DE ORGANISATIE IN SPANJE T Wat Seyss Inquart deed Geen eenstemmigheid over positie der B.F.O. Amsterdam - Parijsde goudlijn Accoordlonen in de Zeeuwse landbouw r Smokkelarij moeilijk te bestrijden* ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKV Uit de geschiedenis van de Gestapo V Himmler's medewerkers „Fal Felix' ging tot grote spyt van Hermann Göring niet door. Dit geval „geval" behoorde tot een der weinige onder nemingen, die niet tot uitvoering kwamen en daarover heeft Hitler zich later bitter beklaagd. Göring pochte tü- dens het proces in Neurenberg, dat wanneer Hitier niet eerst naar het Oosten was getrokken het jaar 1941 had gebruikt om de Britten uit de Westelijke Middellandse Zee te ver drijven, hjj „zoveel parachutisten op de rotsen van Gibraltar had laten regenen", dat over de afloop van de aanvalop deze vesting generlei twijfel kon bestaan DU nam echter liet weg, dat de Gestapo in Spanje een geweldige activiteit ontploide. Over het Duitse aandeel in de Spaanse burgeroorlog kunnen wy hier gevoegelijk zwe gen. Hierover is reeds voldoende geschreven. Dat de Ge stapo hlerb'j een belangrijke rol speelde behoeft geen be toog. Vele honderduizenden pese ta's werden aan Franco's fas cistische partij gespendeerd... Vele tienduizenden peseta's werden op slinkse manieren in handen gespeeld van de Spaan se journalisten die te kennen gaven „er wel iets voor te voelen" om de Spaanse open bare mening ten gunste van Hitler-Duitsland te beïnvloe den SPAANS HOOFDKWARTIER Het hoofdkwartier der Gestapo vinden we hier bij Siemens und Halske... Een Duitse firma, welke, met haar uitgebreide buitenlandse rela ties en vele bijkantoren in vrijwel alle hoofdsteden ter wereld, een belangrijke rol speelde bij de Gestapo-spion- nage Reeds in 1930 trof de Duit se handelsattaché te Madrid, Burbach, de nodige voorberei dingen. In 1934 wreef men zich in Berlijn de handen over de handige Purbachen terecht. Niet minder dan 51 Gestapo-agenturen function- neerden op voor de Duitsers sublieme wijze in alle belang rijke centra van Spanje en Portugal. Een havenspionnage- systeem was opgezet dat een voorbeeld mag heten voor el ke sp'onnage-dienst. Herinne ren wij ons nog de „grootmoe digheid" van de Flihrer. die aroeiders en. arbe'dsfers, die op bijzondere wijze hadden uitge blonken in bedrijf en industrie, ondei-vonden in de vorm van zeereisjes...? Onder andere naar de havens van de M'ddel- ldrxdse Zee? Dit alles was Camouflage... Reeds in 1933 werd door Duitse offlc'eren, vermomd als toeristen en ar_ beiders-met_vacantie, op uitge breide wijze spionage in de havens van het Iberisch schiereiland bedreven. FALL SEISS INOFART" „Du'tslanft had het erts, de bauxiet en de olie van Oosten rijk' nodig voor het voeren van de oorlog..." zei de aartsver sader en aart.shnich°'sar Se'ss Inquart eens. Z°ven lange ja ren intrigeerde Seiss Inouart in de hoogste kringen van Oostenrijk, terwh' zHn vriend Ka'tenbrunner. H'mmler's op- perbeul, de straatterreur voor bereidde... Daarvoor had Oost.enrëks Judas de. vrome katho'iek gesoeeld. D°erdoor bewaarde hij angstvallig af stand van de mannen die DoTfuss vermoordd-n „Re'eh8s<atthalter Seiss-In- qusrt Oo de dag van de „An schluss" liet hij ruim 70.000 van ziin vroegere vri'^en on medestrüders van hun hed lich ten en vrrd,'"!;v,nn in d« con- cenfra'IekamnenNader. hand werd TMe^er-lond me* de7e hoogst veroeh*eUiVe f'cuur. de ze slnrYiP^'ge in'rigant. on^e seheerë Onder Z"n nat""rH'k niet oftie'ë'o houding Voor- al niet off'riee' maar achter, baks en «n het kon den fid iron als G-v.no«Mer htm vonrtprfelnk ,.H"noron Want zowel FJeiss-Tnnuart ais g^^öip^or hodden xéér nauwe relaties met Himmler'q mnord- hrip-qdo... «tehreieder maakte Pr nerc;nnnltiV.' zelfs rioel var uit. Met r;ekesN-e"" vanaf hl'" Münehense +Hd af! De eerste jnf'ltratio der Gestano vond 'n Ooatenviik plaats bü do Weense politie Fn do gnqto-Uc-o dron holde Ook hier de Steen ~T" verlnon var er'ge iaren was h«t gehe le nolltionele en m"i*nire en- paraat van Oosterriik ..rh'p voor de „Apseh'uas". Ter. Den Haag herdacht zijn gesneuvelden. In de periode van 14 September *48 tot heden zijn in Indonesië 45 Haagse militairen gesneuveld. De ze doder werden Dinsdagavond herdacht op een bijeenkomst van het plaatselijk demobilisatiecomi té in de ..Goede Vrijdagkaper. Burgemeester mr. W. A. J- vis ser. voorzitter van het plaatselijk demobillsatieeomité. bracht in een korte rede de dank over van de gemeente s-Gravenhagc voor het offer, dat de gesneuvelde Haagse militairen voor de gemeenschap hebben gebracht. Ds. D. Veldkamp. Ned. Herv. predikant, wees de aanwezige na- bestaandcr op het kruisoffer van Christus, dat toen het gebracht werd zinloos leek. doch de over winning was, die dc wereld red ding bracht. Dc majoor-legeraalmoezenier C. Lauren' zei, dat' het offer van de gesneuvelden en het verdriet, van hun familieleden niet zonder zin waren doch de wereld ten goede zullen komen. slotte was er geen overheids instelling meer in gans Oosten rijk of zjj was, van de hoogste tot de laagste rangen geïnfil treerd met Gestapo-agenten en handlangers Het zal de eeuwigdurende schande van de Oostenrijkse Generale Staf blijven, dat offi cieren als de Generaal der Luchtmacht Loehr. de Overste Angelis en de Kapitein Hege- düs van dag tot dag de mees te geheime rapporten cop'eer den en aan Himmler's verte genwoord' gers.verkochten De kroon op al dit lage verraad werd ten slotte gezet door de generaal Jansa. Toen de ongelukkige Oostenrijkse Bondskanselier Schussnig op de fatale 12e Februari 1938 bij Adolf Hitler in Berrhtes- gaden werdontboden" overlegde de gevaarlijkste kranzinnige aller tiiden hem met een valse grijnslach het volledige defensieplan van de Oostenrijkse Generale Staf voorhem. zoals hij uit drukkelijk verklaarde, in han den gespeeld door generaal Jansa ALS RATTEN Gestapo, uw naam is moord. terreur en verraadZo werkte het apparaat in alle landen ter wereld, tot in de verste u:'hoekenZo bereidden de Duitsers hun „Fall Weiss" (I*>len), „Fall Weserilbung (Denemarken en Noorwegen). .-Fall Gelh (België en Nederland!, „Fal' Rnrhnrrvssa" fde Sow. iet-Fnle) en him .Fall Ma- rita" (Griekenland) politiek voor En later stierven de hon derdduizenden als ratten in Himmler's concentratie kampen Dachau-Bergen Belsen- Buchemvald-Brem- donck-Grini-Natzweiler- Ravensbriick-Vugt-Amers- foort-Maidanek-Ausch- wltz-Mauthausenen nog vele tientallen. Mensenhoofden verwerkt tot presse-papier, vellen van ge looide mensenhuidsterili satie van vrouwen in Auchwitz en Ravensbrükexperimen ten met kanker op de baar moeder, ook in Auschwitz... met typhusbaccillen in Buchen- wald... bevriezingsproeven in Dachau... anatomische lessen op gezonde levende gevange nen... inspuitingen met mala riabacillen en doden door ben- zine-injectiesluchtdrukproe- ven de dood door inwendige verbloeding ten gevolge heb bende... KOELBLOEDIG AFGEMAAKT Maurice Lampe. een Frans getuige te Neurenberg had per soonlijk geconstateerd, dat op de 6e September 1944, zeven en veertig gedropte agenten, Nederlanders. Britten en Ame rikanen, door de S.S. op last van de Gestapo koelbloedig werden afgemaakt omdat zij probeerden te ontsnappen. Dit gebeurde in Mauthausen. Een der mannen vi-oeg om gefusl- leerd te mogen worden, het werd hem geweigerd Onder deze 47 koelbloedig afgemaakte. per parachute neergelaten, geallieerde agen ten bevonden z'ch. dus op de 6e September 1944. Nederlan dersDie door Joseph Schre'erter's dienst waren „ont vangen" En die door de verhoren, op last van dezelfde Joseph Sohre'eder. gemarteld en-murw geworden. dp code's en andere gegevens lmdden bekend ge maakt, leidende tot steeds maar weer nieuwe „ontvang sten" De aanklacht inzake de tal rijke m'sdaden door of vanwe ge de Gestapo begaan mogen wij beslu'+en met de opmerking van een der openbare aankla gers in Neurenberg, d'e op merkte: „Dit snot met al'e wetten van God en van de *n»usen. Deze Gesfapo-misdaden ge- 'nigen niet alleen van de d'er- 'ijke veiwovding van de man nen en vrouwen die ze bedi*e- ven, maar ook van de onver woestbare kracht van de vol keren, die ze moesten door staan (Nadruk verboden) Oost Indonesië conti a Sumatra Op de eerste openbare vergade ring van de Bijeenkomst Federaal Overleg, die Woensdag in Batavia is gehouden, is uitvoerig beraad slaag over dè status der B.F.O. en over het punt van de erkenning van de B.F.O. als partij in het In donesische vraagstuk. Uit het verslag van de bespre kingen met de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon las de secretaris o.a. voor dat bij dr. Beel reeds de vraag gerezen is op welke wijze het mogelijk zou Zijn aan de B.F.O. meer relief en een publiekrechtelijke status te geven. De Nederlandse regering heeft Inmiddels medegedeeld dat zij het zeer op prijs zou stellen, indien 'n delegatie uit de B F.O. aan de con ferentie te Batavia zou deelnemen en de H.V.K. stelt zich voor di rect na aankomst van dr. van Royen terzake met de B.F O. na der overleg te plegen. De voorzitter der B.F.O.. Sultan Hamid. wees er op, dat het regle ment van orde en de B.F.O. zelf veranderd dienen te worden, wil zij ootreden als DarUj. „Wij die nen dan ook één standmint te hebben. Een partij met 83 stand- mmten is niet wel mogelijk". De leider der delegatie van West Borneo, de heer Tilenius Kruithof, "gaf vervolgens een toelichting op een nota. mede in gediend door Oost Java. inzake de oositie der B.F.O. In deze no ta wordt gesteld, dat de B.F.O. thans twee vraagstukken in be schouwing dient te nemen: lo de door de voorzifter tot uiting ge brachte wens van de deelgebie den. om naast Nederland en df? Republiek als oarfii te worden er kend in de oplossing van het In donesische vraags'uk: 2o de sug- ges'ie van de H V.K.. om tussen de voorlopige federale reger'o" én de B.F O een zodaniee nubllek- reohteliike verhouding tot stand te brengen dat de laatste door de eerste zal kunnen worden geraad pleegd in met de souverelniteits- overdracht en de tot standkoming van de nieuwe rechtsorde samen- Commissie yoor nationaliteitsv/etgeving ingesteld. Bij beschikking van dc mi nistère van Justitie en van Overzeese Gebiedsdelen is een commissie ingesteld, welke tot taak heeft een herziening van de nationaliteits-wetgeving te ontwerpen ter regeling van het Nederlanderschap als nationali teit voor het toekomstig Ko ninkrijk, bedoeld bij artikel 209 der Grondwet, met bepaling, dat de commissie in haar ont- wex-p nationali'^tsc-wiicten met de Verenigde Staten van Indonesië zoveel mogelijk zal voorkomen en haar ontwerp op korte termijn zal indienen. hangende kwesties. De minister-president van Oost- Indonesië, Anak Agoeng, en die van Pasoendan, Djoemhana. ver klaarden vervolgens, dat zij er be zwaar tegen zouden hebben, als de B.F.O. een creatie zou worden van de federale regering. De heer Damrah (Oost-Suma- tra) meerde, dat z.i. niet de B.F.O. doch de deelgebieden ln de be sprekingen partij dienen te zijn, ivaarop de voorzitter opmerkte, dat men zich zal moeten uitspre ken over drie mogelijkheden of de B.F.O.. of de gezamenlijke deelgebieden, of elk deelgebied af zonderlijk dient partij te zijn. De vergadering heeft ten slotte besloten, Midden-Java als lid te erkennen en verwees de aanvraag van Tapanoeli naa. de desbetref fende commissie. SPLITSING? Het Chinese blad „Keng Po" is van oordeel, dat het meningsver schil tussen de delegaties van Su matra en Oost-Indönesië hoogst waarschijnlijk een splitsing in de B.F.O. zal veroorzaken. Vrouwelijke arts krijgt hoogste Franse onderscheiding. De hoogste Franse medische onderscheiding, de „Prix de Monaco", is voor de eei-ste maal aan een vrouw toegekend. Zij kwam in handen van de 76-jarige dr. Marcelle Lapicque voor haar arbeid in de labora toria der Parijse universiteit, waar zij zich bezig houdt met de electrische behandeling van spierweefsels, die de slachtof fers van verlamming weer tot werken in staat stellen! Samenwerking tussen Nederlands en Indonesisch Rode Kruis. De afdeling Indonesië van het Nederlandse Rode Kruis en de Republikeinse „Palang Merah In donesia" hebben tijdens besprekin gen te Batavia, een vorm voor sa menwerking tussen beide organi saties gevonden. Ze zullen „in elk voorkomend geval, waarin samen werking mogelijk is, samenwer ken" en ,,met elkander nauw con tact onderhouden". List tegen list, hard tegen hard (Van onze Parijse correspondent). Om de smokkelhandel op de lijn AmsterdamParijs af doende te kunnen bestrijden zou men de hele trein, vanaf de locomotief tot de postwagen volledig moeten onderzoe ken. Men zou alle rugleuningen én zittinge; moeten open maken, de sloten van de deuren nakijken, de lampjes los schroeven, de kolen uit de tender lossen (en inladen) op de daken van de wagons zoeken. Ieder stukje bagage zou volledig onderzocht en betast moeten worden. Zelfs 'n brood, dat men bij zich heeft, dient te worden onderzocht, de belegging van de boterham zou moeten worden gecon troleerd, men zou belangstelling moeten hebben voor de zolen van dq schoenen, het randje van de hoed, de knop van de wandelstok, het reservoir van de vulpen, de band van een onschuldig lijkend leesboek, enz. Daarnaast zou Iedere grensganger zich moeten ontkleden. Men zou in Roosendaal 500 douaniers nodig hebben, geen enkele "bui tenlander zou nog naar Nederland komen en iedere trein gemiddeld een dag oponthoud hebben. De Etoile du Nord raast over de rails. Monotoon tïkt- takt de railverbinding. Iede re passagier heeft zyn eigen bezigheid. Doch nauwelijks heeft men Lage-Zwaluwe ach ter zich, het station in de prairie of er komt beweging tn de trein. Opmerkelijk veel passagiers tygen naar de klei ne kamertjes, waar men be halve handen wassen en haar kammen nog wat anders kan doen. Naar gelang Roosen daal nadert, beginnen er meerdere zitvlakken onrustig heen en weer te schuiven. Dan komt de eerste contröle en vallen de eerste slachtoffers. Roosendaal eist zijn tol, let terlijk en figuurlijk. De kna- Den daar hebben mensenken nis. Enkelen worden er uit gepikt voor de vis'tatie. Dre maal raak Zo gaat het hier dag in dag uit. Volle treinen stomen binrien. Volle treinen stomen uit. Bij vrijwel iedere contröle worden er goederen in beslag genomen plus deviezen, doch dat is slechts een gering percentage van hetgeen over de meet wordt gebracht. De douaniers doen hun best. Ze hebben voor een ieder een vriendelijk woord en ze weten wonderwel de gelegenheidsrei ziger. die wat sigaren of cho colade bij zich heeft, te on derscheiden van beroepssmok kelaars. De strijd gaat tegen de laatsten. En deze strijd wordt gevoerd met vlnmg- De nieuwe C.A.0. Wij publiceerden reeds enige be palingen uit de nieuwe C.A.O. voor de landbouw in Zeeland. Hieronder volgt de regeling voor de accoordlonen. Bieten, a. onderhoud: doorslaan f 29 tot f 34 per ha. per keer; op- éénzetten f 24 tot f 30 per ha per keer: 1ste maal wieden f 47.50 tot f 54 per ha. per keer: 2de maal wieden f 33 tot f 38 per ha. per keer. b. rooien: zonder koppen hak ken. niet laden en loof uit de re ken: Zeeuws schoon f 133 tot f 169 per ha. Bij machinaal rooien met bieten- lichter mogen bovenstaande ta rieven met 10—30 pet. verlaagd worden. c. koppen hakken f 20 tot f 30 per ha. Voederbieten, rooien zonder la den f 75 tot f 100 per ha. Vlas. trekken, binden en schel ven f 133 tot f 193 per ha.; binden f 22.50 tot f 33.50 per ha.; schel ven f 15 50 tot f 23 per ha.: binden «n schelven achter de machine f 50 »ot f 61 per ha. Uien (geen zilvernïen). volledig onderhoud (alles met de hand) f 300 tot f 460 per ha. Graan, n snijden, incl. hinden en hokken f 80 tot f 94 per ha. b. onhokken achter dé zelfbln- der' Dul'se hokken f 8 tot f 14 ner ha Zeeuwse hokken f 7 tot f 11 ner ha. c, schelven f 10 tot f 17 per ha Erwten, pikken f 35 tot f 42.50 ha. Panrd"benen. f 72 per ha. snijden f 58 tot Briune en witte bonen. a. trek ken. in de tol geleverd f 65 tot f 85 per ha.; b. trekken, gebonden f 55 tot f 70 per ha.; c. trekken, onge bonden f 42 tot f 55 per ha. Koolzaad, a. snijden f 40 tot f 75 per ha.; b. tollen of schelven f 20 tot f 30 per ha.; c. hokken f 15 tot 20 per ha. Maanzaad, snijden, binden en tollen f 60 tot f 72 per ha. Aardappelen, a. looftrekken f 75 tot f 100 per ha.: b. rapen achter de machine aan hoopjes op het land geleverd (zonder narapen): pootaardanpelen. loofgetrokken 100 tot f 135 per ha.; consumptieaardappelen, met uit zondering van Zeeuwse Bonte en Blauwe f 100 tot 135 per ha.; Zeeuwse Bonte en Blauwe f 130 tot f 173 per ha. c. rapen achter de machine in zakken of kisten geleverd (zonder narapen): nootaardapoelen, loof getrokken f 85 tot f 123 per ha.; groen gerooid voor consumptie f 115 tot f 148 per ha.: rijp gewas met uitzondering van Zeeuwse Bonte en Blauwe f 85 tot f 123 oer ha.: Zeeuwse Bonte en Blauwe f 120 tot f 158 per ha.: d. naranen (één keer) f 15 tot f 20 per ha.; e. rooien met de riek in één sor tering f 170 tot f 200 oer ha.: In twee sorteringen f 190 tot f 230 per ha. De maximumtarieven van alle in accoord te verrichten werk zaamheden mogen, ook onder bii- zondere omstandigheden, niet overschreden worden, dan na toe stemming van de Provinciale Soci ale Commissie, gehoord de betref fende plaatselijke commissie. held en vindingrijkheid. List tegen list, hard tegen hard. DEVIEZEN SMOK KELAARS. De meeste smokkelaars ver laten de trein in Antwerpen of Brussel. Onder hen bevin den zich - uitgekookte hande laars in vreemde valuta. Op de zwarte deviezenmarkt- te Antwerpen en Brussel ligt de guldenkoers helaas dusdanig laag, dat ze zelfs bij 'n roet zwarte inkoopprijs nog een aardig winstje hebben. Indien we de Officier van Justitie te Breda mogen ge loven, trekken er wekelijks ongeveer 70.000 Nederlanders over de Belgische grens, waarvan slechts 20 «een schamele toewijzing heeft. Commentaar overbodig. De D-trein Amsterdam- Parijs stoomt verder door het Vlaamse land, rust even ln Brussel, stopt slechts een ogenblik in Feignis aan de Franse grens, om de Franse douaniers in» te laten en snelt dan verder naar het Zuiden... naar Parijs. In Brussel wij zigt de passagiersbezetting. De Nederlandse smokkelaars hebben plaats gemaakt voor Belgische en Franse collega's, vaste klanten van deze ver binding. Koffie, chocolade, goedkoop in België, doch steenduur in Frankrijk, zijn zeer gewild. En als ge tussen Brussel en Quèvi de tijd wilt doden in de corridor, wordt ge vaak door deze dagjes smokkelaars aangeklampt. „Wilt U een kilo koffie in Uw koffer bergen? Een kilo is toegestaan." En als ge ja zegt, wordt U ook nog cho colade toegestopt. Niét als beloning, want op het Gare du Nord moogt ge alles weer teruggeven. Zo versmokkelen deze Fransen en Belgen er zijn ook Nederlanders on der wekelijks aardige par tijtjes en verdienen ze een dikke boterham. Niet zelden zien ze kans hun contraban de over tien passagiers te verdelen. Weer anderen volgen een nieuw systeem: on afgespro ken plaatsen werpen zij hun waar uit de trein. Terecht ordt deze verbinding de goudlijn genoemd. Terécht zijn de Instructies voor de Neder landse en Belgische douaniers wederom verscherpt en hel pen doet. het inderdaad, want steeds meerderen lopen tegen de lamp. In deze trein worden nieu we rijken geboren. Voor an deren is de Etoille du Nord het voorhof v,an de gevange nis. VOILES ACHTER DE RUGLEUNINGEN. De bèl gaat voor de lunch. We gaan eten. Als we terug komen staat onze wagon op stelten. Achter een rugleuning hebben de Franse douaniei's een pakje voiles ontdekt, U weet wel, vap dat kippengaas, dat de dames voor hun ge laat dragen. Eén voor eén worden de coupé's ontruimd. Iedere zitting wordt vakkun dig uit elkaar gewurmd. Ie dere rugleuning wordt weg genomen. De rug van Uw correspondent bleek ook weer 50 meter van dat goedje te verbergen. In totaal bedroeg- de buit bijna 1000 meter. Van de daders geen spoor. „Toch loopt hy tegen de lamp, mijnheer", aldus een Franse douanier! We kennen onze jongens zo zoetjes aan. Je leert in ons vak gezichten onthouden en morgen of over morgen, of misschien over drie weken is hij de sigaar! En de trein raast voort De douaniers zijn weer be zig. De visiteuse neemt elders twee opmerkelijk goed gekle de en fraai beschildei'de „da mes" onderhanden, die heel wat lichter terugkomen: ny lons en francs. „We hadden ze al lang in de gaten, mynheer. Nu hebben wij ze. Die krijgen voorlopig geen kans meei\" Zo eist de goudlijn haar „slachtoffers". De één na de ander valt over de voortdu rende waakzaamheid der kommiezen. Immers, de con tröle begint in Roosendaal, eindigt in Parijs, begint - in Parys, en eindigt in Roosen daal. „We zouden ze allemaal kunnen hebben, mynheer, maar dan En toen vertelde hij de in leiding van ons artikel, waar mee we eigenlijk hadden moe ten eindigen .Maar kun. je 'n boek eindigen met een Inlei ding? FKU1LI.ETON „Beste jongen, ben je er van overtuigd, dat ik het goed met je meen?" vroeg ze ernstig. „Ach ja, tante Sabine, na tuurlijk „Nou, blijf dan rustig op je stoel zitten, m'n jongen en stel een klein beetje vertrouwen in me. Ik ben er namelijk van overtuigd, dat Irene Larsen he lemaal niet ziek, maar alleen maarhmeen beetje slecht gehumeurd is. Neem er maar geen notitie van, dat zal heus in je eigen voordeel zijn" „Maar ik kan toch nietik moet haar toch tenminste een paar bloemen sturenAch hemel, wat moet ik nu in vre- des naam doen?" stotterde Ka- reltje, geheel van streek. „Dat. wat ik je nu zeel', ad viseerde Sabine Reuder. „Te gen een bouquet bloemen heb ik niet het minste bezwaar, maar overigens houd je je vol komen neutraal. Je zult eens zien, wat dat voor een uitwer king heeft". „Denkt u dat heus?" vroeg Kareltje wantrouwend. „Op m'n erewoord!" ant woordde tante Sabine plechtig. Wanneer Irene Larsen ge dacht had, dat Kareltje op het alarmerende bei'icht van haar ongesteldheid zich- onmiddellijk naar haar sponde zou haasten, dan had ze zich deerlijk vex*- gist. In plaats daarvan werd er een fraai bouquet bij haar be zorgd, waiaaan een 'kaartje was bevestigd, door middel waarvan meneer Karei Schuch zich veroorloofde juffrouw Ire ne een spoedig en algemeen herstel toe te wensen en haar welgemeend adviseerde zich vooi-al niet aan ernstig gevaar bloot te stellen door al te vroeg het bed te verlaten. Sabine Reuder had het brief je gedicteerd en de uitwerking was precies die, welke zij er van verwacht had, want het bracht li-ene onmiddellijk op de been. De lift versmadend, spoedde ze zich haastig langs de trap naar beneden, maar ze kwam helaas te laat, want ze zag nog juist hoe juffrouw Reuder met Beate en Felix in de grote toer- wagen stapten, terwijl Kareltje reeds in zijn mooiste sportpak gekleed, achter het stuur had plaats genomen. En naast hem troonde Mabu met een omvang rijke picnic-mand op z'n knie- en. Kareltje bracht de starter in beweging en juffrouw Irene had het nakijken. Het bergmeer, dat zijn naam min of meer ten onrechte droeg, lag in de eenzaamheid van het uitgestrekte bos. Het was een plekje vol gewijde sfeer en ro mantiek. Beate vertelde het verhaal van de feeën en nymphen, die hier zouden wonen. „Bij maan licht stijgen zij uit het water op en dansen aan de oever", be sloot zij glimlachend. Beate zag er vandaag bijzon der aardig uit. 'Ze droeg een eenvoudig, kleurig japonnetje, een spoi-tmantel en een bijpas sende muts, die haar mooi haar gedeeltelijk vrij liet. Op haar wangen lag nu reeds een lichte blos, die niet met cosmetische middelen te voorschijn was ge toverd. Tante Sabine knikte haar beschermelinge vriendelijk toe. „Dat is nu eens een poëtisch bossprookje, zoals ik die graag mag, m'n kind". „Kent het donkere wereld deel ook sagen en legenden?" wendde het meisje zich enigs zins verlegen tot Reuder. Felix schrok op, omdat hij verdiept was geweest in de aanblik van Beate's smalle han den, die met een bosviooltje speelden. „O ja, zei hij haastig, „maar die zijn gespeend van alle, po- ezie. Het wemelt erin van de monen, spoken en andere grie zeligheden. Zullen we een wandeling om het meer maken, Beate?" Het meisje knikte en Felix sprong op om haar bij het op staan behulpzaam te zijn. Ook Kareltje krabbelde overeind, kennelijk met het doel zich bij hen aan te sluiten. Tante Sa bine gaf hem echter heimelijk een duw in zijn x'ug, welke zo veelzeggend was, dat hij weer schielijk ging zitten. „Het schijnt, dat je bij voor keur voor het vijfde wiel aan de wagen fungeert, Karei", zei juffrouw Reuder geëergerd, toen haar neef en Beate zich verwijderd hadden. „En dat, terwijl ik alle moeite doe om die twee zoveel mogelijk alleen te laten". „Ach, heeft Felix dan zijn hart verloren aan juffrouw Mengelbei-g?" vroeg Kareltje verbaasd. Tante Sabine knikte. „Eigenaardig daar heeft hij me nooit iets van verteld", bromde Schuch. „Dat is helemaal niet eigen aardig, beste jongen, om de een voudige reden, dat hij het zelf nog niet weet". „Dat begrijp ik niet. Ik heb altijd wel degelijk geweten, wanneer ik verliefd was hm Hij zweeg plotseling, enigs zins beschaamd. (Wordt vervolgd). Sardar Vallabhai Patel, vice- premier en minister van bin nenlandse zaken van India, die dc str({d tegen het communisme en met name tegen ie commu nistische methodes heeft aangekondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4