Van Gogh: een mensenleven Berechting politieke delinquenten vordert Zeeuwse Almanak Het nijverheids onderwijs te Vlissingen exposeert TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1949 Naar de hoogtepunten der schilderkunst Nuenen, Antwerpen, Paiijs, Arles, Remy, Auvers In Nuenen. Daar werd de schilder van Gogh de schilder. Een hoek van de dorpskerk koos hjj tot atelier. Slordig ge kleed, in een blauwe boerenkiel, het rode haar kort geknipt, borstelig, de ogen roodomrand en ontstoken van het vele sta ren naar dingen in de felle zon,, die hem betoverde, een strooi en hoed diep in ztfn ogen gedrukt, zwierf hü er langs de we gen van, Brabant. En schilderde. HU schilderde de mateloos wUde hemel, de open vlakten.de lage huizen van het Brabantse land. En de mensen van Bra bant: keuterboeren op slechte zandgrond, vroeg oud van het sloven en slaven, de zorg altyd diep gegroefd in hun vermoei de koppen. Dat is de tijd, waarin de „Aardappeleters" ontstaan. PARIJS. Maar Brabant houdt hem niet lang gevangen en in snelle etappes groeit zijn kunst naar de volmaaktheid. Antwerpen is het volgende station op zijn levensweg: hij ziet er Rubens en de Japanse schilders. De somberheid valt van hem af, zijn kleuren worden helder en lichter en blijder. Hij is een en dertig jaar en ook Antwerpen bindt hem niet. In 1886 gaat hij naar Parijs en hij leert er Tou louse Lautrec kennen en Emile Bernard, hij aanschouwt het werk der impressionisten, van Pissarro, van Cezanne, van Re noir en Sisley, van Seurat en Guillaumin en' Signac. Hij komt met deze schilders in contact en neemt deel aan hun discus sies. De wereld gaat hij met nieuwe ogen zien, een nieuwe schildertechniek maakt hij zich eigen en hij schildert in de straten van Parijs met een hartstocht, die de anderen met ontstelde bewondering vervult. Teder en licht worden zijn kleuren en hij schildert alles wat hij maar ziet: landschap pen rondom Parijs, stadsgezich ten in Parijs, Parijse mensen en stillevens.... Maar de impres sionisten bevredigen hem niét langer. Uiteindelijk schilderen zij slechts de schijn der dingen, hij wil de ziel der dingen schil deren en boven alles de zon. de laaiende, alles verterende, alles bezielende zon. Parijs wordt hem te eng. te benauwd en als ondanks het goede inkomen van Theo bij de kunsthandelaar Goupil de winter zwaar wordt en zorgen brengt, ontvlucht Vincent Parijs. In Februari 1888 arriveert hij in Arles. ARLES. Met koortsachtige haast gaat hij ook hier aan de arbeid en hü schept er zijn onsterfelijk heid. Het is hem onverschillig wat hij schildert. Nu eens is het de kamer in het eenvoudige hotelletje, waar hij slaapt, dan weer het café zelf met het bil- lard en de drie stralende lam pen, een andere keer het terras van het café. Hij schildert de pittoresque hoekjes van Arles. de parken, de bruggen, hij schildert het bloesemen der vruchtbomen, tuinen vol bloe men, rozen en citroenen, en de mensen natuurlijk, de mensen die hem altijd weer boeien: een Arlesienne. de postbode, een zouaaf en als hij Arles voor enkele ogenblikken verlaat: de zee. het strand en de boten Hij schildert met een tome loze hartstocht, hij schildert met zulk een verbetenheid, dat zijn werk hem verbrandt. Hij ver teert zich zelf, zoals hij zichzelf in de Borinage verteerde en hij schept zijn zes stukken met laaiende zonnebloemen, zonne- IN DE TUIN (Slot) Maar nu in alle ernst. Het is nu eenmaal April en er staat u iets te wachten. In de tuin! De sleedoorn zal bloeien in deze maand en blad krijgen. En alle kersebomen, alle prui- mebomen, alle pere- en appel bomen zullen bloeien en zij zul len Zuid-Beveland maken tot een sprookje. En de kruisbessen zullen bloeien en de frambo zenDe bomen krijgen bla ren in deze maand, die niet zullen vallen voor de herfst in het land is, dus pas over een eeuwigheid. De linde en de beuk en de goudenregen en de esdoorn en de lijsterbes en de haagdoorn. Bloeien of blad krij gen zullen ze allemaal! En wilg en berk! En dan is er nog iets. Er zullen bloemen staan in het gras. Want ook de keizerskroon en de sleutelbloem en de wit te dovenetel en de waterboter bloem, het pijlkruid en het madeliefje zullen bloeien. En als ge kinderen hebt en ze dwa len vandaag of morgen door de velden, dan zullen ze die bloe men zien en uit de volheid huns harten menen, dat ze u een ple zier doen door een boeket te maken en mee naar huis te ne men. Ik weet wel, dat die bloe men beter in de wei hadden kiLnnen blijven. Dat ze ver flenst zullen zijn, eer ze hun doel bereiken. Maar ze meen den het zo goed, die kleuters en per slot van rekening, hoeveel goede voornemens, bloemen van het menselijk hart, zijn ver flenst eer het doel bereikt is? Geef daarom het kinderboe ketje, als het komt (en als het niet komt zijt ge te beklagen), geef daarom het kinderboeketje een ereplaats! bloemen, die als de zon zijn. Laaiend, vlammend geel, tin telend groen, oranje en blauw, rood en violet en rose, kad- mium en oker, het zijn zijn kleu ren en in volmaakte harmonie voegt hij ze op zijn doeken samen. De schoonheid en de grefctsheid der natuur, al dat- Arles zijn bevreesd geworden voor Vincent, de schilder en hij moet op aandringen van de om wonenden terug naar het zie kenhuis. Hij schildert en tekent er. Signac bezoekt hem, hij maakt korte wandelingen met de Franse schilder. Maar zij vermoeien hem en- Vincent voelt, dat zijn krachten hem begeven. Vrijwillig gaat hij naar een tehuis voor geesteszieken in Saint Remy en hij schildert er voort. Het huis en de tuinen, de landschappen met cypressen en olijven, zichzelf en de arts en de krankzinnigenverplegers. Schoner dan ooit zijn de kleu ren, die hij gebruikt, hier in Saint Remy schept hij zijn vol maakte kunstwerken. En in deze allerlaatste perio de van zijn leven komt einde lijk de waardering. Franse dag bladen beginnen met bewonde ring over zijn werk te schrij venVincent valt aan nieu we crises ten offer Hij verlaat Saint Remy en gaat naar Auvers sur Oise. waar dokter Gachet, vriend en bewonderaar der impressionisten, zich met de zorg voor hem belast. Nog eenmaal maakt zich de schep pingsdrift van hem meester. Hij schildert de oevers van de Oise en drie grote korenvelden en wederom portretten. waar- Zelfportret van Vincent van Gogh, gemaakt nadat hij uit het Ziekenhuis te Arles was ontslagen. Het rechter oor is nog verbonden. gene wat God in zijn bloemen en vogels en vlinders en stenen schiep, dat heeft van Gogh ge schilderd en telkens maar weer schilderde hij de zon. De zon bezielde herti en van Gogh was koortsig van de zon. Gauguiq was de enige schilder, die hem bezocht. En Gauguin hield er andere inzichten op na dan Vincent. Het resultaat was een twist en Vincent .wierp de Fransman een glas naar zijn hoofd. Verstoord was het evenwicht weer. Een dag later bedreigde hij Gauguin met een scheermes, weer een dag later snijdt hij zich zelf een oor afGau guin ontvlucht Arles. Vincent wordt naar een ziekenhuis ge bracht. HET EINDE. Na veertien dagen treedt er rust in. Maar de bewoners van onder het beroemde 'an dokter Gachet. Dan komt, abrubt, het einde. Op 27 Juli 1890 koopt hij een revolver en loopt de velden in. Men vindt hem aan de voet van een boom. Op de 29ste Juli sterft hij.- Zes maanden later stierf ook zijn broeder Theo, zijri goede genius, de enige, die hem be greep, die hem liefhad, die voor hem zorgde en in hem geloofde. Op het kleine kerkhof van Auvers sur Oise heeft men hen naast elkaar begraven. G. B. De gegevens voor dit feuil leton zijn ten dele ontleend aan Wilhelm Uhde: Leben und Werk des Vincent van Gogh Onderzoek naar klachten. De liquidatie van de bijzondere rechtspleging heeft een gestadige voortgang, aldus lezen wij in de memorie van antwoord van de mi nister van justitie aan de Eerste Kamer. Eén bijzonder gerechtshof is be reids opgeheven, de opheffing van de overige is aanstaande, alleen de bijzondere raad van cassatie zal ook het volgende jaar zijn taak nog moeten voortzetten. Op 28 Februari 1949 bedroeg het aantal nog in bewaring zijnde po litieke delinquenten 1969. Dit ge tal geeft geen volledig beeld van de stand der berechting. Vooreerst zijn daarin begrepen enkele hon derden gedetineerden, die reeds hebben terechtgestaan voor een bij zonder gerechtshof, doch wier zaak nog moet worden behandeld door de bijzondere raad van cas satie. Voorts! zijn daarbij begrepen de gedetineerden aan wie interne ring werd opgelegd, doch op wier uitspraak het fiat-executie nog niet is verleend. Sinds 1 September 1948 werden door de bijzondere gerechtshoven 732 straffen opgelegd van zes ja ren gevangenisstraf cn minder. Het aantal dossiers van niet in bewaring gestelde of inmiddels vrijgelaten personen, die nog op afdoening wachten aan de onder scheidene parketten, bedroeg in 't begin van Maart 1949: 1537. Voor het parket te Amsterdam tot welks competentie ook behoort de ver volging van buiten het rijk in Europa gepleegde misdrijven, be droeg dit aantal: 754. Het is ook de minister bekend, dat geruchten over mishandelin gen in de kampen van politieke delinquenten gepleegd, de ronde doen. Zijn bepaalde klachten bij zUn ministerie ingediend, dan is steeds een diepgaand onderzoek Ingesteld. Erkend moet worden, dat daarbij hoogst betreurenswaar dige voorvallen aan bet licht zijn getreden. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten wel sterk overdreven waren. Het is dan ook gevaarlijk in deze een generalise rend oordeel uit te spreken. In totaal zijn thans omstreeks 130.000 politieke delinquenten ont zet van een of meerdere rechten, vermeld In artikel 28 van het wet boek Vèn strafrecht. SCHREIEDER. Ter weerlegging van de eertijds en ook later nog wel geponeerde bewering, dat de herarrestatie van Schreieder niet uit een oogpunt van rechtsbelang, maar uit poli tieke beweegredenen zou zijn be volen. heeft de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden het van belang geacht in zijn requisitoir er o.m. op te wijzen, dat hij de beslissing tot herarrestatie geheel zelfstandig had genomen, omdat hij dit zijn ambtelijke plicht achtte en dat men hem ook daarom er niet van kon verdenken enig politiek ne venmotief gehad te hebben, om dat hij niet behoorde tot een der regeringspartijen, voor wie de herarrestatie van Schreieder vlak voor de verkiezingen uit een oog punt van politieke opportyniteit mogelijk niet geheel onwelkom kon zijn. Irak gooit roet in het eten. De Iraakse regering heeft dr. Ralph Bunche medegedeeld, dat de Transjordaanse delega tie. die Zondag jl. de wapen stilstandsovereenkomst met de Israëlische delegatie heeft ge tekend, niet bevoegd was te onderhandelen voor de Iraak se strijdkrachten, die zich ln Palestina bevinden. Geen verplichte Inenting tegen mond- en klauwzeer. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. April Op ver schillende plaatsen in ons land komt mond- en klauwzeer voor. Dat berokkent de Nederlandse veehouderij jaarlijks een aanzien lijke schade; niet alleen direct, maar ook indirect, doordat de ziekte moeilijkheden kan veroor zaken bij de export van gebruiks- vee. Er zijn de laatste tijd geval len voorgekomen, waarin het mond- en klauwzeer oorzaak was van het afspringen van transac ties met het buitenland. Opnieuw is in de kringen van de veehouderij de vraag gerezen, of het algemeen verplicht stellen van de inenting tegen de ziekte aanbeveling verdient. Uit door de Stichting van de Landbouw gehou den besprekingen met de betrok kenen cn deskundigen is gebleken, dat aan hej over het gehele land verplicht stellen van de enting zo veel praetische bezwaren kleven, dat men het geraden acht daartoe nog niet over te gaan. Met name de Gezondheidscommissie voor Dieren bracht een afwijzend ad vies uit. Voor een massale, verplichte en ting over het gehele land is niet voldoonde entstof aanwezig en ook is er niet genoeg veeartsenij- kundige hulp om de verplichte en ting binnen 'n redelijk korte tijd door te voeren. In 9 provinciën is de t.b.e,-bestrijding verplicht op gelegd en voor Limburg is zij aan gevraagd. Aan deze bestrijding van de tbc. hebben de veeartsen handen vol werk. Hoewel men in de Stichting voor de Lan'oouw op het stand punt staat, dat verplichte enting tegen mond- en klauwzeer over 't gehele land gewenst is. zal men daarnaar niet blijven streven. Van groot belang acht. men echter het voeren van propaganda voor de enting. Hier liet een taak voor de si andsorganisaties en voor de pro vinciale gezondheidsdiensten. Richtlijnen voor de Nederlandse delegatie De „Nieuwsgier" bevat een tele gram van de Haagse correspon dent van dit blad. waarin de „richtlijnen voor de Nederlandse delegatie voor de komende bespre kingen in Batavia" worden opge somd. Deze zouden volgens de corres pondent de volgende punten be vatten: 1) de B.F.C. moet aan de besprekingen deelnemen: 2) de voorlopige federale regering zal niet aan de besnrekingen deelne men: 3) van Nederlandse zijde zal zeen wens geuit worden tot na dere vaststelling van de agenda; 4» de onverbrekelijke band tussen de drie punten van de Canadese „ruling" zal gehandhaafd worden. (De drie punten zijn: beëindiging van de guerilla, terugkeer van de republikeinse regering in Djocia en deelrieming aan de Hanese con ferentie). Men zal de gelijktijdig heid dezer- drie punten moeten na streven. Zo dit niet mogelijk blijkt ten aanzien van de bespreking de zer drie Dunten dan zal in elk ge- va! moeten worden vastgehouden aan de gelijktijdigheid van de be slissing over déze drie punten. Bij informatie in Den Haag kon men ons bovenstaande bericht -niet bevestigen. Men wees er ons ech ter op. dat de richtlijnen van de Nederlandse delegatie in overleg met dr. van Hoy en zullen worden opgesteld. Dit overleg is echter nog in volle gang. zodat nog geen richtlijnen zijn vastgesteld. OP CONGRES TE AMSTERDAM WERD DE ALARMKLOK GELUID. Oude klanken in een nieuw verband. (Van onze econ. medewerker) Als er honderd jaar gele den een vooruitziende geest was geweest, die had voor speld, dat de Nederlandse bevolking zou verdriedub belen, zou groeien van goed 3 millioen inwoners tot zo ongeveer 9*5 millioen, 100 jaar later, dan had men hem beslist voor stapelgek uitgekreten. Zo iets was toch onmogelijk. Dat het niet onmogelijk is, laten de sappige cijfers ons thans wel zien. En nu zit ten wij er een beetje mee in onze maag, temeer om dat ons voorgecijferd wordt dat er van stoppen nog geen sprake is. Het is dan ook goed, zoals de vorige week Zaterdag te Amsterdam werd gedaan in het Congres van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Ne derlandse volk, dat aan de alarmbel wordt getrokken. Hoe kunnen wij die groeiende be volking huisvesten, hoe kunnen wij haar werk geven en er dan ook nog voor zorgen, dat het bestaande welvaartspeil (dat nog maar o zo dunnetjes is) wordt gehandhaafd. Deze edelsteen heeft vele- fa cetten (theologisch, psycholo gisch, sociologisch, agrarisch, hygiënisch). Ons trekt, hoe kan het anders, het economische en sociale vlak. Wij willen dan ook eens met onze woorden vertel len wat de econoom W. J. van de Woestijne er van denkt. Wat wij zo gezamenlijk in een jaar voortbrengen, mogen wij niet helemaal opsouperen. Een deel hiervan moet opzij gelegd worden (gespaard worden), op dat een aantal mensen zich kan bezig houden met dc productie van machines, werktuigen, hui zen, wegen enz. Deze mensen maken kapitaal, waardoor weer meer consumptiegoederen te voorschijn getoverd kunnen worden. En in die tijd kunnen zij leven van de gespaarde con sumptiemiddelen. Hoe groter de bevolking nu wordt, hoe meer voedsel en kleding er voor al die mensen moet komen, hoe meer kapi taalgoederen er dus nodig zijn. hoe meer de in- en uitvoer moeten toenemen, hoe meer de geldhoeveelheid moet -stij gen om gelijke tred te houden. Blijft een van deze factoren ten achter, dan wreekt zich dit uit eindelijk door te weinig con- sumptiemiddelen en dan zijn wij geneigd om te zeggen, dat er teveel mensen in ons land leven. IN- EN UITVOER. Het is echter niet zo gemak kelijk om met al die factoren bij te blijven. Denk maar eens aan onze in- en uitvoer. Afne mers, waarop we vroeger kon den bouwen, zijn verdwenen (Duitsland) of hebben onze producten niet meer zo nodig, omdat ze deze zelf maken (agrarische staten, die zijn gaan industrialiseren). Dc prijzen, die wij enerzijds ontvangen en anderzijds moetea betalen, zijn dan ook veel ongunstiger ge worden. De interne aanpassing aan gewijzigde omstandighe den gaat door het streven naar grotere zekerheid (vaste prij zen, lonen cn afzetgebieden) ook veel stroever: dit verstart de productie cn belemmert een aan de bevolkingsuitbreiding evenredige consumptiegoede- renvergroting. Al die knelpunten zullen we moeten afzoeken en oprui men. We moeten onze export opvoeren door nieuwe afzetge bieden op te zoeken, we zullen goederen van hogere kwaliteit moeten vervaardigen dan onze concurrenten doen (en dat kunnen wij met onze bekwame arbeiders en leiders toch zeker wel). We zullen echter ook on ze organisatie zo doelmatig moeten inrichten. We zullen geldkapitaal moeten vormen, meer -dan lot nu toe. om meer arbeiders werkgelegenheid te verschaffen. Er is berekend, dat, om één arbeider aan het werk te kun nen zetten, ƒ15.000 nodig is. Onze beroepsbevolking groeit jaarlijks met 40.000 a 50.000 per sonen, dat eist dus 600 a 750 millioen per jaar. Dat moet derhalve gespaard en. niet geconsumeerd worden. Het zijn eigenlijk oude klan ken, die wij horen. Zij zijn nu alleen in onderling verband gebracht cn zij geven ons te verstaan, dat wc niet met de handen in de zakken moeten blijven lopen. Het is heus een ernstig, zeer ernstig probleem. Een Nederland, dat enerzijds zoveel van zijn rijke bronnen heeft zien opdrogen (Indonesië, buitenlandse kapitaalbeleggin gen. Duitsland) en dat ander zijds steeds meer uitpuilt van mensen, moet op straffe van grote verarming de handen uit de mouwen steken. (Nadruk verboden) Strijd tegen Coloradokever In West Europa. In West-Europa zal dit seizoen van helicopters gebruik worden gemaakt bij de bestrijding van de coloradokever. Dr. E. Wllkins, voorzitter van de internationale commissie ter be strijding van de coloradokever, verklaarde op het Britse ministerie van landbouw, dat de campagne in het komende seizoen in liet bij zonder Frankrijk, Duitsland en de lage landen zou geiden. In Noord- Frankrijk zullen 40.000 ha. wor den besproeid, waarvan 4000 met helicopters. De commissie heeft haai' hoofd kwartier van Brussel naar Parijs verplaatst. Nederland is in de com missie vertegenwoordigd. De Nederlandse vertegenwoordiger bU de Veiligheidsraad, dr. J. H. van Roven, is Woensdag per K. L. M.-Const'ina>Ion uit New York op Schiphol aangekomen in gezelschap van prof. W. Schermc*horn. Dr. van Royen zal na een kort over leg met de Nederlandse regering aan het einde van de week doorreizen naar Batavia. V.l.n.r.: Dr. J. H. van Royen. A. H. .1. Lovink (secretaris-generaal en plv. Minister van Buit. Zaken) en prof. W. Schermerhorn. Belangrijke resultaten van het leerlingen-stelsel. Het gemeenteiyk nijverheidsonderwijs te Vlissingen vraagt gedurende twee dagen de aandacht van allen, die voor dit on derwas belangstelling hebben. Er is namelpk in het schoolge bouw aan de .Weststraat een heel belangrijke tentoonstelling an het werk der leerlingen. Deze tentoonstelling werd Donderdagavond officieel ge opend. Wethouder W. Poppe, die de genodigden verwelkomde, wees in zijn openingswoord op de betekenis van de leerlingen opleiding voor het particuliere bedrijfsleven, waarbij hij de na druk legde op de nauwe samen werking met een zo voortref felijk uitgerust bedrijf als dat van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". BURGEMEESTER KOLFF. Burgemeester mr. B. Kolff, die de tentoonstelling officieel voor geopend verklaarde, her innerde in zijn korte toespraak aan de groei van het avond- nijverheidsonderwijs in Vlissin gen. Pas sedert 1946 is er ook een dagschool, die zich goed heeft ontwikkeld. De avond school heeft haar vooroorlogse omvang nog niet bereikt. Spr. eindigde met de beste wensen oor de beide scholen. HET LEERLINGENSTELSEL. De secretaris van de Stichting B.E.M.E.T.E.L. te 's-Gravenhage mr. F. J. W. Fabius hield een korte causerie over de groei van de leerlingenopleiding in de bedrijven. Deze opleiding, die in de dertiger jaren ter hand werd genomen, nam na 1945 een gro te vlucht. In 1938 waren er bij de Bemetel aangesloten' 11 be drijven met 139 leerlingen. Thans zijn er 450 bedrijven aangesloten met 6000 leerlingen, onder wie 1000 meerderjarigen. De Bemetel. aldus spr., is overtuigd van het nut. dat het ambachtsschoolonderwijs heeft en zij geeft ook voor haar eigen stelsel de voorkeur aan am bachtsschoolleerlingen. De industrie kent echter veel meer vakken dan de ambachts school en ook de ambachts schoolleerlingen moeten een na- opleiding krijgen in het bedrijf. Spr. wees er op, dat voor scheepsbouwvakken en voor de gieterij de opleiding in het be drijf de enig mogelijke is. Overigens hebben de na-oor- logse toestanden er toe geleid, dat de industrie zelf leerlingen moest gaan opleiden voor veler lei vakken. De Bemetel is voorstandster van landelijke diploma's, die aan strikte eisen moeten vol doen; zij wil echter de oplei dingsprogramma's zo vrij mo gelijk houden. Wat betreft de voorkeur voor theoretisch onderwijs des avonds of overdag, deelde spr. mede, dat 40 van de Beme- tei-leerlingen dagonderwijs volgt. Na een korte mededeling over het karakter van de opleiding voor meerderjarigen, die voor namelijk door de oorlog gehan dicapt werden, behandelde spr. nog de bemoeiingen met de vakopleiding voor terugkeren de militairen. De regeling daarvoor is een lijdensweg geweest en er is nog bitter weinig uit de bus gekomen. Wij zullen, zo constateerde spr., straks pal moeten staan voor deze jongens. Met enkele aardige voorbeel den van leerlingenopleiding in de oudheid, besloot spr. zijn causerie. DE DAGSCHOOL. De heer G. Wagenvoorde, di recteur van het nijverheidson derwijs, deed enige mededelin gen over de aard van het ten toongestelde werk. Daarnaast memoreerde hij de vooruitgang van de dagschool. De ondervin ding wijst thans uit, dat de avondschool soms een noodza kelijk kwaad is na de vermoei ende dagtaak. Wij moeten in de richting van dagonderwijs gaan. De avond dient vrij te blij ven voor ontwikkeling, ont spanning en enig huiswerk. Speciale aandacht vroeg spr. tenslotte voor de demonstratie van het gieterij-bedrijf bij deze tentoonstelling. DE EXPOSITIE. Daarna maakten de bezoekers onder leiding van de heer Wa genvoorde een rondgang langs de geëxposeerde tekeningen, werkstukken enz., waarbij voor treffelijk werk te bekijken vie4, dat de algemene bewondering verwierf. De tentoonstelling is Vrijdag geopend van 14 tot 17 uur en van 19—21 uur en Zaterdag van 14—17 uur voor alle be langstellenden. Zaterdag is er bovendien een oudermiddag. Grafschenders in Berlijn. Nadat leden der Berlijnse politie nachten1 lang midder- nachtwaken hadden gehouden achter grafstenen in alle vier de Berlijnse sectoren, werd he den hun waakzaamheid be loond. eZven mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die ervan worden beschuldigd de doden van gouden tanden en platina kunstgebitten te heb ben beroofd. Volgens de polit'e hebben de ai-restanten bekend niet minder dan 350 graven te hebben geopend. Onder de door de grafschen ders geplunderde graven be vinden zich" die van de overle den Duitse keizers Wilhelm I en Friedrich Hl. Deze graven bevonden zich in eelt Mauso leum, in de Britse sector van Berlijn. Accoord over Duitsland bereikt in Washington. De ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frankryk en de Ver. Staten, die zich thans te Washington bevinden, hebben „in beginsel overeenstemming" over West- Duitse vraagstukken bereikt. Aldus hebben Schuman en Bevin meegedeeld. Schuman verklaarde, dat zij thans werk zaam waren aan de tekst van hun accoord. Volgens betrouwbare krin gen is men tot overeenstem ming gekomen over een nieuw Amerikaans ontwerp van het bezettlngsstatuut, dat in de plaats komt van het statuut, dat de drie mogendheden te Londen hebben opgesteld. Het bezettingsstatuut regelt de betrekkingen tussen de be zettende mogendheden en de voorlopige Westduitse rege ring en tussen de bezettende mogendheden onderling. Naar verluidt, is men tot een compromis gekomen over de aanspraak van de Ver. Sta ten op een doorslaggevende stem in zaken, die het econo misch bestuur betreffen. Strijd tegen kikkers Een leger kikvorsen, ten getale van verschei dene duizenden, heeft de rand van het plaatsje Coalville in Engeland be reikt en dreigt het stad je te zullen bezetten. De tegenaanvallen van de burgers van Coalville, die op de moerassen o.m. een voor de kikvorsen aantrekkelijk. vergiftig bruinachtig deeg hebben verspreid, hebben tot nog toe geen resultaat opge leverd. De kikkers, die waarschijnlijk over goed geoefende officieren en bekwame strategen be schikken. zetten hun op mars voort. Te Coalville heerst een ware alarm toestand. De notabelen van de streek zijn op het stad huis bijeengekomen. Om de vijand uit te roeien worden maatregelen over wogen, die niet minder dan 2 duizend pond ster- ling zullen kosten. J Benelux-congres in Maastricht. Aan het einde van het inter- nationale congres voor verkeer en toerisme, dat in Maart te Antwerpen is gehouden, las de congres-voorzitter, prof. Fran cois, een brief van Maastrichts burgemeester voor, welke een uitnodiging aan het congresbe- stuur bevatte om het volgende Benelux verkeer- en toeristisch congres in Maastricht te hou den. De vergadering aanvaardde dit voorstel cn dezer dagen be reikte Maastricht een bevesti ging van de mededeling, waar in het congresbestuur zegt de invitatie van Maastricht als Benelux-congresplaats op hoge prijs te stellen. Ziekenhuisbrand eiste 74 slachtoffers. Ten gevolge van dc brand in het ziekenhuis te Effingham (Ver. St.) zijn zo scnat men thans 74 mensenlevens ver loren gegaan. De namen van 62 verongelukten zijn bekend. De heer M. A. Reinaldn, voor zitter van de Persraad. die door de regering werd uitgenodigd een regeling voor tc bereiden in de kwestie van het gebruik der outil lage van het Telegraaf-concern, heeft dezer dagen rapport aan de regering uitgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3