Hulpdiensten voor het Nederlandse léger Productie en prijsvorming van pootaardappelen NIEUWS UIT ZEELAND Woningvoorraad steeg in 1948 met 37.597 woningen Zeeuwse Almanak PLOUVIER heeft DE Schoenen WALCHEREN jT-genda Er werd voor 1101 mlllioen gulden gebouwd. Geringe werkloosheid in de bouwvakken. Blij kent 'li overzicht van het mi nisterie van wederopbouw cn volkshuisvesting werd in het vior- tie kwartaal van 1048 voor een be drag van f 3)2 mlllioen geprodu ceerd. In geheel 1948 werd een be drag van f 1101 millioen verwerkt, dit is ruim 50 pet. meer dan in 1947 (f 718 mlllioen). In het be drag van f 1101 mlllioen is f 433 mlllioen begrepen voor woning bouw, f *28 mlllioen voor bedrijf*- bouw cn f 150 mlllioen voor weg en waterbouwkundige werken. In 1948 werd een bedrag van t 1243 njlllioen goedgekeurd (1947 t 1056 mlllioen). Van het bedrag ad f 1243 mlllioen heeft f 849 mll lioen betrekking op nieuwbouw cn uitbreiding, f 153 milliocn op herbouw oorlogsschade, f 85 mll lioen op onderhoud, l' 81 mlllioen op herstel oorlogsschade on f 73 mlllioen op verbouw en verbete- ring. Verder blijkt, dat van het genoemde totale Kocdkeuringsbe- drag f 553 millioen betrekking hoeft op woningen, f 309 millioen op bedrijfsgebouwen en f 191 mil lioen op weg- en waterbouwkun dige werken. In 1948 kwam een bedrag van f 949 millioen aan werken gereed 11947 f 465 millioen). WONINGEN. In 1948 werden goedkeuringen verleend voor 37.793 woningen. Gereed kwamen van Januari tot en met December 30.301 woningen. De prijs, waarvoor gegund werd bedroeg in December gemiddeld f 10.180 per woningwet-woning. Voor het jaar 1948 bedraagt deze prijs gemiddeld f 10.820 per wo ning (1047: f 10.9.90). De clnsslficnlie-inhoud bedroeg In 1948 209 m3 en voor 1947 282 m3 gemiddeld. In 1048 kwamen In Groningen 1700 woningen gereed, in Friesland 1710, in Drenthe 1090, in Overijssel 2180, In Gelderland 5270, in Utrecht 1100, in Nccrd Holland (zonder Amsterdam) 2950. in Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) 2640. in Zeeland 24)0. in Noord- Brabant 8330. in Limburg 4720. in Amsterdam 650. in Den Hang 210. in Rotterdam 580.cn in de Noord- Oostpolder 190. Het aantal in 1948 gereedgeko men woningen is hoger dan dat in •de inren 1936 en 1937 on oneeveer geliik aan dat In hel 'aar 1939. In 1048 kwamen duplex wo ningen en 1700 montagewoningen gevoed. Door het gereedkomen van 36.391 woningen, door verbouwing en verandering van bestemming, ver- meerderde de woningvoorraad met totaal 37.597 woningen. Tengevol ge van afbraak, enz. verminderde hl| met 1758. zodat in 1948 een totaal vermeerdering gaf van 35.839 woningen. BOERDERIJEN. tal gereed gekomen werken ten gevolge waarvan een complete NATUUR IN OLIEVERF Zeeland ligt nu in volle bloei. Het strekt zich uit in zijn zil veren kransen van water en koestert zich in de voorjaars zon. De vele boomgaarden zijn eensklaps tot sprookjestuinen geworden, waarin feeën mei milde hand de zachtste kleuren over de kronkelende takken hebben gestrooid. Nooit hebben zovelen met volle teugen genoten van Zee- lands bruidstooi, als juist op deze gezegende Paasdagen. En ge kunt natuurlijk van mening zijn, dat het, als het zulk mooi weer is, nauioelijks zin heeft om naar een schilderijenten toonstelling te wandelen om dddr van de natuur te genie ten. Want wat daar langs de wanden hangt, het is immers slechts „natuur in olieverf En toch zou eigenlijk ieder een in Zeeland er eens een middag voor moeten nemen. Voor oen bezoek aan de van Gogh-exposltie in Middelburg. Niet eens desnoods om de schil derijen te bewonderen. Alleen maar om er zichzelf rekenschap van te geven, hoe een begena digd kunstenaar de schoonheid der natuur ondergaal. De vruchtbomen in Zeeland slaan nu in bloei. En in de tentoon stellingszaal hangen drie, vier, vijf schilderijen van Van Gogh. waarop ge bloeiende bomen en bloeiende boomgaarden kunt aanschouwen. Halen ze niet bij de natuur, bij de echte bloei Probeer het eens! Ge zult zien, dat een bloeiende boom u sterker ontroert als ge eerst gezien hebt, hoe van Gogh een bloeiende boom zag en als ge gevoeld hebt wat er in hem om moet zijn gegaan, voor hij van een bloesemtak een feest van licht en kleur, een fonkelend juweel kon maken. (Ingezonden mededeling) Uw planten blijven langer bloeien! POKON kunstmm. M«t bloccoco «O <<o «erker* plant. Zo lijn pliotcn het kopen dubbtl wurd. POKON KUNSTMEST land 14, in Drente 33. In Overijs sel 95, in Goldcrland 279, in Utrecht 28, in Noord-Holland 24, in Zuid- Holland 21 In Zeeland 80. in Noord- Brabant 335 cn in Limburg 102, totaal 1130. Het aantal gereed ge komen werken tengevolge waar van een gedeelte van een boerde rij ter beschikking is gekomen be droeg: in Groningen 6. in Overijs. sel 1. in Gelderland 85 in Utrecht 21. in Noord-Holland 5. in Zuid- Holland 10, in Zeeland 250, In N. Brabant 132 en in Limburg 55. totaal 574. In 1048 was er een voortdurend gebrek aan bouwmaterialen. in het bijzonder cement, stenen cn pannen. Wel kwamen van deze materialen grotere hoeveelheden beschikbaar dan In het Jaar te voren. doch de vraag nam zo sterk toe. dnt de voorraden in do loop van 1948 op hetzelfde lage peil bleven of zelfs nog verder afnn- mon, Do hout- en ijzerpositie was in 1048 gunstiger, ofschoon de eerste nog altijd dwong tot de handhaving van de houtbeperken- de voorschriften. De werkloosheid onder de bouw vakarbeiders was in 1948 gering. Op 1 Januari van dat iaar waren cr 6300. op l Juli 1900 en op 31 December 8400. Deze aantallen zijn niet groot, indien met het seizoen- karakter van het bouwbedrijf cn het totale aantal bouwvakarbei ders (wellicht 100.000 170.000) in aanmerking neemt. Het weer was in 1948 gunstig. Er waren In dat jaar 254 werkbare dnecn tegen 214 in 1947 en 229 nor maal. ZWARTE BOUWWERKEN. In het Jaar 1948 werden de vol gende clandestien opgerichte bouwwerken achterhaald: 15 wo ningen. 03 noodwoningen. 97 schu ren, 44 werkplaatsen, 17 berg plaatsen, 18 cafe's of hotels, 60 loodsen, 10 zomerhuisjes. 30 kip penhokken. 19 woonwagens of woonschepen. 5 kantoren. 342 ver bouwingen. 8 scholen. 3 hooiber gen en 15 garager. Hiervoor wer den cf.m. verbruikt 1475 m3 hout, 2'i mlllioen stenen. 300 deuren. 24.000 m2 board. 4400 m2 cternict. 1500 m2 glns. 1.300.000 kg. ijzer, 600 ton cement. 175.000 kg. kalk, 130.000 dakpannen. 106.000 tegels. In totaal worden 554 processen- verbaal aan de officieren van Ju stitie ter vervolging toegezonden: daarnaast werden 198 rapporten' Toch een beetje sympathiek. Een gipsafgietsel van Goethe's hand.kan aan een salonkastje zo'n ver fijnd aesthctisch cachet geven. Net alsof je met oelhe opstaat cn naar bed gaat. Tot nog toe waren het alleen maar erg beroem de mannen, in wie de gipsafgietselfabrikanten financieel heil zagen. Maar laat het nou aan Lou Bandy gelukt zijn zo'n fabrikant te interes seren voor zijn pootje! Binnenkort kunt u de gipshand van deze kwe lende cabaretier kopen U kunt dat hyper-artis tieke ding op Uw radio leggen als uit de luid-% spreker Lou Bandy's stem goede raad aan ver liefde meisjes geeft in versjes, die net niet goed genoeg zijn om helemaal aanvaard te worden. Dat een deel van de op brengst dezer handen voor 't Wilhelmina-kan- kerfonds bestemd is. maakt dat idee wel een beetje sympathiek, maar misschien krijgt u toch het gevoel, dat Lou die hand eerst flink had moeten wassen! door de opsporingsdienst opge maakt. De bouwkpstcn van deze achter haalde gevallen beliepen in totaal f 2.339.407. In ócn geval werd onvoorwaar delijk gevangenisstraf opgelegd van één week. De hoogst opgeleg de geldboete bedroeg r 10.000. In totaal werden geldboeten opgelegd tot een bedrag van f 63.623. Voor- waradelijke gevangenisstraf werd opgelegd in 21 gevallen, Het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw vaardigde 27 afbraokbeschikkin- gen uit: in 9 gevallen werd aan het gebouwde een andere beschikking gegeven. D.U.W.-K AMPEN. De D.U.W.-kampen (48) waren op 24 Februari 1949 bezet met 1657 personen. 23 van deze kampen ztjn direct beschikbaar voor werklozen, met een capaciteit van 2840 perso nen. Doordat vele dezer kampen nog onbezet, andere slechts ten dele bezet zijn. herbergden zij 1170 personen. Aan 16 kampen werd tijdelijk een andere bestfemming gegeven. In verband met ons aandeel in de West-Europese Unie. Een taak voor de Nationale reserve. Zoals bekend Is wordt thans door het directoraat Nationale Reserve de mogelijkheid over. wogen om naast de te vormen I n f anU' rle-onderdelen over te gaan tot het formeren van eenheden luchtdoelartillerlc, motordienst, parachutisten, pontenlcrs en pioniers, ver bindingsdienst, vaartuigen- dienst. spoorwegdienst, lucht wachtdienst. veldpost, pam- serdoelarttllerie, wielrijders en cavalerie. Deze plannen houden o.m. verband met het leveren van de Nederlandse militaire bij drage in het kader van de West-Europese Unie, aldus verklaarde de waarnemende directeur van de Nationale Reserve, luik kol. lx- Fèvie de Montigny aan het a.n.p. Nederland heeft zich tegen over de andere deelgenoten van de West Europese Unie verplicht een relatief groot leger op te bouwen. Dit le ger zal vele offers vragen van het Nederlandse volk en moet daarom zo efficiënt mo gelijk worden opgezet. In de ze geest nu moet gezien wor den het formeren van de nieuwe onderdelen, waarvan luit. krol. Le Fèvre de Montig- ny de meeste als hulpdlension beschouwde. Als voorbeeld noemde luit. kol. Do Fèvre de Montigny het P.T.T.-perso- neel voor de verbindings dienst en de miflinen van de Nederlandse spoorwegen voor do snoorwegdienst. Men ver-' wacht een grote besparing van de verwezenlijking van de ze plannen. Het is echter niet zo. dat vrijwilligers om wille van de zuinigheid bepaalde opdrach ten zullen moeten uitvoeren waarvoor zij iri feite geen vol doende militaire opleiding hebben genoten. parachutisten. Aan dienstplichtigen, die voor hun eerste militaire oefening onder de wapens worden geroepen, zal men de mogelijkheid bieden om tot parachutist te worden op- fjeleld. Degenen, die deze op- elding: ambiëren, verplichten zich na hun eerste militaire oefening toe te treden tot de Nationale Reserve. Zc zullen dan worden vrijgesteld van herhalingsoefeningen. In net verband van de Nationale Reserve zullen zij echter hun geoefendheid bewaren en hun springtcchniek kunnen verbe teren. Bij het opzetten van een (ingezonden mededeling» Motor- en Vaartuigendienst zal een beroep op de burge rij worden gedaan om vrijwil lig materiaal af te staan. WAPENS UIT AMERIKA Lult. kol. Le Fèvre de Montigny kon geen aptwoora geven op de vraag, hoe de Nationale Reserve zou passen in het toekomstige Nederland se leger, omdat, zoals hü ze), de uiteindelijke vorm en om vang van het Nederlandse militaire aandeel in de West- Europese Unie nog niet was vastgesteld. Bovendien leve ren de Ver. Staten nog niet de wapenen die nodig zijn voor de opbouw van het Ne derlandse leger. Zodra de stroom van wapenen begint te vloeien, moeten hier ge oefende manschappen gereed staan, die ze kunnen hanteren. Daarom Is de Nationale Re serve nu reeds met haar wer vingsactie begonnen. Luit. kol. Le Fèvre cie Montigny noemde de huidige stand* van aanmeldingen niet onbevredigend. Ruim 2.500 personen hebben zich thans gemeld. De meeste hebben de keuring reeds gepasseerd, waarbjj slechls enkelen moei ten worden afgewezen. Het grootste aantal vrijwilligers is tot nu toe van Dordrecht en omstreken gekomen. Men is daar pas op 1 Februari jl. gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 per sonen gemeld. Nieuwe winstmarges voor de melkhandel? Naar Het Vrije Volk verneemt wordt thans van overheidswege de vraag onder ogen gezien of de aan melk slijters toegestane winstmarge gewijzigd dient te worden. Deze marge bedraagt in 't Westen des lands (Noord en Zutdhollnnd en een gedeelte van de provincie Utrecht) 5.50 per 100 liter, voor de overige gebieden ƒ3.55. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat deze marges niet in juiste verhouding staan tot het werkelijke kostenpcil. Voorge steld Is daarom de eerstgenoem de marge te verlagen tot ƒ4.50 en de laatstgenoemde te verho gen tot 3.75. Een beslissing is nog niet genomen. Explosie bij Paasvuur. Even voordat Maandag avond te Lunteren het tra ditionele Paasvuur werd ont stoken, werd de 'aandacht van de duizenden toeschouwers, die op het terrein achter de molen waren samengestroomd, getrokken door een geweldi ge knal, die uit de richting van het dorp kwam. Het bleek, dat tie 23-jarige F. J. W., die met zijn verloofde op weg was naar het Paas vuur, in het bezit was ge weest van een of ander ex- Slosief voorwerp met de be- oeling dit in de vlammen te deponeren. Door tot nog toe onopge helderde oorzaak kwam dit voorwerp op straat tot ont ploffing. De gevolgen waren ernstig: de rechterhand van W. werd verbrijzeld, W.'s ver loofde werd aan de bovenarm gewond en een voorbijganger kreeg een verwonding aan het hoofd. W. werd in allerijl naar het ziekenhuis te Ede overgebracht. Chr. Hist. Unie stelde rapporten vast. Onder voorzitterschap van de neer H. W. Tilanus. kwamen de afgevaardigden van alle af delingen uit het land van de Christelijke Historische Unie in Amsterdam bijeen om een drie tal ontwerp-rapporten te behan- delen. He betrof hier een ontwerp middenstands-rapport, een om werp sociaal-economisch pro-, gram en een ontwerp landbouw rapport. Na zeer uitgebreide discussies werden deze raporten door de vergadering aangeno men. Houdt Bartali er mee op? „Eerlijk gezegd geloof ik niet. dat ik dit Jaar de ronde van Frankrijk zal winnen", aldus Gino Bartali in een interview. „Maar", zo ging Bartali verder, „laten we afwachten wie het eerste de baan van de Pare des Princes opkomt. Mijn team telt enkele uitstekende elemcnton, maar de andere ploe gen zijn misschien beter dan- die van mij. Zeer zeker, ik zou mijn wielercarrière gaarne willen be sluiten met nieuwe overwinningen, maar ik vrees. neen. ik weet eigenlijk we] zeker, dat ik niet in slaat ben om mijn successen van het vorig jaar te herhalen. De ja ren beginnen te drukken en de ronde van Frankrijk is lang en moeilijk. Vanzelfsprekend zal ik mijn uiterste best cloen en mijn! teamgenoten zullen mij helpen. Maar nogmaals, de tour is hard en vee) zal afhangen van mijn licha melijke conditie tijdens de ronde". Uit dit interview zou men de conclusie kunnen trekken, dat Bar tali er na dit seizoen mee uit scheidt. Doch het zou niet de eer ste maal zijn. dat een renner een dergelijke uitspraak terugneemt. Nederlands jeugdelftal won ook van Noord-lerland. Na een snelle wedstrijd heeft het Nederlandse jeugdelftal Dinsdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een vol komen verdiende 2—0 overwin ning behaald op het jeugdelftal van Noord-lerland. De rust stand was 1—0. Dc Nederlanders hadden met wat meer geluk een veel grotere overwinning kunnen behalen, maar deze 2—0 zege was reeds voldoende om hen Donderdag a.s. in Rotterdam tegen Frank rijk in de finale van dit tour- nooi te brengen. De wedstrijd Oostenrijk— Engeland is te Zeist met 42 door de Engelsen gewonnen. Met rust was de stand 11, cn na het verstrijken van de regle mentaire speeltijd 22. In de verlenging brachten de Engel sen de stand op 42. Bedrijfschap bestudeert de moeilijkheden. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Vondeling (Arb.), betreffende de maatregelen, welke de regering overweegt met betrek king tot dc productie en de prijs vorming van pootaardappelen in 't komende oogstjaar, heeft minister ManshOlt o.m. geantwoord: Ondanks de door deskundigen Begeven waarschuwing, dat de teelt zou moeten worden vermin derd. is gebleken, dat het aanbod van pootaardappelen zo groot is, dnt een deel als zodanig niet kan worden verkocht, waardoor ook de prijzen het aantrekkelijke hebben verloren. De minister heeft ten aanzien van dc regelingen, die in verband met deze afzetmoellijkhi;- den in het afgelopen Jaar zijn ge troffen. de voorstellen, welke hem van de zijde van het Bedrijfsleven voor Zaaizaad cn Pootgoed cn do Stichting voor de Landbouw heb ben bereikt, overgenomen. Ook voor het Jaar 1940 worden thans- vooratellen uitgewerkt door dit be drijfschap tezamen met net geor ganiseerde bedrijfsleven. Het vraagstuk van een eventuele be perking vnn do productie is te vens in dit onderzoek betrokken. De minister is cr echter geenszins van verzekotd. dat een oplossing zal worden gevonden. Op de vraag of de regering dc verzekering kon geven, dat de productie in die gebieden ge schiedt, waar dit uit een oogpunt van nationale economie het meest gewenst is, antwoordde de mi nister. dat hij een verklaring van zo algemene strekking niet kan geven. Hij is van mening, dat zon der een positieve uitspraak van het georganiseerde bedrijfsleven in dezen het niot Juist zou zijn maatregelen te troffen, die Jen op zichte van bepaalde teoitgobleden een discriminerende werking «<?u- d«n hebben. CONCURRENTIE. Aangezien echter ook in andere landen pootgoed wordt geprodu ceerd. zodat tegen concurrerende prijzen moet worden geleverd, is in goval vnn een te groot aanbod op do buitenlandse markt een prijsval niot te vermijden door maatregelen van Nederlandse zij de alleen. Zou Nederland in zo danig geval beneden een zekere prijs geen pootgoed willen leve ren, dan zou zulks slechts tot ge volg hebben, dat. ingeval de we reldmarktprijs lager ligt dan deze door Nederl. verlangde prijs de cul tuur elders kon worden aangemoe digd ten nadele van de pootgoed- Dodelijk ongeval te Goes. Dinsdagmorgen is de mo torrijder C. R: uit Coljjns- plaat op de Middelburgse straat te Goes ter hoogte van de Ravelijn de Groene Jager bij het plotseling uitwijken naar links door een hem ach- teroprijdende personenauto ge grepen. Leden van het Rode. Kruis- corps Nijmegen die toevallig in Goes verbleven in verband met de Maandag gehouden bondsvergadering en leden van de afdeling Goes ver leenden de eerste hulp. Op ad vies van dr. h. Doeleman werd R. daarop in zorgwek kende toestand naar het zie kenhuis Oostwal overgebracht, waa,r hü in de vooravond aan de bekomen verwondingen ls overleden. Paasdrukte aan de grens. De Paasdrukte aan de Zeeuwsch-Vlaamse grens is heel groot geweest. Zo wel het inkomend als het uitgaande verkeer was omvangrijk en de douane kantoren ann beido zijden van dc grens hebbon het heel druk gehad mot .het contröleren van de hon derden auto's, motorrijders en wiel rijder». Dank zij de soepeler devic- zenbepalingen konden de kommiezen de toeristen vlot ter dan voorheen laten pas seren. Het is jammer dat dc be palingen voor grensovergang nog niet 'n ietsje gunstiger waren daar deze zo nu en dan nog wat stagnatie ver oorzaakten. Iedere Belg moet in het bezit zijn van een in ternationaal paspoort of één door de Rijkswacht afgege ven dagpas, welke bepaling tot gevolg had, dat nog aan verschillende personen, wei in het bezit van een Belgisch persoonsbewijs, de zogenaam de eenzelvigheidskaart, doch niet van de vereiste papieren, de entrée in Nederland moest worden geweigerd. Het is te hopen, dat, in het kader van de Benelux, hiervoor ook spoedig soepeler bepalingen in het leven worden geroe pen, zodat de toeristen nog minder stagnatie aan de grens zullen ondervinden. Nieuwe Herv. kerk te Sluis. Vandaag zal de eerste steen worden gelegd voor de Her vormde Kerk te Sluis. Het is nu .ongeveer.AVz jaar geleden, nl. op 11 Oct. 1944. dat het kerkgebouw geheel verwoest werd. waarbij alles verloren ging. Lange tijd heeft men een houten noodkerk gebruikt zo wel voor kerkdiensten als voor vergaderingen. Nu is het ech ter zover, dat de eerste steen voor een nieuw gebouw gelegd zal worden. Deze eerste steen legging zal worden verricht door de president-kerkvoogd, de heer A. E. dc Bruyne. des middags om half drie. Reeds dit jaar komt het nieuwe gebouw onder dc kap. In 1950 zal er voor de Herv. Gemeente dan weer gelegenheid zijn om haar kerkdiensten te houden in een nieuw kerkgebouw. Vitritefabriek *e Middelburg wordt verbouwd. Dezer dagen zijn werklieden begonnen met het afbreken van een gedeelte van het gebouwen complex vnn de Vitritefabriek. Het moderniseren van de technische installatie brengt nl. met zich mede dat verbouwing noodzakelijk wordt. Het betreft hier dus geen uitbreiding, doch een vernieuwing, die een meer efficiënte werkwijze beoogd om zodoende de productiecapa citeit te kunnen opvoeren. Deze herbouw beslaat wat de glasperserij betreft een opper vlakte van 800 m2, terwijl de bijtserij en controle-afdeling te zamen een oppervlakte krijgen van 1000 m2. Er komt weer rijst. (Van onze Haagse redacteur) In de tweede helft van Mei zal zeer waarschijnlijk weer een bon voor rijst worden aange wezen. Op het ogenblik is na melijk een schip met 9000 ton rijst van Siam op weg naar ons land. Dat is het laatste gedeelte van het aan Nederland toege wezen contingent van de oogst 1948. Het is nog niet bekend, hoe veel rijst per persoon beschik- baar gesteld kan worden. Van de negen millioen kilogram, die in Mei hier te lande verwacht wordt, moet namelijk een deel gereserveerd worden voor zie- keninrichtlngen, die extra-toe wijzingen ontvangen. in de loop van het jaar zal nog een enkele maal rijst ge distribueerd kunnen worden, dank zij de beslissing vj?n de International Food Board, die de wareldvijstvoorrnod zodanig heeft verdeeld, dat ook de lap- den, waar rijst geen hoofdvoecj- sel is, een hoeveelheid zullen ontvangen. export van Nederland in de toe komst. Wat het gevaar van prijibederf van het Nederlands product door onderlinge concurrentie vtm de Nederlandse exporteurs op een zelfde buitenlandse markt of door ccn verregaand overaanbod op een Nederlandse mnrkt betreft, kan de minister medelen. dat h'.t bedrfifMchap voor zaaizaad en pootgoed onderzoekt, of maatrege len kunnen worden genomen om dit gevaar te ondervangen. A.N .V. V.-beslu u rders bezochten Zeeland. Teneinde nieuwe indrukken op te doen en met het bestuur van de Provinciale en plaatse lijke verenigingen voor vreem delingenverkeer van gedachten te wisselen, brachten Dinsdag en vandaag de voorzitter van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemde lingenverkeer (A.N.V.V.), mr. dr. L N Deckers, de directeur, jhr, W. Boreel, het Hoofd Bin nenland, de heer O, v. d. Gron den en het Hoofd van de Pers dienst. mr. C. A. de Vries een bezoek aan Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland. Dinsdagmorgen werd het ge zelschap ontvangen ten gemeen tehuize van Yerseke, waar zich bij hen voegden de secretaris en directeur van de Prov. ver. v. vreemdelingenverkeer, resp. de heren G, Houtekamer en E. Smit en de voorziter van de V. V.V. Goes e.o., jhr. mr. D. van Doorn. Burgemeester Willemsen heeft daar de belangen van de oes tercultuur als deviezenbron ge schetst en gewezen op de bij drage die het vreemdelingen verkeer hieraan kan leveren. Na een dankwoord van mi\ dr. Deckers, maakte het gezelschap op uitnodiging van de Oester- cultuurmij. P. Vlaming Zn., een boottocht langs de verschil lende oesterpercelen, waarbij mr. M. Vlaming van voorlich ting diende, oesters werden ge kord cn natuurlijk ook genut tigd, Hierna werd een uitge breide autorit langs de bloeien de boomgaarden van Z.-Beve- land gemaakt, waarop ten huize van jhr. mr. van Doorn te Wil- helminadorp de thee werd ge bruikt. Des avonds werd gedineerd in hotel „de Korenbeurs" te Goes, waarbij ook de voorzitter van de Prov. V.V.V.. mr. J. Moolenburgh, tegenwoordig was. Voor vandaag stond een be zoek aan Zierikzee op het pro gramma. waar ook de komende jubileumfeesten een punt yan bespreking uitmaakten. Met een rondrit over het eiland werd het bezoek besloten. Vorig jaar werd Walcheren bezocht, wellicht kan een vol- §end maal Z.-Vlaanderen een eurt krijgen Geringe mosselzaad- aanvoer. Hoewel deze week het mos selseizoen nog niet officieel ge sloten was, werden van Brui- nisse geen mosselen meer aan de handelaars afgeleverd. Een slechte beurt werd deze week ook door de mosselzaadvissers gemaakt. Zij keerden bijna al len leeg uit de Waddenzee te rug. Slechts één kweker had nog een volle vracht gevangen. Het thans beschikbare deel van de Waddenzee is leeggevist. En het vissen op Duits gebied, waar nog wel zaad voorkomt, is verboden. De aanvoer be droeg slechts 400 tonnen. E.H.BO.-wedstrijd. Dezer dagen werd ln het gebouw van de C.J.M.V. te Middelburg een E.H.B.O.-wed- strjjd gehouden, uitgaande van liet district Zeeland. De wed strijd stond onder leiding van dokter van Gelderep. De jury werd gevormd door de artsen mevr. VermaasKonijnenburg, dokter Frumeau, dokter Slik- lce uit Middelburg en dokter Bom van Oostkapellc. De voorzitter van het district, de heer C. Vader, opende deze druk bezochte bijeenkomst en riep de heren doktoren, de af gevaardigden van de nieuwe afdeling Wolphaartsdyk, bur- gemocstcr Sprenger van Oost- kapelle en de overige aanwe zigen een hartelijk welkom toe en deelde daarna de re geling van de wedstrijd mee. Na afloop van de wedstrijd bleek dat de afdeling Middel burg het hoogste aantal pun ten behaald had. De volgende wedstrijd is bepaald op 9 Mei. Dr. C. P. Gunning over het Indonesische vraagstuk. Ingeleid door de voorzitter, de heer M. J. Poelje uit Vlis- singen, sprak Zaterdagmiddag voor het district Walcheren van de Partij v. d: Arbeid, in het Schuttershof te Middelburg, Dr C. P. Gunning, rector van het Amsterdams Lyceum, over het Indonesische vraagstuk. Dr. Gunning ving aan met te verklaren, dat, hoewel hij be zwaar had zowel tegen de eer ste als tegen de tweede poli tionele actie, hij de partij niet zal verlaten, omdat dit pro bleem r,iet alleen uiterst ge compliceerd is, maar ook om dat wij allen verplicht zijn, dc partij in de goede richting te stuwen en omdat de bijdrage welke de partij tot haar oplos sing zal geven, de toetssteen zal vormen. Spreker heeft in '40 voor een regeringsopdracht de orga nisatie van het Middelbaar On derwijs betreffende cn voor de Zending, Indonesië aan alle kanten bezocht, en contact ge had met de leiders van de re publiek en de leiders in Oost- Indoneslë. Aan de hand van vele feiten wees spr. er op. dat er nog steeds velen zijn dié het Indo nesisch nationalisme, onder deel van een machtig Aziatisch gebeuren, als een zeepbel zien, die zal uiteenspatten. Reeds 25 jaar terug wees prof. Kraemer er op, dat, indien Ne derland dit nationalisme zou blijven negeren, dit „als een bandjir over onze archipel zou komen". Kraemer heeft gelijk gehad. Vóór de oorlog reeds werd in de motie-Soetardjo 2 jaar later in de Volksraad in gewij zigde zin herhaald de wen selijkheid van een rondc-tafel- conferentie uitgesproken, doch door tegenwerking van oud minister Weiter c.s. werd deze motie nimmer uitgevoerd. Dat het Indonesische volk zich als een eenheid voelt blijkt uit de woorden die Soekawati, niin.-president van Oost-Indo- nesië. spreker toevoegde: „Wie in Djocja snijdt, snijdt in ons vlees". Spr. is overtuigd, dat in Indonesië in het verleden en ook in de jongste tyd ontzet tend veel is bedorven, doch dat er nochtans grote mogelijkhe den liggen. Wij mogen Indone sië niet loslaten. Spr. ziet de twee volgende kernvragen: le. De opvatting van de In donesiërs, dat Indonesië, na de Nederlandse capitulatie, vrij is en vrij wil blijven; 2e. De overtuiging onder hen, dat in trouw, toewijding, we tenschap, economie enz. geen ander volk met het Nederland se volk is te vergelijken en sa menwerking wenselijk maakt. Tenslotte is dit hele vraag stuk een appèl aan het geweten van het gehele Nederlandse volk. Dat dit geweten hier in tegenstelling b-v. met Hitiers Duitsland nog fiuictionne- ren kan, is een zegen. Het is eveneens een zegen, dat dit ge sprek in de p.v.d.a. nog moge lijk is. In de wereldomwenteling, waarin wc ons thans bevinden en die naar het woord van Van Randwijk alle andere in fcetokenis overtreft, vormt dit vraagstuk tenslotte een appèl zonder weerga op het democra- tisch-soclalisme, dat, naar spr. mening, alleen dit vraagstuk naar recht en gerechtigheid zal kunnen oplossen. In het concentratiekamp sprak de te Dachau overleden Ds. dc Geus tegen spreker over het bijbelwoord: „Het werk der ge rechtigheid brengt rust en vei ligheid in der eeuwigheid". Dit ziet spr. als de enige basis voor rust en veiligheid. De geschiedenis zal oordelen in hoeverre wij aan deze op dracht. waarbij onze baatzucht, ons eigenbelang, onze eisen van souvereiniteit enz., enz. totaal wegvallen, getrouw zijn geble ven. Op deze rede, die zeer veel indruk maakte, volgde enige bespreking, waarna de voorzitter in gevoelvolle woor den Dr. Gunning dank bracht voor zijn gesproken woord. Middelburg CA N Dl DATEN LIJ ST K.V.P. In aansluiting op ons be richt over de samenstelling van de candidatcnlh'st der Kath. Volkspartij te Middel burg voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen vernemen wij, dat de heren J. Meijer, B. Scheers en L. Vroom zich niet bereid hebben verklaard, een candidatuur te aanvaar den. De door de ledenverga dering gestelde candidaten zijn de heren S. P. Hamers, W. Hertoghs én L. J. van 't Westende, terwijl door het bestuur alsnog de heer A. van der Horst is gecandi- deerd. De volgorde zal door een partijstemming worden bepaald. Vlissingen UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Vlissingen. plaats hebben voor niet-zélf- verzorgers op Donderdag 21 April. Aan de beurt zajn de letters B t/m Blok. NED. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Zaterdagmiddag werd ie Vlis singen in de R.H.B.S. in tegen woordigheid van burgemeester mr. B. Kolff een door het dis trict Zeeland van dc N..T.N. pe- organiseerd^tentoon:;! 'Hing ge opend. Het doel van deze tentoon stelling was meer belangstelling te wekken voor het werk van de N.J.N. Kerknieuws GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Rotterdam C. W. de Wit te Middelburg. AAGTEKERKE. Bevallen: C. van de Wocstijne— Wouters, z. Getrouwd: W. H. S. Heljdra. 42 j. en C. W. Hugefcsc, 21 j. Overleden: M. Janse. 68 j. MIDDELBURG. Woensdag Kunstmuseum Schut tershofstraat: Van Gogh-ten- toonetelling, 10—12.30 cn 1.30— 5 uur: Electro: „De witte dui vel", 7 en 9.15 UUJ'. Donderdag Kunstmuseum: Vnn Gogh-tentoonstelung, 10—12.30 1.30—5 en 7—9.30 uur; Con certzaal: Falry Avition Works Band. 8 uur; officiële ontvangst door gem.-bestuur. 4 uur: Nieuwe Doelen: Jaarvergade ring „Nieuw Walcheren 8 uur; Electro: „De witte dui vel, 17 en 0.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag, Alhambra. „Niet tc Ver geefs'', 7 en 9 uur; Luxor, „De stad des doods". 8 uur; Con certgebouw. „Hans en Grietje" 2 uur. Donderdag, Voor bioscopen zie Woensdag: StrandhOtol, lezing Z.V.U. door J. P. Pollet over „Brugge, die Scoone". 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2