Opening Chr. ULO-school NIEUWS UIT ZEELAND Nijverheids-avondschool te Vlissingen r Noord-Beveland heeft thans twee U.L.O.-scholen. Vele genodigden en belang stellenden waren Zaterdagmid dag In de Ned. Herv. Kerk te Wissekerke bijeengekomen om de officiële opening van de Chr. ULO te Wissekerke bij te wonen. De voorzitter van de vereni ging Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs, ds. H. Scholing. Geref. predikant te Kamperland, opende deze bij eenkomst op de gebruikelijke wijze. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer A. A. Leenhouts. inspecteur bij het L. O., dr. K. Huizinga. di recteur van de Chr. Kweek school te Middelburg en in specteur bij het Chr. Nationaal onderwijs, tot de schoolbestu ren. het onderwijzend perso neel, de leerlingen, het college van B. en W. en tot de geno digden. Hierna vertelde hij iets over de geschiedenis, die vooraf gegaan is aan de op richting van de school. Op 14 Juni 1948 werd de eer ste vergadering belegd door het initiatief-comité. Er werd toen besloten een ledenwerfactie op touw te zetten om te zien of er voldoende belangstelling be stond voor een Chr. ULO School -op Noord-Beveland. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want ongeveer 450 perso nen konden als lid ingeschre- „Er moet een oplossing komen voor Indonesië" Een open brief van 22 vooraanstaande Nederlanders. Twee-en-twintig Nederlanders hebben zich ln een open brief ge richt tot de Raad van Ministers. Hierin wordt o.a. gezegd: De toestand in Indonesië dwingt de regering en dwingt ons gehele volk tot ccn verantwoordelijke be slissing. wy zijn thans volledig in een impasse geraakt, dit wordt met de dag duidelijker. Het gewe ten van velen ln den lande wordt door de gang van zaken in stijgen de mate verontrust.Detijd van be raadslagen, van aarzelende maat regelen en van voorstellen, die door de feiten achterhaald wor den. is voorbij. wy zullen zo spoe dig mogeiyk tot een moedige en constructieve daad moeten komen, die een definitieve oplossing in uitzicht stelt. Dankbaar zyn de ondertekenaars dat de regering door het aanvaar den van het voorstel van de Vei ligheidsraad getoond heeft deze weg te willen inslaan, zy vertrou wen door deze ..open brief" haar ernstig streven om tot een snelle oplosisng te komen te steunen. De ondertekenaars doen een aantal voorstellen om ln gemcen- schappeiyk overleg met alle Indo nesische groepen de grondslagen' te leggen voor een te vormen Unie. Aan alle Indonesiërs zou volle be wegingsvrijheid toegestaan moeten worden zonder enige restrictie, en de bevelvoering van onze troepen moet ten spoedigste geregeld wor den op een wjjze, die het vertrou wen der Indonesische bevolking waarborgt. Zonder aanzien des persoons zouden die personen ver- wyderd moeten worden, die in het verleden telkens weer de bedoe lingen van de regering hebben doorkruist en die de regering met vaak onbegrijpelijke lankmoedig heid geduld heeft. De brief was o.m. door de vol gende personen ondertekend: Jkvr. C. M. van Asch van wyek. vice- presidente Wereldbond van Chr. Jonge Vrouwen, mej. M. W. Bar- ger, alg. secretaresse Christen Jonge Vrouwen-federatie, prof. dr. M. A. Beek. hoogleraar tc Amster dam, me;, ds. J. H. Bethe. N. H. predikante, prof. dr. P. Boender- maker. hoogleraar te Amsterdam. J. G. Bomhoff. redactie-secretaris ..Tijd en Taak", ds. R. Byisma. N. H. predikant, dr. C. J. Dippel. hoofdscheikundige N.V. Philips. Prof. R. N. A. Donkersloot, hoog leraar te Amsterdam, prof. dr. J. J. L. Duyvendnk, hoogleraar te I.ciden. prof. R. B. G. Escher. hoogleraar te Lelden, ds. W. van Gelder. N. H. predikant: E. Gobee. oud-adviseur inlandse zaken. dr. W. F. Golterman. lector. Amster dam. dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdams lyceum, ir F. J. Hcyllgers, hoofd-ingenieur N. S. prof. dr. C. D. E. Langen, hoog leraar te Utrecht, prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar, oud-mi nister van O. K. en W.. Groningen, prof. dr. K. H. Miskottc. hoog leraar te Leiden, prof. dr. C. W. Mönnich hoogleraar tc Amster dam. J. A. Riedel, fabrikant te Lelden, prof. dr. E. L. Smellk. hoogleraar te Amsterdam. Oorlogsgetroffenen congresseerden in Den Bosch. Zaterdag hield de landelijke federatie ..Stichtingen van oor logsgetroffenen" te 's-Hcrtogen- bosch een studiecongres inzake de materiële oorlogsschade re geling, hetwelk door ruim 13.000 oorlogsgetroffenen uit het gehele land werd bijgewoond. Aan het slot van het congres las de voorzitter, de heer J. Koops. een resolutie voor. waar in de federatie haar oordeel velt over het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade en de daarbij behorende memorie van toelichting, het voorlopig verslag cn de memorie van ant woord. In deze resolutie spreekt de federatie als haar oordeel uit. dat het onderhavige wets ontwerp in genen dele aanlei ding geeft tot de verwachting, dat de getroffenen hersteld zul len worden in hun economische er. sociale positie in verhouding tot huns gelijken en daarom als definitieve regeling onaanvaard, baar is en dat de acute nood van talrijke getroffenen er toe dwingt het wetsontwerp thans als noodwet te aanvaarden, mits gewijzigd en mits de be paling wordt opgenomen, dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zal volgen op grond slag van integraal herstel. ven worden. Op 29 September 1948 werd de eerste ledenver gadering gehouden, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond en tijdens deze verga dering werd een definitief be stuur gekozen, waarin 15 leden zitting hebben, nl. 7 van de Ned. Herv. Kerk, 5 van de Geref. Kerk en 3 van de Geref. Ge meente. In het dagelijks be stuur hebben zitting, één lid van de Geref. Gemeente. 2 le den van de Geref. Kerk en 2 leden van de Herv. Kerk. Spre ker dankte allen, die hebben meegewerkt aan de totstandko ming van de school. Vandaag hebben de lessen een aanvang genomen. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 34. waarvan 26 in de eerste klasse en de overigen verdeeld over de 2e en 3e klasse. Er zijn aan de school twee vaste leerkrachten verbonden, de hoofdonderwijzer, de heer H. van Elven en de heer S. Ton. Voorts zijn er twee vakonder wijzers. de heer U. Schuil, hoofdonderwijzer van de Bijz. Lagere School te Wissekerke die Engels zal onderwijzen en de heer E. A. van Hensbergen, lichamelijke oefeningen en mej. S. A. Kramer, nuttige hand werken. Ds. Scholing las feli citatietelegrammen voor en richtte daarna het woord tot het onderwijzend personeel, dat vervolgens werd geïnstalleerd. SPREKERS. Als eerste spreker voerde de heer van Elven het woord na mens het onderwijzend perso neel. Burgemeester J. J. van der Maas bood namens het col lege van B. en W. zijn geluk wensen aan. Vervolgens sprak de heer Leenhouts, die zei het als een xoot voorrecht te beschouwen Jeze opening te kunnen mee maken. Hij hoopte dat de on derwijzers hun taak met liefde zullen vervullen, waarna dr. Huizinga het bestuur compli menteerde met het bereikte succes. Tenslotte spraken nog de he ren J. IJsselstein, hoofdonder wijzer van de Chr. ULO School te Middelburg, U. Schuil en ds. J. Meyer. Ned. Herv. predikant te Wissekerke. De heer Van Elven ging tenslotte voor in dankgebed. Na deze plechtig heid bestond er gelegenheid één der lokalen te bezichtigen. Sumatra streeft naar meer eenheid. De slotzitting van de Sumatra- conferentie. die Dinsdag te Medan is begonnen, duurde van Vrijdag middag vier uur tot 12 uur 's- nachts. De debatten werden in 'n aangename en opbouwende toon gevoerd en aan het einde van de besprekingen werd een uitvoerig manifest aangenomen, waarmee al le deelnemers instemden. In dit manifest concluderen de deelnemers, dat zy de spoedige tot standkomlng van dc uit geiyk- waardige en gelijkgerechtigde deelgebieden bestaande vrije sou- vereine Ver. Staten van Indonesië, als geiykwaardige partner verbon den met Nederland, met alle mid delen zullen bevorderen. De vergadering besloot te ver klaren. dat gestreefd zal worden naar de vorming van een krach tig. eensgezind Sumatra, door elk aar steun en bijstand te verlenen bij de staatkundige ordening van hun gebieden en door onderlinge samenwerking de gemeenschappe- Ujke belangen te behartigen en zo nodig te verdedigen. De ver gadering besloot hiertoe op gezet te tyden bUeen te komen en door het instellen van cm permanent conlactlichaam. waarin de deelne mers op gelijke wijze vertegen woordigd zyn, de vorming van de V.S.I. en het streven naar een krachtig en eensgezind Sumatra te bevorderen. In de overwegin gen werd ook opgenomen. dat zelfs door verschillende delega ties de wenseiykheld werd geuit om te komen tot een staatkundige eenheid voor geheel Sumatra. Nederland exporteert weer stro. Was er het vorige Jaar als ge volg van de geringe graanoogst in 1947 —nog sprake van een stro tekort. zodat de overheid verschil lende maatregelen moest treffen om een redelijke verdeling van 't stro mogeiyk te maken, thans is de stroo-voorzlening van dien aard dat er kan worden geëxporteerd. Nederland heeft nl. vier contrac ten voor levering van in totaal 38.000 ton stro afgesloten met W. Duitsland. ten behoeve van de Duitse papier- en carton-industrie. Uitbreiding van de stro-export is voorhands nog onzeker, aange zien de bezettende macht in Duitsland geen verdere invoer toe staat en andere landen in eigen behoefte kunnen voorzien tenge volge ven eigen gunstige oogstre- sultaten. Aangezien de strocar- ton-industrie in haar exportmoge lijkheden is beperkt, is van deze zUde slechts een geringe verdere vraag naar stro te verwachten. •Marktberichten VEILING „Z.H. EILANDEN". Andyvie 40—55; Komkommers I 77; Peen I 10—13; Prei 8—12; Ra barber 50—65: Radijs 10—15; Sel derij 8—12: Spinazie 25-42: Uien 1.50—3.50; Witlof 20-45. alles per 100 kg. bos of stuks. Van 1 April 1949. Groenteveiling: Spinazie 41—49; Witlof 31; Sjalotten 24, alles per 100 kg.; Radijs 10: BosselderiJ 11; Narcissen 6. alles per 100 bos; Cu. rasausjes 1.5. per 100 planten. Van l April. Appels: Goudreinet 6987; zoete appels 63; Keulemans 50—55. Groenten: Glassla I 15—20; idem II 10—15: Sn ijsla 97—1.50; Andij vie 51—70; Spinazie 4870; Bosra- dys 714: Schorseneren 3437: Witlof 16—37; Rodekool 10—26; Wittekool 10—18; Savoijckool 30; Boerekool 16—21; Spruiten 60—79; Prei 8—15; Bloemkool I 38—75: id n 17—45: idem UI 11—32; Rabar ber 58—72. Van filmster tot kantoorbediende. Nils Asther, die 20 jaar geleden een van de ver afgode filmsterren was. met een salaris van 5000 dollar per week, werkt nu als kantoorbediende te Los Angelos voor één dollar per uur. Hij is echter volkomen geluk kig met deze positie. Asther. die in Zweden werd geboren, er nog goed uitziet en thans 48 jaar is. keerde 14 maan den geleden naar Holly wood terug om te gaan filmen, maar hij kreeg geen kans. „Ik kon het leeglopen niet verdragen" zeide'hij, „een vriend bood mij dit baantje aan en ik heb er plezier in. Ik heb mij nooit prettiger gevoeld". V.P.R.O.-landdag 1949 op Walcheren. Op Zondag 8 Mei a.s. orga niseert zoals wij reeds gemeld hebben de V.P.R.O. opnieuw een Provinciale Landdag in Middelburg en Vlissingen. Sprekers zijn: Mej. dr. N. A. Bruining en ds. E. P. Borg man over het onderwerp: „Weerbaar Christendom". Mu zikale medewerking wordt ver leend door het Nederlands kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Verder zal er een V.P.R.O.-Mankfilm ver toond worden, die een beeld geeft van de landdag van Am sterdam in 1948, terwyl ook een aantal vlaggendragers van de V. C. J. C. onder leiding van A. van der Vies hun me dewerking zullen verlenen. 's Morgens om 10.30 uur vindt in de Nieuwe Kerk aan de Wil- helminastraat te Vlissingen 'n gemeenschappelijke openbare godsdienst-oefening plaats, waarin zullen voorgaan Ds. W. C- F. Metz, Vrijz. Herv. Predi kant te Middelburg en Ds. O. van der Veen. Doopsgezind Pre dikant te Amsterdam, vroeger te Vlissingen De deelnemers verenigen zich daarna aan een koffiemaaltijd het Strandhotel te Vlissin gen. De deelnemers van Schou- wen-Duiveland, Tholen. Bergen op Zoom. Goes en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen zullen met extra autobussen worden vervoerd. De V.P.R.O. heeft het insti tuut van consuls ingesteld, ten einde over het gehele land steunpunten op te richten; de installatie der Zeeuwse consuls, afkomstig uit alle kerkelijke gezindten, vindt tijdens de land dag plaats door mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O. Het Landdag-comité, waarvan mej. L. van Put, Boul. Evertsen 12 te Vlissingen se cretaresse is, venvacht grote belangstelling van geheel Vrijz. Prot. Zeeland voor deze bijzon dere dag. Ernstige aanvaring op Oosterschelde. Vrijdagmiddag had op de Oosterschelde een ernstige aanvaring plaats tussen het Zwitserse motorschip „Birs- felden", op weg naar Duits land en het stoomschip „Stad Amsterdam 4", geladen met stukgoed van Amsterdam naar Antwerpen. De „Stad Amsterdam 4" werd stuk gestoten en moest buiten het vaarwater aan de grond gezet worden. Met hoog water zit het schip geheel onder wa ter en ziet men slechts de brug en de schoorsteen. De „Birsfelden" liep schade op aan het voorschip doch k"on de reis voortzetten. Persoonlijk ongelukken kwamen niet voor. Dc Wit's bergingsbedrijf te Rotterdam is met de berging van schip en lading belast. Motorrijders en veilig verkeer. De Motorclub scheldegouwen kwam in het Nederlands Kof fiehuis te Middelburg bijeen om deel te nemen aan de door het K.N.M.V. uitgeschreven landelijke verkeersveiligheids- wedstrijd. De heer A. Polder man. Inspecteur van politie te Middelburg, verleende ook thans weer zfc'n medewerking doof als toezichthouder te fun geren. Iedere deelnemer kreeg 24 schriftelijke vragen te beant woorden, waarvoor men drie kwartier tijd had. Na afloop volgde een levendige discussie over de vragen en antwoorden. Vele practische en theoretische problemen werden van alle zij den bekeken en toegelicht. i eeuwse nippers In de ptoltl van de haer D. Verhuist werd tot brandweerman, van het brandweercorps te West- kapelle, benoemd de heer W. Hui- bregtse. De collecte voor de Stichting ..Het Hoogeland" heeft te Westka- pelle f 31.96 opgebracht. In het afgelopen seizoen zijn ln de gemeente Serooskerke (W.) 280 hulsslachtvergunningen afgege- Kerknieuws GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Genemuiden W. C. Lamain te Grand-Ra- pids. Kliiner staat terecht als oorlogsmisdadiger. Twee moorden ten laste gelegd. Zoals gemeld, zal op Woens dag 6 April te Middelburg te recht staan de „Kriminai-sc- kretar" en „Untersturmführer der Slcherheitspollzei", Karl Wilhelm Franz Kliinner, die gehandeld heeft in strijd met de wetten van oorlog en men selijkheid. Onder meer wordt hy ervan beschuldigd op 8 Oc tober 1944 te Bergen op Zoom na kalm beraad en rustig overleg een zich als weerloze arrestant in de macht van de S.D. bevindende man, van het leven te hebben beroofd door op korte afstand enkele scho ten op hem te lossen. Dit mis dadige optreden zou hy her haald hebben in Februari 1945 te Hoogeveen, waarvan zekere Szaya Reiner, liet slachtoffer werd. De beschuldiging bevat voorts een drietal gevallen van ernsti ge en laffe mishandeling te Middelburg en Veere om daar door vijf goede vaderlanders bekentenissen af te dwingen. Er zullen twaalf getuigen charge worden gehoord, onder wie de Duitser Mittelsten- scheid. Als raadsman is toe gevoegd mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. Tevens zal terecht staan F. H. Klinkhamer te Amsterdam, die bewindvoerder is geweest van de firma M. H. Boasson Zonen te Middelburg. De annexatiekwestie te Sint Jansteen. In Hulst was men op de hoogte. Wij maakten reeds melding van de motie, die .de raad van Sint Jansteen aannam om te protesteren tegen de plannen tot annexatie van deze ge meente door Hulst Aan de discussie ontlenen wij nog het volgende. Burgemeester Geirnaerdt gaf een overzicht van de persbe richten. die verschenen waren over de annexatiekwestie. Hij vestigde de aandacht op zijn proclamatie, die beoogde de gemoederen te kalmeren. B. en W. hadden zich tot Gedep. Staten gewend, maar het ont vangen antwoord achtte de burgemeester weinig bevredi gend. Het dagbladbericht zou praematuur geweest zijn en Gedep. Staten hebben de grenswijziging voor O.Z. Vlaanderen nog pas in studie. Er is nog geen oordeel ge vormd, omdat de belangheb benden nog niet zijn gehoord. De Commissaris der Koningin heeft medegedeeld, dat de grenswijziging nog niet „pan klaar" is. Wat betreft het „lek op de griffie" waaruit het be richt gekomen zou zijn. ge loofde spr dat het lek in Hulst zat. Het is Hulst niet' te doen om land, maar om de mensen. Spr. vraagt zich af waarom men in Hulst en in Koewacht wel van de grenswijziging op de hoogte was. maar niet in St. Jansteen. De burgemeester meende, dat degenen, die aan deze grenswijziging zouden meewer ken, geen Z. Vlamingen, ja zelfs geen Nederlanders meer zouden zijn. In Hulst liggen de kaarten van de uitbreiding op het gemeentehuis. Goede nabuurschap zou mee gebracht hebben, dat men overleg had gepleegd. Zo gaat het niet, aldus spr. Tenslotte nam de raad de motie aan, die wij reeds eerder publiceerden. Dem. Soc. jongeren bijeen te Goes. Zaterdag cn Zondag hielden de Zeeuwse afdelingen van de Demo cratische Socialistische Jongeren vereniging „Nieuwe Koers" in sa menwerking met het gewest Zee land van de Partij van de Arbeid in de Prins van Oranje te Goes de eerste weekendbijeenkomst. De voorzitter van de afd. Goes, Martien de Groot sprak Zaterdag middag een openingswoord, waar in hij erop wees dat de Nieuwe Koers veelal nog voor een muur van onverschilligheid staan. Het zal zaak zyn nieuwe wegen te zoeken om deze muur te doorbre ken. Namens het gewest Zeeland van de Party van de Arbeid sprak de heer J. S. Visscher uit Goes nog een enkel woord. De eerste inleider van dit week end was de landeiyk voorzitter van „Nieuwe Koers". Wim Mey- nen uit Utrecht. De gecomplicerd- heid van de politieke problemen en het beperkte gezichtsvermogen zyn oorzaken dat cr ond'er de jongeren veel gebrek aan belan- stelling voor de politieke vraag stukken bestaat. De behoudzucht in het conser vatieve kamp en de revolutie bouw van uiterst links leiden tot mislukking. De Nieuwe Koersers zoeken nu het bouwend element, belichaamd in het democratisch socialisme. Er moet biyvend wor den gestreefd naar een soc. maat schappij. Een interessante gedach- tenwissellng was het resultaat van deze inleiding. CABARET-AVOND. Des avonds werd in de grote zaal een vry drukbezochte caba retavond georganiseerd, verzorgd door het Nieuwe Koerscabaret „De Speldeprik" uit Rotterdam. In ver schillende liedjes, voordrachten en schetsjes werden menig politiek speldeprikje uitgedeeld. IR. POSTUMES. Zondagmiddag sprak Ir. S. A. Posthumus. Tweede Kamerlid van plaats van de Nederlandse Jonge ren in het politieke leven. Spr. constateerde dat er zowel onder de jongeren als de ouderen een zekere onverschilligheid is. Spr. ging verschillende oorzaken hier van na. Er is echter een groep jongeren die zich uit de grauwe massa heeft opgewerkt. Spr. pleit te er voor een active, leidende en stuwende plaats in het maatschap pelijk leven in te nemen, ook als jongeren. Ir. Posthumus deed een fel beroep op zijn toehoorders om te weten waar men staat in de wereld en in zijn eigen land. In ons land zijn er drie kringen, die van het overtuigde liberalisme, het overtuigde communisme en daartussen de krachten van het de mocratisch socialisme. Ieder die afzijdig blijft, laadt een groot stuk verantwoordelijkheid op zich voor wat in de toekomst gebeurt in de wereld en in ons land. Na de inleiding volgde een in teressante gedachtenwisseling. waarbij ir. Posthumus desgevraagd zijn visie over verschillende actu ele problemen gaf. Met een kort woord sloot hier op de voorzitter, die eerste week end. Hej, gewestelijk bestuur van „Nieuwe Koers" is nu als volgt samengesteld: J. van Wijk, Goes, voorz.; K. Dellebeke, Goes, secr,; W. Altena, Terneuzen, penning,; leden: mej. K. Hamelink. Terneu zen; W. Berrevoets. Zierikzee; M. Matthijsse. Brouwershaven. Royal Fusilliers naar Middelburg. Naar wij vernemen zal het bekende Engelse militaire or kest „Royal Fusilliers" van de van de muzieken en en en Britse bezettingstroepen in Duitsland, onder auspiciën van de muziekvereniging Excel sior" een concert geven in Middelburg. Het orkest zal zich doen ho ren op 27 April in het Schut tershof, voor de pauze als mi litair-, na de pauze als dans- orkest. Openstelling Waddenzee. Naar wy vernemen ligt het in het voornemen van de In specteur van de visserijen in het „2e, 3e en 5e district om de Waddenzee open te stellen voor het vissen van mossel zaad voor Zeeuwse vissers op Woensdag 27 April. De Benelux-conferenitie te Goes. Zaterdag hebben de deelne mers aan de conferentie van de Beneluxcommissie voor landbouw, welke Vrijdag en Zaterdag te Goes werd gehou den, de oestercultuur bezich tigd. Omstreeks half elf scheepte het gezelschap zich te Wemeldinge in aan boord van de Wemeldinge VII van de heer C. Lindenbergh, waarop men, begunstigd door prachtig voorjaarsweer de Oosterschelde opvoer waar de oestercultuur in al haar fasen, werd bezich tigd. De heer Lindenbergh gaf hierbij de heren, die een bui tengewoon grote interesse aan de dag legden, deskundige voorlichting. Tydens de vaart werd een koffiemaaltijd aan geboden, waarbij vanzelfspre kend de oesters niet ontbraken. Omstreeks 5 uur keerde men te Wemeldinge terug, vanwaar de heren rechtstreeks per auto naar hun resp. woonsteden vertrokken. Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt". Het bestuur van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" verga-derde Zaterdagmiddag in hotel Centraal te Goes met het bestuur van het R. K. ge- WALCHEREN Middelburg BAZAR VRIJZINNIG HERVORMDEN. Reeds eerder heeft men in ons blad kunnen lezen over de plannen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Mid delburg tot herbouw van het in 1940 verloren gegane vere nigingsgebouw. Dit gebouw, dat geprojecteerd is op het pleintje tegenover de ingang van de Koorkerk, zal de zo noodzake lijke ruimte bieden voor bijeen komsten, catechisaties, Zondags school, jeugdwerk, bibliotheek, administratie enz. Ter versterking van 't bouw fonds wordt op a.s. Dinsdag en Woensdag 5 en 6 April een ba zar gehouden in de Bogardzaal. Dinsdagmiddag om 4 uur wordt deze bazar opengesteld voor :t publiek. JAARVERGADERING A.X.M.B. De afdeling Middelburg van de A.N.M.B. hield haar jaar vergadering in het Schutters hof. Als afgevaardigde van het hoofdbestuur was aanwezig de bondssecretaris, de heer van Hattem. In de vacatureJ. Buys werd gekozen de heer Fz. Baljeu. De voorzitter deelde mede, dat met de contributie-inning van het Bijz. Fonds een aan vang zal worden gemaakt. De jaarverslagen van penning meester en secretaris werden met algemene stemmen goed gekeurd Nadat door enkele leden vragen waren gesteld, hield de heer van Hattum een propagandistische rede, waarin hy tevens de vragenstellers be antwoordde. Hy memoreerde dat de afd. Middelburg, die voor de oorlog ongeveer 250 le den telde, er nu bijna 500 heeft. BENOEMING OUDER LINGEN EN DIAKENEN NED. HERV. GEMEENTE. In de Vrijdagavond te Middel burg gehouden vergadering van het kiescollege van de Ned. Herv. kerk werden de va catures, ontstaan door vertrek van de heren J. M. Minnaar en A. Sorber en het bedanken van de heer J. C. Baars tot ouderling gekozen, de heren: J. Lampert, K. van Sluys en B. G. Schermers. Tot diaken werden gekozen, in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer E. P I. Lauer, het bedanken van dé heren C. Kranendonk en wijlen J. M. Huijbregtse, als mede wegens uitbreiding van dat college, de heren J. Jozias- se, L. Koekman, J. C. de Pag- ter en cnr. J. D. Vink. Vlissingen OORLOGSVRIJWILLIGERS BIJEEN. Zaterdag 2 April gaf de Zeeuwse Bond van Oud Oor logsvrijwilligers afd. Vlissingen een feestavond in „Concordia". De afd. voorzitter, de heer Th. van Zutphen, sprak het openingswoord voor deze feest avond, welke zeer druk bezocht was. De cabaretclub van de O. V.W. onder leiding van de heer Wille gaf verschillende num mers ten beste. Het gezelschap had veel succes. Men amuseer de zich uitstekend. Ook de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Vader, was op deze avond aanwezig en hij sprak een propaganda woord, waarna velen zich als lid en donateur opgaven. Aan de medespelende dames van de cabaretgroep werden bloemen aangeboden. Tenslotte was er een geani meerd bal. PIANO-DUO- DE RAAFF-SCHUTTE. Slechts weinig Vlissingers wa ren Donderdagavond naar het Concertgebouw gekomen om de Party v. d. Arbeid over 0e het pianoduo André de Raaff - Jacques Schutte te horen. Wat was de oorzaak van deze gerin ge belangstelling? Maakte het frequente optreden van beide heren voor de microfoon een gang naar het Concertgebouw overbodig of zijn er in^xle Scheldestad slechts weinig lief hebbers te vinden van dit genre muziek? Misschien is dit laatste juist, want niet iedereen appre cieert de klanken, die de heren de Raaff en Schutte op hun vleugels ten gehore brengen Bij een concert door dit piano-duo ligt het accent wel zeer sterk op het populair-virtuoze. Wan neer men het optreden van deze twee radio-pianisten van deze gezichtshoek uit beoor deelt, mag worden vastgesteld, dat zij weten te boeien. Het enthousiasme van de aan wezigen was omgekeerd even redig aan hun aantal, vooral na de arrangementen van de- 14e Rhapsodie van Liszt, het War saw-concerto van Addinsel en Gershwin's Rhapsodie in Blue. Geheel aangepast aan de stijl van de avond was het optreden van de alt-zangeres Lien Kos ter, die groot succes oogstte met enkele Negro-Spirituals cn Hongaarse volkswijsjes. Het publiek wist een toegiftje af te dwingen, waarin de Raaff en Schutte de tinnen soldaatjes, deden paraderen. CABARET-AVOND. De Cabaretgroep van de Per soneelsvereniging der N.V. Kon. My. „De Schelde" gaf Za terdagavond een druk bezochte voorstelling in het Schelde- kwartier. In een bijzonder vlot tempo werden een reeks muzikale en tonelistische prestaties opge voerd. die door een geestige conference aan elkaar werden verbonden, zodat de aandacht geen ogenblik verslapte. Het mengd koor „Arti et Amici- tiae". Het concours, waaraan naar verwacht wordt 24 verenigin gen met plm. 1000 zangers en zangeressen uit geheel Zee land zullen deelnemen, zal ge houden worden op Zaterdag 18 Juni a.s. in de tuin van het Schuttershof, dat hiervoor be langeloos is afgestaan door de heer Brandenburg. Als juryleden zijn aange zocht de heren Oscar van He mel te Bergen op Zoom en Isr. J. Olman te Den Haag. Nadat des morgens op het Stadhuis de officiële ontvangst door B. en W. heeft plaats ge had en alle deelnemende ver enigingen op de Markt het bondslied zullen hebben ge zongen, zal ongeveer 11 uur het concours een aanvang ne men. program zat uitstekend in el kaar. De proloog, die tot onderwerp had een „bomaanval op de verveling" was geestig bedacht. Omdat we niet alle num mers kunnen bespreken, vol staan we met te vermelden, dat de „prof. Henli" een groot suc ces had en dat de „Mauna Kea Hawaiins een daverend applaus kregen. A.R. KIESVERENIGING. De Anti-Revolutionaire Kies vereniging te Vlissingen hield een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer B. H. Ligteringen. Na afdoening van de huishoudelijke zaken hield de heer I. Sinke een le zing over het onderwerp „De Rijksfinanciën en de sociale wetgeving". Spr. behandelde de enorme stijging der staats uitgaven, de ontwikkeling en mogelijkheden der Benelux, de uitbreiding der sociale verze keringswetgeving, de grote uit gaven voor defensie, enz. Op deze met grote aandacht gevolg de causerie volgde een zeer le vendige nabespreking. Domburg MEER HOTELRUIMTE. De hotelruimte te Domburg - is uitgebreid, doordat vorige week een nieuw hotel in ge bruik werd genomen, namelijk van de heer J. P. Rosendaal. Domburg heeft nog altijd te kampen met een ernstig tekort aan logeerruimte. Door de jongste uitbreiding zijn de mogelijkheden voor het vreemdelingenverkeer weer iets verruimd. Grijpskerke UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Grijpskerke plaats hebben voor alle zelf ver zorgers en niet-zelfverzorgers op Dinsdag 5 April. l^-genda MIDDELBURG. Maandag. Schouwburg: „Oliver Twist". 8 uur; Electro: „Het geheim van de madonna, 7 cn 9.15. Dinsdag. Nieuwe Doelen: Jaar!, alg. verg. van aandeelhouders Coop. Ijsfabriek Walcheren. 8 uur; Bogardzaal: Bazar Vrijz. Eter vorm dén. 4—6 en 7.30—10 uur; Schuttershof: Documen taire over Buchewalde, 8 uur; Electro: „Don 't fence mc in", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra. „Oliver Twist" 7 en 9 uur; Luxor, „Passaygiers in de nacht", 8 Dinsdag. Alhambra, „Kapitein Boycott", 7 cn 8 uur; Luxor, „Till we meet again", 8 uur. KOUDEKERKE. Dinsdag. Verenigingsgebouw: jaarvergadering Oranjevereni ging, 8 uur. Eindexamen en bevordering Te Vlissingen werden Zaterdag middag aan de geslaagden voor het eindexamen van de Vlissingse Avondschool voor Nijverheidson derwijs de einddiploma's uitge reikt. In een bijeenkomst van di recteur, leraren en geslaagden werd het woord gevoerd door de wethouder van onderwijs te Vlis singen, de heer W. Poppe, die er op wees dat het diploma een ge ducht wapen voor de toekomst be tekent, omdat het immers een goe de vakkennis waarborgt. Een woord van bijzondere lof richtte de heer Poppe tot hen, die na enige jaren miUtaire dienst, de schoolbanken weer opzochten en nu hun volharding bekroond za gen. De wethouder roemde even eens de energie van een Poolse leerling, die twee Jaar geleden geen woord Nederlands verstond, doch niettemin zijn studie aan de avondschool wist te voltooien. De directeur, de heer G. Wagen voorde, zeide het te waarderen dat zoveel ouderen belangstelling voor de avondschool toonden. Zij zien in. dat zy in hun tijd tekort zijn geschoten en rij trachten dit tekort ongedaan te maken. Tenslotte dankte een der leer lingen directeur cn leraren voor de prettige lessen. Een diploma ontvingen: J. J. Aerssens, R. de Bruijnc, A. F. C. Egeraat (L.) M. H. M. En gelse, J. F. Kuipers, A. Muller, A. de Rijke. J. B. v. d. Schaaf. C. dc Vis. H. Wildeboer, P. Fruytier, Schout, G. J. Timmerman, J. A. J. W. van der Hoek. M. G- Hokke. H. J. de Klerk. J. Kruisdljk. J. Eckhardt, W. Vogel (L.). W. Vos (L). allen te Vllsisngen. J. J. Baas, J. D. Baljeu (L.), K. Broere, A. Buy6 (L.) te O.- en W.-Souburg; C. A. Berrevoet te Zierikzee; Ph. A. KeUmel fL.) te Breskens; C. J. de Mcij (L.) tc Borssele: C. G. v. d. Velde te Oost burg. Dc leerlin gen met een (L.) achter hun naam zijn met lof geslaagd. ZU ontvin gen een prijs. Aan de heren W. Dcmbinski cn H. Erigberts te Vlissingen werd uitgereikt hét einddiploma der 2- jarige cursus volwassenen (her en omscholing). Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: A. de Bruijne, A. A. Duvekot, A. Everaers, J. Geelhoed, J. A. v. Loenen. J. Schotman. B. Spuy, Chr. W. Verbeek. G. J. Ver spoor, D. de Wolff en J. de Wolff, allen te Vlisisngen; G. C. J. Uyt de Haag te O.- en W.-Souburg. Herexamen I leerling. Niet bevorderd 9 leerlingen. Voor tekenen bevorderd naar de 2de klasse: D. v. d. Linden, H. Mallie, A. Meulmeester en Jac. v. d. Plasse allen tc Vlissingen. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Van de 2de naar de 3de klasse: E. Baas, C. v. Belzen, C. van der Burght, KI. Buter, J. B. Corve- leUn, J. Duizendstra. H. G. Harm- sen, J. Meerman, J. de Meulder, J. A. Nleuwland, C. Vader, E. Weug, allen te Vlisisngen. J. B. Stok te O.- en W.-Souburg. Niet bevorderd: 7 leerlingen. Voor tekenen bevorderd naar de 3de klasse: J. P. dc Hondt en E. Meerman te Vlissingen - Van dc 3de naar de 4de klasse: P. C. Betrijn, W. R. H. de la Cou- Sine, J. M. Knegt, H. E. Koetje. F. N. M. Corveleijn. A. v. Dijke, A. M. Bom, J. P. de Klerk, allen te Vlissingen; J. Castel, Jac. de Hondt en J. Melse te O.- en W.- Soubeurg; A. Maas te Koudekerke. Uitgesteld examen 2 leerlingen in militaire dienst. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van dc 4de naar de 5de klasse: J. Joosse, A. H. de Koster. C. W. v. Loon. W. C. v. Splunder (met taak), P. H. Boogaard. J. de Ha mer, J. A, Kroonen. A. Nieuwen- huijze, B. E. Wamclink, P. Ch. Weiss, A. Houmes. J. de Klerk, C. G. Ch. Schout en M. Post. allen, te Vlisisngen: A Goedcgebure Ie Koudekerke. Uitgesteld examen X leerling in militaire dienst. Her examen: 2 leerlingen. Niet bevor derd 5 leerlingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2