Teleurstellende strijd om de Moerdijkbruggen Karlshorst, Moskou in het klein Bewogen jaren op Middelburgs secretarie Scherpe critiek van de Parlementaire Enquête commissie Zeeuwse Almanak Hachelijk avontuur van Nederlandse kust vaarder. Rood ghetto in de Duitse hoofdstad TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1949 Verdedigers werden in hun slaap verrast. (Van onze parlementaire redacteur). Vol lof moge de Parlementaire Enquête-Commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het krygsbeleid in 1940, zyn over de verrichtingen van ons leger ter verdediging van de Afsluitdijk, het verloop der gebeurtenissen om en by de Moerdijkbruggen, noemt zij ronduit bijzonder teleurstel lend. Dat de Moerdijkbruggen op wel zeer snelle wijze in han den ven de Duitsers gevallen zjjn, vindt volgens de com missie zqn oorzaak vooral hierin, dat men de troepen bij deze bruggen niet gealarmeerd had, zodat zü °P de avond van de 9de Mei geheel onbekend waren met het feit, dat de volgende dag met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid de oorlog zou uitbreken. De commandant van de ves ting Holland heeft het 'desbe treffende bericht niet doorge geven, omdat de Moerdijkbrug gen in de tweede of derde li nie lagen. Onbegrijpelijk, zo komt ons dit voor. Want had niet elke -officier en elke Ne derlandse soldaat gewaar schuwd moeten sworden, on verschillig waar 'hij gelegerd was, opdat hij niet voor on aangename verrassingen zou komen te staan, zoals nu de militairen bij de Moerdijkbrug gen, die plotseling door bom bardementen uit hun slaap ge wekt werden en zich niet te weer konden stellen tegen de dalende parachutisten? Men had de mogelijkheid van een rechtstreekse aanval niet geheel over het hoofd ge zien, want op de grote beton weg -tussen de Moerdijkbrug gen en Dordrecht had de com mandant van de vesting Hol land zware m'teraïlleurs te gen luchtlandingstroepen la ten plaatsen. Met de mogelijk heid van de landing van klei ne groepen parachutisten was dus rekening gehouden. Te recht richt de commissie o.i. het verwijt tot de comman dant, dat het niet verant woord was om in de avond van de 9e Mei in het geheel feen bijzondre maatregelen te reffen. Spoedig had de aanvaller 't Zuidelijk bruggenhoofd bezet. Alles ging zo vlug in zijn werk, dat zelfs de gelegen heid Ontbroken heeft dé brug gen in de lucht te laten vlie gen. Men wilde daarmede trouwens zo lang mogelijk wachten, omdat men het niet uitgesloten achtte, dat Fran se troepen ons uit het Zuiden te hulp zouden snellen. WEERSTAND GEBROKEN Ook aan de Noordzijde van de Moerdijkbruggen hebben de Duitsers, nadat het dekkings detachement door het vooraf gaande bombardement uit elk aar was gespat na een be trekkelijk kort doch hevig, ge vecht de weerstand gebroken. Dit dekkmgsdetachement werd evenals de troepen ten Zuiden van de brug in zijn kwartieren overrompeld. Bo vendien beschikte de comman dant van het bataljon para chutisten over nauwkeurige schetsen van onze opstellin gen zodat deze snel werden omsingeld. Zelfs had een Oberleutnant, die bij de ge vechten om de Moerdijkbrug gen is neergeschoten, jaren- aprilletje zoet. Aprilletje roet, Aprilletje zoet, Geef mij van 't jaar een nieuwe [hoed! Dat zongen de kinderen vroe ger en misschien zingen ze het ook nu nog wel en wellicht dankt dit oeroude kinderrijm pje zijn ontstaan aan de drang tot vernieuwing, die April alle mensen in het bloed doet schie ten. April is de Paasmaand, de maand, waarin vroeger nieuwe kleren werden gekocht. Met Pasen liep men op zijn Paas- t est! Het is al weer April. Januari, Februari en Maart zijn voorbij. En Maart roerde zijn staart! Nu drijven we het zonnige bassin van de lente binnen en de oude Romeinen, die koesterden zich ook al in haar vriendelijke warmte. „Mernsis Aprillis" noemden zij deze maand, dat wil zegen: „Zonnige Maand" en ge weet nu dus al weer, waar de naam April vandaan komt. De geleerden zijn echter, zo als nimmer; niet volkomen eensgezind. Er is namelijk ook een Latijns woord „aperire", .dat openen betekent en dus be- 'trekking kan hebben, op het ontsluiten van de aarde. En Apollo heette ook wel Aperte en de oude Grieken hielden hun Aphroditefeesten in April. Ook met al deze dingen kan vde naam April dus verband houden. Maar wij, wij houden het op de „Zonnige Maand". Omdat daar de meeste poëzie in zit, omdat alleen al de ge dachte aan komende lente- en zomergeneugten weldadig is en ons verzoent met alles wat hard is en bitter en minder ideaal, dan men in Apnl teel wensen zou. lang, tot 1939, in deze omge ving gewoond. Nadat derhalve zowel de troepen ten Zuiden als ten Noorden van de Moer dijkbruggen en tevens het de tachement poütletroepen bui ten gevecht waren gesteld, waren de bruggen vast in han den van de Duitsers. Er is nog gepoogd het Eiland van Dordrecht te be houden en Dordrecht te be schermen, opdat de vijand niet naar Rotterdam zou kunnen optrekken, doch de toestand werd al gauw zo verward en chaotisch, dat zelfs afdelin gen Nederlandse soldaten het vuur op elkaar openden. Er vallen uiteraard indivi duele staaltjes van flink op treden van onze mannen te vermelden, doch zij hebben de goedgewapende Duitse' para chutisten niet buiten gevecht kunnen stellen. Nederlanders gaan aan de Rivièra kamperen. Te Lunteren werd een dezer da gen de „touringclub Holland" op gericht, een organisatie, die zich ten doel stelt door het inrichten van zomer-kampeercentra in het buitenland te komen tot uitwisse ling van toeristen op grote schaal en versterking van de culturele banden met andere volken. Het eerste kamp wordt 1 Mei a.s. ge opend te Cap d'Antibes aan de Franse Rivièra. Van genoemde da tum af tot medio-October wordt een regelmatige, wekelijkse tou- ringcardienst UtrechtAntibes v.v. ingesteld, die de toeristen-kam peerders telkens in groepen van pl.m. 50 deelnemers, naar het Zui den brengt en na een veertien-: daags verblijf terugvoert naar Ne derland. Voor de komende zomer zjjn alle reizen (in totaal 26) naar An tibes reeds volgeboekt. De Nederlandse kustvaarder „Zeeland" van de firma Meul- man te Groningen, metende 230 ton, is mede dank zij de hulp verlening door twee Engelse broers nog op het nippertje in veilige haven aangekomen. Het schip was met een bemanning van vijf koppen plus de vrouw van de kapitein en twee kin deren uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn om stenen te laden, toen het in de mist ver dwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. Kapitein S. Havinga uit Gro ningen stelde de misthoorn in werking. Het geloei werd ge hoord door twee jonge Engel sen, de gebroeders William Thornily, die bij de Engelse marine dient, en Garven Thor nily, student, vertoevende in het kustplaatsj e Perranuthnoe. De jongemannen sprongen on middellijk uit bed, renden naar liet strand, zetten een rubber boot uit en roeiden in de rich ting van waaruit het geluid van de misthoorn kwam. totdat zij contact kregen met de „Zee land". Zij gingen aan boord van de kustvaarder en gaven de kapitein precies zijn positie op. De „Zeeland" koerste met behulp van de gegeven aanwij zingen naar Penzance in Corn wall. de dichtstbijzijnde haven en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. Voor het departement Dordrecht van de Mij. voor Nijverheid en Handel heeft oud-minister L. Ne- her gesproken over het Indonesi sche probleem. PRAALZIEKE RUSSISCHE GENERAALS. (Van onze correspondent). BERLIJN, Maart. Karlshorst, een buitenwijk in het Oosten van Berlijn, is door de Sovje-Russische miliaire regering omgetoverd tot hoofdkwartier. Temidden van de ruïnes van door bommen' vernielde huizen hebben dc rode machthebbers zich hier „genesteld". Een omheining van planken, versterkt met yzerdraad, sluit een heel stadsdeel af en maakt alles wat daarbinnen is tot een soort Ghet to. Reizen naar Berlijn en ieder contact met de burgerbe volking is aan de vrouwen en kinderen van de in dit Ghet to levende Sovjet-officieren en -beambten streng verboden. Enige tijd geleden werden een paar Russische vrouwen aangehouden, of liever ver rast, toen zij Duitse boter en kaas hadden geruild tegen mode-artikelen uit West-Ber- lijn. Als strafmaatregel werd de toewijzing van levensmid delen voor alle Russische fa milies in Karlshorst drastisch verminderd. In Mei 1945 moesten de Berlijners, die in Karlshorst woonden, des nachts hun wo ningen verlaten. De leden van de Rode-Garde keken met argusogen toe, dat niet één enkel meubelstuk werd mee genomen. Wat de bewoners ook probeerden, zij moesten hun moderne woningen ver laten en keerden er nimmer meer terug. Wat bracht de Russen er toe, juist hier hun hoofdkwartier op te slaan In hoofdzaak komt dit, door dat Karlshorst door de En gels-Amerikaanse bombarde menten slechts heel weinig te lijden heeft gehad. Mis schien ook gaven de talrijke moderne barakken van de vroegere weermacht en O.T. de doorslag. Deze barakken leenden zich uitstekend voor het onderbrengen van arbei ders. Vreemd genoeg werd in begin 1945 de spoorbaan naar Erkner, die Karlshorst met het centrum van Berlyn verbindt, opgebroken. Al gauw verschijnen er troe pen Duitse arbeiders, die een kilometerlange „Kremlin- muur" begonnen te bouwen. Ook de woonhuizen werden naar de zonderlinge smaak van de nieuwe „heren" vol komen veranderd. Men sprong nogal verkwistend om met de waardevolle bouwmaterialen. Huizen werden neergehaald om ergens anders weer opge bouwd te worden. Bevielen ze dan nog niet, dan werd het hele zaakje weer gesloopt. De Russen houden van pracht en praal en vooral va.n mar mer. Toen men dan ook ont dekte, dat Hitler's Rijkskan selarij rijkelijk van marmer voorzien was, lieten dc ge neraals de houten voorkan ten van hun villa's omver halen en daarvoor in de plaats marmeren portalen aanbrengen. In de kleine voortuinen legde men grote fonteinen aan en er versche nen beeldjes van meisjes en grote helden. De onvermijde lijke knalrode triomfpoorten van hout met een grote Sov jetster en kernachtige op schriften verrezen als padde stoelen uit de grond. ONHERKENBAAR. De Russen zijn verzot op bontkleurige m a lagoV.zaH bontgekleurde huizen en ze' laten in Karlshorst dan ook niet na. hun woningen te schilderen in alle mogelijke félle Meuren, zoals hemelblauw, citroengeel, lila en meer van dat moois. Waar de Russen in Mei 1945 als blijk van vreugde over de vrede de hul zen in brand hadden gesto ken, en waar nog slechts ru ines stonden, verschenen mu ren, alleen om het gevoel voor schoonheid van de Rus sische officieren niet te kwet sen. Om deze rustgevende coulissen sneller klaar te heb ben, liet men na er ramen en deuren in te brengen. Karlshorst is voor een oud- Berlijner nauwelijks meer te herkennen. Het is een „Mos kou in het klein" geworden, dat straalt in het licht van de communistische progressi viteit. Het is slechts aan weimg Duitsers toegestaan dit hoofd kwartier te betreden. Zelfs de hoogste SED_functionaris, die voor het in ontvangst ne men van opdrachten naar 't hoofdkwartier wordt geroe pen, en die in het bezit is van verschillende legitimatie- kaarten, wordt door zwaarbe wapende leden van de rode garde grondig gevisiteerd. De De traditionele drank, die de rezigers van de N.S. op de stations kregen aange boden, was tot nu toe kof fie. Thans heeft de koffie- wagen er echter een con current bij gekregen in de vorm van een installatie, die de dorstige passagiers zal kunnen laven met thee op Engelse wijze toebereid en in een speciale ketel ge zet. Het recept luidt, het water wordt 5 minuten op 100 graden gebracht, daar na wordt per liter water 20 gram thee toegevoegd. Na 5 minuten trekken worden de theebladen eruit ge zeefd en het aftreksel komt in de ketel, die de thee 10 uur op een temperatuur van 10 graden kan houden. Na 1 uur wordt er nieuwe thee gezet. De nieuwe Installatie Id bedrijf op het station te Utrecht, dat de primeur van deze ketel heeft. Duitse arbeiders, die werken bij de militaire administratie, zijn in enkele afgelegen ba rakken ondergebracht. LUILEKKERLAND. De Russische vrouwen en kinderen die na de capitula tie binnen deze vesting kwa men soms waren het er dagelijks enkele honderden droegen bijna allemaal de eigenaardige stevig om het hoofd gewonden wollen doek. Ai spoedig deed de „burger lijke decadente mode" haar invloed gelden. Overal ver schenen vrouwen met knalro de lippen, gekleurde roklcen en hier en daar zelfs met uit dagende hoedjes, die voor de Russen, die aan dergelijke dingen niet gewend zijn iets ontzettend gewaagds beteke nen. Mongoolse vrouwen met kunstig bijgewerkte wenk brauwen maakten een aller zotste indruk. Afgezien van het feit, dat er gedurig strafmaatregelen worden aangekondigd, hebben de Russen in Karlshorst een Interview met secretaris J. Ph. Koene. Neen, gemakkelijk liep het niet van stapel, dat interview met de jubilerende gemeente-secretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, Hy vond het niet nodig om er veel drukte van te maken, hy meende, dat er eigenlijk niets te vertellen was, dan dat hy normaal zjjn plicht had gedaan en flat per slot van rekening iedereen ko" jubileren, als h(j maar het geluk had, de nodige jaren te halen. Maar als je een man, die hart heeft voor zijn werk, over zjjn werk spreekt, dan is, hoe bescheiden van aard hy ook Is, het zwijgen spoedig verbroken. En toen wjj de heer Koene dan ook vroegen, onder hoeveel burgemees ters hy elgeniyk in Middelburg werkzaam was gevveêst, toen trok er een diepe rimpel in z.yn hoge voorhoofd en 1r~on het verhaal: Het waren er negen. Toen ik in 1924 hier kwam, was de heer Dumon Tak nog burgemeester. Tot zijn opvol ger werd benoemd mr. A. A. de Veer, maar voor deze ge ïnstalleerd kon worden, over leed hij eensklaps. De heer J. Qnderdijk heeft toen, gerui me tijd het burgemeester schap waargenomen en de volgende burgemeester werd de heer M. Fernhout. die op zijn beurt weer opgevolgd werd door mr. dr. J. van Walre de Bordes. In October 1942 werd laatstgenoemde ontslagen en vervangen door de heer Meerkamp van Em- den. Bii de bevrijding werd mr. A. J van der Weel waar nemend burgemeester, totdat hij Gedenuteerde werd; wet houder J. W. Kogel er volgde hem als zodanig op en ten slotete kwam de tegenwoordi ge burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. leven als in luilekkerland. Pér man krijgt men dagelijks een pond vlees, 1% pond boter en zoveel wittebrood, dat de Duitse arbeiders van de stadsreinigfngsdienst met de weggeworpen etensresten een goed lopende zaak op de zwarte markt' kunnen begin nen. In de vroegere Duitse winkels staan nu vrouwen uit Rostov of Tomsk achter de toonbank en bioden met hun grove handen de prachtige stoffen van de textielindustrie uit Saksen te koop aan. De Russen gaan graag naar Karlshorst. Ze hebben het hier naar him zin, omdat zij zich hier vrij kunnen bewegen/hoe wel zij aan de andere kant toch zo geïsoleerd zijn, dat zij door het Westen niet kun nen worden besmet Ook de Berlijnsë burgerbevolking is het met de oplossing van het woningprobleem voor de Rus sen volkomen eens. Het Rode Ghetto is voor beide partyen ideaal (Nadruk verboden). IN 1940: GEEN SE. CRETARIE MEER! Nadat deze namen de re vue waren gepasseerd, kwa men er automatisch andere herinneringen. In 1924, toen de tegenwoordige secretaris in Middelburg kwam, telde de secretarie 12 man perso neel.- tegenwoordig 28. Het werk was foen veel eenvoudi ger dan nu: de ambtelijke rompslomp is toegenomen. En de abnormale omstandigheden in de laatste tien jaren heb ben ongelooflyk veel werk meegebracht. Eerst waren het de# voor- mobilisaties en de mobilisatie. Toen kwam de oorlog en Mid delburg zat na het bombar dement op 17 Mei 1940 eens klapszonder secretarie! Alleen de registers v. d. bur gerlijke stand bleven bij de grote brand gesnaard. anders was er niets meer. geen stoel, geen potlood, laat staan een document! We hebben toen alles van voren af aan weer op moeten bouwen, zo vertelde de heer Koene. We begonnen met de bevolking te registre ren. met meubilair te kopen voor de secretarie ïn het ge bouw van de S.D.O.A- we reconstrueerden verordeningen cn overeenkomsten, we schre ven "it de verkoolde boeken en acten over wat nog lees baar was en na een paan jaar konden we zeggen, dat we weer een vrii volledige col lectie hadden. Maar intussen waren de problemen bij tien tallen uit de grond gerezen. De stad moest herbouwd wor den, er moesten stratenplan nen en uitbreidingsplannen, rioleringspiyjecten 'etc, etc. gemaakt worden en met dat alles heeft de secretarie haar bemoeienis. En weldra kwam de evacuatie onze aandacht opeisen EVACUATIES. Tn de zomer van 1942 moest tweederde van de bevolking evacueren en dag en nacht moest er in overleg met het Evacuatiebureau aan de Gort- DOOR Mr. E. ELIAS Aankomst en eerste indruk. (1) Toen Stuyvesant New-York bereikte, werd hij niet verrast door het Vrijheidsbeeld, noch door de wereldvermaarde Skyline. Toen ik New-York bereikte, werd ik evenmin door die beide wereldwonderen verrast. Maar bij mij kwam het door de mist. En daarom was 't eerste wat ik van New-York zag: de enorme loods van de douane. Het was precies Roosendaal of Nieuwe Schans. Alleen groter en de meneren van de douane spra ken Amerikaans en ik moest een eed afleggen dat de kist met huisraad, die ik over de Atlantische Oceaan had mee gesleept, geen koopwaar bevat te. De Amerikaanse douaniers zijn erg vriendelijk geweest. Ze vroegen, of ik lang zou blijven en of het in Holland ook zo koud was en ze zeiden dat ze wisten dat Holland door een koningin geregeerd werd en dat iedereen een fiets heeft in het land van de tulpen en de wind mills. En niemand, die ik tot nu toe ontmoet heb, veronderstelde, dat Belgium c.e hoofdstad van Holland is, of dat Berlijn een Nederlandse ,-rovincie is. Ik had altijd gehoord dat de Amerikanen even weinig van Holland weten als Eskimo's van Liberia. Maar dat is niet zo. Er is veel niet zo. Het is bijvoorbeeld niet zo, dat de Amerikaanse amb tenaren, die aan boord komen voor de paspoor ten, u behandelen of ze u bij voorbaat ryp voor Ellis-eiland achten. Integendeel: die he ren waren uiterst minzaam. En het is niet zo, dat ik komende in het centrum var. deze reus achtige stad, achterover tuimelde van de wol kenkrabbers. Integendeel: door de film waren zij mij vertrouwd geworden, al zijn ze gewel dig hoog, en al is die hoogte indrukwekkend. En het is niet zo, dat alle Amerikanen boks beugels en gummiknuppels in hun pantalons dragen. Integendeel: wat ik tot nu toe van die goede lieden gezien heb, is vriendelijkheid en beleefdheid en veel ..beg your pardon" en ..sorry" en „excuse me". En wanneer u het mij vraagt, dan zeg ik. dat de New-Yorkers heel wat beleefder, vriendelijker an voorkomender zijn dan de Parijzenaars. die de naam hebben van de elegantste en best gemanierde mensen ter wereld te zijn. En het is niet zo, dat alle Amerikanen gom kauwen en spuwen en milli- onnair zijn. Ik dacht wat u denkt: dat ?n New York, die stad met millioenen inwoners, het leven de he- le nacht doorgaat, „'t Is anders", zou Speenhoff zeggen. Ik woon1 vlak bij Broadway en Broad way is om half tien des avonds even stil als de hoofdstraat van Hoogeveen of het marktplein van Deventer. Tenminste dat gedeelte van Broadway, dat in mijn buurt ligt. Want Broad way is kilometers lang. Het is een eigenaardige gedachte: te bepeinzen „nu loop ik op Broad way, waar ik op de film zo veel van gezien en gehoord heb en er rijden een paar taxi's en er loopt een agent (die helemaal niet met ccn gummiknuppel zwaait) en het is er donker en in de cafetaria's, die de enige café's zijn die ze hier kennen, staan de stoelen op de tafels en de deuren zijn dicht en het licht is uit en het is pas half tien." Zodat ik maar zeggen wil, dat er een hele boel „niet-zo' is in New-York wat u denkt dat wel zo is. Over al deze din gen, die tezamen en in vereni ging de atmosfeer, van zo'n reusachtige stad bepalen, is veel te vertellen. En over heel veel andere dingen ook. New-York is een geweldig-interessante metropool, en Amerika is een geweldig land, waar zich ge weldige dingen voltrekken op ieder gebied. Ér heerst hier een monstrueuze, verbeten strijd op politiek en economisch ge bied. El- is hier een grootse cultuur op het gebied van alle kunsten, er is een schreeuwen de armoede en een evenzeer schreeuwende luxe; er zijn werklozen, die van 20 dollar de week moeten rondkomen en salarissen van 1000 dollar in de week zijn geen uitzonderin gen. Er is eén Broadway, die om tien uur 's-nachts stil en uitgestorven is en een andere Broadway, die een grote, helse kermis is met een verblindend en verbijsterend vuurwerk van lichtreclames in schitterende kleuren en fantastische figuren. Er is een ster ke democratie en een enorm rassen-vraagstuk; grote frivoliteit en diepe godsdienstzin, Ame rika is een monstrueuze heksenketel met mon strueuze problemen, hartstochten, culturele en anti-culturele uitingen. Ik sta. nog een beetje beduusd en verbijsterd, over de rand te kyken. En wat ik zie, zal ik beschrijven. Al naar ge lang van het onderwerp: luchtig of ernstig. En naar ik hopen mag: naar waarheid. (Wordt vervolgd) Mr. E. Elias, bij velen wellicht beter bekend als „Praetvaer" of „Hendrik Hagenaar", heeft enige tijd in Amerika doorge bracht cn hij bekeek dc wonderlijke dingen in dit onmetelijke land met nuchtere Nederlandse ogen. Zijn indrukken heeft hij vastgelegd in een journalistiek dag boek, dat onder de titel „Paradijs in cellophaan" bij de N.V. Leiter Nypels te Maastricht is versche nen. Wij hebben van dit boek het copyright aan gekocht, in het vertrou wen, dat de vlotte, smeu- ige wijze, waarop mr. Elias 't leven in de Sta tes beschrijft bij vele van onze lezers in dg smaak zal vallen. straat worden gewerkt om al les ordeiyk te doen verlopen. Later kwamen er andere, klei nere evacuaties en we heb ben daar dc bezetters dikwhls aardig mee dwars kunnen zit ten! aldus dc heer Koene. Nu eens deden we dat door de evacuatie per Algemene Pu blicatie vodk te schrjjven en zo veel uitzonderingen toe te staan, dat practisch niemand ging, een tweede maal door zoveel ontheffingsbriefjes uit te reiken., dat er niets van de evacuatie terecht kwam. Toen' kwam de inundatie. En als de heer Koene daar over begint en over de laat ste oorlogsdagen, dan komt hij eerst recht op zyn praat stoel. VEERTIGDUIZEND INWONERS! Burgemeester Meerkamp dacht er niet aan om maaC regelen te nemen. En niet in de burgemeesterskamer, maar in de secretariskamer werd toen het initiatief genomen om de mensenstroom, die uit de dorpen naar Middelburg vloeide, op te vangen. Do waarnemende secretaris, wel ke functie de heer Koene in die periode bekleedde, kreeg machtiging om alles te rege len. In allerijl werd café Groenewegen op dc Markt te Middelburg gevorderd en daar kon ieder zich vervoegen, die huis en goed was kwijt ge raakt en onderdak moest vin den. Weldra woonden binnen de vesten der stad, dus op tweederde van haar grondge bied, niet minder dan 40.000 mensen, meer dan het dubbe le van het normale inwoner tal! Niet de jubilerende secre taris zelf, maar anderen heb ben ons verteld, dat het de heer Koene is geweest, die hier het titanenwerk van het organiseren der hulsvesting verricht heeft. De jubilaris zelf zegt er slechts over: Het liep allemaal pret tig. Ieder werkte mee, de vele vrijwilligers van de luchtbeschermingsdienst later ook anderen werken vrijwel dag en nacht om alles goed te doen Verlopen en te registreren ieder van de ..vluchtelingen" nam genoe gen met wat de noodtoestand voorschreef. Practisch nie mand weigerde mensen op te nemen en wie onderdak zocht nam genoegen met wat hij krygen kon. Er is toen een voortreffelijke burgerzin ge demonstreerd DE LAATSTE JAREN. Waard om aan de vergetel heid te ontrukken Is zeer ze ker. dat de heer Koene zelf ook nog waarnemend burge meester is geweest. Burge meester Meerkamp verdween toen het begon te knijpen met de Noorderzon. Iemand moest toen de leiding nemen en in overleg met de illigaliteit ac cepteerde de heer Koene de nieuwe functie. De rol. die hij daarin speelde is overbekend. Bij de bevrijding werd mr. A. J. van der Weel waarne mend burgemeester, en. zo zegt de heer Koene, zonder ook maar iets te kort te doen aan andere, mag tkhier wel memoreren, dat de sa menwerking met deze wnd. Burgemeester, die in zo'n cha otische teoestand het roer In hande nam. in alle opzich ten voortreffelijk* was. In de eerste vergadering van de Noodraad werd de heer Koene tot secretaris benoemd. Tja, zo besluit de heer Koene het gesprek. Toen lk vijf en twintig jaar gele den naar Middelburg kwam. kon ik me niet indenken, dat die kwart eeuw zo rijk zon zijn aan spannende gebeurte nissen Maar hij was het en de ju bilaris dankt daarom mede. dat hij zijn krachten heeft kunnen ontplooien. De jubilaris stelde er prijs op nog te verklaren, dat wat hij heeft kunnen doen voor de gemeente, voor een zeer groot deel te danken is aan de uitermate prettige samen werking met Burgemeester en Wethouders, het grote ver trouwen. dat hij van dit Col lege geniet enaan zjjn uitstekende ambtenarenkorns, waarbij hij lachend opmerkt, dat hiervan 24 Zeeuwen zijn. waarmede maar gezegd zij. dat men de Zeeuwen niet al leen buiten de Provincie waar deert. De heer Koene is in Mid delburg een centrale figuur, die in het openbare leven een belangrijke rol sneelt. Het zal hem bij zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ont breken. Burgerwacht tegen jeugdbaldadig- held. De vernielingen aan speeltuinen, jonge boom pjes, beplantingen en buizen in aanbouw waarvan de ruiten bü tientallen zijn ingekogcld door de jeugd aange richt, vormen een pro bleem, waarvoor de poli tie in de uitgestrekte ge meente Venlo gedeeltelijk machteloos staat. Dit is voor de bewoners van het Blerickse tuindorp aanleiding geworden een soort „burger-wacht" in het leven te roepen, waarvan de leden het werk van de politie zul len aanvullen en beurte lings „patrouille" zullen lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5