Nog geen beslissing over de grenscorrecties Lamm drukte voetsporen van Herr Kiiinner NIEUWS UIT ZEELAND Het schoolmuseum te Middelburg r Levenslang voor Klünner. Matroos van het Loodswezen verdronken Een gebouw voor het Chr. Lyceum. WALCHEREN Zal de regering de kabineiskwesiie siellen? PROF. DE BEAUFORT MAAKT EEN REDDINGSPLANK GEREED (Van onze parlementaire red.) j vaak blijk gegeven hebben vlug Dc verdeeldheid, waarvan *e vergeten. Voor hun misbaar de Eerste Kamer bij de schrif- smg hij^ met^opzij. lelijke behandeling' van net wetsontwerp tot het verlenen aan de regering van de be voegdheid tot het treffen van voorlopige voorziening in ver band met de verwezenlijking van de grenscorrecties heeft blijk gegeven, de artikelen vóór en tegen deze correcties in de bladen en het besluit van België om voorlopig van de correcties af te zien. heb ben niet weinig bijgedragen tot de buitengewoon grote be langstelling voor de vergade ring. die de Eerste Kamer Woensdagmiddag aan de grenscorrecties gewijd heeft. De beraadslagingen hebben nog niet tot een beslissing geleid pas Donderdag komt de minister aan het woord doch zoveel staat wel vast, dat de regering een harde dobber zal hebben. De tegenstand tegen de grenscorrecties is in de Eer ste Kamer sterker clan in de Tweede en de minister zal wel zeer klemmende- argumen ten moeten aanvoeren, wil hij het wetsontwerp in veilige haven loodsen. Het is zelfs niet uitgesloten dat hU de Kahlnetskwestic zal stellen. Daarop doelde ook de laat ste spreker van de middag, de heer C. Woudenberg van de P.v.d.A., toen hij aan het slot van zjjn betoog, waarin hö zich tegen de correcties had verklaard in tegenstel ling tot z\jn partijgenoot mr. E. Brongersma aan de mi- nister vroeg: ..Wat zijn.nu precies de moeilijkheden voor de regering, als het wetsont werp wordt afgestemd en zou dc regering bepaalde conse quenties moeten trekken?" Een dreigen met ontsiag als consequentie van de niet- aanvaarding van de correcties zou de Kamer zeer onwelkom zijn. Want zowel mr. W. C. Wendeiaar (VVD) als de heer C. Woudenberg (P.v.d.A.) verklaarde uitdrukkelijk dat de regering in het stemmen tegen het ontwerp, 'geen af keuring van haar beleid mag zien. Op zakelijke gronden voelde men niets voor de correcties. REDDINGSPLAN K Als reddingsplank wan neer de regering in een hache lijke situatie mocht geraken stak prof. dr. L. J. C. de Beaufort (KVP) uit het denkbeeld om de verdere be handeling van het wetsont werp op te schorten, temeer daar de Belgen van hun recht tot gebiedsuitbreiding voorlo pig geen gebruik zullen ma ken. Deze suggestie nam nog niet de vorm van een motie aan doch prof de Beaufort was in de loop van de middag druk bezig met het formule ren van de tekst daarvoor, met de bedoeling blijkbaar op het kritieke ogenblik de motie te kunnen indienen. Uiteraard is na alles wat daarover is geschreven niet veel nieuws meer in het mid den gebracht. Mr. E. Bron gersma (P,v.d.A.), die het debat opende. was voor de grenscorrecties zij het niet van harte.. Ook vreesde hij, dat wy onze eigen positie zouden ondermijnen bij het bereiken van een gunstige op lossing van de Eems-Dollarci- kwestie. DOLLARD-KWESTIE. Met het uitspreken van deze namen had hij bij de heer H. Algra (A.R.i een gevoelige snaar geraakt. Als rechtgeaard Noorderling pleitte de heer Al gra met veel vuur voor het ont plooien van activiteit door de regering om een bevredigende toestand rondom de Dollard te verkrijgen. In de overtuiging, dat zij jegens de regering geen enkel verwijt inhield, doch haar wel een ruggesteun zou geven, diende hij een motie in. waarin dc Kamer uitspreekt, dat de re geling van de Eemskwestie en de handhaving van de Neder lands-Duitse grens in de Dol lard in betekenis ver uitgaat boven die van dp voorgestelde grenscorrecties, betreurt, dat ten opzichte van dit vraagstuk zelfs in beginsel nog weinig of niets is bereikt en uitspreekt, dat de Nederlandse belangen op dit punt onverwijld en na drukkelijk aan de orde dienen te worden gesteld. Prof. dr. L. J. C. de Beaufort (K.V.P.) wilde desnoods wel vóbr het wetsontwerp stemmen, maar uitstel was hem liever. Van grootmoedigheid tegenover de Duitsers was hij niet ge diend. omdat deze heren al zo Mr. W. C. Wendeiaar (V.V.D.) moest niets van annexatie heb ben. Grenscorrecties beschouw de hij als een vorm van an nexatie, omdat zij eenzijdig worden opgelegd. De heren Mo lenaar en Bierema zo zeide hij staan op hetzelfde stand punt. De communistische heer J. P. Schalker was van oordeel, dat Nederland bij aanvaarding van de grenscorrectiesvan herstel betalingen afziet en dat de cor recties een permanent gevaar voor de vrede in Europa zullen opleveren. TOCH GEEN NEDERLANDS GEBIED. De heer mr. R. Pollema (C. H.) bekeek de zaak van de staatsrechtelijke kant en vond, dat de grenscorrecties al door de Nederlandse regering aan vaard zyn, toen zij in Parijs het protocol tekende. De Staten- Generaal kunnen alleen nog' maar invloed oefenen, of er ge bruik van zal worden gemaakt of niet. Hij vond alles nog al een vreemd geval, want vol gens de Grondowct zal het toe gevoegde gebied geen Neder lands gebied zyn en ook zullen de Nederlandse wetten er dus niet kunnen gelden. Hij ontpopte zich als tegen stander, doch zijn partijgenoot1 mr. G. Kolff was er voor. Dat 10.000 Nederlanders aan onze bevolking worden toegevoegd, vond hij niet zo zwaar wegen, terwijl andere sprekers juist deze bevolkingsuitbreiding met minder gewenste Duitsers als een blok aan het been bij deze grenscorrecties voelden. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck tenslotte (K.V.P.) bestreed het wetsontwerp op staatkundige gronden en omdat hij vreesde, dat de nadelen ook in de toekomst de voor delen zullen overtreffen. Rode Kruis sticht een ,,Hoornvliesbank". Op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft het Nederlandse Rode Kruis de taak op zich genomen in Ne derland een z.g. hoornvliesbank te stichten. Met hoornvlies kan in bepaalde gevallen van blind heid het gezichtsvermogen aan blinden worden teruggegeven. Voor de uitvoering van deze taak heeft het Nederlandse Ro de Kruis een commissie ge vormd. Nieuwe arrestatie in de goudstaven-affaire. De 63-jarige molenbaas A. K. uit Dordrecht is Vrijdag jl. op het vliegveld Schiphol door de politie gearresteerd in verband met de diefstal van uit de Nieuwe Waterweg opgebagger de goudstaven. Toen indertijd, zijn medeplichtigen in deze af faire werden gearresteerd werk te hij in Noord-Afrika. Vrijdag keerde hij per vliegtuig naar Nederland terug, waar de poli tie hem met open armen ont ving. Hij zal voor de officier van justitie te Rotterdam ge leid worden. Bijzonder Gerechtshof IngezondeD mededeling) HIJ WAS EEN OORLOGSMISDADIGER. Helaas is hij voortvluchtig Van brieven en "V. meesjes. Voor het vierde achter eenvolgend jaar heeft een meesjes-paar zijn nest ge bouwd in de brievenbus van een bewoond huls ln de Busken Huetlqpn te Bloe- mendaal. De bewoonster had dit jaar tijdig een nestkastje naast de brievenbus gehan gen. doch de meesjes ver tikten het om daarin te bou wen. Ze hielden vol, zelfs nadat de bewoonster twee maal de sprietjes had ver wijderd. Over tweederde gedeelte van de sleuf van de brie venbus is nu weer een pa pier geplakt, waarop te le zen staat, dat een meesjes paartje beslag heeft gelegd op de brievenbus en men dus verzocht wordt de brie ven in het nestkastje te de poneren. De vertikale sleuf van de brievenbus bevindt zich in de muur. De brievenbus zelf is in de woonkamer, waarvan het glas door de bewoonster steeds met pa pier wordt beplakt. Dit is rustiger voor de dierjjes. Woensdagmorgen is door «1< procureur-fiscaal van het Bij zonder Gerechtshof te Middel burg bij verstek een gevange nisstraf van 20 jaar gccist tegen dc Duitser Karl Lamm, ex- Kriminal-Secretar en confrater van Klünner. Evenals deze heeft hy zich schuldig gemaakt aan misdrijven, in stryd met weiten en gebruiken van oor log en menselijkheid. De verblijfplaats van Lamm is onbekend, doch men ver moedt, dat hij. met een krijgs- gevangenentranspori naar Duitsland is teruggekeerd en daar. mogelijk in Berlijn en onder een valse naam. weer op vrije voeten verkeert. Bij de behandeling van zijn zaak. die slechts korte tijd in beslag nam. kwam andermaal het drama van de 8e October 1944. toen twee goede Neder landers. M. D. de Groot uit Goes en W. J. Damen uit Mid delburg bij Bergen op Zoom door Klünner en Lamm zonder vorm van proces werden neer geschoten. ter sprake. Lamm had de Groot voor zijn reke ning genomen, hij had Klünner ook geassisteerd bij het. laffe doodschieten van de Joodse landgenoot Reiner te Hooge- veen, hij mishandelde zekere Proost om hem aldus te dwin gen te bekennen Hitler en N. S.B. te hebben beledigd en hij deed dapper mee aan dc rove rijen door de S.D. Kisten met huisraad en luxe voorwerpen werden haar de echtgenoten van Klünner en Lamm gezon den De procureur-fiscaal moti veerde zijn eis met de opmer king. dat hij Lamm een iets lichter geval vindt aan Klün ner. die de eerste viool speel de. HET GOLD, DAT BLINKT. Dat goud niet altijd blinkt, bleek enkele personen uit Roo sendaal, die gouden munten kochten of doorverkochten, want de Duitse „Deviezen- schutzkommando" verscheen ten tonele en ging met de tien tjes strijken. Ieder meende, dat Maria van Wesemael, een char mante Zeeuwsch-Vlaamse, met een behoorlijke flux-de-bouche, uit Hontenisse. uit de school had geklapt als tussenpersoon in de gouden munten-handel. De verdenking was ook sterk, maar Maria verzekerde eerst met een vloed van woorden en vervolgens met een vloed van tranen, dat zij onschuldig was. De procureur-fiscaal zag de kwestie anders, waarbij hij er rekening mee hield, dat ver dachte beweert met dc anderen destijds door dé Duitsei^s te zijn Ëearrestoord, terwijl gebleken dat zij juist niet is aange houden. Overigens had spreker in het geheel geen sympathie met haar slachtoffers. „De gou den tientjes-handel was een smerig bedrijf", zei hij. Dc eis luidde 7 maanden op sluiting en eenboete van ƒ500 De raadsman, mr. De Rech ter. vond, dat geen wettig en overtuigend bewijs van verraad is géleverd en vroeg vrijspraak. BIJ VERSTEK. ..Een deugniet, waarvoor geen verzachtende omstandigheden gelden", aldus noemde de proc. fiscaal de bakker L. C. Roos uit Middelburg, die bij de S.S. heeft gediend en voorts als as sistent van Sipo en S.D. in Middelburg is opgetreden. Bij verstek werd tegen hem 9 jaar geëist. Eveneens bij verstek werd 7 jaar gevraagd tegen de werk man A. L. Theunis uit Zierik- zee. die tot de landwacht is toegetreden en aan de kant van de vijand heeft gevochten. De laatste verstekzaak betrof L. Boot uit Zierikzee. die eveneens tegen de geallieerden vocht. De eis luidde 9 jaar. DE VLUCHTELING. De chauffeur A. v. d. Wielen uit Hulst zat van 20 Sept. 1944 —29 Aug. 1946 in voorarrest, nam daarna de benen naar Bel gië. werd op 10 Nov. 1948 bij verstek tot 6 jaar met aftrek veroordeeld, werd uitgeleverd en kwam nu verzet aantekenen. Dat was natuurlijk te laat en het werd dan ook niet ontvan kelijk verklaard. UITSPRAKEN. Karl Lamm, 20 jaar; L. Boot, 9 jaar; L. C. Roos, 8 jaar; A. L. Theuis. 7 jaar. De laatste drie met ontzet ting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen voor het leven. M. J. L. J. van Wesemael. te Hontenisse, 1500 boete of 6 maanden hechtenis en ontzet ting uit de rechten voor 10 jaar. Boswachter wilde zijn vrouw vergiftigen. In Angerlo in de Achterhoek is de boswachter van een land goed gearresteerd in verband met een poging tot vergiftiging van zijn vrouw. De verhouding tussen de echtelieden was reeds geruime slecht en de boswach ter wilde na afloop van een uitvoering tijdens het bal zijn vrouw een vergiftigde bal ge hakt laten eten. Een vrouwelij ke keukenbediende van het landgoed, die in het complot zou zijn geweest, moet op het laatste moment geweigerd heb ben het gehakt klaar te ma ken. Er werd over gepraat en zo kwam de politie een en an der ter ore. Federale leiders naar Soekarno. Een aantal vooraanstaande federalen, onder wie de minis ter-presidenten van Oost-Indo nesië en Pasundan, benovens federalistische vertegenwoordi gers van Borneo, Madoera en Oost Java, zullen zich Donder dag naar Banka begeven voor een ontmoeting met de republi keinse leiders. NIEUWE BONNEN Geldig van 24 April t/m 7 Mei 1949. Vlees: 101 Vlees (A. B, D), 100 gram vlees; 102 Vlees (A. B). 300 gram vlees: 103 Vlees (D), 100 gram vlees. Boter: 105 Algemeen (A. B. D), 250 gram boter, margarine of vet: 106 Algemeen (A, B), 500 gram boter, marga rine of vet: U4 Algemeen (D). 250 gram boter, marga rine of vet. Kaas: 115 Algemeen (D), 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas; 112 Alge meen (B), 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas; 107 Algemeen (A, B), 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. Koffie: 108 Algemeen (A, B), 125 gram koffie. Sinaasappelen: 109 Algemeen (A, B), 500 gram sinaasap pelen (inleveren uiterlijk 30 April a.s.); 116 Algemeen (D), 1000 grkm sinaasappe len (inleveren uiterlijk 30 April a.s.). (De letters achter de bon nummers geven de leeftijds groepen aan. op welke kaarten de betreffende bonnen voorko men). TABAKSKAARTEN 903. 76 Tabak, 2 rantsoenen tabak. 78 Tabak. 2 rantsoenen tabak. BONKAARTEN ZA, ZB, Zd, ZD. ZE, MD, MF. MH 905. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter L. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April a.s. worden gebruikt. De bonnen 084. 089. 090, 091, 13. 097. 098 en 099 Algemeen der bonkaarten voor Voedings middelen kunnen vernietigd worden. Uitbreiding werd mogelijk gemaakt. De vereniging Schoolmuseum Middelburg, zal op Woensdag 4 Mei te Vlissingen haar al gemene vergadering houden, waar Drs. M. C. Verburg zal spreken over ..Kansen van industriële ontwikkeling en de taak van het onderwijs in ons agrarisch gewest" en de heer G. Wagenvoorde iets zal vertellen over de leerlingen opleiding in de bedrijven, waarna een rondgang over de terreinen van de Kon. Mij. „De Schelde" zal worden ge maakt. Aan het jaarverslag over 1948 ontlenen wij, dat het museum nog steeds is ondergebracht in een lokaal van de Openbare Lagere School C te Middelburg. De ruimte was te beperkt en de gemeente Middelburg heeft nu óf 50- dagen hechtenis, alsmede twee flinke schoollokalen aan ontzetting uit de rechten voor 1 de Nieuwe Haven voor het mu- "id van 10 srt"m beschikbaar gesteH Het bestuur zal trachten de Zeeuwse gemeenten, die nog geen subsidie aan het museum verlenen, tot subsidiëring te bewegen. Ook zijn nog niet alle schoolbesturen in de provincie begunstigers van het museum. Het ledenaantal bedraagt 332, het aantal subsidieverlenende gemeentebesturen 15. het aan tal begunstigende schoolbestu ren 25 en het aantal begunsti gende verenigingen 3. Gezien de grootte van het Zeeuwse onderwijzerscorps is het aantal leden te klein. De vorige algemene vergadering, die te Goes werd gehouden, trok ruim 500 bezoekers. Het bezoek aan het schoolmuseum is bevredigend. Ook worden van verder afgelegen plaatsen steeds meer zichtzendingen aangevraagd en om studiemate riaal en lectuur werd meerma len verzocht. Het financiële verslag over 19471948 vermeldt een batig saldo van ƒ1485.10 (vorig jaar Pleegde meermale.i oorlogsmisdrijven. Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg heeft Woensdag de 44-jarige Duitser Karl W. F. Klünner, ex-Kriminal-Sekretar en medewerker van Sipo en S. D., veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan het meermalen plegen van oorlogs misdrijven, bestaande uit het neerschieten zonder vorm van proces en het mishandelen van Nederlanders. De eis tegen Klünner, die het recht heeft tot het instel len van beroep in cassatie, luidde 20 jaar. Jol kapseisde. Dinsdagavond omstreeks 9 uur passeerde het Hollandse s.s. Arnedijk. komende van Antwer pen en varende naar Rotterdam de kruispost bij de Midden- steenbankboei voor Westkapelle. waar zoals gewoonlijk de loods van boord zou gaan. Van het loodsvaartuig Capel- la, dat daar dienst doet werd een jol gestreken om de loods af te halen, maar deze jol kap seisde en twee matrozen ge raakten daarbij te water. Een van hen slaagde er in een af hangende lijn van het loods vaartuig te grijpen en kon ge red worden. Ogenblikkelijk werd alles in het werk gesteld om ook de tweede matroos, de 27-jarige A. C. de Witte uit Biggekerke, te redden. Twee jollen van het loodsvaartuig en twee sloepen van het s.s. Arnedijk. dat voor anker was gegaan, zochten het water af. Bovendien werden een aantal reddingsboeien over boord gezet. Het mocht evenwel niet ge lukken het slachtoffer te vin den en na enige uren moest worden aangenomen, dat de Witte verdronken was. Hij was eerst veertien dagen gehuwd. Grondaankoop te Goes. Het bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland heeft zich met een brief tot B. en W. van Goes gewend, waarin o.m. wordt medegedeeld dat na over leg met het departement van O., K. en W. en in verband met grote toename van het aantal leerlingen, het bestuur geadvi seerd is plannen te overwegen voor een definitief schoolge bouw. ook al zal daarbij grote soberheid te bétrachten zijn. Om die plannen te kunnen maken, moet bekend zi' 1, waar het gebouw gesticht zal worden. Het bestuur geeft de voorkeur aan het op het uitbreidingsplan Oost aangegeven terrein voor plaatsing van een „bijzonder gebouw van Openbaar nut", groot plm. 3500 m2. Het De partement stelt echter als richt lijn dat voor een Lyceum of Gymnasium van middelbare grootte, een bouwterrein van rond 5000 m2 beschikbaar is. Om dit te kunnen bereiken zou 1500 m2 van het verder noor delijk gelegen passieve ont spanningsterrein aan het bouw terrein toegevoegd moeten wor den. Op het uitbreidingsplan staat voor de 3500 m2 een ver koopsprijs van ƒ9.50 aangege ven. Zou nu voor de andere 1500 m2 dezelfde prijs betaald moeten worden, dan zou dit to taal op ƒ47.500 komen. Dit be drag wordt echter op het ad viesbureau van de Rijksgebou wendienst voor een schoolge bouw in een plattelandsge meente als Goes, te hoog ge acht. Het bestuur stelt daarom B. en W. voor, voor de oorspronkelijke 3500 m2 ƒ9.50 per m2 te betalen en voor de bijkomende 1500 m2 die als ont spanningsterrein toch niets op gebracht zou hebben, 2.— per m2. Verzocht wordt deze grond te willen reserveren en tegen genoemde prijs te verkopen zo dra machtiging van het Depar tement van O. K. en W. is ver kregen om tot bouw te kunnen overgaan. Daar B. en W. tegen een en ander geen bezwaar hebben, wordt voorgesteld de prijs van bedoelde 1500 m2 aan de Ko ninginneweg te bepalen op ƒ2 per m2. Moeder poes met konijnenkinderen. Enkele weken geleden werd bij graaf werkzaamheden aan de Schans te Goes, een nest met drie jonge konijnen gevonden. Het moederdier had het hazenpad (of moeten we zeggen: het konijnen- pad), gekozen. zodat de konijntjes, die nog slechts 9 of 10 dagen oud waren, de moederlijke zorgen moesten ontberen en letterlijk in de kou kwamen te staan. Een die renvriend. de heer W. Sinke, die juist een kat "met jongen had. heeft zich over deze diertjes ontfermd. Hij zette ze bjj de kat en hoewel deze aanvankelijk wel even vreemd keek. nam zij ze in lief de aan en verzorgt ze thans als haar eigen kinderen. Ook de ko nijntjes kunnen het bij hun twee de moeder goed vinden. Zij worden echter niet gezoogd, zodat zij met behulp van een spuitje melk moeten worden toege diend. Het is grappig te zien hoe de diertjes op de surrogaat-speen afkomen. Wannéér zij straks „op eigen be-- nen" kunnen staan, zal onze die renvriend hen de vrijheid herge ven. 42 jaar gemeente-secretaris. De gemeenteraad van West- dorpe kwam Dinsdagavond in vergadering bijeen. Op zijn ver zoek werd per 1 Mei a.s. eer vol ontslag verleend aan de heer R. R. U. Kieboom als se cretaris-ontvanger en ambte naar van de Burgerlijke Stand. De heer Kieboom is 42 jaar se cretaris van Westdorpe geweest. De heer G. C. van Haejst, die sedert 16 April 1935 ambtenaar ter secretarie geweest is, werd benoemd tot secretaris met in gang van 1 Mei. Tevens werd hij benoemd tot bezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Per 1 Mei a.s. werd de heer G. E. P. Mechelinck be noemd tot gemeenteontvanger en 1ste ambtenaar ter secreta rie. Tevens - werd hij benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De nieuwe Sloepolder. Er is thans een begin ge maakt met het leggen van de dijk. die de nieuwe Sloepolder zal afsluiten van de Schelde. Gewerkt wordt van Nïeuw- land in Oostwaartse richting. Twee drijvende kranen zijn ge arriveerd voor het grondverzet. Voor opwerpen van de twee kaden, die het dijklichaam zul len omsluiten, t dat opgespoten wordt, zijn de eerste maatrege len genomen. Ongeluk bij een ongeluk. De vrachtrijder M. Schouten uit Kloetinge, die Woensdag middag bomen loste aan de ka de te Goes, had hierbij het on geluk een der bomen tegen het lichaam te krijgen. Hij liep in wendige kneuzingen op, maar was van mening, dat hij zonder hulp met paarden en wagen -wel thuis kon komen. Op do Patijnweg bij de garage van de heer de Jonge, geraakte hij ech ter door de hevige pijnen be wusteloos. Hij viel van zijn wa gen en liep daarbij ook nog 'n hoofdwonde op. S. werd de ga rage binnengedragen, waar dokter Wouda eerste hulp ver leende en de man naar het zie kenhuis deed overbrengen. Fietsendief gearresteerd. Vorige week werd te Kloetinge ten nadele van zekere F., een rij wiel gestolen. De gedupeerde stel de de Kloetingse politie hiervan in kennis en gaf intussen zelf ook zyn ogen goed de kost. Op Twee de Paasdag toog hij naai- het sport terrein te Goes, waar in de stal ling enkele honderden fietsen wer den gedeponeerd. Hij neusde er eens rond en zag er tot zijn blijd schap ook zijn eigen karretje staan.. H(j nam de Goese politie in de arm. die een post uitzette en rustig afwachtte tot de voetbal wedstrijd afgelopen was. Toen kwam ook de oud-Goesenaar de W. uit Haamstede en wilde de be wuste fiets meenemen. Fiets en be rijder werden naar het politiebu reau overgebracht, waar bleek dat. de W. volkomen vrij uit ging. Hy" had de fiets van zijn vader cadeau gekregen, die haar van een zekere T. uit Axel had gekocht. T. werd aangehouden en Dinsdag naar Goes overgebracht, waar hij be kende het rijwiel te Kloetinge te hebben ontvreemd. Bij zijn ver hoor bekende hij tevens een rij wiel in Bergen op Zoom te heb ben gestolen. Inmiddels is ook de ze fiets in beslag genomen kunnen worden. T. is voorlopig in Goes in arrest gehouden. Handboogconcours te Kapelle. Op de tweede Paasdag; werd een concours gehouden door de Handboogsociëteit „Wil lem Teil" te Kapelle waar aan door 9 sociëteiten met 25 schutters werd deelgeno men. Hier volgen de uitsla gen: Hoofdvogel: P. Schreurs, „Zeelandia", Ovezande; le zijvogel: H. Snoers, „Batavie ren". Sluiskil; 2e zijvogel: C. Vermeulen, „Soranus", Heïru kenszand; le hoofdkal: A. v. Zundcren, „Spes Nostra", Ovezande; 2e hoofdkal: M. Scheele, „Batavieren", Sluis kil: *le onderkal: J. Glas, „Willem Teil". Kapelle; 2e onderkal: A. van Liere, „Wil lem Teil", Kapelle; meeste kleine vogels: M. Scheeie, „Batavieren", Sluiskil: le klep: C. Bek', „Soranus", Heinkenszand; 2e klep: C. Westdyk. „Zeelandia", Ove zande: 3e klep: P. Glas, „Wil lem Teil", Kapelle. Mosselseizoen gesloten. Het mosselseizoen werd met ingang van 16 April geslo ten. Aan de mosselkwekers zal worden bericht wanneer weer- bestellingen worden aangenomen. Middelburg FAIRY AVIATION WORKS BAND The Fairy Aviation Works Band wordt hedenmiddag om streeks 4 uur te Middelburg verwacht. Het gezelschap rijdt naar de Balans vanwaar naar het tijdelijk gemeentehuis in de Wag'enaarstraat wordt ge marcheerd. Daar worden de Engelsen door het college van B. en W. officieel ontvangen. Vóór het gemeentehuis zullen de beide volksliederen en en kele marsen ten gehore worden gebracht. FINALE VAN DE ETALAGEPRIJSVRAAG Woensdagavond waren er. in het Schuttershof te Middelburg louter stralende gezichten te zien: in een van de zalen wa ren de prijswinnaars van de éta lagewedstrijd, die ter gelegen heid van de winkelweek door de winkeliersver. Langeviele-Pot- tenmarkt werd georganiseerd, verzameld. Zij kwamen hun prijzen waartoe zowel een reisje naar de bollenvelden als een kapstok behoorden af halen en mochten zelf hun keu ze bepalen. Het gelukkigste van de 51 winnaars en' winnaressen was de benjamin van het gezel schap, de kleine Bas Vroom, die trots met een rijwiellantaarn naar huis ging. A.J.C. hield Paasweekend in Terneuzen. in Terneuzen werd een jeugd-Paasfeest gehouden van het Gewest Zeeland van de A. J. C. Zaterdagavond werd, onder leiding van de -gewes telijke zwermlelder,- de heer A. Schuitema te i.uddelburg, een bonte avond gehouden. In de pauze werd door enkele oud-leden aan de afdeling Terneuzen een vlag aangebo den. Na afloop van deze avond was er een fakkelop tocht. Zondag werd een lan delijk spel gehouden. Op tweede Paasdag verzamelde mén zich om tien uur voor het maken van een mars door de stad, waarmee het Paas-weekend eindigde. Geslaagd voor scheepswerk- tuigkundige dipl. B. practisch ge deelte. K. Alewijnse, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissin gen. MR. J. DE WILDE SPRAK Woensdagavond werd in de Schouwburg te Middelburg door de plaatselijke A.R. Kies vereniging voor geestverwan ten een bijeenkomst gehouden waarin het Eerste Kamerlid mr. J. de Wilde, schriftelijke en mondelinge vragen beant woordde. Tal van actuele on derwerpen zoals het Indone- sisch-probleem, huisvesting en woninghuur kwamen ter spra ke. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der A.R. Kiesvereniging dr. K. Huizenga. Biggekerke HET lyONINGINNEFEEST. Het programma te Biggekerke voor. 30 April luidt; 9.30 uur feest met de schoolkinderen, 1.30 uur toespraak van de ere voorzitter. Volksspelen; wieler wedstrijd, ringrijden per rij wiel voor dames en heren, stoeltje rijden te paard en hin dernislopen; 7.45 uur prijsuit reiking bij de muziektent, ver loting. concert van de muziek vereniging, concert van de zang vereniging, concert door de muziekvereniging en een mu zikale rondgang door het dorp. Op 29 April worden de fees telijkheden geopend in.de zaal van de heer J. A.. Simpelaar met de opvoering van het his torisch spel „Pro Rege" .met medewerking van de muziek- en zangvereniging. Serooskerke PROGRAM VOOR KONINGINNEDAG. De Chr. Oranjevereniging „Beatrix" te Serooskerke (W.) kwam vorige week bijeen om het programma voor de a.s. Koninginnedag vast te. stellen. Het program ziet er als volgt uit: In de voormiddag kinder spelen: (leeftijd tot en met 15 jaar), zaklopen, koekhappen, hoogspringen, verspringen, stoe lendans en mastklimmen. In de namiddag voor oude ren: ringrijden per sjees, stoel tje rijden te paard, stoeltje rij den per fiets, motor-wedstrijd, gecostumeerd voetbal, hoog springen, verspringen en krui wagen rijden. Er zal een klein entrée gehe ven worden. Des avonds 7 uur zal in de muziektent door het kleine meisjeskoor „Klimop" een uit voering worden gegeven. Te 8 uur concert door liet fanfare corps. 9.30 uur lampion-optocht door plm. 300 kinderen door de dorpstraten. Na afloop hiervan ontvangen de kinderen een. tractatie in het vergaderlokaal. Tot zover het program. In de vacature van het be stuur door het bedanken van de heer P. de Buck, werd ge kozen de heer J. Reijerse, di recteur Kinderzorg. Domburg MEER LOGEER GELEGENHEID. De ontwikkeling van het vreem delingenverkeer wordt te Dom burg de laatste tijd sterk begun stigd door de ondernemingsgeest van zijn inwoners. Een week na de voltooiing van het hotel „Ro- sondaal" werd enkele dagen gele den het herbouwd hotel-restau rant ..Juliana" heropend. Het aan tal logeerbedden is zodoende met 24 vermeerderd. Oostkapelle ZIEKENZORG. Het jaarverslag van het fonds „Ziekenzorg" te Oostkapelle vermeldt over 1948 aan ont vangsten 470.32, aan uitgaven 376,36. Het batig saldo is. na het verrekenen van het tekort van 't vorig jaar a 29,69 dus 64.27. Aan 11 personen werden ver sterkende middelen verstrekt, terwijl aan 42 personen 107 ver- plegingsartikelen in bruikleen werden gegeven. Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. Woensdag 20 April. Export garnalen 69 kg 0.88; Schar 495 kg. 22—43; Bot 731 kg, 29—46; Schol 10 kg. 48—49; Wij ting 24 kg. 29; Middel tong 10 kg, 2.10—2.35: Rog 133 kg. 19—20; Ka beljauw 53 kg. 60—65; Schelvis 153 kg. 54—69 ct. per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2