Moerdijkpont op de Wester Schelde in 1825 ZEELAND EN VAN GOGH NIEUWS UIT ZEELAND Chefarine4 Dansen Tweede Paasdag Z.E.T.O. wordt een Stichting. PLOUVIER heeft DE Schoenen BEVERFOKKERIJ IN ZEELAND. Ritthem schonk gedenkbord aan Zaandam. Pukski-aanvaring voor Scheepvaartraad WALCHEREN jT-genda Werd toen echter ongeschikt bevonden. Geruime tijd heeft tussen Vlissingen en Breskcns een ou de Moerdijkpont gevaren en deze bewijst nog uitstekende diensten aan het veer van Perkpolder. Nood breekt wet. De provincie had na de bevrij ding nu eenmaal geen behoor lijke communicatie-middelen en Zeeuwsch Vlaanderen had dringend verbinding met ove rig Nederland nodig. Reeds voor dat er een stoom bootverbinding tussen Zeeuws Vlaanderen en overig Zeeland bestond hadden de boten van de Moerdijk over de Wester- schelde gevaren. Er bestonden in 1824 grote plannen om een stoomboot- dienst op de Westersehelde te openen. Tot nog toe had men dit met steigerschuiten gedaan, maar er was dringend behoefte aan een betere verbinding. Ne derland vormde toen nog met België één geheel en daarom drong men in Zeeuwsch Vlaan deren van bepaalde zijde aan op aansluiting bij de Belgische provinciën Oost en West Vlaan deren. Noch de regering, noch de Staten van Zeeland voelden daar erg veel voor en men hoopte de bevolking van het 4e en 5e district tevreden te stellen met een goede snelle verbinding. Dit kostte veel geld en de Gedeputeerden van Zeeland zonden een uitvoerig request aan 's lands regering, beraamden de kosten en vroe gen een subsidie van 3000.— per jaar. Tegenwoordig is dit bedrag laag maar de regering in 1824 vond het niet zo weinig Stabilisatie van de_ graanprijzen- (Van onze Haagse redacteur). Aangezien in het komende sei zoen geen richtprijzen voor de granen zullen gelden, zoekt de Stichting voor de Landbouw thans naar maatregelen, zo vernemen wij, waardoor enerzijds de prijzen der granen, met het oog op be- waarkosten en risico's, in de loop van het seizoen kunnen oplopen, terwijl enerzijds het prijspeil vol doende wordt gehandhaafd. Indien onvoldoende waarborgen worden verkregen voor een stabi lisatie van de prijzen, dient een centrale verkoop te worden be vorderd door de invoering van een systeem zo is men van oordeel dat in grote trekken overeen stemt met de vroeger bestaande Gewestelijko Tarwe-Organisaties. Goedkeuringsbevoegdheid van Ruinen ingetrokken. Een inwoner van de gemeen te Ruinen diende begin Sep tember 1948 een aanvraag in tot goedkeuring van de bouw van een woning. In de verga dering van B. en W. werd in tegenwoordigheid van de ge meente-architect besloten de bouw van bedoelde woning te bevorderen, zonder daarvoor de vereiste rijksgoedkeuring aan te vragen. Daarop hebben B. en W. de aanvrager mondeling toe stemming verleend met de bouw aan te vangen. Op 8 Fe bruari. toen het werk* voor 75 pet. gereed was, legden opspo ringsambtenaren van het mini sterie de bouw stil. Daar het gemeentebestuur van de hem verleende bevoegdheid misbruik heeft gemaakt, heeft de minis ter deze ingetrokken gedurende een tijdvak van 9 maanden, in gaande 1 April 1949. Gedurende dit tijdvak is bovenbedoelde goedkeuringsbevoegdheid ver leend aan het hoofd van de provinciale directie van de We-, deropbouw en de Volkshuisves ting te Assen. (Ingezonden mededeling) Café i. Menheere Lewedorp Aanvang 3 uur (Ingezonden mededeling) Vier beroemde genees middelen tegen griep. Bij griep, verkoudheid, ie- gen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzon der krachtig maar loch wel dadig middel, wani hel beval vier werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén be standdeel - Chefarox zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. I 6GEN GRIEP. 20 TABLETTEN 0.75 Zij zag echter de noodzakelijk heid in van een stoomboot, maar er was ook nog een an dere mogelijkheid. Voor net veer aande Moer dijk (van een brug aldaar was nog geen sprake) had men een stoomboot gebouwd, die niet aan de gestelde eisen voldeed Daar moesten eerst maar eens een paar proeftochtjes over de Westersehelde mee ge maakt worden. De ingenieur van de Rijks waterstaat in Brabant, A. de Geus. moest naar Zeeland en met het schip proef varen. In een zeer uitvoerig rapport beschrijft Ir. de Geus het re sultaat van 10 proeftochten op 14 Mei 1825. De resultaten wa ren niet erg goed geweest want er werd tóch een nieuwe boot in de vaart gelegd. De 3e Mei 1828 kwam deze nieuwe boot, „De Schelde" in de vaart. Munitie tussen huisvuil. In Boxtel vonden enige na bij de huisvuilbelt spelende kinderen tussen het door de reinigingsdienst der gemeente, verzamelde huisvuil, munitie, waaronder enige „bandmijnen". Twee kinderen, broertjes van 9 en 13 jaar, namen vier der mjjnen mee naar huis. Ver moedelijk heeft één der kin deren nabij de woning met spijker en klomp getracht één der mgnen te demonteren. By het exploderen der mijn wer den belde kinderen zwaar ge wond. Van één der kinderen moest de rechterhand nage noeg geheel worden geampu teerd. Rand van N.O.-Polder droogt uit. (Van onze Haagse redacteur). Naar we vernemen zullen de Provinciale Stichtingen voor' de Landbouw in Overijssel en Fries land leiding geven aan het onder zoek in de randgebieden van de Noord-Oost-Polder, om na te gaan of een gedeelte van deze nieuwe polder, kan worden gebruikt voor sanering van die randgebieden, waarin een uitdroging van dè grond geconstateerd is. In doze streken beginnen de agrarische bedrijven hinder van het ver schijnsel te ondervinden. Vliegende orkesten. Hillegom geejt residen- '.ie-orkest tulpen mee voor Manchester Zoals bekend vertrekt het Residentieorkest 19 April voor concerten te Manchester en Sheffield naar Engeland. Het or kest reist met 4 vliegtui gen. Het eerste vliegtuig een vrachtvliegtuig start 19 April om 7 uur van Schiphol. De orkest leden nemen plaats in machines, die achtereen volgens om 8.30, 8.50 en 9.15 uur vertrekken. De gemeente Hillegom zal het orkest tulpen meegeven als geschenk voor de stad Manchester. Het Halle-orkest komt 19 April met dezelfde vliegtuigen naar Neder land. De P.C.J. zal het num mer dat het Haags blaaskwartet in „hogere sferen" ten gehore zal brengen, namelijk „In Holland staat een Huis", van Hugo de Groot, uit zenden. Encycliek over Palestina. In de encycliek „Redempto- ris Nostri". gericht aan het R.K. Episcopaat, dringt de Paus aan op internationalisa tie van Jeruzalem en de be scherming der rechten van pelgrims naar de heilige plaat sen in Palestina. De Paus drukte zijn tevre denheid uit over de gesloten wapenstilstand in Palestina, maar verklaarde, dat er nog geen werkeiyke vrede was. Het geweeklaag van ontelba re vluchtelingen bleef hem be reiken, evenals verzoeken om hulp en protesten tegen gods dienstige instellingen en ker ken. WIELERSPORT Van Vliet geslagen. In de wielerwedstrijden, die Vrijdag in Londen werden ge houden, was de Nederlander Van Vliet bij de eerste en tweede sprint de tweede, bij de derde sprint de derde en bij de race over 1/4 mijl met vliegen de start eveneens de derde. In het klassement nam hij de der de plaats in met 4 punten. Tentoonstelling te Middelburg trok eerste week ruim 1300 bezoekers. Plannen van „Voor de Kunst". „A beautiful exposition, very benutifu! Indeed!" zei Vrijdagmor gen een Engelse dame nadat zij 'n rondgang had gemaakt over dc Vincent van Gogh-tcntoonstelling In het Middelburgse Kunstmu seum. „Een prachtige expositie!", dat is ook de spontano reactie van de 1300 andere bezoekers, die in de eerste week door de zalen heb ben gedwaald. De opmerking van de Engelse was daarom merk waardig. omdat zij ook dc Van Gogh-tentoonstelling in Londen had bezichtigd: het was voor haar een blijde ontdekking de werken, die haar in de prachtige Tate Gal lery zo geboeid hadden, terug te kunnen zien in een zoveel kleiner en eenvoudiger museum te Mid delburg, waar zij korte tijd ver toefde. Zo'h queue als destijds regelma tig voor het Londens museum was te zien. kon men natuurlijk in Middelburg niet verwachten, maar voor een grote toeloop was toch alle reden. Tot nu toe is daar nog geen sprake van geweest, waarbij er natuurlijk rekening mee moet worden gehouden, dat de exposi tie t.e.m. 1 Mei geopend is, zodat velen licht geneigd zijn hun be zoek wat op te schorten. Het be stuur van de vereniging ..Voor de Kunst" ls zeer zeker niet ontevre den over het bezoekersaantal, en prijst zich gelukkig dit intitatief genomen te hebben omdat het culturele leven in Zeeland er krachtig door wordt gestimuleerd. Daarom is men ook zo voldaan over de prachtige reacties van het publiek en over het feit, dat de expositie niet alleen Van Gogh- kenners qn kunstliefhebbers trekt, maar. ook mensen, die een zekere schroom moeten overvvinnen om de museumdrempel te overschrij den en zich over te geven aan de schoonheidsontroering, die de ge niale schilder .weet te wekken. Juist deze bezoekers gaan het meest verrijkt naar Huis. omdat een geheel nieuwe wereld voor hen is ontsloten. Dat velen gaarne een deskundi ge toelichting wensen, bleek Dins dag uit het grote aantal bezoekcis. dat de rondwandeling van Louis Heymans volgde: het waren er ruim honderd. Ook de vele scho lieren, die de expositie reeds heb ben bezichtigd, toonden zich dank bare toeschouwers cn velen hun ner gaven de wens te kennen nog eens terug te kunnen komen. Om hieraan tegemoet te komen, be sloot het bestuur voor deze jon gens en meisjes ook bij individueel bezoek de entréeprijs op een kwartje te stellen. Talrijke vol wassenen zijn trouwens ook reeds meermalen op de tentoonstelling geweest en dat is wel te begrijpen, omdat men er na een eerste rond gang de neiging voelt terug te komen en nog eens rustig van de hier uitgestalde schoonheid te ge nieten. EXPERIMENT. Het bestuurslid, de heer R. de Muynck, vertelde ons. dat deze ex positie eigenlijk een experiment is voor „Voor de Kunst". Het totaal aantal bezoekers zal n.l. aangeven hoe ver men kan gaan bij de or ganisatie van dergklijke culturele manifastaties. Hoe dit ook zij, in leder geval bestaat het plan in de toekomst regelmatig goede kunst collecties naar Middelburg te brengen. De vooruitzichten zijn gunstig, omdat thans getracht wordt een hechtere samenwerking tussen de musea tot stand te brengen, waardoor het mogelijk zal worden collecties schilderijen door het land te laten reizen. Dit zou o.a. het geval zijn met de be roemde verzameling-P. A. Reg- nault van moderne meesterwer ken. „Voor de Kunst" hoopt vol gend voorjaar voorts een exposi tie van tekeningen van Van Gogh te kunnen organiseren. Het znl echter van de Zeeuwen zelf afhangen of het culturele le ven in onze provincie uitgebouwd kan worden. Wanneer zij in gro ten getale de unieke tentoonstel ling te Middelburg bezoeken, zal dit voor de organisatoren een prikkel zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en zal het ver antwoord zijn grote kunst naar Nederland's meest afgelegen pro vincie te brengen! BEVORDERING ECONOMISCHE EN MAATSCHAPPELIJKE WELVAART. In een. te Middelburg gehou den vergadering, die ondermeer werd hijgewoond door de ere voorzitter, jhr. mr, W. C. Sand- berg tot Essenburg, heeft het bestuur het vóórtbestaan van de Z.E.T.O.(Zeeuwse Tentoon stelling van Handel en Indus trie) besproken. Door de heer A. S. de Jonge, secretaris van de K. van K„ was één concept opgemaakt voor een'acte, waar in door het gemeentebestuur van Middelburg, de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zeeland éh het Departement Zeeland van de MIJ. voor Nij verheid en-Handel een stichting in het leven wordt geroepen, die het werk van "de Z.E.T.O. zal voortzetten. De- naam zou het zelfde blijven. Het doel zou zijn de bevordering van de eco nomische en maatschappelijke welvaart in Zeeland. De stich ting zou desgevraagd of uit eigen beweging voorlichting op dit gebied geven en zou bij de voorbereiding of uitvoering van daartoe wenselijk geoordeelde maatregelen ha^r medewer king en tussenkoipst verlenen. Het doel hiervan, zou niet zijn winst te behalen,, omdat men immers een .zuiver ideëel doel nastreeft. Uitvoerig werd over dit con cept gesproken. Uiteindelijk werd besloten, dpt het huidige Z.E.T.O.-bestuur een stichting in het leven zal roepen. Voordat dit zal geschieden, zal echter nog een deskundige worden ge raadpleegd. Het financieel beheer werd goed bevonden en de penning meester deswege 'gedéchai'geerd. Besloten werd aan de vereni ging „Handelsbelang" een sub sidie van 250.-— te verlenen. Handelaars in valse dollarbiljetten gearresteerd De Utrechtse politie heeft de zer dagen twee uit Noord Bra bant afkomstige veehandelaren gearresteerd die op.de vee markt valse dollarbiljetten aan de man trachtten te brengen. De twee aangehouden vee handelaren waren in het bezit van een auto. Het grondig on derzoek waaraan de auto werd onderworpen, bracht duizend valse dollarbiljetten aan het licht Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Leeuwar den ds. J. H. Boerlijst te Goes. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Vlissingen, P. Vis ser te Gorinchem. AFSCHEID. BEVESTIGING EN INTREDE. Ds. J, Hindriks is voorne mens op Zondag 8 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Vlissingen. en op Dinsdag 17 Mei intrede te doen bij de Ge ref. Kerk te Rotterdam-Cen trum. na bevestiging op Zon dag 15 Mei door ds. E. I. F. Nawijn te Kampen. (Ingezonden mededeling) Marktberichten VISMIJN VLISSINGEN. 15 April. Exportgarnalen aanvoer 331. 85 —86 per kg.; Bot aanvoer 228. 19— 37 per kg.: Middel tong aanvoer 5. 2.20 per kg.; Rog aanvoer 32, 8—9 per kg. COÖP. VEILINGS VERENIGING „WALCHERENE". MARKTBERICHT EIEREN. Sortering I: Exportzegels, per el »)a; Minimum prijs voor pluimveehouders f 1.73 per kg. Vullschallgen 2 cent minder per ei. Wfnkelprijs per 100 stuks f 16.50 voor klasse 0; f 16.voor klasse I; f 15.— voor klasse II enz. Sedert kort is er een ople vende belangstelling voor het fokken van bevers in Neder land. Thans heeft ook Zeeuwsch Vlaanderen zijn eerste bever fokkerij gekregen. De heer I. de Zwarte te Hoek is met twee Eaar bevers dit nieuwe bedrijf egonnen. Op het eerste gezicht lijken ze wel wat op een rat. maar hun poten zijn veel steviger en tussen de tenen zitten zwem vliezen. Voorts hebben deze Sieren een griezelig kale en lange staart. De. heer de Zwarte, hoopt zijn- aantal dieren belangrijk uit te breiden, - want'^an het fokken er van zit een 'aardige bijver dienste. Voorts is zo'n ..bever farm" uitermate geschikt voor een kleinbedrijf, want men kan het voedsel zelf verbouwen met een minimum oppervlakte bouwland. Voorts is voor het plaatsen der hokken weinig xlaats nodig. Een boomgaard lijvoorbeeld is er een ideale plaats voor. De nutria's zijn ilanteneters: zij eten practisch ïetzelfde als het konijn. Voor 10 exemplaren moet men over ongeveer 10 Aren bouwland kunnen beschikken, waar men dan boerenkool, andijvie, zon- nepit (ook de stelen worden ge geten), klaver, snijbiet enz. op eelt. Ook önkruidgewassen worden gaarne gegeten. De die ren worden gekweekt voor de pels. De hokken'bestaan uit wan den van betonnen platen, over dekt met stevig gaas. Het nachtverblijf is achter in de loopruimte, tei-wijl vóór deze loopruimte een zwembassin is fjebouwd. dat men in de zomer edere dag vanvers water moet voorzien. d*v Amandelen tussen de aardi fepelen. Op 30 November 1948 werd op de steiger van het veer Perkpolder door een ambtenaar een vrachtafrto gecontroleerd, welke geladen was met aardap pelen. Hierbij bleek, dat zich tus sen de aardappelen 4 zakken bevonden, die gevuld waren met amandelen. De chauffeur beweerde niet tè weten hoe de amandelen tussen de aardappe len gekomen waren. Vracht en auto werdert in beslag genomen Bij nader onderzoek bleken de amandelen afkomstig te zijn uit België;'Voor deze fraudu leuze invoel- hadden zich een aantal schuldigen te verant woorden voor ce Bijzondere Politierechter te Middelburg. De volgende straffen werden opgelegd: J; F. L. te Kieldrecht wogens frauduleus invoeren der amandelen 100.of 30 dagen; J. G. Ph. en G. E. M. H. allen te Haarlem, wegens het ter beschikking stellen van het geld, aan in België wonende personen ter bet&Kng van de amandelen; ieder 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar, met verbèurd verklaring der amandelen. Noodlottig -^ingeval. De heer A. de Waal, gemeen te-ontvanger te Kloosterzande, kwam door eeiï-val uit een raam zo ongelukkig terecht, dat hij in een verpleeginrichting moest worden opgenomen, waar hij aan de opgelopen verwon dingen dverleed. EERSTE BINNENHAVEN TE VLISSINGEN De Rijkswaterstaat heeft 't maken van beschoeiing etc. langs de Eerste Binnenhaven te Vlissingen opgedragen aan het aannemersbedrijf Dirk- Verstoep te 's Gravenhage voor *757.600. Dezer dagen heeft burgemeester Daniëlse van Ritthem. persoonlijk te Zaandam de dank overgebracht van de Ritthemse bevolking voor de grote hulp die verleden jaar werd geboden, in de vorm van een zeer grote zending meubilair, alles gloed nieuw. Burgemeester Daniël se overhandigde het bestuur van Ned. Volksherstel te Zaandam een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd gedenkbord van Delfts blauw en wees in zijn rede op de indirecte banden welke tussen de Zaanstreek en Zeeland bestaan. De Zeeuwen Balthazar en Melcbior de Moucheron hebben de havenplaats Archangel gesticht en Zaankanters werkten daar. Klaas Jansz. Tromp van Westzaan zelfs met 1300 man. Verder vertelde de heer Daniëlse over de gevolgen, welke de inun datie voor Ritthem had. Zo werd heel veel meubilair door de golven weggespoeld en vernietigd, waaruit wel blijkt hoe de Zaan streek op echt voortreffelijke wij ze heeft geholpen. De heer de Vries bood vervol gens namens het Bestuur van Ned. Volksherstel het Zaandamse ge meentebestuur het bord aan en verzocht burgemeester Thomassen het een plaats te geven in het Zaandamse gemeentehuis. Hierop dankte burgemeester Thomassen zijn Ritthemse collega. Hij hoopte dat het gedenkbord tot in lengte van dagen in het gemeentehuis zal hangen, opdat het nageslacht zal weten, welke grote offers Zeeland voor de vrijheid bracht. Op 25 Januari j.l. kwam het 7233 brt. metende s.s. „Lissekerk" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart mij. te 's-Gravenhage. op weg van Antwerpen naar Rot terdam op de Westersehelde nabij de lichtboei 27, bij Hansweert, in aanvaring met het Poolse s.s. ..Pu laski", groot 7083 brt. Beide sche pen werden zwaar beschadigd, de „Ptilaska" zodanig, dat zij om zin ker. te voorkomen, aan de grond moest worden gezet. Door de aanvaring werd aan boord van dit laatste schip een man gedood, twee andere zwaar en nog eens twee licht gewond. Beide boten hadden een loods aan boord. De raad voor de Scheep vaart te Amsterdam, sprak Vrijdag j.l. als zijn oordeel uit, dat dc ..Pulaski", die het Zuidergat in moest, iets te lang haar koers is blijven varen en zodoende te ver voor de „Lissekerk" is overgelo pen. waardoor aan boord van dit schip onzekerheid is ontstaan over de koers welke de Pool zou gaan varen. Er was geen enkele nood zaak voor de schepen om elkaar stuurboord op stuurboord te pas seren en de stroomopva rende ..Lissekerk" had in haar oorspron kelijke koers moeten volharden, totdat de bedoelingen van de „Pu laski" duidelijk waren, daartoe was ter plaatse voldoende gelegen heid. De raad verwijt de kapitein niet. dat hij. toen de loods over bakboord draalde, niet heeft in gegrepen aldus luidde Donder dag jl. de uitspraak van de raad voor de scheepvaart te Amsterdam. Zwitserse muzikanten bezoeken Walcheren. De „Arbeiter Musik Oerlikon- Sepbach", een uit ongeveer 300 personen bestaand muziekge zelschap uit Zürich, zal in Juni a.s. een bezoek aan ons land brengen en concerten geven te Amsterdam en voor de radio. Aanvankelijk bestond het voor nemen om ook in Middelburg een uitvoering te geven, doch hieraan kan helaas in verband met onoverkomelijke moeilijk heden geen gevolg worden ge geven. Het ligt echter wel in de be doeling op 19 Juni a.s. 'n rond rit over Walcheren te maken. Hoewel beslag is gelegd op al le beschikbare hotelruimte zul len 75 a 125 personen bij par ticulieren ondergebracht moe ten worden. De motordag op Walcheren Voor de motordemonstraties op tweede Paasdag bestaat gro te belangstelling. Maandag hadden zich alleen al voor de nachtelijke rondrit circa 500 deelnemers opgegeven. Voor de tocht overdag worden indien het weer meewerkt over de 1500 deelnemers verwacht. De route, die de deelnemers in Middelburg volgen luidt: Start op het Molenwater om kwart voor twee, Zuidsingel, Koepoortstraat, Molstraat, Dam Rouaanse Kaai, Nieuwe Ha ven, Gortstraat. Plein 1940, Markt, waar het défilé plaats vindt, Vlasmarkt, Herengracht, Noordpoortplein richting Se- rooskerke. In Vlissingen worden de mo torrijders, die gezamelijk een langgerekt peloton vormen van 4 a 5 K.M. lengte, tussen 4 en 6 uur verwacht, komende van de richting Koudekerkseweg tot de Watertoren, Badhuis straat rechts af. Oprit, Kenau HasSelaarstraat, Wooldhuis, Boulevard Evertsen, Coosje Buskenstraat, Aagje Dekenstr., Scheldestraat. Paul Krugerstr., Keersluis, Nieuwe Vlissingse Weg. Woningbouw in Zeeland. Volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek werden in Febru ari jl. 2801 woningen voltooid. Daarvan staan in Zeeland 302 woningen. Het definitieve cijfer van de woningen, die in de maand Januari jl. in Zeeland gereedkwamen is 198. Vlissingen OPENING OPENBARE SCHOOL. Dinsdagmorgen zal te Vlis singen de nieuwe Openbare School B voor gewoon lager onderwijs aan de Grote Markt officieel worden geopend. VECHTLUSTIGE POOL. Donderdagavond moest de politie handelend optreden jjij een automatiek te Vlissingen. Enkele personen zochten ruzie waarbij een Pool een mes trok. Men wist hem echter het mes af tc nemen, waarbij de Pool aan zijn hand gewond werd. Hij moest onder geneeskundige behandeling gesteld worden. ZANGAVOND IN BETHESDA. Onder leiding van haar di recteur. de heer A. J. Fey, gaf het Geref. Evangelisatiekoor Donderdagavond een liederen- avond voor de patiënten, ver pleegd in het ziekenhuis „Beth- esda" te Vlissingen. De liederen welke op ver dienstelijke wijze werden ge zongen, waren voor een groot deel van Bach. Al de gezon- f;en liederen hadden als inhoud ijden. sterven en opstanding van Christus. Uit het dank woord, dat de directrice, Zr. Blok. sprak, kwam tot uiting de grote waardering' van de pa tiënten voor het gebodene. Dit programma zal ook Zon dagavond op het Bellamypark ten gehore worden gebracht. AANRIJDING. Donderdagmiddag reden twee vrachtauto's in ae Aagje De kenstraat te Vlissingen op elk aar. Het ongeval ontstond, door dat de remmen van een van de wagens niet in orde waren. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie stelt een nader onderzoek in. AANBESTEDING. B. en W. van Zeist hebben de bouw van 68 arbeiderswonin gen met bijkomende werkzaam, heden en het slopen van twee bestaande woningen aanbe steed. Laagste inschrijver was van Luik's Aannemersbedrijf te Vlissingen voor 550.800. Naar wij vernemen is bij ex pertise vastgesteld, dat de averij van het s.s. Capella in de haven van Vlissingen niet het gevolg was van aanvaring met het ss. Per- slancvast. In het gisteren opgenomen be richt over een aanbesteding door architect Trappenburg is een fout geslopen. Het aan .bedrijf van Loon te Vlissingen had ten rechte inge schreven voor f 45.300. Middelburg EMMABLOEM-COLLECTE Donderdag 21 April a.s., op de verjaardag van de intocht in Amsterdam van Koningin Emma, zal in Middelburg de bekende Emmabloem-collecte voor de T.B.C.-bestrijding wor den gehouden. Deze inzameling verdient aller steun, reden waarom wij haar warm aanbe- 1 velen. UITSLAG ETALAGE PRIJSVRAAG. De winkeliersvereniging Lan- gevielePottenmarkt. die ter gelegenheid van de winkelweek een étalagewedstrijd had geor ganiseerd, ontving hierop niet minder dan 963 oplossingen, waarvan sommige in dicht vorm en met tekeningen ver sierd. De eerste tien prijzen vielen, ten deel aan: D. Hage- man, Dokstraat 23; H. van Put te, Bogardsfraat 16; mej. N. Lo- rier, Spuistraat 24; mej. A. van Belzen, Volderijstraat 19; mej. D. Rijn, Spanjaardstraat 51; Bas Vroon, L. Noordstraat 23; D. Antonisen,. Bloemenlaan 17, Vlissingen; N. Leer, Domb. Schuitvlot 18; J. Vader, Lange Geere 2 en W. M. Quist, Noord singel 136. Woensdag a.s. zal de prijsuitreiking plaats hebben in het Schuttershof. De prijswin naars ontvangen daarvoor nog een oproep. De uitslag van de étalageprijsvraag van de Nieu we Burg zal eveneens dezer dagen bekend worden gemaakt. Hoewel de étalagewedstrijd «van de Burg-Actie niet gemakkelijk was, is het aantal oplossingen ten slotte toch nog meegevallen. 33 van het aantal inzendingen was goed, zodat men wel serieus te werk is gegaan! Wij geven hieron der de namen van de prijswinnaars en -winnaressen, vermeld achter de namen van de firma's, die een prijs beschikbaar stelden: De Vos: mej. M. Kampman, Brakstr. 21: Rie Minderhoud: mevr. J. Wondergem, Crocuslaan 20. Vlissingen; P. M. J. Hacken- berg: mej. A. Vermeys. Breeweg 61; C. J. M. Hackenberg: de heer J. Leeuwensteyn, H. de Keizer- str. 3. Vlissingen: De Jong: de heer C. H. Balleur, N. Vliss.weg 108; Van Houte: mej. L. Mes, Hout tuinen 14; J. Janse: de heer E. K. Ludikhuize. Dam 39; Fanoy: mevr. J. J. Vereist, N. Burg 5; Peek: mej. B. Vrlnger. Duinweg 113. Zoutelande; Paterik: de heer L. Dingemanse, Jodengang 36: Julia nus: mej. A. Verniel. Beddewijk- str. 25: Vega: de heer R. A. Bas- tiaanse. N. Vliss.weg 128; Fey: de heer C. Hackenberg. N. Burg 6: Belderok en Van Roo: de heer C. den Hollander, Seisstr. 13; De Wolff: de heer M. J. Heyboom. Blauwedljk 9: Hoeksema: de heer J. Blatter. Scheldestr. 43. Vlissin gen: Joziasse: mevr. D. Julianus. Dam 39: Van der Harst: de heer J. M. Mes. Duinweg 113, Zoute lande: De Vries: de heer C. J. Vader. Scheldestr. 88. Vlissingen; Wytman: de heer N. Sturm. Noordsingel 142. De prijzen kunnen bij genoemde zaken worden afge haald. TROTTOIR IS GEEN FIETSENSTALLING. Het komt op Donderdagen in Middelburg veelvuldig voor, dat bezoekers van de weekmarkt gemakshalve hun fiets op het trottoir tegen de winkels plaat sen. Dit euvel heeft zo'n om vang aangenomen, dat de win keliers er ernstige hinder van ondervinden. Bovendien is deze wijze van „parkeren" verboden. De politie heeft dan ook aan gekondigd. dat, wanneer men voort blijft gaan met het plaat sen van rijwielen tegen de win kels, maatregelen om hieraan een einde te maken, genomen zullen worden. FILMS VAN DE WEEK Allerhande in de Paasprogramma's. De Walcherse bioscopen brengen in hun Paasprogramma geen gro te. langverbeide filmwerken, wél spoedig vergeten verstrooiing van verschillend genre. „Fort Apache" met John Way ne Pedro Armendarlz, Henry Fonda, Shirley Temple en George O'Brien; regie: John Ford. Avonturen. Een grootscheepse historische film, die langer dan 2 uur duurt, maar geen minuut ver veelt. John Ford koos als onder werp de felle strijd van een hand jevol Amerikanen tegen een groot aantal Apachen, waarbij het kort zichtige en eingengereide optre den van een luitenant-kolonel leidt tot een bloedige veldslag, die het hoogtepunt van deze rolprent is en adembenemend verfilmd. Tal van bekende grote en kleine ster ren geven aardige creaties te zien en de fraaie natuuropnamen, ge maakt in de uitgestrekte Texas- woestijn, geven een aparte beko ring aan dze film. Alleen de ro mance tussen Shirley Temple en John Agar is er kennelijk „met de haren bijgesleept". (Schouw burg, Middelburg). „Dag en nacht" (Night and Day) met Cary Grant, Alexis Smith, Monty Woolley, Ginny Simms cn Jane Wyman; regie Mi chael Curtiz. Show. Een Technicolor-verfil- ming van het leven van de be kende componist in het lichtere genre Cole Porter, waarbij wij in het midden laten of men zich strikt aan de waarheid heeft ge houden. Een pitig verhaaltje, en kele grote shows, een stroom van bekende songs en de grappige man-met.-de-baard Woolley vor men de voornaamste attracties. (Electro. Middelburg). „Op glad ijs" (Hit the Ice) met Bud Abbott, Lou Costcllo. Ginny Simms, Johnny Long en zijn or kest; regie: Charles Ldmont. Klucht. De twee bekende ko mieken, waarvan wij - de kleine dikke prefereren, zijn weer op pad. ditmaal als amateur-fotogra fen. die achtervolgd worden door zeer ongure bankrovers, maar ten slotte deze snoodaards onschade lijk maken. Soms zijn de grapjes erg geforceerd, maar herhaalde lijk kan men ook van harte lachen om de dwaasheden, die het twee tal verkoopt. (Alhambra, Vlissin gen). „Josephine, het meisje van Broadway" (Delightfully dange rous) met Jane Powell, Ralph Bel lamy cn Constance Moore. Sentiment. Een gezellig, hoewel vreselijk oninteressant verhaaltje over twee zusjes, die respectieve lijk zangeresje en variété-danseres zijn en die in New York bijster ongeloofwaardige avonturen bele ven. Morton Gould en zijn band zorgen voor de dansmuziek en de twee zusjes voor een swingversie van een Strauss-wals. die de com ponist ongetwijfeld in zijn graf zal doen omkeren. (Luxor. Vlis singen). Welke film U ook gaat bekijken, vergeet niet een royale gift in de bus te doen voor het Bio-vacan- tieoord. Het gaat om enkele weken geluk en gezondheid voor de bleekneusjes. Officiële publicaties. SLUITING DISTRIBUTIE KANTOREN EN INLEVERING DETAILLISTEN. De Directeur van de Distributie- kring WALCHEREN maakt bekend, dat op 15. 16 en 18 April a.s. de kantoren te Middelburg en Vlis singen en de agentschappen zullen zijn gesloten. In verband hiermede moeten te Middelburg de textielhandelaren in plaats van op Maandag 18 op Vrij dag 22 April inleveren, terwijl te Vlissingen de tabaksdetaillisten in plaats van op Vrijdag 15 op Dins dag 19 April en de producenten in plaats van op Maandag 18 April op Dinsdag 19 April 1949 moeten inleveren. GEMEENTE SOUBURG. Het Gemeentebestuur van Oost en West-Souburg maakt bekend, dat de gemeentesecretarie, alsme de het kantoor van de gemeente ontvanger en van de woningdienst. op Zaterdag 16 April a.s. en de 3e Paasdag voor het publiek zullen zijn gesloten. Aangiften van ge boorten en overlijden kunnen op die dagen plaats hebben des v.m. tussen 9 en 10 uur. AUTOZENDING NAAR WALCHEREN. Met het oog op de „Zaaiweek" (Gereformeerde Evangelisatieactie) zal door de Auto-zending in de komende maanden een bezoek aan Walcheren worden gebracht. MIDDELBURG. Zondag: Kunstmuseum: Van Gogh- tentoonstelling. 10—12.30 en 1.30—5.30 uur: Schuttershoi: V.A.R.A.-cabaretavond8 uur; Electro: „Dag en nacht". 3.30 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Fort Apache". 2.30 en 8 uur. Maandag: Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonstelling. 10—12.30. en 1.30—5.30 uur; Schutters hof: Motorrijdersbal. 8 uur: Electro; ..Dag en nacht". 3.30. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „Fort Apache". 2.30 en 8 uur. Dinsdag: Kunstmuseum Van Gogh- tentoonstelling. 10—12.30, 1-30— 5.30 en 7—9.30 uur; Rondlei ding door Louis Heymans, 8 u.: Electro: „De witte duivel", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN Zondag: Alhambra: „Op glad ijs"'. 3. 7 en 9 uur: Luxor: „De Stad des doods:'", 3 uur. „Jose phine, het meisje van Broad way". 7 en 9 uur. '•■••ndag: Alhambra: „Op glas ijs 3 7 en 9 uur: Luxor: „De Stad des Doods". 3 uur: „Josephine, het meisje van Broadway", 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2