PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boerderijen voor Walcherse boeren in de N.Q.-polder Het Westen belooft een ruime mate van de Duitsers zelfbestuur Poolse verstekelingen op een Zaanse houtboot DE BILT Maarschalk Tito bijt van zich af naar links en rechts Geallieerde controle blijft bestaan Militaire begroting van ruim 15 milliard dollar Goed nieuws, waarop lang gewacht moest worden 192e Jaargang - Nó. 84 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.: G. BaHintijn. PLverv.i W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: IB ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax.8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg:. Londense Kaai 29,tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b:g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -TerneuzenBrouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C ICQ tel. 26 Engeland, Frankrijk en 'de Verenigde Staten hebben West-Duitsland de hoogste graad van zelfbestuur beloofd, die tijdens de bezetting mogelijk is. Het nieuwe bezettingsstatuu t, dat met het verzoek om commentaar aan het praesidium van de West-Duitse con stituerende vergadering en de ministers-presidenten van de elf West-Duitse staten is overhandigd, belooft volledi ge wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht aan dc regeringen van federale staat en „lander", behalve op de gebieden, waarop de bezettende mogendheden zich het ge zag voorbehouden. Het statuut staat echter de Duitse autoriteiten toe hun bevoegdheden ook uit te oefe nen op het terrein, dat aan de bczettingsautoriteiten voor behouden bljjft, mits de Duit sers daarvoor toestemming van de geallieerden ontvan gen. De drie mogendheden ver klaren te hopen, dat zij niet zullen behoeven over te gaan tot hervatting van liet gezag op andere gebieden, dan die zij zich hebben voorbehouden. Zij verplichten zich- tot her ziening van het statuut na twaalf maanden en binnen achttien maanden nadat het van kracht geworden is, met Ommezwaai naar rechts in Engeland Zware verliezen yoor Labour. De ommezwaai naar rechts der Britse kiezers is duidelijk geworden nu de meeste uitsla gen van de graafsehapsverkie- zingen binnen zijn. Het centrale verkiezingsbureau der conservatieve partij ver klaarde. dat de socialistische partij 211 zetels had verloren. De conservatieven verloren 14 zetels. MoYgan Phillips, secretaris van de Labour-partij, verklaar de, dat de uitslagen een uitda ging waren voor de gehele La- bour-beweging. „Maar weinigen verwachtten, dat de verliezen zo zwaar zouden zijn". Ontploffing in kerk tijdens de dienst. Men vreest, dat vele personen om het leven gekomen zijn bij een ontploffing in de Rooms Katholieke kerk te Marion in de Amerikaanse staat South Dakota. De ontploffing deed de gehe le kerk instorten tijdens de mis, toen naar schatting 150 ge lovigen in het gebouw waren, van wie de meesten werden be dolven. Drie uur na de ramp kon men vier lijken en twaalf gewonden uit het puin losma ken. Nieuwe eigenaar van beroemde diamant. De legendarische „Ho pe" diamant die de re putatie heeft, ongeluk aan te brengen, is dezer dagen bij zijn nieuwe eigenaar, een New York- se handelaar in juwelen, Harry Winston genaamd, bezorgd. De diamant werd in een klein bruin papiertje aan Winstons kantoor af geleverd en de postbode arriveerde in een zwaar bewapende vrachtauto. De diamant, die vol gens de traditie het vu rige oog van een Hindoes afgodsbeeld heeft uitge maakt, werd 300 jaar ge leden gestolen. Direct nadat de dia mant aan Winstons kan- toof was afgeleverd, be gon een kleurrijke show. Knappe en zeer elegant geklede mannequins droegen de juwelen, ter wijl fotografen opnamen maakten en verslaggevers elkaar verdrongen. De diamant is in het bezit geweest van Marie Antoinette, die geguillo tineerd werd. Algemene vergadering V.V.D. De algemene vergadering van de V.V.D. te Utrecht is Zater dagochtend voortgezet met de behandeling van het tweede gedeelte van het gemeentepro gram. Het werd na enige dis cussie aangenomen. Bij acclamatie werden tot voorzitter en ondervoorzitter der partij benoemd mr. P. J. van Riel in Den Haag. Uitvoe rig werd gesproken over het Oud te Rotterdam en mr. H. beleid van de Kamerfracties en door de Kamerfracties be antwoord. het doei de jurisdictie van de Duitse autoriteiten op wetge vend, uitvoerend en rechter lijk gebied uit te breiden. Zij behouden zich volledig gezag voor in zaken betref fende ontwapening en demi- litarisatie met inbegrip van researchwerk, verbod en be- Derkingen van industrieën en •van de burgerluchtvaart. Verder controle over de Ruhr-industrie, restitutie, her stelbetalingen, dekartelisatie, deconcentratie, handelsdiscri minatie, buitenlandse belangen in Duitsland en vorderingen op Duitsland. Buitenlandse zaken, verplaatste personen en vluchtelingen, bescherming, aanzien en veiligheid der ge allieerde strijdkrachten en haar cmployé's blijven ook aan de geallieerden voorbe houden. In binnenlandse aangelegen heden behouden de bezettings autoriteiten zich in zoverre controle voor als nodig is om een zodanig gebruik van fond sen, voedsel en andere voor raden 'te verzekeren, dat Duitslands afhankelijkheid van buitenlandse hulp tot een mi nimum beperkt blijft. Eigen bericht). Nieuwe ontwikkeling in England-Spiel. Van der Reyden wordt Brits onderdaan. Wij vernemen van volstrekt betrouwbare zjjde uit Londen: Willem Jacobus van der Rey den, de sedert vorig jaar in En geland wonende voormalige Nederlandse geheime agent, die juist voor het begin van het England-Spiel in handen van Schreiedcr zjjn zendsysteem en code en die van een andere agent aangaf, zal binnen enkele dagen Engelsman zijn. Hij heeft enige tijd geleden neutra lisatie aangevraagd; op deze aanvrage is gunstig beschikt en binnen zeer afzienbare tijd zul len hem de desbetreffende pa pieren die thans in Londen worden gereed gemaakt worden uitgereikt. Het zal dan de Nederlandse justitie niet meer mogelijk zqn gesteld dat zij dit wenste met enige kans op succes de uitlevering van Van der Reyden te vragen. Meisje gevallen in 40 m- diepe pijp. Een driejarig meisje te San .Marino (Californië) Kathy ^Fiscus, is bij het spelen in een 40 meter diepe pijp gevallen, die loodrecht de grond in loopt. De pijp heeft slechts een dia meter van 35 cm. De politie had aanvankelijk een oproep uitgezonden voor een „slangen mens" van een circus, die in de pijp zou moeten afdalen. Later heeft men dit denkbeeld laten varen, omdat men vrees de, dat de luchttoevoer voor het meisje zou worden afgesloten. Men is thans met draglines en bulldozers bezig de pijp uit te graven. GEEN OMMEZWAAI NAAR HET WESTEN. Toegejuicht door 1640 afgevaardigden heeft maarschalk Tito op een congres te Belgrado in een rede fel van zich af gebeten, zowel naar het Westen als naar het Oosten. Hij verklaarde, dat de Joegoslavische leiders hun leigen weg zou den gaan zonder zich te store n aan perscampagnes of aan vallen uit het buitenland. Zinspelend op de vijandige houding van Moskou zei Tito: „Achter de leugens en fantas tische bedenksels tegen ons land gaat een afwijking schuil van het Marxistisch Leninisme. Wij hebben thans de bewij zen in handen, dat zich in ver schillende communistische par tijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten bevin den." Tito noemde dc aanvallen van de socialistische pers op Joego-Slavië en zijn leiders „in ieder opzicht gelijk" aan de aanvallen van de Russische bourgeoisie en de internationa le reactie op de Sowjet Repu bliek in haar jonge jaren. Maarschalk Tito verklaarde verder nog: ,,De pers van de landen uit Tiet Oosten en uit het Westen verbruikt hectoli ters inkt om aan te tonen, dat wjj beginnen handel te drijven met de Westerse 'mogendheden Zij schrijft, dat het zeker is, dat wij het kapitalistisch kamp zullen binnengaan. Deze ordinaire stommiteit wordt nog eens extra aange- Sowjet-voorstel over Italiaanse ikoloniën. Onder beheer der V.N. In de algemene vergadering der V.N. eeft de Sowjet-Unie de Engelse en Amerikaanse voorstellen voor de bestemming van de voormalige Italiaanse koloniën in Afrika verworpen. Gromyko stelde voor de voor malige Italiaanse koloniën on der een algemeen, door de Ver- Naties uit te oefenen beheer- schap te plaatsen, waarbij Italië deel zou uitmaken van d© be- lieerschapsraad. Lybië zou na tien jaar onaf hankelijk moeten zijn. Gedu- rede die tijd zou het bestuur over Lybië moeten worden ge voerd door een persoon, met volledige uitvoerende gezagsbe- voegdheid, te benoemen door en verantwoordelijk aan de beheerschapsraad. Tevens zou een uit zeven le den bestaande raadgevende commissie moeten worden in- iesteld, waarin Engeland, de V. de Sowjet-Unie, Frankrijk, Italië en de Europese en Ara bische bewoners van Lybië ver tegenwoordigd zouden moeten zijn. Eritrea zou dezelfde status moeten hebben als Lybië, waar bij Ethiopië, via de haven van Assab, een uitweg naar zee zou moeten krijgen. dikt door de verzinsels, welke door de pers der Oostelijke landen worden verbreid en die ten doel hebben ons zoveel mo gelijk in een kwaad daglicht te stellen. Wensen wij handel te drijven, willen wjj kopen, wat wjj no dig hebben en zullen wij ver kopen, wat wjj kunnen missen? Natuurlijk zullen wij dat doen. Indien wij dat niet deden, zou den wjj een misdaad jegens ons socialistisch land begaan." Enveloppe met 57.000 dollar verdween uit K.L.M.-dep6t. VREEMDE VERMISSING IN NEW YORK. Een enveloppe met 57.000 dol lar in contanten, die door een bediende van een New Yorkse bankiersfirma naar het vlieg veld Idlewild bij New York werd gebracht voor vervoer per K.L.M. naar Zurich, wordt sinds Vrijdag vermist. De brief werd Donderdag avond bij het K.LJVI.-depót op het vliegveld bezorgd. De be diende van het depót, die de enveloppe in ontvangst heeft genomen, heeft aan de politie verklaard, dat hij in de haast had vergeten zijn opvolger op de waardevolle zending attent te maken. Vrijdagmiddag werd het geld vermist en de politie in kennis gesteld. Omdat men het mogelijk acht te dat het couvert aan boord van het betrokken vliegtuig was gekomen zonder de begeleiden de papieren, werd naar het vliegveld Gander op New Foundland getelegrafeerd om het vliegtuig vast te houden en te doorzoeken. Van Gander kwam echter Vrijdagavond het bericht, dat de enveloppe niet gevonden was. Prinses Wilhelmina houdt radiorede. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gege ven op eerste Paasdag een ra diotoespraak te houden naar aanleiding van het Oecume nisch werk. dat door dé Ker ken wordt verricht, en wel in het Nederlands en het Engels. Het was haar uitdrukkelijk verlangen dat deze toespraak via het Ilcor zou worden uit gezonden. Vanzelfsprekend wordt het Nederlandse zowel als het En- gelse gedeelte heruitgezonden door de Wereldomroep. Be sprekingen zijn nog gaande met de B.B.C. en de C-B-C., de Amerikaanse stations, alsmede stations in Indonesië, Afrika en Wést Indië. Ikor zendt dit programma uit op 17 April van 11.4512.00 uur via Hilversum 11 en P.C.J. en van 19.0019.15 uur via Hilver sum I. Repatriëring wordt hervat Binnenkort nadere mededelingen. Er wordt op het ogenblik overleg gepleegd tussen de au toriteiten in Den Haag en Ba tavia over een hervatting der 'repatriëring van de daarvoor in aanmerking komende Ne derlandse militairen in Indone sië. Dit overleg is thans, voor wat betreft een nieuwe vast stelling van het repatriërings schema, in een eindstadium ge komen. Op korte termijn zullen publicaties hierover worden ge daan. Taxi overreed kindje. Terwijl haar vader een bezoek 'bracht aan zijn in een sanatorium verbljjf houdende vrouw, is Zon dagmiddag in Zaandam de 3-jarig- ge Annie de Koe door een taxi overreden en op slag gedood. Het meisje kroop voor de bumper van de wagen, terwijl de taxichauffeur a/rekende met een passagier. De chauffeur merkte het kind niet op. toen hij weg wilde rijden. Britten arresteerden Duitse commandant. Op aanwijzing van twee zij ner voormalige soldaten is Wolfgang Kirchberg, voormalig commandant van een Duitse batterij in Nederland, thans rechter in het burgerlijk ge rechtshof te Helmstedt, door de Britse autoriteiten gearresteerd. Kirchberg wordt er van be schuldigd het bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van drie Nederlanders. Hachelijk avontuur tijdens reis van Stettin naar Nederland. Zondagmiddag bevrijd. Honderden Zaandammers volgden Zondagmiddag van de kade de lossing van het 500 ton metende houtschip „Fero- cia". Onder de 36-jarige kapi tein Hein Sloots was dit schip Woensdag j.l. uit Stettin ver trokken met een. lading hout, bestemd voor Zaandam. Bij het vuurschip „Gjedser". ten Oos ten van de monding van het Kaiser Wilhelm-kanaal, hoorde de 16-jarige lichtmatroos Chiel van Drenkelaar kloppen in het vooronder. Met de kapitein, die hij terstond had gewaarschuwd, kwAm de wachtmatroos tot de verrassende ontdekking, dat zich twee verstekelingen aan boord bevonden. Deze bleken bovendien in een gevaarlijke situatie te zijn geraakt. Het vrij stormachtige weer had nogal wat water over het schip doen slaan en het hout was gaan trekken, zodat voor beide mannen slechts een kleine ruimte overbleef. Een der bei de mannen sprak Duits: hij vertelde, dat hij met zijn mak ker Maandagnacht voor het vertrek van .de „Ferocia" zich aan boord had verstopt. Ver. Staten voeren hun bewapening op. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan de militaire begroting voor het jaar, dat I Juli 1949 begint. De uitgaven voor de Amerikaanse strijdkrachten wor den begroot op ruim 15 milliard 909 millloen dollar, dat is ruim 5 milliard dollar meerdan de som, waar president Truman aanvankelijk om had verzocht. Het leeuwenaandeel vaoi deze som zal voor de luchtmacht besteed worden. D$ stafchef generaal Oniat Braaley heeft aan dé com missie meegedeeld, dat hij geen oorlog verwacht in het jaar, dat 30 Juni 1950 ein digt. „Verleden jaar was ik bezorgder dan thans", z< voegde hij er aan toe zonder deze opmerking verder uil te werken. De begroting voorziet in .'n strijdmacht van- 4.743.100 of. ficieren en manschappen, on der wie 2.709.300 georgani seerde reservekrachten. Aan geregelde strijdkrachten zal leger 677.000. de vloot 527.000 en de luchtmacht 440.000 man bezitten. De commissie hechtte haar goedkeuring aan het volle be drag van 530 millioen dollar voor onderzoek en ontwikke ling, waaronder het bestude ren van nieuwe wapens. Dc voorgestelde toewijzing zou de luchtmacht in staat stellen over 9.875 vliegtuigen Bouw van 28 boerderijen op 12 ha- kavels zal spoedig beginnen Er is verheugend nieuws over de boerderjjenbouw in de Noord-Oost Polder. Hierover was men tot nu toe, wat de kleinere bedrijven betreft, in het onzekere met het gevolg, dat de Walcherse boeren, die zich daarvoor hadden opge geven, te vergeefs uitkeken naar nadere berichten over de uitzending naar de polder. Wij vernemen thans, dat de zer dagen de vergunning van het departement van Finan ciën is te verwachten voor de bouw van 28 boerderijen op kavels van 12 ha. Deze bedrijven zullen betrokken kunnen worden door de Walcherse boeren, die daarvoor het eerst in aanmerking komen. Er is goede hoop, dat deze boerderijen op 1 Mei 1950 gereed zullen zijn. De Herverkavelingscommis sie Walcheren ondervindt bij haar bemoeiingen voor de uit zending van boeren veel steun en medewerking van het de partement van Landbouw en van de Directie Wieringer- meer (N.-O. Polder), doch de bezwaren van het departe ment van Financiën tegen uitgifte van 12 ha. bedrijven in verband met de grotere kosten, werkte remmend. Reeds het vorig najaar werd een lijst van boeren, die voor uitzending in aanmerking ko men, opgesteld, maar nadere inlichtingen kon deze mensen niet gegeven worden, omdat het wachten was bp de beslis sing van Den Haag. Waar deze uitzending van enorm belang is voor het goede verloop van de herver kaveling, wachtte ook de Her verkavelingscommissie met spanning een beslissing van het departement af. Toen vo rige week de commissieleden, de heren A. Geschiere en W. A. van der Werff een bezoek brachten aan de N.-O. Polder, was hierover nog steeds niets bekend, doch nog tijdens dit bezoek hoorde men door een telefoongesprek met Den Haag het goede nieuws, dat uiteraard met gevoelens van opluchting en vreugde werd ontvangen. De zaak kan ein delijk aan het rollen worden gebracht'. DICHT BIJ DE DORPEN. Oorspronkelijk was' het plan geopperd de Walcherse boe ren kavels, verspreid over de polder, te geven, met dien verstande, dat steeds enkele gezinnen in eikaars nabijheid zouden wonen. Hiervan ismen echter teruggekomen. De 12 ha. kavels, die thans beschik baar komen, liggen ln groe pen bij de dorpen Marknesse ên Ens. Alle bedrijven voor Walchenaren liggen binnen 'n straal van 3 km. van een dorp en een los- en laadplaats. Op het ogenblik is voor de grotere bedrijven reeds een behoorlijke bouwactiviteit te constateren. In aanbouw zijn 17 boerderijen op 24 ha. ka vels, drie op 36 ha. kavels en één op een 18 ha. kavel. Van de eerstgenoemde boer derijen ligt over het algemeen reeds de fundering. Zoals be kend worden de schuren mon- tagebouw. Ook aan de bouw van landarbeiderswoningen, die permanent zijn en een heel vriendelijk© indruk ma ken, wordt hard gewerkt. Zfl zullen de boeren huisvesting bieden totdat hun boerderij gereed is. Van een verlaten heid en woestenij kan op het ogenblik in de N-O. Polder niet meer gesproken worden; Integendeel, dit gebied krijgt steeds meer de allure van 'n normal© landbouwstreek. Langs de hoofdwegen zal men in dat jaar te beschikken en 2.600 toestellen te bestellen. Voor de vloot is een som uitgetrokken voor 731 sche pen, waaronder 8 vliegdek schepen voor zware toestel len en 80 onderzeeboten. De begroting bevat een aparte voorlopige post van 43 mil lioen dollar voor de bouw van een vliegdekschip vo^r superforten, dat naar verwach ting 189 millioen dollar zal kosten. John Sullivan, de Ameri kaanse minister van marine, was over deze „te geringe toewijzing" allerminst tevre den. DE STRATEGIE IN EUROPA. „Het is volstrekt noodzake lijk, dat de Amerikaanse re gering dc middelen vindt om in geval van oorlog de land. strijdkrachten der Europese' landen te steunen, aangezien het verlies van bases op 't vaste land van Europa en van Azië een eventuele oor log tegen een aanvallende staat met een twintigtal jaren zal kunnen verlengen." Dit verklaarde de Ameri kaanse minister van oorlog, Kenneth Royal, voor een com missie van het Huis van Af- fevaardigden. Soortgelijke ver- laringen werden vorige week reeds meer afgelegd. om de 150 meter een boerde rij zien en tussen de hofste den landarbeiderswoningen. BINNENKORT BE RICHT AAN BE TROKKENEN. Daa. dit economisch het meest verantwoord -is, zal de pacht per ha. oplopen met de grootte van het bedrijf. Di verse factoren, die de pacht waarde bepalen, worden bij de pachtprijs in rekening ge bracht: uitgegaan wordt van de productiviteit van de toe gewezen grond, daarbij wordt opgeteld de huur van het be- drjjf ep vervolgens wordt de ligging (aantal km. van dorp en los. en laadplaats) afge trokken. Naar men ons mededeelde, zal de lijst van gegadigden over het algemeen wel wor den aangehouden. Men hoopt op 1 Mei aan ieder© betrokkene bericht te hebben gezonden, dat hü t.z.t. naar de Noord-Oost Polder zal kunnen verhuizen, wé&r hij za! komen en hoe hoog de pachtprijs zal zijn. Ook daar over zal dus niet langer on zekerheid bestaan. Waar schijnlijk zal begin Mei een excursie voor de boeren en boerinnen naar de polder wor den georganiseerd, opdat ieder de grond, die hij in de toe komst zal bewerken, kan be zichtigen cn de ligging van zijn kavel In ogenschouw ne men. LIEVER IN HOLLAND. Op de vraag van de kapitein, waarom zij uit Polen wilden vertrekken, luidde het ant woord: „Es ist schoner in Hol land zu seinAls je in Po len geen lid van de partij bent, breng je het tot niets. Het le ven is daar niet zo best". Een der overige leden van 9-kappi- ge bemanning, de matroos Jan Oostrom, herkende de woord voerder" van het duo aan zijn stem. Hij had hem Zaterdag voor het vertrek in een café te Stettin nog ontmoet. Daags voor het vertrek had zich nog een Pool in het schip verstopt. Deze werd ontdekt en verwijderd. De beide verstekelingen had den slechts een half kilogram brood en een fles water mee gebracht. Tweemaal 24 uur hebben zij zonder enig voedsel aan boord vertoefd. VOEDSEL DOOR EEN SLANG. Na de ontdekking heeft de bemanning een gat geboord door het metalen z.g. graan- schot en daardoor een gummi- slang in de kleine ruimte, van de vluchtelingen gebracht. Door de slang werd vloeibaar voedsel geleid, dat de mannen om beurten opzogen. Op de zelfde manier kregen zij de ge legenheid nu en dan een ciga- ret te roken. Terstond na aankomst in" Zaandam om 12 uur Zondag middag zq'n een groep arbei ders geheel vrijwillig met de lossing van het schip dat betekent de bevrijding van de verstekelingen begonnen. 40 last hout van het dek en 15 last hout uit het ruim moeten daarvoor worden verplaatst. VERLOST. Om half vijf gelukte het aan de 24 lossers, net schip zover vrij te krijgen, dat de Poolse verstekelingen naar boven konden worden gehaald. In ha chelijke toestand kwamen zij aan dek. De oudste hunner viel meteen bewusteloos toen hij in de buitenlucht kwam; de jong ste hield zich beter, doch van beiden is «de toestand van dien aard, dat besloten werd hen naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam te vervoeren. De politie weerde met grote ge strengheid de nieuwsgierigen; ook aande journalisten was het verboden contact met de Poolse verstekelingen te zoe ken. De politie had dc gezich ten van de beide verstekelin gen bedekt, zodat men ze niet kon zien. Mevr. Noordewier ter aarde besteld. Op indrukwekkende wjjze heeft kunstlievend Nederland Zaterdag de laatste eer bewe zen aan dc zangeres mevrouw Aaltje Noordewier-Iteddingius. die te Hilversum ter aarde werd besteld. De plechtigheid begon met een rouwdienst in de chapel Ie ardente, waar het stoffelijk overschot temidden van vele kransen en bloemstukken op gebaard lag. Een viertal kun stenaars, die tot mevr. Noor- dewier's vriendenkring behoori den, de sopraan mevr. Dora van DoornLindeman, de or ganist dr. Anthon |ran der Horst, de fluitist Ni". Klasen en de cellist Carel van Leeu wen Boomkamp eerde haar op muzikale wijze. Enkele honderden genodigden woon den deze dienst bij en schreden in de rouwstoet achter de baar naar de begraafplaats aan de Bosdrlft, waar de bijzetting in het familiegraf volgde. Talrijke autoriteiten uit de muziekwe reld en kunstenaars waren hier aanwezig. Aan de groeve sprak dr. N. R. A. Vroom, hoofd der afd. Kunsten van het ministerie, afp de overledene een der grootste vrouwen van Nederland's ge schiedenis noemde. De burge meester van Hilversum noem de haar niet alleen een grote zangeres maar ook een edel mens en zijn ambtgenoot van Deume haar geboorteplaats herdacht speciaal' haar jeugd. In de Amsterdamse haven ar riveerde het s-s. „Venus" uit Bre men. het eerste Duite schip, dat na de oorlog in Amsterdam goe deren (wol) Inneemt. 4 VOORSPELT PLAATSELIJK ENTGF. REGEN. Geldig tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matig'-, langs de kust later krachtige tot harde Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1