Strijd tussen Moskou en het Vaticaan UIT DE PROVINCIE Sport en wedstrijden Een compromis uitgesloten te achten Arrondissements rechtbank Heilige aanvallen op de kerk in Oosi-Europa Geen enkele Paus in de geschiedenis heeft zich voor zul ke moeiiykheden geplaatst gezien als thans Paus Plus XII, verklaarde onlangs een hooggeplaatste functionaris van het Vaticaan aan een medewerker van „Die Weltwo- che". Geen zijner voorgangers heeft niet zulk een gevaarlij ke vijand te doen gehad ais thans het communisme is. Fei telijk is het do eerste keer, dat de Katholieke Kerk in conflict is gekomen met een internationale beweging, die geen grenzen kent en een dynamische, gevaarlijke ideolo gie heeft. De godsdienst, voor zover al thans haar beleiders zich tot een politieke macht hebben ge kristalliseerd. wordt door deze beweging als vijand numero één beschouwd. Lange tijd pro beerden de leiders in het Krem lin dit te verhullen om geen religieuze gevoelens te kwetsen. Het Politbureau verlangde van de satelliet-landen de instand houd»»# van schijnbaar vriend schappelijke betrekkingen met Rome terwille van de millioe- nen katholieken in deze landen. Dat kon op de duur geen stand houden. Reeds begin 1948 drong vanuit de Sowjet-Unie een heftige „anti-religieuze be weging" naar het Westen door. De „Komsomolskaya Pravda", het officiële orgaan van de jon"o communisten, schreef: De opmars van het communisme eist een verscherping van de strijd tegen de overblijfselen van de religieuze gevoelens. De kranten en radiostations onder contróle van de commu nisten begonnen hun aanvallen tegen de clerus en de kerkelij ke organisaties. Het offensief richtte zich in eerste instantie tegen de Ka tholieke Kerk. De Orthodox Katholieke Kerk immers heeft zich verbonden met Stalin en de Protestanten zijn gering in aantaL Juist de Rooms-Katho- lieken achter het ijzeren gor dijn vormen de sterkste opposi tie-centra en het werd derhalve noodzakelijk geacht eerst deze anti-communistische kracht te breken voor de volledige Sow- jetisering kon beginnen. Het terugdringen van de Kerk in Roemenië werd als een spoedeisende zaak beschouwd in verband met een mogelijke opneming van Roemenië in de Sowjet-Unie. Minister-presi dent Dey en Anna Pauker hiel den niet mis te vatten redevoe ringen. Op 17 Juli 1948 zegde de Roemeense regering het concordaat met de Heilige Stoel op. Op 3 Augustus werden alle confessionele scholen gesloten en hun bezittingen in beslag ge nomen. Een dag later werd het de clerus verboden betrekkin gen met Rome te onderholden. Het aantal arrestaties en de portaties van priesters nam toe. In het klooster van Neamt en de gevangenis van Alud zijn nog steeds 342 priesters opge- Gevaarlijke radio-onderdelen. De electrotcchnlsch adviseur bij de Arbeidsinspectie schrijft: Een ongeval met ernstige loop, dat kort geleden een radio monteur in een Brabants dorp trof. heeft de aandacht gevestigd op de aanwezigheid hier te lande van „radio-onderdelen", welke levens gevaarlijk blijken te zijn en be- driegelijk veel lijken op onscha delijke toestellen die in de huidige radiotechniek worden toegepast. In het onderhavige geval zou een 22-jarige monteur zulk een „ra dio-onderdeel" doormeten en hij sloot hiertoe aansluitdraden ervan aan op een accumulator met een klcmspanning van 2 volt. Het ge volg was. dat het voorwerp ont plofte waardoor de belde ogen van de monteur dermate zwaar werden verwond, dat hij waarschijnlijk voor de verdere duur van zijn le ven blind zal zijn. In de oorlogsjaren hebben zien soortgeUlke ontploffingen voorge daan. Genoemde ongevallen de den zich alle voor in werkplaatsen van radio-ondernemingen. Uit de gevonden overblijfselen van de ontplofte voorwerpen "en uit ver klaringen van personen, die der-, gcliike voorwerpen ln hun hezit hebben gehad, kan worden opge maakt dat zij bestaan uit met bruin papier omwikkelde pak ketjes van 5 6 cm lengte. 2 a 2'j cm. breedte en 6 7 mm. dik te. voorzien van twee samen aan één contactpen verbonden rode draden en van twee witte draden eveneens samen aan «.'•én contact pen. De pakketjes zijn kennelijk met springstof gevuld en werden ln de oorlog vermoedelijk gebruikt voor het vernietigen van radio- en radartoestellen van neergescho ten vliegtuigen door de bemanning om de constuctic geheim te hou den. De eigenaar van de radiowerk- plaats waar zich eerstbedoeld on geval voordeed, had nog tal van andere onderdelen in zijn bezit, welke van de geallieerde legers af komstig waren. Deeenen. die even eens over dergelijke voorraden mochten beschikken, wordt drin gend aangeraden na te gaan of zich daaronder gevanrltike voor werpen bevinden en bij enige twij fel de bevoegde autoriteiten te waarschuwen. Tuinbouwconferentie in Londen. Van 20 tot 22 April zal tc Lon den een Internationale tuinbouw- «-onferentie worden gehouden. Ook Nederland zal door waarnemers vertegenwoordigd zijn. De Brttten willen een zekere stabiliteit in de tuinbouw bewerken. Zij klagen over een „Invasie ln Engeland, van landbouwproducten afkomstig van bet Europese continent". sloten. In October 1948 werd de geünificeerde Roemeense Kerk ontbonden verklaard. GENADELOZE ACTIE. In Polen, waar 90 van de bevolking uit trouwe Katho lieken bestaat, is de strijd te gen de Kerk nog in het begin-, stadium. De Poolse partijsecre taris Zavodzki heeft echter een genadeloze actie aangekondigd indien de clerus niet bereid is met de regering samen te wer ken. De Katholieke hiërarchie in Polen weet, dat een periode van vervolging voorde deur staat en is vastbesloten zich tegen het communisme teweer te blijven stellen. Reeds zijn meer dan 300 priesters gearres teerd en tegen enkele van hen processen gevoerd. De politieke tegenstelling tus sen Moskou en Belgrado ten spijt wordt ook in Joego-Slavië tot het bittere einde strijd ge voerd tegen Rome. Minister Kardelj verklaarde onlangs: De laatste tegenstand van het katholicisme moet in de loop van 1949 gebroken worden. In Tsjecho-Slowakije legde de minister van onderwijs een soortgelijke verklaring af: Ons land is in meerderheid katho liek en communistisch. De Kerk moet kiezeil, of achter het volk of er zal geen plaats meer voor zijn. Er wordt een veldtocht voorbereid onder de leuze „De invloed van het Vaticaan moet bestreden worden, want de cle rus staat in dienst van kapita lisme en reactie". Vooral de bisschop van Praag, monseigneur Beran, staat aan felle aanvallen bloot. GEEN COMPROMIS. In Oost-Europa is derhalve op alle fronten een heftig of fensief tegen Rome aan de gang. Het Vaticaan gééft zich daar van ten volle rekenschap. Het acht concessies zinloos er is geen geneigdheid meer tot het sluiten van een compromis. Elke aarzeling van Rome zou het verzet van de Kerk in Oost-Europa verzwakken en de grondslagen van de Kerk zelf aantasten. Het Vaticaan tracht de vol ken duidelijk te maken, dat niet enkel de Katholieke leer, maar de principes van het Christen dom zelf worden aangevallen. De berechting van de protes tantse leider in Bulgarije waarnaar Paus Pius verwees kan als bewijs voor deze stelling dienen. Het Vaticaan vreest verder, dat een eventueel „vx-edesoffen- sief" van het Kremlin op som mige groepen indruk zal maken, waax-door de Kerk alleen zou komen te staan. Daarom wordt er voortdurend op gehamerd, dat de rode vloed ten koste van alles ingedamd moet wor den. Het Vaticaan heeft de leiding op zich genomen van de anti communistische beweging. Het is een positie, die niet begeerd werd maar opgedrongen door het Kremlin zelf. Vier maanden voor meineed POLITIEK DELINQUENT PLEEGDE MEINEED VOOR BETJE WERY. Reeds tijdens de verscheidene zittingen, die het Amsterdams bij zonder gerechtshof besteedde aan het proces tegen de jeugdige Am sterdamse Bet je Wery, werd in justitiële kringen aangenomen, dat zij enkele getuigen h3d weten te bewegen onder ede valse verkla ringen te harer gunste af te leg gen. Maandag kwam een meinedige in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Het was een poli tiek delinquent, die volgens eigen bewering Betje Wery eerst na de bevrijding in het kamp Vught had leren kennen. Haar ouders hadden hem verzocht de verlichtende vej> klaring voor het bijzonder hof af te leggen. Hij betreurde ten zeer ste hieraan gevolg te hebben ge geven. maar zeide er geen finan cieel of ander voordeel van te hebben genoten. De procureur-generaal eiste 4 maanden gevangenisstraf. Lid Hoge Raad kocht ambtenaren om. Het Amsterdams gerechtshof, gepresideerd door mr. J. C. Brongers, heeft het oud-lid van de Hoge Raad der Nederlanden mr. W. M. A. Weitjené, wegens omkoping van ambtenaren ver oordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf. Mr. W. had, teneinde een on derhoud te kunnen hebben met de bankier Repgölz, die toen als politiek delinquent opgeslo ten was in een schoolgebouw te Amsterdam, in 1946 een bedrag van 5000.doen uitkeren aan een oud-rechercheur van de centrale vermogens opspo ringsdienst, die op zijn beurt weer twee nog in dienst zijnde rechercheurs bedragen van 500.en 750.had gege ven. Middelburg FEESTAVOND „EXCELSIOR" Zaterdag hebben de vele lief hebbers van harmoniemuziek in het Schuttershof te Middel burg hun hart kunnen ophalen bij de traditionele uitvoering van de muziekvereniging „Ex celsior". Na een kort openings woord van de voorzitter, de heer L. J. Breel, werd een at tractief programma van popu laire werken ten gehore ge bracht, waaruit andermaal de onmiskenbare kwaliteiten van het orkest onder de straffe lei ding van de heer J. J. Laroes bleken. Het samenspel was voortreffelijk, maar ook de in dividuele prestaties, die meer in de concertwerken, zoals de vlotte potpourri van bekende melodieën, dan in de marsen Europees danskampioen- schap. Zondagavond werd te Parijs de finale gehouden van het 21ste wereldkampioenschap dansen voor professionals en amateurs. De beker voor amateurs werd gewonnen door Mada- moiselle Demercler en de heer Delisle en d'e voor professio nals doer de heer en mevrouw Meyer. De winnaars zijn allen Fransen. VOETBAL Abe niet in het Zwaluwenelftal. Naer wij vernemen heeft Abe Lenstra de wens te ken. nen gegeven niet opgesteld te worden in het Zwaluwenelftal waarin hij voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels Woens dag 13 April te Rotterdam als midvoor was gekozen. Lenstra voelde zich Zondag 11. in de kampioenswedstrijd tegen A.G.O.V.V. te Apeldoorn niet geheel fit. Hij had last van grien gehad en hij vreest dat, indien hij Woensdag weer speelt, hij zfln phys-eke krachten zal forceren. Er is nog niet besloten wie als plaatsvervanger tegen de Bel gen zal meespelen. Vlissingen II Helmond II 0-3. Toen Helmond reeds na min. door Van Beek de leiding nam, die een goede voorzet van rechts inkopte, (0—1). was het duidelijk dat de Vlissingen-re- serves een nederlaag tegemoet gingen. Technisch waren de be zoekers niet alleen beter, maar hun enthousiasme was ook gro ter. De verdediging van de thuisclub speelde in de eerste helft erg onzeker en als gevolg daarvan konden de gasten nog voor de rust. door toedoen van v. d. Velde en v. Eijck, de stand tot 0—3 opvoeren. Na de hervatting kwamen de Vlissingers er beter in en was het met het overwicht van Hel mond gedaan. Het samenspel was in de voorhoede dermate onsamenhangend, dat het geen resultaat kon opleveren. Voor al de linksbuiten was er ho peloos uit desondanks werden de meeste ballen steeds naar links gespeeld en werd de rechtsbuiten totaal verwaar loosd. Het laatste kwartier kwam hierin wel verandering. Een kans om althans de eer te redden, wist de Nooijer niet te benutten. Ook de bezoekers wisten geen doelpunten neer te scoren, zodat Helmond met een verdiende 0—3 overwinning huiswaarts kon keren. Oostburg-de Zeeuwen 3-4. „De Zeeuwen" behaalde een volkomen verdiende overwin ning, daar haar spel op tech nisch hoger peil stond. Oost burg stelde daar tegenover 'n groter dosis enthousiasme en wist daardoor de eerste helft een 1-0 achterstand in een 2-1 voorsprong om te zetten. Nog voor de rust maakte de Zeeu wen gelijk. In de tweede helft kon Oost burg 't tempo niet volhouden en wisten de bezoekers de stand tot 2-4 op te voeren. Tegen het einde van de wedstrijd was er even een kleine oplev'ng by Oostburg waaruP de stand op 3-4 werd gebracht. Voor Oostburg was deze wedstrijd een goede le-, waarin duidelijk de wel zeer geringe baltech- nische eigenschappen van vrij wel alle spelers aan het licht kwam. Yerseke—S.E.V. '35. Direct na de aftrap gingen de gasten tot de aanval over. waarbij een corner werd geforceerd. Deze leverde echter niets op. Zij wisten echter telkens weer tot het Yer- sekse doel door te dringen, waar door binnen 5 minuten 3 corners op het Yersekse doel moesten worden genomen. Er was 10 minu ten gespeeld toen de midvoor der gasten zijn club de leiding gaf 1—0. Yerseke werkte zich nu wat los en ondernam ook enkele aanvallen, doch de voorhoede was te onpro ductief. 4 minuten voor de rust verhoogde S.E.V. de voorsprong tot 20. Na de rust waren het de gasten die de toon aangaven. Dat zij in deze periode geen doelpun ten wisten te maken was aan het vlugge verdedigen der achterhoe de van Yerseke te danken. De gastheren ondernamen telkens aanvallen, doch allen strandden op de listig opgezette buitenspelval. Met een verdiende 20 overwin ning voor de gasten eindigde deze wedstrijd. FORTTTNA-A.K.C. 6-1. De eerste wedstrijd van de korfbalcompetitie bracht voor Oostburg een onverwachte gro te zege. In de eerste helft wist Fortuna 'n 1-0 voorsprong te verkrijgen die na de hervat ting tot 4-0 werd opgevoerd. Eerst daarna wisten de Aar denburgers de eer te redden waarna Fortuna nog tweemaal de korf wist te vinden. aan het licht traden, stonden op peil. Het krachtig applaus was dan ook ten volle verdiend. Na de pauze vermaakten de aanwezigen zich met een aar dig cabaretprogramma, dat ge bracht werd door het Haags gezelschap van Martin Vinjee. Het gebruikelijke bal besloot deze gezellige feestavond. Dezer daecn is een begin gemaakt met tic uitreiking van bonkaart K 909, die een onbepaalde geldigheidsduur heeft en zeer ivaarschijnlUk de laatste boakaart zal zijn. In het distributie- kantoor op het bmgel te Amsterdam neemt de eerste gegadigde verheugd de kaart in ont vangt, die het einde van een 10-jarige distributieperiode betekent. HANDBAL DISTRICT ZUID 2e KLASSE. Heren: Zoals bekend werd in dit dis trict Hellas uit Goes, ongeslaigen kampioen. E.H.V. II kan de onder ste plaats niet meer ontlopen, ter wijl de wedstrijd welke nog tussen Longa en Marathon gespeeld moet worden geen verandering meer in de standenlijst zal brengen. De stand is als volgt: Hellas E.B.H.V. Marathon Swift Tonido Longa E-H.V. II 12 9 3 21 75—35 12 6 4 2 16 65—29 11 5 3 3 13 62—46 5 11 46—54 5 11 39—55 43—81 41—78 3 ATHI FTlPv ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „MARATHON". De uitslagen van de onder linge veldloop van Marathon zijn yoor de dames, die een af stand van 350 meter moesten afleggen en waaraan ongeveer 20 dames deelnamen, als volgt: 1. S. P. van Belzen 1 min. 4 sec.; 2. A. Melcher 1 min. 7.1 sec.; 3. A. de Lege en 4. W. Klippe. Bij de heren was de afstand ongeveer 2500 m. 28 deelnemers verschenen aan de start. Hans Harting deed buiten mededin ging mee en won in 8 min. 45 5 sec. De verdere uitslagen zijn als volgt: 1. J. Fliers, 2. J de Waart. 3. L. Millenaar. 4. J. Berting, 5. J. Kaplon, 6. P. Koolstra, 7. M. Meyer, 8. N. Brakel, 9. G. van Oorschot, 10. A. C. de Vos. WANDELSPORT Wandeltocht Kruiningen gaat niet door. In het wandelprogramma 1949 voor Zeeland stond ver meld. dat er 15 April te Krui ningen ren wandeltocht langs de bloeiende boomgaarden zou zijn. Deze toch gaat echter niet door. BRIDGE Parenkampioenschap hoofd klasse Ned. Bridgebond. In de parencompetitie van de Ned. Bridgebond, welke voor de Zuidelijke afdelingen op 3 en 10 April te Den Bosch werd gehouden werd deelgenomen door drie teams uit Zeeland namelijk de heren K. W. Baron van Pallandt en S. Wartena. de heren Knoop en Vel en de da mes Knoop en v. d Jagt De heren van Pallandt en Wartena plaatsten zich in de demi-finale voor de landelijke eindstrijd-hoofdklasse. WIELRENNEN ZEEUWSCHE RONDECOMITE'S BIJEEN In de Dubbele Arend te Hulst kwamen Zondag de Zeeuwsche wielerorganisators bijeen ln een vergadering wel ke geleid werd door de Consul der N.W.U. voor Zeeland de heer van Heuckelom. De heer van Heuckelom deelde de besluiten mede wel ke er destyds op de jaarlijkse vergadering van de N.W.U. in Utrecht genomen zijn inza ke de amateursbepalingen. De Rondecomite's zullen voortaan hun prijzen moeten uitloven bestaande uit bekers, kransen en medailles. Er mo gen op 100 deelnemers 10 prijzen worden toegekend. Rondecomite's en Consul moeten toezien dat deze bepa lingen niet worden overtreden, zy kunnen zich echter niet aansprakeiyk stellen voor din gen welke achter hun rug om gebeuren. Er mag een blliyke reisver. goeding worden verstrekt. Ook de premies mogen uit gelds waarde bestaan mits zij be stemd zijn voor tegemoetko- ming in reis en verblijfkosten. De N.W.U. neemt in deze zaak een soepele houding aan. TENNIS Zeeuwse tennisclubs krijgen trainer. Door bemiddeling van het ilistrictsbestuur hebben de bij de Koninklijke Ned. Lawn Tennis Bond aangesloten clubs in Goes, Middelburg, Vlissin gen en Temeuzen voor het komende seizoen een contract kunnen afsluiten met de ten- nisleraar C. P. van Vliet uit Schiedam. Het is verheugend dat dit resultaat door samenwerking van de clubs tot stand kon komen, daar de aanwezigheid van een trainer het spelpeil zeker op zal voeren. In het bijzonder voor de jeugd wordt hiermede aan een lang bestaande wens voldaan, daar het van veel belang is om reeds van het begin af goede leiding te hebben. Varensgezel verduis terde een rijwiel. De AiTondissements-recht- bank te Middelburg behandel de volgende zaken: Op 17 Februari 1949 werd bij de politie te Middelburg aan gifte gedaan van vermissing van een rijwiel, welk rijwiel had gestaan in de bergplaats van de Ijzergieterij van Bod- daert en Co. Reeds dienzelfden avond werd door de politie te Vlissingen mede gedeeld, dat aldaar in een café door iemand een rijwiel te koop was aan geboden onder verdachte om standigheden, zodat men ver moedde, dat de aanbieder niet op eerlijke wijze aan dit rij wiel was gekomen. De aanbie der bleek te zijn de 28 jarige varensgezel B. K. uit Vlissin gen. Deze werd dan ook aan gehouden en bekende bij zijn verhoor het bewuste rijwiel uit de herplaats van Boddaert en Co te Middelburg te heb ben weggenomen. Behalve voor bovenstaande diefstal had ver dachte zich tevens te verant- antwoorden wegens verduiste ring van een ketelpak, toebe horende aan de Provincie Zee land. Dit pak had hij in bruik leen ontvangen. Bij zijn ont slag op 10 Januari 1949 heeft hij dat ketelpak niet ingeleverd, wel heeft hij toen een versle ten ketelpak op het kantoor van voormelde dienst afgege ven. Bij het onderzoek bleek, dat verdachte het ketelpak op 16 December 1948 te Vhsingen reeds had verkocht voor 6.50 Ook in deze zaak bekent ver dachte het hem te laste geleg de. De Officier van Justitie eis te 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek vooi'arrest. E. A. L., sloper, te Axel, was in hoger beroep gekomen tegen het vonnis van de Kantonrech ter te Middelburg, bij welk vonnis hij was veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en intrekking rijbewijs voor de tijd van 6 maanden, omdat hij als be stuurder van een auto over de openbare weg te Goes had ge reden, terwijl hij ver keerde onder invloed van ster ken drank. De Off. van Justi tie eiste in hoger beroep be vestiging van het vonnis. P. C. R. commissionnair te Nieuwvliet, was in hoger be roep gekomen een vonnis van de Kantonrechter te Middel burg, bij welk vonnis hij was DAMMEN ZEEUWS DAMKAMPIOENSCHAP In Goes werden Zondag de vol gende partijen gespeeld in de fina le om het persoonlijk damkam pioenschap van Zeeland: Anderson —Boogaard 20: Sinke—de Smel 0-2. veroordeeld tot 50.of 25 dagen, omdat hij te Goes als bestuurder van een 3-wielig motorrijtuig een wielrijder, die in dezelfde richting reed als verdachte, trachtte te passeren op het ogenblik dat deze door een uit tegenovergestelde rich ting naderende auto werd voor bijgereden en er voor verdach te te weinig ruimte overbleef, om veilig te passeren, met het gevolg dat het motorrijtuig met de fiets in aanraking kwam en deze beschadigde. De Officier van Justitie eist bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter. J. G., autohandelaar te Mid delburg, had zich in hoger be roep te verantwoorden omdat hij in November 1948 in een inrichting een antomobiel- garagebedrijf had gevestigd, zonder daartoe verkregen ver gunning. Bij dit vonnis van de Kantonrechter te Middelburg was verdachte van dit feit vrij gesproken, waartegen de amb tenaar o.m. in hoger beroep is gekomen. In hoger beroep eiste de Off. van Justitie vernietiging van het vonnis van de Kantonrech ter en vroeg hij verdachte te willen veroordelen tot 25.— of 10 dagen. E. v. d. P., kapitein van mo torschip „Kalla", wonende te Brussel, was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter te Temeuzen bij welk vonnis hij was veroor deeld tot 100.— of 50 dagen omdat hij als schipper van het motorschip „Kolla", varende in het kanaal Gent—Temeuzen, bij het passeren van een sleep deze met te grote snelheid had gepasseerd. De Off. van Justitie eiste ver nietiging van het vonnis van de Kantonrechter, en vroeg een boete van 25.— of 10 dagen. O. J. A. v. N. chauffeur, te Hofstade, had zich in hoger beroep te verantwoorden, dat hij als bestuurder van een auto bij het naderen van een hoofd verkeersweg, geen voorrang had verleend aan een bestuur der, welke met een auto die weg bereed. Bij het vonnis van de Kantonrechter te Oostburg werd verdachte van bovenstaan de vrijgesproken. Hiertegen was de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in hoger beroep gekomen. De Off. van Justitie, eiste thans in hoger beroep vernie tiging van het vonnis van de Kantonrecher en veroordeling van verdachte tot 30.— of 15 dagen. Ph. G. H. koopman te Aar denburg was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter te Oostburg, bij welk vonnis hij, omdat hij zonder een daartoe strekkende vergunning zich ophield, in de 500 m. streek, was veroordeeld De Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kan toorbedienden en Handelsreizi- gersgers „Mercurius" organi seerde dezer dagen in samen werking met de M.B.B. 'n con tactavond voor haar leden en genodigden in de grote zaal van het Schuttershof te Middel burg. Nadat de voorzitter het doel van deze bijeenkomst in zijn openingswoord had belicht, traden achtereenvolgens voor het voetlicht het Exelcior Sax- ophoon Kwintet o.l.v. de heer J. J. Laroes, dat een zeer ge varieerd programma ten geho- bracht. Werken van grote componisten als Mozart e.a., maar ook enkele schlagers wer den op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Een langdurig ap plaus dwong het kwintet tot 't geven van een extra nummer. Hierna trad de Cabaretvereni ging „De Zuidwesters" op. Ook de zangnummers van mevr. Kunst met begeleiding van de heer J. den Hollander oogstten veel succes. Na ofloop werd een collecte gehouden ten bate van het Kupersfonds. BENOEMING. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot hoofd der school voor Bijzon der Lager Onderwijs te Hoogeveen, de heer J. G. van Winkelen, vroe ger te Middelburg en thans werk zaam aan de J. P. Heijestichting te Oosterbeek. Vlissingen Het gemeentemuseum. Binneixkort zal het Stedelijk Museum aan het Bellamypark te Vlissingen heropend worden B. en W. hebben thans by ae raad voorstellen ingediend om een aantal wijzigingen aan te brengen ln, het reglement op de oudheidkundige verza meling en in de verordening, die de arbeid van de commis sie voor de oudheidkundige verzameling regelt. B. en W. willen tevens van deze gelegenheid gebruik ma ken om voor het oud-archief en de oudheidkundige verzame ling een aparte regeling te treffen, aangezien het oud-ar chief overgebracht zal worden naar het daarvoor ingerichte jerceel naast het gemeente huis en het de bedoeling is, dat in de toekomst de betrek king van conservator van het museum en van ax-chivaris in de toekomst niet door één per soon bekleed zullen worden. B. en W. willen de commis sie voor de oudheidkundige verzameling uitbreiden met 3 leden-niet-raadsleden. De toegangsprijs voor het museum willen zij bepalen op 0.25 terwijl des Zaterdags en Zondags de prijs slechts 0.10 zal zijn; voor .kinderen onder gele'de is het tarief steeds 0.10. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissin gen is verhinderd Woensdag .s. spreekuur te houden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN. De wethouder van sociale zaken' te Vlissingen is verhinderd Woens dag 13 en Woensdag 20 April spreekuur te houden. Het spreekuur zal worden ge houden Donderdagen 14 en 21 April, op dezelfde uren. O.- en W.-Souburg. VERGADERING JONGELING S VERENIGING Woensdagavond kwamen de afdelingen A en B van de Geref. Jongelingsvereniging „Repos Ailleurs" in Souburg bijeen met donateurs en begun stigers. Er bestond slechts 'n matige belangstelling. De heer J. Vreeke sprak een openings woord. Er werden enkele refe raten behandeld, afgewisseld door voordrachten en impro visatie. Ds. v. d. Berg besloot deze avond met een toespraak en dankgebed. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE Vrijdagavond werd te Sou burg de eerste jaarvergade ring gehouden van de Geref. Evangelisatiecommissie onder leiding van de heer P. Jozias- se. Uit het jaarverslag van de heer C. Lobbezoo, secretaris, bleek, dat het ledenaantal steeg tot 41. De penningmees ter mej. v. d. Pufte-Polderman moest een nadelig saldo rap porteren. Na de pauze voerde het koor enige liederen uit en er werden enige voordrachten enz. ten beste gegeven. Een collecte ten bate van de brandslachtoffers te Etten bracht 28.op. Ds. v. d. Berg sloot met dankgebed. tot 14 dagen hechtenis. Verdachte werd niet ontvan kelijk verklaard in zijn gedaan hoger beroep. Ph. G., koopman te Aarden burg, was ook in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter te Oostburg, bij welk vonnis hij was veroor deeld tot 15.of 8 dagen, omdat hij zich in kenlijke staat van dronkenschap op de open bare weg had bevonden. De Off. van Justitie eiste bevestiging van het beroepen vonnis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 6