PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Or. Arnold dankt België DE BILT GENERAAL MALININ NAAR WASHINGTON? Promotie voor Anna Pauker Rode-Kruis-corps vergaderde te Goes Zaak-Schreieder wordt weer behandeld. Paasboodschap uitgesproken door Prinses Wilhelmina VOORSPELT 192e Jaargang - No. 90 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.: fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -TerneuzenBrouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 2? Voor inlichtingen over het Atlantisch Pact Chicago Tribune" klapt uit de militaire school Volgens Duitse kringen, die In contact staan met hut Sowjet-hoofdlcwartier in Berlijn, is Zondag een Sowjet-func- tionaris, reizend in burgerkleding, vanuit de Duitse hoofu- stad naar Washington vertrokken voor een belangrijke mis sie b\j de Sowjet-ambassade aldaar. Het doel van de missie zou zijn het verkrygen van in lichtingen uit de eerste hand over het Atlantisch Pact en de gevolgen daarvan in West-Europa, in het bijzonder West- Duitsland. De afgezant, wiens naam niet bekend werd gemaakt ls waarschijnlijk generaal Malinin, een vooraanstaand financieel expert in de Sowjet-Unie. Voor zijn vertrek heeft Ma linin besprekingen gevoerd met de nieuwe militaire gou verneur in Duitsland en diens adviseurs. De Sowjet-ambassade te Washington gaf als commen taar: De ambassade is niet in gelicht over een mogelyke aankomst van een Sowjet- functionarls uit Berlijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar geven, aan gezien er zoveel berichten en geruchten zjjn in kwesties, die op Duitsland betrekking heb ben. Overigens kunnen de Sowjet- ïeïders desgewenst inlichtingen putten uit de „Chicago Tribu ne". wiens Parijse correspon dent een smakelijk verhaal op diende over hoogst geheime militaire zaken, die verband houden met het Atlantisch Pact. Het is alleen zo moeilijk te bepalen of dergelijke ont hullingen op betrouwbare in lichtingen steunen dan wel geheel of grotendeels op fan tasie berusten. De practijk heeft bewezen, dat in sommige gevallen het eerste, in andere gevallen het tweede waar Js. In elk geval is de kern van het artikel in de ..Chicago Tribu ne" vermeldenswaard. Er zou weer mee bewezen zijn, dat de discussies rond het Atlan tisch Pact in hoofdzack lopen over de vraag hoe een nieuwe oorlog gewonnen en niet hoe deze vermeden kan worden. IJSSEL, RIJN EN PO. Volgens de Chicago Tribune dan zal de voorlopige venled>- gingslinie van West-Europa tegen een eventuele aanval van het Russische leger gevormd worden doen de Gelderse IJssel, de R\jn en de Po Noord- Afrika zou echter het voor naamste verdedigingsbolwerk zijn. Volgens het blad werd dit besluit genomen „door de mi nisters van buitenlandse zaken en Amerikaanse autoriteiten in de geheime vergaderingen, die na de ondertekening van het Atlantisch Pact in Wash ington werden gehouden." De conferentie, aldus het be richt, „liet de theoretische li nie van Bremen naar Basel, langs de Wgser en Rijn. va ren, daar deze onmogelijk te verdedigen geacht werd tegen nantserdivisies, slechts enkele kilometers ten Oosten van de Elbe geconcentreerd". Scliu- man zou er op gestaan heb ben, dat de plannen zouden voorzien in de verdediging van de Po-linie in Noord-Italië, maar stelde de eis. dat de po sitie aan niet-Itallaanse [roe pen moest worden toever trouwd. De conferentie besteed de de meeste tijd aan de be- Besprekingen over een „Halve Maan-plan". In Damascus zijn tijdens de Paasdagen besprekingen ge voerd over een „vruchtbaar halve maan plan". Dit plan om vat een nauwe militaire en eco nomische samenwerking tussen Irak. Syrië en Transjordanië teneinde de zeer geschokte po sitie van de Arabische landen wat op te lappen. De Iraakse premier Noeri es Said en de Syrische leider, ko lonel Zaim. hebben tijdens een conferentie de mogelijkheid be zien van samenvoeging der le gerleidingen en samenstelling van een gemeenschappelijke oorlogsraad. Op een persconfe rentie verklaarde de Iraakse premier: De Joodse staat in Pa lestina blijft een bedreiging voor de Arabische wereld. Eerste heidebrand van 1949? Eerste Paasdag werd op Banis- veld onder de gemeente Boxtel heidebrand waargenomen. Dank zij krachtig ingrijpen der gemeen telijke bosbrandweer van Boxtel kon de brand, die zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, vrij spoe dig worden bedwongen. Ongeveer tien ha. heide, grotendeels toebe horende aan de vereniging tot be houd van natuurmonumenten, gin gen verloren. studering van het probleem van „een mogelijke teruglouht uit West-Europa voor het ge val de Russen er in slaagden een overweldigende doorbraak aan de Rijn te forceren". De Amerikanen gaven de voorkeur aan de Pyreneëen als verdedi gingslinie. doch de Westeuro peanen hadden hiertegen be zwaar met het oog op„ Span- je's verouderde spoorwegen, zijn gebrek aan faciliteiten in zijn havens en zijn slechte \ve- £en". Clay verwacht geen opheffing der blokkade. Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire bevelhebber in Duitsland, heeft te Berlijn ver klaard. dat hij in het geheel geen reden zag voor verwach ting. dat de Sowjets de blokka de zullen opheffen. „Zover het mij betreft, blijft de toestand volkomen onveran derd en zal de liïchtbrug voort gaan zo lang het nodig is", al dus Clay. Ierland tot Republiek uitgeroepen. Een juichende menigte was Maandagmiddag getuige van de plechtigheden bij de uitroeping van Eire lot republiek. De plech tigheid had plaats op het noofd- postkautoor.-van Dublin, het repu blikeinse hoofdkwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur in 1916. Na een fanfare van trompetten werd de vlag van de republiek ge hesen. vliegtuigen vlogen over en er volgde een algemeen saluut. De plechtigheid werd met een mili taire parade besloten. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon zijn thans verbroken. President O'Kelly heeft vele ge lukwensen ontvangen, o.m. van de koning van Engeland, dc Paus. president Truman, Attlee. Einaudi en de ministers-presidenten van de landen van het gemenebest. De mannen hebben hun kans gehad. De Amerikaanse sena- trice Margaret Smith heeft, in een vraaggesprek voor de radio voorgesteld een wereldvredescongres te houden van vrouwelij ke afgevaardigden. De mannen hebben hun kans gehad en er niets van te rechtgebracht. aldus rede neerde zij: nu is de beurt aan de vrouwen om het beter te doen. Zou zij heus menen, dat een conferentie tus sen bijv. Anna Pauker, Eva Peron, mevr. Roose velt en mevr. TsjangKai Sjek meer resultaten zou afwerpen dan voorgaande conferenties tussen staats lieden van het -sterke ge slacht? Wat is er met Dimitrov aan de hand Anna Pauker, minister van buitenlandse zaken en Vasilij Luca, minister van financiën in Roemenië, zijn benoemd tot vice.ministers-presidenten ter vervanging van twee leden van het kabinet, die om ontslag verzocht hebben. Volgens een te Londen opge vangen bericht is Dimitrov als minister-president van Bulga rije vervangen door de vice_ minister-president Klarov. Diplomatieke waarnemers te Londen beschouwen de wijzi ging in het Roemeense kabinet als een onderdeel van het pro gramma ter versteviging van de macht der communistische partij in de. Roemeense volks republiek. De communistische leiders te Boekarest zijn druk bezig met het verwijderen van niet-communistischè politici uit hoge betrekkingen, zo merkt men te Londen op. Jongeman doodgestoken. Zaterdagavond is de 20-jarige J. F. te Smildè door de even eens 20-jarige J. B. met een mes doodgestoken. De dader werd onmiddellijk ingesloten. B..~ die juist zijn meisje naar huis had gebracht, passeerde op de terugweg het café „Nieu we Veenhoop" te Smilde. toen F. die zich voor het café op hield. hem aanriep. Er ontstond een woordenwisseling, die met het neersteken van F. eindigde. Op 25 Mei a.s. De Bijz. Raad van Cassatiezal op 25 Mei behandelen in af wezigheid van de gerequireerde de zaak tegen de gewezen „S.S.- Sturmbannführer" en „Kriminaldi- rektor" Joseph Schreider. Het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden heeft deze zaak in eerste instantie be handeld. waarbij de procureur fiscaal niet ontvankelijk werd ver klaard betreffende dat deel der tenlastelegging, waarbij Schreie- dr diens lidmaatschap van de „Sicherheitspolizei" verweten werd. Voorts was hem ten laste gelegd, het geven van opdracht tot represaillemoorden te Dronrijp. Hiervan werd hij vrijgesproken. De proeureur-fiscaai had een gevangenisstraf van 15 jaar ge- eist en cassatie aangetekend van deze sententie. Mr. J. Kiazinga te 's Gravenha- ge zal voor Schreieder optreden. Koninklijk Paar in Soest ter kerke. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben op dc Eerste Paasdag de kerkdienst bijgewoond in dc oude kerk te Soest, waarin ds. van Krug- ten voorging. Explosie in verffabriek. Een geweldige explosie, die het dak van de verfmalerij De Zon" van de firma A. Latenstein Pzn. te Zaandijk in de lucht deed vliegen, was oorzaak, dat Zaterdag brand uitbrak in dit aan de smalle Kal- verringdijk gelegen bedrijf. Door de steekvlammen moesten de ar beiders, die aan de zogenaamde hamermolen werkten, vluchten. Door het doortastend optreden van de fabrieksbrandweer van 'n nabijgelegen lakstokerij werd het vuur vrij spoedig bedwongen. De schade, door deze korte brand en vooral door de explosie aangericht. vr»j aanzienlijk. Reeds eerder was bericht, dat Dimitrov met ziekteverlof in de Sowjet-Unie vertoefde. De ster van Dimitrov is al tanende sinds hij vorig jaar in het openbaar zich voorstander toonde van een Unie van Bal. kanlanden en daarna ijlings eveneens in het openbaar zijn woorden moest intrekken. Radio Sofia heeft voorlopig alle geruchten betreffende Di mitrov tegengesproken, doch toegegeven, dat hij tijdelijk zijn functies heeft neergelegd. Dader meldde zich. De 30-jange Amsterdammer S. .J. G. van B.. die Vrijdagavond na een- woordenwisseling in zijn wo ning aan de Elandsgracht te Am sterdam de 31-jarige mevr. E. K. A. met een stuk ijzer op het hootd sloeg en haar ernstig ver wondde, heeft zich bij de Amster damse politie gemeld. Van B.. een oud-SS'er. zal poging tot dood slag ten laste worden gelegd. Warme en drukke Paasdagen. Pasen 1949 heeft wel bij zonder mooi weer gebracht. Warm zelfs hier en daar. In Limburg werden beide Paas dagen bijv. temperaturen van 30 graden gemeten, iets wat voor de maand April nog slechts éénmaal in ons land was geregistreerd, nl. te Vlis singen op 27 April 1916. Overigens was het langs de kust lang zo warm niet als in Zuid-Limburg. Den Helder meldde bijv. geen hogere tem peraturen dan 14 graden. Dat het op deze uitzonderlij ke mooie Paasdagen overal in het land druk was, behoeft wel geen nader betoog. Speciaal in de bollenstreek en daar waar de boomgaarden hun eerste bloe sems vertoonden waren dui zenden er op uit getrokken om van deze heerlijke voorjaarsda gen te genieten. Politiejeep sloeg over de kop. Om half twee is Eerste Paasdag een jeep van de Amsterdamse po litie op de Velserweg door een heg gereden en over de kop gesla gen. waarbij de twee inzittende agenten werden gewond evenals drie broertjes, die achter de heg aan het spelen waren en door de vallende jeep werden geraakt. Alleen de U-jarige Frans Goos- sens werd vrij ernstig gewond. Het ongeluk geschiedde toen de agenten in de jeep twee jongeman nen opbrachten, die op de Vel serweg motorrennen hadden ge organiseerd. Op een gegeven ogen blik kreeg de chauffeur van de jeep de indruk, dat de beide mo torrijders trachtten er van door tc gaan door bij een kruising van de weg ieder een richting uit te rij den. Hij gaf daarom meer gas, moest voor een paar voorbijgan gers uitwijken en verloor een ogenblik de macht over zijn stuur. Burgemeester van Ossen- drecht gemeentesecretaris van Elten. De burgemeester van Os- sendrecht, de heer J. F. Vos de Wael, is aangezocht op te tre den als gemeentesecretaris voor het gebied nabij Elten. da; men voornemens is b> Ne derland te brengen. Tevens zal hij dan optreden als pTaats ver vanger van een te benoemen Landrost. Als burgemeester van Ossendrecht zal hij dan op non-actief komen. Motorrenner vloog uit de bocht. De motorrenner Lo Simons uit Rijswijk is Zaterdagmiddag tijdens een training der K.N.M. V. op het circuit te Zandvoort voor de races op 8 Mei, met zyn velocette uit een bocht ge vlogen. over de kop geslagen en met een gebroken linker sleutelbeen en verscheidene schaafwonden aan beide han. den, in het Diaconessenhuis te Haarlem opgenomen. Doodstraf geëist tegen drie Duitse kampbewakers. De advocaat-fiscaal aan het Bijz. gerechtshof te Amster dam, mr. C. van Rij, heeft de doodstraf geëist tegen de Duitsers A. F. Heinse, F. D. Röhrig en R. D. E. Brunner, kampbewakers van het werk kamp Rees in Duitsland, waar Nederlandse gedeporteerde ar beiders op de meest onmen selijke wijze zijn mishandeld. Vele gedeporteerden zijn aan de gevolgen van mishandeling, verluizing, ziekten en het be. vriezen van ledematen, overle den. En wil desgewenst naar Den Haag komen. J Dr. Karl Arnold, de minister-president van Noordrijn-West- falen, heeft in een rede te Hamburg dank gebracht aan de Belgische regering en het Belgische volk voor het besluit om „afstand te doen van het grootste deel der aanspraken op Duits grondgebied." (België heeft Vrijdag beslo. ten de bezetting van de dichtst bevokte delen van de toegewe. zen gebieden uit te stellen). Arnold zeide, dat door deze beslissing het „wantrouwen tussen de beide volken voor vertrouwen heeft plaalsge. maakt". Volgens Karl Arnold treft de regering van Luxemburg voorbereidingen het besluit van België te volgen. In een beroep np de Neder, landse regering y.efde dr. Ar nold: „Het is onze grootste wens met de Nederlandse na tie tot verzoening en vriend schap te komen. Degewenst zal ik naar Den Haag gaan om de onaangename grens- 32 Hollandse boeren brengen op liet ogenblik in het kader van het Europees Herstel Programma een bezoek aan Amerika. Zij zullen daar gedurende zes maanden de Amerikaanse landbouwmethodes bestuderen. De administrateur van het Europees Herstel Programma, de heer Paul G. Hoffman, ontving te Washington enige afgevaardig den. V.l.n.r. de leider van de ex cursie ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, Paul G. Hoffman, M. Wolleswinkel uit Bcnnekom. Eerste Paasdag heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina in een uit zending van het Interkerkelijk Overleg Radio aangelegenheden de onderstaande Paasboodschap uitgesproken: De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereld ho ren. moeten zij uitsluitend beschouwen als de overbrengster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Nederlands en daarna in het Engels. Op deze Paasmorgen roept Christus allen op. die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt Hij zich. Christus roept allen op tot het zoeken en vinden van de levende gemeen schap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van zijn liefde en offer, liefde en offerbereidheid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaanbare kracht der genezing van de zieke we reld. door naastenliefde in zijn gemeenschap. Hij leidt tot God dén Vader. Hij breekt alle vormen terwille van de mens en Hij leidt allen in de enige, ware weg. Laten wij ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rusti ge kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en gemeenschappelijk de taak te ver vullen. die Hij ons wil opleggen. Christus, help ons door U bereid te worden. Amen. Er komen provinciale besturen Défilé voor het Stadhuis Uit alle delen van het land waren op Tweede Paasdag af gevaardigden van Rode Kruis-eolonneverenigingen naar Goes gekomen voor het houden van de 17de algemene jaarvergade ring van hun Bond. Alvorens men zich in het Schuttershof verzamelde om de bondsbelangen te bespreken, werd om één uur een propa- ganda-mars door de stad gemaakt. Voor het stadhuis werd ge defileerd waar zich bevonden de commandant van het Rode Kruiscorps. Luit. gen. b.d. L. H.van Oyen. de Kringeommissaris van het Ned. Rode Kruis in Zeeland, dokter G.'Sissingh uit Vlissingen. de gewestelijk commandant van het Rode Kruis- korps, dokter J. S. Bloos uit Souburg, het bestuur van de afd. Zuid Beveland-West van het Ned. Rode Kruis en wethouder A. Buys als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Goes. Nadat de keurig geünifor meerde troep. voorafgegaan door een aantal leden van het tamboers- en pijperskorps ..Ex celsior" uit Goes, voor de auto riteiten front hadden gemaakt, yeikte Luit. gen. van Oyen aan een viertal helpers van de afd. Zuid-Beveland West. de heren P. A. Romijn, A. C. Sinke, J. Torbijn en P. van Belois de on derscheiding voor 10 jaren trouwe dienst uit. Het vrouwe lijke lid van het afdelingsbe stuur. mevr. Staverman uit Heinkenszand, spelde de gede coreerden het aan de onder- scheiding verbonden eremetaal Goei."bïrek dat met "kracht op de borst. Vervolgen marcheerde men naar het Schuttershof waar de jaarvergadering een aanvang nam. DE JAARVERGADERING. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de vereniging Goes, de heer J. A. Viergever, opende de Landelijk voorzitter, de heer M. Stoel uit Amster dam, de vergadering;, waarop met de afwerking van de lijvige agende werd begonnen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Viergever uit gewerkt om de lauwheid die ook in de Rode Kruiskorpsen viel waar te nemen, op te hef fen. Verder werden de feesten te Amsterdam ter gelegenheid van het regeringsjubileum ge memoreerd. waar de Rode Kruis-colonnes met 2300 leden deelnamen aan het stadionspel. Verder werd met nadruk gewe zen op de taak om het saamho righeidsgevoel onder de leden nog te verstevigen terwijl ook werd herinnerd aan het plotse ling overlijden van de Comman dant van het Rode Kruiscorps. majoor de Stoppclaar.. De bond telt thans 2600 leden, verdeeld over 47 verenigingen. Het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mw. A. Wen- nubst uit Amsterdam gaf een batig saldo van 170.10 aan. In de kascommissie voor 1949 werden benoemd de afd. Eind hoven. Veenendaal en Arnhem. BESTUURSVERKIEZING. De periodiek aftredende be stuursleden. de heren G. J. Schokman, Nijmegen en J.A. Viergever te Goes werden her kozen. terwijl tot nieuwe be stuursleden werden gekozen mw. DubbeldBeen, Leeuwar den en de heren E. van Wave- ren, Bodegraven cn D. van Bar- neveld, Veenendaal. Bij de bespreking van de di verse bestuursvoorstellen werd besloten ook voor de volgende jaarvergaderingen geen cen traal punt aan te wijzen, doch telkens een andere gemeente te kiezen. Binnen 3 maanden na de jaarvergadering zal een ver slag aan de leden worden toe gezonden. In een gelijke uniformering voorgesteld door Middelburg, wordt voorzien in het nieuwe voorschrift van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. Wat betreft vergoeding van verlet c.d. bij werkelijke dienst, deelde luit. van Oyen mede dat er een regeling hiervoor be staat. welke echter door het hoofdbestuur nader zal worden bezien. Daar in. het maandblad van het hoofdbestuur een 4-tal pa gina's vooc de colonnes be schikbaar komt. werd afgezien van een eigen bondsorgaan. Een brief besprekend van de ver. Bergen op Zoom, die geen militaire discipline wenst, deel de Luit. gen. van Oyen mede dat in geval van oorlog het hoofdbestuur zeker een beroep op de helpers en helpsters zai doen. doch deze zullen dan in een speciaal verband" optreden, hetgeen geheel vrijwillig is. PROV. BESTUREN. Besloten werd ter verlichting van de werkzaamheden van het dagelijks bestuur in alle pro vinciën een prov. bestuur te vormen, waarvan een lid zit ting heeft in het hoofdbestuur. Deze regeling heeft ook zijn propagandistische voordelen. De naam van de bond is ge wijzigd in: Ned. Bond van ver eniging van leden van colonnes van het Rode Kruiskorps. De contributie voor 1950 bleef ongewijzigd. Nadat bij de rondvraag nog enkele kleinere zaken ter spra ke waren gekomen, bracht een der afgevaardigden dank aan het bestuur voor het prettige verloop van deze vergadering en aan de ontvangstcommissie en de huisvestingscommissie te Goes voor de goede zorgen. Des avonds bleven velen nog gezellig bijeen op een feest avond, hun aangeboden door de voor het gehele land, zoals vereniging te Goes. kwesties in directe onderhan delingen tot oplossing te bren gen". „De Duitse bevolking heeft slechts één wens en deze is: „Bij het Duitse vaderland te blijven en bij te dragen tot verbetering van de Neder lands-Duitse betrekkingen". Het voorstel van dr. Arnold in ruil voor de grenscorrecties deel te nemen aan de droog legging van het IJsselmeer is in Amerikaanse kringen in Duitsland gunstig ontvangen. Een dergelijk opbouwend voor stel van Duitse zijde is bemoe digend en verheugend. De conferentie te 1 Batavia. WAT DOET DE REPUBLIEK? Zaterdag heeft de Unci t« Batavia het volgende commu niqué uitgegeven: „De heden morgen gevoerde besprekin gen tussen de delegaties van Nederland en van de Repu bliek onder auspiciën van de Unci waren gewyd aan de modaliteiten van herstel van de. Republikeinse regering in Djocjakarta. De voorzitter van de Republikeinse delegatie, mr. Mob. Rum, beeft liet standpunt van zijn delegatie niet betrekking tot dit onder werp uiteengezel. dr. J. H. van Royen heeft verklaard, dat de Nederlandse delegatie het Republikeinse standpunt zal bestuderen". Als vervolg op zjjn verklaring in de ope_ nings/.itting van Donderdag j.l. besprak dr. van Royen de Nederlandse grondwet 'in ver band niet de Nederlands-In donesische Unie. HU vroeg de Republikeinse delegatie, wat de Republiek doet om de hinder palen uit haar Grondwet weg te nemen. Deze sluit nog steeds het federale beginsel uit. De vergadering werd tenslotte ver daagd tot Dinsdag a.s. OP ééN PUNT OVEREENSTEMMING. Volgens het Chinese blad ..Keng Po" werd reeds op één punt overeenstemming bereikt. Op du zitting van Zaterdag jl. werd nl. door de Unci voorge steld om voortaan zonder jas te vergaderen. Dit werd door beide delegaties met algemene stemmen aangenomen. Overval te Buitenzorg. Uit Buitenzorg wordt ge meld. dat een auto van de dienst van volksgezondheid de zer dagen werd aangevallen door een bende van 150 man. Vier politie-agenten werden ge dood. een zwaar gewond en drie mantris van de dienst volksgezondheid en de chauf feur werden ontvoerd. Het voor gevecht tussen de bende en de politie-agenten duurde drie kwartier. Reorganisatie B.F.O. aanvaard. De B.F.O. heeft Zaterdag 't verslag van de commissie in zake de organisatie behandeld aangenomen. Eenstemmig werden een beginselverklaring en een doelstelling vastgesteld, welke gebaseerd zijn op de overeenkomst van Linggadjati nogmaals dc Nederlandse souvereiniteit uitdrukkelijk er kennen voor zolang de Ver. Staten van Indonesië nog niet tot stand gekomen zijn. Enkele essentiële punten be treffende de positie van de B. F.O. vórderden nog enig nader overleg, met name wat betreft het optreden van de B.F.O. bij besprekingen over het Indone sische vraagstuk als uitsluitend woordvoerster namens de sa menwerkende deelgebieden. Maar Zaterdagmiddag werden ook deze aangehouden punten uit het rapport der commissie alle aanvaard. Bij besprekingen naar buiten optredend wordt de B.F.O. vertegenwoordigd door een delegatie, die één woord voerder heeft. De bevoegdheden van de delegatie worden vast gelegd in een mandaat. De bekende filmster Wallace Beery is op 60-jarig leeftijd te Hol lywood overleden. Dc gr<ite Engelse dichter John Masefield ligt ernstig ziek in zijn woning te Abingdon Berkshire. Hij is 70 jaar oud. KOELER. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Droog weer met wisselende be wolking cn in dc vroege ochtend hier en daar niist. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Vooral in het binnenland belangrijk koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1