West-Europese landbouw eist een „Frabenelux" Zal Middelburg Axel de voet dwars zetten? Handbalsport in Zeeland Het a.s. wielerseizoen Sport en wedstrijden UIT DE PROVINCIE Walcheren Lezers schrijven Zuid-Beveland. Parijs voeli veel voor toetreding tot de Benelux Maar tolunie met Italië vormt een handicap (Van onze correspondent te Parijs.) Het bericht van de Brusselse correspondent van The New York Times, dat de economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg zou zijn uitgesteld teneinde Frank rijk en West-Duitsland alsnog te kunnen opnemen in het Benelux-verband, of, juister gezegd de economische tolunie uit te breiden tot Frankrijk en West-Duitsland, wordt in Parijse regeringskringen onjuist geacht Het uitstel van zes maanden is in geen geval geschied op verzoek van Parijs, doch was door de partners noodzakelijk geoordeeld om alsnog de laatste onderlinge verschillen tussen Neder land, België en Luxemburg op te heffen alvorens de volledige unie een feit zou zijn. Evenzeer onjuist is het, dat West-Duitsland zou worden uitgenodigd zich bij de Benelux-tolunie aan te sluiten. Men beschikt hier over inlichtingen uit Brussel volgens welke er bij de Benelux een plan in voorbereiding is om de handelsbetrekkingen met West-Duitsland in sterke mate uit te breiden en het verkeer van goederen en personen te vereenvoudigen. Vermoedelijk heeft de desbetreffende correspondent hieruit gedistilleerd, dat West-Duitsland zou worden uitgenodigd zich bij de Benelux aan te sluiten. Anders is het intussen ge steld met Frankrijk. Volgens ons ten dienste staande, be trouwbare inlichtingen, heeft Petsche, de Franse minister van Economische Zaken, na afloop van de onlangs te Pa rijs gehouden Tienlandencon- ferentie persoonlijk met zijn Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ambtgenoten een langdurig onderhoud ge had over de ontwikkeling van de Benelux in het algemeen en demogelijke aansluiting van Frankrijk in het bij zonder. DE FRANS- ITALIAANSE TOLUNIE. Van Franse zijde werd hier bij op de voorgrond gesteld, dat de Frans-Italiaanse tol unie, welke momenteel in ont werp is, het vrijwel onmoge lijk maakt voor Frankrijk om zich reeds op dit ogenblik te verdiepen in aansluiting bij de Benelux, daar dit op te grote moeilijkheden zou stui ten. Alvorens een mogelijke Frabenelux actueel kan wor den. zou de Italiaans-Franse overeenkomst van kracht moeten zijn geworden, zodat automatisch ook Italië deel zou gaan uitmaken van het economische blok. Aangezien de werkzaam heden aan de Frans-Ita liaanse Unie' snel vorderen, zou er eventueel einde 1950 in principe een mogelijkheid zijn om de Benelux te ver enigen met de tolunie tussen Parijs en Rome. In tegenstel ling met andersluidende be richten, verzekerde men ons te bevoegder plaatse, dat de ministers zich nog niet had den bezig gehouden met de moeilijkheden en mogelijk heden, welke aan dit samen gaan verbonden zijn of kun nen zijn. Daar staat tegenover, dat men wel van gedachten heeft gewisseld over de gevolgen voor de landbouwsector. Be sluiten noch. afspraken zijn evenwel gemaakt. Een samengaan tussen de Benelux en Frankrijk wordt vooral in Franse landbouw- kringen als zeer wenselijk ge zien. Immers dan zou er een blok ontstaan van de beste boeren (Nederland) en de beste grond (Frankrijk), al dus redeneert men liiër iets te generaliserend. In feite be schouwt men een samengaan echter als een mogelijkheid om meer invloed uit te oefe nen op de internationale land bouwpolitiek, waarin de Euro pese mogendheden tot nog toe te weinig invloed kunnen laten gelden. Frankrijk gaat echter al in 1949 tot de graanexporterénde landen behoren en hoewel nauwkeurige cijfers daarom trent ontbreken, geloven land bouwdeskundigen, dat de op brengst van de Franse land bouw nog minstens kan ver dubbelen, indien de braak liggende gronden in bewer king kunnen worden geno men en bezittingen, die tot nog toe slechts gedeeltelijk werden bewerkt voortaan eveneens jaar in jaar uit „in productie" zijn. Nederlandse en Vlaamse boeren immigran ten zouden deze taken op zich kunnen nemen, terwijl een grootscheepse propaganda- actie in Frankrijk de Franse boeren vertrouwd zou kunnen maken met de in het alge meen meer economische werk wijze der Nederlandse en Vlaamse boeren. De Frabene lux zou zich niet alleen gro tendeels zelf kuhnen voeden, waardoor belangrijke devie- zenbesparingen zouden wor den verkregen, doch zou ook op de buitenlandse markt kunnen verschijnen als expor teur van vele hoogwaardige landbouw- en zuivelproduc ten. POLITIEKE GEVOLGEN. De politieke gevolgen van een dergelijke ontwikkelings- fang zouden o.m. zijn, dat rabenelux een woordje mee ging spreken in de oplossing van het internationale land bouwprobleem, hetgeen men te Parijs op korte termijn zeer noodzakelijk acht ten einde te voorkomen, dat de Trans-Atlantische exporteurs straks de continentale land bouw van de markt concur reren. Inderdaad zitter er vele fa cetten aan deze samenwer king, vooral op landbouwge bied. Een economische unie ?an Nederland, België, uxemburg, Frankrijk er Italië zou o.m. kunnen profi teren van het Nederlandse overschot aan hoog ontwik kelde boerenzoons zonder land, die thans naar Trans- Atlantische landen emigreren, hetgeen een verzwakking van de Europese economie bete kent; van het Franse over schot aan vruchtbare grond; van het Italiaanse overschot aan landarbeiders. Een be kend Frans econoom formu leerde het dezer dagen zelfs zeer scherp en zei: „De West- Europese landbouw eist een Frabenelux". We voelen veel voor deze op het eerste gezicht zo sterke uitlating. Samenwerking zal in de naaste toekomst een dringende noodzaak zijn, ener zijds om vroegere markten te heroveren, anderzijds om de kosten te drukken en daar door te voorkomen, dat straks de landbouw van geheel West-Europa slechts kan be staan bü de gratie van rege ringssubsidies. premies en an dere kunstmatige injecties. (Nadruk verboden.) Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) 99% 99% dito 1947 (3%) 3 97 87% dito 1937 3 07% 97 Dollar-lening 1947 3% 99% 100 Investeringscert. 3 97 97 Nedferl. 1962—ë4 98 98% Nederl, 1962—64 98 98% NedcrJ. N.W.S. 2% 80 80 Spaarc. k f 100 2%% 101 101 Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 97 97 Ned. Ind. Hand. B 111 110% Ned. Handelmij. 157 157% AKU 163 162% 285 Bergh's Jurgëns 284 Calvé-Delft - 146 146% Centrale Suiker 160 Kon. Ned. Hoogovens 181 185 Unilever 234% 224% Ned. Kabelfabriek 270 268% Philips 228% 227% Wilton Feyenoord 167% 166% Biliton Kon. Petrol. Mij. 298% 297% Amsterdam Rubb. 142 144% 95 H.A. Lijn Kon. Paketvaart 169% 172 Ned. Scheepv. Unie 162 162% Rotterdamse Lloyd 150% 151% Stv. Mij. Nederland 161 161% Handelsver. A'dam 158% 158 Deli Batavia Mij. 128% 130 Deli Mij. 143% 143% Anaconda 30% 30% Bethlehem Steel 93% General Motor Kennecot 46% Shell Union 36% 37 Baltimore Sow. 8% Miss K.T. Spw. 3% New York Centr. Spw. Pennsylvania 'r Aan de effectenbeurs heerste reeds een paasvacantiestemmlng. Met vier vrije dagen voor de boeg ging men veelal niet tot nieuwe verbintenissen over, zodat het al gemeen beeld van de beurs op nieuw ongeanimeerd en hier en daar aarzelend was. De affaire ls de laatste dagen weer tot circa 1 millioen gulden per. dag ingekrom pen. In beurskringen blijft men in dit verband wijzen op de reeds vaker geconstateerde factoren, die een uitbreiding van de handel in de weg staan, zoals de speculatie winstbelasting. de dividend stop en hc*. verbod om prolongatie te ko pen. Van het koersverloop valt wei nig te vertellen. Kon. olie opende op 299 en werd later 298. Over de 300 wil het hoofdfonds maar niet komen. Van industriëlen was Aku weer iets zwakker. KONINGINNEDAG EN NATIONALE FEESTDAG. Op Koninginnedag, 30 April, zal door de Overheidsdienst aan het personeel, voor zover de dienst het toelaat, vrijaf worden gegeven. Met betrekking tot de natio nale feestdag is de gedragslijn van verleden jaar nog geconti nueerd, dat wil zeggen, dat op 5 Mei de rijksdiensten tot 4 uur zullen functionneren. Het voetbalprogramma ZWARE TAAK VOOR ROBUR EN HULST. Veel spanning zit er niet in het programma van Ze Faasdag. Middelburg krijgt Axel op bezoek en zal zeker het wel zeer kleine theoretische kansje op het behoud van het tweede klasserschap met de moed der wanhoop verdedigen. Robur is de gast van VES '35 en zal het in Oudenbosch niet gemakkelijk hebben. IJzendijke gaat de strijd aanbinden tegen Hulst. Als Hulst verliest.Maar een kat in het nauw doet soms rare sprongen en dat zal IJzendijke Zondag misschien wel .ondervinden. Een nieuwe methode voor autodiefstal. In de nacht van 12 op 13 April werd te Amsterdam een Chevrolet personenauto gesto len. Op zichzelf is dit geen schokkend feit, aangezien in de hoofdstad meermalen auto's worden gestolen. Deze diefstal schokte de politie evenwel, want het onderzoek wees uit dat de dieven een methode hebben gebruikt welke tot nog toe in Amsterdam onbekend was en die „wijde perspectie ven" opent. De dieven zijn er namelijk met een kraan wagen op uitgetrokken en slaagden er in de Chevrolet, welke totaal gesloten was. weg te slepen. Van de daders is op dit ogen blik nog geen spoor. PROM. COMP. 2e KL. TOPRBC; De Spechten- Helmond. Nu de helft van het program is afgewerkt, prijkt RBC met een kostbare punt voorsprong aan de kop, maar de leiders- troon is nog vrjj wankel. Na in de thuiswedstrijd tegen TOP maar juist met de hakken over de sloot te zijn gekomen, staat nu het reisje naar Oss op het program en bij een verdeling der punten zouden de bezoekers reeds zeer gebaat zijn. Meer zit er o.i. voor RBC ook niet in. De Spechten, die Helmond reeds in eigen home klopten, krijgen een mooie gelegenheid hun ach terstand in te lopen, want een herhaling ligt in de lijn der verwachting. PROM. COMP. 2e KLAS. Rood-Wit (W)—ODIO; Middel burgAxel. Het eerste treffen tussen de beide Brabantse gegadigden zal waarschijnlijk resulteren in een Rood-Wit-zege, die daarmede hun ongeslagen record in thuis wedstrijden zouden verlengen. Voor Axel is er heel wat aan gelegen de buit uit de Zeeuw se hoofdstad mee te kapen, maar de groen-witten zullen hun theoretische kansje zeker met hand en tand verdedigen en we zijn er nog zo zeker niet van, - dat beide puntjes in Zeeuwsch Vlaanderen belanden. Een Axèl nederlaag zou zeer in de kaart der Brabanders spelen. PROM. COMP. 4e KL. VES '35—Robur. De goede start van VES zal er weinig toe bijdragen de Ro- bur-ploeg met een gerust hart naar Oudenbosch te doen gaan. De Goesenaren zullen hun beste beentje moeten voorzetten om zonder kleerscheuren uit Bra bant te komen. haar trek te komen. Kruiningen maakt de verre reis naar Zon- nemaire en zal het daar verre van licht hebben. BEKERWEDSTRIJDEN. De laatste wedstrijden in groep Q tussen Patrijzen en Hontenisse en Vlissingen en Terneuzen moeten de beslissing brengen wie zich in de beker ronde zal plaatsen. Vlissingen heeft daartoe de meeste kans. In groep T waar Zierikzee Nw. Borgvliet en MetoMOC worden gespeeld zijn eerstge- noemden uitgeschakeld, terwijl Meto reeds bij een gelijk spel zich weet te plaatsen. De Olympische Spelen in 1956. In Maart j.l. hebben de Ver. Sta ten het I.O.C. officieel uitgenodigd om de zomerspelen van 1956 te Detroit, Michigan, te organiseren. Thans is bij het congres een voorstel ingediend om aan het I.O. C. te verzoeken voor de winter spelen van datzelfde jaar Lake Placid, N.Y. aan te wijzen. Ook in 1932 zijn de winterspelen ge houden te Lake Placid. VOETBAL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. PROM. DEGR. WEDSTRIJDEN. I. Stormvogels—Sparta; ZFC— DWV. II. DHCDFC; HW-RCH. III. GelriaNEC; LaborBe Quick. V. Zwartemeer—EmmenLCS Achilles. VI. Longade Valk; Chevre- montde Baronie. WIELRENNEN ZEEUWSE RENNERS NAAR STEENBERGEN. Op 2e Paasdag wordt in Steen bergen een groot wielercriterium verreden voor profs en onafhan- kelijken, amateurs en nieuwelin gen. Van Zeeuwse zijde wordt bij de amateurs deelgenomen door Kloos terman en van 't Westeinde ter wijl bij de nieuwelingen de Beve- landse renners van Wel. Hulzen, Oosthoek, de Leeuw, Kloosterman jr. en de Gebr. Melio inschreven. RONDE VAN KAPELLE. Zaterdag 14 Mei a.s. zal de Wie lerclub „Kapelle-Biezelinge" weer haar traditionele Ronde van Ka- pelle houden. Naar wij vernemen is het bestuur reeds druk bezig om deze wielerwedstrijd voor te bereiden. Het wordt de 5e maal dat deze wedstrijd wordt gehouden op het ongetwijfeld mooiste par cours van heel Zeeland. Men is er dan ook nu van overtuigd dat ook dit jaar weer de allerbeste amateurs uit heel Nederland aan de start zullen verschijnen. Daar Zeeland momenteel een aantal Jonge amateurs bezit zullen ook deze niet te Kapelle ontbreken. In het afgelopen seizoen werden fraaie resultaten behaald. Nu het handbalseizoen tyjna afgelopen is, de kampioenen en de degradatiecandidaten bekend zyn, is het goed even een blik terug te werpen op de prestaties welke de Zeeuw se verenigingen in het afgelopen seizoen hebben verricht. Om echter een goed overzicht te kunnen krijgen dient men te weten wat hieraan is voorafgegaan. ATHLETIEK MEERKAMPEN. Zondag 24 April organiseert de Vlissingse Sportvereniging „Ma rathon", haar jaarlijks terugkeren de meerkampen. Voor de heren ditmaal een 5 kamp met de num mers 100 m.. 1500 m., vèrspringen, kogelstoten en speerwerpen. De heren junioren zullen dezelfde nummers verwerken. De dames een 4 kamp n.l. 100 m„ hoogsprin gen, kogelstoten en speerwerpen, meisjes A 80 m.. vèrspringen en kogelstoten. Meisjes B GOVn.. hoog springen en kogelstoten. De plaat sing zal geschieden volgens de Finse puntentelling, welke voor elke prestatie een bepaald aantal punten geeft. DAMMEN ZEELAND—LUIK GAAT NIET DOOR. De traditionele damwedstrijd tussen het Zeeuwse damtiental en het district Luik, welke elk jaar tijdens de Paasdagen wordt ge speeld zal ditmaal wegens onover- komenlijke moeilijkheden niet doorgaan. BILJARTEN Kampioenschap hoofdklasse 47/1 gaat niet door. Wegens gebrek aan voldoende deelnemers heeft de Nederlandse Biljartbond besloten het kam pioenschap hoofdklasse groot bil jart. cadre 47/1, niet te laten door gaan. Middelburg FILMAVOND HENGELSPORT VERENIGING. De Hengelsportvereniging „Mid delburg" organiseerde Dinsdag in de Schouwburg een bijeen komst waarvoor zeer veel be langstelling bestond; circa 130 dames en heren hadden aan de uitnodiging van het bestuur ge hoor gegeven. Er werden fraaie films ver toond, die opgenomen zijn door de heer D. But te Terneuzen en die zowel van vakmanschap als van hengelsport-euthousias- me getuigden. Een heel aardi ge rolprent liet een hengelwed- strijd in Oost Zeeuwsch— Vlaanderen zien, terwijl kleu renfilms over Amerika, o.a. over het tulpenfeest in de stad Holland (Michigan) eveneens met belangstelling werden ge volgd. Het gebodene viel zeer in de smaak van de aanwezi gen.. In „De Vergenoeging" te Mid delburg werd de eerste ouder avond van de openbare school 't Zand gehouden. De opkomst der ouders was zeer goed, terwijl ook de wethouder, de heer L. J. Geers en de voorzitter van de Ver eniging voor Volksonderwijs, heer W. Spinnaay. van hun be langstelling blijk gaven. De voorzitter van de Oudercom missie. de heer J. Levèvre, opende de bijeenkomst met een kort wel komstwoord en droeg daarna de leiding over aan het hoofd der school, de heer W. Groet. Het pro gramma bestond uit zang. decla matie en enige schetsjes, opge voerd door de kinderen uit de vier hoogste klassen. Vooral „Het ha nengevecht" en „De geleende koe- kepan" wekten de lachlust van de toeschouwers op. Na de pauze gaf de heer Groet een beschouwing over het vernieuwd onderwijs, zo als dit op de school gegeven wordt. Bij het slot van de avond werden namens de ouders der leerlingen door twee kinderen aan mevr. Kloos en de heer Groet bloemen aangeboden. O.- en W."Souburg. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL. Maandagavond werd in het jeugd- gebouw van de Geref. Kerk te Souburg een ouderavond gehouden van de school met de Bijbel. De voorzitter, de heer A. Arendse PJzn., sprak een openingswoord. Hij deelde mee, dat alle school lokalen weer in gebruik zijn. Het hoofd der school, de heer A. A. Los. hield een inleiding over het onderwerp „De schooltaak en haar begrenzing". Hierna ging men naar het schoolgebouw aan het Oranje- plein waar gelegenheid bestond het werk van de leerlingen te be zichtigen. SAMENVOEGING GEMEENTEN. Er bestaan plannen tot samen voeging van gemeenten zodat straks alle gemeenten met een in wonertal beneden 1000 hun zelf standigheid zullen verliezen. Ook grotere gemeenten zullen door landhonger of om andere reden worden samengevoegd. Er zijn ge meenten, die hiertegen reeds hun stem verheffen, andere die rustig afwachten niet beseffend wat ze straks zullen verliezen. Waar schijnlijk denken ze dat door sa menvoeging hun raadsleden er voor kunnen waken dat de belan gen van hun dorp zijn gewaar borgd. Dis is echter een sprookje, en om hierin een beter inzicht te krijgen moesten ze zich eens laten voorlichten door dorpen die deel uit maken van een samengestelde gemeente, en dan door de dorpen waar het gemeentebestuur niet zetelt. Men zal tot de overtuiging komen dat de bijgevoegde of klei nere dorpen stiefmoederlijk wor den behandeld. Men zou versteld staan indien men in cijfers zag uit gedrukt, en dan in verhouding tot het inwonertal, waar de posten van de gemeentebegroting worden verwerkt, idem de posten onvoor zien en tussentijds gevoteerde gel den. Men zal achterstand kunnen constateren bij alle werken die IJzendijkeHulst. Een hernieuwde Hulst-neder laag betekent vrij zeker degra datie en met dit voor ogen zal IJzendijke er geen gemakkelij ke kluif aan hebben. De goede start geeft de thuisclub wel licht een ruggesteuntje om de strijd tot een goed einde te brengen. PROM. RES. Ze KL. Sarto IIVlissingen n. De achterstand van de rood- witten op het leidende VelocII bedraagt na 4 wedstrijden reeds 5 punten en enige kans op pro motie zit er o.i. dan ook niet meer in. te meer waar ook Hel mond II en Sarto n nog boven de Vlissingers staan geklas seerd met resp. 6 en 5 punten. Na de rood-witten, die 3 punten hebben, sluiten Dosko II en St. Mich. Gestel II met ieder 1 punt de rij. PROM. AFD. ZEELAND. SchoondijkeLuctor; Zonnc- mai reKruiningen. Een Luctor-zege zou de man nen uit Heinkenszand een flin ke voorsprong bezorgen, maar Schoondijke zai> wel zorgen aan Handbal is een betrekkelijk jonge sport, welke nog lang niet die populariteit geniet b.v. voetbal. Reeds voor de oorlog werd het beoefend, doch hier in Zeeland vond het zijn weg eigenlijk pas in de eerste oorlogsjaren en wel by de specifieke atheletiekvereni- gingen, zoals De Zeeuwen (toen nog A.V. '35), Hellas, Marathon e.a. (Het eigenlijk' doel dezer verenigingen was de handbalsport als training en afleidingsmiddel te gebruiken. Later, toen men in een offi ciële competitie van het Ned. Handbalverbond ging spelen, ontstond hierdoor een gevaar, nl. dat het peil van de Zeeuw se athletiek zou dalen ten gun ste van de handbalsport. Dit is dan ook voor verschil lende verenigingen aanleiding geweest om hun elftal uit de competitie terug, te trekken. Wij denken hier b.v. aan De Zeeuwen, welke ook niet meer met een herenelftal aan de competitie deelneemt. Bij Hellas echter is het te genover gestelde het geval. De ze vereniging is meer en meer een specifieke handbalvereni ging geworden. In de eerste jaren moest Zeeland zichzelf behelpen en werd uitsluitend in Zeeuws competitieverband gespeeld, waar de rivaliteit bij de heren tussen Marathon en Hellas 't sterkst was en bij de dames meestal tussen E.M.M. en De Zeeuwen. Zo kon het b.v. ook gebeu ren, dat om een volledige com petitie te krygen alle elftallen ln één afdeling werden inge- vroeger met veel moeite één deeld. Uitslagen van 25-0 en meer waren toen geen zeld zaamheid. Dit jaar echter is hierin verandering gekomen. Verschillende Zeeuwse clubs werden bij het District Zuid 2e klasse ingedeeld. By de he ren waren dit Tonido, Mara thon. Hellas en E.M.M., bij de dames, De Zeeuwen, Marathon, Tonido en Hellas. Op eigen verzoek bleven echter bij de heren E.M.M. en bij de dames de Zeeuwen en Marathon in de Zeeuwse afdeling spelen, waar ze echter gezien de com petitiestand absoluut niet meer thuishoren. PRACHTIGE RF.STLTATEN De indeling bij ce Brabantse, ploegen werd overigens met gemengde gevoelens ontvangen De pessimisten beweerden dat men zich geen jaar in die af deling kon handhaven, de op timisten waren van mening, dat men in een jaar tyds wel wat kon leren. Verschillende factoren spraken hier een woordje mee, b.v. de finan ciële positie van de vereni gingen, het spelpeil van de Brabanders, de slechte toe stand van de Zeeuwse sport velden. De resultaten zijn echter verbluffend, Hellas ongeslagen kampioen, Marathon op de derde plaats, Tonido handhaaf de zich terwijl ook de dames elftallen zich konden inspelen. Wel een bewys, dat de Zeeuw se handbalsport goede pers pectieven biedt. Dit komt trou wens ook tot uiting in de Zeeuwse afdeling. Kon men SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Op 13 April 1949. Leendert Pie- ter, van Groezen: Express 38. Swartjes, beiden naar Rotterdam; Ambulant, de Waal; Rival. Kornet, belden naar Werkendam: Niets Be stendig, de Jonge; Ursula. Cretel, beiden naar Rossum: Christina, Leunis; Damco 126, Durinck, bei den naar Dordrecht; Helga, v. d. Raay, naar Pernis; Stad Amster dam 8, Waterham; Amstel 9, Ak kermans. beiden naar Amsterdam; Delft, Lesage, naar Beverwijk; Anna. van Gent, naar Arnhem: St. Antoine. Pols, naar Maasbommel; Arne, Snijders, naar Gennep; Die- jo. Schot; Ferdiand. de Coen; Ru- pel, Boer; Mostaganem. Haubrich; Fluviale XI, v. d. Abbeele; Van Goch, Wijckmans: Lloyd 13. de Jong. allen naar Duitsland: Lau- fenburg. Scholtens: Rheinunlon 2. de Bruyn; Carl Galdner. Rlemens; Roland Geldner, Schreuders; Na- vexmotor 3, Van Heijgen; Elba. Van Luyck. allen naar Basel: Vi vat. Wagenmakers: Olievos 4. Volk; Julia, Lauwers; Adelia. Bels: Time is Money. Visser; Chrigee, de Waal; Carmenna. Demont; Arbedo, Lagler; Waterweg, Kooyman: Rijn trans 9. Hofmart: Wipl, Jiscoot, al len naar België. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe K.L.M.-lijn naar Paramaribo zullen de Neder landse Posterijen alle poststukken, die met de eerste vlucht op 20 Mei a.s. worden verzonden, van een speciale stempelafdruk voorzien. een gemeente verzorgd zoals wo ningbouw, straataanleg. herbe strating, beplanting, voetpaden, trottoirs, riolering, verenigingsge bouwen, verlichting etc. etc.. ter wijl de lasten voor allen gelijk z(jn. Dat samenvoeging niet best werkt bewijst kle oprichting van wijkraden in alle in de loop der tijd door Rotterdam ingelijfde ge meenten, dorpsraden in Noord- Brabant enz. Men spreekt en schrijft over achterstelling van Zeeland bij de andere provincies in Nederland en wij zijn er van overtuigd dat dit zo is. Echter zijn vele van deze schrijvers hoofd van een gemeente of hebben invloed bij zekere ge meentebesturen. Laat men dan be ginnen de dorpen of plaatsen van een samengestelde gemeente gelijk te behandelen, verdeel alle bedra gen die door de gemeente worden uitgegeven naar verhouding van de inwoners, de behoefte aan verbe teringen of vernieuwingen zullen wel overal gelijk zijn, en indien ze dat niet zijn is er een achter stand in te halen. Men meent met samenvoeging te bezuinigen doch indien wij goed zijn ingelicht zijn alle gemeente-ambtenaren met werk overbelast, zodat deze staf zou moeten blijven. Indien een grote gemeente veel voordelen heeft boven meer kleinere laten wij dan nog een stap verder gaan cn gemeenten vormen van geheel Walcheren. Zuid-Beveland. Noord- Beveland. Tholen enz. Wat is een voudiger! Moeten wij voor een kleinigheid op het gemeentehuis zijn, dan nemen wij de trein of bus: de kosten hiervan halen wij gemakkelijk terug uit de vermin derde gemeentebelastingen, en de gemeente bezuinigt???? Oostkapelle CANDIDAATSTELLING HERV. KIESVERENIGING. In het verenigingsgebouw te Oostkapelle hield de Herv. Kiesvereniging „Ons belang" Dinsdagavond haar jaarverga dering, onder leiding van de heer Z. Malj aars. Als candida- ten voor de a.s. gemeenteraad werden gekozen: 1. Z. Maljaars; 2. A. W. Louws; 3. K. Melis; 4. G. de Visser Kzn.; 5. W. Bommeljé; 6. C. den Hollander Hzn; 7. K. Pop- pe Jansz.; 8. J. C. B. de Brui ne. Serooskerke CANDIDAATSTELLING A.R. Door de A.R. Kiesvereniging te Serooskerke (W.) is de can- didatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen als volgt opgesteld: 1. G. Christiaanse; 2. Adr. Goedbloed; 3. M. Izeboud; 4. L. Jongepier; 5. P. Ton; 6. P. J. Abrahamse; 7. P. Ta venier; 8. L. Jobse; 9. J. C. Verton; 10. S. Meijers Bzn. De drie eerste candidaten heb ben thans zitting in de raad. Yepseke PUBLIEKE VERKOPING. Woensdag werd in hotel Nolet te Yerseke ten verzoeke van de fa milie Everse ten overstaan van notaris J. J. van Dijke. publiek verkocht Koop I: bouwland aan de Stee- weg, groot 71 are. Koper de heer Joos Everse, f 4400 per ha. Koop II bouwland bij de Stee- weg. groot 43 are 10 c.a. Koper de heer L. Hoebeke, f 3550 per ha. Koop III bouwland bij de Stee- weg, groot 37 are 60 c.a. Koper de heer Jan Zuidweg, f 3600 per ha. Koop IV bouwland aan de Stee- weg. groot 99 are 60 c.a. Koper de heer Joh. Everse, f 4100 per ha. Koop V bouwland aan de Bree- weg, groot 51 are 20 c.a. Koper da heer Joz. Mol, f 1800 per h.a. Koop VI boomgaard in Kakel- dans, groot 15 are 10 c.a. Koper de heer Jacs. Everse, f 7300 per h.a. Koop VII een huis en erf, Polen 2, groot 54 c.a. Hoogste inschrijver en koper de heer N. P. Oele voor f 500. Koop VIII een huis met erf en tuin, Havenstraat 4. groot 1 are 42 c.a. Hoogste inschrijver de heer J. M. Elenbaas voor f 1016. Koper de heer Johs. Lindenberg voor f 2050. Koop IX een dubbel woonhuis met schuur en erf aan de Sprult- straat 29, groot 2 are 10 c.a. Hoog ste inschrijver de heer J. C. Pol derman voor f 2250. Koper de heer J. M. Elenbaas voor f 2450. Koop X een huis en erf aan de Noordzandstraat 36, groot pl.m. 1 are 96 c.a. Hoogste Inschrijver de heer J M Elenbaas voor f 2345. Ko per dezelfde voor f 2375. Koop XI een schuur en erf aan de Oesterstraat, groot pl.m. 1 are 67 c.a. Hoogste inschrijver de heer J. M. Elenbaas voor 5555. Koper Gebrs. van Strlen voor f 7200. Kerknieuws OOST JAVAANSE KERK. Door het Moderamen van de Synode (Madjolls Agoeng) der Oost-Javaanse Kerk is aan de ge meenten en classes mededeling ge daan, dat in dit jaar volgens de kerkorde verkiezingen voor de kerkeraden de classicale besturen en de Synode dienen plaats te hebben. Er wordt op aangedron gen aan deze verkiezingen grote aandacht te besteden en zodanige regelingen te treffen, dat de ver kiezingen voor dc samenstelling der kerkeraden gehouden kunnen worden in de maand Mei, die voor de classicale besturen in de maand Juli en die voor de Synode ln de maand Augustus. In het rondschrijven wordt ge wezen op de oecumenische sa menwerking van de Oost-Javaanse Kerk met andere Indonesische en buitenlandse kerken en de hoop wordt uitgesproken, dat alle ver kiezingsvoorbereidingen zullen plaats hebben in gevoel van af hankelijkheid van Jezus Christus, de Heer der Kerk, Hansweert. OPMERKER, Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken: 13 April. Erdstaal n. Gefle: Westland n. Treport; Persian Coast n. New- Castle; Capelle n. Ipswich; 14 April Wim n. Boston. Gepasseerd n. Antwerpen: 13 April. Jaarstroom v. Amsterdam: Stad Dordrecht v. zee n. Gent; Ja- ba v. Middlesborough; Brem v. Leixinous; Ferocia v. Zaandam: Nordpool v. Genua; Albirea v. Rotterdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 13 April, Jacob Kats n. Navvick; So crates n. Amsterdam; Garoet n. Rotterdam; Hast IV n. Kopenha gen. elftal op de been brengen, thans b.v. beschikt Marathon over 3 dames- en 3 herenploe- gen. Men is nog niet waar men moet zijn; een beetje meer publieke belangstelling voor deze mooie sport zou be slist een hart onder de riem steken. Maar men is op de goede weg en dat is de hoofd zaak. Uitgebreid programma. Het wielerwegseizoen staat weer voor de deur. Op de Zeeuwse wielerkalendcr prijken drie coursen voor profs, tien voor amateurs, twee voor nieu welingen cn acht voor amateurs en nieuwelingen, waarbij nog wel zal worden uitgemaakt of laatstgenoemde categorie vooraf of samen met de amateurs zal starten. Het dient nog te worden afge wacht of de belangstelling zowel van de zijde der renners als van het publiek even groot zal zijn als de voorgaande Jaren nu de N. W.U. voet bij stuk houdt Inzake de nieuwe bepalingen, dat er niet meer om geldprijzen gereden mag worden door amateurs en nieuwe lingen. Men mag echter veronder- stUen dat verschillende Zeeuwse renners in de wedstrijden ln Zee land acte de presence zullen ge ven. Bovendien blijft de mogelijk heid bestaan voor de Zeeuwen om ook in de overige provincies te rijden daar reisvergoeding mag worden verstrekt. HET BESCHIKBARE MATERIAAL. Bij de profs zullen de in Bel gië wonende Zeeuwen: Middel, kamp. Pauwels en Francken ook dit jaar nog wel van zich doen spreken, terwijl van Gelderen uit Bij de amateurs zal Jansen uit Axel dit jaar moeten tonen, dat hij inderdaad doorbreken kan, Aad Kloosterman heeft de grens der jeugd reeds overschreden, maar komt, nu het wedstrijdseizoen voor de deur staat, steeds beter in vorm en kan nog voor verrassingen zor gen. Góede verwachtingen mogen wij koesteren van Van 't Westein de, die nog jong van jaren is en die de nodige moraal heeft om renner te zijn. Een flink aantal* nieuwelingen ondergaan straks de vuurdoop wat wedstrijdrijden betreft. Vaarzon Morel, Stokx, van Wel. Oosthoek. Hulzen, dc Waal en Borghsteln om maar enkelen te noemen, hebben dit jaar moeten tonen wat zij in hun mars hebben. Met belangstel ling mogen wij hun verrichtingen tegemoet zien. De animo voor het stalen ros is In de afgelopen winter bij vele Zeeuwen aangewakkerd. De toe komst zal nu moeten bewijzen of de Zeeuwse Jeugd ook over ge noeg doorzettingsvermogen en morele kracht beschikt om de te genslagen te overwinnen, die ook zij als zo velen voor hen op de moeilijke weg der wielerwedstrijd- sport moeten verwerken. Met lief de voor de sport en een gezond lichaam kan dit jaar iets bereikt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5