NIEUWS UIT ZEELAND Teraardebestelling Ir. J. Gerber Van Gogh expositie Mr. van der Goes van Naters over Indonesische kwestie Gestoofde p Kaleljamv! WALCHEREN |T-genda „Een nieuw hoofdstuk kan beginnen, P.v.d.A. wil de laatste kans niet laten voorbijgaan. Met een rede van mr. M. van der Goes van Naters over het po litieke beeld van Nederland werd Zaterdagmiddag het driedaags congres van de Partij van de Ar beid besloten. Mr. van der Goes van Naters zcide, dat meer dan ooit ordening in ons economisch leven noodzakelijk is en hij lan ceerde de gedachte, dat de party juist als in 1930 met een plan te voorschyn zou komen. Ons economisch leven hangt vol- Rons spreker ten nauwste samen met Indonesië, waar door onze troepen wreedheden zijn begaan, waarin minister Maarseveen niet mag berusten. .Hij is er de man ook niet naar om deze dingen te verdoezelen", vervolgde mr. van der Goes van Naters. ..Het onder zoek is al begonnen en heeft al tot resultaten geleid. Scherp zal hier worden ingegrepen, zoals een democratisch volk zedelijk ver plicht is. De militaire toestand zelf kan verbeteren, indien Soekarno en Hatta zullen kunnen doen. wat de Veiligheidsraad ook hun heeft op gelegd: het staakt het vuren door zetten als regering van de Repu bliek. Tot dusverre hebben wy Nederlanders hen dikwijls in de onmogeiykheid gebracht er ge volg aan te geven, hetgeen de Ka merfractie van de party ten zeer ste betreurt. De politieke actie, die had moe ten volgen op de militaire actie is mislukt. Dit heeft ernstige gevol gen gehad van militaire aard. meer dan de militaire actie zelf. Het wegvoeren van de republi keinse leiders, de belofte, dat ze vrij zouden komen, die aanvanke lijk niet werd ingelost, de kwestie van het kippengaas op Bangka. de mededeling, dat qr maatregelen tegen de verantwoordelijke zou den volgen, maar die niet laten volgen, dat waren alle fouten. Nu heeft de Republiek voor waarden gesteld alvorens deel te. nemen aan de conferentie te Ba tavia en wij hebben ons onvoor waardelijk bereid gesteld. Voor het eerst zijn we een slag voor". Spr. meende, dat er nu een nieuw hoofdstuk kan beginnen in de Indonesische politiek. Voor ve len is overleg plegen met Soekar no nog moeiiyk. ..Onlangs zijn wy weer in het bezit gekomen van foto's, waarop Soekarno staat afge beeld met Tojo. Dat is niet leuk. maar laten wy niet denken, dat wij de historische objectiviteit in pacht hebben. Na 3'i jaar zenu wenoorlog. na een tragedie van gemiste kansen, is ons thans de laatste kans gegeven. De party is vastbesloten die kans niet voor bij te laten gaan". BENELUX. Sprekende over de Benelux zei- do spreker, dat het vertrouwen van de wereld (getuige het Mars hall-plan) in de regeneratlemoge- lykheden van Europa een schok zou krijgen, indien de Benelux mislukken zou. Hij was van oor deel. dat in dit verband het beter en sneller leren van de Franse taal een eerste vereiste is. die aan de orde moet worden gesteld. Voor het slagen van de Benelux is de taalkwestie een van de grootste belemmeringen. Nederland kan cr in alle opzichten slechts rijker op worden, indien het beter Frans leert. De fractieleider besloot zyn re de met enkele opmerkingen over het Atlantische Pact. Hi) was van oordeel, dat Franco-Spartje bij toetreding het Pact eer zouden verzwakken dan %-erstcrken en wenste wel Spanie bU het ver drag, maar niet Franco. RESOLUTIE OVER ATLAN TISCH PACT. Het congres heeft Jn een resolu tie, die aanvankeiyk stof opleverde voor crltlek bij een aantal con gressisten, maar tenslotte in ge wijzigde vorm werd aangenomen, vastgelegd, dat „De doeleinden van het Noord-Atlantische verdrag ook tot de doeleinden van hei con gres behoren en het daarom de toetreding van Nederland tot het Pact onvoorwaardeiyk toejuicht," In de aanvang der resolutie wordt gezegd, dat in Sowjet-Rus- land het einde van de oorlog geen democratisering teweeg heelt ge bracht. De verovering van Li- thauen. Letland. Estland, Polen en Oost-Pruisen, alsmede de be zetting van Oosteiyk-Duitsland en een deel van Oostenrijk, heeft het van oudsher bcstanade Rusïsche imperialisme op hevige wijze aan gewakkerd. zoals op tragische wij ze is gebleken door het vazal ma ken van Roemenië. Bulgarije, Hon- garye, .Albanië, Tsjecho-Slowakije en aanvankeiyk Zuid-Slavië. Het congres is van oordeel, dat door de Sowjet-Rusissche agres sie en bedreiging met agressie, de gehele Westerse beschaving in doodsgevaar is komen te verkeren, terwyi de communistische terreur en voorbereiding van terreur de vrijheid in de gehele wereld be laagt. Congres-routine. Snel gingen op het con gres van de Party van de - Arbeid in Bellevue te Am sterdam bijna 200 in een be- schryvingsbrief neergeleg de voorstellen en amende menten der vele afdelin gen onder de hamer door. Enkele voorstellen lever den stof op voor korte dis cussies. Een daarvan was een voorstel, „te besluiten de Tweede Kamer-fractie et verzoeken er by de rege ring op aan te dringen dat 't Esperanto als vak op de la gere scholen wordt inge voerd". In een pijlsnelle beant woording van de diverse discussies stelde de aftre dende partij-secretaris J. Woudenberg ten aanzien van de Esperanto-kwestie vbor: „Laten wij het voor beeld van de Labourparty in Engeland volgen. Laten wy om tyd te sparen de discus sies staken en eenstemmig het voorstel aannemen. Dan gebeurt er toch precies hetzelfde als wanneer we het eenstemmig verwerpen" Treffende plechtigheid in Bussum. Op de Algemene Begraafplaats te Bussum, enkele honder-- den meters verwijderd van zijn woning, die na zyn vertrek uit Walcheren de naam van dit eiland droeg, is Zaterdag on der zeer grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. J. Gerber, laatstelijk hoofd van het Streek- bureau Walcheren. Het was een indrukwekkende plechtigheid, waarin nog eenmaal op ontroerende wijze uiting werd gegeven aan de grote bewondering en waardering, die in zeer brede kring voor ir. Gerber. gekoesterd werden en de warme vriendschap die velen hem toedroegen. Dank namens Walcheren. Tien personen kwamen om het leven en ongeveer 40 werden gewond by een ontsporing van de Pendjaab-cxpress. ongeveer vier km. van Benares. (Ingezonden mededeling) juicht 't "Vtöerfje Recept van de Voedingsraad! hebt 1 li/, kilo kabeljauw of 1 kilo kabeljauw-moten voor 4 pers. nodig, zout, (citroen), boter of margarine, (paneer meel), aardappelmeel of bloem. Was do vis goed, wrflf ze met wat zout in. Leg ze in vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat gesmolten boter of margarine. Doe er wat water bij. Sprenkel desgewenst wat ci troensap erover. Stoof de kabel jauw 30 min. in oven of 15 min. op vuur zachtjes gaar. Het vlees is dan zacht, laat makke lijk los. Houd de pan gesloten! Bedruip do vis, halverwege de stoof t(jd, met het vocht-Bestrooi haar desgewenst met paneer meel. Gebruik het vocht als saus, evt. gebonden met aard appelmeel of bloem. Bijpassende groenten: worteltjes, spinazie of kropsla. Onder de vele autoriteiten en vertegenwoordigers van orga nisaties en instellingen merk ten wy uit Zeeland o.m. op de heer M. D. A. Glerum, hoofd ingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisves ting in Zeeland, wethouder L. J. van 't Westende, vertegen woordiger van het gemeente bestuur van Middelburg, wet houder L. P. van- Oorschot, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Vlisslngen, de heer J. Moll, vvnd. directeur van gemeentewerken te Vlis- singen en de heer P. J. Adams, vertegenwoordiger van het personeel van het vroegere Streekbureau Walcheren. Nadat Tiet stoffelijk over schot in de aula was opge baard, schetste een broer, dr. W. J. Gerber, leven en karak ter van -de overledene: in zijn jeugd een onbegrepene, bezield door schoonheidsdrang, later overal waar hy werkte, vaak onder vele conflicten, dingen van blijvende waarde tot stand brengend. De plotselinge dood van ir. Gerber noemde spreker uiteindelijk troostend: een lang ziekbed zou voor hem ondraag lijk zyn geweest. Namens de Gooise kunste naars voerde de beeldhouwer R. van,der Kreek uit Bussum het woord, terwijl de secretaris van de Ver. van Ex-politieke Gevangenen, de heer D. Vos. onthulde, dat ir. Gerber ook vanuit Walcheren menig post- wisseltje stuurde om Bussumse oorlogsweduwen te steunen. De bekende Hilversumse architect, ir. W. Dudok, zeide, dat weinig Nederlandse architecten scho ner vormen hebben geschapen dan ir. Gerber. Ir. L. de Roos sprak namens de Minister voor Volkshuisvesting en Wederop bouw en herinnerde eraan, hoe ir. Gerber, wars van ambtelij ke beslommeringen en vaak onder' hevige conflicten, veel voor Walcheren wist tc berei ken in den Haag. Ir. M. H. Maas uit Haarlem sprak namens de Ver. van Dir. van Gemeentewerken, van wel ker orgaan, Publieke Werken, ir. Geroer vele jaren hoofdre dacteur was, de heer Pelix na mens de afd. Noord Holland dezer vereniging, waarvan de overledene ere-voorzitter was. NAMENS ZEELAND. Namens liet gemeentebe stuur van Middelburg sprak de wethouder L. J. van 't Westen- de. Deze getuigde van de grote liefde en toewijding waarmede Ir. Gerber Walcheren heeft willen herstellen. Toen Wal cheren aan het water ontrukt was, was hij de stuurman die met vaste hand de opbouw- werkzaamheden leidde. Met dankbaarheid getuigde deze spreker van de oprechte deel neming van de gemeente Mid delburg met dit overlyden. Namens de gemeente Vlis- singen sprak wethouder L. P. van Oorschot. Deze bracht naar voren dat het niet anders kon dat het getroffen gebied als Walcheren een schok heeft gekregen van deze gebeurte nis. Hoe ir. Gerber gewaar deerd werd is wel gebleken bij het afscheid van Walcheren toen de minister hem persoon- Hjk meedeelde dat hij benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau, een onderschei ding welke inderdaad verdiend was. Spr. bracht de harteiyke dank over van de gemeente Vlisslngen voor alles wat de heer Gerber gedaan heeft. De heer van Eesteren sprak namens de sociale contactcom missie, terwyi de heer P. J. Adams namens het personeel van het vroegere Streekbureau Walcheren afscheid nam van de ontslapene. Nadat prof. J. Bronner uit Amsterdam, sedert zijn jeugd kunstvriend van ir. Gerber en ontwerper van het Hildebrandt- monument in Haarlem, de gro te artistieke gaven "van de overledene in herinnering had gebracht, voerde ten slotte de heer G. Ballintijri het woord namens de Walcherse vrien denkring van jr. Gerber, daar- by woorden van troost tot mevr. Gerber richtend. Aan de groeve, nadat de kist onder een schat van bloemen en kransen bedolven was, dankte een broer voor het eerbetoon en de belangstelling. Propaganda-avond AJ.C. Het gewest Zeeland van de A.J.C. hield Zaterdag in „Slot Ostende" te Goes een propa- gan.da-avond wélke o.m. werd bijgewoond door de afdelingen Goes, Middelburg. Vlissingen, Terneuzen, alsmede bestuur ders van de plaatselijke afde ling van „Nieuwe Koers", en de vakbonden. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer I. Linden- bergh uit Middelburg, werd een onderhoudend programma, bestaande uit zang, dans, mu ziek en lekenspelen afgewerkt. Het oud-hoofdbestuurslid, Lies de Priester uit Souburg, hield een toespraak, waarin zij de jeugdeisen welke de A.J.C. stelt, toelichtte en voorts een beroep op autoriteiten deed aan dit werk morële steun te verlenen, terwijl zij tot slot een propagandistisch woord liet ho ren. De voorzitter sprak een slot woord, waarin hij in het bij zonder dank bracht aan hen, die zich bereid verklaardden logies te verlenen aan de jon gens en meisjes, die van elders kwamen. De mosselexport. Ondanks het ruwe weer bleek het voor de mosselkwekers toch nog mogelijk orders uit te voeren. Er werden deze week nog 450 tonnen mosselen afgele verd, bestemd voor doorzen ding naar België en Frankrijk. Hagelverzekering voor de fruitteelt. Voor een onderlinge fruitte - lers-hagelverzekeringsmaat- schappij voor Zeeland en W. N.-Brabant kwamen reeds ver schillende aanmeldingen bij de Hagelcommissie binnen, doch naar haar oordeel nog niet ge noeg om met succes tot op richting van deze verzekerings maatschappij te kunnen over gaan. De commissie heeft zich daar om met een circulaire tot alle fruittelers gewend, waarin de plannen nogmaals uiteengezet worden. Zo spoedig mogelijk zal bij voldoende deelname een oprichtingsvergadering worden gehouden. De werkloosheid in Zeeland Eind Februari waren er by het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg 2422 Werklozen ingeschreven, eind Maart 1375 (eind Maart 1948: 1563) In Ne derland waren er totaal eind Maart 63240 werklozen. GEBEURTENIS VOOR ZEELAND. Wat heeft van Gogh te zeggen tot ons? Deze vraag is op verschillende wijze gesteld toen Zaterdagmiddag in het Schut tershof te Middelburg, de Van Gogh-tentoonstelling geopend werd. De presidente van „Voor dc kunst" mevr. M. Evers-Keg, gaf in haar openingswoord met enkele woorden de sfeer aan waarin van Gogh leefde. Z(j achtte het een voorrecht, dat ir. V. W. van Gogh aanwezig was, wiens moeder de brieven van haar schoonbroeder verzamelde. Zy bracht dank aan de bur gemeester van Middelburg voor zijn aanwezigheid, aan de pers voor de ruime aandacht, die aan deze expositie reeds voor uit was geschonken en aan de heren R. de Muynck en A. G. Wagensveld, die zich vele zor gen getroost hadden voor deze tentoonstelling. EEN VERGELIJKING. Ir. V. W. van Gogh gaf nog een toelichting op de indeling Dr. van Royen naar Batavia vertrokken. Ondermeer uitgeleide gedaan door de ministers Stikker en Lieftinck is dr. J. H. van Royen met zijn drie adviseurs Zaterdag per K.L.M.-toestel naar Batavia vertrokken om het voorzitterschap van de Ne derlandse delegatie voor de voorbereidende besprekingen aldaar te aanvaarden. De juiste samenstelling van deze dele gatie is nog niet bekend; eerst moet nog beslist worden of een vertegenwoordiger van het B. F. O. zal worden opgenomen en de delegatie zal worden aan gevuld met personen uit Bata via. De beslissing van de as semblee der V.N. het Indone sisch probleem alsnog op de agenda te plaatsen achtte dr. Van Royen in strijd met de geest van het charter der V.N. Hij zeide dit te beschouwen als een poging om propaganda te gen Nederland te maken en hoopte dat hiervan geen on gunstige invloed zal uitgaan op de besprekingen te Batavia. Te Siantar zyn drie gevallen van pokken geconstateerd; in Semarang. dat besmet is verklaard, zyn tot dusverre 20 gevallen waar genomen. Dr. Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie ln Nederland, heeft Zaterdagavond op kasteel Oud- Wassenaar een Cocktail-party ge geven voor de leden van deze mis sie en de Amerikaanse kolonie. Een commentator van Radio- Moskou heeft Bevln uitgedaagd „één enkel feit te noemen, dat aantoont, dat de Sowjet-Unle ooit Engeland, Frankrijk, de V. S. of enige ander land. aangesloten bij het Atlantische Pact, heeft be dreigd". Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Lelden (vac. D. Kuilman) J. J. Koning te Gouda. Aangenomen naar Oldenbroek (vac. J. Koolhaas) A. Wisgcr- hof te -s Grevelduln—Capell*. van de tentoonstelling. Het ver heugde hem, dat op het ver woeste Walcheren de aandacht niet meer uitsluitend tot' de materiële nood beperkt behoef de te worden. Er zit. zo zeide hij, aan ten toonstellingen een gevaar. Zij mogen niet doen vergeten, dat er een hedendaagse schilder kunst is, die eigen wegen gaat. Van Gogh was een groot schil der, maar het zou niet goed zijn als hedendaagse schilders probeerden Van Gogh's te zijn. Spr. kwam tot deze overweging, omdat hij zag hoe men thans bezig is Middelburg te herbou wen in bouwstijlen van het voorgeslacht. De vrees bekroop hem. dat het nageslacht dit zal veroordelen en zal zeggen: wa ren ze maar liever zich zelf geweest. Na de toelichting op de groepsindeling van de geëxpo seerde werken, kreeg burge meester, jhr. .mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, gelegenheid tot het spreken van een offi cieel openingswoord. Spreker bracht namens het gemeente bestuur hulde aan de vereni ging „Voor de Kunst", voor de organisatie van deze expositie. Van Gogh heeft een zware strijd gestreden. Eerst ging het voor hem om de vraag religie of kunst en daarna had hij te kampen met een opkomende geestesziekte. Ook tot onze tijd. aldus spr., heeft van Gogh veel te zeggen. Van Gogh geeft ook nu nog zijn liefde aan zijn medemensen en moedigt hen aan in het stre ven naar 'n wereld, waarin een ruimer plaats zal zijn voor de naastenliefde. Deze tentoonstelling is een gebeurtenis voor Zeeland. In grote wereldsteden heeft men in files gestaan om toegang tot een van Gogh-tentoonstelling te krijgen. Laat iedere Zeeuw thans de kans grijpen deze ten toonstelling te bezoeken, ook om het mogelijk te maken, dat men in de toekomst meer cul turele uitingen in excentrisch gelegen gebieden zelf kan bele ven. Spr. verklaarde na een woord van dgnk aan de initiatiefne mers, de heer de Muynck en de heer Wagensveld, de expositie voor geopend. De talrijke aanwezigen maak ten daarna een rondgang langs de tentoongestelde werken, die een volledig overzicht geven van Vincent's oeuvre. Vooral dc stralende doeken uit de Arles- periode en de doeken uit de pe riode Auvers, hadden de leven dige bewondering van de be zoekers. Toogdag Gereformeerde Mannen ie Middelburg. De afdeling -Zeeland van 4c Bond van Gereformeerde Man- nenverenigingen in Nederland hield Zaterdagmiddag haar jaarlijkse toogmiddag in de Hofpleinkerk te Middelburg. De heer van Donk, afdelings voorzitter, opende deze verga dering, waarna gezongen werd Psalm 1031, en gelezen werd Efeze 610—20 en gebeden werd. In het openingswoord werd in het bijzonder ds. Y. van de Zee, bondsvoorzitter, hartelijk verwelkomd. Deze hield vervolgens een rede over het onderwerp: „Roeping, nu!" Hij baseerde zijn betoog op 'n gedeelte, Heilshistorie Elia Achab en spoorde de verenigin gen aan ijverig voort te gaan met Schriftonderzoek. Spreker beantwoordde voorts een aan tal vragen. Na een slotwoord van de voorzitter beëindigde ds. van de Zee de bijeenkomst met dankgebed. Bouwvolume voor weg- en waterbouwkundige werken in Zeeland. Enige tijd geleden is 't lande lijk bouwvolume vastgesteld, dat verwerkt mag worden door provincies, gemeenten-, water schappen voor weg- en water bouwkundige werken. Daarvan is aan de provincie Zeeland ruim 10 millioen toe gewezen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben nu een pro vinciaal advies-orgaan inge steld, dat over de verdeling van dit bouwvolume in Zeeland advies zal uitbrengen. In de adviescommissie zullen naast enkele leden van Gedep. Staten zitting hebben een ver tegenwoordiger van de ge meentebesturen, een van de polderbesturen en voorts: de heet M. Glerum, hoofding.dir. Prov. Dienst Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. D. J. Swatèrs, hoofding. dir. Prov. Waterstaat en J. C. Corver, dir. gewest. Arbeidsbureau. Vlissingen VERENIGING VOOR WATER TOERISME VERGADERDE. Zaterdagavond werd in de bo venzaal Kiviet tc Vlissingen de algemene jaarvergadering gehou den van de vereniging voor water toerisme „Schelde". In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer P. H. van up- pen diverse gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. TeVens deelde hy mee. dat de vereniging in Febru ari haar 15-jarig bestaan herdacht. Hierna besprak hij de noodhaven, die by de Keersluis gelegen is. Er is te weinig plaats om alle boten een plaats te geven. De heer van Oppen herdacht wy'lcn de heer J. Berting, die als haven-commissa ris veel voor de vereniging heeft gedaan. In de afgelopen winter werden er lessen gegeven in navigatie en knopenieggen. Door een vertegen woordiger van de roeivereniging „Luctor et Emergo" werd tot de heer van Oppen een woord van waardering gesproken. De verent- ging heeft thans 70 leden en 8 do nateurs. Dé heer de Koning werd als consul van de Engelse water- sportvrienden benoemd, voor de service, die hij aan de buitenland se gasten heeft bewezen. De heer D. Smit te Veere is namens de A. N.W.B. aangesteld als waterconsul voor geheel Walcheren. Besloten werd nauwer samen werking te zoeken met V.V„V., daar steeds meer en meer buiten landse gasten de jachthaven be zoeken. De voorzitter deelde ver der mee, dat in vérband met de aanleg van een nieuwe jachthaven ten Oosten van het Walchers ka naal, de vereniging in nauw con tact staat met B. en W. en andere autoriteiten- De jachthaven zal in samenwerking met de Vlissing- se zwemclub in gebruik worden genomen. De jaarrekening 1048 toonde een batig saldo van f 340-88, Als niéu we bestuursleden werden by accla matie benoemd de heren P. Groe- nenberg, commissaris en A. Fie- rens. 2e penningmeester, terwijl de heer W. Warman tot havencom missaris werd benoemd. Besloten werd op korte termijn een feest avond te beleggen. Bij de rondvraag kwam ter spra ke dit seizoen een wedstrUd met attracties voor kanovaarders te organiseren. Tevens werd ge klaagd over het met volle zeilen in en uitvaren van de jachthaven. CANDIDATEN K. V. P. De Kath. VolksDarty. afd. Vlissingen hield Zondag een partystemming ter bepaling' van de volgorde voor de can did aten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen. De uitsla*" luidt: 1. M. J. Corveleiin 57 pnt 2 P. W~'St, 138 Dnt.; 3/W. Groffen, 146 pnt.;" 4. M. de Baar, 175 pnt.; 5. A. Veijgen, 231 pnt.; 6. L. P. Sterzen- bach, 261 pnt. Middelburg Winkelweek met twee dagen verlengd. De besturen van de Burg-ac tie en de winkeliersvereniging Langeviele-Pottenmarkt te Mid delburg hebben besloten de winkelweek met twee dagen (Maandag en Dinsdag) te ver te bezichtigen, evenals de. over- lengen. De étalages blijven dus vloedige feestverlichting, ter wijl de oplossingen van de res pectievelijke prijsvx-agen thans pas uiterlijk Dinsdagavond moeten zijn ingeleverd. Aanvankelijk dreigden de ver wachtingen, die de verenigings besturen van deze winkelweek hadden, te hoog gespannen te zijn, want het slechte weer tij dens de eerste dagen hield vele niet-Middelburgers ervan terug naar de hoofdstad te komen. Dat was vooral Donderdagmid dag te merken, ook al werden toen over het algemeen goede omzetten gemaakt. Zaterdag middag en -avond was de druk te echter enorm en vooral des avonds heerste er in het cen trum van de stad een gezellige sfeer, die nog verhoogd werd door het concert van O.N.D.A. op de Pottenmarkt. De winke liers mochten 's middags ook vele klanten ontvangen. Het bleek ons. dat zij over de resul taten allerminst ontevreden zijn, temeer daar door hun ac tie Middelburg als koopstad in de belangstelling stond en dat zij vastbesloten zijn zo moge lijk volgend jaar wederom een winkelweek te houden. Nulsspaarbank Middelburg in 1948. Verschenen is het jaarverslag over 1948 van de Nutsspaarbank te Middelburg. In dit verslag wordt melding gemaakt van de overna me van de N.V. Zeeuwse Spaar bank, gevestigd te Breskens en kantoor houdende te Oostburg. By overname van het bedryf der N.V. Zeeuwse Spaarbank werd gestart met een inleggerskapitaal van 242.C48.59, over 489 rekeningen verdeeld. Per 31 Doe. 1948 was dit geste gen tot f 349.903,90 en waren er 563 boekjes in omloop. Het rentegevend maximum (f 5.000.en de rentestand (2 bleven in 1948 ongewijzigd (met ingang van 1 Jan. 1949 is de rente verhoogd tot 2.25 Het jaar 1948 heeft, hoewel vele geblokkeerde gelden zijn wegge trokken ter voldoening van aan slagen in de- bijzondere belastin gen als V.A.B. en heffing ineens, hoewel het sparen door de styging der kosten van levensonderhoud en het geducht aandraaien van de belastingschroef. niet vergemakke lijkt wordt, toch nog een toename van het inleggerskapitaal te zign gegeven nl. met f 106,317.64 voor wat betreft het kantoor te Middel burg. De afgifte van 620 nieuwe boekjes getuigt ook van een toe nemende belangstelling voor onze instelling. De gang van zaken aan het by- kantoor Oostburg stemt tot grote tevredenheid. In 1948 traden de beide scholen op 't Zand toe tot de regeling voor het schoolsparen. Thans nemen de leerlingen van 9 scholen te Middel burg deel. In totaal werd door 1004 leerlingen gespaard, welke een be drag van f 18.003,99 bijeenbrachten. Het saldp der schoolspaarders be droeg eind 1948 f 19.062.56 De Verlies- en Winstrekening geelt een netto-winst aan van f 62.075.60 (waarin een bedrag van f 20.351.98 aan achterstallige rente op buitenlandse effecten verwerkt zit). Van dit saldo werd f 13.340.20 aan het Pensioenfonds toegevoegd, waardoor dit op f 70.000.werd gebracht. Op het kantoorgebouw werd f G.469,45 afgeschreven, de kantoor-inventaris werd door af- schryving van f 5.237,56 op f 1.— gebracht, terwyl het restant ad f 37.028.39 aan het reservefonds werd toegevoegd. De reserve-rekeningen bedra gen thans tezamen f 632.420.55, d.i. 11.70 - van-liet""thieg£EïakapitkaL NA-UITREIKING BONKAARTEN De na-uLtreïking van de bon kaarten zal te Middelburg plaats hebben op Dinsdag 12 April voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. De uitrei king gebeurt op Dam 43. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z. Programma voor Koninginnedag. In een vergadering van het algemeen bestuur van de Ko ninklijke Vereniging „Uit het volk voor het volk" te Mid delburg werd als eerste punt van de agenda de voorgenomen wijziging van statuten en huis houdelijk reglement bespro ken. Verder werd het voorlo pig opgemaakte programma voor 30 April de eerste Konin ginnedag, door de vergadering goedgekeurd. Dit luidt als volgt: 8 uur reveille door twee muziekcorpsen; 10.30 uur muzi kale wandeling; 1.30-^5 uur kindermiddag in het Schutters hof, nL.twee voorstellingen van 1 uur, met goochelen, pop penkast, schaduwbeelden, jong leren enz. Kinderen van leden hebben toegang tegen sterk ge reduceerde prijs; 3.30 uur con cert op de Markt; 8 uur concert op de Markt, afgewisseld met dansen en gymnastische oefe ningen; 9.30 uur fakkeloptocht. Deze vergadering stond onder leiding van de heer L. A. Schenk, voorzitter der vereni- ging. CHRISTEL! :KE KWEEKSCHOOL. Dezer dagen werd onder leidin*" van de heer Batten te Middelburg, de jaarverga dering van de Chr. Kweek school gehouden. Er werd melding gemaakt van grote zegeningen, naast een zware klacht over de financiële toe stand, als gevolg van een k'eitt e-e*": le-rlingen vooral in vorig* ja^en, al mag het aantal met het oog op de t~-komstige bc" :*te aan per soneel voor Christelijke scho len in Zeeland ook nu nog n'ct voldoende worden ge noemd. ALLE EXAMENS VERLIEPEN GOED. Eindexamen: 100 ge slaagd; eindexamens-spoed cursus (HBS^ers): 100 ge slaagd (behalve dat drie van de dertien geslaagden geen aantekening voor Lich. Oefe ning verwierven); Nuttige Handwerken: 100 geslaagd; Bijbelse vakken: 100 ge slaagd; Hoofdacte-examens: 88 geslaagd. Het is zeer gewenst, zo werd uitgesproken, dat het aantal rijksstüdietoelagen (thans 5) groter wordt en ook belangrijker; voor eén provin cie als Zeeland is dit al heel biizonder hét geval. - Laten ook zonder vérvulling van die wens, toch alle Christen ouders ernstig overwegen, of Recordomzet veiling* St. Annaland. De Land- en Tuinbouwver- eniging Veiling St. Annaland en Omstreken hgeft over het afgelopen jaar een record om zet bereikt vain ruim één mil lioen gulden. De gedetailleerde cyfers van het boekjaar 1948-1949 luiden als volgt: Aardappelen 5.493.221 kg. 451.887,01; Uien 7.172.661 kg. 476.667.13; Rode Peen 1.518.545 kg. 54.347,56; Div. Groenten 98.22 kg. 24.196,03. Totaal 14.282.647 kg. en 1.007.097.734. Geleidelichten worden verbeterd. Op een desbetreffend ver zoek van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Schippers vereniging Schuttevaêr werd bericht ontvangen, dat plan nen iri bewerking zijn om de geleidelichten van Zierikzee en de Val van een andere lichtbron te voorzien, waar door sterkte en zichtbaarheid zullen worden vergroot. Voorts is reeds opdracht gegeven om tot het moment van ver sterking extra zorg te beste den aan het onderhoud van de bestaande lantaarns. zij geen zoon of dochter naar de kweekscholen behoren te zenden. Excursies, lezingen, corres pondenties hebben gediend om de leerlingen meer contact met de „Christenwereld" te geven. De aftredende bestuursleden (de hh Batten, Cal jouw, Cats- man) werden herkozen; de heer mr. Sepers te Goes werd nieuw bestuurslid. Tot lerares Nuttige Handwerken werd be noemd mej. Dora Prins. O.- en W.-Souburg. ONDERWMSFTLMS. Vrijdagmiddag werd op het gemeentehuis te Souburg voor onderwijzend personeel der scholen en enkele bestuursle den door de heer J. J. de Jong. districtshoofd van de Neder landse Onderwijsfilm te Den Haag, een causerie gehouden over de toepassing van de On derwijsfilm. Na eén kort wel komstwoord door burgemees ter Stemerding, wees de heer de Jong op het grote nut met de film, de kinderen te laten zien, wat ze leren. Vooral bij aardrijkskunde worden zeer gunstige resultaten bereikt. Een film-apparaat is er aan wezig, terwyi door de Neder landse Onderwijsfilm tegen een geringe vergoeding speciaal vervaardigde schoolfilms be schikbaar worden gesteld, zo dat de tijd wel niet ver meer zal zijn dat ook te Souburg de onderwijsfilm haar intrede zal doen op de scholen. BEGRAFENIS J. C. VAN DIJK. Onder grote belangstelling werd Zaterdag te Souburg ten grave gedragen het stoffelijk overschot van 'wijlen J. C. van Dijk, die in Zeeuwsch Vlaanderen door een noodlot tig ongeval om het leven kwam. Brandweerlieden droe- fen de kist, die met vele loemstukken was gedekt, ten grave. Burgemeester Stemerding wees op de grote verslagen heid, die door het plotselinge heengaan van de heer Van Dijk was gewekt. Hij was al gemeen geacht. 'Zyn nage dachtenis zal in dankbare her innering blyven. De heer Smit, commandant van de brandweer en enkele anderen herdachten de over ledene als onder-commandant •van de brandweer en spraken woorden van troost tot de fa milie. Ds. Spijkerboer las een by~ belgedeelte en bad het Onze Vader. De vader van de overlede ne dankte dien bewogen.. Uit Middelburg, Vlissingen en andere or.Jio-gende gemeen ten waren de brandweercom mandanten aanwezig. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben tot pontonstei- gersknechts bij de Provinciale Stoombootdiensten de heren W. Schout en N. But benoemd. Marktberichten VEILINGS VERENIGING WALCHEREN TE MIDDELBURG. Van 8 April 1949. Gele savoijekool 30; Rodekool 15 —29: Witte kool 8; Lof 9—.26; Prei 8—9; Spinazie 730; Spruiten 30 —58: Sla I 11—18; idem II 417: Bloemkool Ia 6585 idem I 3663; idem II 8—31; idem III 6—21; Ra dijs. bos, 616; Schorseneren 20 24; Rabarber 25—33; Andijvie 25— 42: Sla, kg., 14—38: Stoofsla 13 18; Appelen, fabriek, 5053. MIDDELBURG. Maandag: Schouwburg: Bloed wraak, 8 uur; Electro: „Nattigheid"', 7 en 9.15 uur; Kunstmuseum: Van Gogh-ten toonstelling, 9—12.30 en 1.30— 5.30 uur. Dinsdag: Electro: „Die man is van wij", 7 en 9.15 uur: Kunstmu seum: Van Gogh-tentoonstel ling, 9—12.30, 1.30—5.30 en 7— 9.30 u.. 3 u. rondleiding door Louis Heymans. VLISSINGEN. Maandag Alhambra „De Avontu ren van Robin Hood", 7 en 9 u. Luxor, „Green Dolphin Street" 8 uur: Concertgebouw. Toneel voorstelling 't Nut „De Linde boom". 8 uur. Dinsdag. Alhambra. „Dc Zeewolf"! i en 9 uur; Luxor, „Chaiile Clan in geheime dienst", a uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2