NIEUWS UIT ZEELAND Indonesië heeft rust nodig Complot in Guatemala verijdeld. St. Jansteen en de annexatie. WALCHEREN ALGEMEEN DEBAT TE LAKE SUCCESS. Kan sfeer vertroebelen. Naar het A.F.P. uit Lake Success meldt is men in In donesische kringen aldaar ingenomen met het voorstel van Australië en India om de Indonesische kwestie voor de algemene vergade ring van de Verenigde Na- tics te brengen. In Neder landse kringen is men van oordeel, dat een dergelijk debat nu de voorlopige be sprekingen tussen de Neder landers en republikeinen moeten beginnen, de sfeer slechts kan vertroebelen. Deze laatste zienswijze wordt gedeeld door Engeland, dit de nadruk legt op de vastbesloten heid van Nederland om de re solutie van de Veiligheidsraad uit te voeren en besprekingen te openen met de republiek. Anderzijds verwacht men in welingelichte kringen niets an ders dan een algemeen debat, daar zelfs de Australische en Indische voorstellers van me ning zijn. dat het geen pas zou geven ide kwestie van ae Vei ligheidsraad-agenda af te voe ren, om de algemene vergade ring gelegenheid te geven een aanbeveling op te stellen. ACTIES OP JAVA. Ten Zuidoosten van Lumad- jang (Oost-Java) is een trein op een mijn gelopen, waardoor de machinist gewond en enige materiële schade werd toege bracht. Ten Zuiden van Malang heb ben bendeleden twee autobus sen aangehouden. Zij beroof den de inzittenden, doch lieten hen verder ongemoeid. Ten Zuiden van Blitar hebben Nederlandse troepen een werk plaats, waar getracht werd mu- Officieel wordt uit Guate mala gemeld, dat het 18de complot tegen de sinds vier jaren bestaande regering Arevalos werd ontdekt en ver ijdeld. De complotteurs wa ren legerofficieren. Temidden van deze onrust kwam het1 Britse antwoord aan op de nota, welke Guatemala op 27 Jan. richtte aan de Britse re gering betreffende Honduras. De Engelse regering deel de mede. dat zij bereid Is de kwestie van de grens tus sen Br. Honduras en Guate mala aan het hof van intern, justitie voor tc leggen. Overigens is het de bedoe ling van Engeland, het gebied van Br. Honduras te zijner tijd op te nemen in een sta tenbond, waartoe de Engelse gebieden van de Antillen enz. zullen behoren. Graaf Sforza verwacht vrede Graaf Sforza heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Italië aan zijn militaire en maritieme ver plichtingen ingevolge het At lantisch Pact zal kunnen vol doen zonder afbreuk te doen aan de beperkincen. welke het via het vredesverdrag opgelegd kreeg. Italië kan belangrijke bases onderhouden, welke in geval van agressie ter beschikking van de Atlantische mogendhe den kunnen komen. Maar. zo besloot Sforza, ik ben er wel zeker van. dat het vrede blijft. BILJARTEN Van Hassel won in vier beurten. NIEUW WERELDRECORD. Vrijdag werd in Krnsnapolsky te Amsterdam het tournool om het wereldkampioenschap groot-biljart voortgezet. Van Hassel won in de derde ron de van Galmiche. Chassereau. van Dufetelle, Gabriëlse van de Ruy- ter en v. d. Pol van Metz. In de vierde ronde won v. Has sel van de Ruyter in een sensa tionele partij. HIJ maakte de 400 met een serie van 256 vol, terwijl de Ruyter nog op 9 stond. Van Hassel vestigde daarmee een nieuw wereldrecord. Hij maakte het hoogste gemiddelde, ooit in een partij behaald, namelijk 133.33. Dit is dus de eerste keer, dat een partij in drie beurten werd afgemaakt. In de partij Chasserau te gen v. d. Pol behaalde v. d. Pol 400 punten met 12 beur ten tegen Chasserau 109 pun ten. Hoogste serie van v. d. Pol 155 en gem. 33.33. De stand van het fournooi was gisteravond: 1. Gabriëls, 8 punter 1600 car., 39 beur ten. 264 hoogste en 41.02 ge middelde: 2. v. d. Pol, 8 p., 1600 car.. 63 beurten, 159 hoogste. 25.39 gem. nitie te vervaardigen, uitge schakeld, In de omgeving van Ngandjuk (Oost-Java) hebben Nederlandse troepen acht ton munitie buitgemaakt. Verschillende dagen achter een hebben zich in de residen tie Besuki guerillas gemeld. Op 30 Maart meldden zich 26 le den van de T.N.I. Ten Zuid-Westen van Kcdiri hebben Nederlandse troepen een bende van 180 man gevan gen genomen, dié in het bezit was van een grote hoeveelheid explosieven. (Ingezonden mededeling) H.H. DE KLERK ZONEN vraagt MEUBELMAKERS en STOFFEERDERS. Aanmelden: Bellamypark Vlissingen. Wat kosten de zittenblijvers? Het Tweede Kamerlid de Loor (Arb.) heeft aan de mi nister van onderwijs schrifte lijk de volgende vragen ge steld 1. Is het de minister be kend. dat naar aanleiding van zijn mededeling .aan de Twee de Kamer op 14 December 1948. „dat het aantal zitten blijvers en niet-geslapooien voor de eind-examens onze volkshuishouding ner jaar wellicht 150 mlllioen kost", in de onderwijsraden aller lei gissingen zijn gemaakt over de samenstelling van dit bedrag? 2. Is de minister bereid de gegevens, waarop deze mede deling berust, openbaar te maken? 3. Zo ja, welke is de bere kening. die ten grondslag ligt aan het bedrag van 150 mil- lioen? De Oslofjord te water. De Oslofjord, het te Amster dam gebouwde vlaggeschip van de Noorse handelsmarine zal Zaterdagmiddag te 3 uur door Kroonprinses Martha van Noor wegen te water worden gelaten. Het schip meet 16.500 ton en kan 625 passagiers vervoeren. Het behoort tot de 13 schepen ter waarde van totaal 100 mil- lioen gulden, welke door Noor- weegse reders op Nederlandse werven zijn besteld. Gratie verleend. Bii K. B. is gratie verleend aan J. H. C. Krom tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Büz. Gerechtshof in Den Haag. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. Krom was in de bezettingstijd hoofdre chercheur bij de staatsrecherche te 's-Gravenhage. In dienst van de ..Documentatiedienst" van de Haagse politie heeft hij o.m. le den gearresteerd van de illegale „telex-groep". Gas-explosie in Den Bosch. Door een defect van de bad- geyser stroomden Donderdagmid dag in een perceel van de heer B. aan de Vughterstraat in 's Herto genbosch de badcel en de gangen van het huis vol gas. Een lid van het personeel, dat een onderzoek instelde, had de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, waarop een zo hevige explosie volgde, dat vele ruiten werden versplinterd en zelfs schade werd toegebracht aan de muren. Enkele bewoonsters lie pen bovendien brandwonden op in het gezicht. Koningin beschermvrouwe van Oorlogsgraven-comité. Nadat H. K. H. Prinses Wilhel- mina de wens te kennen had ge geven zich als beschermvrouwe van het Nederlands Oorlogsgra ven-Comité terug te trekken, heeft H M. Koningin Juliana zich be reid verklaard het bescherm vrouwschap over dit comité te aanvaarden. H.KJL Prinses Wil- helmina zal door het aanvaarden van het buitengewoon ere-lid- maatschap contact met het comi té blijven houden. Het Duitse probleem. Bevin en Scbuman. de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, be spraken Vrijdag te Washing ton gedurende ruim anderhalf uur. Duitse kwe3t'es met hun Amerikaanse collega Dean Acheson. Naar zij zeiden, had den zij „goede vorderingen" gemaakt en zouden de be sprekingen later voortzetten. Een milliard dollar voor bestrijding van communisme In een toespraak te Massa- chussets (U.S.A.) heeft Harold Stassen. die candidaat voor het presidentschap van de Verenig de Staten is geweest, een groot gehoor. waaronder zich Churchill bevond tot geestdrift gebracht voor een plan om het communisme in Azië te bestrij den. Hij wilde door generaal Mac Arthur een schema laten ont werpen en een bedrag van 1 milliard dollar besteden voor het uitvoeren van zo'n schema. Zondagmorgen te drie uur gaat in Engeland de zomertijd in. Er is een nieuw Syrlsch ka binet gevormd onder leiding van kol. Hoesny Zaim. Dr A. Valentine, de leider van het E.C.A.-plan voor Neder land. deelde te Leeuwarden mede. dat hij in October naar U.S.A. zal terugkeren. De exploitatie van Wembley. Wat Wembley voor de Engelse schatkist betekent blijkt uit het feit dat in totaal 070.000 pdst. aan be lasting betaald is voor de in 1948 in het stadion en in de Empire Pool gehouden wedstrijden. Alleen de be lasting op de windhonden- rennen bracht al 427.000 pdst. op. De totale winst van de Membley maatschappij over 1948 bedroeg bijna 167.000 pdst., dat is ruim 100.000 pdst. minder dan over '47. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met de Olympische Spelen in Aug. 1948. De Wembley maat schappij had het stadion en de pool voor de duur der Spelen ter beschikking ge steld van het Britse Olym pische Comité dat tevens van de diensten van de per manente staf van Wembley kon profiteren. Voor de winstderving, voortvloeiend uit het niet-doorgaan van wedstrijden die anders in die maand gehouden zou den zijn. ontving de maat- schappij een schadeloosstel- A,|ng- r Indonesisch probleem en Christ. Hist. Unie. DE HEER F. H. VAN DE WETE RING SPRAK TE VLISSINGEN. Voor de afd. Vlissingen van de Chr. Historische Unie hield de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer, oud-zendeling en oud-burgemeester van Menado en Palembang, Vrijdagavond een inleiding met als onderwerp „Indo nesië. opbouwen of slopen". De voorzitter, de lieer J. H. v. Royen, wees er in zijn inleidend woord op, dat deze avond is bedoeld als inleiding tot de propaganda voor de a.s. raadsverkiezing. De heer van de Wetering wees op de vele aspecten, welke het In donesische probleem vertoont. We moeten het echter in de eerste plaats willen bezien van het stand punt van de Indonesische volken zelf. Te veel bekijkt men 't vraag stuk van de Nederlandse kant, al kan natuurlijk geenszins worden ontkend, dat hier voor Nederland grote belangen op liet spel staan, ook In materieel opzicht. Het Indonesische probleem is be langrijk, ook voor de Aziatische volken. Overal gist en brandt het in Azië en eigenlijk is hetgeen er in Indonesië gebeurt daarvan slechts een neerslag. In het overleg tussen de Aziati sche volken, zoals dit door Pandit Neliroc is tot stand gebracht, zag spr. vooral een poging van deze Aziatische leider om meer organi satie in de volken van dit wereld deel te brengen. Met nadruk wees spr. op de ont wikkeling in het denken van de republikeinse intelligentie na de tweede politionele actie. Men gaat daar toch wel enigszins zien, dat het bij Nederland gaat om een ge ordende vrijheid en niet om een revolutionnaire. Daartegenover staat echter een betreurenswaar dige ontwikkeling in sommige deel staten, met name in Oost-Indöne- sië. waar men steeds meer nei ging vertoont om te komen tot een volkenrechtelijke verhouding tot Nederland in plaats van tot een staatsrechtelijke. Hier wreekt zich, aldus spr., de politiek van Van Mook, die deelstaten vestigde voor er van een Unie sprake kon zijn. Spr. betreurde het, dat de Chr. Historische Unie aanvankelijk te veel heeft meegelopen met wat men aanduidt als „Rljkseenheid" en verzuimd heeft te werken voor de volken van Indonesië in con structieve zin. Het gaat er om het recht op eigen ontwikkeling en eigen zelfstandigheid van de Indo nesische volken te erkennen met inachtneming van de historische banden en de taak. welke Neder land ten aanzien van Indonesië heeft te vervullen. Te veel ziet men hier de oplossing rechtlijnig en tè veel vergeet men. dat daar mede de volken van Indonesië niet tot rust zullen komen. En in elk geval Is er een gebrek aan visie: bij het volk zowel als bij de re gering. Hoe het ook zij, wij zitten met de ellende van Linggadjati en de Renville: die overeenkomsten zijn getekend en dat hebben we te aan vaarden. Wat op het ogenblik ge beurt onder leiding van dr. Man soer voor de éénmaking van Su matra. is echter mogelijk door een bepaling van de Linggadjati-over- eenkomst, welke wèl in de goede lijn ligt. Onze verschillende regeringen hebben het niet zo best gemaakt met het Indonesische probleem, maar we moeten erkennen, dat het „spel heel moeilijk ligt". We moe ten een „sterke regering" hebben en daarmede bedoelde spr. niet een regering, die er op loshakt, maar ccn, die wil werken vanuit de psyche van de Indonesische volkeren. De oplossing ligt immers niet in de machtssfeer, maar op zedelijk en geestelijk terrein. Vóór de oorlog waren we te weinig on gerust over de rust van Indonesië, we waren te vaak. te veel terug houdend in onze politiek. En ook nu denken velen nog te koloniaal en willen velen nog steeds terug naar de tijd, waarin Nederland het voor het zeggen had. Ons volk moet de kracht bezit ten aan deze volken te geven datgene wat zij nodig hebben om in pariteit met Nederland tot ont wikkeling te komen. Daarmede zou het ook een dienst aan de wereld bewijzen, speciaal in de strijd te gen het communisme. Tenslotte verklaarde spr.. dat men goed zal doen vertrouwen te stellen in hen. die constructief wil len werken, met afwijzing van elke terreur en ter versteviging van de band tussen Nederland en Indo nesië. Op deze inleiding volgde een uitgebreide gedachtenwïssoling, waarbij vooral naar voren kwam, dat ook In Chr. Historische kring uog geen eenheid van opvatting ten aanzien van het Indonesische probleem leeft. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard, als bescherm vrouwe op te treden van de „Maat schappij voor natuurkunde onder dc zinspreuk Diligentia" te 's- Gravenhage. (Ingezonden mededeling) Ass.-Apotheker A» C. VAN DER REST - G06S, GENEESMIDDELEN, BANDAGES, VERPLEGIN GS ARTIKELEN, ENZ. ENZ' Indien gesloten, voor nodige gevallen, aan huisdeur te bellen. Motie van de gemeenteraad. Door de gemeenteraad van St. Jansteen werd Vrijdagmor gen de volgende motie aange nomen: De raad der gemeente St Jansteen. keruis genomen heb bende van de in de pers ver schenen berichten omtrent op heffing der gemeente St. Jan steen, zomede van de inhoud van het schrijven van de heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 28 Mei jl.; over wegende dat dit persbericht grote ongerustheid heeft ver wekt ten aanzien het voortbe staan der gemeente: dat deze onrust niet kan worden wegge nomen door het door Ged. Sta ten aan de pers verstrekte communiqué en ook niet door hierboven aangehaald schrijven van de heer Commissaris der Koningin: spreekt als zijn me ning uit, dat het dringend nood zakelijk is, dat op duidelijke en afdoende wijze aan deze on zekerheid door Gedeputeerde St-*«n pen eind wordt gemaakt: brengt reeds nu ter kennis, dat tegen elke aarslag op het grondgebied der gemeente St. Jansteen met alle kracht zal worden opgekomen. De motie zal ter kennnis worden gebracht van Ged. Sta ten. Zaterdag zal te St. Jansteen door een inmiddels gevormd comité van actie een grote pro testvergadering worden gehou den met alle plaatselijke vere nigingen. teneinde plannen te beramen tegen iedere vorm van annexatie. Een huishoudster met rare gewoonten. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werd de Souburg- se brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in een pand aan de Oude Middel burgse weg bewoond door de heer O. By nader onderzoek bleek, dat de huishoudster, die niet geheel toerekenbaar is. het behang enz. met petroleum had besprenkeld en het daar na in brand had gestoken. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef de brand tot de woonkamer beperkt. De huishoudster Is door de poli tie in bewaring gesteld. Deviezen voor grensverkeer met België. Met ingang van Maandag a.s. zal er een belangrijke ver eenvoudiging worden ingevoerd wat betreft het grensverkeer tussen Nederland en België. De Belgische houders van. 'n groot paspoort zullen vanaf die datum ons land mogen binnenkomen met 75.— en 200 Belgische francs zonder een reisdevi^^'Tgunning. Zij mogen, wanneer zij ons land weer verlaten, goederen voor persoonlijk gebruik uit voeren voor een waarde van 100.Diet geldt ook' voor andere buitenlanders. De Bel gische grensbewoners zullen ons land mogen binnenkomen met 10.— en 100 Belgische francs en mogen bij terug keer uitvoeren ter waarde van 20.De Nederlanders, hou ders van een groot paspoort, zullen zonder reisdeviezen een bedrag van 30.en 10. mogen meenemen. Deze tien gulden mogen zij in België besteden. Aan goederen mogen de Ne derlanders uitvoeren, niet meer dan een waarde van 10. Hetzelfde geldt ook voor de grensbewoners. De houders van een dagpas zullen vanaf Maan dag 5.mogen meenemen c-i dit geld in België besteden. De oude regeling voor grensarbei ders blijft ongewijzigd van kracht. Eén nieuwe bepaling is voorts dat Nederlanders die over reisdeviezen beschikken voor een waarde van 20 van deze deviezen aan goederen zul len mogen invoeren echter met dien verstande dat wanneer de ze goederen een grote waarde vertegenwoordigen dan 25. men voor deze goederen in voerrechten moet betalen. Men dient er tenslotte aan te den ken. dat in of uitgevoerde goe deren kennelijk moeten be stemd zijn voor persoonlijk ge bruik. Waterschapsbenoemingen. Bij K. B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 9 April 1949. tot dijkgraaf van het waterschap Poortvliet. E. C. W. A. Geuze, te Poort vliet; tot dijkgraaf van de Wilhel- minapolder (Walcheren). M. I. de Vos, te Nieuw- en St. Joos- land; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Zuidvlietpol- der, N. J. M. van Oeverende Jonge, te Wolphaartsdijk; tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteu- ze Vlietepolder, J. van Malde- gem, te Wissekerke. Springtoren op het Vlissingse strand. Vrijdagmiddag is men voor het Vlissingse strand begonnen met het slaan van de palen voor de fundering, waarop de nieuwe springtoren van het zeebad zal worden gebouwd. De dienst der Gemeentewer ken kon namelijk de beschik king krijgen over de bok, die voor dit werk nodig is, zodat nu een begin kon worden ge maakt met de bouw van de nieuwe toren. Het staat echter geenszins vast, wanneer het werk zal worden beëindigd. Voorlopig zal het wel bij de palen alleen blijven. Z.V.U. begint met Spaarfonds-Middelburg. TONEEL VOOR IEDEREEN. Reeds lange tijd onderzocht het Centraal Bestuur van de Zeeuwse Volksuniversiteit het probleem hoe men ook voor financieel minder draagkrach- tigen ontspanning1 kon bren gen. Bij de organisatie van to neelvoorstellingen e.d. staat men echter voor zodanige uit gaven, dat de toegangsprijzen onmogelijk lager kunnen wor den geste|d dan thans het ge val is. Voor dit probleem hoopt men nu een gelukkige oplos sing te hebben gevonden. Bij voldoende deelname zal bij wijze van proef en voorlopig alleen voor Jliddelburg, een spaarfonds worden ingesteld, dat het in het komende seizoen 1949/50 iedereen mogelijk zal maken twee eersterangs to neelvoorstellingen van Neder lands beste gezelschappen, te gen een gemakkelijk te betalen pry's, by te wonen. De voorstellingen worden gegeven in het Schuttershof Het is echter noodzakelijk, dat men ten minste 500 spaarders krijgt. De spaarperiode loopt van 1 Mei tot 1 Mei van het volgende jaar en men betaalt 15 ct. voor één spaarder en 25 ct. voor één echtpaar per week. Het spaarlid ontvangt een lcnipkaart, waarin elke week door een loper een vakje wordt geknipt en die dient als be wijs, waarop men toegangs kaarten krygt. Een spaarlid wordt automatisch lid van de Z.V.U., heeft dus stemrecht, ontvangt het programmablad De Zeemeeuw en kan alle bui ten de spaarvoorstellingen ge organiseerde concerten en le zingen tegen de voor Z.V.U.- leden vastgestelde prijzen be wonen, evenwel niet de andere toneelvoorstellingen, omdat de Schouwburg te klein is. De Z. V.U. zal huis-aan-huis een fol der laten bezorgen, waarin een aanmeldingsformulier is beves tigd. De spits van de Lange Jan te Middelburg. Naar wy vernemen zal spoe. dig het ontwerp voor de nieu we spits van de „Lange Jan" te Middelburg aan de gemeen teraad ter goedkeuring worden voorgelegd. De stelling, die om de bo venkant van de toren is ge bouwd, za| worden verhoogd in verband met de bouw van deze spits. Zeer binnenkort hoopt men te kunnen beginnen met de afbraak van de kap, die als noodbedekking van de toren dienst doet en met restaura tiewerkzaamheden aan de bo venzijde van de „Lange Jan". Benelux-commissie te Goes. In hotel „Korenbeurs" te Goes hield de subcommissie landbouw van de Benelux Vrijdag en van daag een van haar bijeenkomsten, welke regelmatig in een van de drie landen worden gehouden. Na de conferentie van Vrijdag middag maakten de heren 'n auto tocht naar Walcheren, waar een bezoek aan Middelburg, Domburg en Westkapelle werd gebracht. In laatstgenoemde gemeente werd de nieuwe dijk en de landingsplaats bezichtigd. Vandaag zou het gezelschap nog een boottocht op de Oosterschelde maken, ter bezichtiging van ver schillende oesterpercelen van de heer C. M. Lindenbergh uit We- nieldinge. Aan boord werd dan een koffiemaaltijd aangeboden. Bevordering en eind examen Avondschool. Donderdagavond had aan de Avondschool voor N.O. te Middel burg de bevordering en de uitrei king van de diploma's plaats. De avond stond onder leiding van wethouder J. W. Kögeler cn werd o.a. bijgewoond door leden van de Commissie van Toezicht. Eerst heeft de voorzitter in de eerste 4 klassen de leerlingen ge wezen op het nut van nijverheids onderwijs. Nadat de rapporten wa ren uitgereikt, vond de uitreiking van de eindiploma's aan de vijfde klassers plaats. Met nadruk werd de geslaagden erop gewezen, dat zij zich nog verder in hun vak die nen te bekwamen. De cursus voor voortgezet lager N.O. biedt hiertoe goede mogelijkheden. Dit laatste werd ook door de directeur onder streept. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas: A. v. d. Broeke. P. J. Buys, A. Dingemanse (met lof), J. J. v. Eenenaam.. A. Goed- bloed (met lof): K. v. d.- Kettery. J. G. Koele. H. A. B. Mes, M. A. v. d. Raan, A. J. Schrier, C. Steyn. A. D. Stuyvyenberg, C. Verdaas donk. C. H. Verwey, G. de Waardt, P. M. Zwartepoorte. J. Kandel. Niet bevorderd 10 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas: P. Dekker (met lof), C. J. v. Eg- mond, A. H. Kasteleyn (met lof), M. Janse, J. Meliefste, G. de Nood, J. de Rijk (met lof). H. G- Schot man. P. M. v. Sorgen (met lof), A. W. v. Iren, A. Bimmel. I. A. Goedbloed, A. de Kam. J. v. Keu len (met lof). M. C. Tissink. B. P. Wondergem. P. A. Slof. J. v. Bel- zen, J. Dobbelaar. F. Jobse. M. A. Peene. Niet bevorderd 3 leerlin gen. Van de 3e naar de 4e klas: J. v. Eykeren. P. J. Goossen. S. P. Jan- se, M. Marijs, M. Marteyn, P. W. Mesu, N. de Munck, L. A. de Plaa. A. de Wijze, F. J. Despinois, C. Koppejan, J. F. Nysen, W. v. Sluys, P. Wattel. J. Peene. P. L. Boone, J. J. Jansc. C. J. Tilroe. Niet be vorderd 4 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klas: A. Janse. J. de Lange, A. Pieterse. A. de Ridder. J. van Sluys, P. M. Vis, A. P. Wielemaker. A. J. M. Baljet. M. J. Nooyer. C. J. J. Ver meulen. J. J. Wisse, D. Geerse (met lof), J. Marinussen, J. M. Pleyte, C. Sierveld. B. Koster. Niet bevorderd 1 leerling. Een getuigschrift werd uitge reikt aan: D. Bassie (met lof), A. Cijvat. J. Dingemanse, J. J. v. Eenennaam, J. Florisse. J. de Kuy- per (met lof), L. Louwerse, W. v. Maldegem. E. M. Maas, C. Schip per, A. A. Struyk (met lof). A. Verhage (niet loft. G. Wattel. I. de Buck, E. de Hollander. L. Jobse, J. C. Koole. L. H. Koppejan (niet lof), I. de Lange. L. Wouters, M. C. Louws (met lof). G. Maranus. M. Passenier, A. Polderman, J. Poppe, A. de Rijke, P. de Rijke. W. de Rijke, A. Rey- niêrse. J. van Sluys, C. Sin- ke (met lof), J. Tevel, J. H. Ver schelling. P. Vogel. A. de Witte, P. J. Baan. F. B. Baljeu. J. C. Buys. J. Dingemanse, A. Geschie- re. M. Hillebrand. A. Janse, A. de Jonge. J. de Koning, J. Louws. J. Maas, H. Meyers. K. de Nooyer, J. de Ridder. J. P. de Ridder. L. W- v. d. Roost. A. v. d. Velde. J. v. d. Driest. S. C. Klaasse M. C. Kodde. C. A. Meerman. J. J. J. Provoost. J. G. de Rijke. H. J. Sies. J. N. Speyer. C. de Wolf, J. Wondergem, J. Boone, S. v. d. Heyden. M. de Hollander, J. F. Janse (met lof), J. Jansen, M. Je- roense, C. Marijs, J. Melse (met lof). N. Pleyte, L. J. Poerstamper, A. P. Poppe. Afgewezen 7 leerlin gen. Van de cursus voor voortgezet L.N.O. werden bevorderd van de le naar de 2e klas: W. J. de En gelsman. A. P. Vader. R. Goed bloed. J. J. Flipse en een getuig schrift uitgereikt aan I. Schipper. Eindles tuinlekencursus te Middelburg. Het eerste deel van de twee jaarlijkse tuintekenciirsus, die uitgaat van de Stichting „Nieuw Walcheren" en die door het Rijk wordt gesubsidieerd, werd Vrijdagavond in de Chr. Kweekschool te Middelburg beëindigd met een openbare les. Deze werd bijgewoond door de voorzitter van de Herbe- plantingscommissie, de heer P. Blaauw, de wethouder, de heer L. J. van 't Westeinde en de le raar in algemene dienst van het Rijkstuinbouwconsulent- schap, de heer C. L. de Wilde. De leider van deze cursus, die georganiseerd wordt in het belang van de verfraaiing van Zeeland, de heer K. Goud zwaard, testte de 15 leerlingen op hun materialenkennis en in zicht in de. meetkunde. Uit de geven antwoorden bleek, dat over het algemeen zeer vlot ge- dit onderwijs aan de enige Zeeuwse cursus in onderhoud en aanleg van tuinen, niet zon der vrucht was gebleven. Na de openbare les werd het woord -gevoerd, door de wet houder, die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht en speciaal het tekenwerk prees, de heer De Wilde, die de hoop uitsprak, dat deze cursus ook in de toekomst veel belang stelling zal trekken en de heer Blaauw, die de cursisten op wekte in de zomer de materi alenkennis nog te verbeteren. Evenals de voorgaande spreker richtte een der leerlingen dank woorden tot de heer Goud zwaard voor de wijze, waarop hij het onderwijs heeft gege ven. Eerste nieuwe woningen op Griffioen gereed. De eerste vrjf nieuwe wonin gen aan de Griffioen te Mid delburg zijn gereed gekomen. Zij zullen waarschijnlijk reeds de volgende week door de toe komstige bewoners worden betrokken. Vlissingen M.S. „VOLENTE" KRIJGT NIEUWE SCHROEF. Het 167 bruto register ton metende Nederlandse m.s. „Volente", op weg van Par naar Denemarken, liep dezer dagen de haven van Vlissin gen binnen met schade aan de schroef. Het schip zal om hoog gezet worden om er 'n nieuwe schroef aan te zetten. JUBILEA BIJ DE X.V. HAVEN VAN VLISSINjGEN. Het was 1 April 35 jaar gele den, dat de heren T. Kamer mans, procuratiehouder, W. C. Meijboom, magazijnmeester en W. den Engelsman, arbeider, bij de N.V. Haven van Vlissingen in dienst traden bij het toen be staande gemeentelijke haven bedrijf, dat in 1934 bij de N.V. Haven van Vlissingen werd on dergebracht. In een bijeenkomst van di rectie en personeel van de N.V. Haven van Vlissingen werden de jubilarissen gecomplimen teerd en hun werd dank gezegd voor de lange en trouwe plichtsbetrachting, door hen be toond. VOCAAL CONCERT. De gecombineerde Christelij ke Zangverenigingen ..Hosan na' te Vlissingen. „Soli Deo Gloria" te Middelburg en „Soli Deo Gloria" te Souburg" te Souburg gaven Donderdag avond een groot vocaal con cert in de Jacobskerk te Vlis singen. Het geheel stond onder leiding van de heer J. Suur- mond, de pianobegeleiding werd verzorgd door de heer S. van der Meer en de orgelbegelei ding door mej. S. de Ridder. De heer Ph. J. Woltering sprak een openings- en slot woord. De opkomst was niet groot, maar de aanwezigen heb ben genoten van het gebodene. De diverse zangnummers wer den op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Nadat eerst alle ver enigingen afzonderlijk enige liederen gezongen hadden, wer den tenslotte gezamenlijk enke le nummers ten gehore ge bracht. Geslaagd voor het examen Scheepswerktuigkundige de heer O. P. L. Kuit, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. 0 Geslaagd voor 3e stuurman op de grote handelsvaart P. A. v. d. Weijde. leerling van de „De Ruy terschool" te Vlissingen. Wethouders van IJzendijke traden af. De raad van IJzendijke kwam Vrijdag in een spoedeisende zitting bijeen met als enig punt op de agenda een voorstel van de voorzitter, burgemeester jhr. E. D. S. von Bönninghausen tot Heringhaven, tot verplaatsing van een garage bij een midden, standswoning in de Binnen- spoorstraat. De beide wethou ders, de heren J. Sturm en C. Riemens verklaarden zich tegen het voorstel. Desondanks werd het door dc Raad met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De beide wethouders ver klaarden daarna van mening te zijn, dat zij het vertrouwen van de Raad niet meer hadden en namen ontslag als wethouder en raadslid. Twee-jarig knaapje in sloot verdronken. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur geraakte spelenderwijs het bijna 2-jarig zoontje van de landarbeider v. d. H. aan de Zandweg te Kruiningen in een dicht achter de woning gelegen diepe sloot. Omwonenden snelden te hulp en slaagden erin het knaapje op het droge te krijgen. Dokter Nieuwenhuizen, die spoedig ar riveerde. paste bijna twee uur kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. De Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst. Tijdens de afwezigheid van ir. C. W. C. van Beekom, die zoals bekend, voor een half jaar naar Amerika vertrok ken is met 32 boerenzoons,- zal zijn ambt als Rijksland- bouwconsulent voor de Zeeuw se eilanden worden waargeno men door ir. L. Wartena uit Voorburg, adj. ing. bij het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noordelijk Zuid-Holland. De heer J. Ph. Koene hartelijk gehuldigd. De gemeentesecretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, is Vrijdag in verband met het feit, dat hij op I April 25 jaar in gemeentedienst te Middelburg werkzaam was, op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd. Nadat 's morgens reeds door het college van B. en W. uit drukking was gegeven aan de waardering, die men voor de jubilaris als ambtenaar en mens gevoelt, werd 's middags in zijn woning een receptie ge houden, waarvan zeer vele stadgenoten gebruik maakten om de heer Koene persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. Tot hen behoorden hoofden van dienst, bijna alle gemeenteamb tenaren en ambtenaressen, func tionarissen, die in hün wefk met de heer Koene in contact komen en talrijke vrienden en kennissen. Doch ook op andere wijze gaf men bliik van zijn medeleven met dit jubileum: de heer Koene mocht vele bloemstukken en andere ge schenken. waaronder een fraaie ets van het gemeentepersoneel, ontvangen. AMBTENAAR KANTONGERECHT HERDACHT 25-JARIG JUBILEUM. Op hartelijke wijze hebben zijn chefs en collega's Vriidag de heer C. Engelsman, Rijks klerk eerste klasse aan het Kantongerecht te Middelburg, die zijn 25-iarig jubileum her dacht, gehuldigd, daarbij op overtuigende wijze hun waarde ring uitdrukkende voor de werkkracht en de persoon van de jubilaris. Velen, ook vroe gere chefs, kwamen naai* de Hendrikstraat om hem te com plimenteren en talrijke bloem stukken en geschenken werden hem als tastbare blijken van hun belangstelling aangeboden. NOORS SCHIP NAAR ANTWERPEN GESLEEPT. Het 4825 bruto register ton me tende Noorse m.s. „Havrnann", dat onderweg was van New-York naar Antwerpen is op de rede bij Vlis singen met motorschade ten an ker gegaan. Vrijdagmorgen, om streeks 12 uur. is het schip door 4 sleepboten naar Antwerpen ge sleept. MOTORSPORT LEDENVERGADERING SCHELDEGOUVVEN De motorclub „Scheldegou- wen" belegt hedenavond (Za terdag) om 8 uur een spoed vergadering voor haar leden in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg. De organisatie van de Zeeuwse motorterreinkam- pioenschappen, welke vorig jaar op het laatste moment moest worden afgelast, is dit jaar weer aan Scheldegouwen toege wezen. Als datum hiervoor is door de K.N.M.V. vastgesteld 26 Mei (Hemelvaartsdag) De moeilijkheid is, dat ook dit jaar niet de beschikking kan worden verkregen over het ou de en bij uitstek geschikte duincircuit. Het bestuur meent nu een nieuw circuit te heb ben gevonden op het voormali ge vliegveld te Souburg. Ge zien de hieraan verbonden fi- nancieële consequenties bleek echter deze bijzondere leden ver gadering noodzakelijk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Colijnsplaats H. Rc- tel te Haaksbergen. Marktberichten MARKTBERICHT EIEREN. Sortering I. ExportzegeJs per ei f 0.03^2. Minimumprijs voor pluim veehouders f 1.68 per kg. Vuil- schaligen 2 cent minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f 16 voor klasse O; f 15.50 voor klasse I: f 14.50 voor klasse II enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2