Strijd om tol werd door landjonker verloren Kravchenko heeft nog een boek op stapel staan De Hervormde gemeenten op Zuid Beveland Amerikaans Neger-piloot over Indonesië Nederlandse gymnasiast op zoek naar de Arke Noachs Kolonel Julian bezocht Djocja STEMMEN Republikeinen niet in staot slechte toestanden te verbeteren „Ik weet niet, wat er met uw regering aan de hand ls, maar zij schijnt weinig belang te hechten aan het torpederen van de commu- nljtisch-republlkelnse propaganda, die ln Amerika over Indonesië wordt gemaakt", zo zeide de 52-jarige kolonel Hubert F. Julian, de bekendste Amerikaanse neger-piloot, die ln de loop van zijn avon tuurlijke carrière de bijnaam verkreeg van „The Black Eagle", de zwarte adelaar. Deze kolonel, geboren in Trinidad, leerde ln 1916 vliegen, trachtte in 1924 de Atlantische Oceaan in een Boeing over te vliegen, viel daarbij in zee cn werd opgepikt door een vrachtboot, werd later commandant van do uit 18 toestellen bestaande luchtmacht van Haile Selassie's Abessinië in de oorlog tegen de Italianen, streed als vrij willig piloot mede aan de zijde der Finnen in 1939 tegen de Russen en daagde, verontwaardigd over de beledigingen van Hitler aan het adres van de negers, ln 1910 Goering uit voor een persoonlijk duel in de lucht boven het kanaal. Thans vertoeft hU voor een vacantie-verbiijf van enkele dagen in Amsterdam. ,Jk heb een lang verhaal te vertellen", zo vertelde hij de journalisten die hem opzochten. ..een verhaal, dat ik in Amerika al heb verteld en dat voor Neder land van het grootste belang is. omdat het geheel over Indonesië gaat." en toen kwam dan dat verhaal: In Juli 1948 was hij en passant enkele dagen in Nederland ge weest en bij die gelegenheid had het Nederlandse volk zijn hart ge wonnen. Gèen spoor van rassen discriminatie. Elk hotel. elk restaurant. iedere schouwburg stond hier in tegenstelling tot Amerika voor hem open. Dit maakte zoveel indruk op hem. dat hij geen geloof meer kon hechten aan de republikeinse propaganda in Amerika, dat de Nederlanders het Indonesische volk onderdruk ken. HU reisde opnieuw naar Den Haag met de opdracht voor het maandblad der Amerikaanse ne gerbevolking ..Our World" een se rie artikelen te schrUven over In donesië na de tweede politionele actie. In de Residentie sprak hjj met de toenmalige minister Sas sen. nadat hij bij lagere ambtena ren op tegenstand was gestuit. ..Als u iets te verbergen hebt in Indonesië, geef mij dan geen vi sum" zo had hij gezegd. ..Als u niets te verbergen hebt. geef het mij dan wel". NAAR DJOCJA. HU kreeg het visum en landde op 18 Januari j.l. op het vliegveld Kamajoran. nabU Batavia. Reeds de volgende ochtend was hij in Djokjakarta en 21 dagen achter een heeft hU mensen gesproken en toestanden in ogenschouw geno men in het gehele uitgestrekte eilandenrijk, zichzelf niet sparend en zijn tolk evenmin. Hij sprak met vele republikeinse leiders, za kenlieden en met „men in the street." „Wat ik zag deed mijn hart bloeden. Te denken, dat wij in Amerika ons een rad voor de ogen laten draaien door de communis tische voorlichting en dikke tra nen huilen over het gedrag van die schandelijke Nederlanders, terwijl ik met mijn eigen ogen zag. dat de republikeinse regering niet in staat en niet van zins was iets te doen aan de jammerlijke om standigheden. waaronder de be volking in de republikeinse ge bieden leefde". HIJ had onder meer een gesprek met de republikeinse minister van gezondheid, dr. Lemeina. Dat ge sprek was als volgt verlopen: Kol. Julian: ..Kunt u mij zeg gen. wie verantwoordelijk is voor dc ondervoede, ziekelijke creatu ren. die u op deze foto ziet en die genomen is in onder uw jurisdictie vallend gebied?" Minister Lemeina: „De republi keinse regering." Kol. Julan: „Kunt u mij ook zeggen, waarom deze mensen er zo beroerd aan toe zijn?" Min. Lemeina: „Wij hebben niet voldoende medicamenten en voed sel." UIT DE PERS WU lazen in het Alg. Dagblad: „Er is in het plaatsje Eist in de provincie Utrecht nogal wat ru moer ontstaan over een eigenaar dige en wel wat erg bureaucrati sche beslissing van Wederopbouw. Door deze beslissing is aan het be drijf van een autosloper schade toegebracht en is een aantal werk krachten op straat komen te staan Even buiten Eist. aan de weg RhencnAmerongen. had de auto sloper in 1945 een stuk grond ge kocht, dat hU uitstekend voor zijn bedrijf geschikt achtte. HU liet er ccn schutting om bouwen en kreeg vergunning om aan de ach- terzUde het terrein door een muur tje te laten afscheiden. De hou ding van het gemeentebestuur was welwillend en zo liet de man door de gemeente-architect een aantal hallen en werkplaatsen bouwen. waarbU het betreffende muurtje als achterwand dienst deed. Nadat het werk klaar was en Eist daarmee een behoorlijk ge outilleerd bedrijf was rijker ge worden. verschenen ambtenaren van Wederopbouw en vroegen de bouwvergunning ter inzage. De autosloper had weliswaar alle mo gelijke papieren, maar het stempel van Wederopbouw ontbrak. We gens deze overtreding werd de autosloper veroordeeld tot een geldboete van 500 gulden. Op advies van zUn advocaat be taalde hU die en meende nu van alles af te zUn. Maar enige weken geleden verscheen er na herhaal de aanmaningen, een andere slo per. vergezeld van enige politie ambtenaren. bU de autosloper om het dak van de circa honderd me ter lange werkplaatsen af te bre ken. Protesten hielpen niet. de dakbedekking werd verwijderd. Ais bijzondere gunst mocht de rest blijven staan. Maar de man is door deze maatregel zeer gedu peerd. doordat zijn magazijnen in een chaos zUn ver^pderd en kost baar gereedschap en onderdelen aan weer en wind staan blootge steld. Het materiaal, dat voor de bouw werd gebruikt, namelijk vrij verkrijgbaar rondhout derde soort, voor huizenbouw ongeschikte dak pannen en oude spoorrails, werd op een hoop gegooid en daarna verdween Wederopbouw". Kol. Julian: „Wilt u dan vertel len. waarom u het aanbod van het Nederlandse Rode Kruis u deze goederen te sturen, van de hand hebt gewezen?" Min. Lemeina: „Dat geschiedde in opdracht van de republikeinse regering. Die opdracht heb ik uit gevoerd. WU wilden vermUden propaganda te maken voor onze vüand door onze eigen mensen met Nederlandse goederen te hel pen". Kol. Julian: „En u wilt mij ver tellen. dat uw regering in staat is de mililoenen bevolking van Indo nesië een menswaardig bestaan te verschaffen". GESPREKKEN MET INDONESIËRS. „Ik heb met honderden mensen in het republikeinse gebied gespro ken. Ik heb allen de vraag ge steld: wilt u de republiek terug? Elkeen antwoordde ontkennend", zo vervolgde onze Amerikaanse vlieger-kolonel zyn verhaal. Hij toonde een foto van een Indo nesisch meisje een pakstertje in een sigarenfabriek dat hem had verteld, hoe zij onder het re publikeinse regiem voor haar werk betaald werd met één cent per dag. Nu, na de tweede politionele actie, verdiende zij een rijksdaal der per dag en zij had hem ge zegd: liever pleeg ik zelfmoord, dan dat ik de republiek terug zou willen hebben. Ik schreef hierover een artikel en stuurde dit van Parijs uit naar New York en toen ik daar met de Queen Elisabeth arriveerde, bleek het zo'n indruk te hebben ge- maakt, dat niet minder dan 37 ver- I slaggevers en fotografen, radlore- porters en televisie-operateurs mU I opwachtten en mij interviewden. Overigens kreeg ik een zelfde anti- I demonstratie te verduren als Be- i vin en Churchill bij hun aankomst enkele dagen geleden." En nu Amerika. Waarom heeft. in de Ver. Staten zo'n aanzienlijk deel van het publiek de zUde ge kozen van de republikeinen togen de Nederlanders? „Omdat", zegt Julian, ,.De Ne derlandse regering practisch niets gesteld heeft tegenóver de geraf fineerde propaganda van de repu blikeinen, een propaganda, die ge schoeid is op communistische leest en die financieel steunt op het enorme kapitaal van de Fox Maat schappij en een rubberfirma. Die twee firma's hebben belang bij een republikeinse heerschannii in Indonesië, omdat ze zakelijke contracten met de republikeinse regering hebb^i afgesloten. Te genover de stortvloed, van kost baar propagandamateriaal, die de ze firma's over Amerika uitgieten, stelt dc Nederlandse regering harerzijds niets dan een minimum aan voorlichting". Met grote heftigheid vervolgde Julian: „Zegt u het Nederlandse volk, dat Indonesische leiders mij als neger dikwijls eerst ais een der hunnen beschouwden, dat ik me feiteiUk als een der hunnen gevoel, maar dat ik tot de over tuiging ben eekomen. dat de repu blikeinse leiders niets anders heb ben gedaan en nog doen, dan hun eigen volk uitbuiten en beroven. Het Nederlandse publiek moet achter haar regering staan in de kwestie Indonesië en het moet niet langer werkeloos toezien hoe de republikeinse leiders het Indo nesische volle, dat door Nederland zelf is opgevoed tot een beschaafd volk. thans terugwerpen In de modder". Spaans temperament contra Hollandse koppigheid. In de bossen van de Lage Vuursche, Met 25 boete, subsidiair vijf dagen hechtenis en met de clausule, dat het „in beslag ger nomene" moet worden vernie tigd, is de geschiedenis van de tolboom van de Lage Vuursche afgesloten. Uit bovenstaande valt al di rect te hegrijpen, dat het hier niet gaat om 25 harde guldens of vüf dagen cachot zonder eer. Het verhaal aldus Het Pa rool begint eeuwen terug. Toen, in de Middeleeuwen, be zat een Jonkheer Bosch van Drakestein het recht, bij ,,'t Rechthuys van de Vuursche" tol te heffen. Koning Willem II verlengde in 1855 deze conces sie die ook in de Franse tijd bekrachtigd was en sinds jaar en dag betaalden koetsen en karren bij de Vuursche haar tol. Later werd de boom ver plaatst tot bij de kruising van de weg Baarn-Maartensdijk en De Bilt-Lage Vuursche. Van ds baten werd de weg onderhou den. Dat was maar zo zo, maar wat waar is, is waar hij werd er van onderhouden. Toen kwam 1939. In Europa dreunde het kanon, maar de auto's die kende de tol toen al en paarden betaalden nog steeds trouw hun centen aan de tolbaas. Mobilisatie in Nederland. Ne derlandse soldaten bij de Lage Vuursche. Defensie maakte ge bruik van de weg Lage Vuur- sche-De Bilt en vond de weg terecht slecht. De tol ging tijdelijk omhoog. Defensie re- prtT-eerde de weg. De Duitsers kwamen. Het woord tol bestond in het nazi- vocabulaire niet en zij negeer den het instrument. Drie jaar stond de boom dus open. Tot 5 November 1943. LAATSTE AANVRAGE. Die datum is belangrijk. Want ieder jaar moest de con cessie worden verlengd. Die vijfde November was de laat ste keer, dat jhr. Bosch van Drakenstein de concessie, recht is recht prompt ver leend werd. Het volgende jaar in 1944 dus liep de concessie al af. En daarmee de tolrech- ren. 5 Mei 1945. Nederland vierde de bevrijding. Jhr. Bosch van Drakestein en mevrouw Bosch van Drakestein. oftewel Maria de la Conception Fernanda Ti- mothea Antonia Sorela werden als "ilitieke delinquenten gear resteerd. Een klein jaar later kwamen zij weer op vrije voeten. En herinnerden ^ich het bestaan van hun tol. Dicht die tol! „Nee", zei de politie van De Bilt, „de concessie is verlopen. Open die tol". „Dicht de tol", zei mevrouw Bosch van Drakestein met Spaanse vurigheid. Zij plaatste een bord. De hele geschiedenis was er op geschilderd: van Mid deleeuwen tot Koninklijk Be sluit Anno 1855. Het tarief stel- inwoners van de Vuursche wa ren vrijgesteld. ..Niets mee te maken", zei de pilitie-inspecteur van De Bilt, mr, Brink, wiens koppige Hol landse bloed zich niet verloo chende. Het bord nam hij on der de arm. De tol werd ver zegeld. Maar mevrouw Bosch van Drakestein, ofte wel Maria de la Conception enz. enz. gaf bossen van de Vuursche. Een geen kamp. Hout genoeg in de nieuwe tol getimmerd, én weer inde de tolbaas zijn centen. In specteur Brink bleek weer har der. Hij rukte de hele installa tie uit de grond en stookte er zijn kachel mee. De rest is gauw verteld. Een ontmoeting tussen inspecteur Brink ofte wel Maria de la Conception enz. enz. leidde tot een vinnig onderhoud vol Spaans temperament. Teyens leidde het tot een proces-verbaal we gens belediging van een amb tenaar in functie. En nog gaf mevrouw Bosch van Drakestein geen kamp. Te legrammen vlogen door Neder land. Naar de rechterlijke macht, naar de Commissaris van de Koningin in de provin cie Utrecht. Naar iedreeen, die ook maar iets met de oude tol- kwestie te maken kon hebben. De uil een groot aantal Franse films bekende, jonge filmster Si- mone Slgnoret is door de Zwit serse filmmaatschappij „Prasens" geëngageerd voor de hoofdrol in ,.Swies Tour B XV". Deze rol prent heeft tot onderwerp het le ven van Amerikaanse verlofgan gers in Zwitserland en is de eer ste Zwitserse film, waarin Franse, Amerikaanse en West-Zwitserse elementen van taal, handeling en sfeer zUn verenigd. Simonse Signoret tijdens een draaipauze van de buitenopnamen in de buurt van Zermatt.' Stengims voor Israël. Voor de politierechter te Haar lem stond terecht de 28-jarige A. L. uit Amsterdam, onderdaan van de staat Israël, die op 17 Maart j.l. op de weg van Amsterdam naar Haarlem werd aangehouden met zijn auto. waarin zich bij onder zoek vijf gedemonteerde stenguns bevonden. L. werd wegens ver boden wapenbezit, waarop een maximumstraf van vier jaar staat, in voorlopige hechtenis gesteld. Ter zitting vertelde hij, dat hU de kist. waarin zich de wapens be vonden, had overgenomen van een Zionist, zonder te weten wat er in zat. Wel was hem gezegd dat de inhoud van groot belang was voor zijn vaderland Iraël. Hij moest de kist verzenden naar een adres in Zandvoort. wanneer zij niet voor een bepaalde dag bij hem was afgehaald. Hij hoorde verder niets meer en besloot op 17 Maart de kist per auto naar Zand voort te brengen. De officier van justtie nam aan dat het de bedoeling was geweest de kist met wapenen naar Israël te sturen en dat er geen sprake was van gebruik in Nederland. Verdachte had daarbij echter meer op de belangen van Israël dan op zijn verplichtingen tegenover de Nederlandse wet gelet. De officier eiste een lichte straf, namelijk twee maanden met aftrek. De politierechter maakte er 3 weken hechtenis met aftrek van. Frankrijk. Groot Brittannië erbde Verenigde Staten zouden be. sloten hebben in hun overeen komst betreffende de West-Duitse industrie een bepaling op te ne men. waarbij het de Duitsers zou worden verboden synthetische rub ber en benzine te vervaardigen. „Het is onze grond, het is onze tol", zei zij. TOL BLIJFT OPEN. Nu heeft de kantonrechter uitspraak gedaan. De tol blijft open. Tot vreugde van de Lage Vuursche, waar men met angst vanwege het tolgeld maar ook met vermaak het geheel heeft gevolgd. Alleen blijft de vraag wie de weg van De Vuursche naar De Bilt moet onderhouden. Ge meente Baarn. gemeente De Bilt of provincie Utrecht? De bevolking van de Vuursche hoopt, dat men dat gauw weet, want de gaten in de weg wor den dagelijks groter. Ook rechter Durkheim acht hem een weinig sympa thieke figuur. Een drie man sterke wacht stond Maandagavond voor de hotelkamer van Kravchenko to ParQs, waar hü met een re volver naast zich een stapel brieven en telegrammen zat door te lezen. „Felicitaties", zo zeihü, „zyn erg aardig, maar ik heb rust nodig. En dan weer aan het werk". Kravchenko had de nacht voor de uitspraak niet gesla pen en begaf zich „slap van de zenuwen" naar de rechtszaal. „De uitspraak bewijst dat vrij heid heerst in Frankrijk" zei Kravchenko. Ik wed, dat men zich in het Kremlin niet zo prettig voelt. „Ik heb een nieuw boek op stapel staan", zo ging de schrij ver voort. „Ik heb plannen voor series lezingen, voor een film etc.". Toen het vonnis bekend werd, waren Morgan en Wurmser, de voornaamste aangeklaagden, te Ostende aan het zonnebaden. GEEN VERRADER. Aan de motivering van het vonnis, zoals doorgeseind door A.F.P., ontlenen wij nog het volgende: Rechter Durkheim meende, dat de verdedigers het recht hebben ernstig critiek te leve ren op het feit; dat Kravchenko zijn post tijdens de oorlog ver laten heeft, doch dat de verde digers niet gerechtigd waren hem een verrader te noemen. Evenmin achtte de rechter een rechtvaardiging aanwezig voor woorden als leugenaar", „ver achtelijk schepsel", „marionet", „pion", zolas „Les Lettres Frangaises" Kravchenko in een artikel genoemd had. De bewering, dat Kravchenko gehandeld had voor de Ameri kaanse geheime dienst achtte Durkheim gebaseerd op „ge waagde veronderstellingen". HET HOF OORDEELT NIET. Durkheim wilde veronderstel len, dat alle getuigen oprecht geweest waren in hun beves tiging of tegenspraak van Kray- chenko's verklaringen over in de Sowjet-Unie gepleegde gru welen. Hy achtte het niet de taaie van de rechtbank om de tegenstrijdige verklaringen der getuigen in beschouwing te ne men. De rechter meende, dat Krav chenko zonder twijfel zich bij het schrijvéh van zijn boe}c heeft laten meeslepen en vele goede dingen in de Sowjet-Unie verzwegen heeft. De verdedi gers hebben echter niet kun nen bewijzen, dat Kravchenko heeft gelogen. Het testament van Paderewski. De Poolse ambassade te Pa rijs heeft medegedeeld, dat Ignace Paderewski de befaam de musicus en eerste minis ter-president van de Poolse republiek, ongeveer 162.500 pond sterling heeft nagelaten aan vijf Poolse Universiteiten, namelijk die van Krakow. Ja_ getomme, Wroclaw, Poznan en het conservatorium van War schau, voor het verstrekken van beurzen. Het testament, dat in 1930 werd opgesteld, is vorige week te Parijs geopend. 57 wegenwachten krijgen deze week jaarsterren uitgereikt als bekroning van een nieuw jaar trouwe dienst. Een groep van deze bekende trouwe wachters op onze wegen ontvangen de onderscheidingen uit handen van de heer H. Rienstra, directeur van de Ledenvoorlichting van de A.N.W.B., in het gebouw aan de Marktstraat te Den Haag. Vacantie Yoor oorlogswezen. De vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Nederland, de heer M. P.Gor- sira, overhandigde op het hoofdkwartier van het Rode Kruis aan de voorzitter van de Stichting „Het vierde Prin senkind", de heer J. van Rin gen, een chèque voor een be drag van 30.000 Curagaose- guldens (42.000 Nederlandse guldens), ten behoeve van de stichting die aan kinderen van oorlogsslachtoffers ieder jaar een week vacantie be zorgt. Brillianten bruiloft. Het echtpaar F. Lambrechts- Montre, wonende te Nieuw Borg- vliet (gemeente Bergen op Zoom), viert op 23 April zijn 65-jarig hu welijksfeest. De 10 gehuwde kin deren, 63 kleinkinderen en 85 achterkleinkinderen zijn allen op het feest genodigd. Het gehele dorp zal worden versierd en alle dorpsbewoners zullen op Brabant se wijze aan de feestviering deel nemen. De bruidegom is 88 jaar oud en nog goed gezond, zijn bruid is de 84 reeds gepasseerd. Hoe zij gesticht werden. Anders dan op Walcheren. Het baanbreken van de kerk hervorming in Zeeland en het stichten van Herv. gemeen ten heeft zich in verschillen de streken op een geheel eigen wijze voltrokken. Zo is het opmerkelijk, hoe geheel anders dié hervorming op Zuid-Beveland verliep dan op Walcheren. De stichting van de Hervorm de gemeenten op Zuid-Beve land heeft heel wat voeten in de aarde gehad en wanneer we de geschiedkundige bijzon derheden daarover nalezen, dan wordt het ons duidelijk, waar om op Zuid-Beveland zoveel meer Rooms-Katholieken wo nen dan op Walcheren. Toen .Vlissingen en Veere in 1572 de zijde van de Prins kozen, waar na Middelburg in 1574 gedwon gen werd hetzelfde te doen, was voor geheel Walcheren de mogelijkheid voor een snelle uitbreiding van de kerkhervor ming geschapen. Wel bleef er nog een enkele Roomskatholie- ke geestelijke, die het gezag van de Prins van Oranje had gesteund, maar de meesten za gen op Walcheren, dat er voor hen geen plaats meer was. MOEILIJKER. Op Zuid-Beveland verliep de ontwikkeling heel anders en voor de kerkhervormers heel wat moeilijker. De aanvallen, die de Geuzen de zij op 2 cent per fietser. De van Walcheren uit deden op Goes in October 1572, werden afgeslagen. De stad kreeg een zware Spaanse bezetting, waar onder deze stad en ook 't plat teland zwaar te lijden had. Toen in' 1577 door de tijdsom standigheden wij denken bij voorbeeld aan de Spaanse fu rie van 1576 de bezetting zo goed als vertrokken was, durfde Goes en ook het platteland on derhandelingen te openen met Oranje om zich onder zijn ge zag te stellen. TOEZEGGINGEN. Men verlangde evenwel op bepaalde punten bindende toe zeggingen of voldoening. Die voldoening werd gegeven op 22 Maart 1577. Van de punten noemen wij alleen de belangrijkste: hand having van de Rooms-Katholie- ke eredienst. Overeengekomen werd. dat die handhaving was toegestaan, maar dat de Hervormden niet meer vervolgd zouden worden. Wie tevoren om het geloof stad of land had verlaten, zou mo gen terugkeren. Wij zullen de oorzaken noe men, waarom in tegenstelling met Walcheren de Rooms-Kat holieken op Zuid-Beveland stand hebben gehouden. Wij zagen reeds, dat bij de overgang hun godsdienst zou gehandhaafd worden. Dit is niet geschied, integendeel, het werd na twee jaren door de Staten van Zeeland verboden. Velen wilden niet tot de Her vormde godsdienst overgaan en hielden later geheime kerk diensten. Zij werden hierbij gesteund door de Zuidbevelandse edelen, waarvan de meesten trouwe aanhangers der Rooms-Katho- lieke kerk waren, zoals de he ren van Kruiningen, vanSchen ge. van Baarsdorp, van Waarde, van Baarland. DE VERSCHILLEN. Er bleek dus verschil in men taliteit te bestaan tussen de bevolking van Walcheren, en Zuid-Beveland. Het is daarom opmerkelijk, dat op Walcheren alleen in de steden, maar ook op 't platteland, tientallen van martelaren waren, die hun le ven gegeven hebben voor hun geloof. Op 't platteland van Zuid-Beveland zijn er, voor zo ver wij weten, geen martelaren geweest. In de stad Goes is Jan Grendel op de markt om 't geloof ter dood gebracht. Een paar andere ketters werden de stad uitgebannen. Geen der kerken op Zuid- Beveland had, zoals op Wal cheren, door oorlogsgeweld ge leden. De Rooms-Kathoüeke kerkdiensten werden in 't eerst nog gehouden. Wel zijn in vele kerken door een troep onver laten de beelden gebroken. Be grijpelijk gaf dit bij de stren ge Rooms-Katholieken meer verbittering dan toenadering tot de Hervorming. Het is nu duidelijk waarom op Zuid-Beveland zoveel Rooms-Katholieken zijn en op Walcheren niet. REIMERSWAAL. Die eerste ontoegankelijk heid voor de Hervorming was in nog sterkere mate in het na burige Reimerswaal. Toen een Hervormde prediker uit Scher- penisse, denkelijk Jan Ver- steegh, de vroegere pastoor, die later de eerste predikant te Waartoe een bezoek aan de boekenmarkt ikan leiden. Op expeditie met een Amerikaan en een Engelsman. In een Reuterbericht werd melding gemaakt, dat Egerton Sykes, een gepensionneerde Britse ambtenaar uit de diplo matieke dienst, in Juni naar Turkije zal vertrekken om op de berg Ararat naar overblijf selen van Noachs ark te speu ren. Volgens dit bericht hoopt de heer Sykes daar een Ame rikaan en een Nederlander, ge naamd Roozen. aan te treffen, die ditzelfde doel nastreven. In verband met dit bericht nam een A.N.P.-redacteur con tact op met de door Reuter ge noemde landgenoot. Dit bleek de 17-jarige gym nasiast Hans Roozen te zijn, die bij dit onderhoud het volgende vertelde: Toen hij ongeveer twee jaar geleden op een boe kenmarkt aan het rondsnuffelen was, viel zijn oog op een m 1681 verschenen boekje van Jan Struys, getiteld: „Reizen door Moscivië, Tartarije en Indië". Nadat hij het werkje gekocht had, werd bij het doorlezen zijn aandacht geboeid door het verhaal, hoe de schrijver, die in 1670 in de buurt van de Ararat een monnik een been breuk had helpen genezen, van zijn dankbare patiënt een kruis kreeg, gemaakt van het hout van de ark. Bovendien ontving Jan Struys een certificaat van de monnik, waarin deze ver klaarde, dat hij in de ark was geweest, benevens een stuk van de rots, waarop de ark lag. WAT BEKEND IS. Van dit ogenblik af interes seerde deze kwestie onze jeug dige landgenoot zo zeer, dat hij systematisch de literatuur be gon te verzamelen, die over dit onderwerp verschenen was. Hierbij wees hij de redacteur Tholen werd, aan de vroedschap aldaar vroeg er eens te mogen prediken, werd. hem geant woord, dat zijn komst afge wacht zou worden en dat zijn kerk, nl. de galg, reeds gereed stond. Eindelijk, nl. in 1582, kwam ook te Reimerswaal de Hervorming. Dat er op Noord-Beveland in 't geheel geen Rooms-Katholie ken zijn, komt omdat van 1532 tot 1598, dus in de jaren van overgang, 't gehele eiland met de zee gemeen lag. In de loop der volgende jaren is polder na polder weer ingedijkt. R. B. J. d. M. (Wordt vervolgd) onder meer op de passages over de ark voorkomende bij Fla- vius Josefus en in de Sybillijn- se boeken. Voorts herinnerde deze jonge archeoloog aan de Turkse expeditie van 1883, die daar de resten van een heel oud schip ontdekte en aan de aarts deken Nouri. Deze geestelijke, die van de Turkse expeditie ge hoord had, trachtte de berg Ararat te beklimmen. Na twee mislukte pogingen, bereikte bij het schip en bevond dat de omvang klopte met de gegevens in Genesis. Er werden toen plannen gemaakt om het schip te demonteren en het te expo seren op de wereldtentoonstel ling te Chicago in 1893. Tenslotte vestigde Roozen de aandacht op de verkennings vlucht, die twee Russische pi loten in 1917 over de Ararat maakten. Zij zagen daarbij een schip liggen cn maakten daar melding van. Vóór het uitbre ken der revolutie zond de Czaar een expeditie naar de Ararat, die daar een maand verbleef. Vele bijzonderheden werden daarbij bekend, zodat men er niet aan twijfelde, dat het gevonden schip de originele ark was. Na dc revolutie bleek het verslag verloren te zijn ge gaan, doch dank zij een der pi loten, Wladimir Roskavitsky genaamd, die naar de Ver. St. emigreerde, werd deze geschie denis bekend. Ook vond de Turkse boer Resjit, in dienst van de land eigenaar Saroeka Asena, in 1948 overblijfselen van een zeer oud vaartuig. CONTACT MET AMERIKAAN. Inmiddels had Roozen vernomen dat dr. A. J. Smith uit Greens boro (Ver. St.) „dean of peoples bible school" en „President of the oriental archaeological re search expedition", zich leven dig interesseerde voor de lot gevallen van Noachs ark en het plan had, een expeditie naar de berg Ararat te onder nemen. Onmiddellijk stelde hij zich met deze Amerikaan in verbinding en tvssen beiden ontstond een drukke corres pondentie en een uitwisseling van gegevens. Dr. Smith stelde het enthousiasme en de belang stelling van deze 17-jarige Ne derlander dermate op prijs, dat hij hem voorstelde als lid van zijn expeditie op reis te gaan, teneinde dezelfde faciliteiten te genieten. Hans Roozen hoopt einde Juni af te reizen. Een Brits regiment, dat te Akaba is gestationneerd. ontving een uitnodiging om een voetbal wedstrijd te komen spelen tegen een Israëlisch team te Akaba.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4