Londense gemeenteraad is een regering op zichzelf Nederland kan spek eten Reorganisatie van het gevangeniswezen De Tulpen-rallye Minister Götzen over de Indonesische Herstelbank Zeeuwse Almanak TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG II APRIL 1949 Duizenden ambtenaren en werklieden in dienst van de stad Legio aantal diensten (Van onze correspondent) Londen, ApriL Zelfs weinig Londenaren zullen ten volle de enorme verantwoordelijkheid beseffen, die is opgelegd aan de Donderdag j.L gekozen 129 nieuwe raadsleden der London Coun ty Council en de wijdvertakte rol, die deze machtige gemeente raad speelt in het dagelijks leven. Zoals bekend leverde deze verkiezing een conservatieve overwinning op. De Labour-meer- derheid ging verloren, waardoor thans de samenstelling van de Raad is: 64 socialisten, 64 conservatieven en één liberaal Het arbeidsterrein der L.C.C., dat zich over de gehele „provincie" Londen uitstrekt omvat een gebied van 117 vierkante mijl (ruim 30.000 h.a.) met een bevolking van bijna négen millioen zielen. Afgezien van de kolossale taak van de na-oor- logse reconstructie van de Britse hoofdstad, is de L.C.C. verantwoordelijk voor bijna alle takken van lager en middelbaar onderwijs, voor een onnoemelijk aantal zich steeds uitbreidende sociale instellingen, zowel als voor het on derhoud van alle Londense openbare gebouwen, parken, brug gen, verkeerswegen, havens, gezondheidsdiensten en brandweer. Wat het lager onderwijs be treft, is de L.C.C. belast met de opvoeding van 360.000 Lon dense schoolkinderen (98%), die door een staf van 14.000 onder wijzers in de 1400 gemeente scholen onderwezen worden. Alle gemeentescholen lager en middelbaar zijn geheel kosteloos. De laatste schoolgel den werden afgeschaft in 1944. (Deze maaatregel was op ge heel Engeland van toepassing). Typisch Londens zijn de door de L.C.C. ingestelde zestien ge meente-kostscholen voor de 3000 kinderen veelal uit zeer grote gezinnen wier opvoe ding thuis verwaarloosd zou worden door bijv. overbehui- zing. Verder zijn er nog een do zijn speciale L.C.C.-scholen, voor slechtziende, gebrekkige doofstomme enz. kinderen, en zes tuchtscholen. Dit is echter nog niet alles. Behalve de leerlingen der ge wone middelbare L.C.C. scho len, studeren er per jaar in Londen nog 300.000 personen in de 21 L.C.C.-middelbaar tech nische scholen, de 20 polytech nische scholen, de 114 avond scholen en acht dagscholen voor volwassenen. Al deze tech nische instituten der L.C.C. zijn sinds 1946 volkomen koste loos voor alle personen onder 38 jaar. Voor volwassenen zijn de cursusgelden echter zeer laag. Vooral de polytechnische scholen zijn bij hen in trek en alle dag- en avondcursussen zijn geregeld volgeboekt. Voor een mininaal bedrag van een paar tientallen guldens per jaar kan men hier een keus maken uit enkele honderden verschil lende studie-onderwerpen, van rechten, talen en economie af, tot sterrenkunde, reclameteke nen en bedrijfsleiding toe. Een half millioen Londena ren wonen nu in de door L.C. C. gebouwde gemeente-flatge bouwen. Na de oorlog zijn er 12.000 flats en huizen bijge bouwd, terwijl er nog eenzelfde aantal in aanbouw is. MEDISCHE ZORG. Hoewel de Staat verleden jaar alle 140 Londense zieken huizen overnam, heeft de L.C. C. nog haar handen vol aan de bijzondere nieuwe gezondheids diensten, zoals bijv. de 142 „welf are"-centr a" voor moeders en kinderen, waar advies over alle huishoudelijke Duistere practijken bij Duitse grens. De Groesbeekse politie en dou ane heeft naar het zich laat aan zien een goede slag geslagen. Ten eerste werden 2 personen gear resteerd, die verdacht worden van smokkelhandel en valsemunters- practijken. Zij zijn te Arnhem op gesloten. Vermoed wordt, dat de mannen valse Duitse Reichsmar ken. die via België ons land wer den binnengesmokkeld hebben overgebracht naar Duitsland, waar ze te gelde werden gemaakt. Er werden goederen voor gekocht, die via de smokkelhandel in ons land terecht kwamen. Op een vlak bij de grens te Groesbeek gelegen boerderij ont dekte de douane een aantal zak ken met een totale inhoud van naai- schatting 20.000 bloembollen. Deze zouden naar Duitsland ge smokkeld worden. Er is een man in arrest gesteld. KACHELS In de meeste huizen zijn ze al uitgeweestde kachels. Maar in de meeste zijn ze ook weer aangestoken. Wie op deze milde Zondagmiddag al wandelend met vrouw en kroost langs de •Wegen en straten, die nu een maal in iedere plaats om onna speurlijke redenen de geijkte wandelwegen zijn zijn over jas thuis liet en overmoedig zijn colbertje toonde, hij hoor de thuiskomend met welbeha gen zijn kacheltje snorren. Want de wind zit nog niet in de goede hoek in deze April maand: het blijft kil en alles en allen snakken naar warmte. Zonnewarmte. De kachel? Hoe verder de lente voortschrijdt, hoe schever de blik, waarmee ge naar de kachel kijkt. Ondankbaar. Met hoeveel vreugde werd zij niet geplaatst in de herfst, de zwarte vrien din! Nu wordt zij weggeke ken, en opvoedkundige problemen gegeven wordt. In de negen grote modern ingerichte kin derbewaarplaatsen verzorgt de L.C.C. dagelijks gemiddeld 500 kinderen en babies van wer kende moeders. Voor de geringe som van ongeveer een kwartje per dag is hier alle voedsel. L.C.C.-speelgoed en geschoold toezicht onder begrepen. Een der nieuwste ideeën der L.C.C. is de recente aanstelling van een staf van 306 ziekenbezoe kers. terwijl ruim twee dui zend vaste L.C.C. „home helps" dagelijks uitgezonden worden naar grote gezinnen waar de huisvrouw ziek is of hulp no dig heeft na een bevalling. Voor de scholen heeft de L. C.C. haar eigen uitgebreide ge zondheidsdiensten ingevoerd, die alle kosteloos zijn. Verle den jaar werden bijna 400.000 schoolkinderen medisch onder zocht, terwijl er ruim 250.000 tandheelkundige verzorging ontvangen. In totaal zijn er in Londen 72 gemeentelijke me dische centra speciaal voor het onderzoek van de schooljeugd. Uitstekend georganiseerd is ook de geheel kosteloze zieken- vervoerdienst. die onderhouden wordt met 360 smetteloos witte L.C.C. ambulances. Deze leg den verleden jaar een totale afstand af van bijna drie milli oen mijlen en verleenden bij stand in 75.000 Londense ver keersongelukken! TUINIER Ook als tuinier is de taak der L.C.C. geen geringe. Zij is verantwoordelijk voor het on derhoud van de 107 Londense parken, die een totaal opper vlak beslaan van 2500 ha. Bo vendien is de L.C.C. aansprake lijk voor alle in die parken aangelegde sportvelden en open luchtzwembaden, en organiseert er verder geregeld concerten en tentoonstellingen. Vanuit rondrijdende gemeentecanlines worden er 's zomers in de par- ken verversingen en zelfs war me maaltijden verstrekt, waar van door dagjesmensen een gretig gebruik wordt gemaakt. De L.C.C, beperkt haar kook kunst echter niet alleen tot de parken. In de dichtbevolkte fa- briekswijken van Londen ver schaft zij dagelijks goedkope maaltijden (drie gangen voor 75 cent) in 111 modern inge richte L.C.C. restaurants. Hier van wordt een dankbaar ge bruik gemaatk door vele ar beidersvrouwen wier mannen hun warme middagmaal in de fabriekscantines krijgen en wier kinderen uitstekende war me maaltijden krijgen op de scholen. De L.C.C. zwaait na melijk ook dc potlepel in 432 Londense schoolkeukens en 286 schoolrestaurants. Per dag wor den er in totaal 164.000 stevige warme schoolmaaltijden opge diend. waarvoor slechts 22 cent per kind wordt betaald. Deze maatregel werd na de oorlog door de Labour-tneerderheid der L.C.C. ingevoerd, daar de meeste kinderen wegens de gro te afstanden in Londen tussen de middag niet naar huis kun nen komen. Een andere Labour- maatregel is het kosteloos op alle scholen verstrekken van een fles melk per dag aan alle kinderen. Hiervan wordt door vrijwel 100 procent van de jeugd gebruik gemaakt Voor speciale gevallen van veraf wo nende leerlingen verstrekt de L.C.C. bovendien nog dagelijks 8000 schoolontbijten. De totale keukenrekening der L.C.C. be draagt 3 millioen pond sterling per jaar! Andere taken der L.C.C. zijn nog het verstrekken van rijbe wijzen, het inspecteren van maten en gewichten en het toe kennen van vergunningen aan v schouwburgen en bioscopen, j derate begroting van Zwitser- Verder vervullen zij de rol van land. „rest centres", gebouwen die tijdens de oorlog ingericht wer den om tijdelijke huisvesting te geven aan hen wiens huizen ge bombardeerd waren. Momenteel wonen er nog ruim 3000 men sen in deze centra wegens de woningnood. STAF VAN 60.000 PERSONEN. Tenslotte is de L.C.C. verant woordelijk voor het onderhoud van de tien grote Londense bruggen over de Theems en de vier verkeerstunnels, die er onderdoor gaan, voor 61 brand weerstations met hun 2400 brandweermannen, en voor de sanitatie en riolering van deze millioenenstad. Het massale witte hoofdge bouw der L.C.C., de County Hall genoemd, ligt in het hart van Londen aan de Theems, te genover Big Ben en de parle mentsgebouwen. De totale L.C. C. staf bestaat uit 60.000 perso nen, waarvan er 10.000 admini stratief werk verrichten in de negen vefdiepingen hoge Coun ty Hall. De totale jaaruitgaven van deze enorme organisatie bedra gen nu 64 millioen pond ster ling (650 millioen gulden), ver geleken met 46 millioen pond in 1939.. Deze kosten worden voor dertien millioen pond ge dekt uit de Staatskas en vallen dus tei-ug op de directe belas tingen. Londense grondbelas tingen brengen een verdere 24^ milioen in de L.C.C. kas. De L.C.C. kan zich erop beroemen en doet dat ook! de enige gemeenteraad in de wereld te zijn wiens begroting die van 'n geheel land overtreft. Haar uit gaven van 64 millioen pond per jaar zijn namelijk groter dan die van de gehele jaai-lijkse fe- gastheer in de talloze zgn. I (Nadruk verboden) -an*£°nden' 4°0 m,cter IanS- verdiepingen hoog, waarvan zeven liovcn cn twee onder de grond, liet is gelegen aan de oever van de Theems recht tegenover de parlementsgebouwen en de Big Be». Hier zetelt de London County Council (letterlijk: Londense Graafscbapsraad), waarvan de 120 loden gisteren nieuw zijn gekozen. Dievegge kreeg heimwee. Een 25-jarig cassière van een Amsterdams modemagazijn ging er in October j.l. met de kas (f 1900) vandoor. Per taxi vlucht te zij naar Putte, waar zij dapper kermis vierde en in korte tijd 900 gulden opmaakte. Met een stel vrolijke Belgen ging ze over de grens, zette haar guldentjes in francs om en reisde naar Parijs. Hier is zij gebleven tot 13 Maart; toen was zij volkomen platzak en vol verlangen naar Amsterdam, met het gevolg, dat zij terugkeer de. Nu zit het meisje in de cel. Het gebeurde weer In kamp te Laren. Tijdens werkzaamheden in het kamp Crailoo bij Laren, waaruit onlangs de laatste politieke delin quenten zijn vertrokken, hebben ambten, van de PTT ontdekt, dat de telefoonkabel die 't kamp met het directoriaat-generaal verbindt, een aftakking had naar de zooge naamde reparatiewerkplaats. Hierdoor zijn de politieke delin quenten in staat geweest alle ge sprekken af te luisteren. Maar het publiek geeft de voorkeur aan rundvlees. Niet voor het najaar van de bon. (Van onze Haagse redacteur) Nog slechts enkele jaren Is het geleden, dat het feest was in de gezinnen, als er spek op tafel kwam. Op het ogenblik laat men de slagers ermede zit ten en g*eft men de voorkeur aan rundvlees en andere soor ten. In Den Haag, zo klagen de slagers daar, hebben de winkels 30.000 kg spek in voorraad, dat bükans onverkoopbaar is. Men vraagt zich af, of de tijd nog niet gekomen is om althans spek vrij te geven. Wij hebben ter bevoegder 61 buitenlandse en 75 Nederlandse equipes. Op 28 en 29 April. In een persconferentie heeft het bestuur van de Regionale Automobielsport Club West (RA.C.-West) enkele medede lingen gedaan over de Inter nationale Tulpenrallye, welke van 25 tot en met 29 April voor de eerste maal in de historie van de Nederlandse Automo bielsport wordt gehouden. De rallye Monte Carlo heeft zijn speciale karakter, maar in de tulpenrallaye wordt iets geboden, dat in geen enkel in ternationaal toeristisch gebeu ren te bewonderen werd gege ven, n.L de bloeiende bollen velden. Het aantal buitenlandse equi pes bedraagt 61, waarvan 18 uit Engeland, 15 uit België, 10 uit Frankrijk, 5 uit Zwitser land en Tsjechoslowakije, 2 van de Ver. Staten en Zweden, een team van Canada, Monaco, Denemarken en Tur kije. Er zullen zeven dames equipes starten, zes Neder landse en één van Frankrijk. Het totaal aantal Nederlandse teams staat nog niet precies vast, maar het zal ongeveer 75 bedragen. Verdeeld over de diverse klassen zullen van de start plaatsen Den Haag, Londen, Glasgow, Monte Carlo, Rome Bern 83 wagens vertrekken met meer dan 1500 c.c. inhoud, 28 van 1100 tot 1500 c.c. 14 van 750 tot 1100 cx;. en 11 van 750 cc. Den Haag hebben uit den aard der zaak de meeste equipes tot startplaats gekozen n.l. 55, daarna volgen Rome met 21, Monte Carlo met 20, Bern met 14, Brussel met 12, Glasgow met 8 en Londen met zes teams. Het sprakvanzelf, dat op de ruim 200 Nederlandse inschrij vingen een selectie moest wor den toegepast. Op de 23e April zullen alle deelnemers de Nederlandse grens bij Wemhout passeren. De route door Nederland gaat over Breda (controle), Tilburg, Den Bosch, Nijmegen, Arn hem, Zwolle. Leeuwarden, Har lingen. Afsluitdijk. Alkmaar, Haarlem naar Noordwijk aan. Zee waar dc finish is bij „Huis ter Duin". Aan de grens zullen alle deel nemers reeds in de bloemetjes worden gezet. Aan de finish zal een tech nische controle worden gehou den, waarvan de oud-rallye rijder Bakker-Schut de leiding heeft. Op Vrijdag 29 April vindt op het circuit van Zand- voort een klassementsproef plaats, teneinde de winnaar te bepalen uit de grote groep deelnemers, die zonder straf- punten de rallye zullen heb ben afgelegd. Voor de controles in het bui tenland, te Bern, Bordeaux, Boulogne, Brussel, Dover, Fol kestone, Glasgow, Londen, Ly on, Monte Carlo, Parijs, Rome en Toulouse heeft men de me dewerking verkregen van de landelijke of regionale auto mobielclubs. plaatse geïnformeerd, of die mo gelijkheid inderdaad bestaat, doch kregen ten antwoord, dat het niet dc bedoeling is op kor te termijn vlees en dus ook spek tot een bonloos artikel te maken. De vleesconsumptie bestond voor de oorlog uit 70 var kensvlees en 30 rundvlees en andere vleessoorten. Na de oor log was de situatie grondig ver anderd. Doordat de productie van varkensvlees uiterst gering was, moesten de rantsoenen laag zijn. Een paar jaar is nu aan de opvoering van de Ne derlandse veestapel gewerkt. Dat was niet gemakkelijk, door dat de varkens veel voedsel ge bruiken. dat ook rechtstreeks voor de menselijke consumptie geschikt is, zoals granen. Uiter aard gingen de mensen voor. De import van voedergranen leverde moelijkheden op, door dat zij voornamelijk uit de dol- larlanden moest komen en on ze deviezenpot is niet onuitput telijk. Wel waren de verwach- tingn voor een uitbreiding van dc varkensstapel gunstig, doch door verschillende oorzaken liep de zaak niet zo op rolletjes als men gehoopt had. Verbetering trad in door de Marshall-hulp en tengevolge van de ontwikkeling van onze eigen voederproductie. Met na me de overvloedige aardappel teelt verschafte het nodige voer voor de varkens. De varkens stapel groeide daardoor en de weg voor de terugkeer naar een normale situatie was ge- effend. Het aandeel van het varkensvlees in de Nederland se vleesconsumptie loopt gesta dig op. IX HET NAJAAR VAN DE BON. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de vleesdistributie naar alle waarschijnlijkheid in het na jaar opgeheven kan worden. Op het ogenblik is al veel meer varkensvlees beschikbaar dan lange tijd het geval is geweest. De ontwikkeling is doorkruist door een onvoldoende leveran tie van slachtvee op de binnen landse markt en door een ver traging van de import van vlees voornamelijk uit Argentinië. Het vleesrantsoen moest daar door verlaagd worden tot 150 gram per week. Dit betekende een geringere soepelheid in de besteding van de vleesbon. De huisvrouw werd kieskeuriger, als zij in de slagerswinkel stond en vooral- voor spel bleek een geringe animo te bestaan. Trou wens, ook reeds voor de oorlog was spek veel minder gewild dan vlees, zodat dit verschijn- Dollars voor een electrische centrale. De E.C.A. heeft als nieuwe maatregel om het tekort aan electrische energie in Europa te verkleinen vier projecten goedgekeurd, waarbij ongeveer 19 millioen dollar van de E.C. A.-gelden gemoeid zullen zijn, voor de bouw en modernisering van electrische centrales in Ita lië, Sicilië, Denemarken en Ne derland. Voor Nederland, werd een bedrag van 3.265.000 dollar goedgekeurd voor de aankoop in de V. S. van materiaal voor gebruik in een electrische cen trale van een sterkte van 124.000 kilowatt in Geertruiden- berg. Studenten in barakken. Na Pasen zal op een terrein te Delft worden begonnen met de bouw van twaalf barakken, die woonruimte zullen bieden aan 220 studenten van de Technische Ho geschool. Men hoopt met. deze bouw, waaraan door de studenten zelf zal worden deelgenomen', eind Juni gereed te zijn. Voorlopig slechts verbetering van de bestaande outillage. De voorstellen van de commissie-Frick. Op 1 Maart 1946 werd een commissie ingesteld voor de verdere uitbouw van het ge vangeniswezen. Deze commissie onder voorzitterschap van mr. dr. W. A. J. M. Fick. heeft op 1 September 1947 haar rap port uitgebracht, waarin zij gedetailleerde voorstellen doet tot uitbouw binnen het raam van de huidige mogelijkheden. Dit uitvoerige, van grote ken. nis en van warme menselijk heid getuigende rapport, is de grondslag voor de zich thans voltrekkende reorgani satie van het gevangeniswezen, waartoe reeds een wetsont werp is Ingediend. De uitbouw van het gevan geniswezen volgens de begin selen van het bijgaande ont werp van wet zal zich voor een belangrijk deel' in de niet- materiële sfeer moeten vol trekken. VERBETERINGEN Voorlopig zal met de aan wezige outillage van kampen en gestichten moeten worden gewerkt. Het is echter moge lijk belangrijke interne verbe teringen aan te brengen. De cellen kunnen meer dan tot dusver tot eenvoudig ver- blijfsvertrek worden ingericht. In plaats van het tonnenstel sel wordt in sommige gestich ten reeds thans een sanitaire installatie gemaakt, tewijl de aanleg van gemeenschappelijke waslokalen de hygiëne kan bevorderen. De kerkzalen wor den ontdaan van de hokjes, waarin de gedetineerden op gesloten plachten te worden. Gemeenschappelijke arbeidsza- len worden in bij de gestich ten te bouwen barakken of door verbouwing ingeribht. De overdekte luchtplaatsen voor één man z\jn reeds grotendeels vervangen door een ruimte, die gelegenheid biedt tot gemeen schappelijk verblijf in open lucht. Bij sommige gestichten is de aanleg van sportterrei nen mogelijk. Zonder veel ver-, bouwing zal tenslotte, met het oog op verder liggende per spectieven. met zgn. open kampen en open boerderijen Minder economische delicten. Blijkens dc jaaretatiek 1948 van de Centrale Contróle Dienst maak ten controleurs van deze dienst in 1948 bijna 62.000 processen ver baal op waarbij ruim 86.000 ver dachten waren betrokken. Deze cijfers bedroegen in 1947 respec tievelijk 80.000 cn 110.000, over eenkomstig het toen nog uitge breidere trerrein van overheids bemoeiing met productie en af zet van landbouw- en voedsel voorzieningsproducten. Ook in de eerste maanden van 1949 zette deze dalende tendenz zich in ster ke mate voort. Ongeveer 2800 verdachten wer den in verzekerde bewaring ge steld (in 1947: 3600). De processen- verbaal van 30.400 verdachten werden ingezonden bij de officier van Justitie, cn die van 55.500 ver dachten bij de ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voedsel voorziening. In 11.500 gevallen werd tot In beslagneming van goederen over- gagaan (in 1947: 18.000 gevallen) onder meer werden in 1048 in be slag genomen: 550.000 kg. granen, zaden en peulvruchten (in 1947: 1.400.000). 70.000 kg vlees en spek (in 1947; (17.000 kg.), 661,000 eieren (in 1947: 871.000). 156 runderen en 36 kalveren (in 1947 respectieve lijk 270 en 342). 1700 varkens (in 1947: 3600) cn 123 paarden (in 1947; 118). geëxperimenteerd kunnen wor den. Het ligt in het voornemen om voorlopig op bescheiden schaal een crimineel-psy chologisch centrum Jn te richten in of in de nabijheid ener universiteitsstad. In de eerste plaats komt dit de op leiding van een medische staf ten behoeve der rjjksasyls ten f;oecic en bovendien kunnen n dit centrum op verzoek der gerechten onderzoeken naar de psychische toestand van nog niet veroordeelde perso nen worden ingesteld. De jeugdgevangenis biyft bestaan, maar daarnaast ko men gevangenissen voor niet tot jeugdgevangenlsstraf ver oordeelde jeugdigen. ARBEID Hete ligt in het voornemen van de minister en aan dit voornemen is reeds op ver schillende plaatsen een begin van uitvoering gegeven om de arbeid in de gevangenissen te intensiveren door 'grotere efficiency, betere outillage der werkplaatsen en machinerieën en door modernere arbeidsme- thoden. Behalve dat de gevangenis- arbeid, veel meer dan tot dus ver het geval was, op commer ciële basis moet worden inge richt, zal hij een sociaal effect moeten' sorteren. Er is reeds toe overgegaan in ieder gesticht een sociaie verzorgers te plaatsen, in en kele grote gestichten wellicht bijgestaan door een .assistent. Behalve deze eigenlijke sociale taak dient de sociale verzor- fer ook belast te worden met e organisatie van ontwikke ling en ontspanning in de gestichten. STRAFFEN Het verdient naar de me ning van dc minister geen aan beveling het gehele arsenaal van straffen, dat de huidige beginselenwei- geeft ie handha ven, al wordt in het rapport der commissie-Fick van een vermindering van de soorten straffen niet gesproken. Opsluiting in een volstrekt donkere strafcel schijnt een onnodige kwelling, waarvan de uitwerking psychisch wel licht niet ongevaarlijk kan zijn en het nut twijfelachtig is. Het schijnt voldoende gedeti neerden te kunnen straffen met opsluiting in een strafcel d.w.z. een cel. die geen per soonlijke bezittingen van de gedetineerden en slechts het hoogstnoodzakelijke meubilair bevat- Grieks schip is nog niet vlot Het Griekse stoomschip „Agioi Victores". dat Vrijdagavond bij Schiermonnikoog 1s gestrand, ligt thans bijna droog. Zondag was de bemanning om haar boot aan het pootje baden: het was eb cn cr stond niet meer dan een halve me ter water. Bij vloed rijst het wa ter 2!i meter. Op 300 m. afstand ligt de sleepboot ..Holland" te wachten tot. de wind draait van Zuidwest nagj. Noordwest. Eerst dan bestaat wellicht een mogelijk heid om het schip vlot te slepen. manning wil voorlopig aan boord blijven. Sensatie in Scheveningen. Zaterdagmorgen spoeltje tegen over het Palace-hotel te Sche veningen een gevaarlijke mijn aan. Direct werd het strand afgezet en de boulevard ontruimd. De Hulp verleningsdienst is er in geslaagd dc mijn zonder ongelukken te de monteren. Credieten ook voor Indonesische ondernemingen. Amerika toont reeds interesse voor investeringen In een gesprek met een re dacteur van het A.N.P. heeft de minister L. Götzen, enige mededelingen gedaan en enige verwachtingen uitgesproken met betrekking tot de voor In donesië op te richten Herstel- bank. Het doel van de herstelbank, aldus de minister, zal zijn: fi nanciering van bedrijven, wel ke door in het koninkrijk ge vestigde natuurlijke en rechts personen in Indonesië worden sel voor de regering geen ver rassing was. Eindelijk kon het rantsoen op 200 gram per week hersteld worden en dat niet alleen: het is nu verhoogd tot 250 gram per week. Daarmede is weer speling in de bestedingsmoge lijkheden van de vleesbon ont staan. Het publiek kan dus thans spek en vlees kopen. De regering wenst nu af te wachten, in hoeverre de vraag zich in een redelijke verhouding over spek en vlees verdelen zal. Dit houdt in, dat op korte termijn geen verandering in de distributie te verwachten is. (Nadruk verboden). gevoerd. Het gaat dus niet over stimulering van Westerse be drijven alleen; het accent ligt zelfs niet in hoofdzaak op het Westerse bedrijfsleven. Wel zal men bij de financiering als cre- terium moeten aanleggen, dat de te helpen onderneming naar de maatstaven van het Wester se bankwezen credietwaardig behoort te zijn. De Indonesische bedrijven waren tot nu toe meestal klein. Het ligt echter in de bedoeling hiervoor het intermediair van het volkscredietwezcn in Indo nesië in te roepon. Voorts zal men credieten verlenen aan In donesische coöperaties (waar van er al weer meer dan dui zend aan het werk zijn). Daar naast zijn er ook Oosterse be drijven, die rechtstreeks voou credieten in aanmerking komen. In het gebied van Pasoendan bestaan b.v. al minstens vijf van dergelijke bedrijven, zoals uit zeer recente gegevens blijkt Op de vraag of reeds kan ge zegd worden wanneer de Indo nesische Herstelbank met de werkzaamheden zal beginnen, antwoordde de minister ont kennend. Gevraagd of ook de West-Indische gebiedsdelen me de als crediteur tegenover In donesië zullen optreden, ant woordde minister Goetzen: „In beginsel is Nederland de cre diteur. Of het verenigd ko ninkrijk als zodanig zal optre den is m.i. gedeeltelijk afhan kelijk van de staatkundige con structie der Nederlands-Indone sische Unie. met name of deze Unie door Nederland alleen of wel door het Verenigd Konink rijk met Indonesië zal worden aangegaan. AMERIKAANSE INVESTERINGEN. Tenslotte beantwoordde mi nister Götzen nog enige vragen van algemene aard. Wat be treft eventuele Amerikaanse investeringen in Indonesië was hij van mening, dat deze na politieke consolidatie inderdaad op uitgebreide schaol zijn te verwachten. Nederland zelf heeft immers niet voldoende kapitaal meer ter beschikking en bovendien zullen Ameri kaanse investeringen Indonesië de zo nodige dollars kunnen verschaffen. In het federale gebied toonde men van Amerikaanse züdc reeds belangstelling voor de nikkclwinning op Celebes. Gevraagd naar zijn indruk over de economische situatie, in bet bijzonder in de pas open- gekomen gebieden, antwoordde de minister: „Wat Sumatra be treft is dc algemene indruk niet ongunstig. Op Java wordt hard gewerkt. In Solo en Djoc- ja bijv. werd direct alles ge daan om de batiknijverheid weer op de been te brengen met hoopvolle resultaten. Over de omvang der vernielingen is nog geen definitief oordcel mo gelijk. Opmerkelijk is de gun stige ontwikkeling in Bantam. In het algemeen gezegd zal het echter op Java wel langer du ren eer de productie weer goed op gang komt dan op Suma tra".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5