Kappie in de ingewanden der aarde Gruwelijke mishandelingen in Nederlandse kampen Sport en wedstrijden UIT DE PROVINCIE KLANKEN AETHER Walcheren In de Harskamp werden 15 gevangenen bij een „oefening" doodgeschoten. Het dagblad „Trouw" vervolgt zijn publicaties over de ver schrikkelijke toestanden in de Nederlandse interneringskam pen gedurende het eerste jaar na de bevrijding. De onthullin gen zijn diep beschamend en het wekt de hoogste verwon dering, dat de beulen en doodslagers, die klaarblijkelijk hun laagste instincten hebben botgevierd op de gevangenen, nim mer met de justitie in aanraking zijn gekomen. Men heeft nimmer een bewaker, hoezeer hij zich ook misdragen mocht hebben, vervolgd wegens doodslag, dood door schuld of zware lichamelijke mishandeling. En zulke gevallen zijn er legio ge weest. Het is wenselijk dat, mede als gevolg van de vragen, die het Tweede Kamerlid Rit- meester de minister-president heeft gesteld, alsnog recht zal worden gedaan. Gebeurt dit niet, dan hebben wij het recht verspeeld onze democratie ho ger te achten dan het nationaal-socialistisch beulsregiem. Dan hebben wij ons verlaagd tot het peil van nazi-Duitsland. „Er zijn tientallen gevallen te noemen", zo schrijft „Trouw", waarin volkomen Duitse con centratiekamp-methoden zijn toegepast. Ook op geïntemeerr den, die al kort na hun arres tatie als „licht geval" zijn vrij gelaten. In een der rapporten lezen wij: „De gevangene H. was ziek, maar moest toch mee naar buiten voor boerenarbeid. Bij zijn aankomst daar was de man niet in staat te werken. Hij werd mishandeld. De twee den dag zakte hij na een mis handeling in elkaar. De gehele dag bleef hij met koorts in 't open veld liggen. De derde dag moest hij in een onverwarmde schuur blijven. Nog drie dagen heeft deze man daar moeten liggen zonder dat gezorgd werd voor transport of medische hulp, Des Zaterdags werd deze zie ke, toen de werkploeg was te ruggekomen, naar het kamp gebracht. Hij was toen zeer ernstig. Daar heeft hij nog vier dagen en vier nachten gelegen, totdat hij in een hospitaal is opgenomen. Daags daarna is hij overleden aan blindèdarmont- steking en buikvlies-ontsteking. Hij liet een vrouw en zes kin deren achter". OORDEN VAN ONTZETTING De kampen Avegoor, Wester- bork, Carel Coenraadpolder, Harskamp en Vught, de gevan genissen te Scheveningen, Al melo en Leeuwarden, een ka zerne te Apeldoorn, worden, naast andere intemeringsinrich- tingen, in de rapporten der po litieke delinquenten afgeschil derd als oorden van ontzetting Wat aan liederlijkheden in de cellenbarakken te Scheveningen is gebeurd, is met geen behoor lijke pen te beschrijven. Van een hoge autoriteit wie wij een der rapporten voorhielden, vernamen wij. buiten het rapport om, dat in de Harskamp „schieten j op britshoogte" eenmaal 'n „oefening" van de bewakers is geweest. Daarbij zijn vijf tien geïnterneerden, die op hun brits lagen en van bui ten af beschoten werden, gedood. De verhalen over Vught an no 1945 zijn niet minder gru welijk dan die anno 1943 en 1944. Alleen heet hier de „Ro zentuin" „Bloedakker". In dit kamp zijn bunkerstraffen aan de orde van de dag geweest. NIETS GEDAAN. De honderden bladzijden, die over veel erger mishandelingen spreken, zijn hiermede niet uit geput. De „vliegende brigades", die op last van de minister van Justitie in 1946 onverwacht de kampen hebben geïnspecteerd, hebben wantoestanden gesigna leerd. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft later de kampen bezocht. Toen kwamen de gesignaleerde toestanden niet meer voor. Maar overigens is, aldus Trouw, aan deze erger lijke zaken niets gedaan. Pachters zonder woningen (Van onze Haagse redacteur) De eigenaardige toestand, dat elke pachter, voordat hij zich op een bedrijf kan vestigen, volgens de Woonruimtewet eerst vergun ning van B. en W. nodig heeft om de woning op dit bedrijf te be trekken. heeft de Stichting voor de Landbouw doen besluiten bij de departementen van Landbouw en van Economische Zaken po gingen aan te wenden, hierin ver andering te krijgen. De Kamers van Koophandel heb ben enige tijd geleden de vrees uitgesproken dat de Woonruimte- wet 1947 voor plattelandsgemeen ten illusoir gemaakt zou kunnen worden, doordat de Grondkamers het via een pachtovereenkomst mogelijk maken een perceel te be trekken, dat als hoeve is aan te merken in de zin van het Pacht- besluit. De Kamers van Koophan del legden deze kwestie voor aan het ministerie van Economische Zaken, dat als zijn mening te ken nen gaf, dat het sluiten van een pachtovereenkomst niet betekent, dat de pachter zonder vergunning van B. en W. een woonruimte in gebruik mag nemen. Dit kan tot eigenaardige gevol gen leiden. Wat kan een pachter bijvoorbeeld beginnen als hij niet het huis en de bedrijfsruimten kan gaan bewonen op degrond, die hij bewerken moet? In de prac- tijk zal het in vele gevallen wel- lich zo'n vaart niet lopen, maar de georganiseerde landbouw ziet zich liever niet voor verrassingen ge plaatst. Vandaar, dat men con tact zoekt met Landbouw en Eco nomische Zaken. Erepenning van het N.O.C voor Fanny. Het bestuur van het Neder- landsch Olympisch Comité heeft mevrouw F. E. BlankersKoen de erepenning van het N.O.C. toegekend voor haar grote pres taties geleverd tijdens de Olym pische Spelen 1948 en de wijze waarop zij deze heeft verricht. De erepenning van het N.O.C. werd ingesteld in 1933 en wordt slechts voor zeer bijzondere prestaties toegekend. Tot nu toe is dit slechts 6 maal ge schied en nog nimmer aan een actieve sportbeoefenaar (ster), VOETBAl Sluiskil-EM.M. Voor de rust had Sluiskil het windvoordeel en was bijna voort durend in de aanval. Hoewel het EM.M. doel voortdurend in ge vaar was konden de gastheren toch niet scoren, dank zij de ovi nia spelende achterhoede van de bezoekers. De rust ging in met een blanco stand. Enkele minuten na de hervatting gaf Brasser zijn club de leiding (0 1). Overbeeke wist de gelijkma ker te scoren. Uit een kort. doch heftig offensief wist Hosselaar Sr. zfjn club de leiding weer te geven, maar een kwartier voer het einde scoorde Tacq de gelijkmaker, (2— 2). Met deze stand kwam het ein de. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zwammerdam, N. Kooreman te Scherpenisse. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oosterbeek (vac. dr. S. D. Attema), A. v. Egmond te Ouderkerk a. d. Amstel. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Barendrecht N. de Jong te Middelharnis. AFSCHEID Ds. F. M. VERVEEN. Zondagmiddag nam ds. Ver veen, Geref. predikant te Hoek, afscheid van zijn gemeente. Als onderwerp voor zijn preek had ds. Verveen gekozen: 1 Cor. 15 la en 2. Namens de kerkeraad werd ds. Verveen toegesproken door ouderling Riemens; namens de classis Axel door ds. Ritsema en namens de Gereformeerde Kerk te Terneuzen, waarvan ds. Verveen consulent is geweest, door de heer Michielsen. Ds. Verveen sprak tot het college van B. en W„ ds. Rit sema, de kerkeraadsleden Mi chielsen en v. d. Velde uit Ter- neuzen en de eigen gemeente. HULDIGING PROF. DE VRIJER. Woensdag 27 April a.s. te 3 uur zal in het Groot-Auditorium der Rijksuniversiteit te Utrecht de emeritus-hoogleeraar in de the ologie, prof. M. J. A. de Vrijer, ge huldigd worden door het comité van oud-leerlingen en vrienden. BEZOEK VAN DUITSE PREDIKANTEN. Op uitnodiging van de Ned. Herv. Predikantcnvereniging zal binnenkort een tiental Duitse en Oostenrijkse predikanten ons land bezoeken, om in nader contact te komen met de kerk in ons land. Enkelen dezer predikanten zullen de theologenconferentie bijwonen, die in de week na Pasen op „De Horst" te Driebergen gehouden wordt Zij zullen aanwezig zijn in de jaarlijkse predikantenvergade- rinj te Utrecht, waar afgevaardig den dezer groep op Maandagavond 25 April ook het woord zullen voe ren. Het moderamen der Genera- de Synode van de Ned. Herv. Kerk zal de predikanten ontvan- gtn. Schurftbestrijdlng bij de fruitteelt. Van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. de Plantenziekten- kundige Dienst en de Kring Zeeland der N.F.O. is aan de fruittelers de volgende waar schuwing verzonden: Op 25 Maart jl. werd bericht verzonden, dat de peren en vroegbloeiende appels tegen schurft bespoten moesten wor den. Deze waarschuwing kwam precies 'op tijd, want geduren de de volgende dagen was het goed spuitweer en daarna volg de een periode van regen en wind, die thans nog niet ten einde is. Tijdens regen komen nu re gelmatig tamelijk veel schurft- sporen vrij, zodat de vruchtbo men in toenemende mate aan besmettingsgevaar bloot staan. Van hoofdvluchten (uitstoting van grote massa's sporen in korte tijd) kon nog niet wor den gesproken. De kans is groot, dat deze vooral tijdens de bloei der peren en vroeg bloeiende appels komen. Op bedrijven waar nog niet tegen schurft gespoten werd, is het daarom van het grootste belang om elke spuitgelegen- heid te benutten. Het zwaarte punt dient voor de bloei te lig gen. Schurft kan men alleen voorkomen, dus niet genezen! Waar men van het goede spuitweer van eind Maart en begin April wel gebruik ge maakt heert om de schurft te bestrijden, is het eerste infec tiegevaar opgevangen. Ook hier is het evenwel noodzake lijk om voor de bloei nog een keer te spuiten, daar het te be smetten oppervlak van blade ren en vruchten gedurig toe neemt. De ontwikkeling van peren en vroege appels is momenteel zo ver gevorderd, dat bij ge bruik van koperoxychloride of Bord. pap gevaar voor ruw worden der vruchten bestaat. Vooral bij koud, schraal weer is het evenwel verantwoord om schurftgevoelige rassen, als bv. Clapp's Favourite, Précose de Trevoux, Legipont, Saint Remy en Bonne Louise met koper te bespuiten, daar Cal. pap bij koud, schraal weer onvoldoen de werkzaam is. Liever iets ruwe, dan schurftige vruchten. Overigens kan men spuiten met een kwikpreparaat volgens ge bruiksaanwijzing, 2% Cal. pap of 0.5% spuitzwavel. De laat- bloeiende appels kunnen voor lopig nog met koperbevattende middelen bespoten worden. Naar gelang de ontwikkeling vordert moeten ook hierbij an dere middelen gekozen worden. Met nadruk wordt er nog op gewezen dat hierboven slechts enkele richtlijnen gegeven kon den worden. BOKSEN Luc van Dam moet 3 weken rust houden. Luc van Dam zal dezer dagen per auto uit Parijs naar Rotter dam terugkeren, met zijn vrouw aan het stuur want Luc zal zijn been gestrekt moeten houden. Hij maakt het goed, alhoewel hij bij de val in de ring ook zijn kuit been bezeerd heeft. Een gunstige omstandigheid is, dat de Achilles pees van zijn reohtervoet welis waar gebelsseerd maar niet door gescheurd is. Volgens de dokter, die hem behandelde is een opera tie niet nodig. Van Dam moet drie weken rust houden en dan komt het met zijn voet en zijn been vanzelf in orde. KORFBAL DE POEL—SCAMPOLO. Zaterdag speelde Scampolo li haar eerste competitie-korfbalwed strijd tegen „De Poel" te "s Heer Abtskerkc. De twaalftallen z\jr ingedeeld in de 3e klasse B van de Zeeuwse Korfbalbond. Beide ploe gen wisten de korf niet éénmaal te vinden, zodat het einde kwam met een 0—0 gelijke stand. DAMMEN Damkampioenschap van Zeeland. BLOM NEEMT DE LEIDING De uitslagen van de 8e ron de zijn: M. F. de JongeW. Heïj- dra 11; J. SinkeJ. de Smet 02; W. Boogaard- L. Anderson 02; J. Blom •J. Strooband Jr. 2—0; W. LenteF. Brandenburg 11, Blom behaalde een fraaie overwinning op Strooband Jr. en nam alleen de leiding, daar de Jonge het in een spannende party tegen Heij dra niet verder kon brengen dan remise. Ook Anderson, die zijn titel mooi verdedigt, boekte een overwinning en kwam in puntenaantal met de Jonge gelijk. Sinke leed een onverwachte nederlaag tegen de Smet en schijnt wat uit vorm te zyn. Brandenburg speelde in dit tournooi voor de 7e maal re mise. Lente kon daardoor niet op de leiders inlopen. Met nog 3 partijen voor de boeg luidt de stand: 1. J. Blom, 12 punten; 2. en 3. L. Anderson en M. F. de Jonge, 11 punten; 4. .W. Lente, 9 punten; 5, 6 7 en 8 J. L. Strooband Jr.; F. Brandenburg; J. de Smet en J. Sinke, leder 7 punten; 9 en 10 W. Boogaard en R. Rijkse, 6 punten; 11 W. Heii- dra; 5 punten en 12 L. Vink, 4 punten. Hejjdra, Rijkse. Strooband Jr. en Vink hebben een partij minder gespeeld. 40. Toen de „Kraak" de volgende mor gen in de haven lag vastgemeerd, ver liet Habbe Kratsch inderdaad het schip, maar hij riep achterom: „Straks komen ilc weder terug. Ik moeten er.e ogenblik met enen iemand spreken!" „Daar heb je het al!" zei de maat, toen hy zich met de meester in Kap- pie's hut had teruggetrokken. „Hij komt terug! We kunnen maar beter meteen wegvaren!" „Ja", dat lijkt mij ook", zei de meester. „Het zou misschien wel beter zijn", zei Kappie weifelend. „Maar we heb ben die schelp nog aan boord en die is toch eigenlijk ook van hem. Nee, dat kunnen we niet doen, jongs!" „Laten we die schelp dan in het wa ter gooien of op de wal mikken!" zei de meester. „Die schelp heeft ons niets dan ellende gebracht!" mompelde de maat. „Dat is niet waar!" zei Kappie. „Wan neer we die schelp niet hadden ge had, dan waren we óf verdronken óf verbrand! Waar of niet?" Op dat moment ging Kapple's deur met een ruk open en daar stormde Habbe Kratsch naar binnen. Amsterdamse Beurs Burgerlijke Stand KOUDEKERKE. BevallenO. T. Dap—de Priester, d.; J. Bommeljé—Joziasse, z.; N Moens—Jobse. z.: J. de Graaf- Brasser. d.: M. de Kroo—Verhage. z. Getrouwd: K. de Wit,. 28 j. en J. Cijvat., 22 j.; A. Janse, 25 j. en J. J. Eoone, 25 j. Overleden: F. A. Huhnerbein, 88 j.; P. Daane. 69 j.; L. Polderman, 86 j.; M. v. Bel, 61 j. Scheepvaartberichfen Vlissingen aangekomen 12 Apr.: Erdstaal v. Tygnemouth; Capella v. Gent; 11 April: Sleepboot Blan kenburg v. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen 11 Apr. Hedo v. Hamburg: Mizar v. Par: 12 April: Jacob Kats v. Narwick; Silvretta v. Kopenhagen; Socrates v. Liverpool; Prinses Margriet v. Zee. Gepasseerd v. Antwerpen 11 Apr. Borelli n. Londen; 12 April: Mar- SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Johan van Ol- denbarnevelt, AmsterdamJava, 11 April Finisterre gepasseerd: Kedoe, RotterdamJava, 11 April te Be- lawan. Van Indonesi: Oranje. Batavia- Amsterdam. 11 April van Port Said: Drente, Java—Rotterdam, 11 April Finisterre gepasseerd: Ka- merlingh Onnes, Java—Rotterdam, 11 April van Suez. Nederl. 1948 (3>... dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederl. 1962—64 Nederl. 1962—64 Nederl. N.W.S. 2% Spaarc. f 100 2%% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. "Palcetvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland 11 Apr. 12 Apr. i 99% 99% 112% 111'/ 157 157 164% 165 144% 14414 169% 169% 164% 162% 15IV» 151 162% 160% 158% 158% Hnndelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. 145% 145 Anaconda 30% Bethlehem Steel General Motor 59'/-» 59% Kennecot 40% 40% Shell Union 36% 36% Baltimore Spw. 8% 8% Miss K.T. Snw. New York Cèntr. Spw, tl Pennsylvania 15" Was de affaire Maandag beperkt. Dinsdag bewogen de omzetten voor zover waarneembaar zich on een zeer laag peil. en waren de hoek- lieden door gebrek aan orders veel al niet in hun hoeken aanwe zig. De verwachting van sommi gen. dat de a.s. vier vriie dagen, in verband met de valutabospre- "kingen -van 'de vorige week, in ieder geval-voor deze korte-bcurs- week een hausse nrikkcl zouden ziin. is blijkbaar niet uitgekomen, want met uitzondering van de lo cale banken waren de meeste fond sen amDcr prijshoudend. De stij gende tendens, die de laatste da gen een kenmerk is voor de Ne derlandse banken, was ook Dins dag waarneembaar. De beleeeingsmarkt lap vrijwel verwaarloosd en voor de drie soor ten die hier het meest verhandeld worden, nl. 3 procent Nederland 1947. ïnvecterin«scertificaten en grootboek i°46 golden eenheidsprij zen van 9fi% tot 97. hetgeen prijs houdend is. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Op 11 April 1949. Spes Salutis, Oomens: Adriana, van Stokkum; Rheinunion 4, Ver- gauwen; Rheinunion 6. De Bruyn: Esnia, van Verdeghem: Terneuzen 3, de Kunder; Mariete, Gasten; Stad Amsterdam 6. Durinck; Stad Amsterdam 10, Sponselee; Bram 2, Kempeneers; Irene. Schram; Li bra. Pot; Rival, den Outer; Sani 2, Ceulemans: Jeanne, van Immer zeel; Liza, van Lopik; Dina, Boek horst; Rival. Roukema; Rozina Pieternella, den Breejan; St. An- tonius. vyan Gils; Salf 2, Verhoe ven: Hoop op Behoud, Visser; Ex- presys 34. van Drunen; Express 26, v. d. Linde; Neptun 8, Cliss: Ex press 23. Roelofs; Domburg, Len- sen: Nagold. Koster: Eljo. Mooy; Handel 5, Jegers; Telegraaf 16. Hoek; Amstel 6, Dhondt; Amstel 7, Seheltens: Arne, Snijders; Sav. Lobman, Kruyt; Odet. Smit; En ergie. van Groezen; Telegraaf 20, de Ruytyer; Rupel, Larooy; Neu- chatel. Cooshouwer; Dlavolezza, Fortmans; Catherina, Van Gils; Nelly, van Zwol: Norma, v. d. Vel de; Van Dijk, van Winsen; Comp- toir 13, Hammer; Fort de France, Hietbrink; Boileau, Lath; Flan- dria 14, Cop; Presto, Schram; Ma deleine, v. d. Meersche: Matauger- ma, Magnus; Pharailda, Stoop; CFR 515, Cross; Patriotisme 2, Bui- link: Sidonie, Gruttér; Alfons. Kloeck; St. Rita. Machiels: Corne lia. van Meel; Basel, Nouwen: Hoop op welvaart. Verkalk; Cata- lina, van Baaien: Eljo, Fluyt; Amical, Sibryns; Cornelia, de Wit- Albertlne, Wickerhoff: Elise. Verbcrght; Jacqueline 1. Arends; Remaur, Joos; Tereor. Michiels; Succes, de Vries: Express 51, Bur- gi; Martha Helena, Pik; Pauline, Vergauwen. allen België; Bohemia, Timmermans: Neeltje. Groeneweg; Storno, Wagenmakers; Lindavia. van Deurzen; Toiler 2, Boot; Te legraaf 15. Kösys; Telegraaf 4, Heijstek: Emma. van Vijven; Han- 6. Boers: Elisabeth, van Ee; Familietrouw. den Outer, allen Rotterdam: Elise. Doorns; Amstel 3. Hcijboex; Amstel 4, v. d. Veen; En Avant, Fernhout, allen Am- syterdam: Aletta, de Vrij. Dordrecht: Cassino, Hengelo, Hen gelo; Serviable, dc Winter. De Steeg; Rival, van Kaam, Gorin- chem: Joco, van Parijs, Gronin gen: Siege, van Meegen: 2 Ge broeders, Gankemn, belden Ap- ningedam: Syra, Eonnes. Jutfaas: Adma, Stevense. Zutfen; Eben Haëzer. Mannak. Leiden: Express .de Roover. Stein; Comptoir 28. Nagelkerker: Cybèle, van Dongen: Sirius, Eegdemnn, allen Straats burg: Rheinunion 1. Verberght; Rheinunion 5. Van Strijdonck: Ci- terna. van Houwelingen: Quo Va- dis. Fortuin: Express 37. Beek mans: Sulina, Schott; Sanara 101, Rhein; Louis. Haems, allen Duits land: Navexmotor 4. Ilcgems: Edelweiss 2. Helllnx: Mitrona 2. Boon: Montana. Hendriks: Johan. Graafhuis: Damco 127. Gorter; Isa bella, Groenendijk, allen Basel. Nfltldelburg DR. GUNNING SPREEKT OVER INDONESIË. De bekende rector van het Amsterdams Lyceum, dr. C. P. Gunning, zal Zaterdag 16 April in het Schuttershof te Middel burg voor de kring Walcheren .van de Partij van de Arbeid spreken over „Het Indonesische vraagstuk". Vrouwenpolder VERGADERING „ORANJEVERENIGING". De Oranjevereniging te Vrou wenpolder kwam in jaarverga dering bijeen onder voorzitter schap van de heer M. v. d. Broeke Wz. Door secretaris en penningmeester werden jaar verslagen uitgebracht. Hierna was er bestuursver kiezing. De heer M. v. d. Broe ke Wz. werd als voorzitter her kozen, evenals mr. Wolf als se cretaris en de heer P. Schoe als bestuurslid in de vacature van wijlen Iz. A. Melse werd de heer S. de Bruyn gekozen. Op 30 April hoopt men op so bere wijze feest te vieren. Ge zien de financiële toestand der kas kunnen er geen grote kos ten gemaakt worden. Oostkapelle „ONDER ONS". De toneelclub „Onder Ons" te Oostkapelle hiqld Vrijdagavond haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw onder lei ding van de heer A. J. de Broe- lcert. De verslagen van secretaris en penningmeesteresse luidden optimistisch. De aftredende bestuursleden de heren S. Roelse en K. Melis werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer P. Wille- boordse, die als lid had bedankt, jekozen werd mejuffrouw A. 'obse Jd. De avond werd verder ge noeglijk doox-gebracht met zang, voordrachten enz. Riithem OUDERAVOND. Vrijdagavond hield de Chr. school te Ritthem haar jaarlijksce ouder avond. Na het zingen van Psalm 22 1 en 2, opende de heer Andr. Beel, voorzitter, met Schriftlezing en gebed deze bijeenkomst. Hierna gaf het hoofd der school, de heer M. A. van Strien, een openbare les aan de kinderen der hoogste klas sen. Vervolgens werd een klasse wedstrijd gehouden, waaraan ook door een gelijk aantal der aanwe zigen werd deelgenomen. Na het aanbieden van een verfrissing werd gelegenheid gegeven tot het be zichtigen van het werk deer leer lingen. waarna de heer van Strien deze zeer geslaagde Ouderavond met dankgebed sloot. Domburg LEDENVERGADERING „GROENE KRUIS". Donderdagavond hield de vere niging „Het Groene Kruis" te Domburg een ledenvergadering in zaal „Wilhelmina". De voorzitter, dr. F. G. Vaandrager, deelde me de. dat een uitkering van f 150 uit het „Dubbeltjesfonds" is ontvan gen. Iedere aanvrage voor hulp van een gediplomeerde baker kost thans f 5. waarvan de afdelings- kas f 2.50 zal betalen. Op de be groting is een hoger bedrag uit getrokken voor materiaal, nu dat gemakkelijker en voor redelijke prijs is te krijgen. Domburg streeft naar de stich ting van een Wijkgebouw, waarin dan de zich steeds meer toene mende sociaal-hygiënische arbeid zal worden gecentraliseerd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. W. Schuurman was be moedigend. Het gebouwtje ls her steld en beter dan tevoren, de in ventaris werd met hulp van vele zijden op peil gebracht, een ge schenk van drie ligtenten is geen kleinigheid! Uit de rekening over 1948 en de begroting 1949 bleek, dat de finan ciële toestand thans bevredigend is, mede door het feit dat de mi nimum contributie van f 1 op f 2.50 is gebracht. De uitgaven zullen evenwel stijgen, doordat de jaar wedden van het verplegend per soneel op een veel hoger peil moe ten worden gebracht, terwijl er ook voor een behoorlijke pen- sioensregeling dient te worden ge zorgd. Op welke wijze dit voor Domburg zal geschieden kon nog niet worden uitgemaakt. Teveel hangt alles af van Instanties bui ten hef. „Groene Kruis". Geconstateerd kon worden, dat het werk der Groene Kruisvereni gingen zich gestadig uitbreidt. De rekening 1948 toonde een batig sal do van f 346.33. De begroting over 1949 vermeldt in ontvangsten en uitgaven f 1792.50. De heer J. W. Schuurman werd als bestuurslid herkozen. FILMVOORSTELLINGEN. Dank zij de verlaagde vermake lijkheidsbelasting, die van 45% op 20% en voor kinderen op 10% werd gebracht, worden nu in Dom burg weer periodieke filmvoor stellingen gegeven. Binnenkort zal „Ditte een mensenkind" vertoond worden. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Dombui-g plaats hebben op Donderdag 14 April voor zelfverzorgers en niet- zelfverzorgers. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z. Serooskerke U.D.I. HEEFT GROTE PLANNEN. Op Tweede en derde Paasdag zal de sportvereniging U.D.I. te Serooskerke een bazar organi seren. waarvoor van vele kan ten medewerking is toegezegd. De vereniging, die op het ogenblik ruim zestig leden telt en tot nog toe alleen het voet balspel bevordert, hoopt met een gedeelte van de opbrengst materialen voor andere takken van sport aan te schaffen. Lief hebbers van korfballen en ath- letiek kunnen dan hun lang verwachte wensen in vervulling zien gaan. Ook voor de inrichting van het nieuwe sportveld zullen gel den gereserveerd worden. Dank zij de medewerking van de ge meenteraad zal deze wens ook wel spoedig in vervulling gaan. Westkapelle ZONDAGSSCHOOL BIJEENKOMST. In de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle werd Vrijdagavond een bijeenkomst gehouden met de ouders van de Zondags schoolkinderen. Ds. Oosthoek opende deze bijeenkomst met gebed, waarna de heer Ottow, vertegenwoordiger van de Ncd. Zondagsschoolvereniging, een causerie hield over het Zon dagsschoolwerk, speciaal over het ontstaan en het verloop van dit werk in Nederland. Tenslotte vertelde hij iets over de nieuwe leerwijze bij het Zon- dagsschoolonderwijs, waarna hij voorging in dankgebed. TONEELVERENIGING „MERCURIUS". Zaterdagavond trad de toneel club van de vereniging van handels- cn kantoorbedienden „Mercurius" uit M'burg in de cantine van t Zwitserse kamp te Westkapelle voor 't voetlicht met het blijspel in drie bedrij ven „Het Gouden Kalf". Deze avond werd gegeven ten bate van de T.B.C.-bestrijding te Westkapelle. De heer P. de Vos sprak 'n welkomstwoord, waar na het stuk op voortreffelijke wijze opgevoerd werd. In de pauze werd er een verloting gehouden, waarvoor door enke le ingezetenen fraaie prijzen beschikbaar gesteld waren. Dr, M. Huygens sprak apn het ein de van de avond woorden van dank tot „Mercurius", voor de genotvolle avond, waarna hij de tonelisten een bloemenmand aanbood. eeuwse nippers Geslaagd aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen Wis- en Na tuurkunde de heer A. A. Wis- meijer, vroeger leerling der R.H.B.S. te Middelburg. Geslaagd voor derde Stuurman grote handelsvaart, H. Sondag. O. C. Verheije, P. F. Berting leerlin gen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Van 1 Januari 1948 tot 31 Maart 1949 zijn te Vrouwenpolder 310 slachtbewijzen afgegeven voor huisslachting. Tot wijkverpleegster bij het Wit-Gele Kruis te Hulst werd be noemd mej. E. Fassaert uit Lams- waarde, die de plaats van zuster Rosalia zal innemen. Voor het diploma A van Zie kenhuisverpleegster slaagde mej. Els de Smit te Hulst. UIT DE Officiële publicaties. UITREIKING BONKAARTEN K/L 909. Dc Directeur van de Distributie- kring WALCHEREN maakt bekend, dat de uitreiking van de bonkaar ten K/L 909 te DOMBURG cn VLISSINGEN als volgt zal ge schieden: Domburg: 13 April: Zelfverz. en niet-zelf- verz.. beiden letter A t.m. K; 14 April: Zelfverz. en niet-zelfverz., beiden letter L t.m. Z. Vlissingen (Brouwenaarstr. 4): 20 April: niet-zelfverz.. lett. A en C; 21 April: niet-zelfverz., letters B t.m. Blok: 22 April; niet-zelf verz,. rest lett. B: 23 April: zelf verz. en instellingen; 25 April: niet-zelfverz., lett, D en E; 26 Apr. niet-zelfverz.. lett. F en G; 27 Apr.: niet-zelfverz.. lett. H en I; 28 Apr.: niet-zelfverz., lett. J en K; 29 Apr.: niet-zelfverz., lett. L en M; 2 Mei: niet-zelfverz.. lett. N en O; 3 Mei: niet-zelfverz., lett. P, Q .en R; 4 Mei: niet-zelfverz.. lett. S en T: 6 Mei: niet-zelfverz.. lett. U, V en W: 7 Mei; nietzelfverz., lett. X, IJ en Z. Mede te brengen de stamkaarten met dc afgeknipte inwisselings bonnen van de bonkaarten K/L 905. GEMEENTELIJKE BUREAUX. De gemeentelijke kantoren te Vlissingen zullen op Goede Vrijdag a.s. gesloten zijn. met uitzondering van het bureau Burg. Stand, dat geopend zal zijn van 9 u. tot 10 u. BEKENDMAKING. De Directeur van de Gemeente lijke Reinigingsdienst te Middel burg maakt bekend, dat in ver band met de Goede Vrijdag in de wijken buiten de vesten huisvuil zal worden opgehaald op Donder dag 14 April inplaats van op Vrij dag 15 April 1949. DONDERDAG. In de cyclus „Beroemde Con certen" speelt Yehudi Mcnu- hin het concert in E van Jo han Sebastian Bach (H. H 23.15). Brahm's „Ein deutsches re quiem" wordt uitgevoerd door het Radio Philharmonisch Or kest en 't Groot Omroepkoor. Als solisten treden hierbij op Aukje Karsemeyer—de Jong en Frans v. d. Ven. (H. U 20.15). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws: 9 Gramofoonmuziek; 10.15 Arbeids vitaminen; 11 Gramofoonmuziek; 12 Joop Walvis bespeelt het orgel van het Passage Theater te Schie dam; 13 Nieuws; 14.15 Solistencon cert door Karei Ligtenberg: 16 Van vier tot vijf; 17 Kaleidoscoop door R. Feenstra; 18 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.20 Les Gars de Paris; 20 Nieuws; 20.15 Concert door het Belgisch Omroep Sym phonic Orkest o.l.v. Daniel Steme- feld; 21.30 „Pasen", hoorspel; 22.10 Pierre Palla, orgel; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 8.30 Hoogmis te Venray: 10 Busch- Kamerorkest; 11 De Zonnebloem: 12.33 Symphonette-Orkest; 13 Nieuws: 14.20 Sandy Mac Pherson, orgel: 15.15 Kamerorkest o.l.v. Maurits v. d. Berg; 17 Het Radio Jeugd journaal; 17.30 Mannenkoor; 19 Nieuws; 19.15 Nederlandse or ganisten spelen eigen werken; 19.45 Gramofoonmuziek: 20 Nws.; 20.15 Kin Deutsches requiem, onus 45; 22.25 Pianoduo George van Re- nesse-Felix de Nobel: 23 Nieuws: 23.15 Cyclus „Beroemde concer ten". Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9, 13.' 17.05, 19. 22.50 Nieuws: 13.15 Klassieke gram. muziek: 19.50 Ra diofeuilleton: 20 Verzoekprogr. Brussel-Frans f484 M.): 7. 8. 13. 19.45 22 cn 22.55 Nieuws; 12.05 Gevar. gram. muziek: 14 Gram. muziek: 18.30 Dames-ens. Engeland-Home Service (343 M.) 8. 13. 18, 21 en 23 Nieuws; 11 Gra mofoonmuziek; 12 BBC Revue Or kest; 13.10 Verzoekprogr.: 14 BBC Northern Orkest: ID P.BC Variété Orkest; 21.30 Hoorspel. Engcland-Light Program (1500 en 262 M.): 9. 19. 22 en 23.56 Nws.: 12.30 BBC Theater Orkest; 14 Voor de vrouw: 20.30 BBC Variété Or kest: 21 Hoorspel: 22.15 Causerie. ZON EN MAAN. 14 April: Zon: op 5.47 onder 19.35 Maan: op 21.59 onder 6.11 14 April Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water U.+NAP IL+NAP 2.23 2.32 2.56 2.50 3.44 2.49 4.06 1.58 14.50 2.42 15.20 2.60 16.19 2.61 16.36 1.71 Laag Water u.—NAP u.—NAP 8.55 2.37 9.35 2.56 10.16 2.73 9.31 1.78 21.00 2.17 21.41 2.36 22.25 2.53 21.40 1.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5