PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laat Den Haag getroffen gemeenten in de steek? Minister Stikker weer terug in ons land Congres P.v.d A begonnen Majoor dc Graaf handhaaft zijn beschuldigingen Een jubileum bij het nijverheids onderwijs M BILT Vandaag 192e Jaargang - No. 82 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagtcr. Hoofdred.: G. Balltntijn. Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.00 p. kw.: fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. 'Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlisslngen Walstr. 58—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg; Londense Kaai 29.tel. 207? 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -Terneuzen; Brouwcrijstr. 2 - Zierikz.ee: N. Bogardstr. C 160 tel. 26 Vergoeding van oorlogsschade aan gemeentelijke objecten veel lager dan geraamd Ontstellende mededelingen van B. en W. van Vllssingen. Dc zo juist verschenen memorie van antwoord van B. en W. van Vlissingen brengt een bericht, dat niet alleen in de Schel- destad. maar ook in alle andere getroffen gemeenten, met ont steltenis zal worden ontvangen. B. en W. delen de raad nl. mede, dat dc bijdrage van het Rijk voor oorlogsschade aan gemeentelijke objecten aan zienlijk lager blijkt te zijn, dan verwacht werd en naar zij menen ook verwacht mocht worden. Men rekende immers algemeen op 90 en nu blijkt bijv?, dat voor een werk van 300.000,waarvoor een zg. gocdkcuringsbon werd verkregen van .f 260.000,slechts een voorschot werd verleend van 35.000,met de mededeling, dat men er niet op mag reke nen, dat dit bedrag nog verhoogd zal kunnen worden. Er is namelijk een aftrek toegepast van „oud voor nieuw". Dit systeem zou ook voor andere objecten toepassing vin den. 'B. en W. van Vlissingen kon digen reeds aan, dat zij zich hierbij natuurlijk niet zullen neerleggen. Maar de bedoelde uitlating, welke van departe mentale zijde afkomstig is. noemen zij toch tekenend voor de koers, welke men in Den Haag volgt. De financiële consequenties zijn niet te overzien, ook al in verband met het feit, dat in Vlissingen reeds tal van objec ten zijn herbouwd of hersteld in het vertrouwen, dat op een Rijksbijdrage van 90 zou kunnen worden gerekend. Ook voor de in de toekomst nog on der handen te nemen objecten opent een en ander geen roos kleurig perspectief. B. en W. verklaren reeds thans, dat zij mochten deze mededelingen -definitief beves tigd worden het zeer zouden betreuren, dat de regering zo weinig begrip toont voor de moeilijkheden, waarmede de zwaar getroffen gebieden te kampen hebben. ZelfS" indien men iets voor de ..oud-voor nieuw-theorie" zou kunnen voe len, mag töch niet uit het oog worden verloren, dat thans tal van objecten, die nog jaren zouden hebben meegekund, alle vrijwel gelijk herbouwd of her steld moeten worden. Bovendien komen de kosten voor verbete ring en uitgesteld onderhoud toch reeds voor de volle 100 voor rekening van de gemeente. ANDERE FACTOREN. Het is duidelijk, dat deze sombere mededelingen de toon van ..gematigd optimisme", wel ke bij de aanbieding van de be groting door B. en W. kon wor den aangeslagen, nu niet kan worden gehandhaafd. Er zijn trouwens nog enkele factoren, welke vérstrekkende gevolgen in ongunstige zin kunnen heb ben voor de financiële positie der gemeente: de verhoogde subsidies voor de Zeevaart school cn de Middelbaar Tech nische School. De Zeevaart school vraagt nl. een subsidie van 68.500,tegenover 32.800, in 1949, welke ver hoging voortvloeit uit de met 63.500 gestegen salarispost (waarvan 25 voor rekening van de gemeente komt) en de hoge raming voor uitbreiding der inventaris 77.350,tegen over 4750.in 1949). Het gaat hier vooral om de inrichting van een laboratorium, waarop van hogerhand sterk wordt aan gedrongen. De salarispost is ge stegen door de toepassing van de nieuwe salarisregeling en door de waarschijnlijk per 1 September a.s. te verwachten overname van de machinisten afdeling, welke tot nu toe niet ten laste van dc Zeevaartschool kwam. ONVOORZIEN EN RESERVE. B. en W. erkennen, dat de post van 30.000.— voor on voorzien in feite reeds is aan getast (omdat de raad bepaalde credieten al gevoteerd heeft). Bovendien moesten bij nota van wijziging nog verschillende pos ten op de begroting worden ge bracht. zodat de begroting thans sluit op een post onvoorzien van nog slechts 7500. Voorts wijzen B. en W. er op, dat de reserve van 259.000.— eigenlijk geen reserve is omdat dit bedrag moet dienen ter dek king van uitgaven, welke voor een groot gedeelte reeds gedaan zijn (dekking oude tekorten, herstel oorlogsschade, enz.) dan wel gedaan hadden moeten worden (uitgesteld onderhoud). Dit alles klemt nog meer in het licht van de nieuwe depar tementale opvattingen over de bydrage in de oorlogsschade. B. en W. wijzen er op, dat de ..reserve" practisch onaantast baar is omdat zij in feite niet ONDER AUTO GEWAAID. De 69-jarige Y uit Assendelft is tengevolge van de krachtige wind onder een vrachtauto ge raakt. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Zaan dam Is de man bezweken! bestaat. Het is zelfs de vraag of zij toereikend zal blijken te zijn voor de veelal reeds geda ne uitgaven. Het college wil tot elke prijs voorkomen, dat de herwonnen zelfstandigheid weer verloren zou gaan. Het waarschuwt dan ook ernstig tegen het doen van kapitaalsinvesteringen. welke niet absoluut onvermijdelijk zijn. Op zich zelf nuttige en zelfs noodzakelijke werken zul len vooralsnog achterwege moe ten blijven, tenzij rechtstreeks de welvaart aangetast zou wor den. Tot deze onvermijdelijke uitgaven willen B. en W. in het algemeen rekenen het herstel of de herbouw van door oor logsgeweld vernielde objecten, daar zij op het standpunt staan, dat de gemeente in elk geval zo mogelijk weer terug moet krijgen hetgeen verloren ging. Toch vrezen B. en W dat de gemeente nog voor onvermijde lijke kapitaalsuitgaven zal ko men te staan, welke geen ver band houden met de oorlogs omstandigheden. zoals voorzie ningen aan de vissershaven, aanleg van een nieuwe stort plaats. sportcentrum. Sportlaan, de brug in de President Roose- veltlaan. aanschaffing van een nieuwe brandspuit. In aansluiting op deze mede- Reorganisatie B.F.O. In de vergadering van de bijeenkomst Federaal Overleg van Donderdag bleek, dat Oost- Indonesië meer aanhangers heeft bij zijn ideeën over de positie der B.F.O. dan Suma tra. Zoals men elders in dit nummer reeds kan lezen, heeft de premier van Oost-Indone- sië Woensdag betoogd, dat de B.F.O. geen creatie van de fe derale regering mag worden. De vergadering aanvaardde n voorstel van Madoera om een commissie in te stellen ter voor bereiding van de reorganisatie van de B.F.O. delingen komen B. en W. met het voorstel om de stichting van een Industrie- en Huis houdschool voorlopig één jaar op te schorten. Zij zijn door drongen van dc noodzakelijk heid dezer inrichting, maar ont veinzen zich ook niet, dat deze een zware last op de gemeente zal leggen 15.000.— a 20.000 per jaar). Het herstel van het gebouw aan het Groenewoud zou, om verder verval te voor komen, voortgang moeten vin den. KLEUTERSCHOOL. De plannen voor stichting van een openbare kleuterschool, waarvan de exploitatiekosten op 8400.per jaar worden geraamd, willen B. en W. in de loop van het jaar voorbereiden om bij de behandeling van de begroting-1950 te overwegen of deze in het raam van de be groting uitvoerbaar zullen blij ken te zijn. .Daar het twijfel achtig is of hiervoor het nodi ge bouwvolume beschikbaar gesteld zal worden, willen B. en W. onder het oog zien of de school voorlopig in een daartoe aan te kopen barak zou kun nen worden ondergebracht. Griekenland beschuldigt opnieuw de buurlanden. Griekenland heeft op de speciale commissie der V.N. voor de Balkan een beroep gedaan, het land „te bescher men tegen onuitgelokte aan vallen" van Albanië en Bul garije. Volgens de nota. waarin dit verzoek wordt gedaan, hebbende nabuurlanden van Griekenland geen gehoor ge geven aan de aanbevelingen van de algemene vergadering der V. N., waarbij op Grie kenland en zijn naburen een beroep gedaan werd, diploma tieke betrekkingen aan te knopen en vroegere grens- overeenkomsten te hernieu wen. Volgens de nota zijn min stens 3000 communisten her- uitgerust en herbewapend, Griekenland via doorgangs. punten langs de Albanese grens binnengekomen en wordt het opleiden van man schappen voor de guerilla ïn Bulgarije voortgezet. Een collonne Guatemalese op standelingen. ter syterkte van geveer 1000 man. rukt op in de richting van Quetzaltenango. een bergstad. die ongeveer 110 kilome ter ten Noord-Westen van d< hoofdstad van Cualtcmala is ge legen. Tevreden over het resultaat der besprekingen. Met de D.C. 6 „Prinses Wil- helmina". van de K.L.M.-vloot, arriveerde Woensdagmorgen even voor twaalven minister Stikker uit New York op Schiphol. De eerste vraag, die de mi nister door een van de journa- listen werd gesteld was; ..Bent u tevreden, excellentie?" Glim lachend antwoordde de minis ter: „Ik ben zeer tevreden. Be langrijker misschien nog dan het tekenen van het Pact was de vriendschappelijke sfeer, die er tussen de ministers van de 16 landen onderling heerste. Wij hebben natuurlijk een hele massa problemen besproken, waaronder ook voor Nederland zeer belangrijke". Op de vraag of het hem mogelijk was iets te zeggen over Se in Amerika gevoerde besprekingen ten aan zien van Indonesië antwoordde minister Stikker: „Ik wil hier over eerst overleg plegen met de regering, maar ik kan u wel zeggen, dat ik een keer of vier vijf op het State Department over dit probleem gesproken heb". ..Het probleem Duitsland is uitvoerig behandeld. Op het ogenblik worden in New York vrij beslissende besprekingen over dit probleem gevoerd. Do Beneluxlanden zijn hier niet bij vertegenwoordigd, maar ik heb de afspraak gemaakt, dat wij voortdurend op de hoogte worden gehouden". Ten aanzien van het Indone sische probleem zei de minis ter nog: „In 't algemeen heers te in Amerika weinig vertrou wen in de Nederlandse bedoe lingen' Ik heb wel de overtui ging. dat hierin een kentering is gekomen'.. De minister werd verwelkomd door minister J. H. van Maar- seveen en door zijn adviseur dr. Blom. De aankomsthal en de ande re lokaliteiten op Schiphol zijn met niet minder dan 25.000 oranje en gele narcissen ver sierd om op deze wijze te de monstreren. dat Nederland nog altijd het land van bloemen en bloembollen is. Nederlandse scheeps bouwers goedkoper dan de Belgische. Naar „de Nieuwe Gids" mede deelt ondervinden de Belgische scheepsbouwers grote concurrentie van Nederland. De Nederlandse prijzen zouden 15 tot 20 procent beneden de Belgische liggen. In dit verband wijst ..De Nieuwe Gids'' er op dat de lonen in Ne derland aanzienlijk lager zijn dan in Belgic en ook het rendement van de Nederlandse arbeiders be ter is dan dat van de Belgische. Ook de organisatie van de Neder landse werven zou beter zijn, waardoor de kosten 10 procent la ger zijn dan in België. is het 125 jaar gele den. dat prinses Wilhel- mina Sophia Louise van Oranje, de enige dochter van de latere Koning Willem II en stichteres van het Goethe-Schiller archief te Weimar, in Den Haag werd geboren. wordt te Annecy in Frankrijk een bijeen komst van 35 handeldrij vende landen geopend! ter bespreking van een verlaging der douaneta rieven. Westerse Unie vraagt Amerika militaire hul-p. Naar Reuter meldt hebben de landen van de Westerse Unie collectief een formeel verzoek' tot de Ver. Staten ge richt om militaire bijstand volgens de bepalingen van het Atlantisch Pact. Men venvacht, dat de V.S. de landen van het Pact zullen vragen om gedetailleerde schattingen van hun. behoeften aan militaire hulp, ten einde het Congres om toewijzingen voor het lopende jaar te kun nen verzoeken. De schattingen aangaande het bedrag, dat voor militaire hulp aan Europa besteed zal worden, en dat door Ameri kaanse kranten op één tot twee milliard dollar geraamd wordt, werden door functio narissen te Washington „zui vere gissingen" genoemd. Koning Leopold koopt v kasteel in Frankrijk. Volgens „Le Soir" heeft ko ning Leopold van de Franse regering toestemming gekregen te Cannes in Zuid-Frankrijk een kasteel aan te kopen De sedert 1945 met zijn gezin te Pregny (Zwitserland) levende Belgische koning zou vooraf de stellige verzekering gegeven hebben zich in Frankrijk niet met politiek te zullen inlaten. Redevoeringen van prof. Kranenburg en ir. Vos Ir. H. Vos hield 's middags een inleiding over het onder werp: ..Benelux, vijflandenpact cn Marshallplan". Hij noemde hierbij de volgehde cijfers: In 1946 bedroeg de productie 74 procent van die over 1938. in 1947 was het 94 procent en in 1948 113 procent, volkomen in overeenstemming met onze bevolkingsgroei. In dc herfst van dit jaar zal het cijfer mis schien tot 130 procent stijgen. Ir. Vos zeide blij te zijn over dc opheffing van zoveel distri butie- en prijsbeheersings-maat regelen, maar hij waarschuwde er voor orde te scheppen voor er overproductie komt en niet daarna. In Frankrijk roepen de boeren om ordening, omdat zij thans gedupeerd worden door het ongeordende bedrijfsleven, dat ze eerst zelf hebben gewild, toen de prijzen nog hoog wa ren. Wij hebben geleefd op de 800 millioen, van het Marshall plan en de 300 millioen. die wij alleen in 1948 al van de Belgen als crediet hebben ge kregen. Marshall cn Spaak heb ben ons uit de modder gehou den. Nu moeten wij trachten de invoer te verminderen door opvoer van onze eigen produc tie. Bovendien moet onze uitvoer worden vergroot. Ir Vos sprak de hoop uit, dat eens een goed geleide economie tot stand zal komen, gemeen schappelijk opgezet door de 3 Beneluxlanden. „Een molensteen om de hals van ons volk en van onze par tij"-. zo noemde Woensdagmor gen prof. mr. R. Kranenburg de Indonesische kwestie, bij de opening van het driedaags Congres der P.v.d.A. in Belle- vue te Amsterdam. rt^iukkig is de regering in gegaan op het verzoek van de Veiligheidsraad met beide par tijen bijeen te komen om een ronde tafel teneinde een oplos sing van het heilloos conflict te bereiken, dat voor Neder land cn Indonesië ruïneus dreigt te worden. Het congres wordt onder meer bijgewoond door vele ministers cn oud-mioisters, alsmede door afgevaardigden van socialisti sche zusterpartijen uit het bui tenland. Onder de laatsten be vinden zich vertegenwoordigers van de Duitse socialisten cn ook van dc buiten het vaderland opererende Spaanse socialis tische partij. In zijn openingsrede stelde prof. Kranenburg het congres voor telegrafisch dc beste wen sen over te brengen aan partij voorzitter Koos Vorrink. die na zijn vliegongeluk, nog steeds gedwongen verblijf houdt in Nykoping. Prof. Kranenburg sprak voorts over zeer reële gevaren, die de huidige democratie be dreigen en met name releveerde hij hoe geestverwante socialis ten in Oost-Europa het slacht offer zijn geworden van de daas- ingestelde volksdemocratie. Proces kostte Kravchenko 23 millioen francs. „Myn proces heeft mij 23 a 25 millioen Franse francs gekost" aldus verklaarde Vic tor Kravchenko op een pers conferentie te Parijs. Hij deel de verder mede, dat een boek je over het proces in Januari of Februari 1950 in 14 ver schillende landen tegelijl.ertjjd zal verschijnen. Zyn derde werk. dat een vervolg zal zyn op „Ik verkoos de vrijheid", zal later verschijnen. Getuige proces-Kravchenko in ongenade? Luitenant-generaal Leonid Roedenko. een der Sowj et-Rus sische getuigen in het proces- Kravchenko. is in ongenade ge vallen. zo schrijft het met Brit se licentie werkende blad „Mit- tags Echo Generaal Roedenko. zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tij dens het proces te Parijs te antwoorden op de door Krav chenko geuite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. „De schuldige aan het England.Spiel moét gestraft worden". Waarom aarzelt de Nederlandse regering Op een vergadering te Rotter dam van voormalig verzet „Zuid- Holland" sprak de res. majoor K. de Graaf, destijejg waarnemend hoofd van het bureau bijzondere opdrachten (BJ3.D.) te Londen, over „Het geallieerde militaire apparaat, het verzet en het Eng- land-spiel". Majoor de Graaf verklaarde o.a„ dat de Engelsen het England-Spiel 40 jaar vakonderricht door de heer G. Wagenvoorde. Te Middelburg en Vlissingen Geen enkele plaats van eni ge betekenis, of cr staat te genwoordig een goed geoutil leerde en druk bezochte am bachtsschool of inrichting voor nijverheidsonderwijs. De geweldige ontwikkeling van dit vakonderwijs is echter een verschijnsel van dc laatste tientallen jaren: voordien nam het maar een derderangs plaats in en bestonden toestanden, die feitelijk niet door de beu gel konden, Dat hierin zoveel verbetering is gekomen, is mede te danken aan de arbeid van de heer G. Wagenvoorde te Middelburg, die op 23 April a.s. 40 jaar aan 't AmbacMs- en Nijverheidsonderwijs in Zeeland verbonden is. „Het begin van mijn loop baan was lang niet gemakke lijk", vertelde ons de aan staande jubilaris tijdens een onderhoud, „Ik was nog geen 23 jaar en mijn leerlingen wa ren niet eens zo heel veel jonger. Dan wordt er heel wat van je gevergd!" Toch is het een „vliegende start" geweest. Hij werkte aanvankelijk als tekenaar op een Overijsselse constructie- fabriek, De techniek was nog niet ver gevorderd en het me rendeel van liet personeel kon geen tekening lezen. De pa troon was evenwel een vooruit ziend man en daarom gaf hij zijn tekenaar opdracht de ouderen lessen te geven. Dit feit heeft zeker gewicht in de schaal gelegd, toen de heer Wagenvoorde benoemd werd tot leraar in de practyk en de theoretische vakken van de metaalbewerking aan de Ambachtsschool te Middelburg. Dat was 20 April 1909 Het nijverheidsonderwijs stond nog in de kinderschoenen (men hield zich voornamelijk bezig met smeden en timmo ren) en van een lerarenoplei ding was geen sprake. Gelei delijk kwam hierin enige ver betering; zo werden in 1912 de technische Middelbare Te kenakten ingesteld. De heer Wagenvoorde, die drie jaar later tevens benoemd zou wor den tot tekenleraar aan de Burgerschool thans Avond school voor Nyverheidsonder- wys) te Vlissingen, slaagde hiervoor met lof cn wist in 1923 ook de wettelijke be voegdheid op het gebied van de practische vakken te be halen. Achtendertig jaar is hij ver bonden geweest aan de Mid delburgse ambachtsschool, die hij heeft zien groeien tot de modelschool var. tegenwoor dig. Op 1 Dec. 1947 kreeg hy echter eervol ontslag wegens zyn benoeming tot directeur van de gem. Dagschool voor de Nyverheid te Vlissingen, nadat hij in 1935 reeds direc teur was geworden van de avondschool. Sinds 1 Nov. '47 is hö ook directeur van de cursus voor Voorbereidend Middelbaar Technisch onder wijs aldaar. HET BEDRIJFSLEVEN. Van het begin af heeft de heer Wagenvoorde zich sterk geïnteresseerd voor het be drijfsleven, speciaal wat be treft de machinetechniek. „Ik werd kind aan huis bij de Zeeuwse industrieën en daar mee had ik een oogmerk: ik wilde trachten het nijverheids onderwijs op zo hoog moge lijk peil te brengen en om mÊÊÈÈÊÊÊi S* G. Wagenvoorde tc Middelburg is 40 jaar verbonden aan het ambachts- en nijverheids onderwijs. by te blijven moet je regel matig voeling houden met de practijk", vertelde hij. Toen in 1921 de lang ge wenste Nijverheidsonderwijswet eindelijk in het Staatsblad ver scheen. was hierin een rege ling van het leerlingenwezen by de metaalindustrie opge nomen, maar pas in 1928 kreeg de heer Wagenvoorde opdracht dit leerlingwezen voor wat betreft de metaalindustrie voor Zeeland te organiseren. Hij werd belast met 't toezicht op het Leerlingenstelsel van „De Schelde" en later ook van twee Middelburgse industrie ën. Ieder, die geen vreemde in Jeruzalem is, weet van hoeveel gewicht 'n goede leer lingenopleiding in dc bedrij ven is: immers, geschoolde vaklieden zijn er nog steeds veel te weinig. Gelukkig is de ambitie groot en zijn de re sultaten verheugend. Ook voor de omscholing bestaat veel belangstelling. Onder de 70 mannen, die in de afgelo pen winter een scholings cursus volgden, waren er, die de vijf kruisjes naderen! Men mag respect hebben voor deze mensen, die ondanks hun leef tijd na een drukke werkdag nog energie vinden om zich geestelijk in te spannen! ORGANISATIE LEVEN'. Weinig Is de heer Wagen voorde te spreken over de ouders, die hun kinderen lie ver een boordje zien dragen, dan een overall. Hij heeft er altijd voor gestreden, dat de arbeider, met name dc ge schoolde vakman, op de juiste •.vaarde wordt geschat en dat dc ouders rekening houden met de speciale aanleg van hun kind. Daarom nam hij destijds ook het initiatief tot stichting van een Vereniging voor Beroepskeuze te Middel burg. waarvan hy vele jaren voorzitter is geweest. Maar ook anderzins heeft hij voor de organisatie van maatschap pelijk en cultureel werk veel gedaan: ta] van jaren is hij voorzitter geweest van de Ver. voor Voortgezet Nijverheids onderwijs te Middelburg en van de afdeling van de Ned. Bond van Leraren en Lerares sen bfö het Nijverheidsonder wijs. Hij had zitting in het hoofdbestuur van die bond, in diverse landelijke commissies, zoals voor de opleiding van leerkrachten, het ontwerpen van de bevoegdheidseisen en het psychotechnisch onderzoek niet bewust hebben voorbereid. Vóór 1940 hebben zij wel getracht de Gestapo te penetreren het z.g. Venlo-incident is daar o.m. het gevolg van geweest doch er zijn geen bewijzen dat toen een spionnage-complot als het England-Spiei werd voorbereid en ook niet. dat dit later door schul dige nalatigheid van de Engelsen is ontstaan. Er is echter een Engelse officier, aldus spr„ die niet in de Engel se geheime dienst thuishoorde. Majoor de Graaf memoreerde in dit verband enkele publicaties, waarin gezegd werd. dat hij ten onrechte majoor Seymour Bing ham er van heeft beschuldigd een hoofdfiguur geweest te zijn in het England-Spiel. Spr. verklaarde, dat hij deze beschuldiging nooit zóu intrekken. Spr. betreurde, dat sommige le ken op spionnage-gebied hun oor deel over personen en feiten meen den te moeten weergven. Daar door o.m. zijn er vreselijke be- Treinen met straalaandrijving. Deze zomer zullen in Engeland de eerste proe ven worden genomen met treinen met straalaandrij ving. Dc Metropolitain- Vickers Fabrieken zullen er een bouwen; de ande re zal een gasturbine be vatten. die een electri- sche generator aandrijft. ZQals wij dat kennen bij onze dieseltreinen. aan de Ambachtsscholen, als mede in de redactie van het Technisch Onderwijskundig Weekblad. In 1948 werd hij tot voor zitter gekozen van de com missie. die belast is met het organiseren en toezicht hou den op cursussen voor oplei- ling van leraren N.O. in Zee land. Ook maakt hy deel uit van de algemene onderwijs commissie van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. En naast dit alles is er dan de opleiding van vele honder den jongelui, die hun plaats in de m?atschappy hebben gevonden. „Ik hen dankbaar, dat ik daar 40 jaar lang mijn beste krachten aan heb kunnen geven en nóg kan ge ven". zei ons de heer Wagen voorde. Ongetwijfeld zullen vele van zyn oud-leerlingen op de receptie, die op 23 April wordt gehouden, hun dankbaarheid tot uiting bren gen! schuldigingen geuit aan het adits van dc agenten, die door het Eng land-Spiel in Duitse handen zijti gevallen. Presidenten van, bijzon dere gerechtshoven cn advocaten hebben, aldus spr., bij de vervol ging van politieke delinquenten uitlatingen gebezigd, die niet toe laatbaar zijn. De geheimzinnigheid rond het England-Spiel vindt, aldus majoor de Graaf, zijn oorzaak in het feit. dat het onderzoek internationaal moet zijn. De Nederlandse regering schijnt, aldus spr„ tc aarzelen Om de Engelse regering te verzoeken aan de hand van Nederlandse ge gevens nogmaals de schuldige van het England-Spiel tc zoeken en te straffen. De Nederlandse rege ring kent de toedracht van de zaak. aldus majoor de Graaf, dooi de rapporten die hij na de oorlog heeft ingediend. Deze rapporten zijn nog niet gepubliceerd cn ook niet ter kennis gebracht van de parlementaire enquête-commissie. Het Nederlandse volk echter mag met recht eisen, aldus spr.. dat de schuldige a on dc „moord" op dui zenden illegale werkers cn vele agenten zijn gerechte straf zal ontvangen. Vroegere man van vermoorde vrouw beschuldigd. De Amsterdamse recherche is ook Donderdag de hele dag- bezig geweest met het onder zoek van de moord, die in de nacht van Dinsdag op Woens dag is gepleegd op een 27-ja- rige vrouw, wonende in Tuin dorp Oostzaan in Amsterdam Noord. De resultaten van dit onderzoek houden sterke aan wijzingen ln tegen de 30-jarige vroegere echtgenoot van de vrouw, aanwijzingen die van dien aard zyn, dat de man be schuldigd van moord, subsi diair doodslag. Zaterdag voor de officier van justitie te Am sterdam zal worden geleid. Hij houdt Inmiddels hardnekkig vol de moord niet te hebben gepleegd. De gearresteerde vriend Verboom is op vrye voeten gesteld. Ondanks storm en regen is Donderdag met goed gevolg van de werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk te water gelaten de dubbelschroef diesel-electriscihe sleepzuiger ..Pierre Durepaire". gebouwd in opdracht van het Fran se ministerie van publieke werken voor de haven van Bordeaux. VOORSPÉLT WISSELEND BEWOLKT Geldig tot Vrijdagavond, Wisselende bewolking niet enkele buien. Aanvankelijk langs de kust nog stormachti ge wind. daarna geleidelijk af nemende en naar Noordwest of Noord ruimende. buiig* wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1