DE N.C.R.V. IN HET ZILVER Jacht op bendeleider Guiliano Tragedie van „Schipper naast God" gebeurde echt WOORD-KRUIS-PUZZLE Door journalist, schoolmeester en koopman opgericht DERDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 APRTL 1949 Jubileumviering op Tweede Pinksterdag op Sonsbeek in Arnhem (Van onze speciale verslaggever). Qp vjjf en twintig jarige leeftyd schrijft men geen mémoi res en viert men geen zilveren feest, waarvoor men uit alle uithoeken van het land duizenden gasten noodt. Tenzij ja, tenzij het een grote organisatie geldt met overal ver spreid zjjn leden, die intens met hun vereniging, die geschie denis gemaakt heeft, meeleven. Dc Nederlandse Christelijke Radiovereniging bestaat op 21 Juni a^. een kwart eeuw en Nederland zal het weten. Er is een Jubileum-ontmoeting kortweg Jubo genoemd op 6 Juni, Tweede Pinksterdag, in Arnhem belegd, die klinkt als een klok. De N.C.R.V., die naar haar voorz. mr. Roosjen, ons mede deelde. 't Evangelie brengt en daarom naar 't woord van Groen v. Prinsterer 'n werkelijk natio nale omroep is, werd opgericht door een journalist, een school meester, een koopman en nog twee anderen, dus niet door predikanten, die aanvankelijk huiverig stonden tegenover de amateuristische nieuwigheid. In 1925 hoe kort is dat eigen lijk nog maar geleden orga niseerde de N.C.R.V. luisterbij eenkomsten in kerken, die meermalen door 2500 personen bezocht werden. Er waren toen niet veel mensen, die over een eigen ontvangtoestel beschikten. In die prille begintijd van de radio annonceerde men nog een lezing, waarvoor de spreker „nader aangekondigd" zou wor den. Dan volgde een zangeres, die zeventien nummers achter elkaar zong! Aanvankelijk financierden grote ondernemingen als de N. S.F. de uitzendingen, totdat de journalist Damisse uit Maas sluis de verenigingsvorm ont dekte en de stoot gaf tot de oprichting van de N.C.R.V. Op Kerstmis van het jaar 1924 gaf zij haar eerste uitzending met oud-minister Idenburg als spre ker. SNELLE GROEI. De vereniging groeide fan tastisch. Binnen enkele jaren was zij de grootste Christelijke organisatie in Nederland. Zij zond alleen op Woensdagavond uit en nog altijd is de N.C.R.V. op Woensdag in de aether. Men erkende, dat 'zij ook een bredere, culturele taak had: de programma's zijn daaraan aan gepast. De kerkdiensten zijn echter van meet af aan door de kerken zelf georganiseerd. In 1940 werd het duidelijk, dat de omroepverenigingen zou den moeten verdwijnen. Op 8 Maart 1941 was het met de werkzaamheden van de N.C.R. V. gedaan, doch op 17 Februari 1946 verscheen zij weer in de aether. Dadelijk genoot zij weer het volle vertrouwen van haar vroegere leden, zodat het oude ledental binnen .zeer korte tijd weer bereikt was, ondanks de remmende factor van de radio distributie. Thans is het oude peil met 50 overschreden. DE VIERING. Er zijn redenen genoeg vindt het bestuur om het jubileum luisterrijk te vieren. Dat ge beurt op 6 Juni in het park Sonsbeek in Arnhem, waar men 100.000 bezoekers verwacht. Des morgens belegt men i- een dalkom in het mooiste gedeelte van het bos een dankbijeen- komst. Er worden 40.000 zit plaatsen gemaakt, zodat een groot gedeelte van de gasten op hun gemak naar de korte redevoeringen van mr. Roosjen en enige andere autoriteiten kun nen luisteren. De speeches wor den afgewisseld door samen zang, door koorzang van 5000 zangers en door muziek. Een van de hoogtepunten des mor gens is de aanbieding van een geschenk aan de jubilerende vereniging, namelijk van een groot aantal nieuwe leden. Men zal een optocht van gym nasten organiseren, die naar de grote weide optrekt, waar het feest des middags wordt voort gezet met een wedstrijd van de beste Christelijke harmonie- en fanfarecorpsen, met het optre den van radio-orkesten, met een vlaggendéfilé van ongeveer 1500 personen, die zich langs de rand van de weide opstel len, met een taptoe van tam boers en pijpers, een demon stratie van gymnasten en de opvoering van een groots open luchtspel. Intussen zal op de vijver een gondelvaart veler ogen boeien. OPENLUCHTSPEL. Het openluchtspel „Groter dan Koningen", geschreven en geregisseerd door Dirk Verèl. brengt de terugkeer van het Syrische leger van Koning Sar- gon in beeld, dat zo juist een overwinning heeft bevochten. Voet- en paardenvolk zal er aan deelnemen en zelfs twin tig strijdwagens, elk bespannen met drie paarden, ten tonele verschijnen. Als achtergrond wordt een grote Syrische tem pel gebouwd. Voorts zal des middags de Kon. Militaire kapel het zingen van vaderlandse liederen bege leiden en de tweede voorzitter van de N.C.R.V.. prof. Edel- koord spreekt het slotwoord. Dat men kosten nog moeite spaart om het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken, moge wel hieruit blijken, dat men tegenover de grote weide tribunes bouwt tot op de openbare straat toe plaats biedend aan circa 20.000 toe schouwers. Ook zullen nog ban ken geplaatst worden. Heel Sonsbeek zal worden afgezet en ook de lanen er omheen worden afgesloten. Teneide de duizenden bezoe kers ook des avonds vertier te bieden, wordt de Janssingel ge ïllumineerd. Reeds een week van te voren gaan de lichten aan, zodat de Arnhemmers kun nen meegenieten. Op verschil lende plaatsen zijn des avonds concerten in de stad en een groot vuurwerk besluit het ge heel. Veel medewerking ontvangt dc N.C.R.V. van de Arnhemse autoriteiten. Vol vertrouwen is het bestuur, dat het groots op gezette feest, vooral als het op 6 Juni mooi weer is, volledig slagen zal. Op 7 Juni houdt het bestuur na afloop van de vergadering van de Verenigingsraad, een receptie, Het Bank-incident. Van verschillende zijden is in de afgelopen weken liet bericht gepubliceerd, dat Gcn?rM) Lucius Clay (links), dc Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, op 30 Juni a.s. het bevel over le Amerikaanse strijdkrachten in Europa zal neerleggen. Als opvolger worden genoemd Lt.-Gen. Albert Wedemeyer, plv. staf-chef voor plannen en operaties, en Generaal Mark Clark (rechts), bevelhebber van het zesde Amerikaanse leger. Siciliaanse bandiet ongrijpbaar ZWEEDSE JOURNALISTE GEARRESTEERD. Maandenlang reeds maakt in ontoegangkelijk berggebied in de buurt van Montelepre. niet ver van Palermo, de poli tie jacht op dc 28-jarige Siciliaanse bandiet en bendeleider Guiliiano. Zijn moeder en zijn vrouw zijn al ln handen van de politie en het net om Guiliano zelf wordt steeds dichter toegehaald. Deze Guiliano begon zijn loopbaan in het eenza me Siciliaanse gebergte met een moord op een medeminnaar Sindsdien werden reeksen van misdaden door hem en zijn bende bedreven, en zwerft hij als een vogelvrijverklaarde door het moeilijk begaanbareland, de politie trotserend, die hem dicht op de hielen zit, maar aan wie hij steeds weer weet te ontsnappen, aldus de correspondent van „Tfouw" Van een gewone bandiet hij tot een romantische figuur geworden, het middelpunt van een nieuwe sagencyclus. Hij rooft, moord, brandschat, maar daarnaast is hij volgens velen een held, groothartig en mild voor armen, beschermer Wanhopige zwerftocht van de St Louis met Joodse vluchtelingen (Van onze correspondent te Hamburg) Dc Amerikaanse filmregisseur Blcvins Davis is op het ogen blik bezig om van het toneelstuk „Schipper naast God" van de Nederlandse schrijver Jan de Hartog een grootscheepse film te maken. Er zijn niet veel Ned erlandse toneelwerken, die de weg naar het buitenland hebbe n gevonden en daar succes heb ben geoogst. Het werk van De Hartog werd te Parijs 200 ma len opgevoerd en bleef in New York gedurende twee jaar on afgebroken op het repertoire staan, waar het telkens uitver kochte zalen trok. STEMMEN UIT DE PERS Wij lazen in de N.R.C.: In een bekend boek van kanun nik Trochu: „Les curé d'Ars", komt een hoofdstuk voor: „Ars n'est plus Ars. De wijzigingen in het uiterlijk aspect en de inner lijke toestand van zijn bevolking vonden hun oorsprong in het werk van de vermaarde heilige die hard was voor zichzelf en mild voor zijn parochianen. Tenslotte werd zijn faam zo groot, dat men uit alle delen van Frankrijk naar het ne derige dorpje trok om b(j deze pastoor le biechten. Er moesten speciale diligence-diensten wor den ingelegd, de logementen wer den te klein en dienden te wor den vergroot, allerlei neringdoen den vonden dank zij deze toeloop een nieuw bestaan, kortom Ars werd van een vergeten gehucht een oord van betekenis. Hoewel Utrecht geen heilige be zit, zou men kunnen zeggen dat de functie van de pastoor van Ars in onze moderne tijd is ovei'geno- men door de Jaarbeurs, een wel iswaar wat geforceerde gedachten- sprong, maar niettemin juist. Zij het slechts voor twee korte perio den in het jaar. Utrecht is Utrecht met meer. Acrobaten en potsen makers hebben hun intree gedaan in deze waardige stad en een groot aantal vreemdelingen verleent on ze veste een cosmopolitisch karak ter. De jaarbeursofficials krijgen volop gelegenheid hun talenkennis wat op te frissen, in zoverre no dig, en de eerbare middenstand profiteert niet onbelangrijk van 'n extra drukte. Men kan niet anders zeggen dan dat deze laatste alles heeft gedaan om het stadsbeeld te verfraaien. Er zijn bijzonder mooie etalages ingericht die tot laat ln de avond prijken in een buiten-Utrechtse verlichting, wel willend toegestaan door het ge meentebestuur. En het heeft er de schijn van alsof de gehele bevol king eigenlijk blij is, zich wat vlot ter gedraagt, wel eens uit de band zou willen springen nu het voor jaar bovendien zo loffelijk inzet. He! verhaal van kapitein Schroder. Het stuk gaat over de dwaal tocht van een motorschip, dat Joodse vluchtelingen uit Duits land naar Zuid-Amerika moet brengen. Geen enkel land wil hen opnemen. De kapitein is echter vastbesloten, de mensen, wier lot aan hem is toever trouwd, voor de wisse dood, die hun bij een terugkeer naar Duitsland wacht, te redden. Hij zet koers naar de Amerikaanse 10-mijls-zóne laat de wanhopige vluchtelingen plaats nemen m de reddingsboten, en laat ver volgens zijn eigen schip ver gaan. De schipbreukelingen be reiken de kust en de V.S zijn genoodzaakt hun onderdak te verlenen. Deze gegevens berusten geens zins op verzinsels van de auteur. De geschiedenis is echt gebeurd met dit verschil, dat het niet nodig was. de boot waarmede de vluchtelingen hun overtocht maakten, te offeren om hen veilig aan wal te bren gen. Een toevallige ontmoeting met de kapitein van het schip, de heer Schroder te Hamburg, bracht de voorgeschiedenis aan het licht. ECHT GEBEURD. Het verhaal van „Schipper naast God" is het verhaal van de „St. Louis" van de HA PAG. die ongeveer tien jaar geleden met zijn wanhopige passagiers uit Hamburg vertrok. De Ha- had het schip, dat oor spronkelijk voor pleiziertochten naar West-Indië, Bermuda en Halifax bestemd was, voor de overtocht van Joodse vluchte lingen naar Havanna ter be schikking gesteld. Hoewel de passagiers van de Cubaanse regering een officiële inreisvergunning hadden gekre gen, bestond er geen zekerheid, dat zij ook werkelijk aan wal mochten gaan. De stemming aan boord was dan ook zeer ge drukt. Men vreesde allerhande moeilijkheden. Een van de pas sagiers kreeg een hartverlam ming, een ander sprong uit ver twijfeling over boord. Het was, alsof de vluchtelin gen het juiste voorgevoel had den. want de reis op zich zelf verliep zonder incidenten, maar toen wij te Havanna arriveer den en de immigratieautoritei ten reeds aanstalten maakten om de vluchtelingen van boord te halen, kwam op het aller laatste ogenblik een verbod van de regering. De gangway werd dooi' militairen afgezet. Nie mand mocht het schip veriaten. De „St. Louis" lag vijf dagen in de haven van Havanna. De kapitein verzocht de regerings president om een onderhoud, maar zijn verzoek werd afge wezen. Hij trachtte de autoritei ten tot beter inzicht te brengen. Vergeefs. Kort voor het vertrek kwam een vertegenwoordiger van het „Joint Committee" aan boord en beloofde alles te zullen doen om de rege ring van besluit te doen veran deren. Maar de „St. Louis" was genoodzaakt 24 uur later uit (Je haven van Havanna te vertrek ken. Wij zetten toen koers op de kust van Florida. Per tele graaf voerde men onderhande lingen om op Haïti of in de Ver. Staten aan wal te mogen gaan. desnoods tegen betaling van 'n hoge waarborgsom, maar toen ook dat niet lukte, besloot dc kapitein de passagiers in een afgelegen baai van de kust van Florida in veiligheid te bren gen. Doch voordat hij zijn doel be reikte. verschenen snelle boten en vliegtuigen en dwongen deze het schip terug te keren. Goede vrienden hadden intus sen in Amerika aan het geval de nodige ruchtbaarheid gege ven, terwijl kapitein Schroder zelf telegrammen aan de Ame rikaanse bladen zond. Hal verwege New York be reikte hem de boodschap, dat de Amerikaanse immigratie-au toriteiten afwijzend hadden be schikt. De moeilijkheden waren ten slotte niet meer te overzien. De olie raakte op, het voedsel, het water raakte op. Nog lan ger op zee ronddwalen en af wachten tot ergens hulp kwam opdagen, was onmogelijk. Er moest iets gebeuren. De vluch telingen die bang waren, dat zij weer naar Duitsland terug zouden worden gebracht, wa ren een paniek nabij. DE WANHOOP NABIJ. De kapitein installeerde een commissie van zeven leden, ad vocaten, artsen en zaken mensen. die ervoor moes ten zorgen, dat de rust en or de aan boord enigszins wer den hersteld. Koers werd gezet in de richting Engeland, maar toen de vluchtelingen er erg in kregen, scheen een ramp niet meer te voorkomen. Sa- botagehandelingen en pogingen tot zelfmoord waren aan de orde van de dag. De stemming aan boord was zo kritiek, dat elke psychologische onhandig heid dc verschrikkelijkste ge volgen moest hebben. De kapitein zond een telegram in code naar Hapag en kreeg het antwoord, dat alles in het werk zou' worden gesteld om de ongelukkigen de terugkeer naar Hamburg te besparen. In derdaad kwarp er na drie dagen van ahgstig gespannen wachten de boodschap, dat de Belgische regering toestem ming had verleend om te Ant werpen aan wal te gaan, mits Frankrijk, Nederland cn En geland bereid waren een ge deelte van de passagiers toe te laten. Er waren center veicn van de vluchtelingen, die daaraan geen geloof meer hechten en dachten, dat men hen om de tuin wilde leiden. Het was aandoenlijk de kinderen van de vluchtelingen te zien. die niet begrepen, in welk gevaar zij verkeerden en zich er zelfs over verheugden, dat zij nog een paar dagen langer aan boord zouden blijven. Einde lijk bereikten zij Antwerpen. Hoe de passagiers zich voel den, laat zich moeilijk beschrij ven. Voor kapitein Schroder, die de vluchtelingen na deze om zwervingen in veiligheid bracht waren het dagen, die meer van zijn zenuwen en zijn doortas tendheid vergden dan een taifoon in de Zuidzee.' dagen om nooit te vergelen. Ook zijn passagiers vergaten hem niet want hij kreeg naderhand nog menig briefje van hen, die dachten, nooit meer een vrij land te zullen zien «Nadruk verboden) DE VIERDAAGSE. De Vierdaagse wordt dit jaar ge houden van 2G—29 Juli. Het is de 33ste maal dat dit wandelfeest ge houden wordt. Het laat zich reeds aanzien dat het een bijzonder ge slaagde tocht zal worden. Van Bel gië en Luxemburg is reeds bericht ontvangen, dat zij deelnemen, ter wijl vanzelfsprekend die landen zullen deelnemen, die elk jaar te Nijmegen vertegenwoordigd zijn. - De visser P. Kuiper heeft aan de Afsluitdijk nabij Zurich Fries land i in een van zijn fuiken een zalm aangetroffen. De vis woog 20 pond. V-Or zwakken, meedogenloos voor rijken en brandend van pattriotlsme. Als een soort Buf falo Bill rijdt hy te paard door het Siciliaanse land. Politici trachten hem op hun zijde te krijgen, journalisten proberen hem te ontmoeten en schrijven sensationele artike len over de held-bandiet. Blonde vrouwelijke journalisten uit het Noorden komen, door de romantiek aangetrokken, naar Palermo en trachten van daar uit contact te krijgen met de Siciliaan. Eeri had geluk, Maria Cvlla- cus, een Zweedse journaliste. Volgens haar zeggen zou zij er in geslaagd zijn, in Decem ber van het vorig jaar de schuilplaats van Guiliano te vinden en was zij daar onge veer een week gebleven.' Aangemoedigd door deze verhalen. trokken een paar weken geleden enige Noorse meisjes naar Palermo, ten einde Guiliano op te zoeken. Toen bekend werd dat zij jour nalisten waren op zoek naar Guiliano, doken van alle kan ten geheimzinnige jonge man nen op die aanboden, tegen betaling dan altijd, haar naar diens schuilplaats te brengen. Maar behalve dit verscheen ook de politie, die de dames mededeelde dat zij onder haar bescherming geplaatst waren. En inderdaad gedurende dc hele twee weken van haar verblijf waren zii door een lijfwacht van pol'tie en met stenguns gewapende carabinie ri omgeven, beleefd, vriende-1 lijk. maar vastberaden. Van Guiliiano geen spoor. wel een angstige bevolking in i de buurt van Montelepre en veel opwindende verhalen, i Maar controleerbaar waren de verhalen natuurlijk niet. ook lukte het nooit in aanraking I te komen met arme mensen, j die door Guiliano geholpen zouden zijn. En tenslotte keer- j den zii onvenïoliterzake naar j Rome terug, echter niet voor dat haar door de politie ten strengste op het hart gedrukt was. niets, maar dan ook niets I overdrevens te schrijven. Dat j was dus geen succes, Maria Cyliacus had meer geluk ge had. VRESELIJKE WRAAK Maar ziet, thans melden de bladen, dat dezelfde Maria Cyliacus, die een paar dagen geleden in Palermo gearri- veerd was, ten einde aan haar grotelijks vereerde held op nieuw een bezoek te brengen, door de Italiaanse politie "ge arresteerd is. .Romantisch uit gedost in e.en soort Zouaven- broek, een wollen jasje, een paar bergschoenen en een Al-j penstok, een enorm fototoestel i om den hals, werd deze jonge Zweedse journaliste in de buurt van Montelepre door de politie aangehouden. Zij ver klaarde op weg te zijn naar Guillano's schuilplaats en wei gerde verdere ophelderingen te geven. „Guiliano verwacht mij," zei zij dreigend, „wee wie mij te genhoudt, mijn vriend Guiliano zal een vreselijke wraak ne men op degene die mij durft te arresteren." Maar niettegen staande deze bedreigingen werd zij medegenomen naar 't politiebureau in Palermo. Hier werd haar medegedeeld dat haar verblijfsvergunning werd ingetrokken. Zij schold de politie uit voor lafaards, facisten etc., ging ten slotte de mannen te lijf en sloeg in haar opwinding 'n raam ln. Nu zit zjj in de vrouwenge vangenis van Palermo, onder beschuldiging van het beledi gen van de openbare macht en het zich daartegen te weer stellen. Vastberaden weigert zij in lichtingen te geven over de verblijfplaats van Guiliano, die zij „de grootste ridder van onze tijd" noemt. Vol trots toont zij de woorden door hem in haar dagboek geschreven. Dat het geschrevene vol fou ten zit (Guiliano is een anal fabeet), daarvan wil ze niets weten. En zo zit zij daar nu en wacht haar vonnis af. mo gelijk verwacht zij nog ontzet te zullen worden door haar uiteverkoren vriend, de ban diet Guiliano! In Juli zal op Aruba een be gin worden gemaakt met de bouw van een touristencentrum. Het is ontworpen door de architect J. Wils uit Voorburg. Opdracht gaf aanleiding tot misverstand. Op vragen van het Tweede Ka merlid jhr. van der Goes van Na- ters ln verband met de beantwoor ding van reeds eerder gestelde vragen betreffende de internering van zes republikeinse leiders op Banka. hebben de ministers Drees cn van Maarseveen o.m. geant woord; Het vragen van de verklaring, van de republikeinse leiders, dat v-ti zich van politieke activiteit zou den onthouden, door de betrokken hoofdambtenaar aan de republi keinse leider te Banka geschiedde 'lil opdracht van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, die echter niet bedoelde het geven van bewe gingsvrijheid van het afleggen dier verklaring afhankelijk le stellen. Dat de autoriteiten op Banka er wel eens voorwaarde in hebben ge zien. achten dc ministers intussen begrijpelijk, hoezeer dit ook tot betreurenswaardige gevolgen heeft geleid. Dat de H.V.K. het schriftelijk rapport over de situatie eerst eni ge dagen later, op de bezoekdag van de C.G.D. heeft ontvangen, is juist, doch juist het feit, dat die bezoekdag van te voren bekend was, toont duidelijk aan, dat aan opzet niet mag worden gedacht. Om deze redenen en omdat ter stond na het aan liet licht komen der ontstane misverstanden «ie be wegingsvrijheid der republikeinse leiders over geheel Banka is toe gestaan en verdere faciliteiten aan hen zijn verleend, menen de minis ters. dat, al heeft een cn ander in het buitenland en met name in de Veiligheidsraad een schadelijke In druk gewekt, deze naar in re delijkheid verwacht mag worden daardoor inmiddels zal zijn wegge nomen. In elk geval kunnen ambtenaren, als niet van schuld blijkt, niet worden gestraft om dc gewekte Indruk. Het Vorstendom Lichtenstein heeft de Ver. Naties doen weten, dat het wenst toe te treden tot d« conventie van het Internationale Hof van Justitie. Jongen ging uit rijden met vrachtauto. In de Datheenstraat te Den Haag stond een onafgesloten vrachtauto geparkeerd. De 14- jarige J. J. K. wonende aan de Westduinweg wist de mo tor van deze vrachtauto op gang te krijgen en ging er mee rijden. Bij het wegrijden weid het 5-jarige zoontje van de familie Z.. wonende in de Kop pelstokstraat aangereden. Het kind werd met een hersen schudding in het Juliana Kin derziekenhuis opgenomen. Na deze aanriiding reed de jon gen de Koppelstokstraat in, waar een lantaarnpaal werd ge ramd. waardoor de auto tot stilstand kwam. Deze keer eens geen kruiswoordpuzzle. maar een woord-kruis- raadsel. Inderdaad iets anders. Beproef er Uw krachten eens op ter afwisseling. Zoals gewoonlijk stelt de Provinciale Zeeuwse Courant weer 12 prijzen beschikbaar. Oplossingen vóór II April in te zenden aan de redactie van de P.Z.C. te Vlissingen. Op. enveloppe of adreszijde van de briefkaart vermelden: Woord-kruis-puzzle. x x Nederlandse provincie x x Een orkest lelden x x Ouder worden dan x x Gematigd tropische streken x Artsenijbereider x x Een weinig doof x x Gebakken nagerecht x x Stadswijk met grote alleenstaande huizen x x Plaats in Noord-Holland, a.h. IJsselmeer. Op de beide kruisjesrijen van links lezende ontstaan twee Nederlandse plaatsnamen. Zo'n Frans japonnetje, een Engels mantelpak, kan een aanslag zijn op elke portemonnaie. Maar de goede ideeën daarvan kun nen we ook in onze eigen kleding overbrengen. Wij dachten daaraan, toen wij dezer dagen een voorjaarsshow zagen van het Parijse modehuis Carven. Een jonge, elegante ontwerpster liet daar zien. hoe met be trekkelijk weinig hulpmiddelen een eenvoudig toiletje nog een kunststukje kan worden. Gladde lijfjes, een even klokkende rok van pastelkleurige stof kregen rond de taille een versiering met borduurwerk, met pakketten en kraaltjes, of met'n mooi kruis steck-patroon. Het oudste japonnetje maken we daarmee tot een modieus geheel. Iets geheel bijzonders is Carven's pagne-lijn, waarmee zij ge dachten wekt aan het schortje, dat de negerinnen dragen. Die lijn wordt op de japon gebracht door borduursel, dal even onder de buste begint en dan doorloopt tot de knie. Een andermaal wordt zij verkregen door een soort overrok, welke niet te ven- warren is met ons schootje, dat geheel rond vanuit de taille neervalt. We moeten er echter voorzichtig mee zijn. Voor iemand met zware heupen is de pagne allerminste ideaal. Het is daarom goed. dal de Parijse collecties ook andere mogelijkheden bieden. De rokken zijn daarbij niet meer zo lang (33 tot 35 centimeter van de grond), en meestal glad, soms met een enkele plooi. De even ruime driekwart mouw is aangeknipt. V-halzen wisse len af met vierkante halzen en de kraagjes meest smal en rond zijn vaak van wit piqué. Streep- en stippel-motieven vervrolijken de zachte pasteltinten. En marineblauw is de len te kleur bij uitstek. ELSE DANAK (Nadruk verboden^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 7