Twee schepen gezonken NIEUWS UIT ZEELAND jT-genda Woningnood in Vlissingen Sproeten Voorbereidende cursus op Ambachtsschool Middelburg WALCHEREN Zuid-Beveland Noodweer op de Schelde Geen persoonlijke ongevallen. Twee schepen zgn Don derdagmorgen gezonken tengevolge van het nood weer op de Schelde. Bel de schepen waren afkom stig uit België en de be manningen konden gered worden. Te omstreeks tien' uur liep het 280 ton metende schip „Martha", schipper Van de Broek, voor de haven van Wemeldlnge vol water. Het schip was met een lading zand op weg van Lobithnaar Antwerpen. Het vissersvaar tuig „Yerseke 4" van schip per H. D. Koster bereikte ty- dlg het zinkende schip en nam schipper v. d. Broek met zttn gezin aan boord. De .Martha", die in 10 k 12 meter diep water ligt. kan zeer waarschijnlijk geborgen worden. OOK DE „SJS. 277" ZONK. Voor Baarland is Donder dagmorgen in de Wester- schelde gezonken het btfna 1000 ton metende Belgische sleepschip „S.B. 277", dat toe behoort aan het Belgische be heersinstituut. De „S.B. 277" was onder schtpper Jacobus op weg van Lobifh naar Gent met een lading zand. De Ne derlandse sleepboot „Zwer ver". die de „SJB. 277" sleep te, nam de bemanning aan boord en zette haar in Hoe- dekenskerke aan wal. SCHIPPER VERTELT. KOSTER Over de redding van schip, per Van de Broek en zijn gezin vertelde schipper H. D. Koster ons het volgende: De „Martha" v geraakte in het Brabants vaarwater door de he vige wind in moeilijkheden. Het schip lag toen op de wind en wilde ronddraaien. By deze manoeuvre kwam het echter dwarszee te liggen, waarbij <le golven over het dek van het schip sloegen. De „Yer seke 4" was in de omgeving aan 't mosselen lossen. Schip per Koster met zyn beide zoons en zyn knecht schqten te hulp. Met veel moeite slaagde men erin een tros uit te brengen, waarna de „Martha" op sleeptouw werd genomen. Tot aan de „bolton" in het Wemeldingse Vlij ging al les goed, voor zover dat in het stormweer goed kan gaan. doch toen het zal rond tien uur geweest zyn vol trok zich de ramp. De spanning op de sleeptros werd te groot. De tros brak en de „Martha" was een willoze prooi van golven en wind. Het schip viel dwarszy, luiken sloegen overboord, de lading kwam in beweging en het voorschip begon te zinken. Er was geen houden meer aan. Schipper van de Broek met vrouw en kind konden niets anders meer doen dan het schip ver laten om althans het vege Iff te redden. Zg sprongen in de vlet. waarna zij door de „Yerseke 4", die intussen met de grootste moeite had kunnen bijdraaien, aan boord genomen konden worden. En kele ogenblikken later was er van de ..Martha" niets meer te bespeuren. Schip, la ding en alle bezittingen wa ren in de golven verdwenen. De „Yerseke 4" heeft daarop veilig de haven van Wemel- dinge kunnen bereiken. Het noodlot bod schipper van de Broek al eerder achtervolgd. In bezettings tijd had h\j in een concen tratiekamp gezeten, had zelfs voor het vuurpeloton gestaan en zyn vrouw had vreseiyke bombardementen meegemaakt, waardoor zij een zenuwschok opliep. Men was al deze ellende doorgekomen en nu kwam deze zware slag: bezit en broodwinning kwjjt. Door de zorgen van het Bel gische consulaat zyn de schip breukelingen, nadat zij van dro ge kleren waren voorzien, naar hun woonplaats Burgt (B.) overgebracht. WAT SCHIPPER JACOBUS MEEMAAKTE. Ongeveer te zelfder tijd wor stelde op de Westerschelde ter hoogte van Ellewoutsdijk het sleepschip S.B. 277 tegen de woedende golven. Het sleepschip zonk en schipper Jacobus met vrouw en zoon moesten zich met de sloep in veiligheid brengen. Ze werden opgepikt door de „Zwerver" en te Hoedekens- kerke aan land gebracht In café „Scheldeoever", waar de drenkelingen een onderkomen vonden, spraken wy met de heer Jacobus. Het was des och tends om half zeven nog goed weer, toen wij uit Hansweert vertrokken. We waren met een lading zand op weg naar Gent en dachten zo rond negen uur in Terneuzen te zijn, aldus schipper Jacobus. Onderweg stak een hevige storm op. An derhalf uur lang worstelden we tegen de golven, maar we kwamen niet ,meer vooruit, tot eindelijk ongeveer half tien mijn schip vol water stond. Mijn vrouw en mijn zoon waren al in de roeiboot gegaan, terwijl ik nog met het stuur in de han den stond. Het ging echter niet langer. Het schip zonk verder en dus moest ik het verlaten. We zijn aan boord genomen van de sleepboot, die ons nu hier heeft binnengebracht. We hebben natuurlijk niets van on ze bezittingen kunnen redden, daar was geen tyd meer voor. En nu wachten we maar af wat er gebeuren moet. Ik denk wel dat het schip nog te lichten zal zijn. Toen het gezonken was, stak de mast nog ongeveer 2 meter boven water uit. Het zal bij laag water anderhalve me ter diep liggen. Ruim 200 woningen minder dan in 1940. 1028 woningzoekenden Melk blijft nog gestandaardiseerd. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Borst (C.P.N.) in verband met het vrijgeven van koffie- en slagroom, heeft mi nister Mansholt o.m. het volgende geantwoord: De mogelijkheid van verhoging van het vetgehalte van de con- auraptiemelk is ernstig overwogen. In verband met de toestand van 's lands financiën zou een zodani ge verhoging evenwel niet moge lijk zijn zonder een aanzienlijke verhoging van de consumptie- melkprijs. Het is te verwachten, dat een zodanige prijsverhoging zal lelden tot een vermindering van do mellcconsumptie. Uit een oogpunt van volksgezondheid acht de minister handhaving van de melkconsumptie op ten minste het huidige peil. mede gezien de be tekenis van het eiwit en de mine rale bestanddelen van dc melk, ten zeerste gewenst, weshalve hij meent opheffing van de melk- standaardisatle vooralsnog niet te moeten bevorderen. Directeuren Droogdok-Mij tot één jaar veroordeeld. Het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de twee directeuren van de Amster damse Droogdok Mij.. P. R- F. en A. M. V.. tegen wie de pro cureur-fiscaal 14 dagen gele den 1% jaar had geëist. Beide verdachten werden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk en een geldboete van 15.000 subs. 6 maanden gevangenisstraf. Het Hof achtte bewezen, dat do beide directeuren van Mei 1940 tot September 1944 werkzaamheden hebben ver richt ten behoeve van de Kriegsmarine en Duitse bur gerondernemingen. Het Hof achtte de daden van de directeuren van zeer ern stige aard. daar zij hun goed geoutilleerd bedrijf gedurende een groot deel van de bezet ting voor de vijand dienstbaar hebban gemaakt. Ten aanzien van F., overwoog het Hof, dat van een drager van een Ne derlandse Yidderordc verwacht had mogen worden beter l grip te hebben getoond vnnr zyn taak tijdens de vijanclel; Bij het onderzoek der Ge meentebegroting van Vlissingen werd de mening naar voren ge bracht dat' de bezetting van de woningdienst te ruim zou zijn. Burgemeester en .Wethouders van Vlissingen kunnen deze mening niet delen. De personeelsvermindering van deze dienst, sedert 1947 van 17 personen teruggebracht tot 9. moge aantonen, dat in dien inkrimping mogelijk is, dit zeker w.ordt dp.Qrgevoerd. De opyatjjng. dat bij het ge reedkomen van dp nieuwe wo ningcomplexen zelfs algehele liquidatie van deze dienst mo gelijk zou zijn, toont een ge brek aan inzicht in de thans in onze gemeente nog steeds heer sende nood op het gebied van de volkshuisvesting. DE TOESTAND Teneinde enig inzicht daarin te verkrijgen, diene men in aanmerking te nemen, dat op 1 Januari 1948 beschikbaar wa ren: Bewoond 5284 woningen Mislukte overval op Bank te Amsterdam. Donderdagavond omstreeks kwart over acht heeft een la ter geïdentificeerde man te vergeefs geprobeerd een over val te plegen op een filiaal van een tuinbouwbank aan de Hoofdweg te Amsterdam. De man drong het gebouw, waar aan een woning verbonden is, binnen en bedreigde de filiaal houder met een revolver. Op het hulpgeroep van de familie kwamen buren toegesneld. De overvaller nam hierop de vlucht. De buurtbewoners zet ten onmiddellijk' de achtervol ging in vla Hoofdweg. Aruba- straat. Paramariboplein, Baars- jesweg naar de Crijnssen- sfraat. Hier schoot de man een garage binnen, welke hij aan de achterzijde in de van Ren- selaerstraat weer verliet. Zo slaagde hij er in zyn achter volgers kwijt te raken. De po litie is er echter reeds in ge slaagde zyn identiteit vast te stellen. Het is de 29-jarige A. F. uit Tilburg bij de politie bekend als de „Brabander". J. de Kadt en G. van Oorscho1 gedagvaard. De journalist J. Fabius (waaronder gerekend 580 nood woningen, en andere semi-per- manente woningen) in aanbouw 913 woningen. Totaal 6197 wo ningen (waarvan 115 gesloopt dienen te worden. Beschikbaar dus als alles be woond is 682 woningen. Vóór 1940 hadden wy de beschikking over 6222 woningen. De Kon. Mij. „De Schelde", heeft nog behoefte aan plm. 1000 woningen, andere diensten 170 woningen. In te halen ach terstand van 1941 tot 1945 a 150 woningen per jaar is 750 woningen, is samen 1920 wo ningen. 1028 woningzoekenden staan bij de woningdienst ingeschre ven, terwijl nog 300 evacué's op terugkeer wachten. Uit vorenstaande gegevens kan men concluderen, dat men in Vlissingen nog ver van normale verhoudingen op woninggebied is verwijderd. Opheffing van de gemeentelij ke Woningdienst zou leiden tot een' grote chaos, waarbij men wel moge bedenken, dat daar mede zeer spoedig verkeerde practijken, welke na de eerste wereldoorlog zoveel voorkwa men bij de verhuring van wo ningen, ook thans hun intrede zouden doen. In de eerstvolgende jaren kan deze dienst dus niet worden ge mist, aangezien het algemeen belang door deze dienst ten zeerste wordt gediend. Zenuwen Koop een goudvis! „Is uwvbaby zo lastig, dat hij op uw zenuwen werkt? Koop een goud vis". Dat is de raad van de heer Reginald List, secretaris van de Engelse federatie van minnaars van huisvissen. die met trots verklaart, namens 20.000 goudvissenliefheb- bers te spreken. „De goudvis zal natuurlijk niet op de baby passen, maar de baby gespannen naar de goudvis kijken en zijn gemak houden. Ik heb het met mijn eigen dochtertje ervaren", zegt de heer List Maar dat is nog niet alles. Goudvissen werken ook kalmerend op overspannen zenuwen of als U in angst zit voor een nieuwe oorlog of een kater hebt. „Hoe kan iemand naar een goudvis kijken en zich ellendig voelen", vraagt de heer List. „Ze zijn zo rustig, zo vredig. Meermalen hebben mensen me ver leid. dat ze van een ver schrikkelijke kater be vrijd zijn alleen maar door naar een goudvis te kijken". Kwartaal-overzicht Nutsspaarbank Middelburg. Aan het kwartaal-overzicht Ja nuari—Maart 1949 ontlenen wfj het volgende: In de loop van het eerste kwar taal 1949 werd op de spaarbank boekjes gestort f 792.140.19 (v.j. t 420.700.12) en terugbetaald f 386.613.60 (v.j. f 298.112.68); er werd dus meer ingelegd dan te rugbetaald f 405326.59 (vorig jaar f 122.587.44). Het aan de inleggers verschul digd kapitaal bij de aanvang van het jaar f 5.405.780.32 bedraagt thans f 5.811.306,91 (Vorig jaar f 4.971.780,77). In dit kwartaal werden 337 nieuwe boekjes uitgegeven (v.j. 164). Ingetrokken werden 92 boekjes (v.j. 79). Het aantal in omloop zijnde boekjes bij de aanvang van het jaar 7793, bedraagt thans 8038 (v.j. 7475). Onder de uitgegeven 337 boekjes zijn er 58 begrepen voor jongge borenen (v.j. 32) op welke boekjes de spaarbank een eerste inleg van f 1 plaatst. Aan het bijkantoor Oostburg werd ln het eerste kwartaal 1949 gestort f 157.794.15 en terugbe taald f 40.039.60, dus meer inge legd dan terugbetaald f 117.754.55. Het aan de inleggers verschul digd kapitaal bij de overname der N.V. Zeeuwse Spaarbank op 1 Juni 1948 groot f 242.648.59 is thans gestegen tót f 467.658.45. In dit kwartaal werden 87 nieu we boekjes uitgegeven en 10 boekjes ingetrokken. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 640. onder de 87 uitgegeven .boekjes zijn er 15 begrepen voor jonggeborenen, op welke boekjes de Spaarbank een eerste inleg van f 1 plaatst. Het totaal aan inleggers ver schuldigd bedrag van de Nuts spaarbank te Middelburg, -waar van de Zeeuwse Spaarbank een bijkantoor is, bedraagt per 31-3-'49 f 5-811.306-91. orde to ontnemen. (Ingezonden mededeling komen vroeg in het I 'i-nde beschuldigingen" beval, w-naViInnr hli rich in xiin oer voorjaar. Koop tijdig „SPRUTOL' i5öf 7Ïm daar- r>en Haag heeft in Lort ge- ffl?eHbeelmH0An rfdrfcr. blicist J. de Kadt te Heemste- dc, schryver van de „Indone sische tragedie" gedagvaard. •De heer Fabius vraagt verbod van dc verkoop van dit boek. dat voor hem „uiterst kren. kende beschul waardoor hy zich in zyn eer en goede naam acht aangetast. Onder-directeur K.L.M. overleden. In de Boerhaave-klinick te Amsterdam is aan de gevolgen van een galblaas-operatie over leden de heer H. Fuchs. onder directeur general operations van dc K.L.M. De heer Henri Fuchs bereik te de leeftijd van 41 jaar. Hij werd op 7 Mei 1907 te Ensche dé geboren. Na zijn opleiding tot reserve 1ste luitenant-vlie ger bij de luchtvaartafdeling te Soesterberg te hebben voltooid, trad hij op 1 Juli 1933 :n dienst van dc K L M.. Sinds 1 Januari 1938 was hij tevens gezagvoer der op de Indië-lijn. Verzet tegen Cripps voorstellen. Hewitson, leider van de op een na grootste Britse vak vereniging, heeft de minister van Financiën, Sir Stafford Cripps in het Lagerhuis ge waarschuwd dat de leden der vakverenigingen zouden „vech ten". Indien de regering zou trachten „onze inkomsten tot beneden de veiligheidsmarge te doen dalen". Hij verklaarde, toen het de bat in het Lagerhuis over Cripps begrotingsvoorstellen werd hervat, dat de „hogere kosten voor levensonderhoud", welke in deze voorstellen tot uiting komen, zullen leiden tot een „stortvloed van eisen tot loonsverhoging". Enige socialistische leiders verklaarden zich evenwel voor standers van de begrotings voorstellen. Ook de voornaam ste spreker van de oppositie, het conservatieve lid Crook- shank, verkalarde de voorstel len tot op zekere hoogte te kunnen steunen. Koningin Juliana bezocht Volkshogeschool. H- M. de Koningin bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de volkshogeschool te Ber gen. H. M. stelde zich op de hoogte van de werkmethode van de Volkshogeschool en maakte enige besprekingen mée van verschillende groepen van cursisten. Naye-Depauw wonnen Zesdaagse van München. De Münchener Zesdaagse is gewonnen door het Belgische koppel Naye-De Pauw. Het eindklassement luidt: 3. Naye-De Pauw (Belg.) 373 punten. Op drie ronden: 2. Oubron-Dore (Frankr.) 110 p.; Op vier ronden: Vooren-Van Beek (Ned.) 219 punten. De overige koppels hadden vyf of meer ronden achterstand. Het nieuwe sportpark te Hulst. Naar aanleiding van de berichten over het nieuw aan te leggen sportpark in Hulst vernemen wy nog dat de terreinen hiervoor een op pervlakte beslaan van 6.5 H.A. Voor de tennisbanen komt er een speciale accommodatie voor de jeugd. Rond het voetbal- véld komt een slntelbaan. Ook zal er een tribune verryzen. Achter het voetbalveld komt nog een oefenterrein terwijl er ook douchecellen worden gebouwd. Het geheel zal door "bossen worden omlijst. De kos ten voor dit sportpark worden geraamd op 75000 terwyi 't voor de gemeente Hulst elk jaar 8000 zou kosten.. „Koningin Wilhelmina" uitgevallen. Woensdag is de veerboot „K9- ningin Wilhelmina" op de lijn BreskensVlissingen uitgeval len. Men heeft de „Konings plaat" thans ingeschakeld. Over de aard van Jiet defect aan de „Koningin Wilhelmina" konden wij van de directie der Pro vinciale Stoombootdiensten nog geen inlichtingen verkrijgen. Burgerlijke Stand OOSTKAPELLE. Bevallen: A. G. de Broekert Jobse. z.; N. SchoeJanse. 2 d.; D. Vreeke—Peene, d.; M. Maljaars -Huysman, d. Getrouwd: F. H. Sobels. 27 j. en P. M. barones van Lijnden. 26 j.; J. A. Waverijn. 35 j. cn J. Rie- mens, 27 j.; D. J. Komijn, 35 j. cn S. Koppejan, 23 j. Overleden: A. Doudeijns. 89 j., wedn. van P. Davidse; N. de Wit te, 73 j., vrouw van P. Kasse. ZOUTELANDE. Bevallen: L. E. Louwerse— Louws, d. Getrouwd: P. Geschiere, 25 j. eri E. Sluijs, 21 j. Overleden: K. Verhage. 73 j. VF.ERE. Getrouwd: L. van Moolenbroek, 6 j. en M. Matthijsse, 22 j. Overleden: P. Poppe, 4 jaar. DOMBURG. Bevallen: C. RiemensWisse, z.; A. Hendrikse—Verhulst. d. Getrouwd: J. van Keulen, 35 j. en J. Boone. 23 j.: W. Jobse, 26 j. en A. Bastlaanse. 23 j. Overleden: A. Klopmeijer. 70 j.; M. de Voogd, 69 j. MELISKERKE. Bevallen: J. StrooVlieger, z. Overleden: W. Louws. T6 j. SINT LAURENS. Bevallen: P. Walraven—Bakker, d.; P. Koole—Cornelisse, z. Getrouwd: A. Hoogstrate. 26 j. en A. Walraven. 23 j.; J. Walra ven. 27 j. en-M. C. Huijsman, 25 j.; C. Wisse. 27 j. en M. Davidse. 23 j. Overleden: A. de Vries, 65 j. Gemeente-secretaris van Kruiningen gaat jubileren. Vrijdag 15 April zal het 25 jaar zijn geleden, dat de heer J. Blok. smds 15 Augustus 1932 gemeente-secretaris van Krui ningen, als ambtenaar ter secre tarie in dienst van de gemeen te Kruiningen trad. De heer Blok begon zijiï ambtelijke loopbaan reeds op zeer jeugdi ge leeftijd op de gemeente-se- cretaHo van Krabbendijke. Hoewel de jubilaris zijn ju bileum in alle stilte en eenvoud wenst te vieren, zal hij niette min in een bijeenkomst van het gemeente-personeel worden ge huldigd. Loodsdienst gestaakt. Tengevolge de storm is Woens dag dè loodsdienst in het Oost gat. de vaargeul die langs de kust van Walcheren van Vlis singen naar de Noordzee >loopt, gestaakt, behalve voor grote schepen. Dè proefvaart van de „Koningin Juliana" de door de Kon. Mij „De Schelde" voor de provinciale bootdiensten in Zeeland gebouwde ferryboot, die eveneens zou worden ge houden, werd afgelast. Ideaal voor juiste beroepskeuze. Wellicht in September Officiële publicaties. HINDERWET VLISSINGEN. Vergunningen verleend. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij htm besluit van resp. 1, 2. 2 en 2 April op de daarbij -gestelde voorwaar den vergunning is verleend aan: J. F. Salomé. alhier tot de op richting van een bakkerij met gasoven. waarin zullen worden geplaatst 2 electromotoren van elk 1 P.K. en 5 idem van elk P.K. voor het drijven van resp. een kneedmachine, een fier, een gas oven, een broodsnijmachine, een bcschuitsnfjmachirie. een wrijfma- ehine en een mengmachine in het perceel Walstra at hoek KI. Markt; C. Wisse, alhier, tot het oprich ting van een bergplaats voor pe troleum in een bunker, gelegen aan de O.-Souburgseweg; de Shell Nederland N.V. te Den Haag. tot de oprichting van een elcctrisch gedreven benzlne-instal- latle door het plaatsen van een on dergronds reservoir met een in houd van 6000 L. en een boven grondse aftapinrichting. gelegen vóór het perceel Noordzeestraat 1—3; de Caltex Petroleum Maatschap pij N.V., te Den Haag. tot de op richting van een ondergrondse pe- troleum-bewaarplaats van 4000 L. inhoud met een daaraan verbon den aftappomp op en achter het perceel Noordstraat 24. reeds één klas. De plannen om te komen tot een voorbereidende cursus aan de ambachtsscholen voor leer lingen, die dc zes klassen van do lagere school hebben door lopen, zijn thans zover 'uitge werkt, dat wellicht reeds in September op de Ambachts school te Middelburg met één klas zal worden gestart Alle jongens, die van de lagere school komen, krygen in de toekomst de gelegenheid deze cursus te volgen; het onderricht bestaat uit voortgezet l.o. en voorts ongeveer 6 uur per week practijk (een maand schilderen, een maand timmeren, een maand bankwerken, enz.). Na dat jaar kan dan met absolute zekerheid gezegd worden voor welke opleiding dc jongen ge schikt is. Blykt bü absoluut geen technische aanleg te heb ben, dan kan hij naar H.B.S., Gymnasium of Ulo gaan, maar liy bezit dan inmiddels ook enig inzicht in de door hem ge volgde practische vakken. Deze belangrijks mededeling deed de directeur van de Am- bachts- en Machinistenschool te Middelburg, de heer E. Vis- scher, tijdens een perscopferen- tie, die gehouden wérd ter ge legenheid van de jaarlijkse openbare les. De belangstelling voor deze les was zowel van de zijde der ouders als van die der autoriteiten zeer groot en met belangstelling werd kennis ge nomen van de arbeid der leer lingen en de resultaten hiervan. Met beide scholen gaat het nog steeds crescendo. Het on der wijsschema wordt steeds be ter, waardoor jongens met her sens een langere en knapen, die alleen geschikt zyn voor handenarbeid, een kortere op leiding volgen kunnen. De Ma chinistenschool breidt zich steeds uit en de toeloop van nieuwe leerlingen was in het afgelopen jaar zo groot, dat de eerste klasse moest worden ge splitst in een le klasse theore tici en een le klasse practici, elk met plm. 25 leerlingen. Het grote voordeel hiervan is, dat nu zowel practici als the oretici als vervolg op hun vroe gere opleiding juist zulk een onderwijs ontvangen, dat zij als volwaardig gelijk opgeleiden naar de 2e klasse kunnen over gaan. In het afgelopen jaar slaagden 20 leerlingen voor het Staatsdiploma; zij werden bij diverse stoomvaartmaatschap pijen geplaatst. De nieuwe cur sus begon 1 September 'met 85 leerlingen, waarvan twee uit Curacao. 'Zeven leerlingen zijn voor de K. P. M. in opleiding. Daardoor is het mogelijk, dat begaafde dóch minder draag krachtige jongens een prachti ge positie kunnen veroveren. De Holland-Amerikalyn stond een aantal gebruikte ma chines aan de school af. Deze zjjn voor het onderwijs van veel belang en werden dan ook dankbaar aanvaard. WERK VOOR ALGEMEEN BELANG De Ambachtsschool (die bin nen niet te lange tyd „Techni sche school" zal heten) werd dit jaar een nieuwe afdeling rijk, namelijk die voor motor en autotechniek. Deze oplei ding kun gevolgd worden door de bezitters van het einddiplo ma der 2-jarige Ambachts school. afdeltngen bankwer ken en electrotechniek. De jon gens leggen tegen het einde van het jaar het examen af voor het BOVAG-diploma leerling-monteur en wat de theorie betreft voor hulpmon teur, zodat zij gemakkelyk de studie voor de volgende BO- VAG-diploma's kunnen voort zetten. Volgend jaar zal ook opgeleid worden voor het di ploma le monteur. Veel, dat de leerlingen heb ben verricht, kwam ook dit jaar weer ten algemenen nutte.- Voor aannemers werden, deu ren. kozijnen, trappen, enz. ge maakt, waarvan speciaal de fraaie eikenhouten deuren voor de Souburgse. kerk genoemd moeten worden. De metselaars verrichtten het herstelwerk van de poort De Dry Tonnekens, 'maakten een muur rond school C. en bouwen thans de mo len-kiosk op de Markt, waar voor d© timmerafdeling de molen vervaardigt. Voor een sqhool te Arnemuiden werd een serie schoolbanken gemaakt en de electriens brachten de complete lichtinstallatie voor de twee werkplaatsen van het Ccftnité Rehabilitatie Minder waardige Arbeidskrachten aan; een sympathieke arbeid, waar mede een sociaal doel gediend •wérd. Daarnaast werd ook de school niet vergeten; de Cal- jouwzaal een grote aan winst voor het schoolgebouw kwam dit jaar gereed. De leerlingen zullen ook de Vlees hal van het Stadhuis gaan in richten. Het schoolbestuur is zeer te vreden over de door de Am bachtsschool gestichte cursus sen voor opleiding tot dé BO- VAG-diploma's Voor hulpmon teur slaagden van de 9 can- didaten 8 (Rotterdam 1 van de 18!) en één vóór het theore tische gedeelte voor leerling monteur van de 14 candidaten 9 en 3 voor theoretisch ge deelte. De nieuwe cursus begon 1 September 317 leerlingen, zodat op die datum het totaal aantal leerlingen 402 bedroeg. En (leze ontwikkeling gaat in stijgende lynl Rijkszuivelconsulent in 1951 met pensioen. Naar wij vernemen, is aan de heer C. Zwagerman. Rijkszui velconsulent voor Zeeland, te vens belast met veeteeltzaken, te Middelburg, die in verband met het bereiken van de leef tijdsgrens van 65 jaar, op 1 April j.l. de dienst had moeten verlaten, voor de tijd van twee jaar ontheffing verleend van deze verplichting. De Nationale feest viering te Vlissingen. Een der Vlissingse raadsle den heeft bij het onderzoek van de gemeente begroting 1949 op gemerkt dat de viering van de Nationale feestdag aan stijlloos heid lijdt. Het plan werd geop perd om de jonge mensen, die in een bepaald jaar de 23-jarige (kiesgerechtigde) leeftijd heb ben bereikt op het Stadhuis door de Burgemeester bijeen te doen komen, teneinde hen te wijzen op de grote betekenis van dit burgerrecht, alsmede van de feestdag, en zodoende meer belangstelling aan te kwe ken voor de publieke zaak. Als blijvende herinnering hieraan zoudéh de betrokkenen een ge schrift of iets dergelijks dienen te ontvangen. B. en W. hebben zich bereid verklaard na te gaan dit plan dat in Utrecht reeds wordt uit gevoerd, nader te bestuderen. Vlissingse middenstanders over de bijdrage aan vakgroepen. De afdelingen te Vlissingen van de Kon. Ned. Midden standsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Katho lieke Middenstandsbond heb ben de minister van Economi sche Zaken een telegram ge zonden, waarin zij wegens prin cipiële cn economische bezwa ren de minister verzoeken te overwegen de geheleNederland- se detailhandel en Ambacht vrijstelling te verlenen van be taling van de verplichte bijdra ge aan de vakgroepen. Met het troepentransportschip „Kota Inten" repatrieerde C. F. v. d. Velde uit Kattendijke. De collecte ten bate van de kerkbouw in •de N.O.-polder. bracht in de Herv. Kerk te Krab bendijke, ruim f 72.op. De Groene Kruisvereniging le Yerseke ontving door bemiddeling van wijkzuster Stellweg 3 giften van f 1, één van f 2.50 en één van f 5. benevens een renteloos aan deel voor het te stichten Groene- Kruisgebouw. Mej. J. van. Oosten tcrYerseke slagade voor het candldaatsexamen in de rechten. De heer C. Kuiper, inspecteur van het L. O. te Goes, is benoemd in de commissie van Rijksgecom- mitteercfen bij het afnemen van de Mulo-examens ln 1949. Middelburg ASSISTENT KOSTER In verband met het overlij den van de heer L. H. Harpe is door de Kerkvoogdij der Ncd. Hervormde gemeente te Middelburg tot assistent-koster van die gemeente benoemd de heer A. A. Goudswaard. LANDWEGEN IN DE NOORDWATERING Donderdagmiddag is door de Herverkavelings-commissie Wal cheren in het bureau Ruilver kaveling te Middelburg aan besteed het maken van landwe gen in de Noordwatering met uitvoering van bijkomende wer- MIDDELBURG. Vrijdag Schuttershof: Lezing over Van Gogh door ir. V. W. van Gogh. 8.15 uur; Schutters hof: Ledenvergadering A. R. kiesvereniging, 8 uur; Lange- viele, Pottenmarkt. Nieuwe Burg: Muzilcale wandeling en concert „Juliana". 7.30—10 e uur; Schouwburg: Bloed wraak. 8 uur: Elèetro: Nattig heid. 7-en 9.15 uur. Zaterdag Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonstelling. 4.30— 9.30 u.; Schuttershof: Uitvoe ring. Excelsior; Martin Vinjee's Haags cabaret, 3 uur; Potten markt: Concert O.N.D.A. 730— 10 uur; Schouwburg en Elec tro: zie Vrijdag. Zondag Kunstmuseum: Van Gogh-tentoonstelling 1012.30 en 1,30—6 uur; Schuttershof: Dansen. 8—12 uur; Schouw burg: Bloedwraak, 2.30 en 8 uur; Eelectro: Nattigheid, 3.30 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vrijdag: A&iambra: „Dc avontu ren van Robin Hoód", 7 en 9 uur: Luyör: „Green Dolphin Street"-. 8 uur: Concertgebouw „Film Buche-mvalcie". 8 uur. Zaterdag: 'Alliambra: „De avontu ren van "Róblri Hood", 7 en 9 uur; Luxor: „Green Dolphin Street", 7 en 9 uur; Kievit; Vergadering Jachtclub Schelde, 7.30 uur. Zondag: Alhahibra: „De avontu ren van Robin Hood", -3, 7 en 9 uur. Luxör„Green Dolphin Street", 3, 7 en 9 uur. SOUBURG. Vrijdag: De Zwaan: Propaganda- avond Transport- en verpleeg- colonnes Roode Kruis. WESTKAPELLE. Vrijdag: Noordkerk: Vergadering Ouders Zon&agsschoolkinderen - 7.30 Uur.- Zaterdag: ZWifêerêé carttinè: ,,Opi treden MercurJus" ten bate van de T.B.C., 8 uur. ken. De volgende inschrijvingen kwamen binnen; Sanders, Snep vanger en Vlieger. Rijswijk 119.340; Fa. Eland, Vlissingen 123.700; Fa. J. D. Janse, Co- lijnsplaat 124.700; Handels- en Aannemersbedrijf Van Oord Werkendam 128.600; Fa. Van Verlaat, Hardinxveld voor 132.000. Oostkapelle CANDIDATEN VOOR DE RAAD. De arbeiderskiesvereniging „Door eendracht sterk" tc Oost kapelle stelde al^ candidaten voor de nieuwe gemeenteraad J. H. Hoorn, 2. A. Don, 3. J. Geldof Jzn., 4. W. Mesu BEULEN VAN BUCHENWALDE" Onder auspiciën van de Ver eniging van ex-politieke gevan genen werd Woensdagavond in het gebouw „Tavenu" te Wol- faax-tsdijk de film ,3eulen van Buchenwalde" vertoond. De zaal was echter slechts matig bezet. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Oostkapelle j. W. Kersten, cand. te Rotter dam: te Yerseke L, Rijksen te Leiden. Nagekomen advertenties. Heden overleed na kortstondige ziekte, mijn lieve Man Ir. JOHAN GERBER b.l., Officier in de orde van Oranje Nassau, Oud-hpofd van de We deropbouw van Wal cheren, N. R. GERBER— LINDEMAN. Bussum, 6 April 1949. Nieuwe K11 varsiansev/eg 49a. Enige en algemene kennisgeving. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 9 April a.s., des middags te 12 üur óp dc Algemene Begraaf plaats te Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2