HET ATLANTIC PACT Wettelijke winkelsluiting Een droom werd beeld Johan Ariks wil naar Den Haag Arbeiders, troetelkinderen in Tsjecho-Slowakije Hoe lang zal het waarde voor Nederland hebben? Amerikaanse oogmerken (Van een onzer redacteuren) De commentaren, die in de Nederlandse pers tot nog toe geleverd zyn op het Atlantic Pact, geven weinig stof tot nadenken. Dc Nederlandse bladen hebben in hoofdzaak volstaan met him instemming te betuigen, waarby op de achtergrond de wat zwaarmoedige overweging stond, dat Nederland niet anders kon doen dan zich aansluiten. Hoe komt het. dat het Ne derlandse volk by een zo be langrijke beslissing als het sluiten van een verdediglngs- vedrag met een groep grote mogendheden, zo weinig tot enthousiasme is geneigd? Vermoedeiyk ligt de verkla ring ln het feit, dat dit volk weinig voordelen heeft gezien van militaire verdragen en daarom rustig wil afwachten, welke feitelijke resultaten het Atlantic Pact zal bieden. Ook is de ervaring, die de wereldoorlog 1914-1918 met verdragen werd opgedaan niet «rg bemoedigend voor de ver dragsenthousiasten, want van de vele verdragen, die k-ort na de eerste wereldoorlog met veel optimisme werden gescha pen. bezat na verloop van wei nige jaren vrijwel geen enkel nog enige waarde. "rij kunnen daarom begrij pen. dat voorzichtige mensen door deze les van 1920-1930 huiverig zijn geworden om ver dragen, die kort na wereld oorlogen worden gesloten, als onaantastbare en krachtige verschijnselen te zien. VERRASSENDE ONTWIKKELING De ontwikkeling van de nieuwe toestanden na een gro te oorlog pleegt zo ongewoon en verrassend te verlopen, dat het niet wel mogelijk is die ontwikkeling reeds enkele Ja ren na de vrede binnen het raam van een verdrag vast te leggen. Wij zullen er daarom goed aan doen voorlopig de beteke nis van het Atlantic Fact te zien als van zeer beperkte duur. Voor het ogenblik' is het Pact waardevol, want wij we ten wat Amerika aan hulp en bescherming biedt. Engeland en Frankrijk kon den tezamen niet voldoende Zeeuwen in de Oost ZIEKENZORG. In Djombang op Java ligt een compagnie grenadiers, die niet alleen op patrouille gaan, maar ook ailes doen om het vertrouwen van de bevolking ln de Nederlandse soldaat te handhaven. Joop van der Erven uit Amsterdam, Kees Zweedijk uit Vüssingen, Cor Schuur man uit Sappemeer en Hein Legters utt Varseveld in Gel derland; de ziekenverplegers, kregen toestemming van de dokter om zoals ze het trouwens al eerder in Tjerzee hadden gedaan ook in Djombang een polikliniekie voor de bevolking in te rich ten. Het begin was verbazend moeilijk, maar toen de eerste klfuiten geholpen waren en de mare over de „toean dokters" zich gaandeweg verspreidde, telde de praktijk al gauw een 250 personen. Er zijn erbij die dagelijks grote afstanden moeten afleggen om zich te kunnen laten behandelen. Zo verscheen er bijvoorbeeld eens een zestienjarig meisje, dat aan het rechterdjibeen zwaar gewond was. Zy had een af stand van ruim 2M km. moe ten afleggen en bleek dan ook totaal uitgeput. Gelukkig kon zy voor de duur van haar ge nezing bij een loerah een iota dorpshoof gebracht. worden onder waar één van deze medicijnmannen nu dagelijks net echt een visitie af legt. Op de duur werd echter de belangstelling zo groot, dat er volgnummers moesten wor den uitgereikt. Terwijl één van hen dan met een patrouille mee op stap is. staan de andere drie van acht tot twaalf temidden van een onbeschrijfelijke el lende te wassen, te zalven en te verbinden. Toen ik hen eens brj dit werk gade sloeg, stond iemand naast me, die mij toevertrouwde. „Ik kan als infanterist heel wat ver dragen Luit, maar dit...... hier wordt je kotsmisselijk van." Dit kwam uit de grond van zijn hart. en zo was het inderdaad; om er onpasselijk bij te worden. Met eindeloos geduld was sen en verbinden zij de stin kende tropenzweren en met nog meer engelen-geduld vech ten zij tegen vost-geroeste kwakzalverij. Want dikwijls blijkt het. dat het verband van arm of been af werd ge haald om toch maar gauw wat boombladeren tussen wond en linnen te stoppen. Dan speelt Joop of Kees even tjes op en niet op z'n Am sterdams maar in een soort Javaans, waar menig oud-In- dischgast Jaloers op zou wor den. Ja, het is een vreemd le gertje, dat hier overzee de kleuren van Neerlonds vlag hoog houdt, maar 4at laatste is dan ook iets, wat zeker gebeurt. kracht opbrengen om tegen spelers van Rusland te zijn ln Europa. Met dit verdrag achter zich kunen zij dat wel. DE NOODAAK Laten we vooropstellen, dat we de noodzaak van dit ver drag inzien cn dat de over eenkomst geheel past in het denkleven van de westeurope- se volkeren. West Europa voelt zich zowel in zyn geeste lijk als in zijn maatschappelijk leven bedreigd door een moge lijke uitbreiding van de Russi sche Invloedssfeer. Hoewel de geneigdheid minimaal is om opnieuw de West-Europese landen als slagveld beschik baar te stellen, beseft de gro te volksmeerderheid in de Westeuropese landen, dat zo nodig gewapend verzet gebo den moet worden aan elke in dringer. die de huidige vorm van democratie, het godsdien stig leven en het economisch leven met geweld zou willen hervormen. VREDE VERLOREN In een vlaag van optimisme heeft men tijdens de oorlog verwacht, dat een gemeen schappelijke oplossing van de Europese moeilijkheden na de vrede mogelijk zou zijn. Deze verwachting ^-eff zich niet verwerkelijkt. De oorlog werd gewonnen, maar de vre de werd goeddeels verloren. De regering van de Ver. Staten zag zich gedwongen tot een zeer Intensieve be moeienis met Europa en over een veel langer tiidsbestek dan men oorspronkelijk had ver wacht. Op het ogenblik zoekt men in de Verenigde Staten naar middelen om aan die bemoeie nis een aflopend karakter t« geven en een van die middelen is bet Atlantic Pact. Vermoedelijk zullen wij nu 'n de nabije toekomst, de direc te Amerikaanse interventie in Europa zien verminderen om dat men in de Verenigde Sta ten het bereiken van een zeke re vredesordening op het Euro- nese continet wil «w-Hten aan En<re!and en Frankrijk. Het Amerikaanse volk is nu eenmaal niet geporteerd voor lanedurige buitenlandse bemoeiingen. Ook' draagt de buitenlandse politiek van de Ver. Staten de kenmerirun van een grote veranderlijkheid, want zij is nog niet on een trad'tie ge grondvest. Men laat gemakke lijk iets los. Tenslotte is die buitenlandse Politiek zo sterk afgestemd on binnenlandse poh*1eke ver schijnselen, dat in de landen, die met Amerika moeten sa menwerken de belangstelling voor die samenwerking vry snel moet verflauwen: men kan nu eenmaal niet uit den treu- re rekening houden met de binnenlandse politieke toestan den ln de Ver. Staten. LESSEN VOOR NEDERLAND Voor Nederland vallen hier uit enige lessen te putten. De voornaamste is wel deze, dat wtf bedrogen uit zouden komen Indien we voor lange jaren op het Atlantic Pact zouden vertrouwen. Wy mogen wel aannemen, dat een ver minderde betekenis van het verdrag evident zal worden, zodra de Marshall-hulp afloopt en zodra op het Europese con',inent aan Engeland en Frankryk de hoofdrol wordt toebedeeld tegenover Rusland. Geven we het verdrag een onverbleekte levensduur tot 1952, dan Is het logisch, dat ons land en ons volk zich nu reeds tezamen met de ande re Benelux-landen zal moe ten instellen op het verwerven van een gunstige positie als straks na 1952 het gewijzigde Europa vastere vormen zal aannemen. WAT DOET AMERIKA? Het ligt voor de hand, dat men daarby nu reeds rekening moet houden met de nieuwe richting, waarin de Ameri kaanse belangstelling vermoe- delyk' zal gaan, als de volle aandacht niet langer op Euro pa geconcentreerd Is. Er zyn aanwijzingen, dat de Ver. Staten zich voorstel len dan een stevige gooi te doen naar het verkrygen van de econ. wereldmacht dooral die Afrikaanse en Aziatische gebieden, welke nu nog als grondstoffengebieden voor Eu ropa dienst doen, te brengen onder de technische en finan ciële supprematie van de Ver. Staten. Men meent namelyk in de Ver. Staten, dat de Europese landen noch de activiteit, noch het kapitaal kunnen opbrengen die voor een verdere exploita tie van deze grondstoffengebie den nodig zijn. Zetten ae West-Europese mogendheden hun volle econo mische en militaire activiteit in om een tegenwicht te vor men tegen Rusland, dan zal het voor hen niet gemakkeiyk zyn daarnaast nog een leiden de positie te handhaven in de grondstoffen-gebieden. Amerika verwacht dus in die grondstoffengebieden vrij spel te hebben. Toch is het een levensbelang voor West-Europa dat het zich handhaaf' in die gebieden en de Amerikaanse hulp aan die landen tot een minimum beoerkt. Vermoedelijk zullen we in 1952 weten hoe die economische afweer tegen Amerika geslaagd is. Slagen de West-Europese lan den daarin dan zal ln 1952 de politiek-economische toestand sterk afwijken van de Ameri kaanse verwachtingen en dan zal het Atlantic Pact in betekenis terugzakken tot de verdragen, die na 1920 met even zo groot enthousiasme werden gesloten, als ze kort van duur bleken te zijn. In het kader van de vernietigingen van Duitse oorlogsindustrieën heeft men de kraan- en hefinstallaties op Helling 8 van de Germaniawerven te Kiel ln de lucht laten springen. Een zware explosie doet de fabriekscomplexen op hun grondvesten trillen, terwyi de kranen Ineen storten. CHRISTEN GEMEENTEN OP JAVA. Uit Djocja kwamen verblijden de berichten van een gemeente met 3000 leden, welke zich staan de wist te houden. Een Christelij ke schoolvereniging bleef functi- onneren met 2000 leerlingen, De kerkgebouwen bleven gespaard. De Hollandse Gereformeerde kerk was tot Mohammedaans bedehuis ingericht. Er is een grote vraag naar bijbels in de Indonesische talen. De gemeente van Solo telt slechts 200 zielen, voor het groot ste gedeelte Oost-Indonesiërs en Chinezen. Op de vele Christelijke scholen ls een groot gebrek aan leermiddelen. Ook de kerken van Madioen en Kediri, bleven geheel in tact. WAT ZIJN DE GEVOLGEN? Groothandel en expeditie bemoeilijkt. (Van een bijzondere medewerker). Sedert de wettelijke rege ling van de winkelsluiting heeft zich het gebruik ont wikkeld dat bepaalde groe pen winkels op een vaste middag of ochtend gesloten zijn. De regeling hiervan is aan de gemeentebesturen overgelaten en deze maken een ruim gebruik van de door de minister gegeven aanwijzing om de betrokke nen om advies te vragen. Er is kans dat deze regeling door een landelijke zal wor den vervangen. Wij betreuren dit, want de bestaande rege ling is enerzijds soepel genoeg en geeft anderzijds een vol doende rechtszekerheid. Juist de plaatselijke regeling geeft de mogelijkheid rekening te houden met plaatselijke om standigheden en dit is voor de kleinhandel te meer gewenst, omdat deze juist in hoge mate door locale omstandigheden wordt beïnvloed. Wij zouden het, zowel vanuit het belang In een wereld, waarin voor droom en fantasie zo weinig plaats meer is gelaten, leeft een man, dte onze zuiverste ontroering en stemming beeld weet te geven. Het is de Amerikaan Walt Disney, in wie de duivelskunstenaar en de dichter zijn verenigd, de poëet uit het toverrijk van de tekenfilm, die zijn hoogtepunt heeft bereikt in „Bambi", de geschiedenis van een hertje, een gevoelige vertelling in tere pasteltinten. Dlsneys „Bambi" op komst. Disney's versie van het prachtige verhaal van Felix Salten is even geraffineerd- volmaakt van vorm als ont- wapenend-charmant van in houd. Zij is een lyrisch epos over het dierenleven, zonder enige jacht op effect en zo be toverend, dat de toeschouwer bijna vergeet dat hü in een bioscoopzaal zit. maar zich op genomen waant in dit rijk van knagers en tjilpers en zich eigenlijk een beetie schaamt wanneer het wrede genoegen van de mens in jachtpartijen de vrede ver stoort. De scènes in het twee de deel, wanneer Bambi. volwassen nu ziin vrien dinnetje Féline van een stel bloeddorstige honden redt en wanneer een bosbrand de dieren op de vlucht doet slaan, zijn adembenemend weergegeven, opwindend als of men met artisten in vlees en bloed heeft te maken. De karakterisering van de dieren is niet alleen bekoor lijk. maar door tal van fiin- x!— x,.1.. t-__i1J-slijk geestige trekjes herhaaldelijk ook buitengewoon humoris tisch: de kleine, timide Bambi. die met stijve pootjes op het iis staat, zijn eigenwijze vriendje Stamper, het konijn, de kostelijke uil. (tussen haakjes een prachtige type ring van een goedig oud heertiel). heel die bent, die in het dichte woud blijheid, te vredenheid en levenslust de monstreert. De natuurtaferelen zim al evenzeer kenmerken voor het talent van Disney en de be drevenheid van zijn staf. Al leen reeds om de uitbeelding van het bos in de wisseling der seizoenen, om de grote welde in ochtenddauw zou men deze sublieme film regel matig wéér willen zien. „Bambi", waarvan in de Schouwburg te Middelburg een persvoorstelling werd ge geven. zal over enkele weken in Middelburg en Vlissingen in vertoning komen. R. van de consumenten als dat van de winkeliers betreuren indien deze soepele plaatse lijke regelingen vervangen zouden worden door een alge meen voorschrift dat geen voldoende rekening met de bijzondere plaatselijke ver houdingen hield. DE REIZIGERS. Maar afgezien hiervan is er tegen een landelijke regeling op economische gronden een ernstig bezwaar in te brengen. Een sluiting van alle soorten winkels over het gehele land op een bepaalde middag heeft tot gevolg dat daar geen ver koop plaats vindt. Maar het betekent ook dat daar niet gekocht kan worden. Of dacht men misschien, dat de winke lier die niet thuis is voor zijn klanten, wel thuis zal zijn voor de handelsreizigers? Als alle winkels in het gehele land op dezelfde middag ge sloten zijn, dan kunnen ook de reizigers wel thuis blijven. NIET BEZORGEN. Maar er is meer. Als de winkels gesloten zyn, dan kunnen daar ook geen zen dingen bezorgd worden. Een belangrijk deel van de expe ditiebedrijven is dan die mid dag in hoge mate onderbelast. Sterker nog spreekt dat voor de fabrikanten, die een eigen expeditiedienst hebben. Die dienst kan ook gevoegelijk het werk neerleggen op de alge mene vriie middag. Zo lang de sluiting plaatse lijk verschillend is, zyn deze bezwaren nog niet zo groot, maar zij zijn zeer aanzienlijk indien in alle plaatsen alle winkels op dezelfde middag gesloten zyn. Het grote eco nomische bezwaar is hier, dat personen en wagens, die nor maal toch reeds op Zaterdag middag niet aan de productie deelnemen, nu ook nog eens op de algemene vrije middag van de winkeliers of helemaal niet of half productief zijn. Heeft men hieraan wel ge dacht in deze tiid nu steeds maar weer. ook door de over heid. van de daken gepredikt wordt, dat wij de arbeids prestatie moeten opvoeren om het hoofd boven water te houden? Belgische diamant- Industrie In moeilijk heden. Maandag a.s. zal een Belgische delegatie te Londen onderhande lingen voeren, in de hoop een op lossing te vinden voor de crisis, welke de Belgische diamantindus trie bedreigt. Zoals bekend, zijn de werk zaamheden in de diamantindustrie voor veertien dagen gestaakt. De werkgevers zeggen dat de Belgische diamantslijpers, die de diamanten uit de Belgische Congo via de Diamond Trading Company te Londen moeten aankopen en met ponden sterling betalen, ern stig gehandicapt zijn in de con currentie tegen slijperijen in an dere landen, als Zuid-Amerika, Israël en Zuid-Afrika, daar zij minstens 25 procent meer moeten betalen dan deze buitenlandse con currenten. Het aantal officieel geparkeer de auto's bedroeg op de twee eer ste dagen der voorjaarsbeurs te Utrecht, resp. 3612 en 3703. In 1948 waren deze cijfers 2740 en 3014. Dr. Hewlet Johnson, de rode deken van Canterbury heeft verklaard, dat het Noord-At lantische Pact tot de militai re verdragen behoort, die oor logen veroorzaken. Hij vertegenwoordigt de bewoners van Nieuw-Gulnea. Gaat Johan Ariks naar Den Haag? Ziedaar de vraag, die meer dan een mlllioen Irianen (bewoners van Nieuw Gui nea) bezig houdt. Van het antwoord hangt, menen z\J, de toekomst van htm uitgestrekte land af. Reeds heeft hij de lange reis naar Batavia afgelegd cn daar wacht hy nu op de Uitnodiging uit het verre Europese land, waarop al zjjn hoop is gevestigd. Tot dusver is zulk een uitnodiging niet verzonden, maakt het niet onmogeiyk, dat er binnenkort een verzonden zal worden. Over het land der Irianen wordt ln Den Haag ternauwernood gesproken. En toch Iranië is de naam, die de be woners van het Westelijk deel van Nieuw Guinea aan hun land wensen te geven. ZH wil len duidelyk tot uitdrukking brengen, dat zij niet tot Indo nesië behoren en dat zy, Iria nen, geen Indonesiërs zijn. De naam Papoea's (klemtoon in het midden) stellen zy aller minst op prys, daar die afge leid is van het Maleise woord poea-poea, dat kroeskop bete kent. Het is een scheldnaam, die minachting uitdrukt. De minachting tussen Indonesiërs en Irianen is wederzijds. Een verslaggever van „Het Dagblad", een krant te Bata via, had een uitvoerig gesprek met hem, waarvan wij hier een gedeelte weergeven. „Is het standpunt van uw volk ten opzichte van deze kwestie alleen negatief?" vroeg hij. „Zeker niet. Wanneer ik mij op het ogenblik in negatieve zin uitdruk, komt dat, omdat ik reageer op een mogeiyk ge vaar namelyk' dit, dat. men 'n beslissing zou nemerf zonder met ons standpunt rekening te houden. Ons standpunt is in alle opzichten positief bestond reeds voordat de con ferentie te Malino gehouden werd. We hebben er toen in een request aan Hare Maje- DE BOEREN WORDEN OOK ONTZIEN Zo langzamerhand is het al een waarheid als een koe ge worden, zo schrijft Alexander Werth, de bekende Engelse „Oost Europa specialist" in „The New Statesman and Na tion", te zeggen dat het Tsje- choslowakije van vandaag het ideale laboratorium voor het socialisme in Europa is gewor den. Tsjechoslowakije met zijn hoge levensstandaard en zijn hoge opvoedingspeil, zijn zeer grote bevolking van industrie arbeiders, zijn naar verhouding kleine geestelijkheid en weinig andere „reactionnaire" invloe den, met zijn goed uitgebalan ceerde economie en zijn van nature rustige bevolking is een tot waarheid geworden droom van Lenin. De arbeiders zijn natuurlijk de troetelkinderen van het nieuwe regiem. Met twee en een half millioen communisti sche partijleden op een bevol king van 'twaalf millioen heeft het land naar verhouding de grootste communistische partij ter wereld, hoewel vele oppor tunisten thans weer uit de par tij verwijderd worden. Ofschoon het een feit is, dat de Tsjechi sche arbeiders harder werken dan voor de „omwenteling", moet gezegd worden. dat zij veel terug krijgen; zij krijgen meer voedsel en kleren dan de anderen en zelfs in scholing krijgen zij de voorkeur. Zowel op de universiteiten als in het leger wordt ernaar ge streefd de arbeidersklasse voor rang te verlenen. De officieren in het leger moeten voortko men uit arbeidersgezinnen. „Twijfelachtige" elementen in het leger moeten geweerd wor den. Het is duidelijk, dat het Tsje chische leger alleen een be trouwbare bondgenoot van. het Rode leger zou kunnen zijn als het ideologisch evenzeer gehard is als het leger van de grote bondgenoot. Over het algemeen heeft het Tsjechische leger niet gevochten en niets is voor de Russen gevaarlijker dan Tsje chische officieren, die pro- West-Europa zijn en hun regi ment trouw zijn, zolang dit hen volgt. Dit is een probleem, dat ook in Polen, Hongarije, Roe menië en Bulgarije wordt aan getroffen, maar dat in Tsjecho slowakije van des te groter be lang is gezien de strategische positie van het land. Het is dwaas om in het Westen te denken, dat de Tsjechen een „bevrijding" zouden verwelko men. Hoe sympathiek men ook tegenover Engeland mag staan in sommige Tsjechische krin gen, het feit dat Duitse solda ten een voorhoede zouden vor men of bondgenoten zouden zijn van die bevrijders is reeds voldoende om te maken, dat de grote meerderheid van de Tsje chen pro-Sowjet zou zijn als het tot een uitbarsting zou ko men. DE BOEREN. Of Rusland al dan niet door gaat met Bulgarije te helpen bij zijn industrialisatie is niet van zo groot belang: maar wat er thans in Tsjechoslowakije plaats vindt is van enorm be lang, wanneer men bedenkt hoe de reacties zullen zijn in Euro pa in het algemeen en in Duits land in het bijzonder. Onder het Tsjechische vijfjarenplan moet de lichte industrie slechts in geringe mate toenemen, het ligt echter in de bedoeling de zware industrie te verdubbelen. Men wil Tsjechoslowakije „on afhankelijk van de kapitalisti sche depressies" maken. Ondertussen worden bepaalde oude Tsjechische gewoonten en conventies geëerbiedigd. De boeren worden met fluwelen handschoenen aangepakt. Wat Gottwald over de collectivisa tie zei, was heel wat milder dan wat Mine in Polen over hetzelfde zei. De landbouw is hier niet zo'n probleem als in Polen- met zijn talloze dwerg bedrijfjes. Als het aantal trac toren stijgt, zal het aantal col lectivisaties ook stijgen. Hier ontmoet men geen ernstige moeilijkheden. Belangrijke godsdienst-conflicten worden in dit land niet verwacht. De Rooms Katholieke geestelijk heid in Tsjechoslowakije staat minder onder invloed van het Vaticaan dan elders. stelt de Koninging op aange drongen om Iranië los te ma ken van Indonesië en het een plaats te geven rechtstreeks onder de Kroon. En dat stand- Eunt hebben we steeds gehand- aafd. Op het request van '48 hebben wy antwoord gekregen van de toenmalige gouverneur- generaal, dr. van Mook, waar in hij ons aanmaande om in onze trouw aan de Kroon te volharden. Nadien hebben wy er niets meer van gehoord en uit niets is gebleken dat men met onze wens rekening hield. In Oc tober van het vorige jaar be reikte ons toen het alarmerend bericht, dat besloten was het beleid over ons land op te dragen aan de Federale Inte rim-Regering en de Kroon. Wy hebben onmiddeliyk, toen wij dit vernamen, een request ingediend, waarin wij er op aandrongen deze overeenkomst ongedaan te maken. Op dat request hebben wy tot nu toe nog geen antwoord gekregen." HET BESTUUR Laten we stellen, dat aan de wens van uw volk' voldaan wordt, dat Irianlë dus als een zelfstandig gebied rechtstreeks onder de Kroon komt te staan, wie zou dan het bestuur over dat gebied moeten voeren?" „De Nederlanders en wy tezamen. Wy zouden er op staan, dat Nederlandse be stuursambtenaren met ons te zamen het bestuur zouden vormen, ons zouden leiden en niemand anders dan de Ne derlanders, want geen ander volk zou in staat zyn ons de steun en de leiding te geven, die wy wensen. En daarom zal ik' dr. Beel ook verzoeken aan de Nederlanders het recht te geven grond in eigendommen te hebben, want zonder dat recht zullen zij zich niet kun nen vestigen." „U hebt natuurlijk zelf goe de redenen om dit standpunt in te nemen en te handhaven." „De beste die men maar kan hebben: de ervaringen. Bovendien, wij hebben met de volken van Indonesië geen enkel aanrakingspunt. In geen enkel opzicht, noch cultureel, noch godsdienstig noch geo grafisch of anthropologiach. Er is niet de minste reden waarom wij een deel van In donesië zouden moeten zijn en zoveel redenen te meer om het niet te zijn." HET VOLK. „Dit ls uw standpunt, maar denkt uw volk er ook zo over?" „Wy zyn geen onmondig volk meer, zoals men in brede kring nog denkt. En men moet niet geloven, dat wij zo heel gemakkeiyk te intimide ren zyn, dat wil maar een natuurvolk zijn, dat gedwee 't hoofd buigt voor de eerste de beste bullebak. Die tijden zyn voorgoed voorbij. Ik ver zeker u, dat yiyn volk wel degelijk weet hoe de zaken er voor staan en de mogelijkhe den die er zyn, scherp onder kent. En ze weet uit te bul ten ook." „Hebt u voortdurend con tact met de leiders van uw volk?" „Bijna dagelijks. De stam hoofden, die my als hun af gevaardigde aangewezen heb ben het zijn er 51, die ruim een millioen Papoea's vertegenwoordigen staan voortdurend met my in ver binding. Al is het gebied, waarin zy wonen, nog zo uit gestrekt. van Hollandia tot Fak Fak, ik weet wat er ln hen leeft, welke noden zil hebben en wat hun wensen zyn. En zy allen, niet alleen 'k, weten, waar het om gaat. En zy hebben er alles voor over om hun doel te berei ken: Los van Indonesië, recht streeks onder de Kroon."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 6