T Verraad en sabotage in de Meidagen van 1940 c Speciale bommen voor bevolkingsregister Omzetten in detailhandel lopen iets terug Lezers schrijven ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Miliiaire autoriteiten meenden te weinig bevoegdheden te hebben Critiek van de Enquête-commissie. (Van onze parlementaire red.) De woorden verraad, splonnage en sabotage slopen als onheilspellende fantomen rond onder een angstige en ont hutste Nederlandse bevolking, die in de Meidagen van 1940 met grote bezorgheld van het snelle oprukken van de ge hate Duitse vijand In ons landkennis nam. Men vertrouwde niets en niemand meer en verweet de regering, dat zij geen strenge maatregelen had getroffen tegen N.S.B.ers en an dere landsverradcrlUke elemten, aan wier heulen met de v()and men ons échec voor een gedeelte toeschreef. De Parlementaire Enquête-Commissie heeft zich de vraag gesteld, of er inderdaad niet doortastend genoeg is opgetre den en onthult nu in haar rapport staaltjes, die b\j de nuch tere Nederlander van thans wel heel sterk de indruk vesti gen, dait men indertijd ziende blind is geweest. Bij zijn verhoor deelde de oud-chef van de sectie opera- tiën van de staf van de Ko ninklijke landmacht, lult-ge- neraal J. J. C. P. Wilson, mede, dat hij van de territo riale bevelhebbers klachten had gehoord, dat de militai re autoriteiten niet voldoen de bevoegdheden hadden om tegen N.S.B. centra op te tre den. Tevens haalt hij voor beelden aan van een Duits toneelgezelschap, dat om streeks de Novembercrlsts, toen een Duitse inval ver wacht werd, een opvoering zou geven in een Brabantse gemeente. De opperbevelheb ber had toen niet de bevoegd heid om deze reis uit Duits land door Noord-Brabant te verbieden. Een grote grief van de oud commandant van het IVde legerkorps, generaal-majoor A. R. van den Bent, in verband met het ontbreken van de staat van beleg Is, dat hele gezelschappen, soms rondge leid door de commandant, in het terrein van de Grebbe- linic de stellingen kwamen bezichtigen. En het hoofd van de krijgsgeschiedkundige sec tie van de generale staf, ge neraal-majoor D. A. van Hil ton, is van mening, dat het niet dadeiyk afkondigen van «Ie staat van beleg zeer na delig ls geweest voor het mo reel van de troep, daar ge durende de mobilisatie met onmiddellijk en krachtig op getreden kon worden tegen de bekende lichtsignalen, te gen spionnage en staatsge vaarlijke elementen. De militairen schreven het falen van het onschadelijk maken van de tegenwerking in de eigen gelederen alge meen aan het ontbreken van de staat van beleg toe. doch de commissie aanvaardt dat niet voetstoots. Wat het Duitse gezelschap in Noord-Brabant betreft, had de Vreemdelingenwet gehan teerd kunnen worden en be zoeken aan de Grebbelinie had de commandant kunnen ver bieden, meent zij. STAATSGEVAAR LIJKE ELEMENTEN. De procureur-generaal, fun gerend directeur van politie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thlel, deelde tijdens zijn verhoor mede, dat de rege ring In 1938 reeds opdracht had gegeven de namen van staatsgevaarlijke elementen, zowel Nederlanders als vreem delingen, op lijsten te verza melen om deze zo nodig te interneren. In het ressort van de fungerend directeur van politie te Amsterdam bedroeg het aantal zodanige Neder landers 328. Na onderzoek was gebleken, dat het abso luut verantwoord zou zfln, dat deze werden opgepakt. Deze lijsten werden gemaakt voor het militair gezag. Na de Integrale afkondiging van de staat van beleg ls er een vergadering met de ge nerale staf geweest, waar de definitieve lijst is vastgesteld. Tevens werd besloten reeds vóór het intreden van de oor logstoestand 21 personen, af komstig uit verschillende delen des lands, te interneren. Be sloten werd o.a. om Mussert niet met die 21 lieden te ar resteren, daar deze te onbe nullig werd geacht. Op de lichtend van de 10de Mei toen bevel gegeven hen. die op eerstgenoemde lijst stonden, ;e arresteren. Daar echter bij wllze van spreken iedereen soldaten, sergeanten, luite nants en burgemeesters (aan welke laatsten de internering eigenlijk was opgedragen) ging arresteren, liep in het ressort Amsterdam het aantal tot ongeveer 10.000 op. waar van 6400 ten slotte geïnter neerd zijn. Voorts staat deze getuige op het standpunt, dat, justi tieel gezien, tijdens de mobi lisatie de staat van beleg niet nodig was, daar het wetboek van strafrecht en dat van strafvordering alsmede de Vreemdellngenwetgtving vol doende macht gaven aan de justitie om op te treden te gen staatsgevaarlijke elemen ten. Luitenant-kolonel C. Mat- tern, destijds pionier-comman dant van het veldleger, deel de aan de commissie mee, dat op de ochtend van de 7de Mei de Bameveldse sluis in het Grebbegebied op een on rustbarende manier lek ge worden was. Verschillende schotbalken waren stuk, ken. nclijk gesprongen door spring stof. De heer Mattem was overtuigd, dat men sabotage op die sluis had gepleegd om daardoor het land bij Amers foort te laten drooglopen. VIJFDE COLONNE. Door de gedragslijn, die de regering heeft gevolgd, heeft njen tot 19 April '40 van de be voegdheden ten aanzien van staatsgevaarlijke elementen gebru'k gemaakt doch dit kan de commiss'e overigens niet bevredigen. Door de inval in Noorwegen was men op dat ogeqbl'k voldoende gewaar schuwd tegen het optreden van staatsgevaarlijke elemen ten. die aldaar als „vijfde colonne" een rol hebben ge speeld. Desondanks zijn op last van de opperbevelhebber, als drager van het militair gezag, na het afkondigen van de staat van beleg voor het gehele land, slechts 21 per sonen als zijnde staatsgevaar lijk geïnterneerd. Deze ge dragslijn werd gevolgd on danks het feit, dat vanwege het DeDar^ement van Just'tie, dat lijsten van deze lieden had aangelegd, was voorge steld er enige honderden te arresteren. Ook in de M'nis- terraad waren stemmen opge gaan om meer personen te arresteren. De drager van 't mil^air gezag wenste echter slechts te interneren op grond van ..feiten en gedragingen" van de betrokkenen, n'et we gens „politieke gezindhe'd." Hieruit volgt dus. dat het :iviele gezag verder wenste te gaan dan het militair ge- Kaartsysteem werd grondig vernietigd Moeilijke operatie Vijf jaar geleden werd door de Royal Air Force de Kunstzaal Kleykamp tegenover het Vre despaleis in Den Haag grondig verwoest. Het gebouw was des tijds door de Duitsers in- beslag genomen en hierin was het Centraal Bevolkingsregister ge vestigd, de dienst, die bezig was met de samenstelling van een kaartsysteem voor de controle van de persoonsbewijzen. Hier door zou het voor de onder grondse onmogelijk worden ge bruik te maken van valse per soonsbewijzen. In Londen wist men van de Duitse plannen en daarom werd een aanval voor bereid. om de kunstzaal te doen verwijderen. Het was een zeer moeilijke operatie. De Lo* dense corres pondent van het Alg. Handels blad schrijft er het volgende over aan zijn blad: Een kaartsysteem is moeilijk te vernietigen. Gewone bom men zouden kaarten slechts verstrooien. Verbranden is het enige doeltreffende middel. Maar opeengepakte bundels pa pier branden niet Ook moest de R.A.F. ervoor zorgen geen bommen te gebruiken waar door puin het archief zou be dekken, dat zo door een be schermende laag voor vuur zou worden gevrijwaard. Er werden speciale bommen geconstrueerd voor deze aan val. Een nieuw soort Ameri kaanse brandbommen, gevuld met olie en phosphor, werd ge bruikt. De aanval werd be paald op een uur van de dag dat aan het archief zou worden gewerkt, omdat dan brandkas ten en brandvrije kluizen zou den openstaan. De dag was 11 April 1914. Zes piloten waren in het diepste geheim op hun taak voorbereid. De aanvoerder, Wing Commander R. N. Bate- son (die later is gedecoreerd voor deze operatie) begon met een collega in een andere Mos quito. de aanval, door een gat in het dak te slaan en zijn bommen te laten ontploffen in de archiefkamers. Na twee mi nuten vloog het tweede paar Mosquito's aan en liet brand bommen vallen, vermengd met tijdbommen, om de brandweer op een afstand te houden. Ten slotte kwam het derde paar, een Engelsman en een Neder lander. Ook zij hadden brand bommen en tijdbommen aan boord, maar de Nederlander luitenant R. S. Cohen, die la ter is gesneuveld, was ongeluk kig: zijn afwerp-apparaat func- tionneerde niet en hij kon zijn bommen niet kwijt. De Duitsers waren zó verrast, dat hun afweergeschut pas be gon te vuren, toen de aanval reeds was afgelopep. Eén bom miste het doel en viel op de Alexander-kazeme. De andere bommen verrichtten hun taak: een zo groot deel van het ar chief ging in vlammen op. dat de Duitsers met dit werk moes ten ophouden. N.S.B.-journalist hoorde 12 jaar eisen. Piet J. van Megchelen werd onmiddellijk na de capitulatie in Mei '40 door de Duitsers in de hoofdredacteursstoel van het A.N.P. te Amsterdam ge plaatst. Het doel was de Ne derlandse pers in zo kort mo gelijke tijd te nazificeren en de verspreiding van de Duitse propaganda te bevorderen. Van Megchelen hield zich strikt aan zijn opdracht. Hij eiste van de A.N.P.-medewerkers, dat zjj hun pennevruchten een anti- geallieerde strekking gaven, hij ontsloeg willekeurig krachten, stichtte de Raad van Voorlich ting voor de pers en bevorder de de discriminatie van het Joodje volksdeel. Maandag stond hij voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag terecht. „Wie in de bezettings tijd de functie van A.N.P,- hoofdredacteur ambieerde, is een motor geweest in de pro- pagandadienst van de vijand" vond de proc.-fiscaal en hij eiste 12 jaar met aftrek. Op 25 April wordt vonnis gewe zen. Maandag herdacht de Nota riële Vereniging te Amsterdam haar 75-jarig bestaan. Even buiten Meppel is bet voorste deel van een goederentrein uit Leeuwarden, die wegens een gebroken koppeling moest stoppen voor reparatie, op hol geslagen en op een zijspoor door een stootblok gereden. De locomotief dook in het riviertje de Rees, op de grens van de provincies OverUsel en Drente, gevolgd door een aantal goederenwagens, die zwaar werden beschadigd. De locomotief half onder water met enige goederenwagens, die boven op de machine in diggelen werden gereden. Persoonlijke ongelnkken kwamen niet voor. Vraag van het publiek stabiliseert zich. In de laatste maanden is duidelijk gebleken, dat ook in de detailhandel de bij zondere omstandigheden, voortvloeiende uit de laat ste wereldoorlog, geleide lijk aan plaats maken voor meer normale. Enerzijds komt dit tot uiting in rui mere voorraden bij de win keliers, vermindering van de omzetsnelheid en de te rugkeer van de concurren tie, anderzijds stabiliseert zich de vraag van het pu bliek. De ruimere bestedingsmoge lijkheden van het inkomen leg gen het publiek zekere beper kingen op. Allereerst bleek dit uit een dalend bioscoopbezoek en verminderde ontvangsten in cafétaria- en cafébedrijven.' In de detailhandel werd het merk baar bij de verkoop van luxe artikelen. Al naarmate voor een toenemend aantal artike len de rantsoeneringsvoorschrif ten buiten werking werden ge steld. kon men de gevolgen duidelijk waarnemen. Na 'n aan vankelyk soms belangrijke stij ging, liepen de omzetten veel al spoedig terug, in sommige branches zelfs tot een peil als in jaren niet was waargeno men. Gaat men het verloop der omzetten in Januari en Febru ari jl. na, dan kan, aldus een beschouwing van het Econo misch Instituut voor de mid denstand. het volgende worden opgemerkt. Zoals elk jaar het geval is, viel er ten opzichte van de voorafgaande maand December een belangrijke omzetdaling waar te nemen. Op zichzelf be hoeft dit echter nog niets ver ontrustends te betekenen, daar de eerste maanden van dit jaar in het algemeen tot de slappe maanden behoren. Toch kan in enkele branches kentering wor den waargenomen. In het kruideniersbedrijf be wogen de omzetten zich op een vrij constante hoogte. Het sla: gersbedrijf is nog afhankelijk van de geldigverklaring van bonnen. Van verruiming der rantsoenen is geen sprake ge weest en dientengevolge kon den de behaalde omzetten hier nog geenszins bevrediging schenken. TEXTIEL. De detailhandel in textielwa- ren stond in Januari in het te ken der uitverkopen. Voorts was het van belang, dat 35 nieuwe textielpunten werden geldig verklaard. Beide facto ren hebben omzetverhogend ge werkt. Toch is het aan sterke twijfel onderhevig of de gehou den puntenvrije verkoop het succes hebben opgeleverd, dat men er van verwachtte. Slechts enkele artikelgroepen als manufacturen, herenmodearti kelen en damesstoffen kon een belangrijke omzetvermeerde- ring worden genoteerd. In Februari zakten de omzet ten in en bleef men nog maar ternauwernood boven de ge middelde omzet van 1947. Een zeer sterke omzetverla- ging moesten in de eerste maanden van 1949 de onderne mingen in de detailhandel in schoeisel incasseren. In geen der maanden van 1947 en 1948 lagen de omzetten op een zo Prins Bernhard won derde prijs. Terwijl Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes met belangstelling toezagen, behaal de Prins Bernhard Zaterdag bij een. door de Gooise Jacht- vereniging gehouden jachtrit en cross-country met zijn paard Veronique de derde prijs. De eerste prijs werd gewonnen door mej. N. W. Bout met Peter Pan. Op de Nederlandse houtboot „Ferocla". onderweg van Stettin naar Zaandam, deed men i nnet verlaten van de Poolse haven de ontdekking, dat twee Polen zlcli tussen het hout hadden vers.opt. Met vloeibaar voedsel, dat door middel van slangetjes werd toegediend, heeft de bemanning de verstekelingen in leven gehouden. Een zware storm bracht werking in de lading en het laatste deel van de reis moesten dc vluchtelingen het zonder voedsel stellen. Bij aankomst te Zaandam, was cén der verstekelingen zo verzwakt, dat hij met 'n brancard van boord moest worden gehaald. laag niveau. Ze bedroegen de parenomzetten in Februari jl. nog geen 60% van de gemid deld in 1947 per maand omge zette hoeveelheid. BANKETBAKKERS. In het bakkers- en banketbak kersbedrijf was ten opzichte van de overeenkomstige maan den van 1948 nog sprake van enige omzetstijging, hetgeen overigens volkomen begrijpe lijk is, aangezien in 1948 suiker, versnaperingen e.d. nog niet vrij mochten worden verkocht. Toch schijnt ook hier de vraag eerder af dan toe te nemen. De omzetten in de dtailhan- handel in aardappelen, groen ten en fruit waren vrij con stant. Mede tengevolge van de enige tijd geleden ingevoerde prijsverhoging lagen de geld- omzetten in de detailhandel in zuivelproducten op een vrij hoog niveau. Ongunstig was het omzetver- loop in de eerste maanden van 1949 in de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huis houdelijke artikelen. Stakingen in de sigarettenin dustrie waren oorzaak, dat de tabaksrantsoenen in Februari moesten worden verlaagd. Ook voordien was de aanvoer van sigaretten reeds beduidend ver minderd. Een en ander blijkt duidelijk uit de omzetontwik keling in de detailhandel in ta baksfabrikaten. Overigens wijst de grotere vraag naar goedko pe'sigaretten'en shag er op. dat. in de toekomst met daling van de geldomzetten moet worden gerekend. In de detailhandel in meube- 8 jaar voor moordenaar van Keesje Vermeulen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 25-jarige glasblazer M. H. K. veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, waarna beschikbaarstelling van de regering. De eis luidde tien jaar. K. was er van beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van het vorig jaar de 9-jarige Kees je Vermeulen door worging van het leven te hebben beroofd. Het troepenschip „Grote Beer" zal Woensdag a.s. met de tachementen van K.N.I.L., Kon. Marine en Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië ver trekken len en aanverwante artikelen waren de omzetten bevredigend te noemen. ALCOHOL. Na de grote vraag naar ge distilleerd in de laatste vier maanden van 1948, schijnen ook in de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dran ken de omzetten niet gehand haafd te kunnen worden. De omzetten lagen in deze bran che althans in 1949 belangrijk lager dan in de vorengenoem de maanden van 1948. In de detailhandel in dro gisterijartikelen is het hoog tepunt bereikt dan wel over schreden. De omzetten bleven hier vrijwel op gelijke hoogte als in 1948. Bij het kappersbedrijf con stateert men een teruglopen der omzetten in parfumerieën j e.d. In de salons waren de ont vangsten vrijwel gelijk aan die in Januari en Februari 1948. 1 Diploma's voor beroepschauffeurs. Naar wij vernemen is bin nenkort de instelling van nieu we vakdiploma's voor beroeps chauffeurs ter vervanging van het huidige „groot-chauffeurs diploma" te verwachten. Deze komen tot stand door samen werking van de verkeers- en vervoersbonden, de betreffende werknemersorganisaties en het ministerie. De diploma's wor den vooralsnog met verplicht gesteld. De vaktechnische kant moet het belangrijkste worden geacht. Waarschijnlijk zal een basis-diploma voor chauffeurs worden ingesteld; de examens daartoe zullen door diverse or ganisaties naar gelijke eisen worden afgenomen. Voortbou wende op dit diploma zullen aanvullende examens worden gedaan en aantekeningen ver kregen kunnen worden, die leiden naar het tweede en ten slotte naar het hoogste, het allround diploma. De organisa ties hopen, dat jaarlijks onge veer 5000 chauffeurs examen zullen doen. Franse communisten tegen U.S.A. De Franse communistische partij heeft by de sluiting van de nationale conferentie. Zon dagavond jl.. een resolutie aan vaard, waarin „verdediging van de vrede en strijd tegen het At lantisch Pact" een van de doel einden van de activiteit van de partij wordt genoemd. Andere punten van de resolutie zijn: „Geen oorlog met de Sowjet- Unie, geen allianties met de Duitse militaristen, onmiddel lijk vrede met Vietnam, verde diging van de Franse landbouw en industrie tegen Amerikaanse concurrentie". Te Medan is het aantal ty- phusgevallen toegenomen. Aan de Noordkust van Java zijn nog 42 gevallen van pokken geconstateerd. Verscheidene patiënten zijn over leden. De inhoud van Uw rubriek „De ze week" in Uw krant van Zater dag 9 April j.l., waarin U de voor naamste gebeurtenissen op inter nationaal gebied van de afgelopen week aan een bespiegeling onder werpt. noopt mij tot een weer woord. Een dergelijke défaitistische toon aan te slaan is m.i. niet al leen niet op zijn plaats, het onder mijnt tevens het vertrouwen in de krachten van West-Europa. De schrijver verwart de zaak naar ik meen en haalt twee dingen door elkaar: de oorzaak en de aanleiding tot het sluiten van dit Atlantische Pact en de daad zelve. Dat de noodzaak tot het zich aanéénsluiten van dié landen, wel ke niet van "zins zijn zonder slag of stoot hun geestelijke 'vrijheid te laten vernietigen en hun ma teriële niveau te zien afdalen tot het niveau van de landen van Oost-Europa (zie Tsj echo-Slowa kije), aanwezig en urgent is. is niet hun schuld. Dat de Uno. niet of nog niet geworden is tot het in strument. dat de vrede waar borgt is een feit. dat ieder kan betreuren, maar desondanks blijft het een feit. Niet door het sluiten van het Atlantische Pact wordt de wereld in twee kampen verdeeld, die wa ren er al. Maar de gelukkige omstandig heid is thans, dat deze volken niet van plan zijn dit machteloos aan te zien. Dat zij zich aanéénsluiten, vóórdat zij één voor één het offer geworden zijn Van het grootste al ler Imperialismen van alle tijden. Dat op dit ogenblik deze alliantie een overwegend militair karakter moet hebben, is in het licht dezer bedreiging begriineiyk en helaas noodzakelijk. De democratische volkeren zullen er voor moeten zorgen, dat óók de culturele-, so ciale- en ecopomische samenwer king in de toekomst een steeds verder schrijdend proces zal wor den. Als democratlsch-soclalist wens ik niets liever dan daaraan naar beste zij het bescheiden kracht mee te werken. Het voor te stellen, alsof dit ver drag op het kritieke moment slechts de betekenis van een vodje papier zal hebben, acht ik funest. Dat is spelen in de kaart van die krachten, welke op de ondergang van de West-Europese beschaving aansturen. De tijd voor een open lijke en duidelijke front-keuze is aangebroken. En alléén maar bid den zal slechts weinig veranderen, naar ik vrees. Er wordt van ons op deze wereld méér verlangd. Vlissingen. M. J. VAN POELJE. (Wie de geschiedenis kent en de wel zeer bitter teleurstellende ontwikkeling 1945—1949 gadeslaat, moet wel tot de conclusie komen, dat de lessen der historie slecht worden verstaan cn dat de mens heid niet veel wijzer wordt. Er was eens een Locarnopact. een Kelloggpach, een Volkenbonds pactEn nu is er een Atlantisch Pact. Maar verder zijn we niet ge komen en dan is een vlaag van pessimisme wel eens een begrij pelijke reactie. Red.) GEZANIK OVER ÉEN ENGELSMAN. De artikelen „Geheimen rond het England Spiel" in uw dagblad heb ik als abonnée met belangstel ling gelezen. Er is mij nu veel dui delijk geworden o.a. hoe "t moge lijk is dat Nederland z'n rijk over zee aan 't verliezen is. Zo lang er nog Nederlanders zijn, die 't gezanik over één En gelsman belangrijker vinden dan 't onderzoek naar de schuldigen aan de dood van 1200 goede Ne derlanders. is 't inderdaad ver klaarbaar dat dit erfdeel hun afge nomen wordt. Mevr. E. A. JONGEPIER. Goes. FEU1LI ETON 72 Hij wees haar nog op ver schillende bezienswaardighe den van het stadje en stelde haar voor die de volgende dag eens te gaan bezichtigen. „O ja, heel graag" ging Bea te hier onmiddellijk op in. „Ik heb er al een en ander over gelezen, maar het nog nooit van nabij bekeken. Je weet, dat ik dolgraag lees. Ik ben nu een maal een boekenwurm. Geheel het tegenovergestelde van jou dus. want jij bent een man van de daad". „O, ik snuffel ook wel graag hier en daar wat rond en ik ben veel meer romanticus dan Je denkt", antwoordde hij lachend. „Krijg je het koud? Dan zullen we maar gaan Beate huiverde inderdaad, want van de heuvels kwam een frisse nachtwind. Zy gingen nu langs een andere weg weer naar beneden. Langs een oud kasteel, dat temidden van een uitgestrekt park lag. Wederom ging het langs oude trappen, over kleine pleintjes en door nauwe bochtige straatjes. Hier en daar ontmoetten zij enkele ingezetenen van de stad. Het waren meest oude heren, die naar een kaartavondje in hun stamcafé gingen. Voor een van deze oude herbergen hing een uit smeedijzer vervaardig de reuzen ster en uit het ge lach en gepraat, dat naar bui ten doordrong, bleek, dat het er vrolijk toeging. „Zullen wy ook nog een glas wijn gaan drinken?" stelde Fe lix voor. „Ik weet niet", stamelde Bea te verlegen. „Tot dusver heb ik me altijd tot mineraalwater.be perkt. „Ja, dat is me al opgevallen viel Reuder haar lachend in de rede, „maar ik vind het nu hoog tijd worden, dat je het ook eens met een wat aromati scher drankje probeert". Beate stemde toe, en nu za ten ze weldra bij een goed glas rode wijn. Het ongekende drui vennat toverde een donkere blos op Beate's wangen en maakte haar wat spraakzamer dan gewoonlijk. Ze vertelde van haar leven in de boekwin kels en bibliotheken, van haar pogingen om een nieuwe be trekking te vinden en hoe zij aanvankelijk in het geheel niet aan oom Jules' uitnodiging ge volg had willen geven. „Omdatomdat hij mij al tijd de lelijke Beate noemde" békende ze met een verlegen lachje. „Waarmee hij dan zeer zeker volkomen ongelijk had", verze kerde Reuder ernstig, zijn glas naar haar opheffend. „Ach. doctor Reuder, dat zeg je nu maar zozo Beate vermocht de zin niet af te maken, omdat Reuders ogen met een zeldzame uitdrukking op haar gericht waren. „Als je van nu af geen Felix tegen me zegt, zoals ik jou Beate noem. ben ik ernstig boos", hielp hij haar over haar verlegenheid heen. nu gaan we naar huis. want an ders denkt tante Sabine, dat we er tussenuit zijn gegaan". Maar de oude dame had op dit ogenblik heel andere zor gen en wel met Kareltje Schuch. Irene had namelijk haar minzame toenadering tot deze verliefde jongeman plotse ling gestaakt. In de balzaal baarde zij nogal opzien en zag zij zich door velen omringd. Dat bracht haar op het denk beeld de aanwezige heren te gen Kareltje uit te spelen.. Ze sloeg geen dans over en wan neer Kareltje haar vroeg, werd hij afgewezen met de woorden: „Het spijt me zeer, meneer Schuch, maar ik heb deze dans al aan een ander beloofd!" Dat duurde zolang, tot de he vig teleurgestelde Karei tenslot te naar juffrouw Reuder vluchtte en bij haar zijn beklag deed. „Uw recept blijkt toch niet te deugen, tante Sabine. Irene Larsen wil niets meer van me weten!" „Ze wil je alleen maar jaloers maken, jou ezel! Laat je toch niet altijd zo voor de gek hou den!" Maar Kareltje was ditmaal niet voor rede vatbaar en waar hij het geflirt van Irene niet langer kon aanzien, trok hij zich verdrietig op zijn kamer terug en ging naar bed. Sabine Reuder was woedend, maar plotseling kreeg ze een idee. Haastig begaf ze zich naar mevrouw Olafsen. „Beste vriendin", begon ze zonder omwegen, „jij kent toch iedereen in het hotel, niet waar?" „Natuurlijk, want het zijn vrijwel allemaal geregelde be zoekers en ik kom hier zelf al tien jaar achtereen". (Wordt vervolgd). Het Griekse schip „Agioi Vic- tores", dat Vrijdag bij Schiermon nikoog strandde, is weer vlot. ge sleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4