Kanongebulder reeds in Nanking te horen De influenza-epidemie NIEUWS UIT ZEELAND Mei - actie ten bate van verzetsslachtoffers Gevechten om de Jangtse. Meer dan 50.000 Chinese com munisten hebben in drie legers onder generaal Tsjen Ji hun aanvallen tegen regeringsposi ties op de Noordelijke Jangtse- oever tegenover Woehoe voort gezet, Het toneel van de strijd ligt op 100 km. van Nanking, waar men. volgens het officiële blad Central Daily News. het gebulder der kanonnen kan ho ren.- Het Chinese communistische persbureau ..Nieuw China" ver klaarde. dat de centrale Chine se laagvlakte. ..een belangrijke basis voor het volksbevrijdings leger. indien dit de Jangtse zou oversteken", spoedig „geneel be vrijd" zou worden. Volgens een officiële Chinese regeringsbron. hebben de vre- desonderhandelaars te Peking hun moeilijkheden tot een punt van het grootste belang gere duceerd. nl. of aan de commu nisten zal worden toegestaan de Jangtse over te steken om op de reorganisatie van de rege ringstroepen toe te zien. De aarzelingen van de rege ring ten aanzien van dit punt vertragen tevens de ten uitvoer legging van het „staakt het vu ren" langs de Jangtse-linie. waartoe beide partijen op 3 April zouden hebben besloten. Volgens een onbevestigd be richt uit Knton heeft do Chi nese minister-president, Ho Ving Tsin, aan president Li Tsoeng-Jen medegedeeld, dat h(j van plan is af te treden. Ho zou tot dit besluit gekomen zijn in verband met moeilijkheden ten aanzien van de vredeson derhandelingen met de commu nisten en meningsverschil on der de aanhangers van de rege ring. Zeeland zorgt voor zijn invaliden. (Vervolg van pag. 1) geeft levensvreugde en dat hebben de misdeeldcn bijzonder hard nodig. Zo was er ergens in Zeeland een jongen, die al 7 jaar thuis zat met een verlamd onderli chaam en niets uitvoerde. Hij werd er somber onder. Toen de A.V.O. hem ontdekte, werd er een instantie gevonden, die hem aan een invalidewagen hielp, zodat hij regelmatig in de fris se buitenlucht kon komen. Ver volgens werd nagegaan welk werk hij zou kunnen verrich ten. Het resultaat daarvan is geweest, dat hij thans in op leiding is voor kleermaker. Hij voelt zich nu nuttig en heeft een doel in z'n leven ge kregen. Deze jongen had een vriendje, een vijftienjarig oor logsslachtoffer. Dat vriendje had bij het spelen met munitie een arm verloren. Ook die knaap staat nu in contact met de A.V.O. Zo rolt men van het ene geval in het andere. NIET ALTIJD Niet altijd heeft men succes bij het zoeken naar een oplei ding of het verschaffen van ar beid. In Breskens was een oor logsinvalide. die de rechterarm miste. Hij kon een rupstractor volledig bedienen en omdat 1 ij bij een loondorserij was ge weest en ook reeds eerder op het land had gewerkt, hoopte men voor hem vrij gemakke lijk een plaats te kunnen vin den. Hij kreeg echter geen kans een werkgever, die een plaats vrij had, nam liever een gepensionneerde! Nu be dient hij na heel veel moeilijk heden een benzinestation. Zulke gevallen wijzen uit. dat men het werk van minder- validen soms onderschat en daartegen keert zich de A.V. O. Deze vereniging wijst er steeds weer op, dat een belang rijk aantal van haar protegé's ccn volwaardige arbeidspresta tie levert cn dat het dus geens zins om philantropie gaat. wan neer voor deze mensen een plaats in de vrije maatschappij wordt gevraagd- Vroeger wer den de lichamelijk of geestelijk onvolwaardigen uitgesloten uit de maatschappij en soms tot bedelaars gemaakt. Nu ziet men in, dat voor velen van hen passend werk gevonden kan worden na een behoorlijke op leiding. Deze omwenteling heeft zich in de laatste 30 jaar voltrokken. HUISARBEID. In bepaalde gevallen, wan neer een invalide geheel aan stoel of bed gekluisterd is. kan alleen huisarbeid verricht wor den. Op dat gebied heeft de A.V.O. zich reeds jarenlang be wogen. Er zijn thans op Wal cheren zes gevallen van men sen, die door bemiddeling van de A.V.O. huisarbeid verrich ten. Een 22-jarige jongeman in Ritthem vervaardigt leer-arti- kelen. die door bemiddeling van de A.V.O. worden verkocht, een gedeeltelijk verlamde jon geman in Souburg verdient op het ogenblik 80 cent per uur met pitrietvlechten, waarin hij een grote vaardigheid heeft be reikt. Hij heeft daarmee een taak en dus levensvreugde ge kregen. Wij volstaan met deze twee voorbeelden. Jammer is het, dat zovelen nog niet op de hoogte zijn van het mooie werk. dat de A.V O. verricht voor de onvolwaardi gen. Daardoor krijgt deze ver eniging te weinig steur en daardoor klopt men soms akelig laat bij deze vereniging aan om advies of hulp voor oen mis deelde. De thans lopende enquête zal naar verwacht daarin ver betering brengen en groter be kendheid geven aan de opvat ting. dat alle lichamelijk of geestelijk invaliden recht heb ben op arbeid, hetzij in dc vrije maatschappij, hetzij door het verschaffen van thuiswerk, hetzij door tewerkstelling in speciale ateliers. Stumischarführer ter dood veroordeeld. De Rotterdamse Kamer van het Haagse bijzondere gerechts hof heeft' de 44-jarige voorma lige „Sturmscharführer". in dienst van de S.D. Ausscnstelle Rotterdam. J. W. Hoffmann, veroordeeld tot de doodstraf. Hij was er van beschuldigd in de periode 1940'45 tal van ar restanten mishandeld te heb ben. om inlichtingen en beken tenissen los te krijgen, voorts op 4 Januari 1944 te Oegstgeest de jonge Leidse huisarts dr: H. FIu zonder vorm van proces en z.g. op de vlucht te hebben neergeschoten. Op 7 September 1944 had hij in de Bloemkwee- kersstraat te Rotterdam vijf il legale werkers gefusilleerd, daarbij geassisteerd door ds S. D.-er Eygelshoven en op 12 September zou hij A. van Duin, G. Kwadijk en C. P. den Hol lander in Rotterdam hebben neergeschoten, voorts op 12 No vember 1944 op het V.O.C.-ter- rein Vermeulen en Van Os. Rode Kruiswerk in Indonesië. Gedwongen inkrimping. Naar reeds werd gemeld, zal het Rode Kruis in Indo nesië binnenkort een be perkter taak hebben dan tot nu toe. Naar aanleiding hier van deelt het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indone sië. thans mede, dat deze in krimping zuiver een uitvloei sel is van de rigoureuze be- zuinigingspolltiek der rege ring. „Het is uitsluitend, omdat het op een regeringssubsidie aange wezen Rode Kruis genoodzaakt is. mede te bezuinigen, dat het zijn taak moet inkrimpen". Verder wordt uiteengezet, dat volgens een overeenkomst tus sen de regering en het Rode Kruis, dit lichaam zijn werk zaamheden zal blijven vervul len en zodra daartoe de moge lijkheden beschikbaar zullen zijn. zich weder ten volle zal ontplooien. Voorts protesteert het dage lijks bestuur van het. Rode Kruis in Indonesië tegèn wat het noemt ..een zich steeds scherper aftekenende en sterk te veroordelen actie, welke het Rode Kruis in zijn arbeid hier te lande in de kern tracht aan te tasten". Twee jaar geëist tegen Veit Harlan. Tegen Veit Harlan, regisseur van de film ..Jud Süss". be schuldigd van misdaad tegen de mensheid en ophitsing tot rassenhaat, heeft de procureur- generaal van een gerechtshof te Hamburg twee jaar gevange nisstraf geëist en een boete van 150.000 mark. Verder werd de onmiddellijke arrestatie van Veit Harlan geëist. Kostte 525 levens- Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat tengevolge van de influenza-epidimie in Januari van dit jaar in ons land in deze maand 525 mensen zijn overleden. Het grootste aantal sterfge vallen kwam voor in de pro vincie Noord Holland, nl. 127. Daarop volgden Zuid-Holland (Ingezonden mededeling) Onrust!?, gejangdT Miinhzrdt's Zenuwtsbletteo tcttkeo «n Walmeren Uw renuwen. Al is de diefstal nog zo snel WAARLIJK: FOTO'S LIEGEN NIET. Tijdens de lessen van een dans- lcraar te Heerenveen. heeft het weekblad .Panorama-' een foto genomen van de cursisten en van de musicus, die op zijn trekhar- monica voor de begeleiding zorg de. Deze foto nu is aanleiding ge worden tot de opheldering van een diefstal, welke ongeveer vier jaar geleden te Rotterdam is gepleegd. Een musicus uit Rotterdam en een collega, die in een café te Rotterdam musiceerden, lieten hun instrument 's nachts in het café staan. De volgende morgen waren de fraaie instrumenten echter ver dwenen en tot nu toe waren de dieven niet opgespoord. Toen de musicus toevallig de foto zag staan in ..Panorama", herkende hij het daarop voorkomende instru ment als het zijne en hij stelde zich in verbinding met de politie aldaar, die op haar beurt het con tact opnam met de politie in Hee renveen. Nu is er. zoals men zegt. meer gelijk dan eigen, maar de mijnheer uit Rotterdam had goed gezien en kon enkele herkennings tekens opgeven, welke precies uit kwamen. De Heerenvecnse musicus was geheel te goeder trouw en had drie jaar geleden dc harmonica gekocht van een bonafide zakenman uit Amersfoort. Dc harmonica was toen reeds in de zevende hand. Maar het gevolg is geweest, dat nu al zeven personen in arrc3t zitten. De oorspronkelijke eigenaar uit Rotterdam bleek echter een ge schikt man te zijn en vrij zeker zal zijn collega uit Heerenveen zijn instrument, dat hij voor meer dan duizend gulden had gekocht, mogen behouden. Nationaal vocalisten concours. Te 's-Gravenhage zal van 13— 20 Juni een nationaal vocalisten concours worden gehouden. Deze wedstrijd gaat uit van een onlangs opgerichte stichting, die de naam ..Solistenconcours Union bel canto" draagt. In het erecomité werd zitting genomen door prominente figuren, die zjch voor het Nederlandse mu ziekleven verdienstelijk hebben gemaakt. Onder hem zijn te noe men: Prof. dr. C. G. Wagenaar. pater Jos. Smits van Waesberge S.J., jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. burgemeester van Utrecht, dr. R. Mengelberg, directeur van 't Con certgebouw. Willem Andrlcssen. directeur van het Amsterdams Conservatorium, dr. A. Loudon, voorzitter van het Residentie-or kest. Willem van Otterloo, eerste dirigent van 't Residentie-orkest, mr. G A. van Haeftcn. mr. F. W. Adriaanse. voorzitter van de Zeeuwse Volksuniversiteit te Mid delburg. mr. H. Loeff. burgemees. ter van 's-Hertogenbosch cn mr. dr. M. A. A. Geuljans, burgemees ter van Roermond. De jury, die de prestaties der candidaten moet beoordelen be staat uit: Hendrik Andrtessen. (voorzitter). Berthe Seroen (vice- voorzitster). Theodora Versteegh. Theo Baylé. Eduard Flipse en Kor Kuiler. Venkoop abdicatierede bracht 3000 op. Overeenkomstig de wens van H.K.H. Prinses Wilhelmina is de zer dagen door de directeur van het Staatsdrukkerij en Uitgeverij bedrijf aan het bestuur van dc Stichting 1940—1945 overgedragen een bedrag van f 3261.73. zijnde de netto-opbrengst van de verkoop der abdicatierede. uitgesproken op 12 Mei 1948. met 118 en Noord-Brabant met 60 gevallen met dodelijke af loop. Zeeland, Drente en Gro ningen met resp. de getallen 12, 14 en 36 zijn het laagst ge noteerd. Voor de overige provincies waren de cijfers: Friesland 22, Overijssel 25. Gelderland 46, Utrecht 36, Limburg 49. Verdeeld naar leeftijdsgroe pen was de sterfte het grootst in de groep van 70 jaar en ou der nl. 8 43 per 100 000, het kleinst in de groep van 5-10 jaar n.L 1.4. Merkwaardig is het te con stateren dat voor de groep van 40-60 jaar dit cijfer 48.2 bedroeg en voor de groep van 60-70 jaar 14.8. Per 100.000 inwoners was de sterfte in Groningen 41.2 in Friesland 56.0, In Drente 59.5, Overijssel 44.9, Gelderland 51.2, Utrecht 75.0. Noord-Holland 82.1, Zuid-Holland 59.2. Zeeland 53.2, Noord Brabant 58.0, Lim burg 81.5. Het totaalcijfer voor Nederland was in dit verband 62.6. Naar verhouding werden dus Noord-Holland cn Limburg het zwaartst getroffen. Bespuitingsproeven met de heliocoptère. De helicoptèrc. die gebruikt werd voor bespuitingsproeven in de landbouw en vorig Jaar na een ongeval buiten gebruik werd ge steld, is thans weer hersteld. Naar het „Vrije Volk" verneemt zal eind April worden begonnen met een proef tot de bestrijding van de koolzaadkever in Groningen: begin Mei wordt In Zuid-Beveland een demonstratie gegeven met het bestrijden per helieoptère van vlasthrips. Verder komt nog aan de beurt de bastaardsatijnrups in Brabant, een door sproelmachines moeilijk te bestrijden insect, dat meestal voorkomt in walbeplantin- gen langs de wegen: de karwijmot en het wilgenhaantje. Men zal proberen de aardappel ziekte (phytophtora) gecombineerd te bestrijden piet de coloradoke ver. Bovendien bestaat het plan de helieoptère in te schakelen bij een eventuele hernieuwde invasie van de coloradokever op onze kusten, zoals dat verleden jaar zo mer het geval was. Het bleek na melijk. dat de bestrijding op het strand door middel van vlammen werpers niet aan de verwachtim gen heeft voldaan. Toren van Woensdrecht wordt niet herbouwd. De 'merkwaardige stompe toren van Woensdrecht, die geheel met klimop was be- groeid en die verwoest werd bij de gevechten in 1944. zal niet worden herbc-wd. Monu mentenzorg acht dit niet ver antwoord en bovendien zouden de juiste stenen niet meer te verkregen of te maken zyn. Het gemeentebestuur van Woensdrecht betreurt dit zeer. maar heeft nu toch besloten de ruïnes en de fundamenten te laten slopen. Alle Duitse krijgsgevangenen in Rusland dit jaar terug- Russische autoriteiten züp be reid de namen van alle Duitse krijgsgevangenen te publiceren, die tijdens hun gevangenschap in de Sowiet-Ume zijn overle den, aldus heeft de chef van de afdeling repatriëring in de Sowj et-zóne verklaard. Dc Sowjet-Unie zou de voor bereidingen begonnen zijn voor het inlossen van de belofte, dat alle Duitse krijgsgevangenen aan het eind van dit jaar terug zullen zijn. Op IniUaUef van ds. Botter te Eethen Is voor de slachtoffers van de zware brand, die het dorp onlangs teisterde, in samenwer king met de N.C.R.V. een actie ge organiseerd. die tot dusverre reeds t 16.000.— opbracht. Buitenlandse studenten naar Zeeland. Werkkampen op Walcheren en Zuid-Beveland. Naar \vü vernemen zullen ook dit jaar weer werkkampen voor buitenlandse studenten in Zeeland worden gehouden, te- weten een jongenskamp op Walcheren Biggekerkc of Westkapelle) en een meisjes kamp in Wilhelminadorp. Het werkobject voor de jongens studenten is nog niet geko zen, doch ral ongetwijfeld ver band houden met de herver- kavelingswerkzaamheden, de meisjes zullen zich, evenals de vorige jaren, bezig houden met de fruitpluk. De studenten komen in twee ploegen en ieder kamp zal ruim drie we ken duren. De eerste ploeg meisjes en jongens zal werken van 12 Juli tot 6 Augusteus en zal hoofdzakelijk bestaan uit Ame rikanen. In dit verband ^zij gemeld, dat in totaal 1500 Amerikaanse studenten naar Europa komen; hiervoor zal een studentenschip, het s.s. Volendam, varen, dat door het directoraat-generaal voor de Scheepvaart ln samenwerking met de Holland-Amerikalijn beschikbaar is gesteld. De tweede ploeg studenten is ln Zeeland van 7 tot 30 Augus tus en wordt gevormd door jon gelui uit vele Europese landen. De organisatie berust weer bij het Ned. Bureau voor bui- landse studentenbetrekkingen, dat een onverwachte tegenslag ondervond doordat de regering geen subsidie meer wilde ver strekken voor huisvesting, voe ding, e.d. van de buitenlandse gasten. Er is thans een over eenkomst gemaakt met de DUW waarbij bepaald is. dat de studenten zelf een kleinigheid betalen; dit wordt gecompen seerd bij de afrekening, want vanzelfsprekend wordt hun arbeid betaald. Er zullen ook tochten worden gemaakt en lezingen worden gehouden. Zeeuwse chauffeurs ontvingen diploma. Burgemeester Sandberg reikte diploma's uit. Te Middelburg werden in de Confreriezaal van het Schut tershof Zaterdag de diploma's uitgereikt aan de chauffeurs van de ondernemingen met een eigen autovervoer. Deze chauf feurs hadden het vakexamen van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoersorganisatie met goed gevolg afgelegd. Bij de uitreiking waren talrijke autoriteiten aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. Duvekot uit Goes, voorzitter van het dis trict Zeeland van de E.V.O.. die wees op de grote betekenis van een goed -geschoolde en vakkundig opgeleide chauffeur. De heer Duvekot dankte de heren examinatoren en de le raren voor hun medewerking aan deze cursus. De heer B. M. Alink uit We- meldinge gaf een uiteenzetting over de exameneisen. Iedere chauffeur moet voldoen aan- commerciële, verkeerstechni sche en technische eisen. Al leen wanneer men aan deze eisen voldoet kan een vakdi ploma worden uitgereikt. Burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg reikte hierna de diploma's uit. Een diploma ontvingen de he ren: J. P. Dalebout fe Kloetin- ge, A. Meerman. H. B. Snoep. G. Sturm en Fr. Kopmels te Vlissingen, M. Poortvliet te Hansweert. R. J. van Vlier en J. P. Wat tel te Middelburg, A. de Bok, P. Donze en J. Tollenaar te Hoek, D. de Fcy- ter, A. Hamelink, M. Jansen, A. van Kerkvoorde, A. Vemim- men en J. R Bot te Temeu- zen en I. G. v. d. Panne te Goes. 27 cursusten hadden deelge nomen aan het examen; 18 ver wierven het diploma. Réunie staf 38 R.l. te Krabbendijke. Op 2e Paasdag zal de voor malige staf 38 R.I., destijds gelegerd te Krabbendijke, al daar een réunie houden. Tus sen 11 en 11.30 wordt de bij eenkomst geopend. Om 1 uur wordt het gezelschap offici eel ontvangen op het ge meentehuis. Om 5 uur zal men zich verenigen rond een ge meenschappelijke koffietafel. De muziekvereniging „Concor dia" zal haar medewerking verlenen. Bijeenkomst Zeeuwse en Brabantse journalisten, BEKENDE AMERIKAANSE COLLEGA ALS SPREKER Zaterdagmiddag organiseerde de Zeeuwse Journalisten-kring waarvan ook West-Brabantse journalisten deel uitmaken, in „De Schuur" te Breda een bij-» eenkomst, die tevens werd bij gewoond door ccn aantal Kat holieke journalisten en door Brabantse autoriteiten, onder wie de burgemeesters van Bre da en Bergen op Zoom. Deze bijeenkomst stond onder leiding van dc heer H. A. Bosshardt, voorzitter van Z.J.K. Als spreker was uitgenodigd de bekende Amerikaanse jour nalist Albert Balink, Braban der van geboorte, die hoofdre dacteur cn mede-directeur is van het thans 11 jaar bestaande Nederlandse tijdschrift in de V. S. „Knickerbocker Weekly". Op boeiende cn herhaal delijk ook humoristische wijze vertelde hij in het bijzonder over de voorlichting van het Amerikaanse publiek en de enorme invloed van bepaalde bladen op de vorming van een publieke opinie. Dit is ook sterk (en in het nadeel van Nederland) gebleken bij de Indonesische kwestie. Niet al leen ontving de Republiek van Fox 500.000 om propaganda te maken, maar ook werd door de Internationaal Latex Corpo ration (Synthetische rubber maatschappij!) voor niet min der dan S 2700 geadverteerd op anti-Nederlandse wijze in de N. Y. Times en de N. Y. Herald Tribune, die tezamen een op laag hebben van ca. 2% milli- oen. De uitwerking van een dergelijke suggestieve reclame („Nederlandse blitz bedreiging voor de wereld") moet men niet onderschatten, gezien de Amerikaanse mentaliteit. Bin nen 48 uur had de heer Balink geld bijeen om eveneens ko lossale annonce's in de Times en Trib, alsmede in de N.Y. Post te.plaatsen. „De waarheid over Indonesië". Hij mocht voor deze actie de dank van de regering in ontvangst nemen. Zijn blad stelt ook alles in het werk om de machtige radio commentators en schrijvers van „Colum,. s" in de dagbladen de juiste situatie te leren kennen. Uitvoerig vertelde de heer Balink voorts nog over de jon ge geschiedenis van zijn blad en gaf inlaressante bijzonder heden over de werkmethoden van de beroemde (en beruchte) radio-commentators Walter Win chell en Drew Pearson, die fan- tatische salarissen verdienen. Tot besluit van deze zeer ge- slagade contact-bijeenkomst beantwoordde hij nog diverse vragen van de aanwezigen. ZEEBRL'GGE—VLlSSINGEk PER BOOT? Het ligt in de bedoeling tussen Vlissingen en Zeebrugge in de zo mermaanden een bootdienst te on derhouden. teneinde de Engelse badgasten van Knocke, Blanken- berghe en Ostende gelegenheid te geven Walcheren te bezoeken. Hiervoor zou reeds de vroegere „van Geusau", die destijds op de Zuiderzee heeft gevaren, aange kocht zijn. Een Antwerpse firma is de ont werpster van deze plannen. Reeds voor de eerste wereldoor log heeft men getracht een derge lijke bootdienst tot stand te bren gen. Oesters naar Zw*den. In het nieuwe handelsver drag met Zweden, geldig van 1 Maart 1949 tot 1 Maart 1950 is ook weer een post voor oesters opgenomen, n.l. een bedrag van Zw. Kronen 50.000,—. In het afgelopen seizoen is de verzending van oesters naar Zweden echter van zeer weinig betekenis ge weest. Aanrijding met dodelijke afloop. Zondagavond werd op de Rijksweg KnockeMaldeghem de inwoner R. de K. uit Sluis aangereden door een auto. Het slachtoffer overleed vrijwel on middellijk. Reeds eerder ge beurden er op dit gevaarlijke punt ongelukken met dodelijke afloop. De oesterverzending. De oesterverzending over de maand Maart 1949 bedroeg als volgt: Nederland 166.595 stuks (vorig jaar Maart 241.599 st.); België 992.830 st. (vorig jaar Maart 918.840 st.); Engeland 144.060 st. (vorig jaar Maart 267.050 st.) .Diverse landen, zoals Scandinavië, Zwitserland en Duitsland (Westelijke zóne) 98.750 st. (vorig jaar Maart 133.482 stuks). In totaal werden verzonden 1.402.235 stuks tegen 1.560.971 stuks in Maart 1948. In Maart 1947 was het totaal 1.048.804 stuks. Zeeuwse Provinciale Bondsdag C.J.MV. Op de op tweede Paasdag te Zierikzee te houden provinciale Bondsdag van de C.J.M.V. spre ken op de in de Graanbeurs te houden vergadering, welke on der leiding zal staan van ds. A. de Vries en C. Leunis, J. van Elsacker over het Jongenswerk en L. de Waal over het C.J.M.- werk. De vergadering in de Con certzaal staat onder leiding vau C. Bolijn en J. C. Braber, in welke vergadering zolas ge meld de Middelburgse groep „Ezonstad" van Jan H. de Groot zal opvoeren. Na een concert in het haven park door het tamboers- en pijperscorps „Juliana", zal om 4 uur de slotsamenkomst in de Grote Kerk plaats hebben, in welke Ds. A. de Vries te Mid delburg, in plaats van Ds. H. Strating te 's Heer-Abtskerke, het bondsonderwerp: „Durf te leven", hoopt te behandelen. Een 100-jarige handboogschutterij. 26 Mei 1849 werd de hand boogschutterij „Doel naar Hoo- ger" te Wolphaartsdijk onge richt. Het is 100 jaar geleden dat door de heer J. P. Snoep een vergadering werd belegd om te komen tot de oprichting van eeti handboogschutterij. Op deze vergadering gaven 22 per sonen zich als lid op. Tot voor zitter werd gekozen de heer J. P. Snoep en commissarissen werden de heren C. Deinse en J. Tolhoek. De functie van se cretaris werd toen ter tijd ver vuld door de heer Bastiaan de Regt. Uit de notulen blijkt dat op 14 Augustus 1849 Koning Willem II beschermheer van de vereniging werd. Er bestaan plannen om in de loop van Mei een groot con cours te organiseren. KUNST Amsterdams Toneel. J. B. Priestley schrijft pretti ge boeken en toneelstukken. Zo prettig, dat zijn lezers en hoorders er met een glimlach doorhcenvallen en aan het eind tot elkaar zeggen: ,,'t Was aar dig. maar wat Was het nou eigenlijk?" Zo is het ook met zijn jongste toneelspel „De Lindenboom". waarin hij een verrassende massa problemen oproept en aanroert met hier een korrel tragiek en daar een snuifje hu mor. Priestley wil zijn hoorders al leen maar met dc problemen confronteren en tot hen zeg gen: „Daar zit je nou mee!" In „De Lindenboom" is hem dat heel goed gelukt, vandaar het succes, dat het stuk heeft. Het Amsterdams Toneel gaf er Maandagavond een voortref felijke opvoering van in het Concertgebouw te Vlissingen. Louis Saalborn als Prof. Robert Linden en mevr. Royaards- Sandberg als Isabel schiepen op werkelijk fijnzinnige wijze de sfeer van het nu vertrekkende geslacht, dat vóór 1914 zijn jeugd beleefde. Tegen die achtergrond van vroeg-twintigste eeuws geloof aan fatsoen, standaard-moraal, maatschappelij ke welverzorgd heid en economische veiligheid, ageert de jeugd van na 1940 met atoombom-wantrouwen in de toekomst en geladen met 'n zucht naar riskant leven. Mary Smithuysen creëerde een typische jonge arts, die zo uit een ziekenhuis weggelopen kon zijn en Ida Andrea was als tweede dochter van prof. Lin den in haar vlucht binnen het veilige huwelijk tegelijk koste lijk en ontroerend. Noemen wij tenslotte nog Car- la de Raet en Maric Hamel, die de rumoerige rollen vervulden, welke Priestley nooit ver zuimd in zijn toneelstukken op te nemen. Beide toneelspeel sters hadden een pittige toon te pakken. Vertaling van het stuk en de regie verdienden alle lof. Na de voorstelling werden aan Louis Saalborn fraaie bloemen over handigd, waarin hij ongetwij feld een hulde heeft gezien aan het gehele toneel-ensemble, dat met hem optrad. Ned. Herv. gemeenteleyen in Zeeland. Uit de samenwerking tussen „Kerk en Wereld" en het Provin ciaal Kerkbestuur van Zeeland is een functie tot stand gekomen, die vervuld zal worden door de heer G. d' Olivat, tot voor kort verbon den aan de Hervormde Jeugdraad. De heer d' Olivat zal in de ge hele provincie Zeeland werkzaam worden gesteld ter activering van het gemecnteleven. Hij zal hierbij de in- Zeeland'werkende Wjkas terzijde staan in gezinszorg, jeugd werk enz. De heer d'Olivat heeft zich in middels reeds te Souburg geves tigd. WALCHEREN Vlissingen Van de trap gevallen en overleden. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf viel de 67-jarige wed. E. A. Klaassen-Huysman te Vlissin gen in haar woning in de Noord- straat van de trap. Ze is aan de inwendige kneuzingen overleden. De „Martin Behrmann", Maandag lag op de rede van Vlissingen het s.s. Martin Behrmann, dat op weg was naar Antwerpen. Destijds heeft zich om dit schip het bekende conflict op de rede van Cheri- bon afgespeeld, waar het goe deren afkomstig uit de Repu bliek Indonesia had geladen. O.V.W.-ers en belasting heffing. Het Tweede Kamerlid de heer Peters (KVP) heeft vragen ge steld over onderscheid tussen de belastingheffing van een Soep O.V.W.-ers der Kon. mdmacht enerzijds en een groep O.V.W.-ers der Kon. Marine anderzijds. Hierop heeft de minister van oorlog a.i. geantwoord, dat dit onder scheid veroorzaakt wordt door een toezegging, die in het na jaar van 1945 door de regering aan de naar Indonesië vertrek kende vrijwilligers is gedaan. Gezien de bijzondere omstan digheden meende men hieraan uitvoering te moeten geven. De ze faciliteit, die feitelijk in strijd is met de wettelijke be palingen. kon men echter be zwaarlijk uitbreiden tot de be trokkenen van de Marine. Stichting 1940 1945 dient gesteund te worden. Gedurende de eerste twee weken van Mei /.al door de Stichting 1940-1945 opnieuw een beroep op het Nederlandse volk worden gedaan om zijn bijdrage voor de verzorging van verzetsslachtoffers te ge ven. Met de militaire verzor gingsorganisaties werd over eengekomen, dat een gedeelte van de opbrengst aan deze or ganisaties zal worden afgedra gen. Anderzijds zal van de door hen in het najaar tc hou den collecte een deel aan de Stichting 19401945 ten goe de komen. „Geeft één uur van Uw tijd voor hen, die alles gaven" is het devies, waaronder de Mei actie zaï worden gevoerd. Alle Nederlanders zullen worden opgewekt één uur loon, event. verkregen uit overwerk, aan de Stichting af te staan. Ook zij, die, in loondienst werkzaam zijn, zullen gelegen heid krijgen hun bijdrage te geven. In vele gemeentenn zal de bevolking huis aan huis be zocht worden. Iedere Neder lander kan, naast het offer van een uur loon, meehelpen om deze actie tot een succes te maken door in eigen omge ving vrienden en collega's aan te sporen tot actie. Tiendui zend vrijwillige medewerkers van de Stichting zullen hen hierin voorgaan en steunen. Ten aanzien van opbrengsten ,en aanslag 1948 neemt Zee land de 13e plaats ln. De totaal opbrengst bedroég 51.217.39 (periodieke bijdra gen 11.276.83 en opbrengst bijdragen ineens 39.940.56). De aanslag voor 1948 was 72.600, zodat niet aan de verwachtingen is voldaan. De totaal opbrengst per 1000 in woners bedroeg 200,07. In totaal ontving de Stichting van particulieren 2.621.775; het aantal contribuanten-steeg in 1948 van 107.690 tot 129.456, het jaarbedrag der toegezegde contributies van 711.770,01 tot 785.437,14; aan contributies werd in totaal ontvangen 645.977. De Mei-actie van 1948 was een succes; alleen reeds de geëmployeerden van de mijnen brachten 25.000 byeen. Wanneer eerlang alle bui tengewone pensioenen zullen zfln vastgesteld, zal de Stich ting pensioenbe talingen voor rekening van derden verrich ten, suppleties voor eigen re kening uitkeren en uitkerin gen voor eigen rekening doen aan niet pensioengerechtigden. Op 31 December j.L kon pas aan ruim 700 van de 4621 fi nancieel verzorgde gezinnen buitengewone pensioenen wor den toegekend; aan de ande ren werden uitkeringen in voorschot gedaan. De voorzie ningen voor vakopleiding en studie der achtergebleven kin deren nemen in toenemende mate een plaats onder de werkzaamheden van de Stich ting in. De sociale zorg biyft het kernpunt van haar arbeid: op dit gebied is ook in 1948 weer prachtig werk gedaan. Door de Nederlandse marine werd de kapitein gedwongen naar Priok te varen waar de lading werd gelost, omdat zij afkomstig was van Nederland se ondernemingen, die door de republikeinen bezet gehouden werden. Middelburg VIERING VAN DE GOEDE VRIJDAG. De Kcrkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Middelburg richtte zich dezer dagen tot B. en W. van Middelburg met het verzoek alles te willen doen. wat op het terrein van het opers» bare leven bevordelijk is vooft een gepaste viering van de Goe de Vrijdag. De Kerkeraad mocht daarop bericht ontvangen, dat de ge meentelijke diensten en instel lingen op Vrijdag 15 April zul len werkzaam zijn als op Zo«* dag. In „Gemeenteleven", het kerk blad der Ned. Herv. Gemeente, werd van een en ander medede ling gedaan aan de leden der gemeente, terwijl deze tevens werden verzocht ook persoon lijk alles te doen, wat aan eci\ juiste kerkelijke viering van het feest van Christus' lijden en dood kan ten goede Icomen. Ritthem In de gemeente Ritthem komen C. H. en A.-R. voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing met een ge meenschappelijke candidatenlijst uit. welke als volgt is samen gesteld: 1 W. Boogaard (C. H.). 2 H. K. Allaart (A. R.). 3 Joh. Ce- vaal Wz. (C. H.). 4 W. Cevaal Az. (C. H.). 5 P. J. de Pagler (C. H.). 6 Jac. Osté (C. H.), 7 D. Tave- nicr (A. R.). 8 Adr. Poelman (C. H.). 9 L. van Keulen (A. R.), 10 W. J. Cevaal (C. H.). 11 G. v. d. Putte (A. R.), 12 P. Ovaa (C. H.). Marktberichten DE EERSTE ASPERGES. Maandag zijn te Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken en ter veiling aangevoerd. Het betrof echter nog slechts een bosje van ons dat voor de prijs van 42 cent per ons geveild werd. VISMIJN VEERE. Van Maandag 11 April 1949. Witlof f 12—23: Stoofsla 30; Ra barber 27—33; Uien 1.50; Prei 8— 13. alles per 100 kg.; Kropsla 615. oer 100 stuks: Radijs 9.50—14 per 100 bos. Diversen: Madeliefjes 3; Ganzeneieren 2936. beiden per 100 stuks; Tulpen 3536 per 100 bos. VISMIJN VLISSINGEN. Wcekaanvoer 4 April9 April. Exportgamalen 157 kg. f 0.83— 0.86: Schar 1220 kg. 0.10—0.25; Bot 39 kg. 0.36; Schol 60 kg. 0.06; Wij ting 1384 kg. 0.20—0.31; Kleine Tong 165 kg. 0.66—0.79; Kabeljauw 593 kg. 0.50—0.83; Poon 60 kg. 0.15 —0.16; Schelvis 76 kg. 0.80-0.83.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2