T Nieuwe C.A.O. voor de landbouw goedgekeurd c Dr* van Royen in Nederland Sport en wedstrijden WALCHEREN ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY De voornaamste bepalingen. Het College van Rijks bemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de landbouw in Zeeland. Wy laten hieronder enkele bepalingen uit dit contract volgen. NORMALE ARBEIDS TIJDEN. De normale arbeidstijd be draagt: A. voor arbeiders, die be last zijn met de verzorging van vee, voor bouw- en paar denknechts en voor hen, die arbeiden met zware landbouw machines: 1. van 1 Mei tot en met 30 November: per week 5 werk dagen van gemiddeld 10 uur en een Zaterdag van 6 uur; 2. van 1 December tot en met 28 Februari: per week 5 werkdagen van gemiddeld 9 uur en een Zaterdag van 5 uur; 3. van 1 Maart tot en met 30 April: als onder 1; onverminderd uiteraard de arbeid op Zaterdagmiddagen en Zondagen overeenkomstig dartikel 18, lid 3, of de daar voor in de plaats tredende gunstiger regelingen; B. voor de overige arbei ders: 1. van 1 Mei tot en met 30 November: per week 5 werk dagen van gemiddeld 9 uur en een Zaterdag van 5 uur; 2. van 1 December tot en met 28 Februari: per week 5 werkdagen van gemiddeld 8 uur en een Zaterdag van 4 uur; 3. van 1 Maart tot en met 30 April: als onder 1. NORMAAL TIJDLOON. Het normaal tijdloon be draagt A. voor arbeiders, die be last zijn met de verzorging van vee, voor bouw- en paar denknechts en voor hen, die arbeiden met zware land bouwmachines, indien zij nim mer in accoord werken: 1. van 1 Mei t/m 30 No vember: 43,25 per week; 2. van 1 December t/m 28 Februari 37,25 per week; 3. van 1 Maart t/m 30 April: als onder 1. B. voor de overige arbei ders: 1. vakarbeiders 70% cent per uur; 2. ongeschoolden 66% cent per uur. 2. Aan paardenknechts wordt boven het in lid 1, onder A., bedoelde loon, 15 hl. consump tieaardappelen en 10 hl. kriel- aardappelen gratis vfers trekt. 3. In afwijking van het be paalde in het eerste lid geldt: a. ten aanzien van arbei ders voor wie overeenkomstig het bepaalde in artikel 45 lid 2 onder 2e. en 6e. geen ver plichting tot deelneming aan het Bedrijfspensioen fonds be staat; b. ten aanzien van arbei ders, voor wie zodanige ver plichting wel bestaat, doch die werkzaam zijn bij een werkgever, aan wie terzake van het hebben van gemoeds bezwaren tegen iedere vorm van verzekering, vrijstelling is verleend van de verplich ting tot premiebetaling; als normaal tijdloon een be_ •drag, dat per week 1.25 en per uur 2% cent lager is dan het in lid 1 bedoelde normaal tijdloon. BIJZONDERE WERK ZAAMHEDEN. Voor de hierna te noemen werkzaamheden moeten de vol gende toeslagen op het gel dende uurloon worden betaald: A. Kunstmeststrooien met de hand 15 cent per uur of 10 cent per baal extra. B. Sproelwerkzaamheden in de landbouw 5 cent per uur extra. C. Dorsen met -eigen garni tuur, uitgezonderd in de Kerknieuws NED. HERV. KERK. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Vlissingen heeft toezeg ging van beroep gedaan aan ds. mr. J. A. Alma te Woerden. - Beroepen te: Cadzand, A. C. W. ten Cate te Noordgouwe; te Eede: J. Vermaas te Amersfoort: t,e Eist (U.)J. C. Terlou te Otterloo, (toez.); te Leeuwarden (vac. A. Groot): J. H. Boerlijst te Goes. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Scheveningen H. van Leeuwen te Tholen en C. Smits te Driebergen. GEREF. SYNODE. Van Chinese kerkelijke kringen te Magelang vernam Aneta's cor respondent dat de Chinese Gere formeerde Kerk in Indonesië on langs een uitnodigingsbrief van de Gereformeerde Kerk in Nederland ontvangen heeft om afgevaardig den naar Nederland te zenden voor het bijwonen van de Gene rale Synode van de Gereformeerde Kerk van Nederland, die op 23 Augustus a.s. in Den Haag gehou den zal worden. Een andere uitnodigingsbrief aan de Gereformeerde Chinese Kerk in Indonesië verzoekt deze om de oecumenisch synode van Gerefor meerde kerk. die op 7 Augustus a.s. te Amsterdam gehouden wordt, bij te wonen. Een vooraanstaand lid van de Gereformeerde Kerk te Magelang verklaarde dat de Chinese Gere formeerde Kerk gaarne deze bei de uitnodigingen zal aanvaarden. Op de oecumenische synode te Amsterdam zullen behalve afge vaardigden van de Gereformeerde kerken in Midden-Java en Sumba ook Zuid-Afrika, Amerika en Ne derland zelf vertegenwoordigd zijn. maanden December, Januari en Februari, en voor het be hulpzaam zijn bij een loon- dorser 15 cent per uur extra. Dit geldt ook voor losse arbeiders, die in de maanden December, Januari en Febru ari in dienst worden geno men voor dorsen met eigen garnituur of behulpzaam zijn bij een loondorser. D. Oogstwerkzaamheden, waaronder te verstaan: kan- tenzichten of snijdèn, binden, ophokken en binnenhalen van vlas, granen en peulvruchten: 10 cent per uur extra. E. Mestladen gedurende de maanden Juli, Augustus en September: 10 cent per uur extra. RIJWIELVERGOEDING. Wegens gebruik van een rijwiel dient de arbeider een vergoeding te worden ver strekt zoals hieronder aange geven, indien de afstand van zijn woning tot aan de be drijfsgebouwen bedraagt: 5 t/m 9 km. 0,20 per dag; 10 t/m 14 km. 0,40 per dag; 15 k-m. en daarboven 0,60 per dag. SCHAKEN HANSWEERT—TERNEUZEN 5—5. De uitslag van de competitie wedstrijden tussen de Temeuzense en Hansweertse schaakclubs, wel ke Zaterdag werd gespeeld, ein digde met een gelijk spel. De ge detailleerde uitslag is als volgt: J. KarelseP. J. v, d. Sande 0 1; A. QuakkelaarS. W. Henry 0—1; J. de Pree—G. Dyselinck 1— 0; W. Zuidweg—J. v. d. Staal 1 0: P. MeyerA. Stadhouders Va C. Verhagen—H. Voorhans 0— 1; J. v. Liere—AI. Hamerlick 01; A. C. ProvilyJ. J. Kaan J. Verhagen—J. v. d. Ree 10; C. JanseD. v. Wijck 10. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND De uitslagen van de deze week te Vlissingen gespeelde partyen zijn: Joh. de Smet-R. Rijkse; 1-1; F. Brandenburg- W. Boogaard 1-1; W. Heijdra-W. Lente 0-2. De stand is nu, na zeven ronden: 1 en 2: J. Blom en M. F. de Jonge: 10 punten; 3. L. An derson 9 punten; 4 W. Lente 8 punten; 5. J. L. Strooband Jr. 7 punten (uit 6); 6. J. Sinke 7 punten; 7/8/9 W. Boogaard, F. Brandenburg en R. Rijkse 6 punten: 10 Joh. de Smet 5 punten; 11 W. Heij- dra 4 punten (uit 6); 12 L. Vink 4 punten. Teleurgesteld over de houding van de Republiek t.a.v. de conferentie te Batavia. Palars invloed in de Ver. Staten. Woensdagmorgen landde de K.L.M.-Constellation „Utrecht" op Schiphol en enkele minu ten later stond de Nederland se vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dr. J. H. van Royen, temidden van een groep journalisten, die hem tai van vragen stelden over zyn inzichten ln het Indone sische probleem, dat op het ogenblik, in verband met de a.s. besprekingen te Batavia, waarbij dr. Van Royen zal optreden als voorzitter van de Nederlandse delegatie, weer zozeer in het middel- Eunt van de internationale elangstelling staat. Voor zijn vertrek uit de Verenigde Staten heeft dr. Van Royen nog uitvoerig ge confereerd met minister Stik ker en dr. Van Kleffens. De laatste dag in New York was gewijd aan besprekingen met vooraanstaande vertegen woordigers van diverse lan den. Ik beschouw het persoon lijk als zeer teleurstellend, dat de Republikeinse leiders de uitnodiging voor de bespre kingen te Batavia niet zo als Nederland onvoorwaar delijk hebben aanvaard. Hieruit blijkt, dat bij deze leiders nog steeds een diep wantrouwen in de bedoelin gen van de Nederlandse re gering leeft, zo zelde dr. Van Royen. Overigens is dit iets, dat op het ogenblik de Unci aangiaat. In meer algemene zin, zo vervolgde dr. Van Royen, is het teleurstellend dat steeds weer opnieuw en dikwijls bij landen, van welke men het niet verwacht, wantrouwen blijkt te bestaan in de bedoe lingen van de Nederlanders. Vooral het optreden van de Amerikaanse pers is wat dit betreft zeer teleurstellend, al moet ik er onmiddellijk aan toevoegen, dat verscheidene en vooraanstaande commenta tors in Amerika op het ogen blik begrip blijken te krijgen voor het Nederlandse stand punt. AMERIKA'S HOU DING TELEUR STELLEND. Merkwaardig, om niet te zeggen teleurstellend, achtte dr. Van Royen eveneens het feit, dat het Sate Dtpart- ment hardnekkig vasthoudt aan de letterlijke tekst van de resolutie van de Veilig heidsraad, hetgeen Amerika bijvoorbeeld ten opzichte van Israël niet heeft gedaan. Toen nam men een meer practisch standpunt in. De houding van het Sa(e Department acht te ds. Van Royen sinds het optreden van Dean Acheson niet gewijzigd. De invloed van de Repu blikeinse propas gnda in Ame rika is nog steeds groot. De Republikeinse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, de heer Palar, weet handig ge bruik te maken van het wan trouwen tegen de bedoelingen van Nederland. De geruchten over het in houden van de Marshall-hulp of het beknotten van de toe wijzingen in het kader van 't Atlantic Pact, achtte dr. Van Royen niet verontrustend. Het denkbeeld van een Ron- defcafel-conferentie te 's-Gra- venhage wordt algemeen toe gejuicht, zelfs door de verte genwoordigers van landen, die niet op de hand van Neder land zyn, mits de a.s. be sprekingen te Batavia maar tot overeenstemming leiden, zo merkte dr. Van Royen op. Tenslotte antwoordde dr. Van Royen op de vraag of 't Indonesische probleem ln de Assemblee ter sprake zal ko men: Zolang een bepaald on derwerp nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat hetgeen met het Indonesi sche probleem het geval is behoort het niet op de agen da van de Assemblee voor te komen, doch van de zijde van VOETBAL Vliegers voetballen. Op 9 April zal in het Phi- lips-sportpark fe Eindhoven een wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlandse lucht macht-elftal en een elftal, sa mengesteld uit het personeel van de Britse luchtmacht in Duitsland. Deze wedstrijd is bedoeld als een voorwedstryd tussen 't Nederlandse en Franse lucht machtelftal, die elkander ver moedelijk op 24 April te Rot terdam zullen ontmoeten. ATHLETIEK Rootsaerts, een athleet met aanleg. NED. JUNIOREN- KAMPIOEN OP 2000 M. Enige weken geleden meld den wij reeds dat bij de Na tionale Veldloopkamploen- schappen in Amersfoort W. Rootsaerts (Gazelle), Aarden burg, beslag heeft weten te leggen op het Nederlands kampioenschap junioren over 2000 meter in de tyd van 6 min. 56.7, vóór Th. v. d. Ing (Quick-N.) met 7 min. 03.8 sec. In de „Athletiekwereld", het officieel orgaan van de K. N.A.U., dd. 1 April 1949 .tref fen we een verslag aan van deze veldloopkampioenschap pen, waaraan we het volgende ontlenen. „Bij de juniores waren twee uitblinkers, nl. de Zeewse athleet Rootsaerts en de Nij- megenaar v. d. Ing, waarbij Rootsaerts zich op dit par cours toch nog weer 'n klasse sterker toonde dan v. d. Ing. De wijze waarop Rootsaerts van start ging, positie zocht en in een zeer goede stijl wegtrok, waren voor de insiders het be- wys, dat hier een jongeman 'met veel aanleg aan het werk was. „We willen nog even stil blijven staan bij deze Zeeuwse overwinning, omdat de mees ten van U niet zullen weten welke opofferingen men zich in dit district soms moet ge troosten om athletlek te be oefenen. Rootsaerts woont in Aardenburg en wanneer hij in 1948 de Centrale Districtstrai ning in Oostkapelle wilde bij wonen, moest hij vóór 6 uur 's morgens de deur uit om tijdig de veerdienst Breskens- Vlissingen te kunnen halen, terwijl hij voor één uurtje centrale training dan eerst weer 's avonds tegen 6 uur terug kon zijn in zijn woon plaats. En Rootsaerts ontbrak nimmer op deze training! Vorig jaar startte Rootsaerts ook als een der favorieten in dit kampioenschap, doch de moeilijkheden van dit par cours waren hem nog te groot en hij kon zich toen nog niet onder de prijswinnaars scha ren. „Deze overwinning had voor ons dubbele waarde, ten eer ste omdat hier een ahtleet met deze zege naar huis ging, die de volle aandacht van de N. T.C. dient te hebben, ten Australië en India worden po gingen ondernomen het pro bleem toch in de Assemblee ter sprakete brengen. Ik be schouw dit als een tegen Nederland gerichte propagan dastunt. zo besloot dr. Van Royen het onderhoud. OP 11 APRIL IN BATAVIA. De voorzitter van de Bijeen komst Federaal Overleg heeft op de vergadering van Woens dag medegedeeld, dat dr. Van Royen 11 April te Batavia verwacht wordt. tweede omdat deze jongeman getoond heeft door te kunnen zetten, gedachtig aan zyn provinciaal blazoen „Luctor et Emergo". Dat het peil van onze junio res het laatste jaar wel sterk vooruit gegaan is, blykt wel uit het feit, dat de 3 prijs winnaars van 1948, ondanks dat zij nu één jaar ouder wa ren, thans met de 12e, 13e en 14e plaats genoegen moesten nemen. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN Evenals andere jaren orga niseert de Vlissingse sportver eniging „Marathon" haar on derlinge wedstrijden. Zondag a.s. wordt het eerste gedeelte hiervan nl. de veldlopen, bij Westduin gehouden. De af stand voor senioren bedraagt ongeveer 2000 meter en voor de dames ongeveer 600 meter. Deze afstand wordt ook door de dames junioren verlopen. WIELRENNEN RONDE VAN GOES. Het Wielercomité, dat met succes reeds enkele jaren de Ronden van Zuid-Beveland or ganiseert, is er in geslaagd van B. en W. van Goes toe stemming te verkrijgen een Ronde van Goes te laten ver rijden voor amateurs en Zeeuwse nieuwelingen. De ronde wordt gereden op Koninginnedag 30 April a.s. De inschrijving hiervoor is opengesteld tot en met 20 April aan het Secr. Tulp straat 21. E-pIoeg voor ronde van Nederland samengesteld. Naar wij vernemen is thans door de technische leiding van de ronde van Nederland ook de E-ploeg samengesteld. Zij bestaat uit de volgende ren ners: De Ruyter, Sliedrechs. De Vries, Vethaak, Verveer, Verschuren, Bijl en De Hoog. Wielercriterium Terneuzen. De wielersportvrienden zullen zich nog levendig het eerste Wielercriterium van Terneuzen herinneren. Een overweldigend aantal toeschouwers woonde deze sportgebeurtenis bij. Wy vernemen dat 28 Mei a.s. het tweede criterium verreden zal worden. Hoewel officiële inschrijving nog niet mogelijk is hebben reeds vele renners zowel van binnen- als buitenland geïnfor meerd naar de datum, met de begrijpelijke bedoeling deze dag „vrij" te houden. BOKSEN Scheidsrechter uitgeteld. Te Leipzig werd scheidsrechter Drust slachtoffer van zijn gevaar lijke beroep, toen hij een boks wedstrijd in het middengewicht tussen de Berlijner Hueks en Pietsch (Leipzig) in het voordeel van zijn stadgenoot Hucks staakte. Nadat Pietsch reeds in de eerste, tweede en vierde ronde was neer gegaan maakte Drust in de vijfde ronde een einde aan het gevecht. Hij constateerde, dat Pietsch niet in staat was verder partij te geven en riep Hucks tot winnaar uit. Dit namen de Leipziger „boks-llefheb- bers" niet en honderden bestorm den de ring, waar zij de arbitetr zo toetakelden, dat hij bewusteloos door de inmiddels verschenen po litie naar zijn kleedkamer moest worden gebracht. Kantongerecht Middelburg HET STOPLICHT WAS GEEN BEZWAAR. Ter zitting van de Kantonrech ter te Middelburg werden de vol gende zaken behandeld: A. J. de H.. te Middelburg, had te diep in het glaasje gekeken. Toen twee vrienden hem rustig naar huis wilden brengen verzette hij zich hevig, zodat de politie wel in moest grijpen. De H. zag zich veroordeeld tot een hechtenisstraf van drie dagen. G. J. E.. te Vlislsngen. had voor derden met zijn vrachtauto goede ren doen vervoeren zonder daar toe vergunning te hebben verkre gen van de Rijksverkeersinspectie. Uitspraak: f 7.50 boete subs. 5 da gen hechtenis. J. J. N., te Vlissingen. had zijn dochter (die ouder was dan 10 jaar) op de bagagedrager van zijn fiets vervoerd. De behulpzame va der zag zich de minimumstraf van 50 cent boete opgelegd. H. J. M. van B.. te Middelburg, reed per motorrijwiel door de Gortstraat. Toen de politie naar zijn rijbewijs vroeg, bleek hij dit niet te bezitten. Uitspraak: f 7.50 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. T.. te Vlissingen. werd we gens openbare dronkenschap ver oordeeld tot f 25 boete subs. 10 da gen hechtenis. W. W.. te Aagtekerke. was met een auto by de Stationsfcrug te Middelburg, ondanks het rode stoplicht, doorgereden. W. zag zich veroordeeld tot f 5 boete. A. B., te St. Laurens, was per rijwiel de Korte Noordstraat te Middelburg uitgereden naar de Zuidsingel en had daarbij geen voorrang verleend aan een van rechts naderende auto. Een aan rijding was het gevolg. Uitspraak: f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. FEUILLETON 67 „Met afstaande oren!" vul de Irene spottend aan. „Men trouwt een man toch niet om z'n oren", meende Ottille Larsen wijsgerig te moeten opmerken, waarop Irene in een krampachtige lach uitbarstte, die tenslotte in een hysterische huilbui overging. „Maar. ik wil hem niet heb ben, mama. Ik wil Felix Reu der hebben!" Hebbenhebbenwas Irene's lievelingskreet reeds als kind geweest, onverschil lig of het om een pepermunt stok, een nieuwe pop of iets anders ging. Later waren het jurken, hoeden en schouw burgbezoeken of iets derge lijks geweest. Wanneer Irene slechts „hebben" zei, dan had men haar gegeven wat ze wenste. Uit een blinde liefde, alleen om een lachje op haar knap gezichtje te toveren en om haar toch maar vooral in een goede stemming te hou den. Wanneer zy het gekre- gene dan kort daarop onver schillig in een hoek wierp, hid niemar.d daar ook maar enige aanstoot aan genomen. Ze was immers zo aardig, zo charmant, zo lief, als men haar wensen vervulde. „Nu wilde ze een levende mens hebben", die zich ech ter tegen deze wens verzette. Twee bittere plooien leg den zich om de mond van mevrouw Larsen. Zij keek terluiks naar haar verwende dochter, die in een elegante ochtendjapon, het blonde haar in wanorde, het knappe ge zichtje van woede vertrokken en de kleine handen tot vuis ten gebald, voor haar stond. En voor het eerst in haar le ven verzette de toegeeflijke moeder zich tegen haar doch ter, toonde ze zich moedig genoeg om haar de waarheid te durven zeggen. „Je zult Fellx Reuder niet krijgen, Irene. Hij heeft zich van je afgewend, hij is van gevoelens veranderd. Mijn he mel, heb je dat dan zelf nog niet gemerkt?" Irene had het zowel gezien als gevoeld en bij de woor den van haar moeder werd het haar ook volkomen dui delijk. Met een hysterische kreet liet ze zich op bed val len. Ze huilde en jammerde, waarbij de tranen haar langs de wangen liepen. Ze maakte een scène als de grootste co- mediante. Maar merkwaardi gerwijze liet haar moeder het gehele spektakel volkomen on beroerd, ja, het scheen zelfs, alsof deze steeds koeler werd, naarmate haar dochter zich meer en meer opwond. „Wees toch verstandig, Ire ne", zei ze rustig, „en luister nu eens goed naar hetgeen ik je zeggen zal. Ik ben aan het eind van m'n krachten, zowel in geestelijk als in ma terieel opzicht. Ik kan ons huis in de hoofdstad niet meer bekostigen; myn geldmidde len zijn voleldig uitgeput. De hypotheek heb. ik tot October betaald: meer" kan ik niet doen. Dan zullen we het huis moeten verlaten, ëc%ens an ders 'n kleinere woning moe ten huren enons verder zonder hulp door het leven moeten slaan. Je bent niet jong meer, al heb je dan nog niets van je schoonheid inge boet, maar maak je vooral geen illusies, beste kind. Je kansen op een goed huwelijk verminderen van jaar tot jaar. Als je nu je kans niet grijpt bij Karei Schuch bij voorbeeld! dan zal er een dag komen, waarop we als twee oudere, eenzame en ver geten vrouwen bij elkaar zit ten. Mij kan dat betrekkelijk weinig schelen, maar ik denk in de eerste plaats aan jou. Als Schuch je een aanzoek mocht doen. zeg dan ja. Hij betekent onze redding Op dit ogenblik werd er op de deur geklopt. Het bleek een piccolo te zijn, die de dames 'n uitnodiging bracht van Karei Schuch voor een autotocht. „Tk wil nietik wil niet!" snikte Irene. „Zeg meneer Schuch, dat mijn dochter ziek is. Wij zullen van zijn vriendelijke invitatie he laas geen gebruik kunnen ma ken", verzocht mevrouw Lar sen de jongen. En deze teleurstellende bood schap werd Kareltje aan de ontbijttafel meegedeeld. Het greep hem dusdanig aan. dat hij van zijn stoel opsprong, ken nelijk met het doel stante pede naar het ziekbed van zijn be minde te snellen. Maar toen greep tante Sabine in. Ze gaf Felix Reuder en Beate 'n wenk, waarop deze zich gehoorzaam verwijderden. Daarna legde ze haar hand op die van Karei. (Wordt vervolgd) Wegverbetering op Walcheren. Woensdagmiddag werd namens de Herverkavelingscommissie Wal cheren van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening in het bureau Ruil verkaveling Walcheren te Middel burg het bestek P 21 verbete ring van de weg tussen Aagte kerke en Meliskerke met bijko mende werken aanbesteed. De inschrijvingen luidden: N.V. Ge ruisloze Weg, Heemstede f 103.785; Gebr. Van 't Verlaat. Hardinxveld, f 119.000: Sanders, Snepvanger en Vlieger. Rijswijk, f 134.000; G. J. Eland en G. Volker. Vlissingen, f 144.000; Aannemers- en Handels bedrijf Van Oord. Werkendam, f 144.600; T. P. de Geus, Leidschen- dam. f 144.900; Fa. J. D. Janse Colijnsplaat. f 146.000; H. W. K. Vloon. Leidschendam. f 153.750; Ned. Bazalt My,, Zaandam, voor f 165.800: J. H. van der Ven, Mid delburg, f 208.00. Middelburg BUCHENW ALD-FI LM. Dinsdagavond werd, uit gaande van de Nederlandse Vereniging van ex-_politieke gevangenen in bezettingstijd de Tsjechisch gesproken dbr cumentaire film Buchenwalde vertoond in het Schuttershof te Middelburg. De belangstelling voor deze film, die was samengesteld uit journaal-fragmenten over de oorlog en het optreden van de Nazis en uit opnamen, die na de Duitse capitulatie uit het kamp zijn gemaakt, was zeer groot. Westkapelle SPORTVERENIGING „DOMBURG" TRAD OP. In de cantlne van het Zwitsers kamp te Westkapelle. trad Zater dagavond de sportver. „Domburg" voor een talrijk publiek op. De heer W. J. K. Dleleman sprak een welkomstwoord, waarna de vereni ging van haar kunnen bhjk gaf. Met belangstelling werden de oefe ningen gevolgd. Vooral de presta ties der kleintjes oogstten veel by- val. De voorzitter van de afd. Dom burg. de heer J. v. Eyzeren, wekte de Westkappelaars op, het voor beeld van Domburg te volgen en een club op te richten. Bij even tuele moeilijkheden zal Domburg steeds bereid zijn te helpen. Oostkapelle A.R. KIESVERENIGING. In de Maandagavond gehou den kiesvereniging der A.R.- partij te Oostkapelle, zijn voor de gemeenteraad candidaat ge steld: le. A. L. Louws; 2e C. Wondergem aftr.; 3e. J. Gel dof Wzn.: 4e. A. H. Geertse; 5e. J. de Kam, aftr.; 6e. P. Wattel; 7e. S. de Visser Szn.; 8e. W. Wondergem; 9e A. Brand. RAADSVERKIEZING. De gemeenteraadsverkiezing te Oostkapelle zal op Woens dag 22 Juni 1949 worden ge houden. Het aantal kiezers be draagt 1063. Veere FEESTPROGRAMMA. De Oranjevereniging te Veere heeft voor 30 April, de jaardag van Koningin Juliana, het feestpro gramma samengesteld. Daar het programma voor de 30ste April te overladen bleek, worden de film voorstellingen de 29ste gehouden. Om 4 uur is er een voorstelling voor de jeugd en om 8 uur voor de volwassenen. In deze laatste voor stelling zullen o.a. vertoond wor den. de volledige Kroningsfilm en „Achter de Wolken". Tijdens de pauze zullen de muziekvereniging „Veere's Genoegen" en het Ned. Herv. Kerkkoor enkele nummertjes ten beste geven. Het programma voor de 30ste luidt: 8—8.30 Reveille: 8.30—9 mu zikale rondwandeling; 9.3010 kin- derzanghulde voor het stadhuis; 10—12 kinderspelen op het sport veld; 1.305 Volksspelen, 's Avonds zal er van 7.30—9.30 door „Veere's Genoegen" een concert worden gegeven op de Markt en tot slot van 9.30—10.30 een muzikale tap toe door „Veere's Genoegen" met medewerking van het Pijpers- en Tamboercorps uit MiddJeburg. Domburg STEUN WETTIG GEZAG. De plaatselijke afdeling „Dom burg" van het „Instituut S.W. G." hield Dinsdagavond een openbare bijeenkomst in de zaal „Wilhelmina". Nadat de heer J. L. R. Kapitz, gepens. lt. kol., de vrij talrijke aanwezigen na mens het fomité had begroet, kreeg de heer C. Geldof het woord en besprak, waarom wij onze medewerking aan de In stelling niet mogen onthou den. Grpte waarden zouden verloren gaan indien totalitaire stelsels (en niet alleen het communisme) van vrije men sen slaven gingen maken. De heer Kapitz zette de be doeling van de Regering uiteen en verduidelijkte wat het In stituut beoogt. Hij wees op de voordelen van een verbintenis voor degenen, die onder de lichtingen 1941 t.m. 1944 vallen; aandacht werd besteed aan de sociale maatregelen, verzorging en pensioenen waarvan de le den kunnen profiteren. Voor zover de bewakingsreserve en het corps Civiele Diensten aan gaat. zal het Instituut S.W.G. ook gaarne vrouwen onder zijn leden zien. RAADSVERSLAG In het verslag van de raad van Domburg was vermeld, dat de verbouwing van 4 ba rakken Is gegund aan de heer A. v. de Hage. Dat blijkt niet juist te zijn, gegund werd aan de. heer Jac. Passenier. St. Laurens UITVOERING „DE LOFSTEM." De Chr. Zangvereniging „De Lofstemte St. Laurens gaf haar eerste uitvoering in het gemeentelijk vergaderlokaal De voorzitter, de heer A. Pouwer sprak een kort ope ningswoord. waarna het koor onder leiding van de direc teur, de heer L. Francke. 'n 15 tal nummers ten gehore bracht, die getuigden van goe de studie. „De Lofstem" kan terug zien op een zeer geslaagde uitvoering. Ds. H. J. J. Keijzer sprak een slotwoord, waarin hij de aanwezigen opwekte lid te worden van het koor. Marktberichten VEILINGS VERENIGING WALCHEREN. Kropsla I 0.13—0,16; Idem II 0.04 —0.13; idem III 0.05—0.06; Kg. sla 0.110.84; Bloemkool 1 0.370.64- idem II 0.18—0.46; idem Hl 0.09-^ 0.36; Rode kool 0.08—0.2G; Witte kool 0.07—0.10; Gele kool 0.30- Boerenkool 0.18; Prei 0.08—0 ll' Andijvie 0.31—0.57; Witlof 0.16-^ 0.40; Spinazie 0.20—0.44; Rabarber 0.27—0.54; Spruiten 0.54; Koolraap 0.10; Radys 0.04—0.14. alles per kg., per stuk of per bos. Officiële publicaties. NA-UITRÉIKING BONKAARTEN. De Directeur van de Distributie- kring WALCHEREN maakt be kend dat de Na-Uitreiking van de bonkaarten K/L 905 en Textiel- kaarten VA 905 als volgt is ge regeld; Vlisisngen, Brouwenaarstraat 4: 8 April 1949 Zelfverzorgers en niet-Zelf verzorgers. Middelburg, Dam 43: 11 April 1949 Zelfverzorgers en Niet-Zelfverzorgers beiden letter A t.m. K; 12 April 1949 Zelfver zorgers en niet-Zelfverzorgers bei den letter L t.m. Z. Mede te brengen stamkaart met de afgeknipte inwisselingsbon van de bonkaart K/L 903. Amsterdamse Beurs 6 April 7 April Nederland 1948 (3%) 99% dito 1947 (3%) 3 96% dito 1937 3 96% Dollar-lening 1947 3% 99 Investeringscert. 3 96% Nederland 1962—64 67% Nederland 1962—64 97% Nederland N.W.S. 2% 79% Spaarc. f 100 2% To 100% 97% 79% Indië 1937 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. My. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia My. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss J5.T. Spvr. New York Centr, Spw. Pennsylvania 94% 94% 96% 96% 112% 112% 155 156 161% 163% 277 277% 138% 130 164% 164 180 179 239 240% 268 269 224% 225% 159 161 167% 168%' 147% 147% 158% 146% 31% 95% 161% 133% 147% 59% 46% 37% 15%' In het afgelopen seizoen zijn te Oostkapelle 281 huis- slachtvergunningen afgegeven. Woensdag is het 50 jaar gele den, dat de reeds veel langer be staande houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg, een N.V. werd. Op de jl. Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden winners- tentoonstelling behaalde de teckel „Marjancla's Frevanienke" uit de teckelkenne! ..Marjancla's" te Vlissingen een le prijs uitmuntend en de kampioensprijs. Deze hond werd tevens de beste van de groep jachthonden en de derde hond van de gehele tentoonstelling. „Mar jancla's Frouke" werd reserve kampioen. In de algemene situatie aan de effectenbeurs kwam practisch geen verandering. De ondertoon bleef betrekkelyk goed en de koersen wisten merendeels het vo rig peil te handhaven. Van de we derom opgedoken geruchten over devaluatie van het Engelse pond en over Amerikaanse druk tot de valuatie der valuta van de onder het Europees herstelplan vallende landen, trok de markt zich weinig of niets aan, al heeft de valuta ontwikkeling uiteraard sterk de belangstelling van de effectenbe zitters. Het enige fonds, dat een duideiyk vaste stemming aan de dag legde, was Koninklije Olie. dat van 292% tot 296% opliep. Zulks hield echter geen enkel ver band met genoemde devaluatie geruchten. doch scheen te be rusten op buitenlandse ruimorders waarby aandelen Philips verkocht en Koninkiyke gekocht werden. De affaire was weer van beschei den omvang en de meeste belang stelling bleef uitgaan naar de tabakshoek. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 5 April. Ellensborg v. Gent; sleepboot Fan- tasque v. Oostende. Vlisisngen vertrokken. 5 April. Empire Seablue n. Londen; El lensborg n. Belfast; Zeester n. Ko penhagen. Gepasseerd n. Antwerpen: 5 April, Merwehaven v. Gandia; Ary Scheffer v. Gotenburg; Lieve Vrouwenkerk v. Boulogne; 6 April Leuvehaven v. Rotterdam; Delta v. Londen. Gepasseerd v. Antwerpen 5 April. Olwe n. Pool; Zeus n. Pa rijs: Arkeldijk n. Rotterdam: Leer dam n. Rotterdam; June n. Zee; 6 April Lekkerkerk n. Rotterdam; Casana n. Mlddelfahrt. ZON EN MAAN. 8 April Zon: Op 6.00 onder 1! Maan: Op 12.44 onder 8 April Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u. 4-NAP 9.31 1.30 9.56 1.51 10.14 1.68 10.31 1.13 22.15 1.19 22.42 1.41 22.57 1.57 23.16 0.94 Laag Water u.—NAP u.—NAP 2.50 1.54 3.16 1.71 3.50 1.86 3.48 1.38 15.45 1.42 16.10 1.61 16.43 1.76 16.32 1.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5