De Nederlandse kippen legden vorig jaar 130.000.000 eieren Charley wordt zestig Driekwart daarvan peuzelden we samen op Dan Qogh- TENT00NSTELLING Van Vrouw fof Vrouw Landarbeiderswet leidde niet tot het beoogde doel Eén millioen clandestiene kippen (Van onze reizende redacteur) BARNEVELD. April Er is over eieren zóveel te vertellen, dat ik waarlijk niet weet hoe en waarmee te beginnen! Het ei is ons nationale paasgerecht en dat is het dit jaar weer voor het eerst nu het ei vrij is. De vrije economie moge in sommige ogen een gruwel zijn, het vrije ei mag zich in de sympathie van een ieder verheugen. Als men er heel veel moeite voor doet is er misschien hier of daar een 'n Nederlander te vinden, die niet var eieren houdt, maar zelfs die zonderling zal tegen het nuttigen van dit kippige voedsel geen gewetensbezwaren hebben en zo niet de voor treffelijke smaak dan toch de hoge voedingswaarde grif on derschrijven. Overigens bekommeren wij ons deze dagen niet om de voedingswaarde. Die nemen wjj gaarne oo de koop toe; misschien verantwoorden wij de koop daarmee, maar daar gaat het niet. om. Het gaat om de Heilige Traditie, waar van niemand meer de oor sprong kent. maar die een ie der eerbiedigt. Het is een kwestie van stijl, zoals de kerstboom op 25 December en het dauwtrappen op Hemel vaartsdag. Bij die stijl hoort ook de versiering. Wjj kleuren de eieren met ouderwetse or ganische middeltjes of moder ne chemische stoffen. Drie honderdzestig dagen per jaar smaakt ons het el wit (of bruin als het uit Barneveld komt), maar ttjdens de Paas dagen moet het hardgroen zjjn of knalrood dan wel saffraan geel of hemelsblauw. In elk geval anders dan anders. En als wtj over een teveel aan fantasie beschikken tekenen wjj er een lachend Chinezen- gezicht op of de snoet van een haas. Er zijn er zelfs onder ons, die er papieren vleugels aan maken of er dwaze hoed jes op plakken, maar die ge woonte schijnt zich toch te beperken tot redactrices van damesweekbladen en bewaar schoolonderwijzeressen. My ligt die gewoonte niet zeer. al kan ik met welge vallen soms de resultaten er van aanschouwen. Ik zoek mijn kracht in de duizeling der cij fers. der getallen. En die zijn duizelingwekkend in dit geval! Er leven en werken in dit land. om bij het begin te be ginnen, evenveel kippen als mensen, nl. om en nabij de tien millioen. Officieel althans. Officieus schijnen het er Zo wat elf mlll'oen te zijn. maar dat mag men in Den Haag niet weten, al heeft men er daar wel enig vermoeden van. Die tien millioen dan hebben in 1948 maar eventjes 1300.000.000 eieren gelegd. Mtin statisticus beweert, dat als wjj ze allemaal op een rtitie zouden leggen, dat rijtje 50.000 km. lang zou zijn. Hon derd maal de afstand van Am sterdam Parijs. (Ingezonden mededeling) Dagelijks geopend van 10 12.30 en 1.305.30 uur. Dinsdags, Donderdags en Zaterdags ook open van 7®J0 uur n.m. Dinsdagavond deskundige rondleiding door de heer L. Hcymans. Je zou er de aarde mee kunnen omspannen en er dan nog een heleboel man den vol van overhouden. Maar wie doet er nou zo iets? Trou wens, niemand krijgt de kans, want het eerste eitje, dat in de ochtend van 1 Januari op geraapt is, is allang opgepeu zeld vóór het de 31ste van diezelfde maand is, laat staan de 31ste van de twaalfde maand in het zelfde jaar. CLANDESTIEN OP DE WERELD Terloops wil ik u wijzen op die één millioen kippen, die er zijn zonder dat zij er beho ren te zijn. Die leggen even braaf als ai de andere, want zij hebben eenvoudig geen weet van haar clandestiene staat. Het vermoeden ligt dus voor de hand. dat zij in hetzelfde jaar 1948 maar eventjes 130.000.000 eieren hebben voortgebracht, die alle langs slinkse wegen onze magen heb ben bereikt. Dat waren dus evenveel ongeoorloofde han delstransacties. Hoeveel van die gevalletjes zouden er ter kennis zijn gekomen van de economische rechter? Laat hem dit niet lezen. Hij zou zich de haren uit het hoofd trekken wegens de vele. vele tekortkomingen in de uitoefe ning van zijn functie. Het zij hem ev#enwej vergeven Keren wij op het officiële pad terug. Die tien millioen dan zijn er wel heel veel. maar nog altijd niet genoeg, want in 1939 telde ons land 14,5 milli oen kippen. Dat was 45 pet. meer. Nu zouden wij dat aan tal vermoedelijk al wel weer bereikt hebben, ware het niet. dat wij de eendagskuikens bij vliegtuigen vol het land uitstu ren, naar Frankrijk, naar Hon garije, naar Joegoslavië zelfs. Waarom eigenlijk? Och, daar zijn zoveel redenen voor. Mars hall is er zelfs bij te halen, al zal hij het zelf niet zo beseffen. Immers, stuurde hij nóg meer dollars niet dat wij zo onbe scheiden zouden willen worden om er op aan te dringen dan zouden wij nóg meer mais kun nen invoeren om die lieve donsjes tot zwoegende kippen op te kweken en aan het werk te zetten en te houden. Maar ach OVER DE GRENZEN. Neen, laten wij niet meppe ren. Alles sal reg kom, zeide Paul Kruger al. Behalve het ei natuurlijk. Ik heb niet meer het gevoel, dat ik ook maar één ei tekort kom. En u? Hoe veel krygen we er eigenlijk, nu we het daar toch over heb ben. Niet alle 1300.000.000, want daarvan gaan er 360.000.000 de grens over. Naar Engeland in de eerste plaats (168.500.000), naar Frankrijk (76.748.000), naar België en Luxemburg (61.157.000) en, ja. ook weer naar Duitsland (22.010.000). En dan nog een kleinigheidje naar een stuk of wat andere landen. Hoe dit ook zij, er bleven er vn 1948 voor ons zelf 940.000.000 over. Dat was 94 per persoon. Bijne twee per week per ge zinslid derhalve. Nog staat dus niet bij ieders ontbijt elke dag een vers eitje. Maar die eis stelt ook niet elke Nederlander om gelukkig te kunnen zijn. Wxlt u ook nog weten, waar ze allemaal vandaan komen? Dat is niet zo gemakkelijk te vertellen. Uit Barneveld, meent u zelf. Zeker, zeker, daar zijn al die grote hoenderparken, daar is de grote eierveiling een van de twee althans, want Roermond doet zeker niet voor Barneveld onder daar is de bron van het geliefde bruine ei van de Veluwe, dat zulk een goede naam heeft. Toch leveren die hoenderparkhouders lang niet alles. Een sociaal-econo misch onderzoek heeft uitge maakt. dat alle zandboeren met minder dan tien hectares grond kippen houden en eieren verko pen. En hun aantal bedraagt 110.000. Men vindt hen in Noord-Brabant, in Limburg, in Gelderland, in Overijsel en in Drente. (Nadruk verboden) Satyre, cynisme, humor en tragiek. Vandaag wordt Charley zestig. Chaplin, die wij met de benaming ,,'s werelds grootste filmkomiek" eigen lijk onrecht aan zouden doen omdat hij ons in de loop der jaren meer heeft gegeven dan kluchtspel, omdat zijn humor aan de tragiek grens de en onvergetelijke hoogte punten bereikte, omdat hij de meester werd van de sa tyre, die bij tender was dan menigeen begreep. Wat is er gelachen om Chaplin's crea tie van het kleine burger mannetje.... wij hebben in feite om ons zelf gelachen. Eind 1913 kreeg de toen nog onbekende Charley een aanbod (Ingezonden mededeling) Begin de dag niet IVO ROL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Ingezonden mededeling Een oude traditie in ere hersteld V tceet het nog uit Utc kinder jaren: liet hoogtepunt van het boodschappen doen, teas het snoepje over de toonbank, bij de kruidenier. De Gruyter her stelt die oude traditie in ere: voortaan is er voor de kinderen De Grafter's Snoepje tan de treeft. Maar 't is meer dan een enkel snoepje: het is een zakje van 100 gram heerlijke versnaperingen, met bovendien een aardige verrassingVoor de kinderen van onze klanten voor slechts 10 cent bij aankoop van 2.50 aan De Gruyter'artikelen (Ingezonden mededeling» van Mack Sennett's Keystone studio's om in een aantal kluch ten op te treden tegen een weeksalaris van 150 dollar. Sennett vervaardigde namelijk behalve kitschfilmpjes over de zogenaamde bathing beauties een formidabel aantal kluch ten, waarin voortdurend ge draafd en gerend werd en met roomtaarten gesmeten, terwijl ook een troepje gesnorde po litieagente® nimmer ontbrak. Kortom. Kpystone was nu juist niet direct 't werkterrein voor een artist, wiens kracht ligt in de subtiele humor en die met een enkele handbeweging of het optrekken van een wenk brauw een situatie, een mens, ja, zelfs het noodlot kan uit beelden. Chaplin's eerste filmrol was die van 'n onscrupuleuze jour nalist in „Geld verdienen". Maar pas de korte klucht: „De immigrant" brengt Charley in het type, dat wij allen hebben leren kennen en bewonderen: het verdrukte mannetje, dat in voortdurend conflict leeft met de wereld (aanvankelijk bij voorkeur weergegeven in de personen van dikke mannen en veldwachters)In datzelfde jaar 1917 kwam zijn eer ste grote fikn „Easy Street". In 1921 besloot Chaplin om zijn films zelf te gaan schrij ven en regisseren. Achtereen volgens bracht hij ons „The Kid", waardoor de 5-jarige Jackie Coogan de lieveling van het publiek werd (Chaplin was zelf ook 5 jaar toen hij voor het eerst voor het voetlicht kwam!) en „Gold rush", een van zijn beste films, die wij na de bevrijding nog eens hebben kunnen zien. Ontroerend on danks de pathos en dank zij de kunstenaar was „City Lights" en een felle satyre op de mo derne maatschappij van de lo pende band bood „Modern Times". Een nieuwe Chaplin leerden wij kennen in „Mon sieur Verdoux", helaas nimmer in Zeeland vertoond, een cyni sche film met onmiskenbare kwaliteiten, die toch nu en dan naar de oude zwerver Charley deed terug verlangen. Wat wacht ons nog van Chaplin, die zich tegenwoordig deftig Charles noemt? Plannen voor een nieuwe film schijnen nog niet te bestaan en hij kan zich veroorloven om er geen haast achter te zetten. Hij heeft trouwens andere dingen aan het hoofd: van 20 April af is hij in Parijs oin deel te nemen aan het „Congres voor Wereld vrede". De afgewentelde steen. Er is er één ding, dat bij het aandachtig lezen van het lijdens- en opstandingsver- haal altijd weer treft: 't op treden van de vrouwen. Dat is zo natuurlijk, zo ondoor dacht en spontaan als wij 't heden ten dage óók zouden gedaan hebben, tegen alle beter weten van de mannen in. Als iemand een bewijs mocht verlangen voor de be trouwbaarheid van dit sluit stuk der Evangeliën, hij kon geen beter wensen dan juist dit gedrag van de vrouwen. Van de patricische echtgeno te van Pilatus tot de Jeruza- lemse volksvrouwen zijn zij stuk voor stuk echt, en pre cies zoals een vrouw zich krachtens haar aard moet gedragen. Zij moeten zo werkelijk bestaan hebben, of zij moeten door een knap psycholoog zijn gefantaseerd. En wie kan dat laatste ver wachten van de tollenaar Matlheüs, de dokter Lucas of de visser Johannes? Zij redeneren niet, deze vrouwen, zij twijfelen niet en zij hebben helemaal geen uitvluchten. Zij gaan voor niets op de loop: voor af zichtelijke wonden niet, voor geen aardbeving en duister nis, voor geen wraakzuchti ge overpriesters en voor geen glasharde Romeinse soldaten Bij alle droefheid verlie zen zij het hoofd niet. Als de toeschouwers in ontzet ting vluchten vouwen zij om zichtig ellen fijn linnen open. Als de mannen neerslachtig en ontdaan fluisterend dis cussiëren, praten zij over nardus en mirre en de nood- zakelijkheid van vroeg op te staan. Er ligt iets verbetens, iets hartstochtelijk koppigs in 't gedrag van al deze vrouwen. Zij leefden bijna twee dui zend jaar geleden en toch staan zij ons,nader dan me nige moderne romanheldin. De vrouw van Pilatus, de dame van zeer goede Ro- meinsen huize, die zich ver veelt in deze afgelegen pro vincie, die in het blakerende Jeruzalem reikhalst naar haar koele villa aan de zee kant; zij wordt plotseling te gen het heetst van de dag nerveus actief, en stoort haar man midden in een rechts zitting met een ongelooflij ke boodschap: om Gods wil, Pontius, bemoei je er verder niet mee. De volksvrouwen uit Jeruzalem, te hoop gelo pen met een kind op de arm, omdat er „wat te doen is", barsten in tranen uit bij het zien van een schouwspel, dat toch werkelijk niet onge woon was, hoe barbaars ook in onze ogen. De vrouwen uit Galilea, van de aanzien lijke Johanna, de vrouw van Herodcs" schatmeester, tot de eenvoudige moeder der twee jonge vissers Jacobus en Johannes: zij vormen met elkaar een oplettende, diep bewogen en tegelijk kordate lijfwacht, die de jonge mis handelde rabbi uit Nazareth De afgewentelde steen geen moment uit haar ogen laten gaan. Die zwijgend van verre staan bij zyn gerekte kruisdood, die zwijgend en handig helpen bij de haasti ge begrafenis. En tenslotte blijven er twee nog immer zwijgend en met aandoenlij ke trouw, zitten tegenover 't gesloten graf, totdat de eer ste ster van de Sabbatavond begint te pinkelen boven de stille tuin. En diezelfde zwij gende, hardnekkige trouw drijft drie van haar bij het eerste morgengrauwen weer naar die sombere grafsteen terug. Zo dwaas, zo volko men vrouwelijk - onlogisch, om met een paar kruiken balsem te willen dringen door een wacht van Romein se soldaten, die geen gek scheren verstaan op 't punt van een van rijkswege ver zegeld graf. Zij gaan onbe kommerd over de grote weg, terwijl de mannen bevreesd bijeen schuilen achter geslo ten luiken en gegrendelde dêuren. Waarom? Wat stak er ach ter die trahen, die waak zaamheid en die trouw? Al leen maar vrouwelijke goed hartigheid, een moederlijk begaan zijn met het wrede lot van een sympathieke, laf hartig mishandelde jonge man? Er is meer dan dat. Ach ter de nerveuze boodschap van Pilatus' vrouw, achter de toegeivijde zorg voor grafdoeken en specerijen van al die Maria's schuilt een heimelijk hopen op ver lossing. Verlossing van de angst, waaronder alle vrou wen hebben geleden sinds het ogenblik, dat Eva tever geefs in de avond Abels naam riep over het zwijgen de land. De angst, die mee geboren wordt bij het eerste bewegen van leven. Die nooit aflaat, een leven lang. Die doet vechten, zonder ophouden, tegen het sombe re weten: dat alle leven niets anders is dan een ge stadig sterven. Daarom kunnen zij dat verzegelde graf niet verla ten. Daarom worden zij er, als de dag nauwelijks aan licht, weer naar toe gedre ven. Als deze steen niet wordt weggewenteld, is alles voor alle eeuwigheid verlo ren. Dan is de onvruchtbare te prijzen boven de moeder van vele kinderen Zij vinden het graf leeg, en de wacht gevlucht. ,flij is hier niet, want Hij is op gestaan". De steen der angst is eindelijk van haar hart gewenteld. En haar opge wonden stem, waarin de lach struikelt over een snik, echoot door de eeuwen en overstemt alle ongelovige en verstandige logica van de mannen: Hij is opgestaan! Hij is werkelijk opgestaan! SASKIA Dr. N. de Groot, hoofdnatuurkundige van het Phllips-laboratorlum voor Wetenschappelijk Onder zoek, heeft op het symposium voor warmte-overdracht in de techniek te Utrecht met een infra rood droogstraler een spiegelei gebakken. De stralende warmte van deze Philips lamp bleek vol doende om in enkele minuten het el gaar te krijgen'. Dubbel gebakken kwam het uit de pan, omdat de infra-rode stralen het eerst de bovenzijde treffen. Het vermogen van de drooglamp, die in de techniek o.m. wordt gebruikt voor het drogen van lakken en vernissen, is 250 V., vol doende om een halve liter water in 10 minuten aan de kook te brengen. Toch meent de Stichting van de Landbouw, dat herziening niet gewenst is. (Van onze Haagsche redacteur). Moet de Landarbeiderswet weer nieuw leven Ingeblazen worden, mede in verband met het aanhan gige wetsontwerp Rechtshandelin gen Landbouwgrond? Ziedaar de vraag, die men zich thans in land- bouwkringen stelt en waarover reeds besprekingen zijn gevoerd. De Landarbeiderswet, die da teert van het jaar 1918 en die de landarbeiders in de gelegenheid stelt een huis met een stukje grond (plaatsje) te verwerven, is in vele streken van ons land een dode letter gebleven. In andere gebieden heeft de wet wel uitwer king gehad, maar in talrijke ge vallen niet tot het beoogde doe! geleid. De bedoeling van de wet was de sociale toestand van de landarbeider te verbeteren en hem minder afhankelijk te ma ken in tijden of perioden van werkloosheid. Het is echter her haaldelijk voorgekomen, dat de arbeiders zich losgemaakt hebben uit loondienst en zelfstandig boer zijn geworden met een bedrijfje, dat vaak nog geen 4 ha. groot is. De sociale toestand van deze klei ne boeren is vaak veel ongunstiger dan die van de landarbeiders, vooral nu voor deze laatsten tal van sociale voorzieningen zijn ge troffen. VEEL VERBETERD. Bij de bespreking van deze kwestie in de Stichting voor de Landbouw is mon van twee be langrijke overwegingen uitgegaan en wel ten eerste: de sociale posi tie van de landarbeiders is sinds 1918 sterk verbeterd er zijn thans reeds zeer veel kleine be drijven. die eigenlijk beneden de minimumgrens liggen; ten tweede: blijkens een recente schatting in Nederland zijn op het ogenblik ongeveer 100.000 ha. cultuurgrond in gebruik bij zelfverzorgers. TWEE VRAGEN. De eerste vraag, die men zich stelde, was: Moet men bevorderen, dat een landarbeider een huis en grond kan verwerven? En de tweede: Moet men bevorderen, dat de Landarbeiderswet de arbeiders in staat zal stellen zich als zelf standige boer te vestigen? Op de eerste vraag gaf de Stich ting een bevestigend antwoord. Op deze wijze immers kan men de ar beider binden aan zijn beroep, aan het bedrijf en aan het platteland en men kan zijn welvaartspeil ver hogen. Dit kan vooral ook in deze tijd van belang zijn, nu door de wederopbouw van verwoeste ge bieden het landelijk karakter van verschillende dorpen verloren dreigt te gaan. De kans bestaat, dat men het welvaartspeil van de arbeiders verlaagt als men hen dwingt in de kom van het dorp te gaan wonen, waardoor hij een aantal mogelijkheden van zelfver- Papierfabriek van Gelder tevreden. De directie der N.V. van Gelder en Zonen papierfabriek deelt in haar jaarverslag over 1948 mede, dat de bedrijfstoe- stand gunstig is. De prijzen voor papier werden in de loop van het jaar opnieuw verhoogd en zijn thans lonend. Hoe lo nend blijkt uit de exploitatie rekening. Er is een winst ge maakt van ruim IVz millioen en er wordt een dividend uit gekeerd van 7% op preferente en 5% op prioriteits-aandelen. zorging verliest. Op de tweede vraag echter luid de het antwoord ontkennend. Men wilde uiteraard geen enkele land arbeider de kans ontnemen op te klimmen tot zelfstandige boer, maar dit moet dan niet geschieden op grond van de mogelijkheden, die de Landarbeiderswet biedt. In tegendeel, men zal er voor moeten waken, dat de mogelijkheden van deze wet niet verkeerd gebruikt worden. Zodra het wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgron den tot wet verheven zal zijn en een nieuwe pachtwet tot stand ge komen is. zal men waarschijnlijk over middelen beschikken, die een verkeerd gebruik kunnen beletten. Tot zo lang zou men bijv. met het stellen van een maximum grootte voor een plaatsje reeds resultaat kunnen bereiken. Goeree en Overflakkee wil oeververbinding. Het bestuur van de stichting „de Flakkeese Gemeenschap", is op audiëntie geweest bij de minister van Verkeer en Wa terstaat m. D. G. W. Spitzen, om op een vaste oververbin- ding voor het eiland Goeree en Overflakkee aan te dringen. Het bestuur is van mening, dat dit plan dat men na de oor log aanhangig heeft gemaakt, op de achtergrond schijnt te geraken door het z.g. vijf-ei- landen-plan, het plan tot dem ping of afsluiting van de ri viermonden. Nu is aan de mi nister gevraagd de plannen voor Flakkee daaraan niet vast te koppelen, daar een oplos sing van het probleem der oeververbinding dan tientallen jaren zou duren. Het grote en welvarende eiland Goeree en Overflakkee, dat agrarisch evenveel produceert als de ge hele provincie Utrecht, kan niet langer in zijn isolement blijven, zo is betoogd. Luchtafweer-detachementen demonstreren. De twee kleine detachemen ten van het zware Britse lucht afweergeschut, die zich zoals bekend, in Mei a.s. naar Bel gië en Nederland begeven, zijn samengesteld uit zeven offi cieren. vijf onderofficieren en 118 soldaten. Elk van de de tachementen zal uitgerust zijn met vier kanonnen van 3,7 inches, dat is opgeveer 90 mm. De eenheden zullen demonstra ties geven van luchtafweer, zo als deze in het Britse leger geschiedt. Wiek brak van molen. Tijdens het afremmen van de korenmolen van J. K. Vos uit Meeuwen brak plotseling een der wieken. De gebroken wiek kwam terecht op de kap en de staart van de molen en richtte daarbij schade aan. Men ver moedt dat de wiek bij de jong ste Zuid-Westerstorm een knak heeft gekregen. Sowjets storen de Stem van Amerika. De Sowj et-Unie gebruikt bij na evenveel geld om de uitzen dingen van „de stem van Ame rika" te storen, dan de Ver. Staten om de uitzending tot stand te brengen, zo deelt de „New York Herald Tribune" mede. ,.De Sowi et-Unie ge bruikt 18 geweldige zenders om het program te verdrinken". De zenders bevinden zich bij Moskou en Wladiwostok en naar raming bedragen de kos ten tezamen 9 millioen dollar, hetgeen overeenkomt met de begroting voor de totale kosten van de uitzendingen van „de stem van Amerika" in het ko mende belastingjaar. 1000 uren in de lucht. Twee Amerikaanse vliegers, Dick Riedel en Bill Harris, heb ben Donderdagavond een nieuw record gevestigd door in hun éénmotorig toestel gedurende 727 uren in de lucht te blijven. Het oude record stond sedert 29 October 1939 op naam van de Amerikanen West Caroll en Clyde Schleiper met 726 uren. Riedel en Harris hebben laten weten, dat zij hun tocht zullen voortzetten. Zij hopen geduren de 1000 uren in de lucht te kunnen blijven. Minister Leinema en de Black Eagle. De republikeinse delegatie heeft een mededeling uitge geven, waarin door minis ter Leimena, met betrekking tot een uiteenzetting van de „Black Eagle", gedaan te Amsterdam, met nadruk wordt verklaard, dat hij 't met de „Black Eagle" nooit heeft ge had over de ln dat interview naar voren gebrachte onder werpen. Eerste Lloyd-Rapide rijdt weer naar Marseille. In het belang van het burger- vervoer naar Indonesië heeft de Regering besloten, de boeren-emi- granten-reizen naar Canada, die de „Kota Inten" van de Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd thans, na terugkeer uit Batavia, zou gaan maken, te doen vervallen. Het schip, dat nog steeds ih charter voor de overheid vaart, zal in plaats daarvan op 5 Mei a.s. van Rotterdam via Marseille naar In donesië vertrekken, met als pas sagiers uitsluitend ongeveer 500 manlijke „werkers". Deze passa giers „zullen per rechtstreekse boottrein naar Marseille worden gebracht, waar zij dan op 13 Mei aan boord van de ..Kota Inten" zullen embarkeren. Na bijna tien jaren zal dit dus weer de eerste na-oorlogse „Lloyd-Rapide" zlln, zij het dan door de tijdsomstandig heden nog altijd Iets minder van alle gemakken voorzien dan dit voor de oorlog het geval was. Molen ie Gouda afgebrand. Donderdag omstreeks half 12 is brand ontdekt in de 26 me ter hoge molen „De Koren bloem" te Gouda. De molen da teert van 1715 en is ontdaan van de wieken ingericht als graanmalerij. De brand sloeg door tot in de nok, waardoor de gehele voorraad graan van ongeveer 100 ton verloren ging. Ook de molen zelf werd ver nield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4