering was belegd. De aanwezigen waren van oor deel, dat door de ondervak groep bij de opstelling van de concepten in onvoldoende ma te rekening was gehouden met de belangen der kleine exporteurs, wat vooral tot uiting kwam in de samenstel ling van het bestuur, zoals dat door de „Vexima" is ge dacht, terwijl verder te grote bevoegdheden in handen van weinigen waren gelegd. De aanwezigen betuigden hun in stemming met de wijze van voorbereiding welke thans wordt gevolgd. Nadat nog verschillende punten waren besproken werd besloten me dewerking te verlenen aan de vorming van een landelijk co mité, dat een verdere uitwer king van de op de vergade ring naar voren gekomen ge dachten ter hand zal nemen. Daar behalve in Temeuzen nog in een viertal plaatsen soortgelijke vergaderingen zijn belegd en in elke provincie een afgevaardigde naar het landelijk comité wordt aange wezen, mag worden aangeno men dat op die wyze een vereniging zal ontstaan, waarin de diverse belangen op een juiste wijze tot him recht zullen komen. Tenslot te werden allen opgewekt de vergadering in Utrecht te bezoeken, ten einde te voor komen dat door gebrek aan belangstelling de „Vexima"- concepten zouden worden aan genomen, zonder dat ze in 't belang van de Zeeuwse ex porteurs zouden zijn gewij zigd. Het is namelijk niet de bedoeling van deze actie om naast de „Vexima" een twee de vereniging in het leven te roepen, daar unaniem wordt gestreefd naar een sterke vrye organisatie. In de hui dige vorm worden de concep ten onaanvaardbaar geacht. Het landelijk comité van voorbereiding zal nu moeten zien wat verder moet gebeu ren. Vlissingen DE NIEUWE VUILNISEMMERS, Naar wij vernemen zal waar schijnlijk in Juni de eerste helft van de nieuwe vuilnisemmers voor Vlissingen gereed zijn. De gemeente zal dus dan de helft van de stad met emmers kunnen verrassen. Het staat echter nog niet vast, wanneer de fabriek het restant zal afle veren. FILMMIDDAG. Velen ouden van dagen waren Dinsdagmiddag in het „Alham- bra Theater" te Vlissingen bij eengekomen om een filmvoor stelling bij tte wonen. De voor zitter van de afdeling Vlissin gen van de Bond van Ouden van Dagen, de heer W. M. de Korte bracht in zijn openings woord de dank van allen over aan de heer van Liere, die deze voorstelling had aangeboden. Wethouder L. P. van Oorschot sprak er zijn voldoening over uit, dat de Vlissingse Ouden van dagen nog zóveel vitaliteit bezaten om zich in een bond te organiseren. Deze bond telt nu ongeveer 180 leden. Hierna werd er een teken filmpje vertoond, waarna de hoofdfilm „Op glad IJs" ge draaid werd. UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bon kaarten zal te Vlissingen plaats hebben voor niet-zelf verzor gers op Vrydag 22 April. Aan de beurt is de rest van let. ter B. St. Laurens ONGEVAL Maandag werd te St. Lau rens een motorrijder met duo passagiers aangereden op de Noorcïweg bij de Golsteinse- weg door een passerende jeep van M. te Oostkapelle. De mo torrijder werd licht gewond. De chauffeur van de jeep reed door. Vermoedelijk was drankgebruik' van d'e jeep chauffeur de oorzaak. Proces verbaal werd opgemaakt. WIELRENNEN Nederland en de ronde van Frankrijk. Naar wij vernemen is de leider van de Nederlandse ploeg, welke aan de ronde van Frankrijk zal deelnemen. Ru de Grood, bezig voorbereidende maatregelen te treffen voor de samenstelling van het team, dat, naar men weet, uit zes renners zal bestaan. In de eer ste plaats bezoekt de Grood alle belangrijke „klassieken", waaraan ook Nederlandse renners deelne men. Verder ligt het in zijn bedoe ling de verrichtingen van de vele Hollandse coureurs, die in de twee de ronde van Nederland rijden, in ogenschouw te nemen. Eerst na de ronde van Nederland, dus om streeks half Mei. zal de équipelei der een keuze doen. welke mis schien nog maar voorlopig zal zijn, aangezien er tot. aan de ronde van Frankrijk gelegenheid genoeg is deze „voorlopig" gekozenen in verdere wedstrijden te testen. Rotterdamse firma tan geen geld loskrijgen. Men kan nog niet zeggen, dat de Portugese schoener „Rainha Santa Izabel", die na een uitge breide smokkelaffatre in de Waal haven aan de ketting werd gelegd en al spoedig de bijnaam kreeg van „Het spookschip de vliegende Hollander", nu reeds aan het eind van zijn avontuurlijk leven is ge komen. Woensdag werd de drie master voor dé Roterdamse recht bank op verzoek van Hammer- steln's Rederijbedrijf N.V.. die zo als men weet agente van het schip was geworden op verzoek van de zich als eigenaar aandienende An tonio de Ameida Gil te Lissabon, in het openbaar verkocht krach- tens vonnis van die rechtbank van 4 Maart j.l. De firma Hammer- sytein had immers allerlei herstel lingen laten verrichten, liggelden en gages betaald tot een som van ongeveer f 10,000. welk bedrag zij van haar opdrachtgever maar niet los kon krijgen. Vandaar het. pro ces en het daarop bij verstek ge wezen vonnis. De executoriale verkoop heeft deze Vliegende Hol lander nu in handen gespeeld van een combinatie van kopers, die zoals zij zelf verklaarden, dit op avontuur hebben gedaan, want wat Te duur Kerstbrood. Door de Politierechter te Mid delburg werden de volgende zaken behandeld: Het verkopen van kerstbrood te gen te hoge prijs was G. W. te Middelburg ten laste gelegd. W. bracht ter zitting naar voren, dat de grondstoffen zoals hij opgege ven had verwerkt waren. Door de grote drukte in zijn bedrijf was het brood niet zo van kleur gewor den zoals verwacht werd. De Tuchtrechter legde deze zaak ter zijde. J. v. Z., te Vlissingen. bood kerstkaarten te koop aan tegen te hoge prijs. Verdachte was er in gelopen, naar hij ter zitting ver klaarde. De te koop aanbieding was een vergissing geweest, daar hij de definitieve verkoopprijs nog niet vastgesteld had. De Tucht rechter gaf verdachte een waar schuwing met teruggave van de kaarsen. Voor de verkoop van geïmpor teerde rijwielonderdelen tegen on juiste prijzen waren D. K. en W. C., beiden woonachtig te Middel burg. gedagvaard. De Tuchtrech ter die deze zaak reeds een keer aangehouden had, deed thans uit spraak en legde ieder een boete op van f 10.met een aanvullend bedrag van f 85.ter ontneming van het behaalde voordeel door deze transacties. Mondharmonica's -zijn een zeer gewild artikel verklaarde G. J. te Vlissingen, die deze instrumenten verkocht. De menden willen een merk-instrument, zodat men zijn best doet deze te bemachtigen. Op een vraag van de Tuchtrechter of verdachte niet wist, dat de mond harmonica's „Hohner" niet op de markt waren en dus langs illegale wegen Nederland waren binnenge komen. verklaarde J. hiervan niet op de hoogte te zijn. Boete f 10.— met teruggave der inbeslaggeno- men goederen. De leveranciers van deze instru menten A* de N. en W. de N. eveneens wonende te Vlissingen werd ieder een boete opgelegd van f 10.—. TE DURE VITRAGE. Ter zitting van de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg werden de volgende zaken behan deld: M. v. H., te Biggekerke, had voor het repareren van een slot een te hoge prijs in rekening ge bracht, bovendien waren zijn werkuren niet gespecificeerd ge noteerd. J. P., te Oostkapelle, bracht voor het keren van een overjas een ho gere prijs in rekening dan was toegestaan. Boete f 10. Wegens het koppelen van advo caat gelijktijdig met de koop van likeur had zich P. S„ te Middel burg voor de Tuchtrechter te ver antwoorden. Boete: f 15. C. G.. te Amemuiden, verkocht vitrage boven de toegestane prijs. Boetef 15 met verbeurdverklaring der inbeslagg. goederen. Voor de verkoop van pakjes stu dentenhaver had zich G. de V.. te Vlissingen. te verantwoorden. Boe te: f 10. zij met de schoener gaan aanvan gen weten ze zelf nog niet. Offi cieel werd als koper ingeschre ven de naam van J. Eerland te Rotterdam. VEEL BELANGSTELLING. Er was veel belangstelling voor deze verkoop, die door de recht bank naar de enkelvoudige kamer was verwezen, waarvan mr. W. Schenk nu het presidium voerde. Met luider stem las de griffier eerst de verkoopvoorwaarden voor; de firma Hammerstein zette voor duizend gulden in. Deurwaarder J. N. van Engelen burg fungeerde als afslager en toen niemand boven de inzet bood een mysterieus stilzwijgen hing er in de rechtszaal legde hij er zelf f 50.000 boven op en begon daarop af te mijnen. Op de luttele som van f 1800 liet de heer Eer- land, optredende voor de combi natie, zijn procureur „mijn" roe pen. hetgeen er op neerkomt, dat er f 1800 boven de inzetsom van f 1000 moet worden betaald, plus nog f 2000 aan kosten van vonnis en verkoop. Met dat al blijft de firma Ham merstein, die ten slotte niets met de hele smokkelaffaire had uit te staan, beduidend beneden het be drag, dat zij te vorderen heeft. Intussen leidt de Porugees. die het schip gecharterd had en te Rotterdam aan wal ging, hier te lande naar ingewijden ons ver zekerden nog altijd een leven zonder zorgen. Het schip smokkel de en kleine 200 kisten cognac en portwijn, grote hoeveelheden tex tiel en herencostuums en winter- jasseyn, voorts ondergoederen, overhemden en dekens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee millioen Amerikaanse sigaretten. Dit alles is wel door de douane recherche achterhaald, maar zo zeide men de Nederlandse ko pers waren verplicht eerst te be talen, voordat de goederen van boord gingen. De strop moet in dat geval geheel aan Nederlandse zij de zijn. VOETBAL Juniorent ournooi te Sluis. GROTE DEELNAME. De voetbalclub „F. C. Sluis" organiseerde een junioren-tour- nooi, dat gespeeld werd op Za terdag 16 en Maandag 18 April. In verband"met de grote deel name werd op twee velden ge speeld. Voor deze gelegenheid werd, voor de eerste keer, ge bruik gemaakt van het nieuwe sportterrein, dat op 29 Mei a.s. officeel zal worden geopend. Dank zij het prachtige weer en de goede organisatie had al les een vlot verloop en kon het programma op tijd worden af gewerkt. Zaterdag j.l. werd gespeeld door de junioren van 1214 jaar, terwijl op 2e Paasdag de voetballers van 15—17 jaar naar de prijzen konden dingen. De gedetailleerde uitslagen van beide dagen zijn als volgt: Groep 12—14 jaar: Oostburg— Aardenburg 13; R.C.S.de Zeeuwen 04; Sluis—Vlissingen 21; ZeelandiaGoes 06; AardenburgSluis 10; De ZeeuwenGoes 10; Aarden burgDe Zeeuwen 10; Sluis Goes 10. Prijzen: le prijs: Aardenburg; 2e prijs: De Zeeuwen; 3e prijs: Sluis; 4e prijs: Goes. Groep 1517 jaar: Oostburg Retranchement 70; Sluis— Groede 40; IJzendijkeMid delburg 04: Aardenburg— Zuidzande 5—0; D. S. W. De Zeeuwen 0—4; R. C. S. —Hoofdplaat 4—1; Walcheren Oostburg 01: SluisAarden burg 05; MiddelburgR.C.S. (Middelburg wint na straf schoppen) OostburgAarden burg 01: De ZeeuwenMid delburg (Middelburg wint na strafschoppen); VlissingenDe Zeeuwen 1—2; Aardenbux-g— Middelburg 1—0; De Zeeuwen —Oostburg 0—1. Prijzen: le prijs: Aardenburg; 2e prijs: Middelburg; 3e prijs: Oostburg; 4e prijs: de Zeeuwen. Beide dagen waren, zowel voor de voetballers als voor de vele supporters, prachtige sport dagen. De voorzitter van „Jeugdvoetbal Zeeland" reikte met een toepasselijke speech de prijzen uit. SARTO II—VLISSINGEN II 3—0. Sarto behaalde een verdiende overwinning. Het positiespel en het plaatsen was beter verzorgd dan bij Vlissingen. Direct na het begin trekt Vlissingen ten aanval, maar het overwicht is van korte duur. Sarto neemt dan het spel over en na 15 min geeft de links buiten met een schot zijn club de leiding. Na een half uur maakt de mid- voor er op fraaie wijze 2—0 van. Vlissingen onderneemt wel tegen aanvallen, maar doelpunten blij ven uit. Na de rust eenzelfde speelbeeld. Na 20 minuten vergrootte de links binnen met een kopbal de voor sprong tot 30. Vlissingen zet al les op de aanval maar succes blijft uit. Zonder verdere wijzigingen in de stand werd het einde van deze matige wedstrijd geblazen. K.N.V.B., afdeling Zeeland. Tegen de verwachtingen in hebben de tweede klasse kam pioenen het Zaterdag j.l. zwaar te verantwoorden gehad. Wol- faartsdijk kwam nog het beste voor de dag al was de overwin ning (21) op 's Heer Hen drikskinderen verre van over tuigend. Ook V.C.K., dat de collega kampioen uit de B-af deling te bekampen kreeg, zal niet verwacht hebben, dat De Bevelanders een zo sterke te genstand zou bieden. Het werd Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 20 April, Koeta v. Antwerpen: In Orde v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 20 April, Koeta n. Dublin; Gepasseerd n. Antwerpen: 19 April, Hoop op Zegen v. Harlin gen: Zuidland v. Swansea; 20 April Meerkerk v. Rotterdam; Axeldijk v. Rotterdam; Brehelle v. Rotterdam; Hercilia v. Roseau. Gepasseerd v. Antwerpen: 19 April. Arnedijk n. Rotterdam; Blommersdijk n. Rotterdam: 20 April, Ary Scheffer n. Gdynia. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Johan van Ol- denbarnèvelt, Amstérdam—Java, 19 April the Brothers gepasseerd; Volendam, Rotterdam—Java. 19 April van Sabang. Van Indonesië: Kamerlingh On nes. Java—Rotterdam. 19 April Gi braltar gepasseerd; Zuiderkruis. 19 April van Batavia naar Rotterdam. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 19 April 1949 Machiensteen 20, Aarnoudse; Zeemeeuw, de Bruijn; Elisabeth, Aarnoudse; Jabon, Bal; Johanna. Pieterman; Liza, van Lopik; Dina, Boekhorst; Mela, Melis. allen Dordrecht; Stad Amsterdam 10, Sponselee, Adriana, van Stokkum, beiden Amsterdam; Atlantik, Theims; Cornelie Adrienne, Arntz; Richard 8, van Laack; André, Pijl; Eva, Elbert; Maraat V. Lammerts; Telegraaf 16, Hoek; Telegraaf 20. de Ruijter; Gallia. Maas; Jama, Roukema; Irene. Schram. allen Rotterdam: Rozina Pietemella. den Breejen, Zwammerdam; Machien steen 17, Doorns, Vlieland: Wanda, Geervliet. Utrecht; Hendrika, v. d. Adel, Pernis; Reuné 10. van Cau- wenbergh, Vlaardingen: Spes, Sta vast, Leiden; Eljo, Fluyt, Leeuwar den; Luctor, Kwint, Ter Apel; Leon, v. d. Linden; Guilauwe, Broeders; Cambodge, Stevens: Vesta. Lubbelinghof; Golgotha. Engelen; R. W. 6, Veltman, allen Duitsland; Rheinunion 6. de Vol der: Albatros, Reyniers; Express 26, v. d. Linde; Arenaria, Ssczer- binski; Express 41. Swartjes; Arol- la. Spier; Voorburg. Bosman, allen Basel; Rijn Schelde 18. Boer; Rijn Schelde 10, Verhagen; Hunte, Du- rinck; Ideaal, van Denderen; Nooit Gedacht. Pik; Stad Amsterdam 12, Zaal; Paty, Leeuwenstein; Anny, Tersteege; Dany, Vermeulen; Luc tor, v. d. Hoeven: Vertrouwen, de Korte; Onderneming, de Korte; Noordster. Westers; Rheinfelden, van Gaaien; Dalmatia, Wegh; Alet- ta. de Vrij; Wuta. van Zante; Arjo, Strijbis; Anna. Gort; Olievos 2, Slagter; Vertrouwen, Bergsma; Familietrouw, v. d. Boogaard; On derneming. de Leeuw; Eben Haëzer, Eerkens: Onderneming, Versluis; Ambulant, de Waal; Neeltje, Ruitenberg; Telebrug 6. Grinwis: Doma, Maas; Quo Vadis. Vroegrijk; Lonk Streng: Stad Heljst, Claeys; Express 42. Smits; Express 33, Neye; Mariette, Bas ten; Alpina 5, Rebsamen: Campa nula. Brabants: Cisalpina 4, Gründler; Amstel 8. Heijbocr; Otto Halier, Meinderts; Beresina. Reich; Edelweiss 16, Keukelaere; Aletsch- horn, Broekmeulen; St. Antonius 1. Weststrate; Potentilla, Heitz; Be atrix. Haminga; Batavier. Schram; Bern, Dodde: Imperfect. Harder; Cisalpina 7, Bösch; Cisalpina 2. Chrsten; Amstel 4. v. d. Veen; Plz Kesch, Versteeg: Corjo, van Dljke; ChritIJn. Degeling: Johanna, v. d. Linde; Clacor, van Vliet; Frans, van Gammeren; Hydra, de Jong; Furk, Reinisch, allen België. een moeilijk bereikt gelijk spelletje (33). Stand: Wolfaartsdijk I 2 2 0 0 7-4 4 V. C. K. I 2 110 8-73 De Bevelanders 12 0 11 6-8 1 's Heer Hendrik 1 2 0 0 2 5-7 0 K.N.V.B. -Bekenvedstry den Groep C 4: Colijnspl. Boys I- Serooskerke I 51; Kats I Wissekerke I. Groep D 4. Krabbendijke Arnemuiden 23; Kloetinge Nieuwdorp 15. Junioren A: Groep I: Middelburg IDe Zeeuwen I 01. Groep II: Middelburg IIRo- bur 15; De Zeeuwen IILe- wed. Boys 0—0. ZONDAGCOMPETI TIE 3e KLASSE B. Groede IIOostburg III 42; Breskens III—Retranchement I 11—1; Aardenburg III—Middel burg VI E.M.M. IV—D.W.S. H: 1—5. KORFBAL Swift nam deel aan seriewedstrijden. De Middelburgse Korfbalver eniging Swift heeft op 2e Paas dag te Roosendaal met 3 12- tallen aan de grote series deel genomen. Gezien de hoge inde ling, waarin de twaalftallen waren geplaatst, kan Swift te vreden zijn met de resultaten, die behaald zijn. Het eerste twaalftal, spelend met 4 invallers(sters) uitko- menende in 3 wedstrijden te gen sterke le klassers, heeft deze wedstrijden wel met 31, 1—0 en 2—0 verloren, maar ze heeft deze nederlagen zo klein mogelijk kunnen houden en heel wat kunnen leren van het dikwijls goede spel van de te genstanders. Swift II behaalde een 10 overwinning en speelde verder met 11 en 0—0 gelijk, doch kwam door een minder doelge- middelde op de 2e plaats van haar afdeling, wat zeer zeker verdiend was en een mooi re sultaat. Swift III speelde de wedstrij den met 0—0 gelijk wat een onverwachte prestatie was, en eindigde ook op de 2e plaats van haar afdeling. De uitslagen waren: Spangen ISwift I 31 Deto ISwift I 10 Eebemest ISwift I 20 Swift II—O.D.O. 0—0 Swift IIEldos 11 Swift II—G.K.V. II I—0 Swift III—H.B.S. 0—0 Swift IIIDevo 00 Swift HIEebemest 5 00 D.E.S. BEHAALDE lstc PRIJS. Bij de gehouden seriewed strijden op 2e Paasdag te Re- nesse behaalde de korfbalvere niging D.E.S. te Sirjansland de eerste prijs in de 2e afdeling. Van de zes gespeelde wedstrij den werden er vijf gewonnen, terwijl een wedstrijd in een ge lijk spel eindigde. HOCKEY Middelburg in Amersfoort. Het Paastournooi georgani seerd door de Amerfoortse Mi xed Hockey club, is een groot succes geworden, mede door 't „zomerse" weer. bijna tè warm voor hokey. Door ter elfde afzeggen van Deventer, Kam pong uit Utrecht en Ka meleon uit Hilversum -werd door 7 clubs in één poule gestreden om dc Van Marwijk- Kooy-beker. Deze beker werd gewon nen door de Kievieten uit Was senaar, een team dat uitblonk door de superioriteit van hun dame?, terwijl de 2e prijs werd behaald door Schaerwijde uit Zeist. Middelburg eindigde op de 5e plaats. De eerste dag verloor Mid delburg van Kievieten en Schaerwijde met 20 en 42 terwijl van Amersfoort II met 31 werd gewonnen. De volgende dag moest Mid delburg al spoedig 2 spelers doen vervangen en verloor van Arnhem met 30 en van Amers foort I met 4—0, terwijl van Almelo op het nippertje werd gewonnen met 32. De stand wasKievie ten 12 pnt. 15—0; Schaerwijde 9 pnt. 1511; Amersfoort I, 7 pnt. 156; Arnhem, 7 pnt. 11 —9; Middelburg, 4 pnt. 8—16; Amersfoort II, 3 pnt. 512; Al melo, 0 pnt., 622. Officiële publicaties. CANDIDAATSTELLING VOOR DE GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Vlissingen brengt het volgende ter openbare kennis. Op 10 Mei a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de ge meenteraad. Op die dag kunnen, van des v.m. 9 tot des n.m. 5 uur. bij de burgemeester ter secretarie der ge meente worden ingeleverd Ujsten van candidate», als bedoeld in art. 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogst 20 candiclaten worden ge plaatst. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 20 personen, die volgens de kiezers lijst. geldende op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten, met ver melding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een ge huwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met de naam van haar echtgenoot of over leden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam. voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een can didaat mogen de voorletters ge heel of ten dele door de voorna men worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overge legd de schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat. dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. In dien de candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, kan de hierbedoelde verklaring telegra- phisch worden gedaan en is zij niet aan het officiële formulier gebon den. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een kie zer. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hierboven ver meld. zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der candidaatstel ling. In herinnering wordt gebracht art. 148 der kieswet, luidende als volgt: Hij die een lijst, als bedoeld in art. 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handtekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder de handtekening geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of ene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke slraf wordt gestraft hij. die wetend dat hij niet be voegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lijst als bedoeld bij art. 35. heeft ondertekend. Vlissingen. 14 April 1949. NATIONALE HERDENKING. B. en W. van Middelburg bren gen ter algemene kennis, dat met het oog od de Nationale Herden kingsavond op Woensdag 4 Mei a.s.. die avond na 18 uur alle bioscopen, café- en verkooploealitciten geslo ten behoren te ziin en dat geen openbare vermakelijkheden zullen worden toegestaan. OVEREENSTEMMING IS UITGESLOTEN. Reuter's correspondent meldt uit Lake Success dat de helft der leden van de V.N. zich thans uitgesproken heeft over de toekomst van de vroegere Italiaanse koloniën. Het is echter nog geenszins te zeggen, welke beslissing de algemene vergadering ml nemen. De 29 verklaringen, die tot dusver over dit onderwerp zijn afgelegd, geven het vol gende beeld: 17 landen ver klaarden zich voorstander van een Brits trustschap over Cy- renaica en teruggave van So- maliland aan Italië onder 'n trustschaps overeenkomst. 12 landen spraken zich uit voor herplaatsing van Tripo- litanlë onder Italiaans be stuur en 10 erkenden de Franse aanspraken op het besturen van de Fezzan. De grootste mate van over eenstemming werd tot dus ver bereikt over de Ethiopi sche aanspraken op een deel van Erithrea, waardoor het toegang tot de zee zou kry- gen. Van de 29 landen wa ren hiervan 21 voorstander. De politieke commissie is verdeeld in twee groepen, die ver van elkaar staan, nl. zij, die een algemeen beheer van de V.N. over alle koloniën wensen en zij, die individu ele trustschappen voorstaan. De voornaamste aanhangers van de eerste groep zijn de Sovjet-Unie, de Arabische Staten en India. Naar ver wacht wordt, zal deze groep bij een stemming 18 stemmen kunnen opbrengen. Hoewel dit stemmen aantal niet voldoen de zou zyn om een voorstel aangenomen te krijgen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat het groot genoeg is om te voorkomen, dat een ander voorstel met een meerder heid van twee derden wordt aangenomen. Met veel belangstelling is een voorstel van India ont vangen dat de grote mogend heden buiten het bestuur van de koloniën wil laten. (Ingezonden mededeling) I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5