T Brits fascistenleider weer actief Axel heeft winstkansen r Nederlands grootste wielerevenement ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK ante Sabine grijpt in MARIA SAVVERSKY Sir Oswald Mosley propageert „de staat Europa" Voor de eerste maal sinds het einde van de oorlog le vert de figuur van sir Oswald Mosley, voor de oorlog leider van de Britse Unie van fascisten, weer stof op voor „kopnleuws". De belangstelling voor Mosley is toegenomen na de hef tige botsingen, welke kort geleden in de straten van Lon den tussen zfo'n nieuwe, na de oorlog verkregen aanhan gers en de communisten hebben plaats gevonden. De Brit ten vragen zich thans af wat de na-oorlogse politiek van Mosley is en hoe sterk zijn nieuwe partij. „Unie" ge naamd, wel is. Deze politiek wordt elke week in een partij-blad waarop het embleem van de vooroorlogse Britse fascisti sche beweging voorkomt de „Union bekend gemaakt. Het blijkt, dat het voornaam ste doel van Mosley's bewe ging is te komen tot het stichten van de „staat Euro pa", waarvan Brits-Duitse broederschap de basis moet zijn. Anti-communistische en an- ti-semietische leuzen zijn deel bleven uitmaken van het par tij-programma. Sir Oswald verklaarde in een persgesprek met Reuter onder meer, dat de partij vóór de oorlog 500.000 leden telde. Er hadden volgens hem slechts heel weinig leden voor het lidmaatschap- van de be weging bedankt, terwijl vele nieuwe leden waren gekomen uit de gelederen der gedemo- biliseerden. Het werk voor de partij werd thans hoofd zakelijk gedaan door jonge mannen en vrouwen, die voor de oorlog te jong waren, om leden te kunnen zijn. Volgens Mosley is 95 pet. van zijn leden afkomstig uit de werkende klasse. De bol werken van de beweging zijn Oost-Londen en Manchester. Moslev stichtte zijn nieuwe „Union" in Februari 1948. In de nieuwe partij gingen 51 Abdul Kadir over de toestand in Indonesië. OORDEEL NIET ONGUNSTIG. Donderdagavond is de heer Ab dul Kadir. vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de der de vergadering van dc assemblee der Ver. Naties, welke Dinsdag a.s. te New Vork begint, met het K. L.M.-vliegtuig voor Curacao naar de Ver. Staten vertrokken. In het restaurant van Schiphol had een A.N.P.-verslaggever de gelegenheid geruime tüd met Ab dul Kadir te spreken over dc hui dige situatie in Indonesië. De heer Abdul Kadir werd na zijn aftre den hij was geruime tijd waar nemend landvoogd gepension- neerd en woonde als ambteloos burger te Semarang. Als zodanig iwas hij in de gelegenheid met tal van vooraanstaande figuren con tact op te nemen. ZUn opinie over de huidige situa tie in Indonesië? Veel minder ongunstig dan men zou vermoeden, zo was zijn ant woord. De tweede politionele actie heeft een gunstig resultaat gehad. „Men staart zich", zo zei de heer Abdul Kadir. „in Nederland blind op de berichten omtrent overval len en aanslagen en vergeet daar bij te registreren, dat er grote ge bieden zijn, die als volkomen vei lig kunnen worden beschouwd. Abdul Kadir sprak zijn voldoe ning uit over het feit, dat dr. J. H. van Royen zal optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie bij de aanstaande besprekingen te Batavia. „Dr. van Royen". zo zeide hij, „is vrij van ieder vooroordeel. Hij kan de vraagstukken dus onbevan gen zien en is door zijn werk in de Veiligheidsraad volkomen op de hoogte van de internationale aspecten. Zijn keuze acht ik zeer gelukkig." Wat zijn werk te New York be treft. zeide de heer Abdul Kadir. dat het Indonesische vraagstuk niet voorkomt op de agenda van de assemblee. „Ik hoop ook ver scheidene van mijn Amerikaanse vrienden te ontmoeten en met hen over Indonesië van gedachten te wisselen." De bijeenkomst der assemblee, welke Dinsdag begint, zal zeker acht weken duren. be-.-ande organisaties o. a. het Britse verbond van oud-strijders, de Unie der Brit se Vrijheid, de imperiale de fensie-liga en „de zonen van St. George" op. Sir Oswald is van mening dat Engeland voor een crisis staat. „In dat geval zullen wij over de middelen beschik ken om deel te kunnen ne men aan de verkiezingsstrijd", verklaarde hij glimlachend. Moslev zegt contacten te onderhouden met bijna elk land ter wereld. Hij zou in nauwe verbinding staan met Oswald Pirow. voorzitter van de Zuid-Afrikaanse „nieuwe orde"-beweging. Tenslotte verklaarde Mosley nog vele brieven te ontvangen van correspondenten in Duits land, met wie hij „ideeën uit wisselt." Meer bauxiet uit Suriname. Gouverneur Huender van Suri name heeft uit handen van de heer J. de Greve, directeur van de Su rinaamse Bauxiet-My. (een doch teronderneming van de Aluminium Corp. of America) een chèque ont vangen van 4.127.546 gulden we gens nagevorderde belasting. De Amerikaanse consul. W. Roberts, was tegenwoordig bij de overhan diging van de chèque. Tevens werd een nieuwe ontginningsover eenkomst getekend, welke naar raming per jaar 2 millioen gulden meer aan belasting op bauxiet zal opbrengen. Kellner bi] Oriënt-Express spionneërde voor Moskou. De Amerikaanse gouverneur in Duitsland, generaal Clay, heeft een vonnis van 20 jaar dwangarbeid, uitgesproken te gen de 31-jarige Tsjech Klecka met 15 jaar verminderd. Klecka werd door een mili taire rechtbank te Miinchen veroordeeld wegens spionnage tegen de Ver. Staten. Het verslag van dit proces was tot nu toe „hoogst geheim", maar is Donderdag door auto riteiten te Frankfort vrijgege ven. Er blijkt uit. dat Klecka een vroegere kellner bij de Oriënt-Express in dienst stond van de N.K.V.D., de geheime Sowjet-politie. Hij was betrokken in een Tsjecho-Slowaakse spionnage- complot. 6 Mei start: Vele prominente binnen- en buitenlandse deelnemers In diverse plaatsen grote sportgebeurtenissen Dure vergissing van Cerdan. Bij de weging voor de wedstrijd Cerdan—Dick Turpin, bleek dat de Frans man ruim een halve kilo te veel woog. De match over 10 ronden waarbij de wereldtitel niet op het spel staat was namelijk afge sloten op 11 stone 8 pound (73.482 kg.), terwijl de schaal voor Cerdan 11 stone 914 pound (74.049 kg.) aan wees. De manager van de Fransman, Joe Longmann. verklaarde dat hij en Cer dan abusievelijk gemeend hadden dat de grens op 11 stone 10 pound (74.389 kg.) bepaald was. Cerdan betuigde zijn spijt tegenover Turpin, en liever dan te proberen het over wicht af te trainen bood hij aan de vastgestelde boe te van 500 p.d.st. te betalen één van de hoogste die ooit voor dit soort onregelma tigheden uitgekeerd zijn, waarmee de Britse kampi oen accoord ging. Even la ter begaf Turpin zich met een brede glimlach naar de kleedkamer van Cerdan om diens handtekening te vra gen voor zijn verzameling. >1 Zonderlinge historie van een Portugese schoener. Op 29 April a.s. zal te Rotter dam een Portugees schip verkocht worden, dat reeds geruime tijd in de haven ligt en waarvan eigen lijk niemand precies weet wie de eigenaar is. Het is een schoener en het schip was destijds betrokken bij een smokkelaïfaive. C.C.D.-ambtenaren ontdekten, dat een belangrijke partij sigaretten door deze schoe ner uit de richting Dordrecht naar Rotterdam was gebracht. Toen de smokkelarij was ont dekt kon de vraag wie de eigenaar van het schip was niet tot klaar heid worden gebracht. Men kon alleen vaststellen dat de boot met een lading hout te Rotterdam was gearriveerd en sedertdien in de haven had gelegen. De agent was Hammerstein's rederij bedrijf te Rotterdam en die ontving ook al geen instructies uit Portugal. Deze firma heeft voor havengelden enz. thans een vordering enz. van 10.000 gulden en omdat de vordering bij verstek is toegewezen zal de zon derlinge schoener over enkele we ken verkocht worden. Het staatsgerechtshof te Praag heeft twee Amerikaanse sol daten schuldig bevonden aan spi onnage. De beide beklaagden zijn tot 10 en 12 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Zonder cén rustdag draait de tweede Ronde van Nederland van 6 tot 15 Mei in tien étappen. Straks klinkt het startschot voor Neerlands grootste wieleievene- meflt, de Ronde van Nederland. Straks jagen weer tachtig pedaal ridders in razend snelle vaart over onze wegen. Achter de ren ners, auto's met officials, verzor gers en een klein leger journalis ten en fotografen. Tien dagen lang zullen de diverse bladen weer gro te kolommen wijden aan dit sport festijn. scharen weer duizenden zich langs de wegen en tienduizen den luisteren naar dc radio-re portages. Tien dagen lang leeft wielerminnend N'derJar.d in span ning. Want straks draait weer on ze Ronde van Nederland. Een woord van hulde aan die wakkere mannen die ondanks alle rumoer rondom de eerste Ronde, zich niet uit het veld heten slaan en hun schouders hebben gezet onder de ze tweede organisatie, is hier ze ker op zijn plaats. Men mag ver wachten dat deze tweede ronde op een beter fundament rust dan de eerste. Niet dat men nu mag verwachten dat alle kinderziekten reeds bestreden zijn. Maar het ziet er naar uit dat de Ronde van Nederland 1943 nog slechts een schaduw zal zijn van het gebeuren van straks. Het parcours werd hier en daar nogal wat gewijzigd en dit geldt ook voor het regle ment. Men kan er dus van over tuigd zijn dat een tweede affaire GoldschmidtRogiers zich niet meer zal voordoen. De organisato ren hebben ook wijze lessen ge trokken wat dc financieele kwestie betreft. Voordat het startschot klinkt zal het vaststaan dat er dit maal geen tekorten zijn. De K.N. A.U. zegde haar medewerking toe. Men zal Fanny Blankers—Koen, de nationale dames-estafette ploeg en Wim Slijkhuis in ver schillende plaatsen kunnen be wonderen. Daar bleef het niet bij. In Amsterdam. Rotterdam. Tilburg en Geleen zullen voetbalwedstrij den op het programma prijken tussen Nederlandse en buitenland se teams. Daardoor groeit de Ron de van Nederland uit tot een na tionaal sportgebeuren van de eer ste rang. DE VERDIENSTEN VOOR DE RENNERS. Voor de renners is er aardig wat te verdienen. Voor de drie beste ploegen zijn er prijzen van f 1500; f 1250 en f 1100. Er zijn 20 indivi duele prijzen voor het totaalklas sement varierende van f 1750f 90. Tevens zijn er diverse prijzen voor de winnaars van de etappen en halve etappen. Zij variëren voor de etappes van f 225—f 15 en voor de halve etappen van f 100—f 10. Wat de deelname betreft: de kwantiteit van de startlljst moest het veld ruimen voor de kwaliteit. Er komen veertig Nederlanders en evenveel buitenlanders aan de start, verdeeld over vijf Neder landse ploegen, twee Belgische, één Franse en één Luxemburgse- Zwitserse combinatie. De Span jaarden liet men thuis maar de deelname van een sterke Franse ploeg vergoedt veel. Ondanks al les zal ook de winnaar van het vorig jaar. Goldschmidt. van de partij zijn. Men mag nog struike len over namen als Schotte, Laza- rides. Copoi en Bartali. maar men moet daarbij niet vergeten dat dit maal Schulle en Middelkamp er wel bij zijn. Jammer is het dat de Limburgse cracks Lambrichts, Sijen en Schweitzer verstek lieten gaan daar zij in de Ronde van Zwitserland uitkomen, die tijdens diezelfde dagen verreden wordt. Intussen is de Nederlandse A, B en C en D ploeg bekend gemaakt. Misschien heeft men bij de A- ploeg wat verwonderd gestaan te genover de keuze van renners als Voorting. Blankenauw en Koot, die vorig jaar nog bij de ama teurs reden. Men mag niet uit het oog verliezen, dat er in elke ploeg kopmannen nodig zijn en knech ten. Het laastgcnoemde drietal moest daar bijgerekend worden. De B-ploeg lijkt ons op papier niet zo sterk als de C-ploeg, daar wij weer hoge verwachtingen hebben van het Zaanse kwartet: Vooren. v. Beek, Schellingerhoudt en Bak ker. Tenslotte is er dan de D-ploeg, de Zeeuws-Brabantse ploeg met o.m. Francken, van Gelderen en van Est. Redacteur: Drs. M. C. Verburg. L. Noordstr. 49, Middelburg. Strategie. Is strategie te vereenzelvi gen met een plan. tactiek is de onverwachte wending, die in korte tijd beslist. Gelijk in het krijgsbedrijf zijn beiden ook in het schaakspel onmis bare wapenen. De alleen maar-strateeg is de theoreti cus in het oneindige, die de resultaten van zijn plannen nooit zal zien. omdat een vij andige wending hen door kruist. De pure tacticus ech ter mist de hechte grondslag om in zijn successen te kun nen volharden: hij is te wis selvallig. Waar het nu op aan komt is een juiste dosering dezer elementen te vinden. En die loopt nu eenmaal uit een voor verschillende karak ters. maar ook voor dezelfde persoon op verschillende tijd stippen. Met andere woorden: soms lukt het, dan weer lijdt men een echec. In de volgen de partij, die ik met wit te gen een Maastrichter speelde, ziet U van het bovenstaande een aardig voorbeeld. Zwart speelt zonder enig plan zijn opening, komt daardoor on der druk te staan, moet ver volgens zwakten toelaten en verliest tenslotte na dit stra tegisch beweeg door een plot selinge wending, die wit de winst als rijpe vrucht in han den speelt. Siciliaanse partii. 1. e4 c5 2. Pt3. d6 3. d4. Pt6 (dwingt tot Pc3 en verhindert daardoor c4. met extra druk op veld d5) 4. Pc3. cd4: 5. Pd4:, g6 6. Le2. Lg7 7. 0—0. Duur dossier voor Menten. Voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam speelde zich Don derdag het laatste deel af van het proces tegen de groot-industrieel J. Menten uit Aerdenhout, die er van beschuldigd wordt in vreemde krijgsdienst te zijn getreden. De advocaat-generaal, mr. Be sier. zeide. dat bij dit proces meer papier, meer goochelarij en meer tijd is gebruikt, dan bij welk an der proces ook voor een bijzonder gerechtshof. De verdedigers mr. Coebergh, mr. Kalbflesch en mr. Kortenhorst kwamen aan het woord. Volgens de verdediging zou Men ten quasi-tolk geweest zijn en niet geweten hebben, dat hij bij een Elnsatz-commando was ingedeeld. Een hernieuwd verzoek tot in vrijheidstelling werd door de rechtbank afgewezen. De uitspraak is bepaald op 14 April. Mr. Besier deelde mede. dat een onderzoek wordt ingesteld naar het aanbieden aan de verdedigers van een dossier, dat Menten zou ontlasten en voor welk dossier de bezitter f 30.000.— heeft gevraagd. 0—0 8. Pb3. Pcb 9. f4 (wit laat de tempoverliezende zet Le3 achterwege met het oog op een later Pc4 van zwart of Le6) Db6 t (tempoverlies daar de dame hier slecht staat en wit met zijn K. toch de g-lijn verlaat) 10. Khl, Le6 11. g4 (dreigt g5 en f5!). Lb3: 12. ab3: Dd4 13. Ld3 (na tuurlijk geen dameruil; zwart's dame moet straks een smadelijke terugtocht aan vaarden) a5 14. De2 (dreigt Le3) Db6 15. g5. Pd7 16. Pd5. Dd8. 17. c3, (afsluiting van Lg7, terugtocht voor Ld3 en controle van de velden b4 en d4!) e6 18. Pe3. Pb6 (op d5 gespeeld) 19. Pg4. e5 (op d5 volgt e5 en Pt6 met spoedige winst door de zwakten op h7 en eventueel op #7) 20. f5 (dx-eigt f6 met eeuwige afslui ting van Lg7) f6 21. ev6: Lf6: 22. Pi6:. Ti6: (op Df6: volgt Le3 om de torens met tempo winst te verbinden, waarna fg6: volgt b.v. Dd3. Tg6:, hg6:, Tf8:, Kf8:, Df2f en Lb6: of na hgö: Tfl:, Tfl:. hg6:. Df2) 23. Lg5, Pd7 24. Lf6:. P+6: 25. rg6:. hg6: 26. Dg2. Kg7 27. Lc4 (zwart's enige kans is nu een paard op f4 te posteren) Ph5. 28. Tt7f, KL6 29. Dh3 (penning van het be wuste paard), De8 30. Tgl, Pe7 31. De6 en zwart geeft op! Het voetbalprogramma Onbevredigde slotwedstrijd in 3 E. Zware opgave voor Vlissingen II. De Britse minister van han del, Harold Wilson, heeft medege deeld, dat de lijst van goederen van groot militair belang, die niet zonder vergunning mogen worden uitgevoerd naar de Sowjet-Unie is uitgebreid. PROM. COMP. 3e KLASSE. BBC—Helmond; TOP—De Spech ten. De Roosendalers zijn niet onver dienstelijk begonnen en nu op eigen grond kan worden aange treden, lijkt het voor Helmond een kwade opgave te worden. Ook voor de andere degradatiecandi- daat. De Spechten, zijn de voor uitzichten vrij somber nu het reisje naar Oss op het programma staat. TOP startte uitstekend met een overwinning in een uitwed strijd en de weg voör De Spech ten zal ook wel over rozen gaan. PROM. COMP. 3e KLASSE. Axel—ODIO; Middelburg—Bres- kens. De met zo'n royale overwinning gestarte Axel-ploeg krijgt gele genheid haar aanhang te tonen, dat het ditmaal menens gaat wor den. Het bezoekende Odio is in Axel geen onbekende en de thuis club is derhalve op de hoogte van de soms vrij productieve buien der Ossendrechtenaren. Voor Middel burg is het te hopen, dat ze zich enigermate van de schok hersteld zuilen hebben die de eerste wed strijd hun toebracht, en voor Breskens geldt hetzelfde. Een on dankbare opgave voor de tweede klassers, elkaar het leven zuur tc gaan maken om nog te trachten te redden wat te redden valt. Het is te hopen, dat het in een sportie ve strijd uitgemaakt kan worden. We zijn geneigd de kansen voor de thuisclub, die mogelijk weer wat vollediger kan aantreden, iets hoger aan te slaan, te meer waar de bezoekers het wel zonder J. Fenijn zullen moeten stellen. PROM. COMP. 4e KLASSE. IIulstr-RIA (W.) Ria gaat proberen Hulst uit de derde klasse te verdringen, maar dat zal toch wel niet zo gemak kelijk gaan. In ieder geval kan op een warme ontvangst worden ge rekend. waarbij de papieren der thuisclub iets gunstiger staan. 3e KLASSE E. (terr. Robur); Hier doet zich het onbevredi gende geval voor, dat de destijds ongeldig verklaarde wedstrijd R KFCRobur, waarin de thuisclub met een ongerechtigde speler uit kwam, thans moet worden overge speeld. Onbevredigend, omdat geheel reglementair overigens dit moet gesclüeden op het terrein van de tegenpartij i.e. Robur. Hier in schuilt o.i. een onbillijkheid te genover Zeelandia, daar Robur immers profijt kan trekken van de destijds begane overtreding van RKFC in de wedstrijd waarin Robur met niet minder dan 9—1 werd gekraakt. Het is slechts te hopen, dat RKFC haar taak spor tief weet op te vatten. Robur van haar kant zal vanzelfsprekend al le mogelijke moeite doen en wie zal het haar kwalijk nerpen? de nog zo onverwacht toegesto- I ken strohalm te grijpen, maar on bevredigend hhjft het toch. Yer- sgke krijgt voor ze aan de de- griyiatiesirijd gaat beginnen nog yisite van RCS en we zijn be nieuwd of de Souburgers er in zul- i len slagen ook hier beide punten weg te kapen. 4e KLASSE G. KruiningenBiervliet (besliss. wedstrijd). Door de nederlaag van jl. Zon dag moet Kruiningen Jhans met Biervliet in het strijdperk treden om uit te maken wie zich straks met de diverse afdelingsfc^mpi- oenen moet gaan meten. De wed strijd wordt te 's Herenhoek ge speeld en de uitslag staat uiteraard in het teken der twijfelachtigheid. PROM. RES. 2e KLASSE. VELOC II—VlisSitigen II; Hel mond II—DOSKO II; SARTO II— St. Michielsgestel II. De rood witte reserves, die thans de tweede plaats bezetten in deze promotie-strijd, staan voor de zware taak te proberen Veloc II van de troon te stoten. Daar zulks zal moeten geschieden in Eindho ven moet de kans daartoe o.i. niet te hoog worden aangeslagen. Hel mond II en Dosko II, resp. met twee en drie verliespunlen, spelen in Helmond met de beste papieren voor de degradatiecandidaat. ter wijl Sarto II de winst wel in Til burg zal weten te houden nu het nog puntloze St. Mich.gestel II daar te gast komt. De thuisclub klopte Zondag jl. de Helmond-re serves. BEKERWEDSTRIJDEN. Groep Q: OostburgSluiskil; De ZeeuwenEMM (Zaterdagmiddag) Groep S: Terneuzen—Hontenis- se; VlissingenGoes. OM HET LANDKAMPIOENSCHAP. NOADVSV; HerenveenBW. EERSTE KLASSE. Sneek—Be Quick; GVAV—Vclo- cltas. PROMOTIE le KLASSE. I. Stormvogels—DWV, Sparta— ZFC. II HWDHC: RCHDFC. III LaborNeo. IV RBC—Helmond; TOP—De Spechtén. VI. ChevremontLonga; Baro nie DNL—De Valk. Te Kwinlsheul in het West- land bracht een tuinder de eerste druiven uit de warme kas ter vei ling. De Unrra, de eerste interna tionale organisatie, die is inge steld om de uit de oorlog voort gesproten noden te lenigen, heeft officieel opgehouden te bestaan. Normalisatie van dc Drentse stromen. Voor het belangrijke ont- wateringswerk in het stroomge bied van de Wold A, waarbij circa 160 km. hoofdstroom moet worden verbeterd cn gedeeltelijk nieuw gegraven, is men thans ge vorderd tot de hoge zandgronden van Midden-Drenté. Reeds zijn 42 km. hoofdstroom op deze vUze genormaliseerd plus een paar honderd Jtilomettcr hWncre wa terbeddingen. FEUILLETON 93 „Nou, goed. Als je dat dan per se wiltgaf hij toe. De beide vrienden vertrokken de volgende dag. maar in de hoofdstad maakte Kareltje zich al spoedig uit de voeten. Hij was er op geen enkele manier toe te bewegen Felix bij diens zakelijke besprekingen te assis teren. Ook in het hotel bleef hu niet. Hij was steeds onder weg ende bruine Mabu met hem. Reuder had te veel aan zijn hoofd om zich om zijn vriend te kunnen bekommeren en bo vendien koesterde hij slechts matige belangstelling voor Ka- rel tje's particuliere aangelegen heden. Daardoor sloeg hij bijna achterover van verbazing, toen hij eindelijk voor het resultaat van al die geheimzinnige toch ten werd geplaatst. Dr. Reuder had eindelijk alle zakelijke beslommeringen ach ter de rug en keerde ^8 avonds naar zijn hotel terug met het voornemen zijn vriend mee te delen, dat zij de volgende dag op reis zouden kunnen gaan. Juist voor de ingang bleef hij echter plotseling stokstijf staan, want op dat ogenblik kwam in volle vaart een auto aanrijden. Het was een geweldige, zware toerwagen en aan het stuur zat de heer Karei Schuch, ge kleed in een onooglijk sport pak. Naast hem troonde Mabu. die een gezicht trok als een Spaans edelman en die zich in zijn splinternieuwe chauffeurs uniform inderdaad ook zo scheen te voelen. „Hemeltjelief, kijk nou 's!" liet Felix zich stom verbaasd ontvallen. „Tja. daar sta je van te kij ken .hé?" zei Kareltje met een zelfbewuste glimlach. „Ja. m'n waarde, terwijl jij je zaken hebt afgewikkeld, heb ik ook niet stil gezeten. Ik dacht zo. dat ons optreden naar buiten wel een opfrissertje nodig had. wanneer we tenminste in dat feodale badplaatsje niet al te veel willen achter blijven. Wat zeg je wel van dat spannetje?" En vol trots wees Kareltje achtereenvolgens op zichzelf, de onberispelijk geklede Mabu en de splinternieuwe, dure wagen. Felix vermocht slechts een tweede, ditmaal onverstaanbare uitroep van verbazing te mom pelen. „Ik merk 't al: je staat een voudig paf!" constateerde Schuch tevreden. „En ik hoop, dat ze daar in ons vacantie- oord eveneens paf zullen staan". „Bedoel je misschien tante Sabine?" kon Felix niet nalaten met lichte spot te vragen, maar Kareltje verdween ijlings in het hotel. Hij had, toen hij tot de aan koop van een en ander beslo tenhad. minder aan tante Sa bine dan aan Irene Larsen ge dacht, want het was hem op het juiste moment te binnen ge schoten. dat de oude dame hem geadviseerd had zich tegenover zijn aangebedene te gedragen als een echte man. En bij een man. die zijn overwicht inder daad wilde laten gelden, be hoorde. naar Kareltje's mening natuurlijk een auto. een huis knecht-chauffeur in livrei en minstens een half dozijn piek fijne pakken. Dat lag toch voor de hand! Natuurlijk maakten zij de reis nu niet met de trein, maar met de nieuwe auto. Kareltje zat aan 't stuur en praatte aan één stuk door, doch Felix luis terde slechts met een half oor. Zijn gedachten waren bü Beate Mengelberg. Hij had alle brier ven. die tante Sabine hem ge zonden had, zo vaak gelezen dat hij ze bijna uit zijn hoofd kende. Een hevige verontwaar diging had zich van hem mees ter gemaakt, toen de oude da me hem over de houding en de gedragingen van de dames Larsen nauwkeurig op de hoog te had gesteld. Maar eigenlijk verwonderde dit laatste hem toch ook weer niet zo heel erg. Hij had Irene Larsen, welis waar wat laat. maar daardoor misschien des te beter leren kennen. Zij was in hoge mate ijdel, hechtte slechts waarde aan uiterlijke dingen en was als geheel een vrouw, die alleen aan zichzelf dacht. Haar knap gezicht, haar gracie en haar ge maakte beminnelijkheid ver blindden elkeen, die met haar in aanraking kwam, maar in wer kelijkheid diende dit alles slechts om haar gebrek aan geest en karakter te verbergen. Een holle noot, dacht hij. Het speet hem voor zijn vriend, die zijn hart aan deze koele jonge dame scheen te hebben verloren. Hij had Ka reltje graag iets beters gegund, maar diens bewondering voor Irene maakte ditmaal toch de indruk iets meer dan een op pervlakkige verliefdheid te zijn, want hij sprak tijdens de reis bijna uitsluitend over haar. En als hij niet over haar sprak, dan dacht hij aan haar, dat had Felix Reuder allang opgemerkt. Zou hij zijn vriend eens een wenk geven? Nee, liever niet. Karei was tenslotte geen school jongen meer. Hij had boven dien een heldere kop. Misschien gingen hem vandaag of morgen de ogen wel opèp. Mggr aan de andefe kant Felix Reuder maakte de zin niet af. omdat zijn gedachten weer naar Beate afdwaalden. Het was eigenlijk wonderlijk, dat hij zoveel, aan dat meisje moest denken, sinds hij haar verlaten had. Hij zag Beate door de tuin van de oude kapi tein Mengelberg wandelen en over de heg met hem praten. Ze had een grijs japonnetje aan gehad, dat haar "niet bijzonder flatteerde. Integendeel, ze had er altijd wat bleek en weinig verzorgd in uitgezien. Maar haar stem was warm en wat zij gezegd had. was verstandig ge weest. En in haar donkere ogen, die zc af en toe ietwat verle gen naar hem had opgeheven, lag steeds dezelfde uitdrukking, die hem evenzeer verwarde als boeide. Hij dacht ook aan het uit stapje, dat hij met Beate en Laura Kruger naar zee had ge maakt. Hij had met het meisje door de duinen gewandeld en door het beukenbos. Daarbij was er iets warms, iets goeds van haar uitgegaan, iets. dat hij voordien van geen enkele vrouw had bemerkt. Plotseling ging Reuder een gedachte door het hoofd, die hem onwillekeurig deed glim lachen. Ben ik misschien verliefd? En waarom niet? liet hij er on middellijk op volgen. Ze is een lief en goed meisje. Knap is ze niet, zelfs niet charmant, zoals men dat pleegt te noemen. Maar aan een mooie vrouw heb ik eenmaal deerlijk m'n vingers verbrand „Als we die heuvel daar ach ter ons hebben zijn we er on geveer", wekte Karei Schuch hem uit zijn overpeinzingen en tegelijkertijd drukte hij het gaspedaal nog wat dieper in. De aankomst van de elegant? wagen met de beide inzittenden en de bruine chauffeur in livrei verwekte een geweldige sensa-r tie. De badgasten, die op het terras en in de tuin voor het hotel zaten, sprongen overeind en rekten hun halzen. „Een onmogelijk dure slee, bromden de heren. „Wie zijn dat?" fluisterden de dames. „Naar ik gehoord heb, ver wacht juffrouw Reuder haar neef", zei een jong meisje, ter wijl ze Felix en Karei bewon derend nakeek. „Wie van die twee zou nu de werkelijke Afrika-held zijn?" Deze laatste vraag werd door tante Sabine in eigen persoon beantwoord, toen zij met open armen op Felix toesnelde en hem aan haar hart drukte. „Fijn, dat je "r bent, beste jongen! Maar sinds wanneer ben je in het bezit van een eigen auto?" „Die is van Karei, tante!" Kareltje nam Sabine's uitroe pen van bewondering met een gezicht als Napoleon in ont vangst. „Daarmee moet je mij en Beate Mengelberg eens de hele omgeving laten zien, Karei", zei juffrouw Reuder. „Natuurlijk, dat spreekt van zelf!" beloofde Kareltje, maar het klonk niet bepaald enthou siast. Felix wierp zijn tante een knipoogje toe, dat deze onmid dellijk begreep. Ze keek om hoog naar de ramen van de da mes Larsen. Natuurlijk stonden moeder en dochter op het bal- con om getuige te zijn van de aankomt 55Ü groetten de beide heren nu niet haar beminnelijk ste glimlach en trokken zich daarna in haar kamers terug- „Nou de liefde is blind", fluisterde Sabine Reuder haar neef toe. ,Ik heb overigens een paar dagen geleden met de bei de dames behoorlijk ruzie ge had om Beate; sindsdien gaan we elkaar zoveel mogelijk uit de weg. Maar ik ben tenslotte wel bereid de strijdbijl te be graven, wanneer ik je vriend daar een plezier mee kan doen, al valt me dat, eerlijk gezegd, eigenlijk niet gemakkelijk". „Hoe maakt juffrouw Men gelberg het?" vroeg Reuder haastig. Tante Sabine, die een stuk kleiner was, keek haar slanke neef van onder af aan. „Dat zul je spoedig genoeg zelf kunnen constateren, beste jongen. Jullie gaan nu eerst maar eens naar je kamers om je wat op te frissen en dan kom je beneden om te eten. Je hebt nog net een half uur tijd. Ik zelf ga naar de leeszaal en daar zul je straks Beate eveneens leunen vinden." Toen Reuder later op de af gesproken tijd de leeszaal bin nentrad. waren daar slechts twee dames aanwezig. De een was onmiskenbaar zijn tante, maar wie was dat slanke jon- gemeisje, dat naast haar zat? Tante Sabine genoot van dc verbazinvan haar neef en zei schertsend: „Ik hoop, dat je Beate niet vergeten bent, Felix, Zou je haar niet eens behoorlijk een hand geven, of ben je van plan daar eeuwig als een zoutpilaar te blijven staan?" Dr. Reuder stak zijn hand uit en Beate legde de hare daarin. Het duurde echter wel een paar seconden vóór hij zichzelf weer geheel meester was. Beate droeg een zalmkleuri ge, zijden japon van onberispe lijke coupe. Ze was keurig ge kapt en op haar, nog altijd wat ingevalen wangen lag een tere blos. Ze was dusdanig in haar voordeel veranderd, dat Felix bijna geen woorden kon vinden. (Wordt vervolgd) Dinsdag werd te Brielle het feit herdacht, dat het 350 jaar was geleden dat Witte de With werd geboren. In de Sint Catharijna- kerk werd een herdenkingsdienst gehouden waarvoor grote belang stelling bestond. De herdenkings rede werd uitgesproken door de minister van marine a.i. mr. W. F. Schokking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 8