Verheugend resultaat van de Sumatra conferentie T Kantte in de ingewanden der aarde c De Hervormde Gemeente op Zuid-Beveland Gemeentesecretaris van Kruiningen jubileert ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY GEMEENTE TE GOES IN 1578 GESTICHT. Strijd om hel eerste kerkgebouw. li Was na de satisfactie van 1577 het aantal bezoekers der Her vormde samenkomsten in het eerst niet groot, dit werd be ter, toen de om 't geloof uit gewekenen waren terugge keerd. Zij moesten echter in Êarticuliere woningen samen- omen. Deze, zoals een woon huis aan de 's Heer Hendriks- kinderenstraat, werden later te klein. Toen de Prins van Oranje op 12 Juli 1578 voor het gehele land de Godsdienstvrede tot stand had weten te brengen, kregen 2ij moed en konden ze napr een kerkgebouw uitzien. Nu kon overal op verzoek van 100 huisgezinnen, 't zij Gere formeerd, 't zij Rooms-Katho- liek, openbare godsdienstoefe ningen worden vergund. Toch had men in Goes, evenals in andere steden met Rooms-Ka- tholieke stadsbesturen die vre de niet laten afkondigen. De Hervormden vroegen aan het stadsbestuur een der twee klei ne Roomse kerken van het klooster der Kruisbroeders voor hun samenkomsten. Dit werd geweigerd. By velen zet te dat kwaad bloed. Verschei dene personen, die voor het stadhuis samenschoolden, lie pen naar de nabijstaande Maria Magdalenakerk en begonnen daar de beelden en de altaren te vernielen. Burgemeesters en Schepenen wisten met behulp van goede Hervormden, het vernielingswerk te stuiten. EEN KERKGEBOUW. Nu begon de vroedschap toegeeflijk te worden en was ze wel genegen de gevraagde kerk voor de Hervormden af te staan. Wat zich te Goes afspeelde, was spoedig op Walcheren be kend. De classis zond de pre dikanten J. Gerobuldus van Vlissingen en J. de Miggrode van Veere, benevens enkele of ficieren naar Goes om 't ver zoek der Hervormden te steu nen. Onder de officieren was Louis de Boisot, de bekende Geuzen admiraal. Hij was ouderling der Waalse kerk te Middelburg. Toen het stadsbestuur toch een kerk wilde afstaan, eiste het comité de Grote Kerk. De vroedschap, wellicht vrezende voor geweld, gaf toe. De sleu tels konden bij de koster ge haald worden. De andere dag 8 Oct, 1.578, werd de eerste Her vormde preek in de Grote Kerk Sehouden door Ds. J. Gerobul- us. Die dag kan dus be schouwd worden als de stich tingsdatum der Hervormde ge meente. EERSTE PREDIKANT. In het jaar 1578 werd nog als predikant beroepen Henricus Brandt. Blijkbaar heeft hij het beroep niet aangenomen of an ders de gemeente maar kort gediend: want hij was ook de eerste predikant te Kruinigen, nog in 't zelfde jaar aldaar be roepen. Het eerste Heilig Avondmaal te Goes werd gehouden op 14 April 1579 met nog maar 22 be lijdende lidmaten. In dat jaar Voorkeur bij toewijzing reisdeviezen. De A.N.W.B. deelt mede, dat in de toekomst bij de toewij zing reisdeviezen voor toeristi sche doeleinden diegenen voor keur zullen krijgen, die sedert de bevrijding nog geen reisde viezen voor vacantieverblijf in het buitenland ontvingen. De Nederlandse Bank, die tot dus verre met het feit, dat een aan vrager in een vorig jaar reeds deviezen voor dit doel had ont vangen, bij de loting geen re kening hield, zal thans binnen de grenzen van het beschikba re bedrag aan de bovenbedoel de. categorie prioriteit verle nen. In verband hiermee kan voor een toewijzing van devie zen voor Zwitserland voor de periode Juli, Augustus en Sep tember 1949, waarvoor de aan vragen vóór 31 Mei moet ge schieden, reeds prioriteit wor den aangevraagd. Ongewenste lectuur. De kantonrechter te Sittard heeft A. D. aldaar veroordeeld tot zeven boeten van ƒ20 elk en P. tot tweemaal ƒ20 boete Zij hadden tijdschriften ver kocht, die naar het oordeel van de gemeenteraad van Sittard in verband met de daarin voor komende afbeeldingen schade lijk geacht moesten worden voor de jeugd. De Marshall-hulp. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft met 254 tegen 48 stemmen het wetsvoor stel tot verlenging van de Marshall-hulp met een jaar goedgekeurd en een bedrag van 5.380.000.000 dollar gevoteerd. Een drietal voorstellen tot ver laging van dit bedrag werden verworpen. In het wetsontwerp wordt net particuliere bedrijfs leven uitgenodigd een bedrag van 272 millioen dollar te in vesteren in herstelprojecten in Europa. Op 23 cn 24 April a.«. zullen ruim 200 Belgische en Luxemburg se oudstrijders Den Haag bezoe ken. teneinde een groet aan de Nederlandse kameraden te bren- gn. werd als tweede predikant be roepen Quirijn Geraerts. In de 17e eeuw en later dienden ge regeld vier predikanten de ge» meente. Het aantal Hervormden breid de zich langzamerhand uit en wei voornamelijk onder de ge wone burgerman. De meer aanzienlijken, veelal de rege ringspersonen bleven aan het Rooms-Kathollek geloof ge trouw, al konden zij hun gods dienstplichten niet meer in een openbaar kerkgebouw waarne men, omdat de Staten van Zee land dat in 1579 verboden had den. Zij kwamen nu ln het ge heim samen in zogenaamde schuilkerken, al waren deze maar gewone gebouwen, "'t Kan verkeren", zou Brede- rode zeggen. DE VROEDSCHAP. Ook waren onder de leden van de vroedschap enkele on verschilligen, die tot geen en kele kerk behoorden of zich er althans niet aan wilden ver binden. Allen wilden hun eer en macht zo lang mogelijk behouden. Een kiesstelsel, zoals wij dat thans hebben, bestond nog niet. Feitelijk vulde de vroedschap zichzelf aan. Of schoon destijds de Calvinisten overal naar de macht grepen, was dit te Goes niet het geval. Zo waren in 1609, dus ruim dertig jaar na de overgang, in het college van de wet (burge meesters en schepenen) nog maar drie Gereformeerden Eerst in 1615 waren alle rege ringszetels door hen bezet. Mede tot versterking der Ge reformeerde of Hervormde be ginselen zowel in Goes als op geheel Zuid Beveland werd op 14 Oct. 1579 de eerste Zeeuwse Provinciale Synode te Goes ge houden. R. B. J. d. M (Wordt vervolgd' Graanhandel knoeide Dinsdag veroordeelde de tucht rechter voor de voedselvoorzie ning te Assen de N.V. graan handel O.M. te Gasselternijveen tot een geldboete van 6000. Voorts werd de handelsvergun ning voor de tijd van 3 maan den ingetrokken met een proef tijd van 1 jaar. De N.V. liet granen zonder vergunning en tegen de voor schriften in mengen, waarna ze werden afgeleverd. Voorts be antwoordde zij de vragenlijst van het bedrijfschap opzettelijk onjuist. Mijn tussen de pieren van IJmuiden. Dinsdagmiddag werd tus sen de IJmuiderpieren door de loodsboot een drijvende zeemijn ontdekt. De miinop- sporingsdienst werd onmiddel lijk gewaarschuwd, die 4 of ficieren en 5 manschappen 't gevaarlijke obstakel deed op ruimen. De scheepvaart on dervond een paar uur stag natie. TRAMBOTSING. Dinsdagavond omstreeks half negen is op de hoek van de Stadhouderskade en de van Woustraat in Amsterdam een tramwagen van lijn 4 in aan rijding gekomen met een zwa re tractor met oplegger.* Het voorbalcon van de tram werd geheel gekraakt en de tram kwam door de schok geheel dwars op de rails te staan. De inzittenden van de tram kwa men evenals die van de trac tor met de schrik vrij. PRIJSVRAAG VOOR LEKENSPELEN. De jury voor de prijsvraag voor lekenspelen, uitgeschreven door de overkoepelingscommissie voor het lekenspel, heeft besloten de termijn van Inzending te verlengen tot 1 Mei 1949. De uitslag zal bekend gemaakt worden na 1 September 1949. De spelen moeten worden in gezonden aan het secretariaat van de prijsvraag-commissie. p.a. Her vormde Jeugraad, Herengracht 575. Amsterdam-C. Van 27 Augustus tot 5 Septem ber a.s. wordt te Oldenzaal het 900-1arig bestaan van de markt- rechten en het 700-jarig bestaan van de stadsrechten gevierd. 41. ..ivuineu naar Duiten nep Habbe Kratsch. „Die schelp worden gepakt en weggehesen!" Inderdaad. Toen ze aan dek kwamen hadden enkele mannen de schelp al in een grote kist gepakt en een hijskraan was reeds bezig om hem van boord te hijsen. Op het dek stond een deftige bejaarde heer toe te kijken en gaf enige aanwijzingen. „Voorzichtig!" zei hij. „Zorg dat er niets beschadigd!" „En niet laten stoten! Doe alsof het het kostbaarste porselein is!" „Wat moet dat betekenen?" vroeg Kap- pie verbaasd aan Habbe Kratsch. „Hij zijn die directeur van die grote mu seum!" fluisterde Habbe Kratsch. De museum-directeur keerde zich op dat moment om en in zijn hand bevond zich een dikke stapel bankbiljetten. „Ik hoop dat dit genoeg geld is voor dat zéér buitengewone, buitengemene, exem plaar!" zei hij. „Dit zal het meest bizon- dere stuk van mijn museum worden en ik weet, dat het eigenlijk niet met geld te betalen is...." „Wij zijn tevreden!" riep Habbe Kratsch, terwijl hij de directeur op zijn schouder sloeg. Engels troepen onderdeel bezocht Nederland. !r worden voorbereidingen ge troffen voor het bezoek van een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van het Engelse Royal Regiment of Artillery" aan Nederland. Een tweede compagnie zal België be zoeken. Deze bezoeken geschieden naar aanleiding van een desbetref fende uitnodiging die Nederland en België via de defensieraad van d- West-Europese Unie hebben gedaan, zo verklaarde men van engelse zijde. De compagnieën worden, volledig uitgerust, in Mei verwacht. Een van de doelstellingen van genoem de Raad is de nauwe samenwer king tussen de gewapende mach ten van de vijf aangesloten lan den. waaronder ook het uitwisse ling van ideën en methodes valt. In dit verband kan dit bezoek van de compagnieën dan ook gezien worden waarbij men speciaal de samenwerking op het gebied van luchtafweer op het oog heeft. Vóór samenwerking mei Nederland Buitenlandse inmenging afgewezen (Van onze correspondent te Medan). Het zal de lezer in Nederland zonder twijfel reeds bekend zijn dat in de eerste dagen van April te Medan, op de Oost kust van Sumatra (Sumatra Timur) een belangrijke politie ke gebeurtenis heeft plaats gehad. .Zestien delegaties, teza men tachtig vertegenwoordigers tellend, kwamen daar sa men uit alle delen van Sumatra: een gebied 13y2 maal zo groot als Nederland, 4 maal zo groot als Java. Alleen het (nog republikeinse) Atjeh en Nias waren er niet. De afgevaardigden van het volk van dit prachtige en rij ke eiland, waarvan het groot ste deel nog slechts sinds kort door onze troepen van republi keinse terreur werd bevrijd, confereerden te Medan om zich over het lot van het Su- matraanse volk te beraden. Het initiatief was uitgegaan van dr. Tangkoe Mansoer, de bekwame nationalistische Wali Negara (d.i. Staatshoofd) van de deelstaat Sumatra Timur. in Nederland meer bekend als Sumatra's Oostkust of ook wel Deli Het was een zuiver In donesisch initiatief: en de con ferentie geschiedde ook geheel zonder enige Nederlandse in menging. De Nederlanders op Sumatra stonden er als toeschouwers bij, in geen andere positie dan u, in Amersfoort of Assen; eenvoudig als Nederlanders, die hier werken en leven en wie de toekomst van dit land en dit volk zeer ter harte gaat. SPANNING De uitslag van deze grote Sumatra-conferentie is met enige spanning tegemoet ge zien. omdat wél mocht worden verwacht, dat zij van niet te onderschatten invloed zal z()n in het B.F.O., het college der deelstaatvertegenwoordigers te Batavia, dat het grootste deel van het Indonesische volk representeert: meer dan 45 millioen mensen. De resultaten van dit Sumatra-congres heb ben de gunstigste verwachtin gen tenslotte nog verre over troffen. Zowel de debatten, die soms acht uur aan één stuk, hebben geduurd, als het na enkele dagen met algemene stemmen aangenomen „mani fest" ademen een gezonde geest van roaliteit, zin voor samenwerking, verlangen naar rust en opbouw en een grote mate van broederschap. Men zal ln Nederland al wel uit de kranten gelezen hebben, dat het manifest o.a. deelneming van de autonome gebieden aan de besprekingen met de republiek vraagt (wat een logisch verzoek is. getui ge het feit dat die gebieden de stem van 45 m'llloen bete kenen!), zich voor een Ver. Staten van Indonesië verklaart met gelilkberechtigde delen (wat betekent dat men de re publiek eventueel hoogstens als dééistaat erkent!), zich na- drukkelük uitspreekt voor sa- menwerk'ng met Nederland en tenslot+e een samenbundeling van alle opbouwende krachten op Sumatra beoogt. Dit dan Is het resultaat van debatten, waarin 80 vertegen woordigers van dit grootste gebied van Indonesië uni sono buitenlandse hulp en inmen ging zoals van de Veiligheids raad afwezen, verklarend, dat men uitsluitend de hulp en de steun van het Nederlandse volk wenst. Waarin verder met ronde woorden werd gezegd, dat de jongste resoluties van Lake Success „het doodvonnis over het Indonesische volk" betekenen, terwijl de achter grond der egoïstische economi sche motieven van Amerikaan se en Australische inmenging scherp in het licht werd ge steld. En waarin, op grond hier van, onomwonden werd uitge drukt. dat Nederland „een grote historische fout" maakt zolang het alléén het oog op de Republiek richt, en de deel staten min of meer als politie ke factor verwaarloost. Ten aanzien van al deze punten heerste een zeer ster ke eensgezindheid, ook met betrekking tot de vrees dat de republiek, eenmaal in Djocja hersteld, opnieuw een op ter reur gebaseerde machtspoli tiek zal willen voeren, waar door de vrijheid der uit de volkswil ontstane deelgebieden ernstig in gevaar wordt ge bracht. REPUBLIEK AFGEZWOREN Duidelijker dan ooit en er gens is op deze Sumatra-con ferentie uiting gegeven aan gedachten en gevoelens onder het Indonesische volk, die in Nederland helaas nog in ver schillende kringen niet worden verstaan en begrepen, omdat men zich daar blind staart op de Republiek een republiek die althans wat Sumatra be treft vrijwel nergens, ook niet naar en in de geest, meer be staat maar die hier door een vrij volle in een vrije bijeen komst althans voor het aller grootste deel'van Sumatra de finitief werd afgezworen om dat zoals een der delega tieleiders verklaarde „wij weten wat het betekent onder een republikeinse regiem te staan". Het valt van harte te ho pen, dat deze stem van Suma tra zowel in het buitenland als in Nederland goed wordt gehoord. Men kan er ook de conclusie uit trekken, dat on ze Nederlandse troepen hier 'n werkelijk „bevrydlngswerk" hebben verricht iets waar aan in sommige kringen in Nederland tegenwoordig nog al èens schijnt te worden ge twijfeld. ZO GAAT HET! Overigens heeft zich rond deze conferentie een opmerke lijk en typerend Incident voor gedaan: een der aanwezige Amerikaanse journalisten, ver tegenwoordiger van Associated Press, zond een kort telegram over de openingsrede van voorzitter Abdul Malik de we reld ln, waarin hij de heer Ma- lik precies het tegenover-ge stelde laat verklaren van wat hij gezegd heeft. In dat A.P.- ber'cht kan men nl. lezen, dat de heer Mal'k Nederland zou hebben gewaarschuwd reke ning te houden met de wens der deelstaten om president Soekarno in de macht de her stellen! Dit Amerikaanse pers bericht werd hier in enkele republikeinse bladen afgedrukt die overigens de Conferentie (om begrijpelijke redenen) ge heel hebben genegeerd. De heer Malik was uiteraard fu rieus over het valse Ameri kaanse bericht en het is on middellijk lokaal tegengespro ken. Maar of die tegenspraak ook Lake Success en de rest van het buitenland bereikt? Zo wordt de wereld over de werkelijke gevoelens van het Indonesische volk voorgelicht: met vierkante leugens. Wij zullen maar hopen, dat ook in een geval als dit de waar heid zoal niet sneller dan toch tenslotte sterker en duurzamer zal bljjken te zijn. (Nadruk verboden) Een gesprek met de heer J. Blok. Vrijdag a.s. zal het gemeentepersoneel van Kruiningen zijn secretaris, de heer J. Blok, huldigen in verband met het feit, dat hjj 25 jaar geleden als ambtenaar ter secretarie in dienst van de gemeente Kruiningen kwam. Wij hebben dezer dagen de heer Blok eens opgezocht in het gemeentehuis, waar hü thans reeds een kwart eeuw zjjn bes te krachten gaf aan de gemeentebelangen. Het liefst had hij deze dag maar onopgemerkt voorbij la ten gaan. Met zijn onlangs ju bilerende Middelburgse ambt genoot. de heer Koene, is de heer Blok van mening dat ieder een kan jubileren, wanneer hem maar de nodige jaren worden gegeven. „Maar ja, ik ontkom er toch niet aan", zo voegt hij ons glimlachend toe. „En het is ook zo, wanneer ik op die 25 jaren terugzie, dan is er ook wel re den om deze dag met dankbaar heid te herdenken. LOOPBAAN. Mijn loopbaan? Voor ik in 1924 ambtenaar ter secretarie van Kruiningen werd, was ik enige jaren volontair ter se cretarie van Krabbendijke. Bij mijn komst hier, was de heer J. N. Elenbaas burgemeester en secretaris. Aan deze man, die een grote bekendheid genoot op het gebied van de gemeen te-administratie, heb ik veel tc danken' gehad. Acht jaar lang. tot aan zijn dood in Februari 1932, heb ik met burgemeester Elenbaas mogen samenwerken. Na zijn overlijden werd ik waarnemend-secretaris; in Juni volgde mijn benoeming tot se cretaris, in welke functie ik 15 Augustus 1932 officieel optrad. Sindsdien heb ik onder drie burgemeesters gewerkt, nl. bur gemeester de Mul, vervolgens in 1945 de' heer A. van Hoote- gem als wnd. burgemeester en sinds 1946 burgemeester M, Vogelaar. DE BEZETTING. Tot aan de laatste wereldoor log is het betrekkelijk rustig werken geweest. De bezettings tijd heeft echter vele moeilijk heden gebracht. In totaal heb ben we hier drie inundaties meegemaakt. Eerst in '39 op kleine schaal, daarna in Mei 1940, toen de gehele polder on der water kwam te staan en tenslotte in Sept. '44, even vóór het vertrek van de Duitsers. In 1940 moet ook de gehele ge meente naar de Zak van Zuid- Beveland evacueren, waarbij de gemeente-secretarie in het ge meentehuis van 's Heer Abts- kerke moest worden onderge bracht. In 1944 kwam nogmaals een plotseling bevel tot eva cuatie, doch de publieke dien sten konden hier toen gevestigd blijven". GROEI. Natuurlijk is er in deze 25 jaren zo wel het een en ander veranderd en verbeterd op Kruiningen. En al zegt de heer Blok de bescheidenheid in eigen persoon het niet; aan de totstandkoming van al deze veranderingen heeft ook hij steeds een werkzaam aandeel gehad. De gemeente groeide van 4000 tot ca. 4700 zielen. De gemeente-administratie werd steeds uitgebreider en ingewik kelder, zodat het secretarie-per soneel van 2 tot 5 ambtenaren uitgroeide. De nieuwe Rijksweg kwam, hieraan grenzend een geheel nieuwe woonwijk, Krui ningen kreeg een Uloschool, een landbouwhuishoudschool en een landbouwschool welke laatste instelling binnenkort in de hiertoe te verbouwen oude pastorie van de Ned. Herv. kerk een eigen home krijgt; de Veerhaven werd aangelegd, het prachtige rusthuis voor ouden van dagen van het B.A. ver rees, nieuwe woningen moesten worden gebouwd (in '40 zag Hansweert 50 woningen verlo ren gaan), straten werden ver beterd, de electrificatie kwam tot stand enz. enz. NOG VELE JAREN! „Ja, ik heb het hier altijd naar. mijn zin gehad, heb het met iedereen goed kunnen vin den en ik hoop hier nog lange tijd te mogen werken", zo be sloot de heer Blok. Ongetwijfeld zal het de ju bilaris Vrijdag a.s. niet aan be langstelling ontbreken. De lof die hem daarbij zal worden toegezwaaid, zal zeker de in stemming van de gehele bevol king hebben. Bom na 4J/2 jaar ontploft. Te Vlierden (gem. Deurne) is een splinterbom ontploft, waardoor 2 paarden gedood werden. Kort 11a de bevrijding werden op de grond van de landbouwer Tielemans, verscheidene splinterbommen aan getroffen en opgeruimd. Nadien echter heeft T. ditzelfde stuk land reeds viermaal omgeploegd. Maandag trapte één der paar den, tijdens het ploegen, op een bom. die vermoedelijk juist was vrijgekomen. T. zelf, die achter de ploeg liep, kwam met de schrik vry. FEUILLETON 73 „Dan zou je me een groot genoegen kunnen doen. Geef jij de oudere gasten eens een tip en vertel aan iedereen, die hert maar horen wil, dat juffrouw Larsen en meneer Schuch zo goed als verloofd zijn. Daarbij kan je dan wel een beetje laten doorschemeren, dat er op het ogenblik weliswaar een klein meningsverschil tussen het tweetal bestaat, maar dat dit allerminst van ernstige aard is. En spoor d?n vooral de oudere generatie aan haar al te vrij moedige zoons op het hart te binden de nodige reserve in acht te nemen, zulks om de reeds genoemde redenen". Mevrouw Olafsen kneep haar linkeroog veelbetekenend dicht. Sabine, Sabine", lachte ze, „ik heb nooit geweten dat je zo'n aartskoppelaarster bent! Maar ik moet toegeven, dat je er de nodige talenten voor hebt!" „Laat ik in m'n leven nu ook nog eens iets nuttigs doen", antwoordde de oude dame. „Wees ervan overtuigd, dat jij Ten^ku dr. Mansur (links), de wall-negara van Ooit-Sumatra, die het Initiatief nam tot het bljcjiu pen van de Sumatra-conferent-ie te Medan, tijdens het uitspreken van de openingsrede. Rechts delegatie van Oost-Sumatra. daardoor mede een goed werk vericht. Zo, dat komt dus in orde- En nu wil ik eens even naar Beate gaan kijken". Tot juffrouw Reuders verba zing, was Beate echter nog steeds niet thuis, maar zij kwam juist de kamer binnen, toen Sa bine het licht weer wilde uit draaien. „Nou, meisje, voor iemand, die over vermoeidheid klaagde, heb je toch een aardige wande ling met Felix gemaakt. Waar zijn jullie zo lang geweest?" De ogen van de oude vrouw dwaalden onderzoekend over het meisjesgezicht. „Het laatst inin een res taurant, tante Sabine", ank woordde Beate. „Ik heb een groot glas wijn gedronken. En ik geloofik geloof, dat het me een beetje naar m'n hoofd is gestegen. Bent 'u boos op me?" Sabine Reuder lachte. „Stel je voor! Waarom in vredes naam? Omdat je een glas wijn hebt gedronken? Lieve hemel, waar zouden de druiven anders voor groeien? En dat het je een klein beetje naar je hoofd is gestegenach, de laatste jaren is mij dat niet meer over komen, maar ik herinner me toch nog wel uit m'n jeugd, dat dét op z'n tijd niet onaardig was. Wel te rusten, meisje!" Beate kreeg een kus en daar mee kon ze naar bed gaan. „Wat zou er toch met die mensen aan de hand zijn?" zei een paar dagen later Irene Lar sen tegen haar moeder. .Ach kind, wat komt dat er nu op aan", meende mevrouw Larsen haar te moeten troos ten. „Dat is immers allemaal van geen belang". „Ja, dat is 't wel!" riep Irene geprikkeld. „Het is wel dege lijk van belang, dat Gerard Lleving me geen bloemen meer stuurt. Max Dalmers mij niet meer het hof maakt en Bob Karthaus niet meer om me heen draait. Waarom houden zij zich de laatste tijd allen zo angstvallig op de achtergrond. „Ik ben blij, dat ze dat doen", bekende mama Larsen. „Je hebt wel dagelijks tal van jon gelui om je heen gehad, maar geen enkele ervan had ernsti ge bedoelingen. Het heeft nooit mijn goedkeuring kunnen weg dragen, dat je met al die jon ge mensen zo hevig coquetteer- de. Daarmee heb je SchucTi maar afgeschrikt". Irene voelde, dat haar moe der gelijk had en dat maakte haar woedend. „Ach, die!" riposteerde ze, terwijl ze minachtend haar schouders ophaalde. „Als die me vandaag aan de dag een aanzoek doet, dan zeg ik rond uit neen. Maar ik zou graag willen weten, wat daar alle maal achter steekt. Irene was bezig haar toch reeds glanzende nagels te po lijsten. Haar moeder keek ge- ergerd toe. „Ik ben ervan overtuigd, dat Schuch er zelfs niet meer aan denkt je een aanzoek te doen', zei ze- „Je hebt er werkelijk slag van ernstige huwelijks- candidaten voor het hoofd te stoten. Kijk maar liever eens naar Beate, die is heel wat handiger. Ze is als een onbete kenend persoontje hier geko men en nu ziet ze er werkelijk alleraardigst uit. Ze draagt keurige japonnen en nu heeft ze zowaar al twee vereerders. Reuder is niet van haar weg te slaan en Schuch ook bijna niet. Die zal hier nog verloofd vandaan gaan en dan óf me vrouw Reuder.óf mevrouw Schuch worden". Irene wierp het nagelborstcl- tje met een slag op de glas plaat van de toilet-tafel. „Ik wil niets meer over die dingen horen, mama!" riep ze, bleek van woede. „Ik ben dat alles beu, beu, beu..!" „Ik ook", verzekerde Ottilie Larsen vermoeid. ,.Ik zal van daag nog tegen Beate zeggen, dat we naar huis gaan en haar, hoe moeilijk me dat ook zal vallen, om reisgeld vragen". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4