Uiterste zuinigheid voor gemeente Vlissingen BLONOONABRUNUm NIEUWS UIT ZEELAND TARRY Paasschotel TAR-RY Minister Wijers over de mishandelingen in dekampen WALCHEREN Begroiingsdebat mei politieke inslag VERTROUWEN IN STATEN-GENERAAL. De schaduw van de komende gemeenteraadsverkiezingen lag over de raad van Vlislsngcn toen dat college Woensdagmiddag algeme ne debatten hield over de gemeentebegroting 1949 en toen verschei dene leden deze gelegenheid aan grepen voor liet houden van korte beschouwingen over de politiek van de partijen, waartoe zij be hoorden. De beschouwingen culmineerden in een sterke aanval op het communisme. De heer M. J. van Poelje open de de rij der sprekers. Hij hield een principiële beschouwing over de politiek, welke de Partij.v. Arbeid voorstaat. Spr. wilde belangstelling van de burgerij wekken voor de gemeentelijke za ken door een betere voorlichting. Na een analyse van de communis tische propaganda, ging spr. over tot behandeling van enkele con crete begrotingspuntcn. Het aspect van dc gemeentefi- nanciën is ongunstig. Spr. had echter vertrouwen, dat de defini tieve oorlogsschadcregeling. die nog door de Staten-Generaal goedgekeurd moet worden. een billijke zal zijn. Spr.'s fractie was bereid het plan tot oprichting van een huis houdschool één jaar uit te stellen, maar hij vroeg met de voorberei dingen voort te gaan. Wanneer er een gemeentelijke kleuterschool komt. dan wilde spr, die liever ondergebracht zien in een goed geoutilleerd gebouwtje en niet in een barak. Voor industrialisatie zou spr. een rapport van do E.T.I. wensen. HULDE AAN B. EN IV. De heer H. van Rooijen steunde namens de C. H.-fractie B. en W. in het protest tegen een moge lijk lagere uitkering van oorlogs schade dan 90 pet. Spr. wees op het grote gebrek aan midden standswoningen in Vlissingen De waardering, die spr. voor de arbeid van B. en W. heeft, wilde hij ook uitstrekken tot de secre taris en zijn staf. Ook in de ge meentepolitiek. aldus spr.. zullen de beginselen van het Evangelie steeds het richtsnoer moeten zijn. WAS ER EEN TOEZEGGING? De heer J. Marijs, sprekende voor de A. R.-fractie bracht hulde aan B. en W. voor hetgeen tot stand is gebracht, maar vroeg hoe het college er toe gekomen is steeds te spreken van 90 pet. oor logsschadevergoeding voor be paalde werken. Is dat een werke lijke toezegging geweest? Ook wat dc terugkeer van de marine betreft, wil hij vragen: hebben B. en W. een positieve toezegging? Spr vroeg of behalve de huren voor een groep montagewoningen, ook voor andere woningwetwonin gen de huren omhoog gaan. GEEN NEDERLANDERS. De heer Corveleljn, sprekend voor dc K.V.P.-fractie, had opge merkt. dat er een groep inwoners (Ingezonden mededeling) Eén terrukkelgke Ingezonden door de Gron. Koek- en Buiahoudschool N.V., Kraneweg 16. Oronin- pen en bekroond met f5.— Ytecm 3 kopjes Tar-Ry. 12 kopjes water. eieren. 1 ui. 3 lepels boter. 1 kropje sla. Bereiding: De gewassen Tar-Ry met het water en de zeer klein gesneden ui •n wat zout. gaar en droog koken. De •leren 10 minuten koken, doorsnijden •n de eidooier» fijn wrijven met de boter, tets zout en desgewenst een weinig jiepcr. De eiwitten keurig vullen en versieren met een klein slnblaadje. De «ure Tar-Ry ln beboterde kopjes druk- (ken en omkeren op een w^rmo schotel. ,%'ersleren met de elhelftcn en de sla- itolaadjes. HIerbü geven 1 dl kaassaus, .fccrriesuua of tomatensaus. Koop een pak Tar-Ry (32 cent», lees het daar bij gevoegde recepten boekje on stuur zeif ook eens een nieuw recept in. Elko 14 dagen be kroont Radlokooklcraar Kers het béste recept en beloont Weasunen de In zendster met f 25.—. Bo vendien 'J troostprijzen van f 5.— BURGHUL van Vlissingen is van wie aller minst gezegd kan worden, dat zij Nederlanders en Vlissingcrs zijn. Zij zijp geparenteerd aan een an dere mogendheid. Spr. bracht hulde aan B. en W. maar meent, dal Vlissingen nog al eens met een kluitje in het riet wordt gesturd. Spr. noemde jn dit verband het toerlstenlijntjc van dc Mij. Zeeland, de kwestie van de omzetbelasting en nu weer de regeling voor de oorlogsschade vergoeding aan de publiekrechte lijke lichamen. Spr. gaf als ur gentie punten aan: de terugkeer van de marine, de verwerkelijking van het sportpark, de voortgang met de bouw van een Tehuis voor ouden van dagen, cn de herbouw van de oude stad. NIEUW STADHUIS. De heer H. B. J. Knoop was te leurgesteld over de rijksuitkerin- gen voor de gemeentelijke weder opbouw. Intussen wilde spr. toch tot het college van B. en W. een verwijt richten, namelijk, dat achter de wederopbouw niet een ijzeren wil en een gericht streven zit. Spr. wees «op het plan voor het stich ten van een nieuw centrum in de gemeente Vlissingen. Aan het ont worpen raadhuisplan zouden en kele bankgebouwen komen, en kele grote winkelbedrijven enz. Thans hebben deze bedrijven reeds andere panden gekozen. Wanneer van het gemeentebestuur geen drijvende kracht uitgaat voor het verwerkelijken van zulke plan nen. verliezen particulieren hun vertrouwen! NEDERLANDS COMMUNIST De heer C. Schillemans, spre kende als Nederlands en als Vlls- sings communist, achtte dc belan gen van de arbeidersklasse met voeten getreden cn was gekant te gen huurverhoging. De vermake lijkheidsbelasting vond hij te hoog en -Ie reinigingsheffing in Vlissin gen gaf reden tot ontevredenheid Wat het Nederlanderschap van de communisten betreft wilde spr. slechts zeggen: Wij hebben in de oorlog laten zien. wie wij waren. BURGEMEESTER ANTWOORDT De burgemeester dankte voor de lof aan het college van B. en W. cn het gemeentcpersoneel. Spr. deelde mede. dat het college reeds beraadslaagde over nauwer contact tussen burgerij en ge meentebestuur. Op het gebied van industrialisatie noemde spr. de mogelijkheden van de haven en van de vreèmdelingenindustrie. B. en W. hebben het vraagstuk van industriebouw ten behoeve van kleine bedrijven in bespreking ge had. Over het vragen van een E.T.I.- advies zal gepraat worden. Spr. had persoonlijk geen bezwaar te gen sportwedstrijden op Zondag, maar wil rekening houden met de wensen van belangrijke bevol- kingsgrobpen. Wat de terugkeer van de marine betreft, beschikte spr. niet over toezeggingen, die op zwart op wit staan. Er zijn ech ter uitlatingen van de minister. De hoop bestaat, dat voor enke le groepen woningwetwoningen de hurverhoging niet zo omvangrijk zal zijn als oorspronkelijk ge vreesd moest wórden. DE MIJ. „ZEELAND". De toeristendlenst van de „Zee land" ziet spr. niet als in enig verband te staan met de vraag of de ..Zeeland" naar Vlisingen zal terugkeren. Mislukking van de toeristendienst zal geen uitsluitsel geven over het al of niet terug keren van de „Zeeland". Spr. beantwoordt uitvoerig de vragen van de heer Knoop be treffende het plan Nieuwe Markt. De bedrijven, die wilden bouwen langs het plein, waaraan het nieu we stadhuis komt te staan, zijn daarop teruggekomen. De bouw was te duur. Wethouder L. P. van Oorschot merkte op. dat de stichting van een huishoudschool dringend noodzakelijk blijft. Spr. ging uit voerig in op de opmerkingen van de heer Schillemans. Wat de rei nigingsrechten betreft is een re geling vastgesteld, waarbij men sen met minimale inkomsten vrij- 1 stelling kunnen krijgen. KLEUTERONDERWIJS. Wethouder Poppe. moedigde de voorstanders van het openbaar onderwijs aan. zelf het initiatief te nemen tot stichting van een openbare kleuterschool. Er zijn 350 kleuters, die nog onder dak ge bracht moeten worden. Wat de 90 pet. oorlogsschadever goeding betreft, hebben B. en W. geen toezegging, die zwart op wit staat. Wethouder M. A. van Popering besprak uitvoerig het wetsontwerp oorlogsschade publiekrechtelijke lichamen. Spr. wilde geen pro test indienen, maar afwachten wat de Statcn-Gene-aal doen. DE PARKEN. Spr. meende dat de parkaanleg in Vlissingen niet onder het be grip luxe zal vallen, zoals dat in het wetsontwerp wordt aangege ven- Bij de replieken wees de heer Knoop er op. dat er ook geen schot zit in het dempen van de Spuiboe- zem. Spr. vroeg of er niet een fonds gevormd kon worden voor de bouw van een nieuw stadhuis. De burgemeester voelde iets voor een expositie van de plannen voor het nieuwe stadscentrum. Daarna wordt de zitting geschorst tot des avonds half acht. Eerste Kamer Woensdagmiddag heeft in de Eerste Kamer de minister van Justitie, dc heer Wijers. bij de verdediging van zijn begroting de verschillende sprekers beantwoord. De minister begon met te verklaren, dat hij de handhaving van de rechtsstaat als een van zijn voornaamste taken ziet en hij zal de waarschuwin gen in dit opzicht ter harte nemen. Men zit nog met de na weeën van de Londense besluiten. Schuldigen niet meer te achterhalen De reorganisatie van het be heersinstituut kan zeer binnen kort plaats hebben, Zijn taak zal daarbij aanmerkelijk worden ingekrompen. Wat het niet-ver- lenen van paspoorten betreft aan ex-politieke delinquenten zal hjj overleg plegen niet zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken. Dc minister is het er mede eens. dat politieke delin quenten, wanneer zij hun stvaf gehad hebben, niet langer als paria's inogen worden be schouwd. De naturalisaties mo gen niet te vlot gaan, wantan- aers kan men de stroom niet meer overzien. Ook dc regering is overtuigd van de wenselijkheid richtlijnen vast te stellen voor ambtenaren in geval van. bezetting. Zij is ter zake dan ook diligent. Wat het politievraagstuk be treft. deelde dc minister mede, dat het werk in de commissie- Langemeyer niet zonder moei lijkheden verloopt. flngezonden mededeling) Uw haar met het I (Ingezonden mededeling) De berichten over mishande lingen in sommige kantpen wek ken diep afgrijzen. Vele dezer gevallen zijn voorgekomen on- der „militair gezag" en niet meer te achterhalen. Deze ge vallen zijn niet te verontschul digen maar wel te verklaren door de toen heersende toestand van opwinding. Er is, nadat de kampen on der bijzondere rechtspleging kwamen, zeer streng opgetre den. maar men heeft niet alle gevallen kunnen voorkomen. Het rapport van der Vaart Smit bevat naast juiste punten, ook onjuiste. Een systematisch on derzoek zou thans de schuldi gen niet meer naar voren kun nen brengen. Afzonderlijke ge vallen zullen worden onder- zocht. Ten aanzien van de politieke delinquenten deelt de minister mede, dat in Maart nog slechts 285 personen, die door een tri bunaal zijn veroordeeld, ge ïnterneerd waren. De inbeslagneming van ver- mogens van Nederlandse vrou wen, die voor de oorlog ge- huwd zijn met Duitsers, is in derdaad hard. In dergelijke ge vallen van vrouwen, op wie geen aanmerking te maken valt zal de minister een andere re geling bevorderen. De heer de Wilde (A.R.) merkte in zijn repliek op. dat de minister niet duidelijk heeft fiezegd, wie er verantwoorde- ijk Is voor orde en rust. Wan neer er ongeregeldheden ko men, stelt hij de regeping ver antwoordelijk. De minister verklaarde nq. der. dat de minister "van justi tie de enige is. die belast is met de handhaving der orde. Ook de minister van binnen landse zaken heeft daarmede echter bemoeienis. De begroting werd hierna zonder stemming goedgekeurd. De Kamer zal weer vergade ren volgende \t%ek Woensdag te half twee ter behandeling Van het wetsontwerp betreffen- Opgericht is de Nederlandse vakbond van pension-, rqsthuis- en kamerverhuurbedrijven met vertakkingen door geheel Neder land. Het bondsburcau is gevestigd te Den Haag. Een half milliard voor drank De Ned,- Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken liet on der, de titel „Hoeveel is het?" een fris geschreven boekje verschij nen, waarin onstellende gegevens staan over drankgebruik en geld verlies als gevolg daarvan. Ge constateerd wordt, dat het hoof delijk gebruik van sterke drank .(jenever, cd.) na de oorlog bui tengewoon snel is gestegen en thans 103 pcL hoger dan voor 1940 ligt. Het hoofdelijk gebruik van bier was in 1948 terug op het peil van 1937, dat van wijn was reeds weer 75 pet. van het vooroorlog se. Kruidenierswijn werd in 1948 ongeveer 200 pet meer gekocht dan voor de oorlog. De hoeveel heid zuiver aleoholvergif per hoofd was vorig jaar 50 pet. ho ger dan gemiddeld voor de oorlog. Uitvoerig wordt in' het boekje berekend, dat ons volk in 1948 in totaal f 612 millioen aan drank be steedde. Hiervan ging in de schat kist eer», bedrag van.f 119 millioen, zodat een verliespost; overblijft van f 493 millioen of afgerond één half milliard gulden I Dit betekent, dat l/24e deel van het nationale inkomen aan drank wérd besteed, dat in 1948 aan de drankgewoonte tweemaal zoveel werd uitgegeven als aan het onderwijs, dat voor dit geld 40.000 woningen van f 12:500 gebouwd hadden kunnen worden Ook in Zeeland wordt veel ge daan aan drankbestrijding. Volle digheidshalve geven wij hier in formatieadressen: Middelburg: Zeeuws Drankweer Comité. M. A. L. Hubregtse. Breeweg 57: Ger. Ver. v. Drankbestrijding. G. M. Feii. Nieuwe Burg 5 (eveneens Middelburgs Drankweer Comité); Hervatting van het Balkan-gesprek. Dr. Herbert Evatt. voorzitter van de algemene vergadering der V.N., heeft de vertegen woordigers van Griekenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Al banië uitgenodigd de bespre kingen ter bijlegging van de geschillen te hervatten, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. Men hoopt, dat de volgende week een bijeenkomst zal worden gehouden. Men verwacht, dat bepaalde grens vraagstukken zullen worden besproken. De ontvangst van het nieuwe bezettings- siatuut. DUITSERS TEVREDEN MAAR NIET GEESTDRIFTIG. De West-Duitse minister-pre sidenten hebben het nieuwe bezettingsstatuut gekenmerkt als een aanzienlijke vooruit gang op de weg naar herstel van de Duitse souvereinitcit. Zij achtten evenwel belangrijke Duitse wensen nog niet ver vuld en uitten de mening, dat de waarde van het document eerst in de praetijk ten volle kan blijken. Deze verklaring stemt overeen met de strek king van vrijwel alle commen taren. die hier tot nog toe op het statuut geleverd zijn. Overwegend is het besef, dat thans de weg tot het herstel der souvereiniteit wordt ingeslagen. Men maakt zich evenwel geen illusies over de lengte van de ze weg en de-moeilijkheden, die nog moeten worden overwon nen. De reserves, die de Duitse publieke mening maakt, zijn vele. Het scherpst worden de re serves geformuleerd door dc sociaal-democratische bladen. In het bijzonder vrezen de so cialisten. dat de Ruhr-contröle hun wensen van een socialise ring der zware industrie naar een verre toekomst zal ver schuiven. Het zijn overigens minder de politieke dan de economische beperkingen, die teleurstelling hebben gewekt. Men realiseert zich. dat op vele punten, zoals de Buitenlandse handel en de aard- en inrichting der indus trie, de controle volledig blijft bestaan. Bovendien wordt de vrees uit gesproken, dat de welbekende procedure van het geallieerde veto-recht tot grote vertragin gen in belangrijke zaken zal leiden. Evenwel is het grootste ge deelte der West-Duitse politici, met Uitzondering der commu nisten, bereid over deze be zwaren heen te zien naar de mogelijkheden tot een snellei loswikkelen der bezettingsban den in de toekomst. De bankier Hunter wordt hoofd der E.C.A-missie. Van gezaghebbende zijde wordt bevestigd, dat binnen kort de benoeming kan wor den verwacht van de heer Clarence E. Hunter tot opvol ger van dr. Alan Valentine als hoofd van de E.C.A.-mis- sie in Nederland. De heer Hunter, die vice- president is van de New York Trust Company (een toonaan gevende bankinstelling in de staat New York) en vice president van de ban.]riersver- eniging voor de buitenlandse handel, zal de volgende maand naar Nederland vertrekken om op 1 Juli a.s. de functie van dr. Valentine over te nem^n. Levenslang geëist voor moord op taxi-chauffeur. Voor de Haagse rechtbank werd met gesloten deuren de zaak be handeld tegen de 17-jarige H. B„ uit Hilversum, kantoorbediende van beroep. Des morgens was te. gen de 25-jarige W. B. levenslan ge gevangenisstraf geëist wegens moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Clobus. W. B. had be kend deze moord gepleegd te heb ben. De officier van justitie eiste tegen H. B. vijf jaar gevangenis straf met aftrek. Vlissingen: Nat. Chr. Onth. ver eniging. J. Castel. Glacisstraat; Vlissings Drankweer Comité, J. C. de Baare, B. Ewoutstraat; Goes: N.C.G.O.V.. Jacq. Evertsen, Klok- straat (ook Goes Drankweerco- mité); Zierikzee: mej. Betsy v. Vcssem, Breestraat. Antwerpse scholieren in Middelburg. Woensdagmiddag wapperden Belgische vaantjes bij de Los- kade in Middelburg. Langs de kade lagen twee „schooltjal- ken", de Ortenius en de Ger- lach. die tot tijdelijk verblijf dienen van 48 leerlingen aan Antwerpse kweekscholen. Deze beide speciaal ingerichte tou- ristenschepen worden namelijk gebruikt om regelmatig toch ten mee te maken met toekom stige Belgische onderwijzers, jongens van 15 jaar en ouder. Iedere tjalk biedt ruimte aan 24 jongens. De Ortenius en de Gerlach kwamen van Veere en natuurlijk maakten de opvaren den van de gelegenheid gebruik om Middelburg te bekijken. In middels zijn de schepen via Veere naar Yerseke gevaren, vanwaar men door het kanaal door Zuid-Beveland naar Ant werpen terug zal keren. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling Zierikzee nog aan te doen, doch van dit plan moest afge zien worden. Vakgroep Assurantieagenten. Ter verkiezing van een be stuur der Vakgroep „Assuran tieagenten" voor Zeeland werd in Centraal te Goes een ver gadering gehouden. Tot be stuursleden werden gekozen de heren A. d, Pagter te Vlis singen. P. E. A. Velleman te Vlissingen, J. J. M. Koevoets te Zierikzee, P. J. de Bakker te Hulst en G. Drost te Mid delburg1. Voorzitter werd de heer De Pagter en secretaris de heer Velleman. Door een der vakgroepbestuur ders werd een inleiding gehou den over het bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerp tot regeling van het Assuran- tiebcmiddelingsbedrijf. Deze in leiding werd gevolgd door een geanimeerde bespreking. Rijkswegen Zuid-Beveland. Woensdagmorgen werd dooi de directie Zeeland van Rijks waterstaat te Middelburg aan besteed de uitvoering van on derhoudswerken en vernieu wingen aan de Rijkswegen op Zuid-Beveland gedurende 11)49. (Bestek 74). De inschrijvingen luidden: M. W. en J. Knuist, Goes en 's-Heer Arendskerke 81.460; J. Haringman, Goes 85.900; Fa. C. Wiskerke Zn., Nieuwdorp ƒ87.000; N.V. A. van Dijk Petiet, Bergen op Zoom 88.784. Avró-bridgedrive te Goes. De uitslag van» deWoens dagavond te Goes gehouden bridge-drive was; Groep A: Noord-Zuid 1: mevr. GijsénHr. Hage, Goes 16 p.; II; Heren Antonissen- Remery, Sas van Gent 16 p. Oost-West I: Heren Uhger Kampér, Zierikzee 16 p. II: Heren GriepVos, Goes en Wolphaartsdijk, 16 p. Groep B: Noord-Zuid I: mevr. de LignyHr. Roo- baard. Goes 12 p. II: Heren BallintijnCoolman, Middel burg 13 p. Oost-West I: Heren Jim- kesBaartmans, Bergen op Zoom 11 p. II: Heren Vette v. d. Berg, Yerseke 12 Groep C: Noord-Zuid Heren De Jager—Huisse, Yer seke 13 p. II: Heren Van Bre men— Sehryver, Goes 13 p. Oost-West I: Hr. en mevr. Doosje, Goes 9 p. II: Hr Mol hoek en mevr. Frans 1-1 p. Het nieuwe Brouwershaven is te klein. Dezer dagen hebben, zoals wij reeds gemeld hebben, alle gemeen tebesturen op Schouwen-Duiveland van Ged. Staten van Zeeland een schrijven ontvangen betreffende nieuwe gemeentelijke indeling. Volgens het voorlopig plan zou het grondgebied van Brouwersha ven in het Oosten slechts worden uitgebreid met de niet-bewoonde Borrenbroodpolder en in het Wes ten met een gedeelte van de ge meente Duivendijke. waarvan de grens loopt vanaf het oude Dui vendijke tot het midden van de „Lange dijk". De dorpen Lopers- kapelle en Brijdorpe zouden ko men bij de nieuw te vormen ge meente in het midden van Schou wen. Het aantal inwoners zou in deze gemeente niet noemenswaard stijgen en Brouwershaven zou hier mede verreweg de kleinste ge meente van Schouwen-Duiveland worden. Het wekt verwondering dat van het gebied buiten de hui dige gemeentegrenzen, dat op Brouwershaven is aangewezen, slechts een klein gedeelte bij deze gemeente zou worden gevoegd. Met name zou de hofstede „Mon Genie", welke slechts op geringe afstand van de kom van Brouwers haven is gelegen, komen te beho- ern tot het grondgebied van de uit Zonnemaire. Noordgouwe. Drei- sehor en Kerkwerve samen stellen gemeente. De gemeenteraad zgl over dit plqn cjeze m^and zjjn oordeel uit- spreken. Marktberichten VEILING „WALCHEREN. 12 April 1949. Glassla I 6—15. id. II 5—11, id. Ill 3—4; Sqijsla 231: Andijvie 20 -t4R; Spinazie 20^-46; Bosracjljs 13 —17; Witlof 20—34; Prei 8—10; Ro de kool 7—26; Sav. kool 23—27; Bloemkool I A 69—71; id. I 36—33. id. II 28—41. id. Ill 10—35; Rabar ber 2841; Kaskomkommers I 72, alles per 100 kg. stuks of bos. KASKOMKOMMERS. Aan de veiling te Middelburg werden dc eerste kaskomkommers aftngevoerd door dé heer P. Ton te Serooskerke. Werken in Vlissingse binnenhaven. Door de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat werd Woens dagmorgen te Middelburg aan besteed het maken van een be schoeiing voor de stalen dam- wand in de eerste binnenhaven aan de Noordzijde van 't Eiland van Vlissingen. Hierop werd als volgt ingeschreven: Aannemersbedrijf D. Ver stoep, Den Haag ƒ231.900; A. J. Blijlevens, Breda ƒ233.368; N.V. Aannemersbedrijf v. h. Van Dongen en Van Hoven, Dord recht ƒ234.500; Fa A. Verha gen, Breda ƒ239.000; N.V. Van Splunders Aannemingsmij. Rid derkerk ƒ249.000; N.V. Visser en Smit, Papendrecht ƒ253.000; N.V. Ned. Betonmij Bato, Den Haag ƒ255.800 (ƒ255.000); N.V. A. v. d. Straaten, Hansweert 265.000; Aannemersbedrijf E. Blok, Rotterdam ƒ268.000; N.V. Amsterd. Ballast Mij, Amster dam ƒ278.000; E. G. Linden- bergh, Vlissingen ƒ371.000; L. J. Dekker, Vlissingen ƒ385.600. „Die Constghesellen" in het ongelijk gesteld. PROCES TEGEN UITGEVERIJ TE OOSTBURG. Woensdagmorgen deed het Gerechtshof in Den Haag, ge presideerd door mr. S. M. B. Halbertsma, uitspraak in de zaak van de combinatie v./h. tot exploitatie van „Die Const ghesellen" tegen de N.V. Boek handel, uitgeverij en drukkerij Wij maken onze correspon denten, agenten en bezor gers er op attent, dat de „Provinciale Zeeuwse Cou rant" dit jaar op Goede Vrij dag normaal verschijnt. v/h A. J. Bronswijk te Oost burg. In een kort geding had de arrondissementsrechtbank te Middelburg enige maanden ge leden een eis. ingesteld door bovengenoemde combinatie te gen de N.V., omdat deze firma teruggekomen was op de koop van het tijdschrift „Die Const ghesellen", welke koop volgens de combinatie op 2 September zijn beslag had gekregen, afge wezen. Tegen deze uitspraak was bovengenoemde combinatie bij het Haags Gerechtshof in hoger beroep gegaan. Het Gerechtshof heeft nu de uitspraak van de arrondisse mentsrechtbank tc Middelburg bekrachtigd en de eis der com binatie afgewezen. SCHEPEN MET MACHINESCHADE. Het 426br. rg. ton metende Nederlandse m.s. „Westland" op weg van Gent naar Trcport liep dezer dagen Vlissin gen binnen met machineschade, welke bij de Kon. Mij. „De Schelde" wordt gerepareerd. Ook het 744 br. rg. ton me tende Engelse s.s. „Persianco- ast" liep Vlissingen binnen met machineschade.Bij het langszij schieten in de haven veroor zaakte dit schip averij boven de waterlijn aan het Neder landse m.s. „Capella". Middelburg CANDIDATENLIJST V.V.D. De candidatenlijst van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor- de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen te Middelburg luidt als volgt: 1. B. A Hesselink; 2. L. A. Schenk: 3. mr. J. J. Snoep; 4. A. C. Julianus: 5. mevr. J. A. van DalsumGombert; 6. mr. J. L. Nieuwenhuis; 7. A. Hey- boer; 8. A. Imanse; 9. L. E. Gabriëlse; 10. M. J. Louws, UIT IIET VOLK—VOOR HET VOLK. Dc Kon. Ver. „Uit het Volk- Vpor het Volk" t'e Middelburg heeft' in de statuten, waarvan de wijziging in een vergadering is besproken, als doel omschre ven staan: bij Middelburg's in gezetenen de liefde voor het Vorstenhuis en de burgerzin te verstevigen; de culturele belan gen der inwoners te dienen en voor het algemeen welzijn der bevolking werkzaam te zijn. De aangesloten buurtverenigingen hebben een afgevaardigde, die lid is van het. algemeen be stuur. Voor de grotere buurt verenigingen heeft deze afge vaardigde een meervoudig stemrecht naar gelang van het aantal hunner leden, volgens een vastgestelde schaal. ONDERLINGE WED STRIJDEN „WILHELMINA". Als onderdeel van de viering van haar 30-jarig bestaan orga niseerde de Middelburgse Turnvereniging „Wilhelmina" in het Schuttershof onderlinge wedstrijden voor alle afdelin gen. Naast wedlopen voor de kleinsten werden twee-, drie- en vierkampen verwerkt, be staande uit vrije oefeningen, brug, ringen en paardspringen. Voor de jongste drie klassen waren prijsjes beschikbaar ge steld. aan de oudere winnaars en winnaressen werden vo'ór deze speciale gelegenheid ge drukte diploma's uitgereikt De uitslagen luidden als volgt: Wedloop kleuters: 1. I. Fran se; 2. C. van Royen; 3. J. Kom- mers. Wedloop meisjes I: 1. A. Reynhoudt; 2. T. Kosten; G. Vroon. Tweekamp meisjes IA: 1. A. Reynhoudt; 2. G. Vroon; 3. R. Wattel. Tweekamp meisjes IB: 1. L. Geluk; 2. A. Jacobse en N. Gideonse; 3. S. Passenier. Driekamp meisjes IIA: 1. A. van Ouwerkerk; 2. I. van Iwaarden; 3. H. Wattel; 4. R. Schaalje en L. Kamermans; 5. A. Andriessen. Driekamp meisjes IIB: 1. L. de Wolff; 2. S. Speyer; 3. T. Vroon en J. v. Loo; 4. M. Pouwer; 5. H. Antheunisse. Vierkamp meisjes IIIA: 1. H. Vroon; 2. C. Voogd; 3. M. Pley- te; 4. N. de Kam; 5. T. de Kam. Vierkamp meisjes IIIB: 1. C. Simons; 2. L. Oussoren: 3. T. Wissel: 4, J. Steyn en E. Bouw man; 5. J. v. d. Klooster. Tweekamp jongens I: 1. J. de Voogd; 2. K. Geertse; 3. A. Te- vel en J. Goedbloed. Driekamp jongens IlA: 1. J. Dingemanse; 2. J. Traas en B. Vroon; 3. F. Andriessen. Driekamp jongens IIB: 1. H. Bostelaar; W. An theunisse en J. Boldir; 3. P. Cijvat. Vierkamp dames A: 1. T. v. d. Pas; 2. E. Louwerse; 3. C. Helm-Treas. Vierkamp da mes B: 1. A. v. d. Klooster; 2. A. Aptheunisse; 3. M. Salomé. Driekamp Heren A: 1. R. van Roo; 2. J. Leynse; 3. A. Wou- terse. Dpiekamp heren B: 1. J. Besuyen en F. de Groot; 2. J. Jansen; 3. P. v. Boven. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond heeft dc af deling Middelburg van „Volks onderwijs" in eén bijna geheel gevulde grote zaal van het Schuttershof een propa^anda- feestavond gehouden, die een buitengewoon geanimeerd ver loop had. Nadat de heer F. A. Rosendaal namens het bestuur in het bijzonder de zusterafde. lingen Vlissingen. Veere en Nieuwland verwelkomd had, zong het koor van de Rijks kweekschool. onder leiding van de heer C. Schijve,. een aantal liederen, die een bijzonder goe de vertolking genoten. De to neelclub van „Concordia", de schoolvereniging van de Rijks kweekschool, bracht hierna het blijspel „Robbedoes", dat wy bij een vorige opvoering reeds hebben geprezen en dat ook thans weer met vaart en enthousiasme werd gespeeld. De jongelui hadden er een dag van hun vacantie voor opgeof ferd! De heer W. Spinnaay sprak nog een kort propagan distisch woord, terwjjl in de pauze een verloting werd ge houden met als hoofdprijs een fraaie ets van Louis Heymans. Vlissingen AANBESTEDING. Door de heer C. Trappenburg, architect B.N.A. tc Hilversum, werd op 12 April 1949 aanbesteed het herbouwen van een pand met 2 woningen aan de Boulevard Bankert 20 te Vlissingen. Inge schreven werd als volgt: L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissingen, f 59.598: J. F. Berting. Vlissingen. f 54.700: G, M. de Nooijer. Vlis- rsingen. i 54.437. G. Kramer, Hil versum. f 53.150: Bouw- en Han del Mij. „Héykamp II". Souburg, f 49.400; C. Hoogendam. Vlissin gen. f 48.700; H. Buter. Vlissingen, f 48.298; L. J. Maas. Vlissingen, f 47.200: W. van Doorn en Zn., Vlissingen. f 45.680; H. N. P. v. d. Aardweg. Haarlem, f 45.675; Aann. Bedr. v. Loon, Vlissingen, f 54.300; L. W. Goedbloed, Vlissingen, f 44.900'. De gunning is aangehouden. PAASBÏJEENKOMST. In het tehuis van de wederop- bouwarbelders op het Bellamy- park te Vlissingen werd Dinsdag avond een Paasbijeenkomst gehou den. De heer Laernoes sprak een openingswoord, waarna bet Ned. Herv. Kerkkoor, onder leiding van mevrouw Kousemaker-Nieuwdorp op voortreffelijke wijze het ..Looft 7.ij de Heer" en „Ere zij aan God" ten gehore bracht. Kapelaan Kampschoër en ds. Hartjes wezen op de betekenis van het Paasfeest. Aan d? dames mevr. Kousema ker, mej. Meven en mevr. v. Damme werden bloemen aangebo den. De avond werd gegeven onder auspiciën van de Interkerkelijke commissie, VOORVORK GEBROKEN. Een wielrijder die Donderdag morgen omstreeks half acht door de Walstraat te Vlissingen reed. maakte een ernstige val. doordat de voorvork van zijn fiets brak. Met bloedende wonden aan het hoofd bleef hij op straat liggen. Nadat eerste* hulp was verleend is hij per ziekenauto naar het zie kenhuis overgebracht. Biggekerke CANDIDAATSTELLING C. H. KIESVERENIGING. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen werden te Biggekerke candidaat gesteld voor de C. H. Kiesvereniging 1. P. Lampert Pzn., 2. P. Schout Gzn.. 3 J. Moens Azn., 4. P. Wijkhuys, 5. M. Koets, 6. W. Barentse en 7. M. Caljé. De heer S. Roelse, die zitting heeft voor de Hervormde Kiesver- enig(pg in de Raad van Oostkapel- le, heeft als lid van de raad be dankt. Als zijn opvolger is door de voorzitter van het centraal stem bureau als zodanig aangewezen de heer K. Melis. Nagekomen advertentie Hiermede, geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van de Heer P. J. DAVIDSE, bij leven lid van de Firma J. KONRAAD ZOON Namens dc Directie en Personeel, Fa. J. KONRAAD ZOON. Ijzerhandel. Middelburg. 11 April 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2