PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grenscorrecties vervangen eventuele annexatie niet Herbouw stadskern levensbelang van Middelburg BILT Marshall-hulp loopt soepel Deze week Regering handhaaft haar aanspraken to iS'&sr*" 7 A»rti VandaagGrote manoeuvres der Westeuropese Unie Onvoldoende begrip in Den Haag DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 77 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 April 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29,tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikze e: N. Bogardstr. C 160 tel. 26 Dc achter ons liggende week heeft in Indonesië een lichte verbetering van de situatie ge bracht. Uit allerlei feiten blijkt, dat Soekarno en Hatta in Indo nesië aan gezag hebben ingeboet en dat er onder de republikei nen verdeeldheid heerst over de te volgen gedragslijn. Op het moment, waarop wij dit schrijven heeft de republiek de uitnodiging om aan de confe rentie te Batavia mede te doen nog steeds niet aanvaard. Zij blijft daarmede tegenover de Verenigde Naties in gebreke. Bovendien blijkt van de repu blikeinse beschuldiging, dat Djocja verwoest zou zijn door de Nederlandse troepen, geen woord houdbaar. En ten over vloede gaan nu vijf bataljons van de Siliwangi-divisie naar Nederlandse zijde over., ter wijl ten overvloede Tan Ma- lakka met zijn rode benden het de republiek moeilijk maakt. Soekarno en Hatta zijn daar door in moeilijkheden geraakt en de kans is niet uitgesloten, dat zij prijs zullen stellen op samenwerking met Nederland om tegenover eigen tegenstan ders hun positie te handhaven. Het is echter nog te vroeg om te juichen, beter om dank baar te zijn voor het sprankje hoop, dat er weer komt. De grenscorrecties hebben in het gehele land bittere teleur stelling gebracht. Erger dan niets, noemden enkele bladen het onnozele stukje grondge bied, dat aan Duitsland ontno men wordt. Meer en meer blijkt, dat Duitsland een troef kaart wordt in handen van Engeland en Amerika in het spel tegenover Rusland en dat men de Duitsers daarom ont ziet en tegemoet komt. De slachtoffers van Duitsland moe ten maar zien, hoe zij hun wonden helen Verblijdend voor Zeeland was de beraadslaging in de Eerste Kamer over de veer ta- rieven over de Westerschelde. De uitslag was een succes voor Zeeland, waarop eigenlijk nie mand meer had durven hopen. Een jaar uitstel en een nieuw onderzoek! Gèen wonder, dat Zeeuwsch Vlaanderen vlagde. Teleurstellend is daarentegen- over het besluit van de minis ter, dat voor Middelburg en de andere gemeenten metverwoes ie stadskernen toch geen uit- zonderings-positie kan worden geschapen. Hoe lang zuilen de ruïnes de Zeeuwse steden nog „sieren"? In het buitenland besloten Frankrijk en Italië het voor beeld der Beneluxlanden te volgen en een economische Unie te sluiten. De Kominform is er nog niet in geslaagd om Tito uit het zadel te wippen. De rode maarschalk zit nog stevig te paard en men begint zich daarover in West Europa ver heugd te verwonderenIn Syrië speelt men een beetje revolutie, en Rusland protes teert tegen het Atlantische Pact. Het zal wel niet zover komen, dat de Atlantische mogendhe den nu eensklaps het pact on gedaan maken. Maar de verwij dering tussen de grote mogend heden wordt weer scherper ge accentueerd. De man van de week moet men ditmaal in Frankrijk zoeken. Het is premier Queuille, die met vaste hand de leiding houdt en door de jongste gemeenteraads verkiezingen als het ware een vertrouwensvotum heeft gekre gen. De communisten leden een stevige nederlaag, de Gaulle, wiens autoritaire idealen toch ailijd een gevaar inhouden, boekte geen winst. Het is een knap staaltje van beleid in het land der ontelbare kabinetten! Critiek van Kamerleden beantwoord. Het aanvaarden van de grenscorrecties houdt geenszins in dat de Nederlandse regering afstand doet van aanspra ken op grotere Duitse gebieden of op latere herstelbeta lingen. Deze kwestie kan echter pas aan de orde komen zodra de toekomst van Duitsland in groter verband be sproken zal worden. Het valt nog op geen enkele wijze te voorspellen wanneer dit het geval zal zijn. Bijzondere bijeenkomst in Karlshorst. De leiders van de socialisti sche eenheidspartij te Berlijn en de hoofdredacteuren van de bladen in de Sowjet-sector zijn rydag bijeengekomen voor een bijzondere bespreking op Ivarlshorst. het Sowjct-hoofd- kwartier in Duitsland. Het is nog niet bekend of dit gebeurde voor het doen van belangrijke mededelingen. Ministers van Brussels Pact komen bijeen. lnnrt-«ministers. van de£ensle der Nederland kreeg meeste Marshall-hulp. .Volgens statistische bereke ningen van het Parijse bureau hoofd f Marshall-hulp heeft per hoofd van de bevolking Neder land de meeste steun gekregen nmelijk 45.62 dollar. Dan vólgt IJsland met 43.28. Triest met 37.20 en Oostenrijk met 32.92 dollar. De 200-ste geboortedag van Goethe zal op 28 Augustus te We- ncn op grootse wijze herdacht worden. De bondspresident en al le leden der regering zullen bij zjf hcrdenking tegenwoordig Dit is de kern van de Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag uit de Twee de Kamer over de grenscor recties, die reeds Vrydag is verschenen. De regering be gint daarin met mee te de len. da: zij begrip heeft voor de teleurstelling over de al gehele gang van zaken, waar van een aantal Kamerleden blijk gaf. De regering deelt die teleurstelling. De gang van zaken is echter een ge volg van de tegenstellingen, tussen de grote mogendheden. Toen de regering in Londen besloot aanspraak te maken op schadevergoeding door af stand van Duits gebied, ston den de geallieerden niet on sympathiek tegenover dit denkbeeld. In Potsdam kwam men later overeen, dat de Grote Vier gezamenlijk een vredesverdrag voor Duitsland zouden opstellen. Door eenzij dig de Oostelijke gebieden van Duitsland te annexeren heeft de Sovjet-Unie de Wes terse mogendheden echter voor een voldongen feit ge steld. Om de eigen positie niet te verzwakken besloten daarop de Westerse landen dit voorbeeld niet te volgen en dus voorlopig de. Weste lijke. grenzen onveranderd te laten.- Inmiddels is gebleken, dat overeenstemming tussen Oost en West over een vredesver drag practisch niet te. berei ken is. Daarom zyn er geen bezwaren meer in Washing ton en Londen tegen grens correcties. Eventuele annexa tie kan eerst besproken wor den bij het bepalen der defi nitieve vredesvoorwaarden. De grenscorrecties moeten geheel los gezien worden van deze voorwaarden. De omvang is in dit verband dan ook van ;een belang. De regering heeft er trou wens geen bezwaar tegen in de considerans van het inge diende wetsontwerp nadrukke lijk vast te stellen, dat de correcties in geen enkel op zicht iets van doen hebben met aanspraken op Duits ge bied of op herstelbetalingen Deze zijn nog steeds omschre ven in het memorandum, dat indertijd aan geallieerde mo gendheden werd gezonden. De regering acht het juist om te aanvaarden wat thans kon worden bereikt. De tech nische verbeteringen van -Ie grens zullen ruimschoots op wegen tegen de administra tieve moeilijkheden. Voorafgaande besprekingen met de Duitsers over de cor recties waren niet doenlijk, "n Voorstel daartoe is reeds een keer afgewezen en h -vendien bleek men van Duitse zijde volkomen ontoegankelijk voor de Nederlandse argumenten. Belgisch kabinet keurt grenscorrecties goed. Te Brussel is na een zitting van het Belgische kabinet offi cieel medegedeeld, dat de voor lopige grenscorrecties 23 April a.s. voltooid zullen zyn. Het kabinet keurde de over dracht van enkele kleine gebieden goed. die tezamen 5900 Duitsebewoners tellen. Zolang het betreffende wets ontwerp nog niet door het par lement is goedgekeurd zal het bestuur worden uitgeoefend door miniatuur-militair gezag. Onenigheid onder de Bulgaarse communisten In Londen wordt groot be lang gehecht aan het bericht, dat de vice-premier van Hon garije, Pastov, is gearresteerd. Postov is sinds 1944 secreta ris van de communistische par tij en een der meest actieve functionnarissen. Men vermoedt, dat de kwestie van een onafhankelijk Macedo nië de twistappel in de partij Ambassadeur Harriman toont zich tevreden. Averell Harriman, de speciale ambassadeur voor de landen van het plan Marshall, heeft zich ter gelegenheid van hei' éénjarig bestaan van het Europees herstelprogramma in een radiorede tot West-Europa gricht. Hij zeide het inspire rend te vinden voor de Amerikanen om te zien hoe hard de bevolking van Europa werkt. Toch produceren de Amerika nen op het ogenblik per persoon gemiddeld drie keer zoveel als de Europeanen, zodat er nog wel mogelijkheden voor ver betering zijn. ..wordt in de Ned. Herv. Kerk te Wissekerke, in een bijzondere bijeen komst, de Chr. ULO School voor Noord-Beve land geopend; .is het 150 jaar geleden, dat Noordwijk aan Zee door de Engelsen werd beschoten. EN MORGEN ..is het 5 jaar geleden dat Boedapest door de Amerikaanse luchtmacht werd gebombardeerd. „Willem Barendsz" beëindigt derde seizoen Op 26 Maart jl. eindigde de walvisvangst in de Zuidpoolwa- teren, hetgeen voor de ..Willem Barendsz" het afsluiten van een gunstig vangstseizoen beteken de. De totale productie bedroeg 105.040 vaten (17.507 ton) traan. 4168 vaten (694 ton) spermolie cn ongeveer 100 ton bijproduc ten. De cijfers over 1947/'48 ge ven voor traan, spermolie en bijproducten resp. 13.033 ton, 1176 ton en 130 ton aan. Zoals bekend, heeft de Neder landse regering de traanprodue- tie reeds vooruit aangekocht voor 1015.per long ton van 1016 kg. tegen 990.per long ton in het vorige seizoen. On voorzien omstandigheden voor behouden kan dc ..Willem Ba rendsz" begin Mei in Nederland verwacht worden. SONNEVELD TREEDT OP VOOR NOORS KROONPRIN SELIJK PAAR Het gezelschap van Wim Sonneveld zal Zaterdagavond in de bar van het Amstclho- tel te Amsterdam voor hoge gasten, onder wie zich bevin den kroonprins Olav en kroon prinses Martha van Noorwegen een deel van Zijn repertoire uitvoeren. Groot „convooi" naar de Golf van Biscaje -Ingeland, Frankrijk, Nederland en België zullen deze zo mer samenwerken in gecombineerde oefeningen ter zee, ten einde hun oorlogsschepen te wennen aan een samengaan ais defensie eenheid. De oefeningen zuilen van 30 Juni tot 8 Juli worden ge houden aldus is thans officieel bekend gemankt. Aan de oefeningen zullen deelnemen: de Britse thuis- vloot, versterkt met plaatselij ke flotilles jagers, fregatten, onderzeeboten, mijnenvegers en kustpatrouillevaartuigen. Franse zware en lichte krui sers, vliegkampschepen, jagers, onderzeeboten en kleiner ma teriaal, tijdens hun jaarlijkse kruistocht langs de N.W. kust van Frankrijk. Nederlandse jagers, kanon neerboten, onderzeeboten en kleiner materiaal; Belgische mijnenvegers. De luchtstrijdkrachten der 1 naties zullen ook deelnemen met bommenwerpers, jagers, onderzeebootbestrijdingsvlleg- tuigen en verkenners, met de leiding der oefeningen wordt belast admiraal sir R. Mc Grigor, opperbevelhebber van de thuisvioot, terwijl het com mando der tegenóver elkaar staande strijdmachten bij de verschillende oefeningen (bij toerbeurt) door vlag- en hoofd officieren der vier marines zal •orden uitgeoefend. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan samenwer king van de strijdkrachten der Westerse Unie bij de verdedi ging van convooien tegen aan vallen van onderzeeboten en vliegtuigen en ook aan ge meenschappelijke mijnenveeg operaties. De schepen der ver enigde strijdmachten zullen zich vanaf 30 Juni in een ha ven aan de Zuidkust van En geland verzamelen. Tijdens de overtocht naar de verzamelhaven zullen kleine oefeningen worden gehouden. Nadat de schepen hun be manningen in deze haven ge zamenlijk nog verder hebben geoefend, zal voor de eerste grote oefening een „convooi" met escorte op 4 Juli uitvaren om de Zuid, naar de Golf van Biscaje. Het „convooi" wordt hier door onderzeeboten aan gevallen, teneinde de schepen van het escorte in onderzee- bootbestrijding te oefenen, waarbij ook vliegtuigen van de wal worden ingeschakeld wor den. Franse en Britse kruisers en vliegkampschepen zullen een bombardementsoefening houden, waarna de carrier vliegtuigen luchtaanvallen op het „convooi" zullen doen. Daarna keert deze gehele scheepsmacht nu gezamen lijk -terug, om wederom door onderzeeboten te worden aangevallen. Harriman toonde zich tevre- den over de in het afgelopen jaar bereikte vooruitgang en geloofde, dat bij zulk een tem po .West-Europa tegen 1952 op eigen benen zou kunnen staan en dan geen dollarhulp meer nodig zou hebben. Taxi.chauffeurs in New York staken. De taxi-chauffeurs van New York zijn in staking gegaan en hebben gedreigd, de taxi's die nog blijven rijden „van de straat te vegen". De noli tie heeft voor de eerste maal sinds het. begin van de vorige oorlog de alarmtoestand uitgeroe pen en een „stakingsregiment" van 3250 politiemannen op de been gebracht. Ook 240 radio-operateurs van de ..Pan-American Airways" zijn in staking gegaan. De diensten op verschillende luchtlijnen onder vonden vertraging. Harriman verklaarde, dat het een „fundamenteel Amerikaans geloof" was, dat alleen door samenwerking de Europese lan- j den hun economische leven weer zo kunnen opbouwen, dat zij zichzelf kunnen bedruipen. Uit de tot dusver opgedane er- I varingen, aldus Harriman „zijn de grote mogelijkheden geble- ken. welke voortvloeien uit een steeds nauwere samenwerking. Ik ben van mening, dat wij het tweede jaar van het herstel- i programma aanvangen met 1 werkelijke reden tot tevreden- heid over wat bereikt is en wer- kelijke reden tot hoop en ver- j trouwen voor de toekomst". Harriman is Vrijdagavond per vliegtuig in Stockholm aan- 1 gekomen, voor inspectie van de resultaten der Marshall-hulp i in Zweden. Hij zeide bij aan- j komst het eigenlijk nauwelijks I de moeite waard te vinden te komen kijken daar alles zeer soepel ging. Van Stockholm zal Harriman naar Kopenhagen reizen. H.H. K.K. II.H. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Z,jn .Donderdasnlidt,a? 'ier K.L.M.-vliegtuig uit t!nv Kroonprinses Martha zal vandaag de doop verrich- SrhmKh„n^?,0.-se, vlaggeschip „Oslofjord", dat bij de Ned. Dok- cn de vors2in£ 'nlr' n Al?sterda™ op s,apeI op Schiphol werden ae vorstelijke personen begroet door 2. K. II. Prins Bcrnhard. Ai negen jaar in de misère en hoe lang nog? Toen Multatuli zyn klassiek verhaal van Saïdjah en Adin- da vertelde, verontschuldigde hij zich by zyn lezers, dat hy herhaaldelijk hetzelfde moest zeggen en daardoor eento nig dreigde te worden. Wanneer de verontruste Middelbur gers keer op keer de grote trom roeren om de noodzaak van spoedige herbouw der stadskern en de eis van een rechtvaardige behandeling door Den Haag te verkondigen, lopen zij wellicht ook die kans. Zo lang echter de talloze af schuwelijke kale plekken niet uit het stadsbeeld verdwenen zyn, mag deze trom niet zwijgen, omdat de levensbelangen van Middelburg op het spel staan! Het gemeentebestuur geeft zich alle moeite om de her bouw van het centrum door gang te doen vinden, onder meer door te jfogen voor Middelburgi een uitzonderings positie te bereiden. Maar tot nu toe is het feitelijk oen ge vecht tegen de bierkaai ge weest. Negen lange jaren zit ten de Middelburgers nu al in een ontluisterde stad, ne gen lange jaren moeten vele inwoners', niet name zakenlie den. zich onder vaak zeer moeilijke omstandigheden be helpen en nog steeds zyn er geen tekenen te bespeuren, die er op zouden wijzen, dat er snel een verandering ten goe de in de sombere toestand van het ogenblik op komst is. „Wy betreuren het buiten gewoon, dat men op het de partement in Den Haag klaar blijkelijk onvoldoende inziet, dat Middelburg door de bij zondere omstandigheden, len gevolge waar van de de ver woestingen werden aangericht en krachtens het zware offer, dat de stad heeft moeten brengen, recht heeft op spe ciale hulp." Dit verklaarde de heer L. J. van 't Westende wethouder van Gemeentewer ken, tydens een onderhoud, dat hij on3 toestond. Voor Rot terdam geldt volgens hem het zelfde, oolc al is men daar op sommige punten de Zeeuwse hoofdstad vooruit. Zo kent de Maasstad noodwinkels, die in Zuidelijker regionen eerder voor paleizen zouden worden aangezien. De heer van 't Westende vervolgde: „Is men op liet de partement vergeten, dat wij in Middelburg al negen jaar in de misère zitten? Beseft men niet, welk een vitaal onderdeel van de gemeente de stadskern voor dc koopstad Middelburg is? Weet men niet, dat zeer velen al lange tyd op de ge legenheid wachten om te gaan bouwen? Het is jammeer te moeten constateren, dat bet departement van Volkshuis vesting en Wederopbouw wél alle aandacht wijdt aan de Volkshuisvesting, doch voor dc wederopbouw niets, maar dan ook niets doet"' STADSKERN GAAT VóóR Zoals wel in alle Zeeuwse gemeenten het geval zal zijn geweest, is de toewijzing uit het bouwvolume 1949 voor Middelburg een grote teleur stelling geworden. In totaal kreeg men 68 wo ningen. maar 40 hiervan zijn „pre-tabs" (het worden du- plex-woningen) en deze kun nen moeilijk in de binnenstad worden opgetrokken. Het gemeentebestuur heeft nog geen beslissing geno men over de verdeling van het kleine contingent, niaar het zal wel gedwongen /-ijn de 28 woningen te ge bruiken voor herhouwge- "allen in het centrum. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat Middelburg's vroede vade ren niet de noodzaak van een behoorlijk aantal arbeiderswo ningen beseffen, maar het is hier kiezen of delen en in dat geval dient toch in de eerste plaats gedacht te worden aan degenen die al 9 jaar hebben gewacht op de gelegenheid om te herbouwen. Het feit, dat bij de toeken ning van de contingenten uit het bouwvolume '49 uitgegaan is van de bevolkingsprognose, is voor de Zeeuwen een bron van ergenis. Velen vinden het terecht in strijd met het rechts gevoel. dat de getroffen gebie den niet de gelegenheid heb ben gekregen hun achterstand in te halen. De enige redelijke methode zou zijn geweest als de gedupeerde streken aan woningvoorraad hadden terug gekregen. wat er vroeger be stond, zowel naar aantal als naar inhoud gerekend. Pas daarna zou men gelijktijdig in het gehele land hebber moeten starten met de uitbreiding van de woninghoeveelheid. Het is hier echter het bekende liedje van as en verbrande turf, want er is nu eenmaal anders be schikt. 81 BOUWPLANNEN GEREED Hoewel het bouwvolume dus veel geringer is. wordt toch de indiening van herbouwplan nen bij de dienst Herbouw Middelburg gestimuleerd, om dat men van oordeel is. dat zij, die het meest doortastend zijn, de meeste kans maken. Aan doortastendheid overi gens geen gebrek': dezer da gen stonden 84 herbomvgeval- len met een totaal-inhoud van 96000 m3-geregistreerd. welke panden vrijwel alle ter zijner tyd in de binnenstad zullen komen te staan. Het betreft hier 44 woningen en 40 zaken- panden, waarbij 55 woningen behoren, in totaal 99 gezins hoofden dus die al 9 jaar wachten óm aan de slag te gaan. Wanneer? Nee, rooskleurig ziet de toekomst er niet uit. Welis waar kan ieder, die door het een in m van Middelburg loopt, een veelbelovende bedrijvigheid op toekomstige bouwterreinen Abdul Malili „waarschuwt" de Nederlanders. In een radioredevoering heeft de voorzitter der Sumafra-con- ferentie, Abdul Malik o.a. ge zegd: „De Nederlanders waar schuw ik, dat zij de grootste fout in de historie zullen ma ken, als zij niet voldoende naar de stem der deelstaten zullen luisteren. Aan de Republikei nen kan ik slechts zeggen: Wij federalisten reiken U de hand. Laten wij ons stellen op een redelijk en begrijpend stand punt. Hierna kunnen wij de weg openen voor het overwe gen en het bespreken van de nog tussen ons bestaande mis verstanden." „Maar wil stellen voorop, dat gij niet alle van een eenzijdig standpunt moet bezien. Indiër, gij een derge lijk standpunt niet achterwege kunt laten, za] er tussen Re publikeinen en Federalisten al tijd tweespalt zijn. Alle po gingen om eenheid te bren gen, zullen door ons op hoge prijs worden gesteld." Benoemingen diplomatieke dienst. Eerstdaags is de benoeming te verwachten van dr. R. Flaes. thans gezant te Warschau tot gezant bij het Noox-se Hof en van de heer G. P. Luden, thans gezant te Oslo tot gezant bij de Poolse republiek. constateren, (ln het byzonder bij de Lange Delft), maar dit is eigenlek misleidend want de bouwwerkzaamheden, die hier zijn begonnen, betreffen panden, die gebouwd worden volgens de toewijzing uit het volume 1948. In totaal werd vorig jaar een toewijzing voor 44 herbomvgevallen binnen- en buiten de stadskern verstrekt. Met de laatste vijf hiervan moet nog begonnen worden voor de bouw van enige ander.' worden thans-grondwerkzaam heden verricht. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat lot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke landmacht: Gesneu veld 17 Maart 1949: Sold. A. Ko ning. afkomstig uit Vleuten, ge sneuveld 20 Maart 1949; Wachtm. O. C. Ton. afkomstig uit Gorin- chen. Gesneuveld 22 Maart 1949: Korp. G. J. Kleinlierenbrink. af komstig uit Wijhe (O.); Sold. D. van Mourik. afkomstig uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart 1949: Sold. L van der Leer, afkomstig uit Ba- rendrecht (Z.H.); Sold. J. H. N. 1e Lintelo, afkomstig uit Ensche dé: Sold. A J. Nanvies. afkomstig nlt Warmenhuizen, overleden t.g.v. oorlogsvei wonding op 24 Maart "49: Sold. Ie kl. F. J. H Render, af komstig uit Enschedé. Voorts sneuvelden 15 leden van het Kon. Ned. Indische Leger, alle afkomstig uit Indonesië. KORTE PREDICATIE JEZUS OF BAR-ABBAS Zij dan riepen allen: Niet Deren, maar Bar-abbas: En Bar-abbas was een moor denaar. Jhs. 18:40 Bar-abbas ivas geen moorde- denaar uit lust lot doodslaan, maar een nationalist, die, het wachten moe, naar de wapens gegrepen had, om zich van de Romeinen te bevrijden. De po ging eigen recht en eigen vrij heid te bevechten, was mis lukt en nu wachtte hij op zijn vonnis Jezus zegt: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld! Mijn recht en Mijn vrijheid kunt ge niet zelf bevechten, maar wordt u gegeven door 't geloof. Maar wat doe je daar mee? Is hel wonder, dal de Joden Bar-ab bas kiezen als Pilatus hen voor de keuze stelt? Welk volk zou het anders doen? Wie wil niet de touwtjes van zijn leven in handen houden. De consequentie is, dat Je zus naar het kruis gezonden wordt. Jood en heiden, de he le wereld stuurt Hem er heen. Bar-abbas, de moordenaar mag blijven leven: bij onze gratie. Want onze eigen haan moet koning kraaien, zelfs ten koste van velen. Vandaar onze we reld van zelfzucht, haal en oorlog. Wij kiezen verkeerd. Er is maar een redding: Je ms laat zich stellen op de plaats van Bar-abbas en gaat naar het kruis, juist tot verzoe ning van de zonde van Bar-ab bas, Pilatus en het hele volk. Jezus lijdt-voor ons! Het ko ninkrijk Gods komt, doordat de Koning de slavendood sterft. God gaat door, en slaat met een kromme stok onze keuze een wonderlijk rechte slag. Dat is genade Wat dit nu van ons vraagt? Te leven in de bede: Uw ko ninkrijk konte, d.w.z. Jezus Heer te laten zijn over alle gebieden des levens, tot over ons eigen hart. Elleivoutsdijk. H. ZUNNEBERG LENTEWEEK. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond. Op vele plaatsen lichte mist. Droog weer met hier en daar wol- nvelden. Matige wind uit Oos telijke richtingen. Langs de kust ongeveer zelfde temperatuur ais e ij dag. maar in het binnenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1