PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Toerisme in Zeeland bracht ruim 1 millioen op Indonesische kwestie voor de Assemblée Truman zond het Pact naar de Senaat 06 BILT „Labour gelooft in Engeland'' Vandaag Kwestie Mindszenty voor Ver. Naties. 192e Jaargang - No. 86 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 April '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29.tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 53 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102-Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 23 Schadelijk voor de besprekingen ie Batavia Alleen België en Zuid-Afrika steunden Nederland De algemene vergade ring. va'i do VjN., heeft Dinsdagmiddag in plenaire zitting besloten de Indonesische kwestie op haar agenda te plaatsen. Dit besluit werd genomen met 41 tegen 3 stemmen, by twaalf onthoudingen. Tegen stemden Neder land, België en Zuid-Afrika. De landen, die zich van stem ming onthielden, waren: Frankrijk, Groot-Brittannië, Grieken- land, Luxemburg, Noorwegen, Peru, Zwden, Turkije, Venezue la, Argentinië, Denemarken en de Dominicaanse republiek. Tevoren was een voorstel van Noorwegen, om het besluit op te schorten in verband met de komende onderhandelingen te Batavia, verworpen met veertig tegen tien stemmen, bij zes onthoudingen. De algemene vergadering aanvaardde eenstemmig de aanbeveling van de agenda commissie om de Indonesische kwestie te verwijzen naar de politieke commissie nummer een, tenzij deze commissie we gens tijdgebrek de kwestie aan de commissie-ad_hoc zou moe ten overdragen. NEDERLANDS BEZWAAR. De Nederlandse vertegen woordiger, Snouck Hurgronje, verklaarde, dat zijn regering van mening was, dat bespre king van de kwestie tijdens de huidige zitting van de algeme ne vergadering schadelijk zou zijn voor de V.N. Hij stelde de vraag, wat het werkelijk doel was van een dergelijk debat: „Is het om een oplossing te be vorderen, of is het om ver warring te stichten?" De Noorse afgevaardigde, Arne Sunde, zeide: „Het zou beter zijn, op het ogenblik geen stap pen te doen. Later kan de as semblee de kwestie alsnog op haar agenda plaatsen". INDIA EN PAKISTAN. De afgevaardigde van India, Setalvad, voerde hiertegen aan, dat de Indonesische kwestie van groot belang was voor Zuid-Oost-Azië. Hij betoogde verder, dat de Veiligheidsraad de argumenten van Nederlandse zijde, dat de kwestie buiten de competentie van de V.N. viel, terzijde had geschoven en van tijd tot tijd aanbevelingen over deze kwes tie had gedaan. Setalvad meende, dat de po sitie van de Veiligheidsraad door een bespreking van de kwestie in de assemblee ver sterkt zou worden. Zafroellah Khan van Pakistan verklaarde, dat de Indonesische kwestie „een van de grootste bedreigingen van de vrede" was. De Pakistanse delegatie, zo zeide hij, steunde de aanbe veling van de algemene com- Textiel nog niet vrij. De Ned. Bond van Detail handelaren in textiel en mo deartikelen deelt mede, dat de minister, in antwoord op het door de bond aan hem gezonden telegram mededeelt, dat h\j geen termen aanwezig acht voor afschaffing van de textieldistributie. Doodstraf geëist tegen Jodenbeul- Voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag werd Dinsdag de doodstraf geëist tegen de Haagse politieagent H. J. Ver baan, die gedetacheerd is ge weest bij het „Sonderkomman- do" van Sipo en S.D. en die Joodse landgenoten heeft aan gehouden en mishandeld, als mede een Jood heeft neerge schoten. Door zijn toedoen zijn 114 mensen gearresteerd, waarvan 38 niet zijn terug gekeerd. Vèrbaan heeft een 8-jarig Joods meisje geprest „de waarheid te zeggen" door haar met een revolver te be dreigen. Directeur „Thuisfront actie" pleegde fraude. De Amsterdamse politie heeft dezer dagen de 32-jarige J. gearresteerd, verdacht van fraude. J. was directeur van een stichting, die zich Ijet bij eenzamelen van geld voor de soldaten in Indonesië ten doel stelde. Hij had een salaris van 325 per maand doch leefde er groot van, was gekleed in een kapiteinsuniform, organi seerde drinkgelagen en reed in auto's rond. De politie begon zich voor hem te interesseren en bij een onderzoek bleek, dat de ac countants, die zeer onvolledige rapporten uitbrachten, geen accountants waren. J. had her haaldelijk valse handtekeningen onder kwitanties gezet. De stichting stuurt pakket jes naar Indonesië, geeft een maandblad uit en betaalt cur susgelden. missie, dat de kwestie op de agenda van de algemene ver gadering zou worden geplaatst. Hoe langer de eindoplossing vertraagd werd, zo waarschuw de hij, hoe .groter het gevaar voor de vrede in Indonesië en derhalve voor de wereldvrede. „Onze bedoeling is niet die onderhandelingen te schaden, doch ze te bevorderen", aldus zeide hij. „Wij willen geen en kele onbetamelijke pressie op welke partij ook uitoefenen bij deze onderhandelingen". Ontoelaatbaar optreden militairen in Indonesië. DAGORDER VAN GEN. SPOOR. Naar eerst thans bekend is worden heeft de legercomman dant, It. gen. Spoor, op 24 Maart een dagorder aan de troepen in Indonesië uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat ondanks de door hem herhaaldelijk gegeven waarschuwingen en zeer perti nent gestelde opdrachten.' dat elk militair zich onder alle om standigheden heeft te gedragen als een goed - soldaat betaamt in behandeling van krijgsge vangenen en verzetslieden en in omgang met de bevolking, hem nog steeds klachten berei ken over door militairen ge pleegde misdragingen. Vele van deze vermeende klachten blij ken bij nader onderzoek te be rusten op „geruchten" die vaak slechts een kern van waarheid bevatten, doch schromelijk over dreven zijn, dan wel geheel uit de lucht gegrepen zijn, met po litieke bedoelingen diwijls we reldkundig gemaakt. „Doch dit alles neemt niet weg", aldus de commandant, „dat ik mij niet losmaken kan van de gedachte, dat er toch ge vallen zijn, waarin door enke lingen somtijds wordt opgetre den op een wijze, die ontoelaat baar genoemd moet worden". Dt. gen. Spoor wees er de mi litairen op, dat zij zich steeds hebben ce houden aan de ere code, welke de soldaat siert en dat zij er voor moeten zorgen, dat op bewonderenswaardige prestaties geen smet wordt ge worpen, die de soldaat onwaar dig is. Elk geval zal grondig worden onderzocht en de schul digen zullen worden gestraft. Dr. Malati naar Nederland. De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, lr. D. F. Malan, heeft 't voornemen na zijn verblijf te Londen een niet- officieel bezoek aan Nederland te brengen, voornamelijk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij indertijd zijn theologi sche studies heeft voltooid. Dr. Malan zal de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest bijwonen, die op 21 April te Londen begint en on geveer een week zal duren. Vice-admiraal Radford is be noemd tot opperbevelhebber van Pacific-vloot. Levenslang geëist tegen moordenaar van chauffeur. De 25-jarige zanger H. Ba- reridsën was zo bezeten van de begeerte een auto te bezitten, dat hij op 18 November 1947 een taxi huurde en op de Rijksweg Den HaagAmster dam bij Sassenheim, de chauf feur, een 62-jarige man met een revolver doodde. De wa gen sloeg echter over de kop, zodat hij naar Amsterdam „lif- te", waar hij al spoedig als verdacht van deze moord werd gearresteerd. Tijdens de rit was hij vergezeld door zijn 17-jari- ge broer. Hij zou namelijk het plan hebben gehad de man al leen in het uiterste geval te doden en wilde hem dwingen om uit te stappen; met zijn tweeën imponeert men eerder dan alleen. Dinsdag werd tegen hem voor de Haagse rechtbank levenslang geëist. De zaak tegen zijn 17-jarige broer, die hij trachtte te sauveren, maar die kennelijk van zijn plan op de hoogte is ge weest, werd met gesloten deuren behandeld. Enige Zwitserse journalisten hebben Dinsdag een bezoek ge- i bracht aan Rotterdam. „Parool" en „Trouw" in moeilijkheden. TEGENWERKING „TELEGRAAF-PERSONEEL"' Van de zijde der beide dag bladen „Het Parool" en „Trouw" deelt men mede: „Tengevolge van tegenwerking door het technisch personeel van de onderneming „De Te legraaf", dat in de mening ver keert dat herverschijning van „de Telegraaf" door „Het Pa rool" en „Trouw" wordt belem merd, was het deze laatste dag bladen, die in het gebouw van de voormalige ..Telegraaf" worden vervaardigd, onmoge lijk Dinsdag op normale wijze te verschijnen. De beheerder van de onder neming „de Telegraaf" en de erven Holdert zijn deswege door de stichting „Het Parool" en de N.V. dagblad „Trouw" in gebreke gesteld en de regering is op de hoogte gebracht van de in deze bedrijven ontstane si tuatie tengevolge van deze ac tie. Van vandaag af zullen „Trouw" en het „Parool" met nooduitga- ven verschijnen, daartoe door Amsterdamse collega-dagbla den in staat gesteld. Tijdens een persconferentie is er op gewezen, dat de lei ding van het bedrijf „De Te legraaf" en de erven-Holdert in Mei 1945 vrijwillig accoord zijn gegaan met een drukop dracht van de betrokken oud- illegale bladen. Namens de Personeelsraad van „De Te legraaf" is voorgesteld als zou het „Telegraaf'-personeel zich in de afgelopen jaren meer inspanning hebben ge troost en meer service hebben geboden, dan het volgens de C.A.O. verplicht was. Nu, naar men zegt, geconstateerd is. dat „Parool" en „Trouw" pogen de herverschijning van „De Telegraaf" tegen te hou den, voelt men er geen be hoefte meer aan om hoven de normale capaciteit voor de gast-bladen te werken. Deze herverschijning zien de per soneelsleden bovendien als enige waarborg voor het be houd van hun bestaan. De Personeelsraad is er niet zeker van naar de zin van de erven-Holdert te handelen, zo wordt tenslotte beweerd. Weer bonnen voor sinaasappelen. Voortzetting van de aanvoer van sinaasappelen uit Spanje maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wij zen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 088 en 096 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit in te le veren. Bon 088 algemeen, voorko mende op de A en B-kaarten, heeft recht op 500 gram. bon algemeen, voorkomende op de D-kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. 8 jaar geëist tegen Pool, die zijn vriend neerstak. 8 jaar met aftrek requireerde de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, we gens doodslag tegen de 24-jari- ge pool Joseph P., die erkende in de nacht van Zaterdag op Zondag 3 October van verleden jaar in de Rustenburgerstraat te Amsterdam zijn vriend, de 26-jarige scheepsbouwarbeider J. de W. met een tot dolk ge slepen broodmes te hebben doodgestoken. ..is er een totale maans verduistering, waarvan het begin in de voornacht hier zichtbaar zal zijn; ..is het 8 jaar geleden, dat Belgrado door Duitse troepen werd bezet. Donderdag opening Batavia-conferentie. COCHRAN ZAL PRESIDEREN De heer Cochran, voorzitter van de V. N. commissie voor Indonesië, zal de openingszit ting van de besprekingen tussen de Nederlandse delegatie en de Republikeinse delegatie presi deren. De opening zal plaats hebben op Donderdag des voor middags half elf plaatselijke tijd. Als voorzitter van de dele gaties zullen optreden dr. van Royen en Mohammed Rum. Studenten reisden als propagandisten door de V S. Twee ouderejaars-studenten aan de Universiteit te Amster dam, zullen dezer dagen, na zeven maanden „liften" door de Ver. Staten, naar Nederland terugkeren. Na December van het vo rige jaar hebben de onderne mende studenten zich als taak gesteld, de Amerikanen die zij op hun reizen ontmoetten, over Nederland en Indonesië in te lichten als een soort van onbe taalde propagandisten. Op deze wijze hebben zij ongeveer 30 keer lezingen gehouden voor universiteiten, colleges, clubs enz., hebben zij 8 keer gespro ken voor de radio en in een 20-tal couranten verslagen doen opnemen omtrent hun studen tikoze „hitch hiking".reis, met daaraan vastgeknoopt hun me ning over de Indonesische kwes tie, vanuit Nederlands stand punt gezien. Nieuw nationalisatie-program opgesteld. In een manifest van dertig pagina's heeft de Britse Labour- partij een uiteenzetting gegeven van de nationalisatie-plannen iii Engeland, het tweede zogenaamde vijfjarenplan. Het mani fest is genaamd „de Labour-partij gelooft in Engeland" en het vervatte program moet nog voorgelegd worden aan de nationale partij-conferentie in Juni. Onder meer wordt voorgesteld de nationalisatie van verzeke ringen, de suikerfabricage en de raffinaderijen, de cement-in- dustrie, de watervoorziening, en de nationalisatie van alle „ge schikte mineralen". De scheepsbouw- en repara tie-industrie wordt gewaar schuwd, dat niet geaarzeld zal worden „tot de nodige stappen" over te gaan. indien het pai'ti- culiere initiatief faalt. ..opdat deze belangrijke bron van in komsten nooit meer verwaar loosd zal worden". Een derge lijke waarschuwing wordt te gen de chemische industrie ge richt. De chemische industrie speelt een machtige rol in de nationale economie, aldus het manifest. Algemene nationalisatie van het uitgebreide net van groot- en detailhandel wordt als „on realistisch" gekenschetst, hoe wel verbeteringen worden be loofd in de distributie van fruit en groente, onder gemeentelijk of ander openbaar beheer. Controle over kapitaalsbelcg- ging. de verdeling van indus triële gebouwen en controle op de deviezen zal een vereiste zijn voor een geleide en voor- Wat een krentenbroodje kosten mag. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aan dacht op, dat de maximumprijs voor krentenbrood en rozijnen brood onverschillig onder welke benaming, zoals Paas- brood, Paastollen e.d., dit ver kocht wordt 1.per 800 gram bedraagt. Vergezeld van een aanbeveling. President Trumnn heeft de tekst van het Atlantisch Pact aan de Amerikaanse Senaat gezonden met het verzoek tot ratificatie. In een begeleidende bood schap noemt de president het Pact „een grote stap op weg naar vrede." De aangesloten landen zijn vastbesloten te voorkomen, dat zij een voor een eenzelfde lot zullen ondergaan als de volken, die door terreur en onderdrukking van hun vrij heid werden beroofd. In de boodschap wordt ver der door minister Acheson 'n korte toelichting gegeven op de bepalingen van het ver drag. Het Pact verplicht slechts tot gebruikmaking van de Amerikaanse gewapende macht „in het duidelijke ge val van een grote gewapende aanval" op één of ander lid Bemoedigende resultaten in 1948 Logiescapaciteit te klein. De Provinciale Zeeuwse - Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, heeft zich beijverd voor 1948 de omvang en de betekenis van het Vreemdelingenverkeer in Zeclang vast te stellen. Hoewel de verzamelde gegevens niet volledig konden zijn, doordat uit een aantal plaatsen geen cijfers werden ontvangen (vrees voor belastingcontrole of tijdsgebrek bij V.V.V.-secretarissen werd toch een instructief inzicht verkregen in de ontwikkeling van het Vreemdelingenver keer in deze provincie. ENKELE CIJFERS. Opgemerkt moet worden, dat de cijfers door het ont breken van bepaalde opgaven aan de lr-- kant zijn. De voor het Vr::mdelingenver- keer zo belangrijke plaatsen Vrouwenpolder, Terneuzen, Sluis, Renesse, Koudekerke (W.) en Groede zonden geen cijfers evenmin als Tholen en Hulst. Het aantal nachten door toeristen doorgebracht in HaamstedeBurgh was 10.009, ln Oostkapelle 3892, in Zou- telande 36.009, in Goes 14.461, in Cadzand 3082, in Vlissin gen 22.631, in Domburg 43.241, in Zierikzee 9484, in Veere 6571 en in Middelburg 23.217. Van het totale aantal ver- blijfsnachten groot 172.597, hadden ruim 17.000 betrek king op buitenlanders. De relatief hoge aantallen voor Domburg, Zoutelande en HaamstedeBurgh vinden hun verklaring in het langdurig verblijf van de badgasten. Overigens zijn de cijfers voor Middelburg, Vlissingen en Goes waarschijniyk incompleet. Percentsgewijze herbergde Goes het grootste aantal bui tenlanders. Te Veere bleek 60 der overnachtingen voor rekening van buitenlanders te komen, van wie 5/6 deel Belgen waren. HET DAGBEZOEK. Er is ook gepoogd een bere kening te maken van het dag- bezoek aan deze provincie. De N.V. Holl. Stoombootrederij, die in de maanden Juni, Juli. Aug. en Sept. een schip in de vaart had tussen Antwerpen en Vlis singen bracht 18.043 passagiers over. In dezelfde tijd werden per Telegraafboot van Terneuzen naar Vlissingen gebracht 5000 passagiers. Zierikzee meldde eveneens het bezoek van 5000 Belgen en Goes rapporteerde, dat met autobussen circa 15.000 Belgen naar Zuid-Beveland kwamen. Het totale dagbezoek van buitenlanders kan in verband met deze cijfers geschat worden op 50.000, onder wie zich 90 Belgen bevonden. Over het dag- bezoek uit eigen provincie en uit de omgeving van Zeeland zijn geen cijfers beschikbaar. FINANCIEEL ASPECT. Wanneer voor de dagbezoe kers een bedrag van 7.50 p.p. als normale uitgave wordt ge rekend en voor een verblijfs- nacht 4.—. dan leverde het toeristenverkeer in Zeeland vol gens bovenstaande gegevens over 1948 bruto 1.065.388.—, waarvan 444.000.werd opge bracht door buitenlanders. Bij dit bedrag is niet inbe grepen het geld, dat de badgas ten buiten hun pension uitga ven. Ook zou het bedrag ver moedelijk heel wat hoger zijn geweest, indien men de be schikking had over volledige gegevens voor het maken van een berekening. BUITENLANDERS. Met medewerking van de hoteldirecties enz., kon een percentage-verdeling opge maakt worden voor de natio naliteit van de buitenlandse bezoekers. Belgen vormden 70 van de buitenlandse logeergasten, Zwitsers 5 Engelsen 5 Fransen 5 Amerikanen 4% en de overige nationaliteiten 11% BEMOEDIGEND. Resumerende wordt vastge steld, dat voor een Provincie zoals Zeeland, dat in 2 grote touristen-centra (Middelburg en Vlissingen) zowel als in vrijwel alle badplaatsen langs de Noord zeekust hevig getroffen werd, de uitkomsten van het vreem delingenverkeer in het seizoen 1948 bemoedigend waren. De uitkomsten geven een aandui ding van wat zou kunnen wor den verdiend door alle takken van bedrijf, die tezamen de vreemdelingenindustrie uitma ken, indien de vooroorlogse lo giescapaciteit weer zou zijn hersteld en indien door vacan- tie-spreiding een meer gelijk matige bezetting over een gro tere seizoen-periode zou kunnen worden verkregen. Laten wij hopen, dat tenslot te een oplossing zal worden ge vonden. waarbij voor het nog zeer grote aantal gedupeerde eigenaars van bedrijven herstel op economische basis mogelijk wordt gemaakt. van het Pact. Het verdrag bevat geen „automatische verplichting" tot deelneming aan oorlog. „De verplichting, die op iedere partij rust is, zelf eerlijk te beoordelen wel ke stappen genomen dienen te worden om de veiligheid van het Noord-Atlantisch ge bied te herstellen. Een derge lijke actie zou hef gebruik van gewapende macht kunnen in sluiten of niet al naar gelang van de omstandigheden en de omvang van de aanval." In de havens van Londen wordt niet gelost. STAKING IÏREIDT ZICH DIT De staking der Londense bootwerkers heeft zich Dins dag uitgebreid, waardoor het aantal stakers is gestegen tot 14.238. Op 50 in de havens liggen de schepen waaronder er 14 zijn, die levensmiddelen aan boord hebben wordt in bet geheel niet gewerkt en op vijf andere gedeeltelijk. Voor uitvoer bestemde goe deren stapelen zich nu in de havens op. Het Britse Vakverbond van Havenarbeiders heeft tegen de staking stelling genomen door deze te bestempelen als een communistische affaire. De minister van arbeid, George Isaacs, beschreef de staking als een „uitdaging aan de autoriteiten." Sowjets wensen geen bewakingsmacht der V.N. De Sowjet-Unie heeft fel ge ageerd tegen een voorstel van Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N. tot oprichting van een bewakingsmacht van 800 man ter bescherming van missies der V.N. in verschillen de delen van de wereld. De Sowjet-gedelegeerde Malik ver klaarde in een rede van een uur. dat het voorstel „slechts beoogde, speciale gewapende machten van de V.N. in het le ven te roepen". Het handvest voorzag niet in een dergelijk voorstel en verleende dc secre taris-generaal geen enkel recht om wat voor garde ook op te richten. Malik waarschuwde dat een dergelijke bewakingsmacht de deur zou openen voor „illegale en willekeurige practijken". Deskundigen van d« interna tionale burgerluchtvaartorganisa- tie te Londen hebben een ontwerp voor de ..kanalisatie" van de voornaamste wereldluchtlijnen op gesteld. volgens hetwelk vliegtui gen evenals schepen langs vastge stelde banen zullen iet zen. uitstrevende nationale econo mie. „Waar ondernemersvrijheid niet overeenkomstig de natio nale belangen handelt" wordt voorgesteld: 1. Het oprichten door de regering van nieuwe bedrijven. 2. Nationalisatie van •ie getroffen bedrijven of 3. Het aankopen door de regering van zulke bedrijven, indien de ze te koop worden aangeboden. Dc algemene vergadering der V.N. heeft besloten de bespre king van de jongste processen tegen de Hongaarse primaat kardinaal Mindszenty en tegen de 15 Bulgaarse predikanten op haar agenda te plaatsen. De stemverhouding was 30 voor. 7 tegen, 20 onthouding. Voor het debat protesteerden Hongarije en Bulgarije telegrafisch tegen het voorstel tot bespreking. De nemarken, Noorwegen. IJsland en Zweden maakten bekend, dat zij niet voor bespreking wa ren. De afgevaardigden van Wit- Rusland, Polen. Tsjecho-Slowa- kije en Joego-Slavië verzetten eich eveneens tegen een discus sie over deze processen. Hitiers diplomaten in Neurenberg berecht. Het Tribunaal te Neurenberg heeft in het proces tegen Hit- Iers voornaamste diplomaten de volgende ex-Nazi's schuldig verklaard aan misdaden tegen de menselijkheid: Richard Darre, de vroegere minister van landbouw; Otto Dietrich, de vroegere perschef eri staatssecretaris voor propa ganda; Wilhelm Keppler, Hit- Iers economische adviseur en Hans Kehl, vroeger hoofd van het planbureau voor de oor logsproductie. Het Hof beval de invrijheid stelling van de vroegere diplo maten ,Bohle. Meissner en von Erdmannsdord. Bankiers te Sjanghai willen bezetting afkopen. Bankiers te Sjanghai zijn be reid de communisten een be drag van 6.250.000 pond ster ling te betalen als deze de stad niet bezetten. Te Nanking overleggen de re geringsleiders, of zij al of niet zullen voldoen aan de commu nistische eis tot het verlenen van overtocht over de Jangtse. Israël laat Stanley toe. De Israëlische regering heeft besloten Sydney Stanley in Palestina toe te laten. Om de glibberige ex-Pool Stanley is in Engeland heel wat te doen geweest. Hij heeft een belangrijke rol ge speeld in de corruptie-affaire John Haigh en de rechter noemde zijn naam als de wer kelijke kwade geest achter enkele gevallen van omko ping. De Britse regering wil de hem uitwijzen, doch vond geen enkel land bereid hem binnen de grenzen te nemen. Vorige week bleek Stanley plotseling verdwenen. Vermoe delijk is hij illegaal naar Pa lestina gereisd. Regeringscrisis in Griekenland. De Griekse premier heeft. Koning Paul het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De Koning verzocht hem een nieuwe regering te vormen. Oorzaak van de kabinetscri sis is de weigering van Ko ning Paul om de 40-jarige minister zonder portefeuille. Mar.kezinis tc ontslaan. Deze wordt ervan beschuldigd be trokken te zijn in het smok kelen van deviezen. In het kader van de vriend schappelijke betrekkingen tussen Rotterdam cn Huil zal de burge meester van Rotterdam een bezoek brengen aan Huil. VOORSPELT WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond^ Over het algemeen veel be wolking met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot. krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Weinig verandering van tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1