PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Averell Harriman in ons land Republiek uitnodiging aanvaardt voor Batavia Franken mee naar België 0£ BILT Italië wil herziening van vredesverdrag Westerse ministers bijeen te Washington. Vandaag Kroonprinses Martha doopte Noors schip in Amsterdam Nieuwe regeling maakt het personenverkeer gemakkelijker VOORSPÉLT 392e Jaargang - No. 78 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. V/. de Pagter. Hoofdrcd.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels t 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaal 29.tel. 2077. 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 28 Rijke bankier werd sympathiek en progressief diplomaai Thans „inspecteur van de Marshall-hulp". De reizende ambassadeur voor het Marshallplan. Averell Har riman, is van Kopenhagen met een speciaal vliegtuig op Schip hol gearriveerd. Hij werd begroet door de Amerikaanse ambassadeur dr. H. Baruch, door het hoofd van de Marshall-missie in Nederland dr. A. Valentine en enige andere Amerikaanse hoogwaardigheids bekleders. Het gezelschap is per auto van Schiphol naar Den Haag ge reden. Averell Harriman is de zoon van een indertijd bekende Amerikaanse bankier. Reeds bij zijn geboorte werd hij erf genaam van een fortuin, dat op 100 millioen wordt geschat. Ook Averell deed zich reeds spoedig als een succesvol ban kier en industrieel kennen. In de dertiger jaren, in het begin van Roosevelts bewind, betrad Harriman voor het eerst politiek terrein. Hij kreeg belangrijke func ties en werd een aanhanger van Roosevelt's sociaal program, de New Deal. Begin 1941 werd hij naar Londen gezonden belast met het toezicht op de uitvoering van de „Leen- en Pachtwet". In September van datzelfde jaar vertrok Harriman in gezelschap van Lord Beaverbroolc naar Moskou, om daar de voor de •Sowjet-Unie bestemde hulp, Antwoord verzonden aan Moskou. Dc ministers van buitenland se zaken, die vandaag het At lantisch Pact zullen onderteke nen. hebben Zaterdag op een bijeenkomst te Washington de lekst formeel goedgekeurd. Ver der besloten zij een blijvende verdedigingsraad samen te stel len, die maatregelen voor de tenuitvoerlegging van het Pact zal beramen. En passant stelden zij een antwoord samen op de Russische protest-nota tegen het Pact. Volgens A.F.P. heeft minis ter Acheson er tegenover zijn collega's nog eens op gewezen, dat de opvoering van de bewa pening niet ten koste mag g< van het economisch herstel. In het antwoord aan Moskou wordt alweer uitdrukkelijk ver klaard. dat het Atlantisch Pact „volkomen defensief van aard is". Het is niet gericht tegen enig land of enige groep van landen, doch alleen tegen ge wapende agressie. In de jongste Sowjet-nota wordt een scheve voorstelling van zaken gegeven en merkwaardigerwijs is de in- ho.ud ongeveer gelijk aan een verklaring, die Moskou in Ja nuari publiceerde. Hieruit blijkt, zo wordt in het antwoord vernuftig opgemerkt, dat de. Sowjet-regering haar zienswijze niet heeft gebaseerd op de tekst van het verdrag, want die tekst was in Januari nog niet bekend. Protest-nota's naar Oost-Europese landen. VREDESVERDRAGEN GESCHONDEN. Amerika en Engeland hebben krachtige protcstnota's gezon den aan Bulgarije, Roemenië en Hongarije, waarin deze lan den worden beschuldigd van schending der vredesverdragen, in het bijzonder de clausules over de rechten van de mens. In de nota's wordt onmiddel lijke genoegdoening geëist. In dien geen bevredigend ant woord wordt gegeven zal wor den overwogen of dwangmaat regelen mogelijk zijn. Daartoe zullen eerst de ambassadeurs van Engeland. Amerika en Rus land in de drie Oosteuropese hoofdsteden overleg moeten plegen. In de nota's wordt beweerd, dat in de voormalige as-satellie- geen persvrijheid, geen gods dienstvrijheid en geen vrijheid van meningsuiting bestaat, of schoon daartoe in de vredesver dragen de verplichting was op gelegd. Wapenstilstand getekend Israël- Transjordanië. Israël en Transjordanië heb ben Zondagavond een wapen stilstandsovereenkomst gete kend. De ondertekening vond plaats op het eiland Rhodos, het hoofdkwartier van de bemid delaar der Ver. Naties in Pa lestina. Aan de opstelling van de overeenkomst. waarvan nog geen bijzonderheden bekend zijn, heeft dr. Bunche een be-j Iangrijk aandeel gehad. Ave*"el Harriman. eveneens verleend overeenkom- tig de Leen- en Pachtwet, te organiseren. Hij is de enige man die op een na alle bijeenkom sten tussen Roosevelt, Chur chill en Stalin heeft bijgewoond en verder trouwens vrijwel al le andere geallieerde conferen ties van belang. In de tweede helft van 1943. toen het nodig was de betrek kingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie nauwer aan te halen,s werd Harriman tot. ambassadeur iè Moskou be noemd. Gedurende de drie oor logsjaren. dat hij zijn land bij het Kremlin vertegenwoordig de, placht hij Stalin bijna elke maand te ontmoeten, een voor recht, dat tot toen aan geen enkele andere diplomaat be schoren was geweest. Toen Harriman naar de Ver. Staten terugkeerde zond Sta lin hem en zijn dochter twee raspaarden als geschenk. In 1946 werd Harriman op volger van Henry Wallace als minister van Handel en als zo danig hielp hij de grondslag leggen voor het werk van de Amerikaanse hulpverlening aan Europa. Zo is het niet te ver wonderen, dat juist aan Harri man vorig jaar het toezicht op de uitvoering van het plan Marshall werd opgedragen -- hij was daar kachtens zijn car rière en zijn populate en be minnelijke persoonlijheid het meest voor geschikt. Verboden zóne langs de Duitse grens. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben eind vorige week plotseling een hecht cor don gelegd over een afstand van 130 km. langs de Neder lands-Duitse grens tussen Arn hem en Aken. Duitsers, die probeerden het gebied binnen te komen, wer den door de politie gearresteerd. De inwoners van de betrok ken gebieden kregen 48 uur tijd zich opnieuw te laten inschrij ven en een grenspas aan te vra gen. Een officieel communiqué zegt, dat de verboden zóne is uitgebreid om de smokkelhan del tegen te gaan. maar de Duitsers denken dat het ver band houdt met de grenscor recties. wordt uitspraak gedaan in het proces Kravchen- ko; wordt het Atlantisch Pact ondertekend. Tito enkel met vacantie op Brioni. Maarschalk Tito heeft op het eiland Brioni, waar hij zijn va cantie doorbrengt 'n toespraak gehouden tot vertegenwoordi gers van de bevolking uit de kuststreken, waarin hij zeidc: U heeft natuurlijk de leugens gehoord over de vreselijke sa menzweringen, die op dit ei land gesmeed worden en over geheime besprekingen met Wes terse afgevaardigden. Ik behoef niet te zeggen, dat dit onwaar is. Deze opmerking sloeg op de vele geruchten, die over Tito's verblijf op Brioni in omloop zijn. Deelneming echter beperkt karakter. Het door de republikeinse minister Lelmena na zijn te rugkeer uit Banka aan de heer Critchlcy overhandigde antwoord van ir. Soekarno c. s. in verband met de uitnodi ging van de commissie der V.N. voor Indonesië tot deel neming aan de conferentie te Batavia, is vervat in een brief, die is ondertekend door Moh. Roem. In deze brief wordt o.a. ge zegd. dat besloten werd. de uitnodiging van de Unci te aanvaarden. Aangezien deze aanvaarding nog vóór door Nederland werd toegestemd in een herstel van de republikein se regering te Djocka, Waar schijnlijk ernstige misverstan den bij de republikeinse lei ders in andere delen van het land en daarbuiten. alsmede bij het Indonesische volk in het algemeen tengevolge zal hebben, wordt tevens nadruk kelijk verklaard, dat deze deel neming aan de conferentie noodzakelijkerwijs een beperkt karakter zal hebben, althans gedurende de eerste fasen der besprekingen. Amerikaan.se manoeu vres in W.-Duitsland. Omstreeks 18 April zullen in de Amerikaanse zóne van Duits land grote militaire manoeu vres gehouden worden, waar aan vrijwel alle manschappen in Europa voorzover deze on der Amerikaans commando staan, zullen deelnemen. Men schat hun aantal op ongeveer 40.000. De „strijd" zal zich richten tegen een denkbeeldige aan valler, die talrijke grens-inci- denten veroorzaakt. Dr. van Royen terug naar Nederland. Dr. van Royen zou van morgen uit Washinton ton naar New York ver trekken en waarschijnlijk nog dezelfde dag per vliegtuig naar Amsterdam reizen. Volgens een bericht van Reuter zou dr. van Royen Zon dagmiddag nog een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Acheson. Geen communisten als onderwijzers in New-York. Gouverneur Dewey heeft een wet ondertekend waarbij com munisten, als leerkrachten in de scholen van de staat New York, worden geweerd. De twee New Yorkse onder wijzersvakverenigingen, die zich hevig tegen de aanvaarding ver zetten. heben verklaard de wet aan een gerechtelijk onderzoek voor te zullen leggen. Ook de communistische partij heeft een scherp protest doen horen. Veesmokkelaars op het spoor? De opsporingsbrigade te Turnhout nam enkele dagen geleden een vrachtauto in be slag, die geparkeerd stond in een schuur bij een boer te Oosthoven (Oud-Turnhout). De wagen, die sporen van beschieting vertoonde heeft 'n Nederlandse nummerplaat, die overgeschilderd is. De Belgi sche en Nederlandse politie hebben thans een onderzoek ingesteld en men meent hier op het spoor te zijn van een veesmokkel a arsbende. Brandstoffenbonnen worden ongeldig. Het C.D.K. deelt ons mede. dat de bonnen 03 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brandstoffen met de opdruk „1 eenheid 1948-'49" na 11 April a.s. niet meer geldig zijn. Men moet deze bonnen dus uiterlijk op deze datum bij een barndstoffenleverancier inleve ren. De bonnen met de opdruk „1 eenheid brandstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitgereikt. Zij. die nog recht kunnen doen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorziening, in kwartiering e.d. moeten er derhal ve voor zorg dragen, dat zij deze vóór 9 April a.s. in ontvangst heb ben genomen. Bijzondere verbruikers te wier behoeve nog een aanvullingstoe wijzing werd geadviseerd moeten deze toewijzing uiterlijk 7 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Deze toewijzingen zijn gedurende drie dagen na afgifte geldig, der halve uiterlijk t.m. 11 Apr-il a.s. Senaat verwierp voorstel tot verlaging Marshall-hulp. De Amerikaanse Senaat heeft het voorstel van senator Taft tot verlaging van de Marshall hulp met 5423 stemmen ver worpen. Het is nog niet te bepalen, wanneer het door de regering ingediende wetsontwerp zal wor den goedgekeurd daar nog vele amendementen moeten worden behandeld. „De Nederlander" verdwijnt. Naar wij vernemen zal het dagblad „De Nederlander", met ingang van 5 Apnl a.s. ophouden te verschijnen. Naar wij van de zijde der hoofdre dactie vernemen, moet de oor zaak gevonden worden in me ningsverschillen die zich in de kring der Cristelijk Historische Unie voordoen ten aanzien van de in Indonesië te volgen po litiek. Een bondgenoot, die zich niet mag bewapenen. De opneming van het verslagen Italië in het Atlantisch Pact heeft een merkwaardig probleem geschapen. Eensdeels zou Italië krachtens de bepalingen van het Atlantisch verdrag net als de andere deelnemers geholpen moeten worden bij het opvoeren van de bewapening. Er bestaat echter nog zo iets als een vredesverdrag en de bepalingen van dit verdrag eisen anderdeels, dat Italië voorlopig zïjrf militaire kracht zeer bescheiden zal moeten houden. Italië is dus een lid van de Westerse familie met een wat onaangenaam verleden, waar over men liever niet praat. Dat heeft nochtans de Italiaanse minister van defensie, kolonel Pacciardi, niet weerhouden in een interview met Reuter het probleem onvervaard bij de kóp te vatten. Indien legers van het Ooste lijk blok ons land binnenvallen, verklaarde hij, zullen wij vrij wel machteloos moeten toezien. We zullen ons hoogstens „sym bolisch" kunnen verdedigen om tenminste de nationale eer te redden. Wat kan Italië eigenlijk als lid van de Atlantische Unie be ginnen? Het land mag volgens het vredesverdrag geen ver sterkingen binnen 20 km. van de grens hebben. Voor de ver dediging van de kust is slechts een kleine vloot oude schepen beschikbaar met maximaal 25.000 man personeel. Voor de luchtverdediging zijn niet meer dan 200 vliegtuigen en 25.000 man toegestaan. Het huidige Italiaanse leger telt 8 divisies met tezamen 163.000 man en dit getal mag niet hoger worden opgevoerd dan 250.000. Er waren volgens Pacciardi nog enkele lichtpunten. Com munisten en fascisten hebben geen invloed in de gewapende macht, zodat een eventuele op stand in het binnenland binnen 24 uur zou kunnen worden neergeslagen. De strekking van Pacciardi's betoog was: Het vredesverdrag moet nodig her zien worden, anders is Italië voor spek en bonen in het ver drag opgenomen, Waarschijnlijk zal hjj in Washington voor zulk een be toog geen dovemansoren vin den. Vlotte tewaterlating Zaterdagmiddag te drie uur precies gaf H.K.H. Kroonprin ses Martha van Noorwegen, op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. in Amsterdam, met de ivoren hamer een lichte tip op een kleine guillotine. Bij het vallen van het scherpe mes werd het touw doorgesneden, dat de fles champagne zwevend had gehouden die nu tegen de boeg van de op zijn doop wach tende „Oslofjord" stuk sloeg. Terwijl de champagne nog langs de huid van het schip vloeide, zette deze nieuwste aanwinst van de Noorse han delsvloot zich langzaam in be weging. Naar schatting 20.000 toe schouwers, die over de werf en aangrenzende terreinen ver spreid waren, zagen hoe. onder het geloei van honderden stoom fluiten en sirenes van vlaggen de schepen en fabrieksgebou- Invoer tot 25 vrij van rechten. Ter uitvoering van het besluit, het personenverkeer tus sen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische Unie te vereenvoudigen, zijn de volgende maatregelen geno men, welke vandaag in werking treden. Voor Zeeland als grensprovincie ls deze nieuwe regeling van grote' betekenis. In onze vorige editie publiceerden wij reeds de voornaam ste bepalingen. DEVIEZENREISVERKEER Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van België en Luxemburg, die in het bezit zijn van een paspoort in Nederland mag worden in gevoerd en uit Nederland mag- worden uitgevoerd, is van 30.tot 75.— verhoogd. Invulling van een deviezen- formulier door ingezetenen van België en Luxemburg zal bij grensoverschrijding niet meer worden gevorderd, indien geen reisèquts en aan geld niet meer dan B. frs 2.000 en 75 worden in- of uitgevoerd. Men zal in dat geval dus kunnen volstaan met mondelinge-opga- ve aan de douane-ambtenaren, die de in- en uit te voeren bedragen zullen aantekenen in het paspoort: Dit geldt ook voor Belgische grensbewoners, die in het bezit zijn van een paspoort. Belgische grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk do cument de Nederlandse-Belgi sche grens overschrijden, mo gen in afwijking van het vo renstaande Nederlands geld tot een bedrag van 16 en Belgisch geld tot een bedrag van B. fr. 100 in Nederland invoeren en weder-uitvoeren. Hierbij behoeven geen andere formaliteiten te worden ver vuld dan mondelinge aangifte van de in- en uit te voeren bedragen aan de douane-amb tenaren. Nederlandse grensbe woners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk document naar Bel gië reizen, mogen in «wijking van de thans bestaande bepa lingen, zonder andere formali teiten dan mondelinge aangif te aan de douane-ambtenaren, Nederlands geld tot een bedrag van 5, uitvoeren en weder invoeren. Ten aanzien van Ne derlandse grensbewoners en ten aanzien van de andere Ne derlandse ingezetene, die in het bezit ztjn van een paspoort blijven de thans bestaande bepalingen inzake het devie- zenreisverkeer ongewijzigd van kracht.. GOEDEREN VOOR PER SOONLIJK GEBRUIK a) Niet-ingezetenen, ongeacht in welk land zij wonen (dus dok andere buitenlanders dan ingezetenen van België en Luxemburg), mogen de goede ren voor persoonlijk gebruik, welke zij ln Nederland hebben gekocht of op andere wijze hebben verkregen, zonder meer uitvoeren, indien de waarde dier goederen niet meer be draagt dan 100. Uitvoer van goederen tot een hogere waar de zal worden toegestaan, in dien wordt aangetoond, dat de goederen zijn gekocht met gul dens, welke op geoorloofde wij' ze zijn verkregen. b) voor Belgische grensbewo. ners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortgelijk* document de Ne derlands-Belgische grens over schrijden. is een van het vo renstaande afwijkende rege ling getroffen. Belgische grensbewoners, die niet meer dan 10 en B. frs 100 in Ne derland hebben ingevoerd, mo gen de goederen voor persoon lijk gebruik, welke zij zich in Nederland hebben aangeschaft uitvoeren, indien de waarde dier goederen niet meer be draagt dan 20. c) Voor ingezetenen van Ne derland zijn nieuwe bepalingen in het leven geroepen ten aan zien van de invoer van goede ren voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg. On verminderd de reeds bestaande bepaling, krachtens welke deze ingezetenen tot 20 pet van het bedrag aan reisdeviezen, waar over involge de voor het de- viezenreisverkeer geldende be palingen gedurende het ver blijf in het buitenland ten hoogste mag worden beschikt, mogen besteden voor aankoop van goederen voor persoonlijk gebruik, zal hun hij terugkeer in Nederland uit de Belgisch- Luxemburgse economische Unie worden toegestaan goede ren voor persoonlijk gebruik in te voeren tot een waarde van 10. De hier bedoelde fa ciliteit zal voor Nederlandse grensbewoners slechts in be perkte mate van toepassing zijn. Hun zal nl. eens per week de gelegenheid worden gege ven goederen voor persoonlijk gebruik tot een waarde van 10 uit België in te voeren. VRIJSTELLING VAN BELASTING Een andere faciliteit behelst de vrijstelling van belasting voor uit de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie inge voerde goederen voor persoon lijk gebruik. Voorwaarde daar toe is, dat de waarde van deze goederen niet meer bedraagt dan 25.Bedraagt de waar de meer dan 25.dan zal de belasting over de volle waar de worden geheven. De vrijstel ling van belasting zal in de genoemde gevallen worden ver leend zowel aan Nederlanders als aan buitenlanders, ongeacht het land van herkomst vari de ze laatsten. WEES EERLIJK In dit velband met de thans in het levengeroepen verge makkelijking van het personen verkeer over de Nederlands- Belgische grens wordt er door het ministerie van financiën de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat men er ver standig aan doet onder alle omstandigheden aan de ambte naren der invoerrechten en accijnzen volledig op te geven wat men aan betaalmiddelen of goederen bij zich heeft. Ook wanneer de reiziger meer bij zich heeft dan ingevolge de voorschriften zonder verdere formaliteiten mag worden in- of uitgevoerd, zal normale aan gifte hem in het algemeen aan zienlijk minder ongerief bezor gen, dan wanneer hij op ont duiking van de voorschriften wen. het schip majestueus in zijn element gleed. De plechtigheid werd bijge woond door de ministers Spit-: zen en van den Brink. Het koninklijke gezelschap begaf zich na de tewaterlating naar de tot receptiezaal omge toverde personeelscantine. Hier sprak als eerste de directeur van de N.D.S.M.. de heer F. de Boer een dankwoord tot de Noorse koninklijke gasten. Mi nister Spitzen bracht de Noor- sè gasten namens H. M. de Ko ningin dank over. De minister zeide voorts dat het H. M. de Koningin behaagd heeft twee mannen, die zich grote vrien den van Nederland hebben ge toond. te benoemen tot officier in' de orde van Oranje Nassau. Deze twee mannen, die beiden in de zaal aanwezig waren. nl. de heer Leif Hoegh, president directeur van de Norske Ame- rikalinje en de heer H. Ch. Henriksen, directeur van deze maatschappij, dankten voor de ze onderscheiding. De heren Goedkoop en de Boer van de directie van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. werden benoemd tot comman deur in de Orde van St. Olav. de heer J. Overweg van de Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo tot of ficier in de Orde van St. Olav. Het hoge gezelschap vertrok om vijf voor half vijf per boot naar het Amstelhotel, waar 's avonds een galadiner werd aangeboden. De plaats waar de Oslofjord gelegen had. was toen al weer ingenomen door de kiel van een nieuwe Noorse tanker van 16.000 bruto registerton. Het Haagse Bijzondere Hof veroordeelde Pander uit Wasse naar. directeur van een Haagse meubelfabriek tot een gevange nisstraf van 5 jaar en 6 maanden met aftrek. De eis was 8 jaar. wordt betrapt. In de bijzondere regelingen, welke ten aanzien van Neder landse en Belgische grensar beiders gelden, zijn geen wij zigingen aangebracht. INTERNATIONALE TREINEN In aansluiting op het boven staande kan nog worden mede gedeeld, dat het douane-onder zoek van reizigers in de door gaande treinen to Roosendaal en te Maastricht met ingang van 4 April as. in beginsel ge heel in de trein zal geschieden, zodat de reizigers niet dan in bijzondere gevallen behoeven uit te stappen. In liet kader van de nieuwe maatregelen zullen tenslotte zo spoedig mogelijk wijzigingen worden gebracht in de te ver vullen formaliteiten bij het overschrijden van de Neder lands-Belgische grens met bui tenlandse motorrUtwigec. Churchill nam afscheid van New-York. Voor Churchill zich Zaterdag in New York aan boord begaf van de „Queen Mary" voor de terugreis naar Engeland zei hij tot de journalisten „een buiten gewoon prettige ontvangst" ge noten te hebben. Hij hoopte spoedig nog eens over te kun nen komen. Hij vertelde verder, dat de Westelijke landen de vriend schapshand naar het Russische volk wensten uit te steken, doch geen kans zagen dat volk te benaderen. Het was zeer te betreuren, dat de Sowjet-Unie zich isoleert. Philips brengt nieuw televisie-apparaat. Een Amerikaanse dochter onderneming van Philips zal een nieuw televisie-projectie apparaat op de markt brengen met een beeldweergave van 1 meter tot 1 meter 30 c.m. In Nederland heeft men met dit beeld reeds kennis kunnen maken bij de televisie-uitzen ding van een operatie in het academische ziekenhuis te Lei den. Engelse onderscheidingen voor 43 Nederlanders. De ambassadeur van Engeland ia Den Haag. sir Philips Nichols, zou vanmorgen in de Britse Ambassa de onderscheidingen uitreiken aan. Nederlanders en een Engelsman voor tijdens de oorlog betoonde diensten aan de geallieerden. Lui tenant-generaal W. Schilling zal de versierselen ontvangen van ..Commander in the Order of the British Empire, military division". In totaal zal aan 13 personen een onderscheidingsteken worden uit gereikt. Een daarvan is posthuum, nl. die aan wijlen mevr. Johanna Maria Poels te Horst. Oud-minister L. Neher zal „The King's Medal of Courage in the cause of Free dom" ontvangen, evenals res-kapi- tein vlieger Gerben Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Bommenwerpers boven sprinkhanen. De schade, die iedere drie jaar in Frankrijk door de sprinkhanen wordt aangericht, is zeer aanzienlijk. Het technisch suiker bieten-instituut heeft dan ook enige millioenen ge offerd aan het met kracht bestrijden van deze plaag. In Vexin in Norman- dië staan vliegtuigen, zwaarbeladen met een in- sectendodend middel startklaar, om enige da gen achtereen dit middel, dat geheel onschadelijk voor warmbloedige we zens is, te gaan uitstrooi en. Schilderijen Yan Prinses Wilhelmina geëxposeerd. In Apeldoorn ls Zaterdag: 'n tentoonstelling van 28 schilde rijen en 17 tekeningen van H. K.H. Prinses Wilhelmina ge opend: landschappen uit Ne derland, Zwitserland en Scan dinavië. Prinses Wilhelmina woonde zelf de openingsplech tigheid bij en liet vele leden van de plaatselijke kunste naarsvereniging, waarvan zij zelve lid is geworden,; aan zich voorstellen. De collectie zal ook in an dere steden worden geëxpo seerd. PLAATSELIJK REGEN Geldig tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen, voornamelijk in het Westen van het land. Matige tot krachtige wind tussen Zuid. cn Zuidwest. Zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1