PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Willen de Sowjets van de Berlijnse blokkade af? Repatriëring wordt hervat DE BILT Conferentie te Batavia Bedrag der Marshall-hulp thans eindelijk vastgesteld Zeeuwse minder-validen willen arbeiden 192e Jaargang No. 88 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BaUintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven o£ adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29.tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102-Terneuzen: Brouwerijslr. 2 - Zierikzec: N. Bogardstr. C 160 tel. 26 Federalisten willen deelnemen aan overleg Republikeinen moeten beslissen Donderdagochtend te 10.50 uur Javase tyd opende de heer Cochran als voorzitter voor deze week van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, de Nederlands-republikeinse voorbesprekingen, welke te Batavia in het Hotel des Indes worden gehouden, waarna de heren van Roycn en Moh. Rum, de voorzitters der beide delegaties, de standpunten hunner re geringen uiteenzetten. De bijeenkomst werd na 55 minuten, zonder dat er verdere besprekingen plaats hadden, verdaagd tot Zaterdag a.s. te 10 uur v.m. De openingsvergadering dei- voorbesprekingen heeft 1 uur geduurd. Een der eersten, die de bovenzaal van het Hotel des Indes betrad, was de heer Mer le Cochran, die als voorzitter van de week van de Unci de openingsvergadering presideer de. Op de dansvloer van de ruime zaal, tegenover het podi um, waren de leden der Unci gezeten, de heer Cochran rechts geflankeerd door de heer Her- remans, links door de heer Critchley. Aan de zijden van de hoefijzervormige conferentieta fel zaten de beide delegaties, de Nederlandse rechts, de republi keinse links. De vergadering was niet openbaar, doch foto grafen en filmers kregen te kwart voor elf gelegenheid, de gebeurtenis vast te leggen. VERKLARING VAN DR. VAN ROYEN. De volledige tekst is gepubli ceerd van de verklaring, die dr. van Royen heeft afgelegd namens de Nederlandse delega tie in de eerste zitting van de Batavia-conferentie. Dr. van Royen benadrukte de onvoorwaardelijke aanvaar ding van de uitnodiging. De Nederlandse regering is bereid een verdere bijdrage te leveren tot het welslagen van de confe rentie. De Nederlandse delegatie is voorts bereid voorrang te ver lenen aan de behandeling van het punt: terugkeer republi keinse regering naar Djocja. maar elke bindende uitspraak over het resultaat der bespre kingen zal uitgesteld moeten worden, totdat ook over het staakt het vuren cn over de ronde-tafel-conferentie over eenstemming is bereikt. Spr. lichtte toe, dat de souvereini- teitsoverdracht, welke de Ned. regering beoogt overeenkom stig de Renville-overeenkomst zowel volkomen als onvoor waardelijk zal zijn. In de op te richten Unie wordt van geen der beide deel genoten verwacht, dat zii aan deze Unie meer rechten over dragen of afstaan dan .de we derpartij. Het afstaan der rech ten geschiedt vrijwillig. Spr. informeerde tenslotte naar de opvatting van de heer Moh. Rum over de vraag of de republikeinse regeerders op Banka hun gezag hebben over gedragen aan de noodregering op Sumatra, waardoor dus deze republikeinse regeerders op Banka niet langer als de wetti ge regering beschouwd kunnen worden. Dit laatste zou vermoedelijk impliceren, dat de heer Moh. Rum als leider van de republi keinse delegatie geen enkele bindende afspraak zou kunnen maken, hetgeen spr. zou betreu ren. De conferentie zou geen re sultaten kunnen bereiken, voor al niet in verband met een mo gelijke terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djocja. daar de republikeinse delegatie dan geen bindende overeen komst zou kunnen sluiten be treffende de handhaving van rust en orde. REDE MOII. RUM. Na de heer van Royen hield Moh. Rum een rede, waarin hij wees op de schokkende uitwer king van de militaire actie, die op 19 Dec. jl. werd ingezet. Spr. wees er op. dat de re publikeinse regering altijd de bevelen van de Veiligheidsraad heeft uitgevoerd. Ook nu zijn de republikeinse leiders op Banka en in Batavia van me ning. dat de resolutie van de Veiligheidsraad uitgevoerd moet worden. De militaire actie heeft het voorlopig voor beide partij en in het geschil onmogelijk ge maakt vrije verkiezingen te doen houden. Spr.'s delegatie had niet de bedoeling de uitnodiging voor de conferentie te Batavia slechts voorwaardelijk te aanvaarden Het eerste nodige is een sfeer, waarin beide partijen kunnen onderhandelen. Spr. vroeg of de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering voor rust en orde, zoals in het Nedei'land- se antwoord is vastgelegd, niet een uitvoering van de Veilig heidsraadresolutie kan verhin deren. Spr. is niet van mening, dat bepaalde onderdelen van de richtlijnen, welke de Veilig heidsraad gaf, geheel met elk aar zijn verweven. Het is onze oprechte hoop. dat de Nederlanders, door van het begin af in te stemmen met een herstel der republikeinse regering te Djocja, de weg hebben gebaand voor funda mentele onderhandelingen en dat zij hiermede het onvervals te bewijs hebben gegeven van hun goede wil, die zal bijdra gen tot een herstel van het ver trouwen. dat de laatste vier maanden verloren is gegaan. WAT UNCI WIL. In zijn openingswoord zeide voorzitter Cochran o.m. het vol gende: De commissie verwacht, dat de delegaties voorstellen zullen doen en bereid zullen zijn stap pen ie ondernemen voor een definitieve en snelle uitvoering van de resolutie van de Veilig heidsraad. De commissie zou voorts gaarne zien. dat partyen op zoveel mogelijk punten van het geschil reeds in Batavia tot wederzijds begrip komen. Het zou aldus geregeld kunnen wor den, dat bepaalde in Batavia te nemen besluiten formeel in Djocia geratificeerd kunnen worden, zodra de republikeinse regeling daar hersteld is en weer functionneert. De commissie vertrouwt er op. dat de republikeinse rege ring het bevel tot staken van het vuren op de meest effectie ve wijze uitvaardigt, zodra zij in de gelegenheid zal zijn om in Djocja de hiertoe nodige le den van haar regering bijeen te brengen om in te stemmen met de wijze waarop zulk een bevel moet worden gegeven. DE B.F.O. In de Donderdag gehouden vergadering te Batavia van de bijeenkomst federaal overleg heeft de voorzitter, Sultan Ha- mid. medegedeeld, dat hij met de hoge vertegenwoordiger van de kroon en dr. van Royen be sprekingen heeft gevoerd over het verzoek van de B.F.O. om als partij te kunnen deelnemen aan de besprekingen over de Indonesische kwestie. Besloten werd. dat de Nederlandse dele gatie het verzoek schriftelijk bij de Unci zal indienen en het namens de Nederlandse rege ring zal ondersteunen. Voorts deelde Sultan Hamid mede. contact te hebben gehad met de voorzitter van de week der Unci, die zeide. dat er van zijn kant geen bezwaren be staan tegen het deelnemen van de B.F.O. aan de besprekingen, docli dat hij aan de betrokken partijen daartoe toestemming zal vragen. ..Wy weten aldus Sul tan Hamid dat de Neder landse delegatie tegen inwil liging van het verzoek geen bezwaar heeft en zy hangt nu dus af van de republi keinse regering. Verzet deze zich. dan zal de Unci ons niet toelaten. Zy kan dit op leggen maar wil dat niet, wanneer de tegenwoordige partyen hiermede niet ac- coord gaan. Onze eigen broe ders hebben het nu dus in de hand of wij aan de be sprekingen zullen deelne men", aldus Sultan Hamid. WESTEUROPA IS ER NOG LANG NIET. In Washington heeft een gemeenschappelijke commissie van Huis en Senaat een compromls-v oorstel ontworpen over het uiteindelyke bedrag dfïl voor het tweede Marshall- jaar zal worden beschikbaar gesteld. Dit bedrag is thans gesteld op 5 milliard en 4300 millioen dollar. Huis en Se naat hebben inmiddels net voorstel goedgekeurd, zodat 't door president Truman kan worden ondertekend. Dc de batten over de Marshall hulp zyn thans geëindigd. In het voorstel is nu ook het bekende en later verzach te amendement van senator Brewster opgenomen. Daarin wordt bepaald, dat de Mars hallhulp zal worden onthou den aan landen, waartegen de Ver. Naties sancties toe passen (de moeilijk vertaal bare Engelse term ludt: „Countries incurring United Nations strictures"). Verder werd het volgende bepaald: 1). Geen gelden mogen door de Marshall-landen gebruikt worden voor „het maken van reclame in de V.S.. voor bui tenlandse producten of voor reizen naar het buitenland." 2.) Vijftig procent van alle E.R.P.-ladingen moet vervoerd worden met onder Amerikaan se vlag varende schepen. 3.) 12V2 procent van alle tarwe, die naar het buiten land verscheept wordt in het kader van het E.R.P., moet in de vorm van bloem wor den geëxporteerd. 4.) De deelnemende landen moeten commissies instellen, die toezien op een doelmatig gebruik van de Marshall-hulp. GROTE TEKORTEN. De organisatie voor Euro pese economische samenwer king (O.E.E.S.) heeft in een communiqué medegedeeld, dat West-Europa nog steeds vele miliinrdeu dollars meer uit geeft dan het verdient. De industriële productie was volgens de organisatie in De voorjaars- manoeuvres in Beieren. Generaal Clarence Hiibner, stafchef van de Amerikaanse troepen in Europa, heeft Don derdag te Heidelberg ver klaard, dat Amerikaanse troe pen in Duitsland bij de vcor- jaarsmanoeuvres, die Zater dag beginnen, een „denkbeel dige agressor uit het Oosten", b.v. Tsjecho-Slowakije, zullen bestrijden. Militaire waarne mers uit Nederland zullen de oefeningen bij wonen. Russi sche waarnemers zijn niet uit genodigd. De oefeningen bestaan uit het inrichten van een verde digingslinie langs het Lud- wigskanaal van Bamberg naar Regensburg in Beieren en tenslotte het inzetten van een tegen-aanval. West-Europa in het laatste kwartaal van 1948 aanmerke lijk groter dan de gemiddel de productie in 1938, terwijl zij in de zomer van 1945 min der dan de helft van het ni veau van 1938 bedroeg. Het aantal werkdagen, dat door arbeidsconflicten verloren ging bedroeg in de jaren 194b t/m 1948 slechts 20 van het aantal, dat tn de jaren 1919- '21 verloren ging. Vandaag is het Goede Vrijdag. viert de Duitse natuur kundige en Nobelprijs winnaar prof. dr. J. Stark (een der eerste Duitse atoom-onderzoekers) zijn 75ste verjaardag. KORTE PREDICATIE HIJ WAS V&RACHT EN WIJ HEBBEN HEM NIET GEACHT Jes. 53:3 Hoeveel „beelden" zijn er door de eeuwen heen van de Heiland niet ontivorpen'. Ten slotte is er een zekere klassie ke gestalte ontstaan, die we overal kunnen terugvinden bij schilders en beeldhouwers; een liefelijke gestalte, die door de platen van de kinderbijbel van jongs af in ons geheugen is ge prent. Een „edel" mantot wie wij ons aangetrokken gevoelen. Jesaja zegt van de lijdende knecht des Heren: Hij had geen gedaante noch heerlijkheid: als wij Hem aanzagen, zo was er geen gestalte dat wij Hem zou den begeerd hebben. Zo ook wordt Hij ons op Golgotha getekend. Hij ivas veracht! Gekruisigd temidden van twee j misdadigers, mensen, van wie wij ons, meer nog dan van an- deren, afkeren. Rondom het kruis van Chris- 1 tus zwijgt de bijtende spot niet, waarin de minachting voor de ze mens tot uiting wordt ge- j bracht. Het is daar alles een il- 1 lustralie van het oude profe- lemvoord. Hij was niet begeerd! Hij was veracht! en wij hebben Hem niet geacht. Dit grijpt oyer eeu wen heen en zegt ook iels van ons. Ook wij hebben Hem niet begeerd. Wij hebben een instinctieve huivering voor mensen die lij- den. Wij zijn bang voor hen en 1 verlegen als wij met hen in aanraking komen. Niet geacht! Dit drukt een nog ergere werkelijkheid uit. Wij hebben Hem niet gehouden voor die Hij is. Wij verstaan het niet wat God ons door het lijden van deze mens wil doen verstaan. De heerlijkheid van Golgotha is juist dat God zelf, in deze lijdende Mens, met zwakken en getroffenenr_met armen en hulpbehoevenden, met zieken en verbrijzelden, met lijdenden en stervenden wil zijn. Meer nog! Het geheim van dit kruis is het plaatsvervangend lijden. „Mijne zonden liggen metterdaad op de Here Jezus Christus. Daar moet ik ze laten liggen. Daar liggen ze juist goed en beter dan op mij". (Luther). H. Geen opheffing der textieldistributie. Naar aanleiding van het post vatten van de mening, dat de distributie van textiel wel spoe dig tot het verleden zal beho ren, verneemt het A.N.P. van officiële zijde, dat binnenkort weder nieuwe textielpunten zullen worden beschikbaar ge stéld. Hieruit blijkt, dat ophef fing van deze distributie voor alsnog niet in de bedoeling ligt. Londense bootwerkers voor een deel aan het werk. Na een rumoerige vergade ring hebben de Londense boot werkers. aangesloten bij de transportarbeidersbond. beslo ten vandaag weer aan het werk te gaan. Er zal echter geen stukwerk worden verricht en ook geen overwerk, in af wachting van een pensioenrege ling voor oudere havenarbei ders, die ontslagen zijn. Een deel der bootwerkers blijft in staking. Handel met West-Berlijn weer toegestaan. Op een persconferentie heeft president Truman Donderdag geweigerd commentaar te geven op de geruchten, dat de Sowjets onderhandelingen willen openen over een oplossing van het Bcrlynse probleem. Hy verklaarde echter nogmaals uitdrukkelijk, dat eerst de blokkade-maatregelen ongedaan dienen te worden gemaakt alvorens lean worden onderhandeld. In politieke kringen in Duits land maakt steeds meer de me ning opgang, dat de Sowjets naar een middel zoeken om uit de Berlijnse impasse te geraken. Volgens een officiële bekend making mogen handelsfirma's in Ooost-DuiIsland weer con tact opnemen met maatschap pijen in West-Berlijn om te ko men tot een hervatting van de Hoffman zal aftreden. Volgens berichten uit bevoeg de bron in Washington heeft Paull Hoffman ontheffing ge vraagd van zijn functie als ad ministrateur der Marshall-hulp. Als zijn opvolger wordt ge noemd de minister van Bin nenlandse Zaken Julius Krug. iïiu Aa.iuvuun -/al worucn voorzien van eoii urote par keerplaats, die een lengte van niet minder dan 3Uj km krijgt. I)e/.e parkeerplaats dient om de enorme stroom auto's te verwerken, die bij de races op het nieuwe circuit wordt verwacht. Het werk moet over ongeveer drie maanden zijn voltooid. Bulldozers bezig met het afgraven van duinen op het terrein waar de nieuwe parkeerplaats is geprojecteerd. MINISTER VAN OORLOG DEELT MEDE: 7-December-divisie eind 1949 naar huis. De minister van oorlog, mi nister van marine ad interim, deelt mede, dat. met ingang van 13 Mei a.s., de repatriëring van Nederlandse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In het tijdvak van 13 Mei tot en met September zullen repa triëren een groep individuele gevallen (militairen, die hetzij wegens afkeuring voor tropen- dienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tegelijk Aantal werkplaatsen moet uitgebreid worden handel, die vier maanden lang practisch heeft stil gelegen. In theorie hebben dc Ooste lijke autoriteiten alle export van Oost- naar Wöst-Ëer- lijn verboden. In de practijk is, dit verbod echter beperkt tot voedingsmiddelen cn brandstof. De West-Berlijnse autoriteiten staan geen export naar het on der Russisch bestuur staande gebied toe vap artikelen, die zijn vervaardigd uit de schaar se materialen, die per lucht- brug naar Berlijn zijn gebracht. Hieronder vallen de meeste i electrische apparaten. 1 Eerder had de burgemeester i van Oost-Berlijn. Fritz Ebcrt. 1 verklaard, dat hij besprekingen I over handelsovereenkomsten tussen de Oostelijke sector en de Westelijke sectoren over- j woog. Het veto-recht I De algemene vergadering van de Verenigde Natie*» t«; Lake Success legde, na een uitgebreid debat over aller lei onderwerpen, met grote meerderheid van stemmen i vast, dat de grote mogendhe- I den het gebruik van het Ve- terecht behoorden te beper ken tot zekere onderwerpen van het hoogste belang. Hier na ging de vergadering op Paasreces. Atoombom-praat in Amerikaanse Senaat. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn Woensdag enkele merkwaardi ge verklaringen afgelegd. Cla rence Catinon, voorzitter van ,de commissi»* voor de toewij zingen. meende te moeten me dedelen, dat Amerikaanse bom menwerpers van de luchtvloot en niet van de zeevloot in g»*- val van oorlog de atoombom om Moskou zouden gooien. Volgens Cannon garandeerde de ondertekening van het At lantisch pact, dat bases be schikbaar zullen zijn van waaruit atoombommen op Rus sische sleden kunnen worden geworpen. „Wat wij nu alleen nog nodig hebben zjjn de vlieg tuigen om de bom te werpen". De Republikeinse senator met hun onderdeel terugkeren). Voorts drie compagnieën aan- en afvoertroepen. de laatste vier O.V.W.-bataljons. vier af delingen veldartillerie. twee compagnieën genietroepen, drie eskadrons pantserwagens, het personeel van twee mobiele was- en badinrichtingen en van een hulpverbandplaatsafdeling, al welke onderdelen waren toe gevoegd aan de reeds gerepa trieerde O.V.W.-bataljon1-;. In dit tijdvak zullen ook groepen marinepersoneel, waar-I Flanders was iets vreedzamer. Tienduizenden koperen lampfit.tink.jes gaan door rappe handen, worden bekeken op barstjes of beschadiging, gaan dan naar de pakzolder, waar andere vlugge handen de fit- tinkjes in dozen verpakken. Dat werk wordt gedaan in een werkplats aan de Ko rendijk te Middelburg, door niet-volwaardige* arbeidskrach ten, mensen met lichaamsgebreken of geestelijk' onvolwaar- digen. Zij verdienen daarmee een behoorlyk loon Vroeger werd dat sorteer- en pakwerk gedaan door meis jes. maar men had toen moei te met het vinden van de no dige arbeidskrachten. Het Zeeuws Comité tot rehabilitatie van minder-valide arbeidskrachten, vernam van dat personeelstekort. Snel werd een speciale werkplaats geor ganiseerd. waar thans een vijf tigtal mensen tot volle tevre denheid arbeiden. IN GROTER VERBAND De heer J. C. Cory er, voor zitter van het comité, vertelde ons, dat deze werkplaats het eerste geslaagde experiment van het comité is voor werk verschaffing in groter verband. De moeilijkheid zit in dat „gro tere" verband. Het plaatsen van een enkele minder-valide wil nog wel eens lukken, maar het plaatsen van een groep is niet eenvoudig. Het gaat daarbij om het vin den van geschikte werkobjec- ten. Het comité, dat thans ruim twee jaar bestaat, heeft eerst geëxperimenteei'd met kleine re werkjes, waarvan echter de financiële resultaten tegenvie len. Toen kwam de Vitrite-fa- briek met haar aanbod van sorteer-, pak- cn eenvoudig ponswerk. waarvoor de fabriek het volle pond wilde betalen, zodat een gunstige' regeling ge troffen kon worden. GELUKKIGE GREET Er is uiterst weinig verloop onder de mensen, die in deze werkplaats arbeiden en hel laat zich aanzien, dat daarmee een heel gelukkige greep is ge daan. Uit verscheidene plaatsen van Nederland, waar men ook zit met het probleem van de min der-valide arbeidskrachten, is men dan ook al naar Middel burg gekomen om een kijkje te nemen. Het Zeeuws Comité over weegt de stichting van en kele nieuwe, werkplaatsen in Zeeland. De' moeilijkheid schuilt in het vinden van eenvoudig raassa_werk. Voor Terneuzen is thans een object in studie. Te Goes is een boekbindery- tje in wording, waarvoor de mensen thans opgeleid worden. Voor de gemeentebesturen is de stichting vanv zo*n werk plaats een voordeeltje, want 't betekent, dat een aantal maat- schappelijke-zorg-patiënten min der geld aan de gemeente zul len gaan kosten. Overwogen wordt om sub- comité's van het Zeeuws Co mité op te richten in plaatsen, waar werkplaatsen zijn of zul len komen. Tot heden drijft het Zeeuws Comité in hoofdzaak op de fi- nantiële steun, die door Volks herstel en door het comité Scheldemondcn destijds werd verstrekt. IN I)E VRIJE MAATSCHAPPIJ Naast de plaatsing in werk plaatsen. bestaat er voor min der-validen thans ook een re delijke gelegenheid tot plaat sing in de vrije maatschappij. Het Gewestelijke arbeidsbu reau. waarvan de heer Oorver directeur is, verzorgt deze plaat sing. Aan ieder bedrijf, dat een bepaald aantal arbeiders heeft, is de wettelijke verplichting opgelegd 2% minder valide ar beiders aan het werk te hou den. Deze verplichting wordt in Zeeland goed nageleefd en het resultaat is, dat de grotere bedrijven de eigen arbeiders, die minder-valide worden, zo veel mogelijk aan het werk houden. Overigens zoekt de af deling „Bijzondere bemidde ling" van het Arbeidsbureau dag en nacht naar baantjes' voor hen, die aan een bestaan geholpen moeten worden. Zo zouden als de veergeld betaling op de Westerschelde was doorgegaan de kaartjes- knippers op de veerboten min der-validen zijn geweest. BLINDE TELEFONISTE Dank zij de medewerking van de provinciale autoriteiten zal waarschijnlijk binnenkort een blinde telefoniste op de pro onder mariniers terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 December Di visie, met de eerst uitgezonden zes bewakingsbataljons, alsme de het personeel van de 2e di visie, dat in verband met zijn totale diensttijd tot de 7 De cember divisie kan worden ge rekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waar- onder mariniers, repatriëren. Geen Duitse rubber en olie. Dr. Kurt Schumacher de leider van de Duitse sociaal-de mocratische partij, heeft te Hannover verklaard, dat het nieuwe ontmantelingsprogram ma de Duitsers een verbod van productie van synthetische rub ber cn olie heeft opgelegd uit vrees voor Duitse concurrentie op de wereldmarkt. Hij zeide tegen journalisten, dat het ont mantelingsplan „politiek voor deel" voor de Sowjet-Unie be tekende. De staalproductie van 11 iflillioen ton maakt net aan Duitsland onmogelijk zijn eco nomische zelfstandigheid te her winnen. Haringloggers 17 Mei naar zee. Volgens een beslit van het bedrijfschap voor visserijpro ducten zullen de loggers op 17 Mei ter haringdrijfnet-vis- serij uitvaren. Met dit besluit volgt het bedrijfschap de orac- tijk van de laatste jaren. vinciale griffie geplaatst wor den. als het speciale telefoon toestel voor haar gereed is. Dit zijn slechts enkele voor beelden. Er wordt gestadig ge werkt en de hoop bestaat, dat in de toekomst de meeste Zeeuwse minder-validen ook zij, die van de bijzondere lage re scholen komen beter dan in het verleden aan passend maatschappelijk werk geholpen kunnen worden. Dat zal dan meer zon bren gen in het leven van deze me demensen. Hij stelde de Senaat voor strooibiljetten en vredespam- fletten boven de Sowjet Unie neer te werpen waarin werd uiteengezet, waarom de rest van de wereld de Sowjet Unie vreest en zich tegen haar „wa pent... Verklaringen en uitlatingen als bovenstaande zijn niet be paald geschikt om de herhaal de verzekeringen, dat het At lantisch Pact een „vredes- pact" is kracht bij te zetten. Het ls noch voor bewoners van Moskou noch voor die van Westeuropa een aanlokkelijk vooruitzicht respectievelijk als doel en basis voor Amerikaan se atoombommen te mogen dienen. J. de Kadt's brochure verboderj. De president van de Amster damse rechtbank hééft uit spraak gedaan in het kort ge ding van de eiser, de heer J. Fabius, contra de gedaagden. G. A. A, van Oorschot en het Tweede Kamerlid J. de Kadt. De laatste had een bro chure dc Indonesische tra gedie" geschreven, die door de uitgever van Oorschot was ge publiceerd. In die brochure komt een passage voor. waarin de heer de Kadt het gedrag van de heer Fabius ir Indië onder de Japanse bezetting „in te genstelling tot andere journa listen" weinig kranig noemt. De president was van oordeel, dat de passage beledigend was. dat het overbodig was in de brochure de naam van de heer Fabius te noemen en, uitspraak doende, verbood hij gedaagde de Kadt de beschuldigingen aan het adres van eiser in eniger lei vorm verder te publiceren. VOORSPELT ZACHT. Geldig tot Vrijdagavond: In de ochtend op vele plaat sen aanvankelijk mist. overi gens droog en overdag zon nig en zacht weer. Zwakke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1