Kunstmest is goed, maar er moet ook compost bijkomen T „Wilhelmina" in Middelburg bestaat 30 jaar Klachten over de verbinding Vlissingen-Breskens r 9rijpt in mariasawersky jT Luchtmachtschool geopend Lezers schrijven ante Sabine Bodembedert kan funeste gevolgen hebben voor mens en dier OORDEEL VAN MAN UIT DE PRACTIJK. Veel rumoer ls ontstaan rond de kruistocht van ir. O. J. Cleveringa, Rijkslandbouwconsulent in algemene dienst, te gen het overmatig gebruik van kunstmest in de land bouw. Ir. Cleveringa keert zich in felle termen tegen de opvat tingen. die volgens hem geldend heten in kringen van de Plantenziektekundige Diensi te Wageningen en de Land bouwvoorlichting. al moet direct worden geconstateerd, dat niet ieder lid dezer kringen deze blijkt te delen. Deze opvattingen gelden volgens ir. Cleveringa een te eenzij dig chemisch denken ten aanzien van bemestingsvraag stukken. Men meent met chemische stoffen, kunstmest dus, aan de bodem te kunnen teruggeven, wat er door de ver bouw aan voedsel voor mens en dier is uitgehaald. Er wordt echter naar zyn mening meer uitgehaald, dan door kunstmest te vervangen is. Daarom propageert ir. Cle veringa gebruik van uitsluitend natuurlijke mest, compost, die de bodem niet uitmergelt, doch daartegen voedt en be houdt. Naar zijn mening is de oorzaak van vele afwijkin gen en ziekten bij mens en dier gelegen in een wanver houding, die door verkeerde bemesting ontstaan zou zyn. Ook» het met giffen bespui ten van fruitbomen en gewas sen bestrjjdt hij op dezelfde gronden. Ir. Cleveringa voor spelt een aanzienlijke degene ratie van bodem en levende wezens, indien men op de thans druk bestreden wegen voortgaat. MAN UIT D EPRACTIJK AAN HET WOORD. Het A.N.P. vroeg aan dr. J. Grashuis, directeur van de proef boerderij ..De Schot horst" onder Hoogland bij Amersfoort diens mening. Op deze proefboerderij nam dr. Grashuis vele proeven met bemesting, inplant van gras land en de uitwerking hierop by dieren. Op zijn bedrijf van 30 ha. weiden op het ogen blik 159 runderen, enige paai den en wat kle'nvee. Dr. Grashuis is een dierenarts, die in hoge mate belang stelt in weidenbouw- en voedings vraagstukken. Naar zijn zeg gen komen, dank zij doelma tige beplanting en bemesting van de weiden rond de Schot horst. geen ziekten voor. Zyn dieren zijn vruchtbaar, verto nen geen afwijkingen, anders dan bij proefnemingen ver oorzaakte en hij gaat zelfs zo ver. dat hij zijn fokvee bjj minder goede dieren van be drijven" brengt, zonder schade voor de eigen veestapel. Dr. Grashuis -is geen tegen stander van ir. Cleveringa. al zegt hij er dadelijk bri, dat de ze wel wat doordraaft. 'Evenwichtige verwerking van compost en kunstmest beide kan volgens oordeel en ervaring van dr. Grashuis tot gezonde landbouw en veeteelt lelden. Kunstmest ls een waardevol hulpmiddel, doch eenzQdlge toepassing ervan kan de meest onaangename gevolgen niet zich brengen. Steeeds moet gestreefd wor den naar harmonie tussen bo dem, plant en dier. De grote successen die met kunstmes'gebruik in bouw en weideland zijn verkregen, hebben in vele gevallen de mening doen postvatten, dat men bij het vraagstuk bodem, plant en dier hoofdzakelijk te doen heeft met anorganisch chemische procssen. Men denkt te weinig biolog'sch en biochemisch. Dr. Grashuis noemt dit vraagstuk „een kwaal van deze tijd", met andere woorden: men baseert zich sterk op hetgeen weten schappelijk onderzocht is en verwaarloost daarbij soms 't zeer vele, waarvan men nog niets weet of waarnaar men nog onvoldoende onderzoek heeft ingesteld. Dr. Grashuis heeft in de practyk ervaren, dat met ge bruik van uitsluitend kunst meststoffen veranderingen in de bodem veroorzaakt worden welke van invloed zijn op le ven. gezondheid en vrucht baarheid van plant en dier, ook al kan men deze veran deringen door toevoeging van allerlei elementen lang tegen houden. Ernstiger dan de meer an organische veranderingen noemt hij de onontkoombare erosle-verschynselen, die de bodem volkomen onbruikbaar kunnen maken. Hel is in het buitenland, zowel als in ons land zonneklaar gebleken, al dus dr. Grashuis, dal eenzij dige kunstbemesting tot ver nietiging van de bodemstruc tuur kan leiden. Toevoeging van compost, organisch mate riaal dus, eventueel aangevuld met kunstmest, gebaseerd op de behoefte van de bodem, kunnen de bodem en daarmee gewas en dier gezond houden. Ir. Cleveringa heef! gelijk, wanneer hij het gebruik van organische mest propageert alsook de aanmaak daarvan uit de afvallen der grote sle den. Deze afvallen mogen niet vernietigd worden want z\j zijn onontbeerlijk voor de landbouw. Op een gezonde kruimel structuur van de bodem vindt men gezond gewas en gezond vee. Wij weten niet geheel, welk microbiologisch leven zich in de grond afspeelt en dus ook niet welke invloeden zich in volle omvang op de plan tengroei hierdoor doen gelden. Zorgvuldige prac'ische proe ven, gebaseerd op onze ken nis, kunnen ons de juiste weg wyzen. D't microbiologisch leven kan afweerstoffen tegen allerlei ziekteverwekkers vor men. Te eenzijdige chemische bemesting kan dit leyen doden waardoor plantenziekten of K.L.M -convair doet mee aan Stadionspel. Aan het stadionspel ..wie wint de pot", dat op Koningin nedag 30 April a.s. in 't Olym pisch Stadion te Amsterdam wordt opgevoerd, zal ook wor den deelgenomen door de nieuwste aanwinst van de K. L.M.-vloot. de snelle tweemo- torige Convair. Voor het vertrek van Schip hol zal de chef-vlieger Europa, gezagvoerder A. van Ulsen, in de stuurhut wachten op het af gesproken codewoord, dat de spelleider Carel Briels hem door de radio zal geven. Precies een minuut later vliegt de machine dan boven de Stadionkuip. De heren Briels en van Ulsen zul len een gesprek met elkaar voe ren. dat niet alleen door de 60.000 bezoekers, maar ook door de radioluisteraars zal kunnen woren gevolgd. afwijkingen kunnen ont staan. Het spreekt vanzelf, dat afwtj kende voeding ge volgen kan hebben voor de dïeren-wereld. Resumerende kan men zeg gen, dat het eenzijdig gebruik van kunstmest de bodemstruc tuur kan veranderen of ver nietigen, hetgeen tot veran deringen in de vegetatie leidt. Plantenziekten in weide- en akkerland kunnen hierdoor ontstaan of worden verergerd. Dit vindt onder meer zyn weerslag bij het vee ten aan zien van gezondheid, groei en vruchtbaarheid. Verwarring onder de boe- J' Enige maanden geleden hebben wij gewezen op de gevaren, welke ons land- en eigenlijk geheel Europa bedreigen door 't eenzijdig gebruik van kunstmest. Eén speciale medewerker had toen een onderhoud met ir. P. N. Degens Jr., een Haarlems chemicus, die zich speci aal voor deze problemen interesseert, en onder de titel „Wordt Europa een woestijn"? hebben wij in een serie artikelen de verschillende aspecten van dit belangrijke vraagstuk behandeld. Ook de Rijkslandbouw consulent in algemene dienst, ir. O. J. Cleverin ga, heeft de laatste tijd over dit onderwerp veel gepubliceerd en gespro- ken. Het A.N.P. heeft in deze publicaties aanlei ding gevonden eens het oordeel van een man uit de practijk te vragen. renstand zal volgens dr. Gras huis door de veldtocht van ir. Cleveringa niet ontstaan. De boer kent zijn land en zyn mogelijkheden. Hy heeft even wicht genoeg om niet in pa niek te raken. Compost ls nodig, dit weten velen te. Wa geningen ook. Over de mate van toepassing daarvan is natuurlijk verschil van me ning mogelijk. ,,Ik stem voor veel compost tot behoud van de bodem en voor ziektebe strijding." Aldus dr. Grashuis, de practicus. 7000 aulo's verwacht voor Nederland-Frankrijk. „Gaat vooral vroegtijdig van huis en stelt u er op in. dat de wed strijd om drie in plaats van om vier uur begint, dan zal het toch nog niet eerder dan halfvier zijn. dat u in het Stadion op uw plaats zit". Dit is wat de Rotterdamse politie ieder, die a.s. Zaterdag de wedstrijd Nederland—Frankrijk in het Stadion Feyenoord wil meema ken. en dan vooral de automobi listen onder hen. op het hart wil drukken. Van twee tot vier uur zal een vliegtuig van Aero-Holland. waar in o.a. de hoofdcommissaris geze ten is. boven de parkeerterreinen en de toevoerwegen rondcirkelen. Radio-telefonisch staat men in ver binding met de centrale post aan de Breebrug. Als gewoonlijk rijden in de Maastunnels politiejeeps mee, voorzien van bussen benzine, re paratiemateriaal e.d. en voorzien van geweldige met autobanden beklede bumpers, die de wagens die blijven steken de tunnel uit duwen. Maatregelen zullen worden getroffen tegen hen die met wrak ke motorrijtuigen trachten door de Maastunnel te rijden, terwijl overigens streng zal worden opge treden tegen hen die door hun schuld, b.v. door gebrek aan benzi ne. in de tunnel blijven steken. Mocht het verkeer de verwach tingen overtreffen men schat het aantal auto's, dat zich naar Rotterdam zal begeven op 6 J 7000 in het uiterste geval op 10.000. dan zal de tweede tunnelbuis voor het verkeer naar het Stadion wor den opengesteld. Het normale verkeer uit Dordrecht zal voor een groot deel van de middag niet van de tunnel gebruik kunnen maken en worden omgeleid. In het pand Johan van Ol- debarneveltstraat 103 ,te 's- Gravenhage opende Woens dagmiddag de chef van de luchtmachtstaf, generaal-ma_ joor C. Giebel, de luchtmacht stafschool. Deze school is in Neder land noodzakelijk geworden sedert de luchtmacht in het militaire bestel een zo be langrijke plaats is gaan in nemen. Zij is te beschouwen als een hogere krijgsschool voor de luchtmacht. Tot dus verre was Nederland voor zijn opleiding van stafofficie ren by de luchtmacht aan gewezen op de „stafcolleges" van enkele geallieerde mo gendheden. Zó ontving een beperkt aantal Nederlandse officieren zijn opleiding in dit verband in Engeland ter wijl voorts enkele in Ameri kaans verband een cursus in Australië volgden. Het hoofd van de school, de majoor Ziels^ra, volgde een stafcur sus in de Verenigde Staten. Tumafdeling was aanvankelijk onderafdeling van de C J.M.V. Zilveren jubileum kon niet herdacht worden. oprichtings- ds een Chr. Het is dit jaar 30 jaar ge leden, dat de Middelburgse Turnvereniging „Wilhelmlna die het devies voert ..Vaardig en sterk tot Gods eer", werd, ongericht. In deze drie decen nia heeft „Wilhelmlna" zich opgewerkt tot één van de voornaamste gymnastiekvere nigingen in Zeeland, met meer dan 350 leden. In 1919. het jaar. bestond reeds een gymnastiekvereniging in Mid delburg, „Excelsior" geheten. „Wilhelmina" was aanvanke lijk een onder-afdeling van ie Chr Jongemannenveremging en de oefenbijeenkomsten wer den dan ook gehouden ln t C.J.M.V.-gebouw ir. de span- iaardstraat (waar thans de 'Raad van Arbeid is geves tigd). Twee Christelijke turn- verenigtngen in een stad als Middelburg, waarvan boven dien de ene (..Excelsior wel genoeg toestellen bezat, maar vrijwel geen leden meer en de andere („Wilhelmina' wel leden, maar geen toestellen... het was dan ook niet verwon derlijk. dat besloten werd tot samenwerking. De heer F. J. Sturm kreeg de leiding van beide verenigingen. Tenslotte* h'eld „Excelsior" op te be staan en werden haar toestel len aan de andere vereniging overgedragen. Omstreeks 1935 werd ..Wil helmina" zelfstandig. Enge tijd tevoren was een damesai-, deling opgericht, waar reeds lang van sommige zijden op was aangedrongen en dit moest vanzelfsprekend lelden tot een breuk met de C.J.M. Val was dit dan ook geen breuk in de trag'sche zin van het woord. Het gevolg van deze zelfstandigheid was. dat men de vleugels kon u'tslaan en dat het ledental aanzien lijk steeg, want onder de da mes en meisjes bleek grote animo te bestaan om de gym nastiek te beoefenen. NAAM VERBODEN. Het was een verlies voor „Wilhelmina", dat de leider, de heer Sturm, zich na ver loop van tijd in Hoorn vestig de. Hij vergat zijn vereniging echter niet en toen hij later in Goes ging wonen, werd hy wederom met de technische leiding belast, welke hy be. hield totdat die overgenomen kon worden door mej. P. Klap en de heer H. A. Acda, die vóór twee jaar voor het leidersliploma van het K. N. G. V. (waariMj „Wilhelmina'' is aangesloten) slaagden. Dat zij ten volle voor hun taak berekend zijn, heeft de laatst gehouden openbare uitvoering weer aangetoond. Natuurlyk heeft de verem- ing haar „ups" en „downs" gehad, maar de moeilijkste tijd moest zij doormaken in de oorlogsjaren. De gymnas tiekzaal van de Chr. Kweek school aan de Herengracht, die het oefenlokaal van „Wil helmina" was geworden (en ook thans weer is), was in- ;erïcht voor het Rode Kruis en de turners waren terecht gekomen m het gebouwtje van de Ka'holieke padvinders in de Pijpstraat, Bijzonder gè- schikt voor turnoefeningen ,vas het zaaltje niet. maar men nam het graag voor lief. omdat men vooral de oudere leden bij elkaar wilde houden, opdat na' de Duitse capitula tie weer direct behoorlijk ge start kon worden. Een uitgebre!de herden king van het 25-jarig ju bileum ln 1944 was na tuurlijk volslagen onmoge lijk en voor feestvieren was het toen ook' niet de tijd. Het- bestuur zond ech ter weleen circulaire rond, waarin de bezetters, die de naam van de vereni ging uiteraard hadden ver boden, ,,op de hak" wer den genomen. De circulai re begon namelijk met ae woorden „De Middelburg se Turnvereniging" deelt U mede. dat 25 jaar ge leden „Wilhelmina" werd opgericht" Het arcief van de vereni ging is door inundatie en brand vrijwel geheel vernie tigd en ook ls men in 1940 en bij de bevrijding toestelien kwijt geraakt. Het vaandel heeft zodanig van het water geledén, dat het vrijwel ver teerd is. Een comité is thans doende bij oud-leden gelden in te zamelen om „Wilhelmi na" een nieuwe vlag aan le bieden. LICHAMELIJKE OEFENING. De vereniging houdt zich niet alleen bezig met toestel- gym nastiek, maar beweegt zich op het gehele terrein van de lichamelijke oefening. De leden doen aan athlet'ek en wandelsport, terwijl „Wil helmina" ook' ieder jaar zvvem- firoeven afneemt. De lichame- Ijke oefening staat op de voorgrond, maar daarnaast wordt het sport'eve element, dat gelegen is in het wed strijd we zen, met voorzichtig heid gehanteerd. Bij voorko mende gelegenheden wordt deelgenomen aan plaatselijke, regionale en landelijke wed strijden en wanneer men de uitslagen in ons blad regel matig volgt, weet men. dat de veren;ging daarbij geen slecht figuur slaat- Een vitrine vol medailles, erepalmen en be kers is daarvan een bewijs. Na de bevrijding heeft men ook deelgenomen aan het Vre desfeest en het Jubelfeest voor turners te Arnhem. „Wil helmina" is er trots op een flinke herenafdeling te bezit ten. In de 30 jaar van haar be staan heeft de verenig'ng slechts drie voorzitters ge had. Tegenwoordig wordt die functie vervuld' door de heer R. van Roo, terwijl mej. E. Louwerse secretaresse is en de heer A. de Leeuwen, pen ningmeester. Het jubileum zal op 7 Mei worden heddacht met een re ceptie in het Schuttershof en 's avonds een uitvoering, waaraan het keurkorps heren van het K.N.G.V., onder lei ding van de heer A. Klaze- ma zal meewerken. Uurdienst met de Koningin Juliana is verzekerd. Op het ogenblik is er onvoldoende materiaal. Wij ontvingen van een lezer uit Breskens een uitvoerig schrijven over de verbinding VlissingenBreskens, waarin deze een hele reeks klachten uit over de huidige veerdienst, speciaal t.a.v. de Eerste Paas dag, toen zoals hij schrijft nog niet de helft van het autovekeer verwerkt kon wor den. Trouwens: deze Breskens- lezer is in het algemeen niet te spreken over deze verbinding en hij vraagt zich af waarom men op Walcheren honderden guldens uitgeeft om het vreem delingenverkeer te stimuleren, ook dat uit België, wanneer de overheid er niet voor zorgt, dat het eiland behoorlijk bereikt kan worden. Hij vergelijkt de situatie VlissingenBreskens met die van KruiningenPerk- polder, waar reeds maanden lang een halfuurdienst wordt gevaren en wijst er op, dat ve len het nadeel van 50 km. om rijden „nemen" met alle eco nomische schade vandien omdat men tussen Vlissingen en Breskens toch niet mee- kan En dan noemt de schrijver tenslotte de nieuwe ferryboot „Koningin Juliana", die op 15 Mei een uurdienst zou gaan varen en hij vraagt zich af of daarvan inderdaad wel iets zal terechtkomen. Wordt het niet toch een vijf-kwartier-dienst zo als voor de oorlog? En zal de fuik te Vlissingen op tijd klaar zijn en zal de haven van Bres kens dan voldoende zijn uitge baggerd, zodat de boot niet in de modder vastloopt? ONVOLDOENDE MATERIAAL. Dit is de kern van het betoog van de briefschrijver uit Bres kens. Wij hebben de kwestie, waarom het hier gaat, bespro ken met de heer G. J. de Jon ge, directeur van de Prov. Stoombootdiensten, die begon met te zeggen, dat op het ogen blik het beschikbare materiaal voor de verbindingen'.'over de Westerschelde zeker onvoldoen de is. Maar aldus de heer de Jonge men moet toch niet denken, dat wij deze moeilijk heden kunnen oplossen door maar willekeurig boten te ver plaatsen of personeel te verwis selen zoals de inzender voor stelt. Er is nu eenmaal een ploegenstelsel. Inderdaad lag op Eerste Paasdag de „Koningin Wilhelmina" in de haven, maar ook dat personeel moet op tijd vrij zijn en het is beslist niet verantwoord bij de huidige toe stand, van de haven en aanleg plaatsen een'.'boot- te latem be dienen door personeel, dat eigenlijk op een ander schip thuishoort. DE MOERDIJKPONTEN. Wanneer gevraagd wordt waar om bij 't uitvallen van een der schepen op Vlissingen-Breskens niet een Moerdijkpont van Kruiningen naar Vlissingen wordt gestuurd, moet er op ge wezen worden, dat dit in de eerste plaats vier uur varen Nkost, terwijl het personeel van deze boten in Kruiningen woont. Bovendien staat de Scheepvaartinspectie niet toe, dat met deze schepen, welke al les behalve zeewaardig zijn, an ders dan bij zeer gunstig weer tussen Vlissingen en Breskens wordt gevaren. „KONINGIN JULIANA" Wat betreft de „Koningin Ju liana". kan men er echter van verzekerd zyn, dat met dit schip zonder moeite een uur- DE NOLLEDIJK. Bij mijn jaarlijks bezoek aan Vlissingen kon ik tot mijn vreugde constateren dat de stad. zij het langzaam, iets van haar oude aan zien herwint. Met des te meer verwondering bleek my. dat er ln Vlissingen blijkbaar nog niemand is geweest, die opmerkazam heelt gemaakt op een meer dan gevaarlijk nog open liggend mitrailleursnest op de Nolledijk. Dat dit gat aan de aandacht van de betreffende dienst is ontsnapt kan ik mij indenken, gezien de vele werkzaamheden welke nog ter plaatse zijn te verrichten. Ais men echter ziet dat aan de andere kant van de weg op onge veer 3 m. afstand puin en grond zijn gestort, dan lijkt het voor een buitenstaander onbegrijpelijk, dat het onderhavige gat maar steeds open blijft liggen. Mij is niet bekend of de weg op de Nolledijk een openbare weg is in de zin van de Wegenwet. Zo ja. dan is de gemeente verantwoor delijk voor de bruikbaarheid van de weg ingevolge de bepalingen van de gemeentewet. Dat de weg een openbare weg is. veronderstel ik, aangezien de weg thans voor ieder toegankelijk is, Nu de Nolledijk met de ter plaat se aangelegde dlchtingsdijk als een der attractieve punten van Vlis singen is te beschouwen, en zeker ook in de komende zomer door buitenlanders zal worden bezocht, wil het mij wel gewenst voorko men deze put te dempen voor het kalf verdrinkt. J. W. V. d. LAAN. Vlissingen. (Naar men ons te bevoegder plaatse meedeelde heeft een en ander de aandacht van Gemeen tewerken. Red.) BESTRATING SCHUITVA ARTGR ACHT. Langs deze weg zou lk gaarne uitdrukking geven aan mijn onge noegen over de wijze waarop Ge meentewerken te Vlissingen de be strating verzorgt in de nieuwe wijken. Ongveer een maand gele den werden de woningen aan het zogenaamde Linkerreduit (Schuit- vaartgracht. Pres. Rooseveltlaan. Hendrik de Keyserstraat) vrijgege ven voor bewoning. Bij regenach tig weer is het ondoenlijk deze woningen met droge voeten te be reiken. De kortste verbindingsweg langs de leiding is nog niet be straat. en ook de Pres. Roosevelt laan is nog onbestraat. Mijn vraag is: waren er gedurende de twee jaren, dat aan deze nieuwe wijk is gewerkt, geen stenen te verkrij gen? Waarom legt men wel trottoir- tegels over het gehele middenter rein. dat nog onbebouwd is en niet liever een provisorisch oad langs de leiding van de hoek Pres. Roo seveltlaan tot daar waar langs de Schuitvaartgracht de normale bestrating begint? (De dienst Gemeentewerken deelde ons mede, dat er nog steeds een tekort aan straatstenen is. Bo vendien werd het vervoer per schip gehadicapt door de lage water stand in de grote rivieren. Ver voer van stenen zou daardoor per vrachtauto moeten plaats hebben en de uitgaven voor dat vervoer werden te kostbaar geacht voor een arme gemeente als Vlissingen. Red. P.Z.C.) DE VUILNISWAGENS. Sinds 3 jaar woon ik aan de Na- dorstweg te Middelburg. Als over al elders in de stad wordt het huis vuil opgehaald door platte, open wagens. En al 3 jaar erger ik me eraan, dat zodra de vuilnisman is geweest, mijn voortuin vol wegge waaide papieren ligt. Ik vermoed, dat overal in de gemeente, maar vooral in de bui tenwijken. de last hiervan wordt ondervonden. Bestaan er wellicht plannen in dit opzicht? Vele Middelburgers zullen, evenals ondergetekende, gaarne vernemen of er sooc- dig betere vuilniswagens komen. Een Nadorstbewoner. Middelburg dienst kan worden gevaren. Tij dens de de laatste dagen gehou den proefvaarten is gebleken, dat het schip ruim 15 mijl loopt en ook in elk ander opzicht aan de verwachtingen voldoet. En op die stormdag twee weken geleden, toen 's middags nadat alle ballast was vastgesjord, toch nog gevaren is, heeft de „Ko ningin Juliana" haar zeewaar digheid volkomen bewezen. Vóór de oorlog werd by een snelheid van 11 mijl al een vyf- kwartierdienst gevaren! De fuik te Vlissingen zal wel op tijd gereed zijn, maar er zal in Breskens nog flink gebag gerd moeten worden. Dat is Zaterdag wel gebleken, toen de „Koningin Juliana" zich bij laag water door de modder de haven in moest werken. Men heeft toen in elk geval geen risico meer willen nemen en is naar Vlissingen teruggevaren. Van de zijde van de Rijkswa terstaat vernamen wij, dat in elk geval in de haven van Bres kens vóór 15 Mei gebaggerd zal worden. Deelstaat Borneo. Van officiële zyde te Ba- teavla wordt vernomen, dat bij de besprekingen te Bata via over üe vorming van de Negara Kalimant (deelstaat Borneo) bleek, dat alle afge vaardigden 't principieel eens waren over de vorming van de deelstaat Borneo, waarvan de totstandkoming binnen zeer korte tijd verwacht kan worden. 29 maanden diensttijd voor zeemiliciens-mariniers. Men streeft er bij de Konink lijke Marine naar om de zee miliciens-marinier, die in het voorjaar van 1947 zijn opgeko men en die thans in Nederland dienen, na een diensttijd van ongeveer 29 maanden in het ge not van groot verlof te stellen. Een klein gedeelte van deze zeemiliciens-marinier, dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobili- serd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huis waarts worden gezonden. Ver zoeken hiertoe moeten deze zeemiliciens indienen bij hun commandant. 10 Mei zal te Huiten bij Til burg een drievoudige bruiloft ge sloten worden. Drie kinderen uit het gezin J. B. van Heijst treden dan in het huwelijk. L— M In de oorlog werd de R.K. kerk in Zcvenbergschehoek geheel verwoest. Deze Barthoiomeuskerk is thans herbouwd en zal op 9 Mei as. door de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerls, worden ingezegend. FEU1LC ETON „Omdat ik juffrouw Mengel berg daarvoor te goed vind. Zij is een zeer gevoelige vrouw en „Wat voeren jullie hier eigen lijk uit?" vroeg op dit ogenblik een andere stem. Sabine Reuder was ongemerkt de kamer binnen gekomen en keek nu vragend van de een naar de ander. „Zyn jullie soms van plan zo aan tafel te komen? Met je stoffige schoenen en je vuile boord? Vooruit, ga je verkle den en een beetje vlug, anders komen jullie nog te laat". Te laat kwamen de vrienden toch, omdat ze op hun kamer het twistgesprek hadden voort gezet. Maar toen zij aan tafel plaats namen, liet hun houding niets te wensen over. Slechts de slimme tante Sabine be merkte, dat er tussen het twee tal iets niet geheel in de haak was. Dat bleef zo ook de eerstvol gende dagen, eenvoudig, door dat Kareltje zijn houding tegen over Beate niet wijzigde. Hij speelde ook verder de onderda nige dienaar van het meisje, omdat hij bemerkte, dat dit op Irene toch niet zonder uitwer king bleef. Weliswaar verstond deze, wanneer dat nodig was, de kunst zich uitstekend te be heersen, maar in haar blik lag toch iets onzekers en ze was bleker dan gewoonlijk. Boven dien had ze, wonder boven wonder. Karei eenmaal uit zich zelf verzocht haar te willen ver gezellen naar het museum, waar een tentoonstelling van regionale kunstnijverheid werd OP SCHEVE HAKKEN. Wij brachten enkele dagen geleden de officiële maar beknopte mededeling over de nieuwe prijzen voor schoen reparaties. De heer S. Meijers, schoenmaker te Grijpskerke, wijst er ons op, dat weliswaar voor herenzolen en hakken 3,90 mag worden berekend, maar dat het woord hakken hier staat voor „achterlappen". Het rechtmaken van scheve hakken en practisch moeten de hakken altijd recht gemaakt worden mag afzonderlijk be rekend worden met 0.45, zo dat de prijs in welhaast alle ge vallen op 4,35 komt. Hetzelf de geldt voor rubberhakken. Hij vreest een hoop narigheid, wanneer het publiek niet op de hoogte is van deze finesses der prijslijst. De redactie wil met deze korte mededeling een ein- d* maken aan die narigheid. gehouden. Maar Kareltje had er nu de smaak van beet. Hij zag, dat tante Sabine's recept inderdaad succes had en, naar zijn eigen overtuiging, behoefde hij dit spelletje nu nog maar een poosje voort te zetten om zijn doel te bereiken. Daarom wees hij het verzoek beleefd, maar ook zeer gedecideerd van de hand. „Het spijt me zeer. juffrouw Irene, maar vanmiddag ga ik met Beate naar het Marionet tentheater, u weet wel, naar die voorstelling in het Kurhaus.." „O, dat lijkt me ook bijzonder aardig", gaf Irene, tot Karel- tje's innerlijke voldoening hem een stille wenk, maar deze ging er niet op in. „Dat is jammer, want de voorstelling is al uitverkocht. Ik heb nog juist beslag kun nen leggen op de twee laatste logekaarten". loog hij, met n stalen gezicht. Beate voelde zich echter bij Kareltje's overdreven attenties doodongelukkig. Ze bemerkte, hoe Felix Reuder zich meer en meer ontstemd van haar te rug trok, maar ze was veel te goedhartig om Kareltje iels te weigeren. Tenslotte zocht ze raad bij Sabine Reuder, wie ze haar nood klaagde. „Ik weet werkelijk niet, waar om meneer Schuch me met zo veel onderscheiding behandelt, tante Sabine. Hij heeft zich nog nooit voor me geinterresseerd en steeds aan Irene de voorkeur gegeven. Nu is het precies an dersom. Wat moet ik in vre desnaam doen?" De oude dame streelde het meisje over het haar. „Niets beste kind. Laat de dingen maar rustig op hun beloop. Het zal allemaal wel in orde komen". „Maar., ik ben helemaal niet graag met meneer Schuch sa men", bekende Beate blozend. Ik zou het verschrikkelijk vin den, als ik Irene daarmee zou krenken. U begrijpt wel Beate zweeg plotseling ver- 'egen. „Irene heeft jou al zo vaak gekrenkt, lieve kind, dat ik het> haar van harte gun dat ook eens te moeten ervaren", lachte juffrouw Reuder. „Ga jij maar gerust verder met Karei Schuch uit en laat de ontwikkeling dei- dingen maar aan de toekomst over". Dat viel Beate weliswaar niet gemakkelijk, maar er bleef haar niet veel anders over dan deze raad op te volgen. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4