PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsland mag 159 fabrieken toch houden Gemeente met toekomst Standbeeld van Karei van Gejre onthuld 0£ BILT Een verdrag, waar niet veel van terecht kwam Vrede voor China. Vandaag KRABBENDIJKE: Geen financiële hulp nodig! Conferentie te Batavia vangt aan Nederlands elftal samengesteld VOORSPELT 192e Jaargang - No. 87 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4,15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN^OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 April '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londcnse Kaai 29,teL 207? 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475,(b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -Terneuzcn: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 28 Oorspronkelijk zouden deze ontmanteld worden Productie van synthetische rubber en benzine verboden. Amcrilta, Engeland en Frankrijk hebben bekend gemaakt, dat het aantal voor herstelbetalingen te ontmantelen Duitse fabrieken drastisch beperkt zal worden, yan de oorspronke lijke lyst van fabrieken zullen er liefst 159 worden ge schrapt. De uitrusting van deze 159 fabrieken zal geheel of gedeeltelijk in Duits bezit blijven. Het betreft hier 32 fabrie ken der staalindustrie, 88 metaalbewerkingsfabrieken, 32 che mische fabrieken en 7 non-ferro mctaalfabrieken. De ont manteling van de fabrieken, die niet geschrapt werden, zal zo spoedig mogelijk worden voltooid. Vijf van de 32 fabrieken der 1 dels de drie Westelijke mililai- staalindustrie, die de Duitsers re gouverneurs overeengeko- mogen behouden, produceren men de productie in Duitsland ruw staal. Gezamenlijk kunnen zij de productie van ruw staal in West-Duitsland met 165.000 ton per jaar verhogen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een aparte mededeling na drukkelijk verklaard, dat he.t initiatief tot beperking van de ontmanteling van Washington is uitgegaan. De lijst van fabrieken, waar van het wenselijk werd geacht, dat zij in Duitsland bleven, was opgesteld door de commiscie- Humphrey. Deze commissie be zocht 381 Duitse fabrieken en stelde daarop vóór 167 daarvan in Duitsland te laten blijven. Na besprekingen konden de Fransen en Britten er nog 8 afknibbelen. Over de herziene lijst is lang durig onderhandeld; vooral de Fransen gingen slechts lang zaam voor de Amerikaanse ar gumenten overstag. Het voornaamste argument, dat Washington aanvoerde is dit; West-Duitsland moet op de duur in het kader van het plan-Marshall worden inge schakeld in de Europese econo mie. Het is derhalve dwaas de belangrijke Duitse hulpbronnen half droog te leggen. Waarom zou Amerika aan de ene kant dollars in West-Duitsland pom- Ï>en voor het industrieel herstel ndien aan de andere kant fa brieken worden weggevoerd. Het gemeenschappelijk welzijn der Marshall-landen moet pre valeren boven andere overwe gingen. Volgens Reuter zijn inmid- John Belcher is weer spoorwegbeambte. WEER ONDER AAN DE LADDER. (Van onze correspondent) Londen, April. „Als de Londense huisvrouwen verleden week geen verse bloemkool hebben kunnen krijgen, is dat gedeeltelijk mijn schuld ge weest", verklaarde de nieuwe spoorwegambtenaar John Bel cher, hier dezer dagen aan de pers. De voormalige staatsse cretaris van het Britse ministe rie van Handel, die naar aan leiding van het corruptieproces- Stanley als zodanig zijn ontslag nam, had zojuist zijn eerste werkweek achter de rug als be ambte in het Londense goede renstation te Paddington. Hoewel Belcher na het proces vele goede zakenaanbiedingen ontving, verkoos hij naar zijn oude baantje bij de spoorwegen terug te keren, waar hij tot aan zijn verkiezing als socialistisch parlementslid in 1945, van zijn 38e jaar af gewerkt had. Zijn besluit om geen profijt te trek ken van de publiciteit die het proces hem bezorgde, en weer onder aan de ladder te begin nen, heeft hier alorA sympathie en respect voor hem afgedwon gen. Belcher, die van plan is zich mettertijd weer in de politiek terug te werken, legde met grote nauwgezetheid uit dat het werk van een spoorwegbeambte helemaal niet zo eenvoudig is als vele mensen wel denken. Hij was nu belast met de expe ditie van het goederenverkeer van West-Engeland naar Lon den, en was voornamelijk ver antwoordelijk voor het snelle ontladen van verse groenten hier en hun onmiddellijke door zending naar de hoofdstedelijke groentenmarkt te Covent Gar den. Dit mocht op het eerste ge zicht eenvoudig lijken, maar voor iemand die drie jaar lang als staatsecretaris op een dik rood tapijt in Westminster heeft gezeten, was er op zo'n groot station weer heel wat te leren. Hij was dan ook erg dankbaar voor de hulpvaardigheid cn vriendschap van zijn oude spoorwegcollega's, die hem zo geduldig door de eerste moei lijke week hadden heen gehol pen. Belcher was blij dat hij nooit op grote voet was gaan leven, zodat het hem nu niet al te hard viel om weer van zijn i loon als spoorbeambte te moe- j ten rondkomen. te verbieden van synthetische rubber, synthetische benzine uit steenkool en een groot aantal andere artikelen die als oor logsmateriaal worden be schouwd. Duitse scheepswer ven mogen weer schepen bou wen van hoogstens 7200 brt. DUITSE PARTIJ VERBODEN. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de „Duitse rechtse partij", die haar aan hangers heeft in het in Neder- Saksen gelegen district Gif- horn, op grond van naar „ul- Gromyko hield een toespraak. Andrei Gromyko. het hoofd der Russische delegatie bij de Ver. Naties, heeft Woensdag in de algemene vergadering een rede gehouden. Hij viel het Atlantic Pact aan. Daarna sprak hij over Pa lestina, de atoombom. Indone sië enz. Wat Indonesië betreft was de toestand daar niet te wijten aan het Russische veto, maar aan de staten._ die de nationale vrijheidsbeweging on derdrukten. Garry Davis tekent vandaag „wereldburgers-pact". Garry Davis, de eerste „we reldburger" heeft bekend ge maakt, dat hij de Sovjet-Rus sische regering zal verzoeken hem zonder paspoort of vi sum de Russische grens te laten passeren, teneinde bij de burgers der Sovjet-Unie aanhang te winnen voor zijn beweging voor het wereld-fe- deralisme. Davis deelde verder nog mede, dat hij vandaag in een Parijse fabriek een „verdrag van wereldburgers" zal afkon digen, als tegenwicht van het Atlantisch Pact. tra-nationalistische en militai- ristische neigingen" verboden. De sprekers van de partij heb ben op politieke bijeenkomsten de verrichtingen van de Duitse nafionaal-soialistische regering geprezen, zonder haar misda den te veroordelen. De party heeft bijeenkomsten gehouden, in de trant van de vergaderin gen der voormalige nationaal- socialistische partij en er zijn personen vervolgd op grond van hun politieke overtuiging. De „Duitse rechtse partij" heeft tot nu tog slechts in het district Gifhorn en in dat van de universiteitsstad Göttingen geopereerd. Haar enige succes was het veroveren van de meerderheid in de gemeente raad van Wolfsburg, de stad, waar de „volkswagens" wor den vervaardigd. Dit verkie zingsresultaat is sindsdien on geldig verklaard en de zaken van de stad Wolfsburg worden nu door commissarissen gere geld. Washington verwerpt voorstel van Bevin. GEEN VERHOGING HULP AAN GRIEKENLAND. De Ver. Staten hebben een Brits voorstel om. het Griekse leger cn de Griekse luchtmacht met hulp van de Ver. Staten uit te breiden, verworpen. Deze hulp zou een aanvulling zijn van die welke reeds verleend werd. aldus de diplomatieke correspondent van de New York Times. Volgens deze correspondent zou dit voorstel gedaan zijn door Bevin. tijdens zijn jongste verblijf in de Amerikaanse hoofdstad. Minister Acheson vreest, dat het Congres niet te vinden zal zijn voor aanvullende credieten nu het om belangrijke credieten voor de landen van het Atlan tisch Pact zal worden verzocht. Besprekingen met de communisten. Na 12 dagen van officieuze besprekingen zijn te Nanking "Woensdag de officiële vredes onderhandelingen tussen de Chinese regering en de commu nisten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der communisten, Mao Tse Toeng, aldus deelt de com munistische radio volgens A.F. P. mee. Toelating Israël op de agenda der V.N. De algemene vergaderirfg der Ver. Naties heeft met 47 tegen 7 stemmen en 2 onthoudingen besloten het verzoek van Is raël, om tot de Ver. Naties toe te mogen treden, op de agenda te plaatsen. ..is het 375 jaar geleden," dat de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, in de slag op de Mooker- heide sneuvelden; ..is het 4 jaar geleden, dat von Papen door de Amerikanen gevangen werd genomen. Brand bij de A.K.U. Woensdagmorgen is. brand uitgebroken in de konerij van de Algemene Kunstzijde Unie te Ede. De afdeling brandde ge heel uit. De brand liet zich aanvanke lijk ernstiger aanzien, dan hij in werkelijkheid was. De op de konerij staande machines zijn weliswaar ten dele beschadigd, doch zij kunnen alle hersteld worden. Men verwacht, dat het gehele bedrijf binnen enkele dagen wederom op volle kracht kan werken. De oorzaak van de brand is vermoedelijk ontstaan bij schil- derswerkzaamheden. waarbij met branders werd gewerkt. Verkoop beneden maximumprijs toegestaan. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er ter weg neming van hier en daar ge bleken misverstand de aan dacht op. dat het volstrekt geoorloofd is beneden offici eel vastgestelde maximumprij zen te verkopen. Gezien de noodzaak hef kos- tenpeil van onze productie zoveel mogelijk te verlagen, moet dit veeieer worden toe gejuicht, voor zover de aldus tot uiting komende concurren tiestrijd binnen redelijke gren zen blijft. Practisch komen goedge keurde minimumprijzen niet voor. Londense bootwerkers voor een deel aan het werk. Na een rumoerige vergade ring hebben de Londense boot werkers. aangesloten bij de transportarbeidersbond. beslo ten vandaag weer aan liet werk te gaan. Er zal echter geen stukwerk worden verricht en ook geen overwerk, in af wachting van een pensioenrege ling voor oudere havenarbei ders. die ontslagen zijn. Een deel der bootwerkers blijft in staking. BRITSE ANTWOORDNOTA AAN MOSKOU. De Britse regering heeft Moskou een nota gezonden, waarin de Russische beweringen, dal het Atlantisch Pact in strijd zou zijn met het in 1942 gegsloten verdrag van vriendschap tus sen beide landen, wordt weersproken. In dit verdrag werd indertijd bepaald, dat geen der partijen toe mag treden tot een tegen d andere ondertekenaar gerichte coalitie. Vongcns de Britse nota is het Atlantisch Pact geen tegen de Sowjet-Unie gerichte coalitie, maar uitsluitend een coalitie „tegen een onuitgelokte aanval op zich zelf". Deze handige diplomatieke formule in de nota is een be wijs temeer, dat verdragsbèpa- lingen zeer soepel worden ge ïnterpreteerd indien de omstan digheden dit vereisen. De wer kelijkheid is, dat het verdrag van nul en generlei waarde meer is. daar de verhoudingen sinds 1942 radicaal zijn veran derd en beide partijen van de papieren bepalingen zijn afge weken. De vraag wie daarmee het eerst begonnen is heeft slechts academische waarde. De Britse regering beschul digt. na eerst zichzelf te heb ben vrijgepleit, de Sowjet-rege- Ontginging N.O—polder wordt voortgezet. Om de aardkluiten, die de greppclploegen achter laten nadat zy door de wildcms van het nog onontgonnen gedeelte van de N.O.-poIder zijn getrokken, fijn te maken, wordt gebruik gemaakt van een z.g. „Gracdcr". Deze machine, die het beste te vergelijken is met een Noorse ploeg, wordt met twee tractors door de zware klei van het nieuwe gewonnen gebied getrokken. Jacht op gesmokkelde horloges. Ambtenaren van diverse economische opsporingsdien sten in de hoofdstad hebben Dinsdag een jacht op gesmok kelde horloges gehouden op het WaterJooplcin te Amster dam. Alle kraamhouders, die horloges te koop aanboden werden aangehouden cn over gebracht naar het politiebu reau. waar hen gelegenheid werd gegeven te bewijzen, dat de horlogos legaal waren in gekocht. Een viertal kooplie den slaagden hier niet in. Zij zijn gearresteerd. 30 horloges en 23 stalen armbanden wer den in beslag genomen. GROOTSTE PROBLEEM: WONINGEN Met een variant op een bekende uitdrukking, kan men zeggen: Het is een slecht land, waar het geen enkele gemeente goed gaat. Dat spreekwoord is dan van toepassing op de gemeente Krabbendijke. Terwijl vrijwel geen enkele gemeente het tegenwoordig zonder een kleinere of grotere bijzondere rijksbijdrage kan stellen, is de finan ciële positie van de gemeente Krabbendijke zodanig dat zij haar begroting kloppend kan krijgen, zonder een beroep op het Rijk be hoeven te doen. Een van de weinige witte raven onder de Neder landse gemeenten! GROOT WONINGTEKORT Een ideale gemeente, zou men zo zeggen. En in vele opzichten is dit ook het geval. Maar ook Krab bendijke kent zijn problemen. Wanneer men burgemeester J. Vader spreekt, zal hij direct noe men: liet groqte woningtekort. Voor Krabbendijke is dit probleem wel zeer klemmend. In 1940 was er reeds een tekort aan woningen: de gehele oorlog werd er niet ge bouwd en bij de bevrijding wer den er nog 23 huizen verwoest. Tot dusver zijn er 40 nieuwe %vo- nirs,en verrezen, doch de bevol king groeide in de laatste jaren met ongeveer 400 zielen tot bijna 2800. Men rekene nu zelf maar na! In de voor het merendeel kleine huizen zijn er 60 a 70 samenwo ningen, die dringend om een oplos sing vragen en dan zijn er nog de trouwlustigen die op een woning wachten. De bestaande conservcnfabriek heeft mensen nodig, doch zij zijn niet te krijgen omdat geen huisvesting kan worden aange boden. En dit terwijl deze in dustrie van zeer groot belang is. De gemeente drijft finan cieel voor een groot deel op de ondernemingsbelasting die door dit bedrijf en andere wordt op gebracht. Met de veiling is het idem zo. Ook hier gaat goed personeel weg omdat er geen woonruimte be schikbaar is. In de Kerkhoek heeft de ge meente een uitbreidingsplan uit gewerkt dat reeds in 1947 werd goedgekeurd cn waarin 60 wonin gen zouden moeten komen. De toewijzing van bouwvolume ont breekt echter. Bij de verdeling van het bouw volume voor 1949 kwam Krabben dijke met... twee woningen uit de bus. Het gemeentebestuur heeft hiertegen een protest doen horen, doch afgewacht moet worden of hierin nog verandering wordt ge bracht. Een vijftal particulieren heeft bouwplannen en zou dus ook nog z(jn deel moeten hebben. Al met al een zeer moeilijke situa tie. waarvoor het gemeentebestuur zich geplaatst ziet. DE VEILING. Overigens heeft de gemeente Krabbendijke vele dingen die tot verheugenis stemmen. Voor haar jonge fruitteelt, welks kwaliteit- product een zeer goede naam heeft, bezit zij een veiling welke con stant groeit. Zonder verdere uit breiding. stijgt de aanvoer nog jaarlijks 10% als gevolg van de toenemende productie der jonge boomgaarden. In het afgelopen seizoen werd op deze veiling 3 mil- üoen kg hard fruit. Va millioen kg zacht fruit. 4 millioen kg wijnpeen en 2millioen kg uien aange voerd. Terwijl de gemiddelde op brengst van de boomgaarden in ons land 8000 kg per ha bedraagt wordt in dit moderne fruitteelt centrum een productie van 12— 15.000 kg per ha bereikt. Nog steeds vindt nieuwe aanplant plaats, terwijl nu ook de aard beienteelt weer zal worden uit gebreid. De fruitteelt eist een in tensieve bewerking en dientenge volge bestaat er ook geen over schot aan arbeidskrachten. Bij de laatste volkstelling waren er 1082 inwoners in de land- en tuinbouw werkzaam en er is eerder nog een tekort, dan een overcompleet aan werkkrachten in de fruitteelt. Van de overige industrie zij verder nog genoemd de mosselinleggerij cn grasdrogerij van de fa. Kersten, die nu ook een groentenconser- venfabriek gaat stichten. De econo mische positie van Krabbendijke kan dus kerngezond genoemd wor den. ONDERWIJSINSTELLINGEN. De gemeente die uit 43% leden van de Geref. gemeente, 42% Her vormden en 12% Gereformeerden bestaat, telt zes scholen. In de eerste plaats 4 lagere scholen, na melijk een van de Geref. gemeente met 140. een Hervormde met 80. een Openbare met 50 en een Gere formeerde met 30 a 40 leerlingen. Voorts een bloeiende Chr. kleu terschool met 100 leerlingen, waar voor de gemeente een subsidie van f 20 per leerling verstrekt en sinds '44 een Uloschool met onderwij zersopleiding van de Geref. ge meente. Deze laatste school, die be gonnen is als avondschool, heeft als enige onderwijzersopleiding van rle Geref. gemeente voor geheel Nederland, een snelle groei gehad. Zij telt thans 100 leerlingen, waarvan ca. 50 uit andere delen van het land af komstig. Momenteel zijn deze laatste bij particulieren ondergebracht, doch het ligt in de bedoeling hiervoor een internaat in te richten. Het gebouw van de vroegere mossel- kokerij Mollusken is reeds aan gekocht. De Ulo-school is ondergebracht Bijpassende tentoonstelling geopend. Onder grote belangstelling van de zijde van de militaire en burgerlijke overheid en de Arnhemse burgerij Werd Woensdag op de Jansplaat te Arnhem het standbeeld onthuld van hertog Karei van Gelre. Leerlingen van Gijs Jacobs van den Hof. de beeldhouwers Diekerhof en Hekman, werden onder zijn leiding met de ver vaardiging belast. De steen, waaruit het beeld gehakt zou worden verdween tijdens de oorlogshandelingen in de Maas. Hij werd later opgevist en on danks vele moeilijkheden als onderduiken, kolennood etc. werd het beeld tenslotte ver vaardigd. 's Middags werd door minis ter Rutten een tentoonstelling geopend van kunstvoortbreng selen uit de dagen van Karei van Gelre. van afbeeldingen van Karei en zijn echtgenote, van de huizen die hij bewoond heeft, van zijn tijdgenoten en in een semi-permanenl gebouw, terwijl de overige onderwijsinrich tingen in oudere schoolgebouwen zijn gehuisvest. Het plan bestaat he' gebouw van de Openbare en de Hervormde school, dat tijdens de oorlog zwaar heeft geleden, over een jaar grondig te moderni seren. JEUGDZORG. Ook op het gebied van de jeugd zorg is het gemeentebestuur dili gent gebleken. In het uitbreidings plan zyn een prachtig voetbal- korf balveld aangelegd. waarop menige grotere gemeente jaloers kan zijn. Een kieedlokaal ontbreekt nog. doch er bestaat goede hoop dat de bouwvergunning hiervoor deze maand zal afkomen. En dan blijft er nog de vraag naar een verenigingsgebouw. Een particu lier blijkt reeds plannen voor de stichting van een dergelijk lokaal te hebben, doch afgewacht zal die nen te worden of deze verwezen lijkt kunnen worden. Ook een badhuis ontbreekt nog. Hiervoor wil het Groene Kruis, waarvan practisch 99% der bevol king lid is, met sleun van de ge beente gaan zorgen. Om te eindigen met enkele ge meentelijke zaken: het gemeente huis ondergaat thans de hoogno dige uitbreiding, de vqrsleten klin kerweg van de Wilhelminaslraat wil men trachten te verbeteren, terwijl dit jaar wellicht ook de Zuidweg, thans nog eigendom van de Polder, door de gemeente zal worden overgenomen en van grindweg tot klinkerweg 2al wor den ..gepromoveerd". Summa summarum: een gemeen te waar muziek in dit. En dat ter wijl zy in 1900 noR slechts 2000 zielen telde! ring van herhaalde schendingen van het verdrag, waardoor /.ij zich op de duur ook genood zaakt zog de bepalingen niet al te letterlijk op te nemen. Artikel 5 legt beide partijen de verplichting op samen te werken voor het beltoud van de vrede. Hoe is dit te rijmen, vraagt de Britse nota. met de voortdurende propaganda-aan- vallen van Sow jet-vertegen woordigers op de Britse rege ring? Hoe is dit verder te rijmen met de stelling der Kominform, dat de wereld in twee tegen over elkaar staande blokken is verdeeld? Artikel 6 verplicht de partijen tot het verlenen van wederke rige economische hulp. Hoe is dit in overeenstemming te bren gen, vraagt alweer de Britse no ta. met de Russische pogingen om het plan Marshall te torpe deren, van welks welslagen het economisch herstel der Euro pese volken afhankelijk is. Tenslotte wordt in de nota verklaard, dat er geen reden is waarom een krachtig en wel varend worden van de Wester se volken in strijd zou zijn met de belangen van de Sowjet- Unie. van de oude charters uit zijn tijd. In zijn daarbij uitgesproken I rede zeide de minitser, dat er een tijd geweest is. dat een rechtgeaard bewoner van 's- Gravenhage bezwaren kon oppe ren, om tegenwoordig te zijn bij de huldiging van deze natio nale Gelderse held. Dat was in het begin der 16e eeuw. toen 's Hertogen veldoverste. Maar ten van Rossem. Den Haag plunderde en het een brand schatting oplegde. Het Parool en Trouw telegrafeerden aan de Eerste Kamer. De directies der dagbladen „Parool" en „Trouw" hebben een telegram gezonden aan dc Eerste Kamer, waarin medege deeld wordt.dat deze dagbladen door sabotage-actie in het be drijf van de „Telegraaf" Dins dag onmogel' k gemaakt werd en de nieuwsvoorlichting voor ruim 300.000 gezinnen was weg gevallen. Tevens wordt gezegd, dat het voortbestaan dezer dag bladen in groot gevaar is en het Beheersinstituut en dc eigena ren van de „Telegraaf" in ge breke en voor dc schade aan sprakelijk worden gesteld. Het bestuur der anti-revo- lutionnairc kiesvereniging te Amsterdam heeft een beroep op de regering gedaan maat regelen te nemen, opdat „Trouw" en „Parool" weer zónder ^hinder van de machï. naties der voormalige „Te legraaf" kunnen verschijnen. Het bestuur der kiesvereni ging stelt de staat van dienst der beide voormalige illegale bladen tegenover de tot ver raad opwekkende houding der voormalige „Telegraaf" en verzoekt de politieke partijen zich bij haar beroep aan te sluiten. De nationale federatieve raad van het voormalig ver zet in Nederland, heeft scher pe afkeuring uitgesproken over de houding van het per soneel van de „Telegraaf." Betreurd wordt, dat deze laffe houding aangenomen wordt in een periode waarop men zich allerwege opmaakt de slacht offers van het verzet te her denken. Overeenkomst Syrië Israël. Israël en Syrië hebben een overeenkomst „staakt het vu ren" getekend, aldus is te Da mascus officieel bekend ge maakt. De drie hoofdpunten. Dr. van Roycn heeft aan de vooravond van de besprekingen te Batavia een verklaring te genover de pers afgelefd. Hij wees er op. dat op drie punten overeenstemming ipoct worden bereikt: het staken van het vuren,, herstel van het Re publikeins gezag in Djocja en het tijdstip en de voorwaarden voor het houden van een ron detafel-conferentie. De drie punten vormen een geheel. De mening, dat de republi keinse regering eerst in Djocja hersteld moet zijn alvorens besprekingen zou den beginnen, is buiten ge ding, aldus dr. van Royen. Dr. van Royen achtte het be reiken van overeenstemming mogelijk als er goede wil aan beide zijden zou zyn. Uit Batavia wordt gemeld, dat de conferentie te Bata via Donderdagmorgen aan ving met een besloten zit ting in Hotel des Indes. De voorzitters van de beide de legaties gaven een uiteen zetting over het conflict. Voor Nederland sprak dr. van Roycn en voor de Djoo- ja-republiek, dc heer Moh. Rum. De zitting werd ver volgens verdaagd tot Za terdag. Het Xedprlands elftal voor de wedstryd tegen Frankryk, die op 23 April in het Feyen- oordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: I»oel: I)c Miuiek (Sitt. Boys); achter: Van Bun (MVV) en Schijven-aar (EDO); midden Van Schijmlel (SVV), Ter- Jouw (DCV) en De Vroct (Feijenoord)voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xpt- xes), Brandes Feyenoord), Timmermans (ADO) en Cla- van (ADO). Reserves: Va» Ruuite (Blauw Wit). Ivrygh (BW), Stoffe- len (Ajax) en Rijvers (NAC), Het Nederlands B-elftal, dat Zondag' 24 April te Bor deaux tegen Frankrijk B uit komt, is als volgt samenge steld Doel: Landman (Ncptunus); achter: Sfcenbergen (SVV) .en Everse (Neptunus); midden: v. d. Hart (Ajax), Möring (Enschede) en Schwencke (H BS); voor. Schrumpf (SVV), de Bruyn (SVV), Koeneman (SVV), Goossens (SVV) en B. de Harder VUC). Reserves: Saris (BW), van der Sluys (BW). Kroon (Feüenoord) en Schaap Ct Gooi). WISSELEND BEWOLKT Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt met over wegend droog weer en op en kele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tus sen West en Zuid-Wesst. In het binnenland iets hogere tempe ratuur en in dc kuststroken on geveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1